Commissie ad hoe zal binnen drie maanden rapporteren Zeven dagen Haarlem „Tegenwoordige architecten ontbreekt de kracht om zelf te scheppen" Kort en bondig „Kamermeerderheid achter nieuw kabinet nog onzekere factor" Hogere subsidie voor kleuteronderwijs Gevangene probeerde te ontvluchten JAN VAN DER PIGGE Mr. J. W. Burger: VRIJDAG 9 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het ontwerp voor het Bloemendaalse raadhuis Geen begrafenis commissie J Vi n keisluiting s verordening Subsidie kleuteronderwijs Bekroningen voor Haarlemmers Arrest in kerkelijk geschil te LSedum Leesportefeuillebedrijf in het ongelijk gesteld Bloemendaaïs nieuwe raadhuis Bejaarde rnan door opdringend publiek onder tram geduwd een garantie voor GOEDE SIGAREN tegen LAGE PRIJZEN. Wederom rijksbeurzen voor muziekstudie Redevoeringen op P.v.d.A. Nieuwjaars-bijeenkomst Kerkelijk Nieuws Prof. Paul Dibon sprak over Descartes Een commissie ad hoc van vijf leden zal binnen drie maanden rapport uitbrengen over de Rioen<endaaIse raadliuisbouw, waarbij het schets mtwerp van ir. A. M. de Rouville de Meux tot uitgangspunt zal wor den genomen. Deze commissie zal overleg plegen met de architect en tevens een be groting van de bouwkosten overleggen. Het was de heer Smidt van Gelder (V.V.D.), die reeds in de vorige vergadering een door B. en W. overgenomen suggestie tot instelling van een commissie ad hoc had gedaan, die in het gisteren in de Bloemen daalse raad voortgezette debat over de raadhuisplannen dit gewijzigde voorstel in diende. Belangrijk was vooral de toelichting van de voorsteller dat de commissie niet gebon den moest zijn aan het plan-De Rouville. B. en W. vonden dat zo'n ingrijpende wij ziging, dat zij een kwartiertje schorsten om zich te beraden. Daarna ontstond een discussie over een procedurekwestie: moest eerst het voorstel van B. en W. (goedkeuring van het schets ontwerp) of dat van de heer Bmidt van Gelder (praten over het ontwerp) in stem ming komen. Het College, daarin bijgeval len door de heer DeJongSchouwen- b u r g, was van oordeel dat zijn voorstel het verst strekte. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.U.) achtte de door de oppositie verlangde commissie een doublure van de Woningwetcommissie; de voorzitter, jhr. mr. C.J.A. denTex, ver bloemde niet dat aanvaarding van de com missie in feite afstemmen van het plan-De Rouville zou betekenen. Bovendien vond meer dan één spreker wethouder Hijszeler onder anderen dat voorstanders van de aesthetische kwa liteiten van het ontwerp, maar aarzelend voor de financiële consequenties voor een moeilijke beslissing worden gesteld. Tot de zulken bleek de heer Vliegen (Arbeid) te behoren. Het was de heer F ij e n (K.V.P.) die in deze niet al te overzichtelijke gedachten- wisseling de oplossing vond: de toevoeging in de tekst van het voorstel dat het ont- werp-De Rouville tot uitgangspunt moest worden genomen. Dat bleek voor voor- en tegenstanders aanvaardbaar te zijn, zodat de heer Smidt van Gelder zijn voorstel zonder hoof delijke stemming zag aangenomen. Ook over de daarin te benoemen raads leden ontstond enig heen en weer gepraat, omdat voorkomen moest voorden dat de raadhuiscommissie een duplicaat van de woningwetcommissie zou worden, of, zoals de voorzitter het noemde, een „begrafenis commissie". De keus viel tenslotte op de heren Tirion, de Vassy enFijen (die zich in de vorige raadsvergadering tegen het ontwerp hebben uitgesproken) en D e Jong Schouwenburg en Van Ge luk (voorstanders). Opgemerkt dient nog te worden dat de heer De Jong Schouwen burg elf stemmen verwierf tegen zijn frac tiegenoot Groeninx van Zoelen (tegenstan der) acht. Wethouder Van Geluk merkte als voorzitter van de commissie aanstonds op, dat hij „de bewoners van het huis", waar mee hij op burgemeester en secretaris doelde, nauw in het overleg zou betrekken. De heer De JongSchouwenburg: „De commissie toch ook?" (algemene hila riteit). Bij de behandeling van de winkelslui tingsverordening merkte de heer V 1 i e- g e n op, dat hij zijn stem niet aan de ver ordening zou geven omdat daarin een aan tal afwijkingen van het advies van de mid denstandsvereniging waren opgenomen, na melijk uitzonderingsbepalingen voor bloe misten, bakkers en boekhandelaren. Hij achtte het onjuist dat was ingegaan op wen sen van speciale groepen winkeliers. De heer Wildt Me ij boom (V.V.D.) tüde daar niet zo zwaar aan, want de belang hebbenden waren onderling tot overeen stemming gekomen en er werden geen be langen door geschaad. De heer DeJong Schouwenburg gaf daarop op tekst van een gelegenheids dichter een effectstukje weg, waaruit zijn radicale afkeer van iedere regeling op dat gebied bleek, waarmee hij de instemming van de heer Tirion (V.V.D.) oogstte, maar de heer Vliegen deed opmerken dat deze sprekers de wensen van de mid denstand verwaarlozen, hetgeen de heer Van H o 1 te n (V.V.D.) beaamde met een „De ware vrijheid luistert naar de wetten". Nadat wethouder H ij s z e 1 e r betoogd had, dat het er tenslotte alleen maar om gaat, dat oneerlijke concurrentie wordt be teugeld werd de verordening aangenomen met zes stemmen tegen (de heren Schulz, Vliegen. De Vassy, De Jong Schouwenburg, Tirion en Rohling). Het laatste punt waarover nog enigszins uitvoerig werd gesproken, betrof de ver hoging van de subsidie aan het Bijzonder kleuteronderwijs. Hiertegen toonde de heer Wildt Me ij boom (V.V.D.) zich de enige opponent. Hij vond een verhoging van zestig tot 112 gulden subsidie per leer ling al te drastisch. De totale uitgaven van Provinciale pluimvee-expositie Op de tentoonstelling van de Kennemer- Pluimvee-vereniging, welke deze week Za terdag en Zondag te IJmuiden wordt ge houden on waarvoor cis keuring Donder dag heeft plaats gevonden, hebben de vol gende Haarlemmers bekroningen behaald: J. C. Dekkers, Z.G. met inzending Pauw- aarCen; mevr. De Haan-Froliéh, Z.G. met .agora's; A, Kuijpers, Z.G. met Friese oenders; E. J. Piek, Z.G. met Zwarte ,.:ghoras; S. Rode, Z.G. met Thuringers; J. -nolle, Z.Z.G. met Hollandse Kroppers; r.. Valbracht, Z.G. met Tippleirs en W. A. Wassenberg, Z.G. met Kuifhoenders. de gemeente komen nu van 24.000 op 47.000 gulden per jaar en dit achtte hij vooral nu de wettelijke regeling van het kleuter onderwijs binnenkort in de Kamers komt, een te grote sprong. Wanneer de gelijkstel ling met het openbaar kleuteronderwijs een feit zal zijn en het rijk tenslotte toch slechts een derde deel kan bijdragen in de kosten, loopt men de kans dat de gemeente lijke bijdrage zal moeten verlaagd worden en dan hebben de bijzondere scholen zich al op deze bijkans verdubbelde subsidie ingesteld. Bloemendaal is trouwens met zijn subsidie toch al aan de hoge kant, verdere verhoging zou in tegenstelling staan met de in de toelichting op de begroting door het College aanbevolen zuinigheid. Toch wilde de heer Wildt Meijboom nog wel iets doen om ook van zijn goede wil te laten blijken: een verhoging met 25 percent zou de ge meente slechts zes mille kosten. De heer Schulz (Arbeid) was het met dit betoog natuurlijk in het geheel niet eens. De raad heeft volgens hem de plicht voor het bijzonder kleuteronderwijs dezelfde be dragen beschikbaar te stellen als voor het openbaar. Bovendien is de financiële toe stand voor een gemeente met een reserve van over het millioen niet zo ongunstig. Bovendien is het zeer wel mogelijk dat het jaar nog met een overschot eindigt. De ge noemde subsidiebedragen kunnen nog be langrijk lager uitvallen, omdat de school gelden er niet in zijn verwerkt. Wethouder Rohling antwoordde dat de wettelijke regeling rfu al zoveel jaren is uitgebleven en dat hij zelf de raad al zo lang had „zoet gehouden" met de belofte dat zij spoedig zou komen, dat hij thans gaarne dit voorstel dat trouwens slechts voor één jaar geldt aanbeval. Dit is trouwens nog niét wat de onderwijscommis sie (de heer De Jong Schouwenburg beves tigde dat) wil: namelijk de complete gelijk stelling. Hij wees de heer Wildt Meijboom erop dat vermindering der bedragen na tuurlijk nog altijd mogelijk is. Waarop het voorstel, met aantekening van het tegen van de heer Wildt Meijboom, werd aangenomen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in een procedure tussen de gereformeerde kerk onderhoudende artikel 31 der Kerkorde te Bedum (Gr.) tegen de synodale Gereformeerde Kerk aldaar. Deze beide kerken betwistten elkaar kerkelijke goederen. De synodale kerk stond op het standpunt dat de leden van de Gerefor meerde Kerk onderhoudende artikel 31 zijn uitgetreden en derhalve geen recht hebben op de kerkelijke goederen. Het hof veroordeelde de Gereformeerde Kerk onderhoudende art. 31, de gebouwen, voorzover deze in haar bezit of gebruik zijn, geheel te ontruimen of te doen ont ruimen met overgave der sleutels. Ook in hoger beroep is de eis van De Nieuwe Haagse Leeskring, het leesporte feuillebedrijf, dat zich in een civiel geding gekant had tegen de uitgeversfirma De Geïllustreerde Pers, niet ingewilligd. Het leesportefeuillebedrijf had gehoopt, dat de justitie „De Geïllustreerde Pers" zou dwin gen de maatregelen in te trekken, die zij had getroffen teneinde het De Nieuwe Haagse Leeskring onmogelijk te maken haar weekbladen als van ouds in porte feuilles onder het publiek te verspreiden. In hoger beroep heeft het Amsterdams gerechtshof het leesportefeuillebedrijf in zijn eis niet ontvankelijk verklaard. Als overweging werd hierbij aangevoerd, dat eiser niet voldoende heeft bewezen, dat hij zijn bedrijf zou moeten liquideren, indien de tijdschriften niet meer in de portefeuil les zouden mogen worden gelegd. Voorts achtte ook het hof het schadelijk voor de oplage van deze tijdschriften, indien zij op deze wijze onder het publiek gebracht worden. Op 7 November had de Amsterdamse rechtbank in eerste instantie het leesporte- reuillebedrijf ook reeds in het ongelijk ge steld. ADVERTENTIE In Utrecht heeft een gevangene, die was opgenomen in de psychiatrische observa tie-kliniek in het Huis van Bewaring te Utrecht, een poging gedaan te ontvluch ten. Hij was onder geleide van een wacht meester naar een tandarts in de stad ge weest. Toen de arrestantenwaigen hem naar het Huis van Bewaring terugbracht en voor de deur stilhield, opende de wachtmeester het portier. Op hetzelfde ogenblik sprong de gevangene uit de wa gen en nam de benen. De wachtmeester zette hem na en loste een schot, dat de vluchteling in een been trof. De man viel en werd naar het Huis van Bewaring te ruggebracht. Op de Overtoom le Amsterdam is gis termiddag een 73-jarige trampassagier, die enkele anderen aan een halte had laten uitstappen en toen de tram begon te rij den weer op het voorbalcon van de bij wagen wilde stappen, door het wachtende opdringende publiek onder de tram ge duwd. Hij werd zo ernstig gewond dat hij enkele ogenblikken later overleed. Directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben aan de architecten ir. A. Rothuizen te Middelburg en J. H. Groene- wegen te Amsterdam opdracht verleend plannen te maken voor het bouwen van twee klinieken ten behoeve van de medische faculteit, met name voor de interne genees kunde en de chirurgie. ADVERTENTIE JUIST HET EIGEN MERK is voor U Ons uniek inkoop-systeem stelt ons in staat bij massa-omzet U de laagste prijs te berekénen. In onze etalage: thans uitsluitend eigen merken. Hofleverancier Grote Houtstraat 81 brengt de sigaar onder ieders bereik! Ook dit jaar zullen van rijkswege beur zen voor muziekstudie hier te lande be schikbaar worden gesteld ten behoeve van minvermogende jongelieden van Neder landse nationaliteit, die bijzondere muzi kale aanleg bezitten en die zich aan de muziek als vakbeoefening willen wijden. Aan leerplichtigen kan geen beurs wor den verleend, evenmin aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het ver werven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Verder zullen één of meer beurzen be schikbaar worden gesteld teneinde belang hebbenden, die daartoe financieel niet bij machte zijn, in de gelegenheid te stellen een hier te lande met succes volbrachte vakstudie in de muziek, in het buitenland onder leiding van een kunstenaar van in ternationale betekenis af te sluiten. De keuze van de leraar behoeft de goedkeu ring van de minister. De heer J. Zuithoff, architect te Haarlem, schrijft ons: Wanneer men na veel zwerven door Europa en Azië, mede voor de studie van kunst en architectuur, het nu van vroegere eeuwen in zich heeft opgenomen en toch een creatief denkend mens is gebleven, zich dan Haarlem met zijn prachtige om geving kiest tot woonstad, heeft men een slechte keuze gedaan. Wandelend door Bloemendaal passeert men Bloemen heuvel, gelegen aan de Bloe- mendaalseweg, vooral valt het mooi ge legen gebouw het meest op door zijn riante ligging. Om Bloemenheuvel zelf lacht men dan even. Het is immers nog een stukje plagiaat uit het midden der achttiende eeuw, een imitatie van het Klein Trianon, waarin Marie Antoinette nog heeft gewoond. Vele lieden uit de negentiende eeuw dachten aan de pracht en de praal van de Zonne koning Lodewijk XIV en wensten zich te omgeven met een soortgelijke praal en pracht, als hun Franse tijdgenoten. Of we dit moeten toeschrijven aan de ontwerper, de architect Zocher, of aan zijn opdrachtgever, zullen we hier in het mid den laten, in ieder geval is Bloemenheuvel door Zocher als architect gebouwd, ge ïnspireerd op een bouwwerk uit het mid den der achttiende eeuw. Het is te betreuren, dat een bouwkundig ingenieur uit de tweede helft der twintig ste eeuw, zich weer gaat lenen voor het verbouwen van een huis, dat reeds honderd jaar geleden een imitatie was, wat moet er nu van dit gebouw terecht komen? Indien het als raadhuis ingericht moet worden, zal men er veel moeten uitbreken en voor het tegenwoordige doel moeten worden ingericht, en men wil het uitwen dige hetzelfde aanzien laten behouden. Voor de creatief denkende architect wel een bedroevende uiting in 1953. We moeten dan ook met beslistheid zeg gen, dat de architect, een bouwkundig ingenieur, al zeer weinig heeft geleerd. Vele professoren in de bouwkunde com pileren uit de oude bouwvormen en plegen vormenroof uit het nu van vorige eeuwen. Als de jonge studenten het waagden, zelf te denken in het nu van heden, kregen ze drie maanden of langer om van die zonde te bekomen, dus elk creatief denken moest worden uitgebannen. Het is begrijpelijk dat vele afgestudeerde bouwkundig-ingenieurs niet verder kwa men in hun ontwerpen dan plagiaat plegen uit de oude architectuur-vormen; immers hun professoren hadden hun niet anders geleerd. Het grootste gedeelte van de afge studeerden kon de kracht niet opbrengen om zelf te scheppen uit de nieuwe gedach ten in de tweede helft van de twintigste eeuw. RADIOREDE DR. DREES Tengevolge van een misverstand hebben wij gisteren een korte samenvatting van een rede, welke dr. W. Drees voornemens was die avond te houden, reeds in ons blad van diezelfde dag afgedrukt. Deze rede was ons tevoren onder embargo toegezon den. Wij bieden hiervoor onze verontschul digingen aan. „We hebben nu een kabinet waar naar ons inzicht mee gewerkt kan worden, maar alles hangt af van de steun, die het in de Kamer krijgt en die is onzeker", zo ver klaarde gisteravond de fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr. J. W. Burger, op een Nièuwjaarsbijeenkomst, die de Haarlemse federatie van deze partij in het Concertgebouw had belegd. „Wij zitten cp het ogenblik te regeren met groeperingen, die stuk voor stuk vleu gels hebben", zo vervolgde mr. Burger. „Dat maakt van de progressie in dit regerings beleid een onzekere factor. Wanneer die vleugels in de confessionele partijen de overhand in de Kamer zullen krijgen, die dit kabinet niet kunnen zetten, dan loopt deze progressie gevaar. Op het ogenblik zijn de verhoudingen ongeveer in balans en ter wille van de continuïteit in het na-oorlogse beleid is het nodig dat de balans doorslaat naar de meer vooruitstrevende vleugels in de partijen om ons heen". Dit kan volgens de fractievoorzitter geschieden door krach ten van buiten af, waarin het Nederlandse volk zijn instemming toont met de na de oorlog gevolgde koers. In dit opzicht achtte de spreker de verkiezingen voor de ge meenteraden, die dit jaar worden gehouden, van de grootste betekenis. Herinnerend aan de totstandkoming van het huidige kabinet vestigde hij de aan- Ned. Herv. Ilerk Bedankt voor Vinkeveen en voor Rijs- sen: W. de Bruyn te IJselmuiden. Beroepbaarstelling. Dr. H. v. d. Linde, algemeen secretaris van de Oecumenische raad van Kerken in Nederland te Utrecht, stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Katwijk-Valkenburg: D. Drost te Veen dam. Uitverkoop zich echter schromelijk. De de mensen verdringen zich de gewoonte houdt dagelijks volgende morgen trekken zij voor de toonbankWij zul- een kom fris water neer te Het oudejaar had zijn hielen weer vroeg met een gevelde len het nooit en te nimmer zetten of men gooit af en toe nog niet gelicht of het begon boodschappentas naar het een- begrijpen. Balansopruiming, wat korstjes brood uit het al: „Uitverkoop!" schreeuwden trum en het drama voltrekt voorjaarsuitverkoop, zomer- raam, dan zal men bemerken, de étalages ons toe. „Balans- zich geheel opnieuw. opruiming. En zo gaan we dat de vogels u als een vriend opruiming!" Wij hebben een half uurtje op voort, 't Is één groot raadsel, gaan beschouwen en dat ze Inderdaad, de uitverkoop-epi- de trappen van een der waren- dagelijks terugkomen om hun demie is weer losgebarsten en huizen gestaan en wij hebben Dieren rantsoen in ontvangst te ne- gedurende enkele weken leeft de wriemelende massa eens men. En wanneer ge het winkelend Nederland voor de goed in ons opgenomen. Men „Die grote jaagt ze allemaal hongerig-schrokken van de zoveelste maal in een koopjes- rent doelloos heen en weer, weg", zegt een dame naast ons meeuwen en het bedeesde pik- roes. „Dit is geen opruiming; rukt en trekt aan stoffen en bij het hek van de herten- ken van de mussen eens rustig dit is 'weggeven", lazen wij op jurken, men kijkt en keurt, kamp in de Haarlemmerhout, bekijkt, dan krijgt ge er ple- een der ramen van een winkel doch men koopt weinig. En ze kijkt daarbij kwaad zier in en misschien spreekt ge in onze stad. En vol goede Het personeel van een winkel naar het hert met het enorme over een poosje mèt de dame, moed zijn wij deze zaak bin- in aardewerk komt daaren- gewei, waarmee het de klei- die vanmiddag met een volle nengestapt. Er bleek echter tegen handen tekort. Hier nere dieren op een afstand tas door de Hout liep; „Zo, die een ernstig misverstand in het wordt namelijk de zogenaamde houdt. Hij eet, egoïstisch, al de zijn weer tevreden, nou de spel te zijn, want de winkelier tweede keus verkocht: kopjes schillen, die de dame heeft eendjes en de ganzen nog verlangde wel degelijk geld zonder oren, borden met grote neergegooid, alleen op, en de voor zijn waar. scherven er af en vazen met reeën durven zelfs niet naar Uitslag Doch wij lieten door deze leliJke barsten gaan grif weg. de lekkernij te kijken. De die- tepenclao- onze stemming niet ren hebben honger en dorst. Begin October stond in de hal Em en wfheSn ons Natuurlijk, de bewoners van va* het Concertgebouw een verder maar vermaakt met hetmolen opgesteld, die gemaakt aanschouwen van het winke- T/Vv*i Mi/iMPzifi /~>n Min /r/oti was van 17830 lucifershoutjes, lend deel van onze bevolking. V Gtl ttietlSBtJ €Ti üttlgetl De bezoekers konden raden uit De mannen waren veruit in de jrv hoveel houtjes deze molen, die minderheid. Zij bekeken OTlCier ÜC DamiOatjeS Sfnvlr:,id0°Kr HiivhpnjT slechts enkele etalages en stap- ziekenverpleger K. Huybens, ten daarna zonder dralen een we^ bestond. Niemand heeft winkel binnen om er even de hertenkamp worden wel echter het juiste getal geraden later weer met een pas-gekocht gevoederd, maar er zijn toch en daarom werden de prijzen overhemd of das uit te komen. talloze hazen, konijnen, eenden verdeeld onder hen, die er het De dames echter beschouwen Die uitverkoop is anders een en meeuwen, die niet regel- dichtste bij waren. De vierde het winkelen als een wel bij- uitermate merkwaardig ver- matig op voedsel kunnen reke- cn de achtste prijs gingen naar zonder ernstige zaak. Zij lopen schijnsel. De ene week rolt het nen. Vooral voor de vogels is Haarlem en wel naar B. J. eerst enkele malen de stad leven nog min of meer rustig deze vorstperiode een bijzon- Hodde, Planetenplein 1 (met door, vergelijken de prijzen, voort. Naar een shawl van vijf der moeilijke tijd. De grachten, 17879 lucifers) en naar me- bevoelen alle coupons stof die gulden wordt niet omgekeken sloten en vijvers liggen dicht; vrouw Ravenstein, Bromo- er te vinden zijn, vragen naar en niemand keurt een gebar- de straten zijn bedekt met een straat 55 (met 17783 lucifers). de meest uiteenlopende goede- sten theepot een blik waardig, dikke laag sneeuw en de bees- ren en keren vermoeid en on.- Doch de volgende week brul- ten zijn afhankelijk van het uoor >net raaen> waarvoor tevreden met een kromgebo- len de aanplakbiljetten het u voedsel, dat hen door de men- ecn kleine vergoeding moest gen aardappelmesje voor de al tegemoet: „Opruiming!" Er sen wordt toegeworpen. En dit worden gegeven, kon een be- prijs van één dubbeltje weer is een dikke, rode streep door is niet genoeg. Men gaat nu 3rag van ruim vijfhonderd naar huis terug. de prijskaartjes gehaald. De eenmaal niet graag bij de Marin(._San. Wie dan zou denken, dat zij nu japon wordt vier-negen-en- warme kachel vandaan om de g voor goed van de uitverkoop- negentig en de invalide thee- dieren buiten te verzorgen, toriumfonds worden afgedra- ziekte genezen zijn, vergist pot heet „iets beschadigd" en Doch wanneer men het voor gen. dacht enerzijds op de vraag, die hier en daar in de P.v.d.A. is gerezen, waarom de overwinning van deze partij bij de verkie zingen van de vorige zomer niet duidelijk in de portefeuilleverdeling tot uiting kwam en anderzijds op de uitermate gereser veerde houding waarmee de conventionele partijen het kabinet ontvingen, ofschoon deze toch, wat diezelfde portefeuillever deling betreft, gezien haar teruggang niet mochten klagen. „Wij hebben uit de andere partijen juist die krachten gezocht, die begrip toonden voor de problemen van deze tijd en bereid waren deze samen met ons tegemoet te tre den inplaats van ons daarover te bestrij den", zei mr. Burger. „De heer De Bruijn was geen minister geworden als de K.V.P. deze verkiezingen had gewonnen, evenmin als prof. Zijlstra indien dit met de A.R. het geval was geweest. Bij de kabinets formatie heeft onze partij gefunctionneerd als de magneet voor alle progressieve groe pen uit de verslagen partijen, die ec altijd onder zijn gehouden door de oude, domi nerende bovenlagen. Mr. Burger richtte het verwijt tot de K.V.P., dat de verkiezingen voor het Katholieke volksdeel niet vrij zijn geweest, dat deze partij de eigen mensen geen kans geeft om na te denken. „Juist nu wij in de allesomvattende worsteling tegen het totalitarisme staan, zullen we het ook niet dulden, wanneer het van K.V.P.- zijde komt", aldus mr. Burger. Vóór hem was het woord gevoerd door de P.v.d.A.-voorzitter, de heer K. Vorrink, die als spreker de door ziekte verhinderde prof. dr. W. Banning verving. De heer Vor rink, die was ingeleid door de voorzitter van de Haarlemse P.v.d.A.-federatie, de heer W. F. Happé, besprak de crisis waarin het Westen zich thans bevindt cn waarin alle mensen individueel geroepen worden tot verantwoordelijkheid. Vooral voor de snel voortschrijdende ontwikkeling van de techniek is een geestelijke vernieuwing als tegenhanger onontbeerlijk anders zal de techniek over de mens gaan heersen. In de huidige crisis worden de confessionele par tijen tot in het diepst omgewoeld en mani festeert zich onder allen het verheugende verlangen om steeds meer gezamenlijk de problemen te benaderen omdat in de eerste plaats de mens zélf bij de huidige ontwik keling in het geding komt. Als voorbeeld daarvan noemde de heer Vorrink de korte lings gehouden Christelijk Sociaal-Econo mische Conferentie, waarin mensen uit ver schillende partijen kennis namen van elkanders standpunten en er over spraken. Wat dit groeiend gezamelijk begrip voor fundamentele kwesties betreft, achtte de spreker ons land in een positie, die tot voorbeeld kan strekken van de zijns inziens veel verder van elkaar staande politieke groeperingen in Frankrijk, België en Duits land. „Ook wij socialisten moeten ons thans niet afvragen wat de tijd ons geven kan, maar wat de tijd van ons eist", aldus de heer Vorrink. De redevoeringen werden afgewisseld door zang van „De Stem des Volks", onder directie van Hans Lichtenstein. Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" heeft gisteravond in Brinkmann prof. Pa ui Dibon van de Franse universi taire missie in Nederland een lezing ge houden over René Descartes en de Gou den Eeuw. De spreker stelde daarbij voorop, dat hij niet wilde ingaan op de wetenschappe lijke verdiensten van deze grote Franse filosoof, die twintig jaar in de Gouden Eeuw in Nederland woonde, aangezien die al zo ruimschoots erkenning hebben ge vonden. Zo zeer zelfs, dat heden ten dage de moderne filosofen nog steeds terug ko men op Descartes' theoriën en vooral op zijn methode. Liever wilde prof. Dibon vertellen over de persoonlijke historie van Descartes' ver blijf in Nederland. En hij deed dat op charmante wijze. Hij legde daarbij vooral de nadruk op het feit, dat Descartes hier de entourage vond, waarin hij „toeschou wer van de wereld" kon zijn. Want in Hol land vond hij het kruispunt van de poli tieke religieuze stromingen van die tijd en een centrum van discussie. En daar boven de materiële en geestelijke rust, die hit verkoos boven de afleiding van Parijs. En zo schreef hij in Holland zijn beroemde werken, waarin hij de nieuwe wijsbegeerte openbaarde, die met zoveel geestdrift werd ontvangen door de studenten van Hollands grote universiteiten van die tijd. BINNENLAND Te Amsterdam is overleden de heer G. Warning, oud-directeur en commissaris van de Twentsche Bank. De lieer Warning is van 1925 tot 1945 directeur geweest. Hij was 69 jaar. Donderdagmiddag omstreeks vier uur is de Zuiderkruis met ruim 600 Nederlandse emigranten van Amsterdam naar de Unie van Zuid-Afrika vertrokken. Ten gevolge van de ijsgang op het IJselmeer is de bootdienst van de Neder- landse Spoorwegen tussen Enkhuizen en Sta voren tot nader order gestaakt. Mr. A. E. van Braam Ilouckgeest, tot voor kort werkzaam bij de N.A.V.O. te Pa rijs, is benoemd tot handelssecretaris aan het Nederlands gezantschap te Stockholm. Voor zUn onderzoekingen en ontdek kingen in de phasecontrastmicroscopie, waarmede hij voor de medische wetenschap én als onderdeel daarvan ook voor het ex perimentele kankeronderzoek nieuwe wegen heeft geopend, is door de senaat der ge meente-universiteit te Amsterdam in de aula dezer universiteit aan prof. dr. F. Zernike, hoogleraar in de natuurkunde aan de rijks universiteit te Groningen, het eredoctoraat in de geneeskunde verleend. De netto-opbrengst van de nationale reclasseringscollecte bedraagt f257.489,21. In 1951 was de opbrengst f 244.804,28. De nieuwe sleepboot „Oostzee" heeft dezer dagen haar technische proeftocht ge houden. Deze sleper met een machinevermo gen van 2000 paardekracht is gebouwd door J. en K. Smit's scheepswerven N.V. te Kin derdijk en zal op 15 Januari worden toe- voegd aan de vloot van L. Smit en Co.'s in ternationale sleepdienst te Rotterdam. Dit schip heeft dezelfde afmetingen als de Rode Zee en de Oceaan. De bunkercapaciteit stelt de sleepboot in staat slepend ruim 6000 of leegstomend 17.000 mijl af te leggen zonder een haven aan te lopen voor het bijladen van brandstof. Ir. II. J. M. Verhey heeft ontslag geno men als lid der Eerste Kamer. In zijn plaats heeft de voorzitter van het centraal stem bureau benoemd verkl&ard tot lid der Eerste Kamer de heer A. J. de Goeij (K.V.P.) te Montfoort. De collectieve arbeidsovereenkomst voor het kappersbedrijf is ingaande 1 Ja nuari verbindend opgelegd. Zij omvat ver plicht vakonderwijs voor leerlingen en aan komende bedienden, een vijftigurige werk week en beëindiging van de dagtaak uiter lijk zeven uur 's avonds en vacantietoeslag van 1 van het jaarloon. Bij ziekte van mannelijk personeel wordt over de eerste 14 dagen het volle loon uitbetaald. Bij be ëindiging van de dienstbetrekking behoudt hfet personeel aanspraak op alle nog niet genoten vacantie en snipperdagen of uitbe taling daarvan. Tot vice-president van de rechtbank te 'sGravenhage is benoemd mr. A. J. Veld man, thans rechter in deze rechtbank. De heer A. M. L. Winkelman, die am bassadeur is geweest in New Delhi, is in Nederland aangekomen. Hij zal binnenkort als Nederlands gezant naar Canberra (Australië) vertrekken. De directie van zeepfabriek J. Dekker te Wormerveer heeft voor honderd perso neelsleden een ontslagvergunning aange vraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau. De directie verklaart door instructuele wijzigin gen in de economische omstandigheden van haar zeepfabrieken tot inkrimping te worden gedwongen. Het ontslag betreft fabrieks- en kantoorpersoneel alsmede een dantal ver tegenwoordigers. In IJIst is een achtjarig jongetje dat zich met een vriendje op het nog zwakke ijs begaf, er doorgezakt en verdronken. Aan de candidaat in de psychologie W. F. van Eekelen, student aan de Amsterdamse gemeente-universiteit, is een gouden medaille uitgereikt als beloning voor zijn studie over de historische en sociaal-psychologische aspecten van het zogenaamde „England Spiel". De heer Van Eekelen was de enige inzender, die heeft deelgenomen aan een desbetreffende door de faculteit der poli tieke en sociale wetenschappen uitgeschre ven prijsvraag. Dezer dagen werd In Amsterdam op gericht de „Olandijos Lietuviu Bendruo- mene", (vereniging van Litauers in Neder land) welke zich ten doel stelt onderling contact te bevorderen, wederzijds hulpbe toon te beoefenen en leesmateriaal te laten rondgaan. Alle van huis verdreven Litauers in Nederland worden uitgenodigd hun naam en adres op tc geven aan de voorzitter, de heer Antanas Galkus, Insulindeweg no. 182 I, Amsterdam-Oost. Te Utrecht is opgericht de reisorgani satie „Pro Juniore", een stichting „tot be vordering en versterking van de Europese eenheidsgedachte onder jongeren", die zich ten doel stelt het organiseren van studie-, arbeids-, vacantie- en internationale contact kampen. De stichting, aldus de acte van op richting. stelt zich in geen enkel opzicht op een politieke of godsdienstige grondslag. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam hseft ir. E. A. Plate, hoofd van de sub directie Industrie en Binnenlandse Groot handel van het ministerie van Economische Zaken, Donderdag de tweede Nederlandse verpakkingsbeurs geopend, die tot en met 15 Januari duurt. Een 33-jarige schilder, die in Amster dam was aangehouden onder verdenking, de langgezochte ruitenkrasser te zijn. is in vrijheid gesteld. De man hield hardnekkig zijn onschuld vol, hoewel de schijn tegen hem was. Hij had een glassnijder in zijn zak. Deze aanwijzing vormde op zich zelf echter onvoldoende bewijs. HAARLEM EN OMGEVING De heren H. Koehorst Jr. en C. Wil- lemsen waren dezer dagen vijfentwintig jaar lid van het fanfarecorps „Kunstkring". Op de jaarvergadering van het corps zijn de jubilarissen gehuldigd. Voorts besloot men op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het concours te Breukelen in do afdeling supe rieur fanfare. Na een dienstperiodc van veertig jaar heeft het bestuur der afdeling Haarlem van de Christelijke vereniging „Zedenopbouw" aan de heer P. P. Hartendorf eervol ontslag verleend als secretaris van het consultatie bureau voor het onderzoek naar het vader schap. Tot zijn opvolgster is benoemd me juffrouw zuster P. C. Otten, die een bureau heeft aan het Kenaupark 24. De korpsleden W. A. van Soest, W. H. Jonker en S. G. F. van Vliet van het Haar lems politiekorps behaalden in 1952 het N.O.C.-diploma. De adjunct-inspecteurs Th. A. J. Blom en K. Bartels voldeden reeds tijdens hun opleiding aan het instituut voor hoger politic-personeel te Hilversum aan de eisen. De diploma's met bijbehorende in signes zullen door de korpschef de heer J. Fontijne aan de geslaagden worden uit gereikt.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8