J33SL Wordt ons land „uit de boot geworpen" nu de haven in zicht is NIEUW GUINEA Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Toch ió het zo De radio geeft Dinsdag Agrarisch congres van de P.v.d.A. Toestand in Karatsji weer normaal Zes jongens door het ijs gezakt en verdronken PANDA EN DE MEESTERDOKTER Een kip in Columbia MAANDAG 12 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beëindiging der doïlarhulp De roofoverval te Blaricum 'n TIP VAN BOOTZ Klipfontein-passagiers wachten op andere schepen Communistische relletjes? Heringa Wuthrich Telefoonaansluitingen in Zuidelijk Heemstede Bromfietser verleende geen voorrang Australië en de militaire missie in Indonesië Burgerlijke Stand van Haarlem Verzetsstrijders herdacht bij Spieghelschool in Amsterdam Kerkelijk Nieuws OPTIEK Wat de kwestie van de Amerikaanse dollarhulp aan ons land betreft, menen kringen van Nederlandse deskundigen dat wij op het ogenblik geen krachtig beroep meer kunnen doen op hulp voor onze be talingsbalans. Zoals bekend heeft het bureau voor we derzijdse beveiliging (de MSA) ons land de gelegenheid geboden „spontaan" van die hulp af te zien. Onze regering zal in de eerstvolgende weken in deze zaak een beslissing nemen Toen er in het begin van dit fiscale jaar (Juli 1952—30 Juni 1953) door regerings vertegenwoordigers met de MSA-instanties werd gesproken over de Amerikaanse hulpverlening, werd de toestand van onze betalingsbalans niet van die aard geacht, dat wij, bij de reeds ontvangen hulp, nog een sterke aanspraak op hulp voor de be talingsbalans zouden kunnen doen. Daar bij werd herinnerd aan de hulp welke wij uit het MSA-programma voor defehsie- doeleinden ontvangen en aan de grote hoeveelheid oorlogsmaterieel die ons door Amerika wordt geschonken. In de genoemde kringen zou men het beëindigen van de Amerikaanse hulp meer in het psychologische vlak willen zien. Hei zou de Nederlandse regering pijnlijk tref fen als wij, nu wij een zeker economisch herstel hebben bereikt, als het ware „uit de boot" zouden worden geworpen. Voorts herinnerde men er aan, dat de Nederlandse regering ..zich politiek heeft vastgelegd voor een jaarlijks defensie budget van 1500 millioen gulden". Daar aan zou een aanvullende uitgave van 600 millioen gulden kunnen worden toege voegd, mits deze middelen uit de Ameri kaanse hulpverlening zouden kunnen wor den geput. Nu is op de tegenwaarderekening voor de Marshall-hulp bij de Nederlandsche Bank nog 900 millioen gulden aanwezig. Men heeft echter nooit geaccepteerd, dat deze zouden worden uitgegeven voor mi litaire doeleinden. Dat was wel het geval met de tegen waardefondsen uit de Amerikaanse hulp welke sedert Juni 1951 werd verkregen. Die hulp bedroeg 80 millioen dollars. De 320 millioen gulden aan tegenwaarde fondsen werden bestemd voor de bouw van mijnenvegers, voor de DAF, voor krijgsinrichtingen en dergelijke objecten. Zoals bekend worden de dollaroverma kingen uit Indonesië voor 1952 geraamd op 120 millioen, hetgeen een stijging van de Nederlandse goud- en dollarvoorraad tengevolge had. Deze uitzonderlijke dol- Twee mannen aangehouden; een vrijgelaten De rijkspolitie te Blaricum heeft Zater dagavond in samenwerking met de Hilver- sumse recherche twee inwoners van Hilver sum gearresteerd, die ervan verdacht wer den de overval gepleegd te hebben op de coöperatieve boerenleenbank te Blaricum op Donderdag 8 Januari, waarbij 17.000 werd gestolen. Een van de mannen Is later op vrije voeten gesteld. De ander is geconfronteerd met de Hilversumse taxichauffeur, die op de avond van de overval twee mannen naar de Rijksweg heeft vervoerd. De taxi chauffeur heeft hem echter niet herkend. ADVERTENTIE Een borrel is toch maar je ware. rk drfnik „Tip" en mijn man „Ouwe Klare' rrots verschillende keus, Hebben wij beiden één leus: „Bootz" is niet te evenaren. Inz. Mej. J. S. M. B., Haarlem orntv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.80 Bas-bariton en piano. 12.00 Pla ten. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en cla- violine. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Zigeunermuziek. 13.50 Platen. 14.00 Zeg eens Amerika14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15 45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militair vraag gesprek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Paris vous parle. 18.50 Dansmuziek. 19.15 Reportage of platen. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.15 Lichte muziek 21.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21,50 Tiroler muziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Platen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23 00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichte muziek. 10 35 Radio Philharmonisch orkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Ar.gelus. 12.03 Pla ten. (12,3012.33 Land- en tuinbouwmede delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Concert. 14.00 Ge varieerd programma. 14.50 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuit zending: Sociale vraagstukken in Nieuw Guinea. 18.00 Licht muziek. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole-orkest en soliste. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Brabants orkest en soliste. 21.20 Pianorecital. 21.50 De radiodokter. 21.55 Strijkkwartet. 22.35 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A 20.1521.45 Actualiteit; Weerpraatie; Uw machtige armdocumentaire; Geïllus treerd overzicht van de Nederlandse speel filmproductie. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.25 Concert. 14 00 Schoolradio 15.30 en 15.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorzang. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Concert. 20.50 Platen. 21.30 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. larinkomsten uit Indonesië hebben echter een zeer incidenteel karakter. De toestand is thans deze, dat wij voor 1952/53 niet moeten rekenen op de Ame- likaanse hulpverlening voor een bedrag van 15 millioen dollars. Dat wordt in de kringen van Nederlandse deskundigen een redelijke en acceptabele oplossing geacht. Wij zouden echter de waarborg moeten hebben, dat wij een volgend jaar op hulp kunnen rekenen, mochten wij bij een on verhoopt omslaan van de toestand in moeilijkheden komen. Nu zijn er bij wijze van indirecte hulpverlening door Amerika ook militaire bestellingen bij de MSA- deelgenoten geplaatst (de z.g. „offshore procurements). Bij deze voorzieningen zal ook de kwestie van eventuele verrekening uit de tegenwaardefondsen der Marshall hulp ter sprake komen. Hier ligt voor de Nederlandse regering een moeilijke zaak van politiek beleid. ADVERTENTIE Teddy gevoerde kinderpakjes Te Emmeloord in de Noordoostpolder is het zevende agrarische congres van de Partij van de Arbeid gehouden, dat werd bijgewoond door de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Voorzitter was de heer J. J. Vorrink, die onder meer zei dat de partij uiterst tevreden kan zijn over de vooruitgang in de agrarische sector bij de verkiezingen. De heer J. Piebenga sprak over cul turele rechtsgelijkheid voor het platteland en zei dat in Nederland het percentage der niet-stedelijke bevolking voortdurend ach teruitgaat en dat van een ontbinding der organische agrarische levensvormen ge sproken kan worden. Het platteland ver keert zijns inziens in een crisis die blijkt uit de ontvolking van het platteland, in de emigratie-noodzaak, in de devalua tie van het begrip landarbeider en in het culturele minderwaardigheidsbesef van de plattelander. De cultuurpolitiek is in Nederland vrij wel geheel op de stadsbevolking gericht. De Partij van de Arbeid heeft, zo zei de heer Piebenga, als overwegend stedelijke en zeer centraal georganiseerde partij tot dusverre slechts onvoldoende aandacht gegeven aan de doorvoering der democra tische eisen inzake de rechtsgelijkheid van stad en platteland. Zij is in haar cul tuurpolitiek tot dusver ook te weinig van socialistische beginselen doordrongen ge weest. Decentralisatie is eis van democra tie, regionalisme is personalisme in de practijk en federalisme dient ook voor eigen land te gelden. Versterking van de macht van gemeenteraden en Provinciale Staten is daarom een eerste eis van socia listische politiek, aldus de heer Piebenga. De heer C. E g a s uit Heilo, lid van de Tweede Kamer, hield een inleiding over sociaal-culturele verheffing van het plat teland. Hij zei onder meer dat de mate riële toestand van de agrarische bevolking na de oorlog zodanig is verbeterd dat aan de ontplooiing van de plattelander rui mere aandacht besteed kan en moet wor den. Dr. ir. A. Maris van de afdeling Streekonderzoek vaij het Landbouw-Eco- nomisch Instituut sprak over de oplossing van het kleine boerenvraagstuk en de uit gifte van Zuiderzeegronden. Hij merkte onder meer op dat een der grootste moei lijkheden van de landbouw op de zand gronden de wanverhouding tussen het aantal mensen en de beschikbare cultuur grond is. De kleinste bedrijven hebben ongeveer tweeëneenhalve hectare per wer ker beschikbaar, de grotere t^en. Voor de oplossing van het kleine boerenvraagstuk zal het noodzakelijk zijn deze verschillen voor een belangrijk gedeelte op te heffen. Laatste spreker op dit congres was mi nister Mansholt. die waarschuwde te gen het scheppen van tegenstellingen tus sen stad en platteland. Sprekende over het landbouwbeleid zei de minister dat de prijsontwikkeling de laatste jaren redelijk is geweest. Tenslotte zei de heer Mansholt dat de ontwikkeling van de West-Euro- pese landbouwintegratie moeilijk is maar toch goede vorderingen maakt. (Reuter en A.F.P.) Zaterdag is het Britse schip Bloemfontein Castle te Beira aangekomen, waar de passagiers en de be manning van de Klipfontein aan land zijn gegaan. De kapitein van de Klipfontein had het zo druk gehad bij de evacuatie van zijn schip, dat hij zijn kanarie niet had kunnen redden. Deze vogel was dan ook het enige slachtoffer van de ramp. Een aantal passagiers zal met het Ita liaanse schip Europa de reis voortzetten. De Europa wordt binnenkort te Beira ver wacht. Anderen zullen met het Britse pas sagiersschip Warwick Castle, dat op 17 Januari te Beira wordt verwacht, verder reizen. Een viermotorig vliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. is naar Dar-Es-Salam vertrokken, waar het een aantal Britse geredden van de Klipfontein aan boord zou nemen. De Bloemfontein Castle, het schip dat deze geredden aan boord heeft, is inmid dels op weg gegaan naar Dar-Es-Salam in Tanganjika. ADVERTENTIE Voor spoedige uitzending in legerverband naar kunnen zich opgeven: niet in werkelijke dienst zijnde militairen en ex-O.V.W.-ers afkomstig van de Infanterie. Genie, Technische Dienst en Ver bindingsdienst, alsmede administratief personeel en chauffeurs. Verblijf in Nieuw-Guinea minimum \V2 jaar. Nadere inlichtingen kunnen schriftelijk of mondeling worden verkregen bij de Adjudant- Generaal. Nieuwe Fredcrikkazerne, Gebouw E 4 te 's-Gravenhage (tel. 18.46.70, toestel 1461) Gegadigden, die zich reeds eerder hebben gemeld, behoeven zich thans niet opnieuw op te geven. In werkelijke dienst zijnde militairen, die voor deze uitzending in aanmerking wensen te komen, dienen zich te wenden tot hun commandant. Voorts worden nog gevraagd een operatie-assistent en een röntgen-assistent, beiden in de rang van sergeant en een topografisch tekenaar in de rang van korporaal (Militaire vooropleiding is voor deze functies niet noodzakelijk). KARATSJI. (Reuter). De hoofdcommis saris van politie te Karatsji (Pakistan) heeft verklaard, dat volgens betrouwbare inlichtingen de jongste relleetjes in de stad door communisten verwekt zijn om de re gering machteloos te maken. Hij zei dat er elf doden gevallen zijn. De hoofdcommissaris verklaarde Zondag van mening te zijn dat, na drie dagen van wanordelijkheden, er weer normale toe standen in de Pakistaanse hoofdstad be ginnen te heersen. Het Vrijdag afgekondigde uitgaansver bod voor de avond- en nachturen is Zon dag opnieuw verzacht. Officieel is gemeld, dat er elf doden zijn gevallen. Van met-officiële zijde schat men het aantal doden echter op 20. Het of ficiële cijfer is gegrondvest op ziekenhuis- berichten, doch het is niet zeker dat alle lijken aan openbare instanties zijn overge dragen. Zoals gemeld, zijn de wanordelijkheden in Karatsji voortgevloeid uit demonstraties van studenten, die lagere collegegelden en meer hulp voor hun studie wensten. Na dat de eerste demonstraties door de poli tie met traansgasbommen en gummiknup pels waren verstrooid, werd de volgende dag tegen dit optreden der politie gepro testeerd in nieuwe demonstraties, die we derom uiteen werden gejaagd en waarbij zich de bloedige incidenten der afgelopen dagen hebben voorgedaan. De organisaties der studenten te Ka ratsji hebben krachtig geprotesteerd tegen de verklaring, dat zij onder communisti sche invloed zouden staan. Twee jongens uit Zwaagdijk, de 14-jarige J. G. Immink en de 18-jarige Th. Sijm, zijn Zondag bij het schaatsenrijden op de Grote Vliet bij het dorp Onderdijk door het ijs gezakt en verdronken. Bij Volendam zakten gisteren twee jon gens door het ijs. Vier vriendjes trachtten hulp te bieden. Twee hunner zakten even eens door het ijs. Men wist één van de vier te redden, de overige drie zijn verdronken. Het waren jongens van 10, 12 en 13 jaar. Hun lichamen zijn later geborgen. De 13-jarige L. Wiesnekker uit Naarden was Zondagmiddag met zijn 17-jarige vriend G. H. uit Bussum het IJselmeer op gegaan. Ongeveer 5 km. uit de kust bij Val keveen zijn beiden door het ijs gezakt. H. heeft kans gezien zichzelf te redden, W. is verdronken. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De firma Becht en Dyserinck te Wees- perkarspel heeft dezer dagen 140 man per soneel ontslagen. Hiervan zijn 120 geplaatst bij andere bedrijven, van wie een dertigtal voorlopig te werk is gesteld bij Werkspoor. MAANDAG 12 JANUARI Gebouw Sint Bavo: Filmavond over Australië, Canada, Zuid-Afrika, 8 uur. Palace: „Huwelijkswals", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De arend van Madagaskar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zeehavik", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Vrijbui ters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sa boteur", 14 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 13 JANUARI Minerva: Heemsteedse Kunstkring, op treden van Georgette Hagedoorn, 8.15 uur. Rembrandt: „Anna", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijkswals", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „De arend van Madagaskar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „De zeehavik", 14 j., 2.30, 7 er. 9.15 uur. Frans Hals: „De vrijbuiters", 18 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 2 en 8 uur. Voordeliger tarief voor locale gesprekken Reeds lange tijd vormt de omstandigheid dat het Zuidelijk deel van Heemstede is aangesloten op de Telefooncentrale Ben- nebroek voor de abormé's in dat gedeelte van de gemeente een bron van dagelijkse ergernis. In tegenstelling tot de aangeslo tenen van het overgrote deel van Heem stede moeten d.e abonné's die ten Zuiden van de Van Merlenvaart wonen, voor plaatselijke gesprekken hierdoor een hoger tarief betalen. Het gemeentebestuur heeft reeds pogingen aangewend hierin veran deringen aan te brengen, doch om techni sche redenen bleek het niet mogelijk ge heel Heemstede op één telefooncentrale aan te sluiten. Het ongerief moet dus op deze wijze bestendigd blijven. Toch komt in deze situatie een wijziging ten goede, hetgeen verband houdt met de nieuwe telefoontarieven. Een interlocaal gesprek van de aangeslotenen op het net Bennebroek met Haarlem zal dan vier cent per drie minuten kosten evenals een locaal gesprek met onbeperkte spreekduur. Voor abonné's die over een grote woor denrijkdom beschikken of ongewoon lang zaam spreken, heeft deze wijziging geen opheffing van de achterstelling ten gevol ge, maar voor korte, zakelijke gesprekken zal dit nieuwe tarief dan geen onrecht vaardigheden meer inhouden. Metingen hebben namelijk uitgewezen, dat het me rendeel van de „korte-afstand" gesprek ken minder dan drie minuten duurt. Het is evenwel nog niet bekend wanneer deze wijziging ingaat, want daartoe is een in grijpende wijziging van de apparatuur no dig. Zaterdagmorgen omstreeks helfelf ver leende een 61-jarige bromfietser op de hoek van Nieuwe Gracht en Zijhuizen geen voorrangaan een personenauto, waardoor een aanrijding ontstond. De bromfietser liep onder meer een bloe dende hoofdwond en een bloeduitstorting aan het achterhoofd op. Hij is in het ge bouw van de Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst verbonden en vervolgens met een taxi naar huis gegaan. CANBERRA (Reuter). Autoriteiten van het Australische ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben heden medege deeld, dat men in Australië met „levendige belangstelling" de onbevestigde berichten in een Indonesisch dagblad had gelezen, volgens welke Indonesië van plan zou zijn Duitse in plaats van Nederlandse militaire instructeurs te gaan gebruiken. Deze belangstelling van Australië vindt haar oorzaak in het feit, dat een vervan ging van Nederlandse door Duitse instruc teurs de Duitsers terug zou brengen bij de Australische kusten, evenals voor de eerste wereldoorlog het geval was, toen zij op Nieuw-Guinea gevestigd waren. HAARLEM, 10 Januari 1953 GEHUWD: 10 Jan., J. F. Cornelisse en D. Steffens; H. A. Klein en I. Clausing. BEVALLEN van een zoon: 7 Jan., T. van den BergGroot; 9 Jan., E. C. Groeneveld —Groen; M. J. StruijkenkampHelmer horst. BEVALLEN van een dochter: 9 Jan., M. H. A. van MunsterHorvers; J. W. van Riet —Donders; E. Gouw—Nijssen; N. H. Huizing Baljet; 10 Jan., J. G. JungSchild; N. Korthals—Kiihn; A. Budding—van Bedaf; L. J. M. Moison—Westerburger. OVERLEDEN: 8 Jan., A. C. de Boer, 2 m„ Dunklerstraat; H van der Voort, 73 j., Saenredamstraat; B. van Looij. 64 j., Gene raal Bothastraat; F. F. B. C. Tordoir, 77 j., Maerten van Heemskerkstraat; 9 Jan., R. Oudolf—Dijkstra, 78 j„ Eendrachtstraat; W. L. Besselink, 38 j., Berkenstraat. 64. De koning liet dadelijk Panda en dr. Esculapus uit hun knellende lakens be vrijden. De vorst keek vriendelijk naar Panda en sprak: „Dank zij deze loyale jongeling zijn wij weder geheel hersteld en zijn de schurken, die tegen onze per soon samenzu erden, ontmaskerd. Deze knaap moet onderscheiden worden geef hem een lintje met bijbehorende lol ly! En wat die samenzweerders betreft..." hier kreeg het gelaat van de vorst een dreigende uitdrukking„grijpt hen, opdat zij hun straf zullen ondergaan!" Maar de samenzweerders hadden reeds met bekwame spoed het paleis verlaten. Joris zat op de bok van de dokterskoets, die Panda hem geschonken had en uit het raampje van het hotsende, botsende rij tuigje, staken de verhitte hoofden van Isen Grim, Bruno en de hofarts. „Ellen deling!", schreeuwde Isen Grim tot Joris, „jij hebt alles bedorven!!" En ook zijn beide trawanten riepen Joris weinig vleien de dingen toe! „Heren!", zei Joris streng, „men wordt verzocht de aandacht van de bestuurder niet af te leiden In Amsterdam zijn Zaterdagmiddag de verzetsstrijders herdacht die in Januari 1945 na een geslaagde aanslag op het ge westelijk arbeidsbureau in de Spieghel school aan de Marnixstraat werden ge fusilleerd. De voorzitter van de Nationale Federa tieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland, de heer C. Brink, hield een toe spraak tot ongeveer vijftig belangstellen den. Hij zei onder meer, dat deze verzets strijders het met negatie van eigen belang de onderdrukker onmogelijk hebben ge maakt, de bevolking administratief „uit te kammen". Wij hadden op deze plaats niet alle tienduizenden verwacht, die daarvan hebben geprofiteerd, maar wel, dat een dag als deze in het centrum van de belangstel ling zou staan". Nederlands Hervormde Kerk Bedankt voor Benschop W. Vroeginde- weij te Bleiswijk; voor Zandvoort dr. H. v. d. Loos te Haarlem-Noord; voor Wage- uingen (toez.) W. L. Tukker te Delft. Geref. kerken Beroepen te Warns W. A. Jelsma, cand. te Amsterdam. Geref. gemeenten Beroepen te Dordrecht D. L. Aangeen- brug te Terneuzen. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Canada (Presb. Church) H. H. W. Zegerius te Dordrecht. Generale zendingsdeputaten De generale synode der Geref. kerken heeft benoemd tot nieuwe zendingsdepu taten ds. H. v. d. Veen te Donkerbroek en ds. G. v. Andel te Charlois. Dr. C. J. Gos- linga te Buitenpost werd benoemd tot eer ste scriba en ds. J. C. Gilhuys te Water graafsmeer tot actuarius, met opdracht alle correspondentie met Indonesië te voeren. Ds. S. D. A. Wartena overleden In de ouderdom van bijkans 82 jaar is te Doorwerth overleden ds. S. D. A. War tena, em. predikant van de Doopsgezinde Broederschap. De overledene werd in 1894 proponent en aanvaardde 25 Nov. van dat jaar zijn ambt te Terschelling. Hij diende de gemeenten van Veenwouden, Zutphen, Heerenveen en Hallum, waar hij in 1936 met emeritaat ging en zich metterwoon te Heelsum vestigde. ADVERTENTIE Voor uw kostbaarst bezit, uw ogen, moet u het beste hebbenwij léveren u het beste (wat lang niet altijd het kostbaarste hoeft te zijn Gr. Houtstraat 137, Haarlem Botsing. Volgens de Libanese bladen „Amal" en „Al Destour" hebben zich j- verscheidene Syrische steden ongere, gcldheden voorgedaan tussen studente en militairen. In Aleppo zouden een' heden van het leger het vuur hebbe- geopend op betogende studenten, waan bij verscheidene personen om het leve- zouden zijn gekomen. Naar aanleidin- van deze incidenten hebben, aldus ge! noemde landen, de Syrische autoritei' ten de sluiting van de universiteit en dj middelbare scholen in Aleppo bevoler; Talrijke studenten zouden zijn aang^ houden. Band. Een Franse fabriek van rubberban den heeft onlangs een fietsband in dn handel gebracht, die geen binnenban: heeft en volgens de fabrikant niet ka- springen. Het geraamte ervan bestaa- uit zeer taai materiaal en is van binnen bekleed met een butyl-houdend meng^ sel. Dit product bezit de eigenschap on gaten, welke er tijdens het gebruik i: komen, dadelijk dicht te stoppen. He- ventiel is direct op de band en de vel» bevestigd. Volksdemocratie. De ruim 200.000 leerlir.. gen, die in het aanstaande voorjaar de lagere scholen in Oost-Duitsland zullen verlaten, zullen niet zelf hun beroep kunnen kiezen. Bij een nieuwe verorde. ning van de Oost-Duitse regering is be paald, dat de leerlingen het beroep kri;. gen, dat de staat als belangrijk voor de economie voor het volk beschouwt. AI. lerlei gegevens van de scholieren van de beide hoogste klassen van de lagere school worden op kaarten geregistreerd, Deze kaarten zullen door de staat wor- den gebruikt bij het uitzoeken van ar beidskrachten voor de verschillende be- roepen. Vergiftiging. In Noord-Italië, in de om geving van de dorpen Cessalto en Chia- rano, lijden ruim twee honderd Italia nen aan voedselvergiftiging. Vijfentwiu. tig ernstige zieken zijn Zondagavond in het ziekenhuis van Cessalto opgenomen. Brand. In 24 uur tijds zijn in Argentinië door branden zes personen om het leven gekomen. Velen liepen verwondingen op en honderden stuks vee zijn ver brand. Officieel worden de branden toe geschreven aan „sabotage". De brander, die in het begin van de afgelopen wee?, begonnen uit te breken, bereikten nieuw hoogtepunt in de Zuidelijke pro vincie van Buenos Aires, waar 81.000 hectaren met gewassen in lichterlaaie stonden. Dwang. Particuliere zakenlieden en mid denstanders in Tsjecho-Slowakije zullen in de toekomst geen textiëlkaarten mee: krijgen, aldus heeft het Tsjechoslo- waakse blad „Lidowa Demokracie" ge meld. Ook kleine boeren zullen door deze maatregel worden getroffen, zelfs indien zij aan de door de staat gesl eisen voor levering van landbouwpro ducten hebben voldaan. Volgens Tsje- choslowaakse kringen in Wenen zijn deze maatregelen bedoeld om particu liere ondernemers en boeren te dwinger, hun zaken of landerijen aan de staat over te dragen. Ondergrondse. Volgens radio-Warschau heeft de anti-communistische onder grondse beweging in Polen 100.000 leden gereed staan om sabotage te plegen chaos te veroorzaken, indien Polen bij een oorlog zou worden betrokkekn. De radio haalde een dagblad aan, volgens hetwelk dit bleek uit een plan, „opge steld door de Amerikaanse geheime dienst en onthuld door een ondergrondse leider, Kowalsky". Gratie. Het echtpaar Rosenberg heeft Za terdag president Truman om gratie ver zocht. Zij zouden Woensdag op de elee- trische stoel terecht gesteld worden. Rechter Kaufmann, die Julius Rosen berg en Ethel, zijn echtgenote, in 1951 wegens atoomspionnage ter dood ver oordeelde, verklaarde onlangs, dat bij in diening van een gratieverzoek de te rechtstelling automatisch zou worder. uitgesteld tot vijf dagen, nadat president Truman zijn besluit zal hebben bekend gemaakt. Het gratieverzoek zal in be handeling worden genomen door het ministerie van justitie. Na onderzoek zal via de procureur-generaal president Truman van advies worden gediend. Mening. Met atoombommen alleen kan geen oorlog in Europa of Korea gewonnen worden, aldus heeft generaal Omar Bradley, de voorzitter van de Ameri kaanse stafchef, verklaard bij een uit eenzetting voor de commissie voor de gewapende macht van het Huis van Af gevaardigden. Volgens Bradley moet de mening, dat atoombommen voldoende zijn om de overwinning te verzekeren, gezien worden als een der oorzaken var. de achterstand in de Europese her bewapening. IN de Columbiaanse provincie Boyaca beheer dat iedereen verbiedt hier vrijelijk ligt hoog in het Andesgebergte het rond te wandelen hetgeen niet onbe grijpelijk is maar dat bovendien de dorpje Muzo, waar sinds mensenheugenis de smaragden uit de rijke aders worden gewonnen. Toen de Spanjaarden twee eeuwen geleden met de winning van deze edelstenen een aanvang maakten, waren uiteraard de exploitatie methoden zeer primitief in deze uithoek van de wereld, die voornamelijk door Indianen wordt be woond. Ook de slijpmachines waren toen nog grof en verre van volmaakt, hetgeen er toe leidde bij de smaragdwinning roofbouw toe te passen. Al leen de grootste stenen werden in bewerking genomen en de kleinere stukken liet men on gemoeid, evenals de splinters. Tegenwoordig is de exploitatie veel mo derner. Hiervan loggen niet alleen de Ame rikaanse machines getuigenis af, of de vliegtuigen die de waardevolle stenen re gelmatig naar Bogota vervoeren, maar vooral de angstvalligheid waarmede deze schatkamer van Columbia wordt bewaakt. Het gehele gebied is met prikkeldraad omgeven en wordt voortdurend bewaakt door militairen, hetgeen u terecht reeds doet vermoeden dat de exploitatie in han den is van de staat. Nti pleegt een staat viet minder wreed en vooral niet minder hebzuchtig te zijn dan het gemiddelde in dividu. Het zal dan ook niemand verbazen dat een handvol smaragden uit de mijnen van Muzo, behalve een hoop geld, óók de nodige mensenlevens kost, want in die smaragdmijnen houdt op den duur alleen de taaiste neger het uit. Maar daar wilden we het eigenlijk niet over hebben. Het gaat hier om het staats- Indianen van Muzo het recht ontzegt hvn eigen kippen te slachten of één dezer die ren uit het omheide gebied te smokkelen. De reden van deze zonderlinge verboden wordt duidelijk, vjanneer we ons voor ogen houden dat de staat hebzuchtig is en dat de Spanjaarden in vroeger tijden zo'n on- v beholpen exploitatie hebben toegepast. Want sedert on heugelijke kippen in waarmede uit zaden tijden pikken de Muzo steentjes op, in hun krop het bestaande voedsel wordt vermalen. Hierin on derscheiden deze kippen zich niet van iedere andere kip- Maar door de slordig weggeworpen smaragdafval van eeuwen hér kan zich tussen die steentjes wel eens een smaragd- je of een smaragdsplinterlje bevinden en-, dat behoort aan de staat! De kip mag dat kostbare voorwerp eventueel wel lenen voor het vermalen van haar voedsel, maar na gebruik dient het weer in handen van de staat te worden gesteld. Er is dus een bepaling gemaakt, volgens welke het vlees van de kip aan de eigenaar toebehoort, doch waarbij uitdrukkelijk is vastgesteld dat de gehele inhoud van de krop aan staat komt. Vandaar dat het slachten van een kip in Muzo uitsluitend onder staats toezicht mag plaats vinden. Dit praatje over edelstenen geeft ons overigens aanleiding eens iets te verhalen van een man die een geweldig vermogen verdiende door géén edelstenen te zoeken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2