ip Bibliotheken van Haarlem en Heemstede kampen met chronisch ruimtegebrek Twee onderstations Haarlem-Noord in aanbouw Kort en bondig Amsterdamse Beurs Heemstede Het standpunt der specialisten Bloemendaal Nieuwe Britse houding jegens EDG-verdrag? In Heemstede binnen afzienbare tijd nieuw gebouw 5 Eén in werkelijkheidéén in miniatuur Na tik van richtingwijzer op Melkbrug overleden Amateurs bereiden nieuwe opvoeringen voor „Het begon in een gracht" Blanken ondernemen actie voor hervormingen in Kenya Middenstandsvereniging Ommezwaai naar Monty's visie Scheepvaart Geen beslissing Ruimteproblemen In Heemstede MAANDAG 12 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li m ii De heer C. P. Knapen bij het miniatuur-onderstation-in-aanbouw. IN een der werkplaatsen van het Gemeentelijk Energiebedrijf aan de harmenjansweg te Haarlem is een klein kamertje. „Electrisch Laborato rium" staat er op de deur en gewoon lijk manipuleert men er met schake laars, meters en spanningen van zes duizend Volt. Maar op het ogenblik is dit kamertje het domein van de heer L. P. Knapen, instrumentmaker en hoofd-meterhersteller, die er een ma quette vervaardigd van het electrisch onderstation, dat men weldra aan de Bandoengstraat in Haarlem-Noord zal zien verrijzen. De heer Knapen bouwt zijn onderstation- in-miniatuur met uiterste nauwgezetheid op, want het moet in vrijwel alle opzichten een afspiegeling zijn van de toekomstige werkelijkheid. Slechts de muren en het dak zijn van doorschijnend plastic, want anders zou men het interieur niet kunnen bewon deren. En dat is waard terdege bekeken te worden. De heer Knapen heeft heel de ingewikkelde hoogspanningsinstallatie met haar transformatoren, isolatoren, schake laars, spanningsrails en kabels tot in de kleinste détails getrouwelijk in het klein vervaardigd en gemonteerd. De ervaringen die hij daarbij opdeed zullen van veel be lang zijn bij de bouw van het „echte" on derstation, waarmee weldra begonnen zal worden. Met het graafwerk is men reeds bezig. Dit onderstation-Noord, zoals het zal heten, is een onderdeel van de belangrijke electriciteitswerken, die in de komende jaren in Haarlem zullen worden uitge voerd. Zij zijn noodzakelijk om aan de voortdurend stijgende behoefte aan elec- trische energie te kunnen voldoen. De ge meentelijke centrale kan daarin binnen af zienbare tijd niet meer voorzien en daarom neemt men nu reeds maatregelen opdat de P.E.N.-centrale in Velsen kan bijspringen. Deze gaat stroom met een spanning van 50.000 Volt leveren aan het onderstation- Noord, waar zij wordt getransformeerd in stroom van 6000 Volt, die vervolgens op de voor huisaansluitingen gebruikelijke span ning van 220 Volt wordt gebracht. Het ge bouw in de Bandoengstraat zal daarom uit een 50.0006000 Volt-afdeling en uit een 6000380220 Volt afdeling bestaan. Via straatsgewijs uitgaande kabels zullen Haarlem-Noord en een aantal industrieën aan het Noorder-Buitenspaarne van stroom worden voorzien. In Juni van het vorig jaar zijn daartoe reeds kabels door het Spaarne gelegd. Daarbij is toen een voor Nederland nieuwe werkwijze toegepast die op naam staat van de heer J. G. Rijke- boer, technisch hoofdambtenaar van het Gemeentelijk Energiebedrijf. Hij liet met water onder hoge druk geulen spuiten in de Spaarnebodem en daarin de kabels leg gen. Het omslachtige en tijdrovende bag geren van kabelsleuven kon daardoor ver vallen. Deze zomer gereed In de komende zomer hoopt men het ge bouw aan de Bandoengstraat gereed te hebben. Dan kan begonnen worden met het monteren van de electrische installatie. Dat zal, wat de 50.000 Volt-afdeling betreft, ge schieden in samenwerking met de Franse „Compagnie générale d'Electricité" te Lyon, die ook de drie 50.000 Volt-transformatoren levert, welke elk 40 a 50 ton wegen en dus een stevige fundering vereisen. De speciale hoogspanningsschakelaars komen uit Zwit serland, maar voor het overige zal de in stallatie Nederlands fabrikaat zijn. Het 6000-Volt gedeelte zal het bedrijf in eigen beheer uitvoeren. Er komt geen toezichthoudend personeel in het onderstation, maar in de centrale aan de Harmenjansweg zal men toch pre cies weten wat er daar in de Bandoeng straat gebeurt, aangezien de installatie via een signaalsysteem alles rapporteert. Bij brand treedt een automatische koolzuur- blusinstallatie in werking. Er komt ook een inrichting welke de lucht in de 50.000 Volt-afdeling volkomen droog houdt, omdat vocht daar tot allerlei ongewenste verrassingen zou leiden. En wie meent dat een accu-batterij zo lang- Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3)4 Nederl. '47 92)4 93 A.K.U 154 152 Unilever 180)4 180)4 Philips Gloeil. 162 163)4 Kon. Petroleum 30914 309)4 A'dam Rubber 79)4 81 Holl. Amer Lijn 129 129 N. Scheepv. Unie 122 123)4 H.V.A 86 88 73 Deli Mij 72)4 Amsterd. Bank 165)4 165)4 Ned. Handel Mij. 149)4 149)4 Rotterd. Bank 156)4 156)4 Twentsche Bank 164/4 165 Anaconda Copper 435/i8 43)4 Bethlehem Steel. 55)4 54)4 Republic Steel 46% 46 Shell Union 701/is 69)4 Tidewater 221/10 22/. U. S. Steel 43 42)4 zamerhand in de electrotechniek haar rol heeft uitgespeeld, vergist zich. Zij zal in het nieuwe onderstation onder meer er voor zorgen dat men er bij storingen niet in het donker komt te zitten. Maar ook een der nieuwste snufjes op electronisch gebied zal in de Bandoengstraat te vinden zijn: een inrichting om van een centraal punt uit door middel van hoogfrequente impulsen langs bestaande geleidingen straatverlich ting en heetwater-apparaten in- en uit te schakelen. Nu gebeurt dit nog via speciale aders in de kabels. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twee werd het hoofd van de bijna tachtig jarige heer J. Sunter, die op het voetpad van de Melkbrug wandelde, geraakt door de richtingwijzer van een hem passerende personenauto. De heer Sunter wanKelde even, deed nog een paar stappen en overleed ter plaatse. Zijn stoffelijk overschot is naar de Maria- stichting overgebracht. Het staat nog niet vast, waarin de doods oorzaak is gelegen. Het kan een hartver lamming door de schrik zijn geweest. De Heemsteedse toneelverenigingen be- réiden zich voor op hun tweede uitvoe ring in dit seizoen. De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" zal het eerst gereed moeten zijn: deze vereniging geeft Dinsdag 20 Ja nuari in het Minerva Theater een opvoe ring van „De Vreemde Bezoeker" van Al berto, naar de Engelse bewerking van Walter Ferris door Willem Vogt vertaald. De regie berust bij de heer A. Holtslag. De toneelvereniging „Heemstede-West" komt Zaterdag 7 Februari in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem voor het voetlicht met „Toen de herten riepen", onder regie van Willem van der Veer. Eveneens op Zaterdag 7 Februari geeft „Nut en Genoe gen" in de toneelzaal van hotel „Het Wa pen van Heemstede" de eerste opvoering van een nieuw blijspel in drie bedrijven „Ik trouw met de melkboer", onder regie van Carel Veerhoff. Deze opvoering wordt Zaterdag 14 Februari in dezelfde zaal her haald. BINNENLAND Op 6 en 7 Februari zal in de Ridderzaal in Den Haag een conferentie worden gehou den over de verschillende aspecten van de Atlantische samenwerking. De conferentie is georganiseerd door de Nederlandse Raad der Europese Beweging in samenwerking met de vereniging voor Internationale Rechtsorde. —De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft hoger beroep aangetekend tegen het door deze rechtbank gewezen von nis tegen de daders van de aanslag op luitenant-kolonel Harjono, de Indonesische militaire attaché in Den Haag. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdagavond om twaalf uur wilde een wielrijder, komende uit Haarlem links af de Prins Hendriklaan inrijden. Achter hem naderde een motor. De bestuurder hier van merkte het veranderen van richting door de wielrijder te laat op, waardoor een aanrijding ontstond. Beiden liepen wonden op. De motorrijder werd in het Marine Hos pitaal verbonden, alvorens hij naar huis kon keren. Voor de leden der afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging zal Vrijdag avond in de tuinzaal van het Concert gebouw de kleurenfilm „Romantisch Frank rijk", opgenomen door de heer Harry Kuy- ters te Epe, onder regie van de heer J. Panman, worden vertoond. Op 16 Januari hoopt het echtpaar D. PloegSlagt, Bentveldsweg 18 te Bentveld de dag te vieren, dat het vijfenvijftig jaar geleden in het huwelijk trad. Vanavond spreekt de predikant van de Waalse gemeente van Utrecht, ds. H. Babel, in de Waalse kerk te Haarlem over Albert Schweitzer. De Provinciale Waterstaat van Noord- Brabant heeft aanbesteed de aanleg van de aardebaan, met bijkomende werken voor de provinicale weg Orthen't Wildt. Laagste inschrijfster was de fa. B. Smallegange te Haarlem met f358.974. De toneel- en cabaretgroep der afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereni ging maakt vordering en dat zij in staat is de leden een avond aan te bieden, die op een goed peil staat, is Zaterdag in hotel „De Leeuwerik" gebleken, waar een vro lijke geschiedenis in vier bedrijven door Wim Dumont, onder de titel „Het begon in een gracht", ten tonele werd gebracht. Voor het verzekerd zijn van het slagen van een feestelijke bijeenkomst is het blij spel uitstekend geschikt. Het biedt de toe schouwers gelegenheid veel te lachen om de verwikkelingen van de hoofdpersoon Frede- rik Katoen, die zich allerlei moeilijkheden op zijn hals haalt, als hij toegeeft aan de verkeerde mening, dat hij de dochter van zijn patroon uit het water gered heeft. Deze rol werd vervuld door de heer R. de Boer, die zich naar behoren van zijn niet gemakkelijke taak heeft gekweten. Bijna gedurende het gehele stuk is hij op het toneel. De heer De Boer heeft ziin mede-leden van de N.R.V., die met stij gende belangstelling zijn wederwaardighe den volgden, laten lachen. Het beste was hij in het tweede bedrijf op dreef, toen het geestrijk vocht te veel naar' zijn hoofd was gestegen. Hij werd vele malen op goede wijze ter zijde gestaan door de heer P. Smelter; deze was de boezemvriend van Frederik en wist hoe de „held" zich wer kelijk gedragen had. Van de vrouwelijke rollen dienen die van mevrouw R. Spaar- garen-Meijer en mejuffrouw A. Kemp ge noemd te worden. Eerstgenoemde was de verliefde pensionhoudster en de ander een uitstekende gedienstige uit het pension. Bei den hadden een groot aandeel in het succes van de avond. De voorzitter van de toneelgroep, de heer C. Ligtvoet, kon wegens ziekte niet voor het voetlicht treden en een der rollen ver vullen. In de heer G. Muis, die over enkele dagen in een andere toneelgroep de rol in hetzelfde stuk moet vervullen, vond men een goede remplagant. De heer C. Spaargaren, voorzitter der af deling, heeft na afloop de dames en heren dank gezegd en zich in het bijzonder ge richt tot mevrouw A. Wijnekus, die de regie heeft gevoerd en onder wier leiding de groep serieus gestudeerd heeft. Conflict met ziekenfondsen De voorzitter van de Nederlandse Vere niging van Specialisten, dr. R. Ruding te Breda, heeft namens de 300 leden van deze vereniging die het lidmaatschap van de Landelijke Specialistenvereniging hebben opgezegd, een uiteenzetting gegeven over het conflict met de ziekenfondsen. Zij heb ben bezwaar tegen de vaststelling door de ziekenfondsen van een maximumbedrag voor de gezamenlijke specialisten, alsmede tegen het toepassen van een progressieve korting op de honorering wanneer dit maximum niet toereikend blijkt te zijn. De ziekenfondsen stellen jaarlijks een be drag vast voor de honorering van de geza menlijke specialisten. De hoogte van dit bedrag wordt telkenjare bepaald naar ver houding van de financiële situatie van de ziekenfondsen. Overschrijden" de gezamen lijke declaraties het beschikbare bedrag dan wordt een korting toegepast op de honorering. De leden van de vereniging wensen echter niet een deel van het finan ciële risico te dragen van de ziekenfond sen. Zij vinden het principieel onjuist wan neer dit risico wordt overgeheveld op een groep van de ziekenfondsmedewerkers. Het gaat volgens de specialisten niet om de hoogte van de declaratie, maar om het beginsel dat de honorering van de genees kundige diensten niet direct afhankeliijk behoort te zijn van het verzekeringslichaam (Reuter). Een groep vooraanstaande blanken in Kenya heeft voorgesteld de in heemsen en Aziaten meer zeggenschap in het bestuur van de kolonie te geven. Zij vragen diepgaande reorganisatie van het bestuur en willen het in verhouding grote aantal vertegenwoordigers, dat door het ministerie van Koloniën in de adviesraad van de gouverneur wordt benoemd, ingrij- ïend beperken, omdat deze personen slechts burgerlijke ambtenaren zijn. De actiegroep, die de voorstellen naar voren brengt, acht hulp van en samenwer king met inheemsen en Aziaten bij het be stuur nodig om de slechter wordende toe stand meester te worden. Deze voorstellen zullen zeer waarschijn lijk de kloof tussen de groep blanken, die voorstander is van hardere vergeldings maatregelen tegen de Mau-Mau en de groep die naar hervormingen streeft, vergroten. De politie van Kenya heeft, na een plot seling ingesteld onderzoek op de markt van het 50 kilometer ten Noord-Westen van Nairobi gelegen Thika, 485 inboorlingen ge arresteerd. Op verzoek van de Brilse recherche speurt de Nederlandse politie naar de 21- jarige zeeman B. S. uit Almelo, die onlangs als ongewenst vreemdeling uit Engeland is gezet. De Britse recherche wenst S. te horen over een moord, die op 12 November bij Belfast is gepleegd oo de 19-jarige dochter van de Ierse rechter Curran. In Nederland is S. vroeger wegens een roofoverval in Assen tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Bloemendaalse Middenstandsvereni ging heeft een Sint-Nicolaas- en Kerstver koop-actie gehouden, waarvoor een bedrag van vierhonderd gulden aan prijzen be schikbaar was. De prijsuitreiking geschiedde Zaterdag avond op een feestavond van de Bloemen daalse Middenstandsvereniging in hötel Zomerzorg. De voorzitter der vereniging, de heer G. Daams, heeft de prijzen uitge reikt en herinnert aan de geslaagde actie. Er is voor een bedrag van f 15.000 omge zet. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de Zandvoortse mondharmonica- virtuozen van het „Chromatic Trio", de pianist-fluitist Robin Fox (achter welke naam zich de heer De Vos verschuilt) en door leden van het Bloemendaalse orkest „de Kruidnoten". Uit Parijs meldde Reuters correspondent Harold King Zaterdag, dat waarnemers ge loven, dat er een kans bestaat dat Enge land zijn houding ten aanzien van het ver drag over het Europese leger zal wijzigen in de zin als door veldmaarschalk Montgo mery deze week is voorgesteld. Montgome ry, die onderbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa is, drong er deze week op aan, dat Engeland zou toetreden tot het Europese leger, doch een woord voerder van het Britse Foreign Office ver klaarde later, dat er meningsverschil be stond op dit punt tussen de Britse politiek en Montgomery's persoonlijke standpunt. Er zou echter in Parijs bittere teleurstel ling worden gewekt, aldus Reuters corres pondent, indien Engeland niet zijn houding onder de nieuwe omstandigheden zou wijzi gen. In politieke kringen te Bonn vernam het West-Duitse persbureau D.P.A. Zaterdag avond, dat men het niet voor onmogelijk houdt, dat nog deze maand tussen Frank rijk en Duitsland contact zal worden op genomen over een nauwkeuriger bepaling van het E.D.G.-verdrag. Een dergelijk con tact zou binnenkort kunnen worden opge nomen bij een ontmoeting tussen bonds kanselier Adenauer en de nieuwe Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault. De Amerikaanse republikeinse senator Wiley heeft te Washington verklaard, dat uitstel van ratificatie van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap door Frankrijk en West-Duitsland niet slechts de gehele delicate opzet van de West-Europese samenwerking zou kunnen ondermijnen, doch ook wellicht elders ern stige gevolgen zou kunnen hebben. Senator Wiley zal voorzitter worden van de senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen van het nieuwe Amerikaanse congres. De meeste Amerikaanse republikeinse leiders zijn voorstander van bezuiniging op de door president Truman ingediende be groting van ruim 78 milliard dollar, in het bijzonder waar het gelden voor buiten landse hulp betreft. Argos, vertr. 9 v. Napels n. Alexandrië. Amstelveen, 12 Curagao verwacht. Aalsdijk, 3 v. New York te Baltimore. Aiblasserdijk, 8 te Havanna. Alhena, 9 150 m. Z.ZW. Recife. Argos, pass. 10 str. Messina, n. Alexandrië. A verdijk, 9 v. Brownsville te C-alveston. Amsteldiep, 9 270 m. ZO. Kp. Race. Amstelkroon, 9 300 m. O. Ohagos Archipel. Amstelstad, 9 225 m. W.t.Z. Ouessant. Arudijk. 9 200 m. O.NO. Bermuda. Axeldijk, 9 320 m. ZW. Fiores. Aldegoncta, 9 dwars v. Oostkust Malakka. Aalsum, 11 v. Port Harcourt te Duaia. Agaüha. 12 v. Pladju te Saigon. Alamak, 12 te Genua. Alcyone, 11 v. Rotterdam te Calcutta. Alphacca, 10 v. Rio de Janeiro. Amor, 11 v. Valencia n. Rotterdam. Am penen, 11 v. Khorramshar n. Koewait. Amsteldijk, 11 v. Rotterdam te Antwerpen. Arendskerk, 11 te Manilla. Amedijk, 11 eil. Wight gepass. Alphard, 11 v. Buenos Aires te Rotterdam. Amerskerk, 11 t.h.v. Massawaih n. Aden. Anne rak erk. Hl te Hamburg. Armilla, 10 v. Singapore n. Haiphong. A rondo, 11 t.h.v. eil Wight. Aardijk, 13 ca. 17 u. Le Havre verwacht. Amstelveen, 12 te Curagao. Abbekerk, 12 v. Port Said n. Genua. AkkTumdijk, 11 te Chittagong. Aludra, 11 te Suez. Bali, 9 v. Tj. Priok n. Cheribon. Boissevain, 3 v. Yokohama n. Hongkong. Blommersdijk, 9 te Bremerhaven. Bunabaai, 9 v. PIda.iu n. Priok. Bennekom, 10 v. Buenaventura n. PimenteL Borneo. 11 te Pladju. Boskoop, 10 v. Guayaquil n. Callao. Barn tam. pass. 11 Minicoy n. Belawan. Blitar, pass. 11 Kp. Guardafui n. Aden. Baara, 12 Manta verwacht. Bengkalis, 11 v. Indonesië te Amsterdam. Breda, 11 v. d. Zuid Pac.kust te Amsterdam. Congostroom, 9 rede Takoradl. Cottica, 9 620 m. NO. Barbados. Cronenburgh, verm. 12 v. Bilbao n. Rotterdam. Caltex Nederland. 9 t.h.v. Bizerta. Chama, 9 ten anker bij Liverpool. Caltex The Hague, 11 t.h.v. Kp. St. Vincent. Ca-ltex Utrecht, pass. 11 Gibraltar. Cirrus (weerschip), 10 afgelost op station Atlan tische Oceaan naar Rotterdam. Clavella, 11 v. Manilla naar Miri. Cleodora, pass. 10 ten Z. Comorin. Caltex Pernis, 10 v. Sidon te Rotterdam. Ceram, 12 v. Port Said n. Suez. Caltex Leiden, pass. 12 Ouessant. Dongedijk, pass. 9 Haiti n. Antwerpen. Delfland, 9 te Itajai. Douro, 9 v. Alicante n. Cartagena. Delfshaven, pass. 11 Gibraltar. De krantenzaal van de Haarlemse Stadsbibliotheek is tot 2 Februari gesloten. In die periode zal er hard gewerkt worden aan de nieuwe betimmering en de moderne ver lichting die er zullen worden aangebracht, terwijl voorts de zaal opnieuw geverfd zal worden in frisse, heldere tinten. Het zal ertoe leiden dat het vertoeven in de krantenzaal aantrekkelijker zal worden dan eertijds het geval was en ook zal de door Theo van Reyn gemaakte plaquette ter herinnering aan de door cle Duitsers gefu silleerde journalist Lex Althoff beter uitkomen. Voorts zal de passage bij het bureau van de suppoost verbreed worden. Deze werkzaamheden besluiten voorlopig een reeks verbeteringen in het oude gebouw aan het Prinsenhof, verbeteringen die erin bestonden dat in de magazijnen, de boekbinderij en andere werkvertrekken van de Stadsbibliotheek een TL- en TLS-verlichting werd gemaakt. Natuurlijk zijn dergelijke vernieuwingen belangrijk, maar zij mogen niet doen ver geten dat de Stadsbibliotheek eigenlijk al lang een nieuw gebouw had moeten hebben. Het is daarmee gegaan zoals met zoveel projecten uit de jaren van voor de tweede wereldoorlog: toen men die prachtig had kunnen realiseren als werkverschaffings objecten liet men dat na en nu is het door de enorme prijsstijgingen die juist voor openbare werken vaak 300 pet. en meer van de vooroorlogse prijzen bedragen vrijwel een onmogelijkheid om grote plan nen tot uitvoering te brengen. Bovendien komt daar nog bij, dat het uitblijven van een beslissing een zekere wankelmoedigheid tot gevolg heeft: men gaat eraan twijfelen of men destijds wel het juiste ontwerp en de beste plaats heeft gekozen; er worden nieuwe tekenin gen gemaakt, andere plaatsen bekeken en men komt niet tot een besluit. Zo onge veer is het ook gegaan met de Stadsbi bliotheek, die eerst zou komen op de hoek van Grote Markt en Grote Houtstraat, grenzend aan de Vleeshal. /Toen men een keer van die gedachte van ir. G. Fried- hoff was afgestap is er eigenlijk nooit meer iets definitiefs voor in de plaats ge komen. Er is gedacht aan het Wilsons- plein, aan het terrein van de vroegere Jansschouwburg, aan het complex van Openbare Werken aan de Jacobijnestraat. Aan dat laatste denkt men, menen wij, nog, maar dan moet Openbare Werken eerst ook een andere gebouw hebben. Voorts komt er natuurlijk ruimte vrij in de binnenstad wanneer de politie eindelijk een nieuw bureau zal hebben gekregen. Intussen wordt het ruimteprobleein voor de Stadsbibliotheek benauwend. Het boe kenbezit 150.000 delen is voor het grootste deel (90.000 delen) ondergebracht in het Prinsenhof, maar daar buigen de vloeren onder die papierenlast dan ook door. En de biblioteek telt ieder jaar een vierduizend boeken meer, waarvan de helft in het hoofdgebouw moet worden onder gebracht. Bovendien kan het oude Prinsenhof na tuurlijk niet doeltreffend worden inge richt: de assistenten van de heer De Wit moeten dagelijks vele kilometers afleggen om de gevraagde werken aan de cliëntèle te kunnen overhandigen. En die lezerskring breidt zich ook steeds meer en meer uit. Er zijn op het ogenblik ruim 8200 houders van leeskaarten inge schreven, een respectabel aantel dat nog meer relief verkrijgt wanneer men weet, dat er in Haarlem 275.000 boeken per jaar worden uitgeleend. Tezamen met de 90.000 in de eveneens onder directie van de heer De Wit staande openbare biblio theek in Heemstede, maakt dat niet min der dan duizend delen per dag uit. Hierdoor staat Haarlem in den lande op de vierde plaats wat omvang der werk zaamheden der openbare bibliotheek be- tieft; het heeft Groningen en Utrecht ver achter zich gelaten. Intussen zou het voor de directeur van de Stadsbibliotheek al enig respijt geven indien hij wat ruimer in de filiaalruimte zat. Enige maanden geleden leèk daar wel schot in te komen, want de Muziekbiblio theek zou naar de bovenverdieping van Wilhelminastraat 49 verhuizen, waardoor aan het Prinsenhof wat ruimte zou vrij komen. Intussen is het huis aan de Wil helminastraat, zij het ook tijdelijk, door Haarlems Bloei in beslag genomen. Voorts werd kort geleden door de raad besloten aan de Hagestraat een filiaal te stichten. Dat de raad dat besloot was een gevolg van een verkeerd geredigeerd be sluit met toelichting, ongetwijfeld een unicum in de geschiedenis van de vroed schap. Er komt echter aan de Hagestraat geen filiaal, maar wel een wisselbibliotheek ten dienste van de filialen-. Tenslotte zou het aanbeveling verdienen als nu eens eindelijk de Vishal (zoals het oorspronkelijke plan ook was) werd inge richt tot jeudbibliotheek, waardoor Haar lem Zuid-West een filiaal aan de Schouw tjeslaan (met jeugdafdeling) zou kunnen krijgen. Dat is trouwens hard nodig want de beide jeugdbibliotheken floreren zo goed dat die in Haarlem-Noord al geruime tijd geen nieuwe klanties meer kan aannemen en die aan de Schouwtjeslaan daar bin nenkort aan toe zal zijn. Met het Huis te Zaanen is het al niet anders gesteld dan met de hoofdbiblio theek: had men voor de oorlog geen be- zuinigingspolitiek a tort et travers ge voerd, dan had men nu niet voor schier onoverkomelijke moeilijkheden gestaan. In dit geval treft de toenmalige gemeen teraad geen verwijt. Het College van. Ge deputeerde Staten keurde een besluit van de Haarlemse raad tot het uitbreiden van het Huis te Zaanen een kwestie van slechts twaalfduizend gulden niet goed. Was dat niet gebeurd dan was men ge durende een halve eeuw voor ieder ruim tegebrek gespaard gebleven. Ook in Heemstede puilen de boeken figuurlijk gesproken aan alle kanten „De Meerlhorst" uit. Het systeem van de „open uitlening" loopt daardoor gevaar, omdat nu steeds meer boeken moeten worden opgeborgen 'op plaatsen waar het publiek niet kan komen. De Heemsteedse openbare bibliotheek beschikt na vier jaar over vijftienduizend delen en telt 2200 lezers, waarvan 750 in de jeugdafdeling. Het is er dan ook iedere avond een ge zellige drukte, die het nadeel heeft dat bijvoorbeeld de meisjes en jongens in de jeugdafdeling nergens op hun gemak een boek kunnen inkijken. In de algemene afdeling worden gemid deld tweehonderd boeken per dag uitge leend en ongeveer dertig personen bezoe ken dagelijks de leeszaal, waarvan veel jongelui die hier de gelegenheid hebben rustig te studeren. Het bezoek aan de Rooms-Katholieke afdeling zoals men weet is de samen werking in de Heemsteedse gemeente bibliotheek voortreffelijk is aan die cij fers evenredig. Toch is men ondanks het feit dat de boekery nog maar kort bestaat in Heemstede verder met uitbreidingsplannen dan in Haarlem. Men kan er op rekenen, dat wethouder II. Disselkoen, die ook het initiatief tot de oprichting nam, er alles op zal zetten bin nen één, wellicht twee jaar tot een afdoen de oplossing te komen en daarin wordt liy door de andere leden van het college ge steund. Uitgemaakt moet nog worden welke weg gekozen zal worden: ontruiming van „De Meerlhorst" door de andere gemeentelijke diensten die daar nog zijn gevestigd of aankoop van een villa elders in de ge meente. Uitbreiding van „De Meerlhorst" aan de achterzijde, of nieuwbouw in de tuin van die villa schijnt minder in aanmerking te komen, niet zozeer wegens de hoge kosten dan wel door voorgenomen andere be stemming van de grond. Hoe het ook zij: men kan ervan over tuigd zijn, dat de gemeentelijke bibliotheek van Heemstede, die uitermate populair is bij de ingezetenen, binnen afzienbare tijd de huisvesting krijgt die zij verdient. Duivendirecht, pass. 11 ten W. v. Kp. Fir/isterra Drente, 11 eil. Malta gepass. n. Alexandrië. Duivendiijtk, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Diemerdiijlc, 12 v. San Francisco te Los Angel e» Danae, 10 v. Bari maar Catania. Ena, pass. 9 Bawean eil. Edam, 9 700 m. Scilly's n. Halifax. Erinna, 11 v. Singapore te Mirt. Etrema, 12 v. Marseille te Spezia. Eos, pass. 11 Cuxhaven. Eendrech-t, 11 v. Alexandrië te Port Said. Eemdijk, 12 v. Rotterdam te Aotw. verw. Enggano, pass nacht 11-12 Gibraltar n. Marseille. FeLipes, 10 v. Port Dickson te Telokanson. Friesland (KRL), 11 te Genua. Farmsum, 10 v. New Orleans te Amsterdam. Fairsea. 12 190 m. ZO. Kangero eil. Graveland, 9 150 m. O.NO. Madeira. Gaastertarud, 11 te Rio Grande. Gadiila, 12 v. Rotterdam te Thameshaven. Garoet, 11 v. Semarang te Soerahaja. Gaasterkerk, 10 op rede Zanzibar. Glessula, 11 v. Hebbum te Curagao. Gooiland, pass. 10 Kaap Verdische eil. Grooie Kerk, 10 t.h.v. Dakar. Gordias, 10 v. Rotterdam. Hauierwijk, 9 v. Koewait n. Bandarabbas. Hydra. 10 v. Norfolk te New York. Haarlem, 10 v. Santo de Cuba n. Kingston. Helicon. 10 v. Maracaibo n. New York. Hestia, 9 v. San Juan n. Ant wei pen. Hermes, 9 1020 m. ZW. Fiores. Heelsum, 11 te Charleston. Heemskerk, 12 te Aden. Hector, pass. 11 Dover. Hoogkerk, 10 v. Rotterdam naar Hamburg. Hecuba, 12 v. Amsterdam te Bremen. Helder, li v. Boeagrande via Gent te A'dam. Hatihor, 11 v. Fa m a gust a te Lattakia. Helena, 11 v. Hamburg te Antwerpen. Hera. 12 v. Guanta n. Curagao. Hercules, 10 v. Kailonl te Izmir. Ilos, 8 v. Fort Liberte te New York. Indrapoera, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Japara (KRL), 10 v. Rangoon n. Tj. Priok. Joh. v. Oldenibarnevelt, pass. 11 Kp. Bougaronl. Jupiter, 11 v. Malta n. Piraeus. Jagersfontein, 11 v. Port Elizabeth te East Lon don. Kaimana, 9 v. Pa dang te Tj. Priok. Karossa, 9 te Dobo. Kertosono, 11 v. Soerabaja n. Madras. Kieldreoht, 11 te Genua. Kota Agoeng. pass. 11 Gibraltar. Kota Gede, 12 v. New York te Baltimore. Kota Inten 11 v. Rotterdam te Tampa. Kota Baroe, 10 v. Port Said naar Halifax. Loenerkerk, 10 v. Rotterdam te Calcutta. Loosdrecht, pass. 9 Gibraltar. Laremberg, 11 v. Sluiskil te Casablanca. Laurenskerk, 11 v. Karachi n. Bombay. Lawak, 10 v. San Pedro n. Portland Oreg. Lekkerkerk. 12 te Aden. Leopoldskerk, 11 v. Bahrein te Damman. Leuvekerk, 11 te Suez. Liesekerk, 11 v. Muscat n. Massawah. Lombok, pass. 11 ten N. eil. Guam. Lieve Vrouwekerk, 10 v.. R'dam n. Calcutta. Limburg, pass. 19 Gibraltar n. Beyrouth. Loppersum, 10 v. Casablanca te Vlaardingen. Laagkerk, 9 te Geelong. Linge, pass. 12 6 u. Ouessant IS Hamburg verw. Laertes, pass. 12 Ceylon n. Penang. Langkoeas, 13 Genua verwacht. Lutterkerk, 11 v. Port Said. Madoera, 9 v. Tj. Priok n. A'dam via Belawan. Marpessa, 9 v. Tarakan n. Manilla. Maasdam, 11 v. Port au Prince n. La Guaira. Meerkerk, 11 v. Suez naar Aden. Mentor, 11 v. Oron te Maga. Ferwede 12 te La Palldce. Murena, nacht 11-12 v. Singapore te Miri. Mapia, 12 v. Port Said. Modjokerto, 13 v. Singapore te Penang verw. Maaskerk, 11 v. Monrovia. Maasland, 12 v. Pto Alegre voor IJmulden. ver wacht naar Amsterdam. Maas, 11 Ouessant gepass. Mariekerk, pass. 11 Kp. Finlsterre n- Antw. Nieuw Holland, 10 v. Semarang te Tj. Priok. Noorawijk, 10 v. Taraia naar New Orleans. Nieuw Amsterdam. 12 v. Port au Prince te Car tagena. Nooraam, pass. 11 Seilly's. Nestor, 10 v. Amsterdam n. W. Indië. Nigerstroom, pass, nacht 11-12 Kp. Finlsterre. Ophir, 9 v. Tj. Priok n. Belawan. Orion, 12 v. Izmir te Palermo verwacht. Ootmarsum, 12 te Antwerpe». Overijsel, 12 8 u. v. Rotterdam n. Antwerpen. Omala, 11 Sabang gepass. Oranje, 11 240 m. W. ten N. Minicoy. Oranjefontein, pass. 12 Dakar n. Teneriffe. Oranjestad, 11 v. Cristobal te Amsterdam. Oret^es, 12 v. La Guaira n. Pto Cabello. Prins Joh. W. Friso, 9 v. Hamburg. Polyphemus, 8 van Suez. Poefau Laut, 7 v. Galveston te Houston. PLancius, 9 v. Semarang n. Soerabaja. Parkhaven, 10 v. Newport News te Bremen. Perna, 12 v. Soerabaja te Pladju. Prins Fred. Hendrik, 11 v. Gibraltar. Pnns Fred. Willem, 11 v. Rotterdam te Valencia Prins Maurits, 10 v. Malaga te Bristol. Prins Willem IV, 10 v. Burriana n. Gandla. Poseidon, 10 v. Port au Prince n. New York. Prins Willem III, 11 v. Valencia te Rotterdam Poly do rus, 12 v. Aden n. Penang. Phrontis, 9 v. Amsterdam te Londen. Rijnland, 10 te Montevideo. Reyniers, 10 v. Donggaia te Makassar. Ridderkerk, 11 v. Duinkerken naar Antw. Roebiah, U te Manilla. Rotti, 11 v. Algiers n. Port Said. Rijnikerk, 12 v. Rotterdam te Calcutta. Rempang, pass. 10 Minicoy n. Djibouti. Rita, 10 v. Tjilatjap n. Pladju. Rijndam, 10 940 m. W. ten Z. Lands End. Ridderkerk, 12 Antw. verwacht. Raki, li v. Suez naar Aden. Roepat, 10 v. Port Soedan naar Suez. Stad Maastricht, 9 v. R'dam Civlta Vecchia. Stad Vlaardingen, 10 v. Wabana te Rotterdam. Straat Soenda, 7 v. Mosselbaai n. Port Elizabeth Straat Malakka, 9 490 m. N.t.W. Tristan da Cuniha. Sibigo, 9 v. Priok n. Palembang. Salland, 11 v. Rio Grande do Sul n. Sanos. Sapai-oea, 11 v. Cape Coast te Pointe Notre. Saroena, nacht 11-12 v. Singapore n. Miri. Schiedijk, 11 te Belawan. Stad Dordrecht, pass, il Kp. de Gata. Straat Makassar, 12 te Mauritius. Sumatra, 11 v. Djeddah n. Aden. Scherpendrecht, 10 160 m. N-NO. Victoria. Sibajak, 11 260 m. NO. Fiores. Singkep, U t.h.v. eil. Billiton. Stad Schiedam, pass, nacht 10-11 Kp. Finlsterre. Samarinda, 7 v. Vancouver n. O. Afrika. Sarangan, 11 v. Los Angeles n. San Francisco. Schie, 11 v. Bremen te Aden. Stad Alkmaar, pass. 11 Kp. Florida. Straat Soenda, 9 te East London. Sarpedon, pass. 12 Lands End. Teucer, 9* v. Priok n. Pladju. Tara, 9 v. Buenos Aires le Rotterdam. Teiresias, 8 v. Port Swettenham n. La Buan. Tjisadane, 9 v. Buenos Aires n Japan via Mon tevideo. Tjiluwah. 9 130 m. Z.t.O. Kp. Padaran. Tabinta, 10 v. Makassar n. Banjuwangl. Thalatta, 10 Djeddah. Tiba, io v. Rio de Janeiro n. Victoria. Tibia, 10 v. Hongkong n. Singapore. Tjibantjet, 11 te Singapore. Tomori, 12 te Tj. Priok. Tamo, 10 v. Baltimore n. Philadelphia. Tegelberg, 8 v. Lorenzo Marques n. Durban. Tosari. pass. 10 14 u Guardafui. Tabian, pass. 12 Galloper te Amsterdam verw. Themisto, 10 v. Cork te Amsterdam. Utrecht, 7 v. Portland Oreg te Los Angeles. Van Heutz, 9 v. Yokohama n. Hongkong. Westland, 9 dwars Beachyhead. Waibalorg, 9 v. Singapore n. Balikpapan. Waal, 11 v. Thessaloniki n. Istanboul. Willemstad, 11 te Curagao. Winterswijk, 10 v. Huelva naar Gent. Wonosarl, 12 te Penang. Waingapoe, 10 v. Buleleng n. Singapore. Waterman. 11 1030 m. NO. Paramaribo. Westerdam, 11 320 m. O. New York. Winsum, 12 v. Port Gentil n. R'dam. IJsel, 11 te Lissabon. Zonnewijk, 10 v. Lorenzo Marques te Walvlsmaal Zaan, 9 v. Tunadal n. Amsterdam of Zaandam. Zeeland (KRL), 11 v. Soerabaja te Semarang. Zuiderkruis, 11 t.h.v. Lissabon n. Las Palmas. Zeeland (SSM), 10 v. Methill n. Kopenhagen. Zijpenberg, 11 Finlsterre gepass. KLEINE VAART Midas, 9 v. Hamburg n. Amsterdam. Arnoudspolder, 10 v. R'dam te Lissabon verw. Audacia, 9 v. Valencia n. Boston. Bab-T, 9 v. Goole te Nantes. Daje Bohmer, 9 v. Casablanca n. Marseille. Depa, 10 v. Rotterdam n. Gent. Diligentia, 9 v. Vlaardingen te Purfleet. Fiducia, 9 v. Boston te Maassluis. Frisia, 9 60 m. NO. Kp. de Gata. Goote. 10 v. Rotterdam n. Rouaan. Hartel, 10 v. Bremen te Antwerpen verw. Ilast IV, pass. 9 Rouaan. Maasym, verm. 9 v. Bayonne n. Boston. Ma reel la, 10 v. Kirkwall n. Grangemouth. Matthew, verm, 10 v. Yarrow n. Grangemouth. Megrez, 11 v. Rouaan te Rotterdam verw. Mlzar, 10 v. Antwerpen te Hull verw. Monica, 10 v. Silvertown te Selzaete verw. Mphrid, 10 te Port Talbot. Noord, 10 v. Bllllngham te Shellhaven verw. Omlandla, 9 v. Marseille n. Genua. Pavo, 9 Bransbliitel gepass. n. Portsmouth. Ponza, 9 Brumsbüttel gepass n. Kings Lvnn. Strijpe. vertr. 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Tilly, 9 v. Malmö te Kalmar. Texel. 10 v. Bremen te Hamburg. Twee Gebroeders, 9 te Bordeaux. Vrouwepolder, vertr. 10 v. Antwerpen n. R'dam Westpolder, 10 v. Oporto n. Antwerpen. Wiebold Bohmer, 9 v. Leixoes n. Nantes.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3