Een kwart eeuw in dienst Kort en bondig J Bij reiniging, havendienst en brandweer Hannie Schaft- en J. J. Hamelinkstraat Behandeling begroting 1953 Ir. S. Kramer directeur Provinciale Waterleiding Lisse <=förieven aan dc redactie DINSDAG 13 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Hoofdbrandwacht Berkhout jubileert nrn Burgerlijke Stand van Haarlem In Haarlem-Oost Bridge drive ten bate van hospitaalkerkschip „De Hoop" Zilveren jubileum bij Bloembollencultuur Mr. P. E. Barbas gewond bij aanrijding in Overveen Begin van brand aan Leidsevaart Installatie erevoorzitter Rode Kruis Noordholland Inzameling Stille Armen Provinciale Staten van N.-Holland Restaurateur vrijgesproken van mishandeling Beeld van „Scheveningen Radio" op het Sluiseiland Nieroperatie geslaagd Trou moet Blycken Mislukte inbraken in Haarlem Stadsbibliotheek Haarlem Wanneer op Vrijdag 23 Januari de hoofd brandwacht L. J. Berkhout, chef van de inwendige dienst in de Haarlemse brand weerkazerne, zijn zilveren jubileum bij de gemeente viert, zullen zijn verdiensten pas naar waarde gemem.oreerd worden wan neer na de gebruikelijke rij van sprekers een uitermate gevarieerd koor van dieren met de meest uiteenlopende geluiden zijn dankbaarheid zou uiten. Men zou het aan hankelijk gemau-m.au van tientallen kat ten vernemen en het uitbundig geloei van koeien, maar er zou ook een indrukwek kende baspartij ami worden toegevoegd: het tevreden gegrom van voldane ijsberen en zelfs het brullen van een koningstijger. We hebben nog nooit een jubilaris bij de gemeente gesproken, die zoveel met dieren in aanraking is geweest en er zo plezierig over verhaalde als hij, het is waarlijk bij Portielje af. Een ander bijzonder facet van deze loop baan, waarover in ons blad al eens eerder werd geschreven, is de miniatuurbouw, een hobby van de heer Berkhout, waaruit al ongeveer vijftig modellen van brandweer wagens zijn voortgesproten van het oude aan jagertje van 1795 af. Vóórdat hij in 1928 in dienst van de ge meente kwam was hij 12'/2 jaar in dienst geweest van de vroegere boterfabriek Cohen en Van der Laan als motorschipper. Hij voer op dekschuiten van tachtig ton grote hoeveelheden boter voor export naar de Amsterdamse buitenhaven en deed ge woonlijk op rie terugweg Zaandam aan om grondstoffer! te halen. Hij bleef zijn werk op en bij het water doen toen hij in ge- De heer L. J. Berkhout met een van de producten van zijn huisvlijt. Hij bezorgde de: brandweer er een museum-afdeling bij met dit werk. meentedienst was getreden, want hij was achtereenvolgens brugwachter van de oude Gravestenenbrug en schipper van het pontje over het Spaarne bij de Bakker straat. Daarna vatte hij het roer van een der „grachtenvegers" van de Reiniging, waarmee hij de naam zegt het reeds de stille Haarlemse binnenwateren schoon maakte. „Daar kwam je van alles bij tegen. Eén keer zag ik iets drijven, dat mijn hart in mijn lijf deed omdraaien. Ik voer er heenhet bleek gelukkig een weg gegooide modepop uit een warenhuis te zijn. Hij keek me vriendelijk lachend aan." Co-existentie De heer Berkhout heeft ook een tijd ge zelschap op zijn vlet gehad van twee dieren, die gewoonlijk moeilijk naast elkaar kun nen bestaan, een eend en een hond. De natuurwet, die deze dieren respectievelijk benauwd en aggressief jegens elkaar dien de te maken, waren ze blijkbaar vergeten en ze leefden belangstellend mee met het werk van de schipper. „Ik heb ze ook alle twee in een erbar melijke toestand opgevist", zegt de jubila ris, „de eend zat onder de stookolie." Het zijn allemaal maar kleine in een zake lijke maatschappij zelfs onbetekenende ervaringen, die hij vertelt, maar een scena rio-schrijver, die een film over zijn leven zou moeten maken, zou er het eerst naar grijpen, en terecht. De heer Berkhout kwam als brandspuit maker bij de brandweer in dienst, toen het magazijn en de werkplaats daarvan nog ge vestigd waren in „het Pand", grenzend aan ae Dinnenptaaxs van het Stadhuis. De „vaste kern" van de brandweer bestond toen nog uit twee man. In de garage Brink- mann aan de Smedestraat stond het mate riaal van toen. Twee van de chauffeurs van deze garage gingen in de vaste dienst van de brandweer over toen in 1937 de nieuwe kazerne aan de Gedempte Oude Gracht in gebruik werd genomen. Er kwam toen een vaste kern van negen man en daarnaast on geveer 125 man. De heer Berkhout werd brandwacht eerste klas. Uit de tijd van „het Pand" herinnert hij zich nog dat hij op de Rijksstraatweg op een motor met zijspan, waarop een spuit was gemonteerd, plotseling voor een dame, die uit een zijstraat kwam, moest remmen en over de kop sloeg. „De motor hebben ze af moeten schrijven", zegt hij, „maar mij niet, ik had alleen een vuile pet". Groot wild Wij wisten wel dat de brandweer in dienst van de burgerij de meest uiteenlopende karweitjes klaarde, maar we keken toch HAARLEM, 12 Januari 1953 BEVALLEN van een zoon: 8 Jan., J. L. M. Bonfrer—Klaren; 9 Jan., C. M. van Kleef —van Uden; 10 Jan.. A. H. Löwensteijn— Kruse; A. C. Kok—Kloos; C. M. M. Horeman —de Vries; 11 Jan., H. A. Dekker—Kovarik; A. P. van Es—Loogman; 12 Jan., J. Willem- sen—De Graaff. BEVALLEN van een dochter: 8 Jan., I. E. V. van HaalemSchulpen; 9 Jan., J. C. Achten—van Zwaaij; 10 Jan., H. C. Buren— Stam; E. Terol—Geldof; M. H. Meijer—van Deursen; 11 Jan.. P. Wegman—Molenkamp; A. M. A. van Loij—Mesman; 12 Jan., A. A. KollaardWestrik; A. BaeldeBoeree. OVERLEDEN: 8 Jan., A. M. Bruin—van de Velde, 94 j., Sehotersingel; 9 Jan., S. L. Lelyveld—Maritz, 36 j„ Kamperlaan; 10 Jan., E. J. S. C. Stroucken—-Schouten, 86 j., Rip- perdapark; B. de Haan, 61 j„ Tetterodestraat; M. van Balen—Baten, 79 j., Nagtzaamstraat; 11 Jan., J. G. Heuermann, 74 j., Duvenvoor- éestraat. even verrast op toen de heer Berkhout ver haalde van de circusdirecteur, die op een hele dag kwam vragen „of we de ijsbei-en wilden komen natspuiten". Ze lagen zo lus teloos ter neer, dat de man zich zorgen maakte. „Dankbaar werk was dat. Je moest ze zien rollebollen"Minder vredig was een andere ervaring in een circus, waar de brandwacht in een onbewaakt ogenblik een tijger een kameel zag bespringen en waar lijk niet om haasje-over over de bulten te gaan spelen. „Nou had je als brandwacht altijd een bijl bij je. Hoe ik er toe kwam weet ik niet, maar ik sloeg de tijger met die bijl op zijn kop en het dier werd er nog suf 'van ook. Als ze dat niet bij de eerste klap geworden was, dan zou niet die kameel maar jij de sigaar geweest zijn, zei de dompteur later tegen me." Ach, de tijger kon niet weten welk een weldoener deze brandwacht zich had ge toond voor tal van haar familieleden. Want het aantal katten, dat hij uit de boom heeft gehaald, moet men niet onderschatten. In elk geval meer dan koeien uit de sloot, paarden uit de gracht, honden uit de dak goot en meeuwen uit het ijs. Het is aanvankelijk wat vreemd voor degene die verhalen over grote branden had verwacht, om de jubilaris te horen over dieren en hobbies waarbij zijn cactuskwekerij niet vergeten mag worden, „en zijn smyrnawerk", vult zijn echt genote aan. Maar het wordt begrijpelijk, wanneer hij vertelt dat hij bij de inwendige dienst hoort en uit dien hoofde zelden met de „uitruk" meegaat. Hij heeft de zorg voor het materiële. En daar hoeft hij niet over uit te weiden, want zijn miniatuur wagen park spreekt er boekdelen van. Hij ver vaardigt nu een model voor de Rijksinspec tie van de brandweer. Bij de vele gelukwensen, die de heer Berkhout op 23 Januari in ontvangst zal nemen, voegen zich de onze. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van het College van B. en VV. twee nieuwe straten in Haarlem-Oost de naam te geven van twee bekende figuren uit het Haarlemse verzet, namelijk Hannie Schaft en Jan Jacob Hamelink. Aan de Bond van Oud-illegale werkers in Haarlem is gevraagd welke gesneuvel de verzetslieden voorts in aanmerking ko men om hun naam te laten voortleven in het Haarlemse stratenplan. Ten bate van het hospitaalkerkschip „De Hoop" houdt de bridgeclub 1940 een brid gedrive op Zondag 18 Januari en Zondag 1 Februari in „Dreefzicht". De drive begint beide dagen om elf uur. Vele Haarlemse winkeliers hebben fraaie prijzen gratis ter beschikking gesteld. Men kan zich laten in schrijven bij: P. J. Kroon, Gen. Cronjé- straat 74; mevr. Plevier, Hertzogstraat 6; J. Fabel, Spaarnwouderstraat 82 en H. Dona, Wagenweg 110. Ter gelegenheid, van het feit, dat de heer P. Dijksman 25 jaar als boekhouder verbon den is aan de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur werd gistermiddag in de hoofdbestuurskamer van het Krelagehuis in Haarlem een receptie gehouden. Jonkheer dr. O. F. A. van Nispen tot Pannerden, de voorzitter van de vereniging overhandigde de jubilaris een geschenk en de heer H. J. Voors bood de heer Dijksman een getuig schrift van de vereniging aan. Ook de direc teur van het proefstation voor de bloem bollenstreek, prof. dr. E. van Slogteren gaf van zijn belangstelling blijk. Gistermiddag reed een personenauto, die bestuurd werd door de drieëndertig jarige heer B. uit Overveen omstreeks zes uur van de Verspronckweg via de Adriaan Stooplaan naar het centrum van Overveen. Bij de kruising met de Julianalaan kwam de auto, hoewel de bestuurder duidelijk signaal gaf, in aanrijding met een wiel rijder, de zesënzestigjarige mr. P. E. Bar bas, de onlangs afgetreden secretaris van de sociale raad te Haarlem. Dë heer Bar bas werd met een hoofdwond naar het Diaconessenhuis in Haarlem overgebracht. Op de eerste verdieping van Leidsevaart 62 ontstond gisteravond tegen zeven uur een begin van brand. Door oververhitting van de haard was de houten vloer onder de haard, waarop geen asbest was aangebracht, gaan bran den. De bewoners wisten met een paar em mers water het vuur te doven voor de brandweer was gearriveerd. De installatie van dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk tot erevoorzitter van het kringbestuur Noordholland van het Neder landse Rode Kruis, die enige weken gele den uitgesteld moest worden, is thans vast gesteld op Zaterdagmiddag 24 Januari in het kantoor van de Haarlemse Bank voor Hypothecaire Financiering aan de Ge dempte Oudegracht 65. Hierbij betuigen wij onze hartelijke dank aan allen, die ons met hun bijdragen heb ben gesteund. In het bijzonder gaat onze dank uit naar de pers, die de inzameling doeltreffend heeft gesteund. In totaal is f 16.695.21 ontvangen. Met voldoening mochten wij constateren, hoezeer deze kerstgiften worden gewaar deerd. Helaas hebben niet allen, die daar voor in aanmerking kwamen, een gift kun nen ontvangen, want de bijeengebrachte gelden waren hiervoor niet toereikend. Namens het Comité voor de Stille Armen, Mr.. Th. A, Wesstra„ voo.rz,, Mr. J. M. Wicherink, secr. Alvorens de Provinciale Staten van Noordholland vanmorgen begonnen met de behandeling van de provinciale begrotingen 1953, werden de nieuw gekozen leden, de heren J. A. Arts (K.V.P.) en jhr. H. P. F. Coenen (V.V.D.) geïnstalleerd. De heer Caron (V.V.D.) opende de al gemene beschouwingen; hij verheugde zich er over, dat de begroting zonder speciale 'rpaatregclen sluitend is gemaakt. Met het beleid van Gedeputeerde Staten kon hij zich verenigen. De heer Caron vroeg of het mogelijk is thans belastingverlaging te realiseren. Het verontrustte hem echter, dat het aantal aanvragen voor een subsidie steeds stijgt. De heer Groen (K.V.P.) sprak er zijn vreugde over uit, dat Gedeputeerde Staten de cultuurgronden ontzien, ondanks het feit dat het noodzakelijk is huizen te bouwen. Sprekende over het verlenen van subsidies zeide spreker, dat daarbij aandacht besteed moet worden aan het historisch gegroeide en bij uitbreiding van het aantal subsidies moet nagegaan worden of het verlenen van bedragen noodzakelijk is. De heer Groen besprak het tuinbouwprobleem in Kenne- merland, ontstaan door het onttrekken van water. Er heerst onrust onder de tuinders, omdat een deel bevreesd is verdreven te worden. Er is geruime tijd geleden een studiecommissie samengesteld, doch de con clusies ziin nog niet bekend. Spreker vroeg hoe het staat met het bevloeiïngsplan. Mr. De Roos (Arbeid), deelde mee, dat zijn fractie meegaat met het beleid van Gedeputeerde Staten. Hij herinnerde er aan, dat in andere provincies commissies aan het werk zijn geweest, om de verhou ding rijk-provincie-gemeente te bespreken. Is het mogelijk dat Noordholland bij de behandeling van de vraagstukken samen werkt met andere provincies. Kunnen Gedeputeerde Staten de emigratie niet sti muleren of wachten zij af tot er een ver zoek komt. Treedt de provincie wel actief op, om de cultuurpolitiek te bevorderen, waarvan het subsidiebeleid een onderdeel is? Gedeputeerde Staten zijn actief opgetre den, toen het ging om de Haarlemse Orkest Vereniging; verder hebben zij een overzicht gegeven van het land- en tuinbouwonder- wijs. Dat achtte spreker nog niet voldoende cn hij drong evenals vorig jaar aan op het samenstellen van een culturele com missie. De heer Gortzak (Comm.) zeide dat Gedeputeerde Staten een commissie hebben verzocht plannen voor werkverruiming te ontwerpen. Hij achtte het nodig een deel van de plannen nu reeds uit te voeren, om dat het aantal werklozen groot is; het geld er voor kan geput worden uit de reserve. Spreker gaf in overweging de post werk verruiming te verhogen tot ƒ400.000. Dan kan het aantal werklozen verminderd wor den. Verhoging van het bouwvolume is noodzakelijk. Mogelijk vermindert de woningnood in het land, echter niet in Noox-dholland; de nood dreigt zelfs groter te worden. Daarom heeft de provincie recht op een belangrijk deel van het nieuwe bouwvolume. De heer Baas (Prot. Chr.-groep) hield een financiële beschouwing en was in tegenstelling met andere leden van mening, dat uit de begroting geen geest van voldaanheid ademt. Dit blijkt uit een mededeling van Gedeputeerde Staten, die toegeven dat er nog heel wat moet gebeu ren. In de toekomst zal het mogelijk zijn nieuwe bronnen aan te boren. Volgens spreker is er geen lijn waar te nemen in het subsidiebeleid. Het gebeurt nog te vaak, dat als er eenmaal een subsidie is verleend, het voorstel voor vernieuwde subsidie ieder jaar terugkomt. Kustverdediging bij Camperduin De heer Blaauwboer (WD) besprak de kustverdediging bij Camperduin; de toestand dreigt gevaarlijk te worden, voor al als er weer een ernstige storm komt als in 1916. De afslag is verontrustend en spreker drong er bij Gedeputeerde Staten cp aan voorzieningen te treffen. Een door braak dreigt. Het is beter zo spoedig moge lijk maatregelen te treffen. Anders zal het vele jaren duren voor een toestand ver kregen wordt, die bevredigend te noemen is. Nadat de heer Hooyschuur (KVP) het huisvestingsprobleem had besproken, werd de vergadering geschorst tot des mid dags. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is benoemd tot directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland ir. S. Kramer, thans technisch adjunct-directeur van het bedrijf. De heer Kramer volgt ir. B. F. van Nieveït op, aan wie met ingang van 1 Februari eervol ontslag is verleend wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Naar aanleiding van een verzoek mid- denstrepen aan te brengen op het gedeelte van de weg AmsterdamDen Haag, ten Noorden van de brug over de Ringvaart bij Sloten, ontving de K.N.A.C. bericht, dat een duidelijke bebakening op dit weggedeelte zal worden aangebracht. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft vanmorgen de Zandvoortse restaurateur A. H. P. conform de eis vrijgesproken van de hem ten laste gelegde mishandeling van de stratenmaker L. P. was ook al door de Haarlemse rechtbank vrijgesproken, maar de officier van Justitie was van deze uit spraak in appél gekomen. De ten laste gelegde mishandeling zou zijn gepleegd in de vroege ochtenduren van de elfde Mei van het vorig jaar, toen L. in beschonken toestand ruzie maakte in P.'s restaurant. Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft de Scheveningse beeldhouwer Th. van de Nahmer opdracht gegeven, een-beeldhouw werk te vervaardigen voor de hal van het radio-ontvangstation „Schèveningen Radio" op het sluiseiland te IJmuiden. Het ontwerp „geeft een impressie weer van de vonk, zo men wil de aethergolf, die voor het station P C H het belangrijkste medium is in zijn bemiddelend werk voor de scheepvaart". Het werkstuk zal van koper worden ver vaardigd. PARIJS (Reuter) De zestienjarige Marius Renard, op wie met Kerstmis een opzienbarende operatie werd uitgevoerd, heeft Maandag voor het eerst zijn bed ver laten. Marius was met één nier geboren en tengevolge van een ongeluk moest deze worden verwijderd. Op verzoek van zijn moeder hebben de dokters toen een van haar nieren op haar zoon overgebracht. Aanvankelijk was Marius' toestand zorg wekkend, doch Maandag verklaarden de be handelende geneesheren, dat zij zeer tevre den waren. Maandagavond gaf de harmonie „Trou moet Blijcken" in gebouw Rehoboth haar jaarlijkse uitvoering voor donateurs. In zijn openingswoord deelde de heer Van de Pol mee, dat het aantal leden van het orkest stijgt en ook neemt het aantal donateurs toe. Daardoor is de belangstelling voor de uitvoering zo groot. De heer Van de Pol merkte op, dat het voor een bollenstreek van groot belang is over een goed harmo nie-gezelschap te beschikken. Trou moet Blijcken heeft een reputatie hoog te hou den. Wat de wensen voor de toekomst be treft sprak de voorzitter het vertrouwen uit, dat de zaal het volgend jaar uitver kocht is en dat de harmonie de beschik king heeft over pauken. Daarna volgde de uitvoering. Op het programma stonden werken van Sousa, Verdi, Alb. Meijne, Keler Bela en P. Leemans. Na de pauze volgde de opvoering van het blijspel in twee bedrijven „Naatje wil trouwen" van H. Geertsema. Tijdens het weekeinde is een inbraak gepleegd in een pakhuiscomplex van een papierhandel aan de Paul Krugerkade in Haarlem-Noord. De ongenode gasten hebben zich via de binnenplaats aan de achterzijde en de brandladder naar het platte dak begeven, hebben daar de ruiten van de dakramen vernield om zo in het magazijn te komen. Zij hebben daar niets van hun gading gevonden, waarop zij, waarschijnlijk uit balorigheid, een inktfles hebben leegge gooid. De politie neemt aan dat het kwajon- genswerk is geweest. Gisteravond omstreeks tien uur hebben enige personen gepoogd in te breken in een huis aan het Ripperdapark. Doordat een van hen in het duister met zijn hoofd tegen een drooglijn liep ontstond enig ru moer, waarop een der omwonenden alarm sloeg en de daders het hazenpad kozen. In December 1952 werden de volgende aan tallen boeken uitgeleend door: Prinsenhof- bibliotheek 11.780; Filiaal „Huis te Zaanen" 4616; Uitleenpost Spaarndam 247; Muziek bibliotheek 883; Jeugdbibliotheek Schouw tjeslaan 3383; Jeugdbibliotheek „Huis te Zaanen 1933. Tezamen werden uitgeleend: 22.842 boe ken (v. j. 21.810). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg: Prinsenhofbibliotheek 5097; „Huis te Zaanen" 527; Jeugdbibliotheek Schouw tjeslaan 507. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 6131 bezoekers en bezoeksters (v. j. 5061). r De sprinter E. Macdonald Bailey uit Trini dad is een rumkenner bij uitstek. Hij heeft de juiste neus voor het bouquet, en het goede oog voor de kleur. Hij is dan ook door een bekende rum-fabrikant, die grote suikerplantages in Jamaica en Brits-Guiana bezit, aangezocht „rumruiker" te zijn, en zo zijn „talenten" in dienst te stellen van de zaak. Macdonald Bailey aan de slag. Verkort weergegeven) Bewaking oorlogsmisdadigers. Buiten de enkele tienduizenden, openlijke of hei melijke aanhangers van neo-nazistische organisaties, zullen de Nederlanders een strengere discipline en bewaking eisen in die gevangenissen of kampen, waar oor logsmisdadigers opgesloten zitten. Het ergert mij en vele landgenoten, dat de minister, hoewel hij ruiterlijk fouten erkent, nu lamenteert over de hoge bewa- kingskosten, die scherpe veiligheidsmaat regelen met zich brengen. Zou het, in overleg tussen de ministers van Justitie en Oorlog en Marine, niet mogelijk zijn, de buitenbewaking der ge vangenis te Breda door militairen te laten geschieden? Dit brengt zeer weinig kosten mee en het aantal, in Breda gelegerde, troepen, waarborgt een ruim roulerings- systeem. De buitenmuren verlicht met schijnwerpers, op de muurhoeken mitrail- leursposten en onze militairen achter deze mitrailleurs en er zal geen man op deze wijze ontsnappen. Laat de binnenbewaking, zoals zij is (dat wil zeggen wel met scherpere instruc ties) en laat de militairen de buitenkant. Slechts één toegangsweg tot de gevangenis, gecontroleerd door de buitenbewaking en laat een ieder (ook de directeur of de minister), indien hij toegang verlangt, zich grondig legitimeren. Dit alles, ter voorkoming van een her haling van Tweede Kerstdag-blunder 1952. J. A. K. Bloemendaals nieuwe raadhuis. Wan neer een architect na vele omzwervingen in Europa en Azië zich vestigt in Haarlem en tenslotte in het protse Bloemenheuvel de gelegenheid vindt om zijn fiolen des toorns uit te storten over de arme hoofden van Delftse Hooggeleerden en studenten in de architectuur, dan kan ongetwijfeld het schone verleden hierbij nuttige diensten bewijzen, doch dan rijst evenzeer de vraag of dezelfde architect zich, bij dit schone verleden, voldoende rekenschap gegeven Maandag is te Beverwijk de Internationale achtkamp voor dames als onderdeel van het Hoogovenschaaktournooi geopend. In de eerste partij, die Fenny Heemskerk speelde tegen mevrouw A. J. van Aalst van Duijnen-Montyn, kwamen de leiders van het schaaktournooi heren even de vorderingen in ogenschouw nemen. Van links naar rechts: mevrouw A. J. van Aalst van Duijnen-Montyn, Fenny Heemskerk de lands kampioene. Op de voorgrond O'Kellyachter Fenny Heemskerk staat Donner. heeft van het (vaak, het zij toegegeven, minder fraaie) heden. Want meneer Zuithoff, dit heden kent ge dan beslist niet volledig, althans niet wat betreft de opleiding voor bouwkundig inge nieur aan de T.H. te Delft. Schrijver dezes moge aan de vroegere inrichting van dit onderwijs geen herinne ringen dragen, evenmin daarover een oor deel vellen; van wat er in het heden ge schiedt, is hij, als deelnemer, zeker wél op de hoogte en waar deze critiek zich richt tegen de uitbanning van elk creatief den ken in het heden, zullen outsiders of be langstellende lezers ongetwijfeld de angst rillingen over de rug hebben voelen glijden. Zo schreef u onder meer over vele pro fessoren in de bouwkunde, die uit de oude bouwvormen compileren. Welaan, een ken nisneming van hun werk of een direct, per soonlijk contact met deze hoogleraren zal u het tegendeel bewijzen en hiervoor be hoeft u niet eens zo ver te reizen. Zeer zeker hebben alle, in de tweede helft van de twintigste eeuw werkende, bouwkundige ingenieurs in hun studenten jaren het Petit Trianon, Parthenon en wat dies meer zij nauwlettend moeten tekenen, doch dit heeft levende scheppingen in de geest van de fabriek van Van Nelle, sana torium Zonnestraal etc. nooit kunnen weer houden. Het kwam nu eigenlijk allemaal door het Bloemendaalse raadhuis, waarover nog veel is te schrijven, doch waarover mis schien al te veel geschreven is. Neen, als ge werkelijk iets wilt weten, wat er in Delft geschiedt, komt u dan eens kijken, naar de afstudeer-projecten bijvoorbeeld, en mij dunkt, dan neemt u alle verhalen over hoogleraren en gesjeesde studenten voortaan met wat zout. Rhaj Sollicitaties. Over dit onderwerp komt in uw blad van Donderdagavond een klacht voor van een abonné, die er bij werkge vers op aandringt in hun advertenties dui delijk te stellen wat zij bij het vragen van personeel verlangen. Ik kan deze klacht ten dele onderschrijven. De werk gever kon duidelijker zijn als hij zich bij het opstellen van een advertentie meer eens in de plaats van de werknemer dacht. Maar aan de andere kant is de te leurstelling, alsmede het verknoeien van tijd en dus kosten geheel aan toekomstige werknemer zelf te wijten. Het is mij, als (kleine) werkgever nog onlangs opgeval len hoe slecht de sollicitanten reageren op hetgeen in een advertentie wordt ge vraagd. Om een enkel vooi-beeld te noe men. Als ik in een advertentie opgave van salaris vraag, dan is dit niet om te zien wie voor het minste geld het langst wil werken, maar om te toetsen of voor het uitgetrokken bedrag een goede kracht is te krijgen. Men kan er van overtuigd zijn, dat een sollicitatiebrief onmiddellijk naar de prullemand verdwijnt (en dat raakt dus het punt teleurstelling en kostenbe sparing), indien in de brief staat ver meld: „Over het salaris kan ik moeilijk iets zeggen, dit wil ik liever mondeling bespreken". Een zin als deze komt een werkgever na het plaatsen van een ad vertentie tegenwoordig in meer dan de helft van de brieven tegen. En dus zal hij zijn keuze uit de toch nog vele overge bleven brieven moeten maken. Dat vele werkriemers-in-spe met het bo venstaande hun voordeel zullen doen! EEN WERKGEVER BINNENLAND In Schoondijke (Zeeuws Vlaanderen) is, bij het opruimen van de resten van een in de oorlog verwoeste woning, het stoffelijk overschot gevonden van de 79-jarige be woonster. Zij werd tijdens een luchtaanval in de kelder onder puin bedolven. De 544 ton metende rijnaak „Munifi- centia", die enige tijd geleden na een aan varing met de spoorbrug te Deventer in de IJsel was gezonken, is in minder dan een dag door de bok „Holland" van de N.V. „De Wit's Bergings- en Transportonderne ming" uit Rotterdam gelicht en vlot ge bracht. Het schip is vandaar naar de werf „Gelria" te Nijmegen gesleept. De Gustaaf Adolf-sigarenfabrieken in Zeist zijn een fusie aangegaan met het Van Sehuppen-concern te Veenendaal. De ge meente Zeist wil het fabrieksgebouw doen slopen omdat zij op dezelfde plaats een flat complex wil laten bouwen. In een adres aan de minister van Ver keer en Waterstaat heeft de K.N.A.C. ver zocht bij het aanbrengen van aanduidingen op het wegdek in het gehele land een uni form systeem toe te passen. De ervaring heeft geleerd dat de op het wegdek geschil derde aanwijzingen zeer veel bijdragen tot de verkeersveiligheid. De heer H. de Bordes, oud-burgemeester van Bussum, wordt op 19 Janauri 80 jaar. Hij leidde deze gemeente van 1919 tot 1938. Bovendien is hij voorzitter geweest van de Werkloosheidsraad, van de rijkscommissie van advies in zake de werkloosheidsverze kering, bestuurslid van de Stedebouwkun- dige Raad, lid van het dagelijks bestuur van de A.N.W.B. en van het algemeen bestuur van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten en voorzitter van de stichting „Het Noordhollandse Landschap". Hij is ere-lid van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Hij heeft zeer veel gedaan voor het tot stand komen van het Goois Natuurreservaat. Voor het eerst sinds de bevrijding zul len de Oranje Nassaumijnen te Heerlen en de mijnmaatschappij „Laura en Vereni ging" te Eygelshoven kolen exporteren en wel naar Frankrijk. Beide ondernemingen hebben van de regering toestemming gekre gen om beperkte partijen parelnootjes uit te voeren. Deze kolensoort vindt thans in ons land niet voldoende aftrek. In de gemeenteraad van Den Haag heeft wethouder Feber medegedeeld dat het rijk vermoedelijk nog dit jaar zal beginnen met de bouw van een zeer groot kantoorgebouw in het Bezuidenhout, teneinde verdere cen tralisatie van nu verspreide rijksdiensten, waarvan nog vele in grote woningen zijn ondergebracht, mogelijk te maken. De laatste weken is de eierenprijs aan merkelijk gedaald, volgens de Vakgroep Groothandel in Eieren in drie weken tijds met zes ci zeven cent. Deze daling wijt men aan het feit dat Duitsland op het ogenblik vrijwel geen eieren meer afneemt en er nog voorraden koelhuiseieren zijn. Voor geëmigreerde Nederlanders in Canada, die de zomervacantie in ons land wensen door te brengen, zal de Rijndam op 20 Juni van Montreal vertrekken. Het schip zal Southampton en Le Havre aandoen en op 29 Juni in Rotterdam aankomen. Tegen het einde van deze maand zullen medewerkers van het anatomisch instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht een begin maken met een voor Zeeland geheel nieuw onderzoek, dat gegevens moet opleveren over de samenstelling van de Zeeuwse be volking in het verleden. Dit onderzoek wordt onder meer verricht door het nemen van vingerafdrukken. De 24-jarige ongehuwde soldaat 1ste klasse J. G. J. Pouïussen uit Hemmen (Gld.) is, toen bij het overriemph van de wacht op het vliegveld Volkel een pistool afging, dodelijk getroffen. In plaats van met de Willem Ruys zal thans post naar Indonesië worden vervoerd met de Indrapoera. De vertekdatum van de Willem Ruys zou onder normale omstandig heden 23 Januari zijn geweest. De Indra poera zal reeds Donderdag 15 Januari uit Rotterdam vertrekken. In Valburg is het zevende stel halve overwegbomen geplaatst. De installatie be vindt zich in de overweg over de spoorlijn EistGeldermalsen. Bij Houten en Didam zullen eveneens halve overwegbomen ter beveiliging van de overweg worden aan gebracht. Het K.N.M.I. vroeg op Oudejaarsavond de medewerking van alle Nederlanders om die nacht tussen twaalf uur en kwart over twaalf de dikte van de sneeuwlaag nauw keurig te meten en hetzelfde de volgende dag nog eens te doen. Bijna 6800 Nederlan ders uit vrijwel alle delen van ons land hebben aan dit verzoek gevolg gegeven. Morgenavond om 19.45 uur zal in de jeugduitzending van de V.P.R.O. de toe spraak worden uitgezonden die prof. dr. Albert Schweitzer in November voor deze omroepvereniging heeft gehouden. Dr. Schweitzer hoopt morgen in Lambarene de leeftijd van 78 jaar te bereiken. De K.N.A.C. heeft de Nederlandse Bank verzocht na te gaan of het mogelijk is voor belangrijke gebeurtenissen in het bui tenland op sport- en cultureel gebied plaats bewijzen te kopen en deze in Nederland te betalen. Een van de vijf communistische raads leden van Onstwedde heeft de raadszaal moeten verlaten nadat de raad een voorstel van orde met 12 tegen 5 stemmen had aan genomen waarin hem het verder bijwonen van de vergadering werd ontzegd. Hij ging pas heen nadat politie in de zaal verscheen. De voorzitter had hem tevoren enige malen het woord ontnomen omdat hij beschouwin gen over de landspolitiek hield. Men is begonnen met het wegzuigen van 500 ton steenkolen uit de rijnaak „Mu- nificentia" die op 19 December in de IJsel is gezonken, nadat het tegen een pijler van de spoorbrug was gevaren. Nadat de lading is gelost zal het schip worden gelicht. HAARLEM EN OMGEVING De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem, dr. W. B. Smit; zal Woensdagavond in het Wijk- gebouw der Ned. Herv. Gemeente aan de Ged. Oude Gracht voor leden van de E.H.B.O.-vereniging Snelverband spreken over „Het voorkomen van ziekten". De burgemeester van Bloemendaal zal in plaats van Donderdag 15 Januari zijn spreekuur houden op Vrijdag 16 Januari van 10 tot 12 uur. De Haarlemse weer- cn sterrenkundige kring, afdeling van de Nederlandse Vereni ging voor weer- en sterrenkunde, houdt Woensdag 21 Januari haar jaarvergadering in het Lorentzlyceum. Na de huishoudelijke zaken geeft drs. H. H. van Iddekinge een demonstratie van enkele spectroscopische proeven, waarna dr. W. J. Claas te Heem stede spreekt over „De toepassing van de spectroscopie in de zonnephysica". Tot technisch adjunctdirecteur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland is benoemd ir. R. Kruk, eerstaanwe zend hoofdingenieur. De minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie heeft benoemd tot leden van de Commissie Bezitsspreiding prof. Ch. Glasz te Aerdenhout, hoogleraar in de staat huishoudkunde aan de Econom. Hogeschool te Rotterdam en prof. dr. F. van Heek te Overveen, hoogleraar in de sociologie aan de rijksuinversiteit te Leiden. Ilun, die getuige zijn geweest van het verkeersongeluk op de. Prins Hendriklaan, dat plaats vond in de nacht van Zaterdag op Zondag waarbij een motorrijder en een wielrijder gewond werden, wordt verzocht 'zich in verbinding te stellen met de politie in" Bloemendaal, telefoon 21034 (02500).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3