BULGARIA AlADDIÏl Het komt steeds minder voor Enthousiasme voor synthetische vezels blijkt wat te groot Toran-Trott: ■75ctl 14 ENORME BALANSKOOPJES l.98 1 IA If O ANEGANG 22 JHBU TEl. 19745 HAARLEM 1 Nylon Spaans vuurwerk Amsterdamse Beurs Halfweg Lisse iYPOTHEEK STEIGERHOUT Koopt uit Uwinkomen! id, DINSDAG 13 JANUARI 1933 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Twee verkeersongevallen op de Velserweg Schaken De Willem Ruys uit Port Said vertrokken Kindje viel in kuil en moet misschien dc oogjes missen Kort nieuws Voorbereidende bijeen komst bevolkings doorlichting Beginselprogramma van de A.R.-partij Scheepvaart KLITWORTEL NUTSSPAARBANK BRANDEWIJN EEN PARTIJ PRIMA ONDERHOUDEN Winkelhuis met woonruimte In één dag retour Uw bedden en kapokmatrassen gerepareerd door v. Doom's Woninginrichting zijn weer als nieuw BELANGRIJKE OPENBARE VERKOPING te HAARLEM Ongeveer vijftien jaar geleden lanceerde het Amerikaanse Chemische Concern E. J. du Pont de Nemours Co het bericht, dat het een groep chemici in een harer labora toria was gelukt een synthetische vezel met uitzonderlijke eigenschappen samen te stellen. Het product, dat aanvankelijk werd aan geduid als .vezel 66" werd later door du Pont „nylon" gedoopt. Nylon was geen handelsmerk maar een soortnaam, zoals hout en glas en deze naam werd hoofd zakelijk gekozen omdat hij in alle talen gemakkelijk uitgesproken kon worden. Een ieder, die iets met scheikunde te maken had, staakte even het werk en rea liseerde zich het enorme belang van deze vinding. Daarmede toch was het de mens voor de eerste keer gelukt om een vezel samen te stellen, dat wil zeggen een vezel opgebouwd uit verschillende stoffen, die elk voor zich geen enkele vezelachtige eigenschap bezitten; zulks in tegenstelling met kunstzijde, die uit cellulose wordt ver vaardigd. Nylon betekende niet zo maar de ont dekking van een vezel, maar' het betekende een revolutie, veel en veel groter dan die welke eens de ohtdekking van katoen en kunstzijde teweeg hadden gebracht. De wolproductie zou zienderogen terug lopen en zou ongeveer in 1957 nog slechts 5 pro cent van die van het ogenblik bedragen. Onder de invloed der diverse publicaties moest men wel tot de overtuiging komen, dat nylon het leven van de toekomstige mens volledig zou gaan beheersen en het was uiterst moeilijk zich een vrouw voor te stellen, die dan niet van top tot teen i. nyon was gehuld en die zich dan „als een sneeuwvlok zou voelen." Daarbij werden de heren der schepping nu ook eens in de zaak betrokken, want zij kregen overhem den, sokken, dassen en badpakken van nylon in uitzicht gesteld. Tien jaar na de ontdekking van de vezel, op 15 Mei 1940, werden de eerste nylon kousen in de warenhuizen van Amerika aangeboden en op dat ogenblik had nylon zijn uitvinders al 27 millioen dollar gekost. De ontdekking van nylon werkte natuur lijk stimulerend op de chemici van du Pont en zij gingen dan ook direct aan het werk om andere synthetische vezels te ontdek ken. Ook andere chemische concerns kre gen plotseling belangstelling voor het onderwerp en thans kent men in Amerika naast nylon ook nog Orlon, dacron, acrilan, X-51, dynel, saran en glaswol. Alleen in de Verenigde Staten hebben 28 verschillende firma's meer dan 50 fabrieken opgericht om aan de nog steeds stijgende vraag naar de diverse synthetische vezels te kunnen vol doen en het in deze fabrieken geïnvesteer de kapitaal mag gerust op een milliard dollar worden geschat. Nadelen Ofschoon nylons de wereld in zeer korte tijd hebben veroverd, liep het met de toe- pz ing van nylon in de lingerie-industrie een terrein waarvan men zich aanvan kelijk heel veel had voorgesteld helaas niet zo vlot. Tegenover de vele en inderdaad zeer be langrijke voordelen van nylon staat name lijk het grotere nadeel, dat de vezel onge veer viermaal minder vocht opneemt dan wol. Vooral op warme dagen transpireert de mens. Dit vocht moet, als het goed is. door de vezel van het textielweefsel, dat hij op de huid draagt, worden opgenomen. Ge beurt dit niet, dan koelt het door het lichaam afgescheiden vocht, dat oorspron kelijk dezelfde temperatuur heeft als het lichaam, vrij spoedig ernstig af en ondanks de hem omringende zonnewarmte zal de mens dan klappertanden van de kou. De nylonvezel nu kan dit vocht slechts voor een uiterst klein deel opnemen. De lingerie-industrie trachtte dit nadeel te neutraliseren door Nylon-ondergoed als een netwerk te weven. Het door het lichaam afgescheiden vocht kan zich nu door de gaatjes van het netwerk een uitweg banen en zal dan wel terecht komen in een kle dingstuk van wol. zijde of katoen, zijnde stoffen die het vocht zonder meer op kun nen nemen. U voelt wel, dat dit geen op lossing van het probleem maar slechts een lapmiddel was. Wat voor nylon geldt, geldt eigenlijk voor alle synthetische vezels; vele en be langrijke voordelen, maar aan de andere kant meestal enkele, maar helaas heel erg vervelende nadelen. Het is prettig te weten, dat het weefsel onontvlambaar is, maar het is bijzonder onprettig, dat men prompt een gat in zijn overhemd heeft, als men er per ongeluk een beetje warme sigarettenas op morst. Het is erg prettig als de binnenkleding van een auto practisch sterker is dan de rest van de wagen, maar het is voor de bestuurder van deze wagen uiterst onpret tig, dat daardoor het zitvlak van zijn pan talon en de rug van zijn colbertje in uiterst korte tijd totaal versleten zijn. Daarbij kan nylon slechts in enkele kleuren geverfd worden en het kan geen zonlicht verdragen. Het waren waarschijnlijk wei hoofd zakelijk die enkele nadelen, die oorzaak waren dat het op een gegeven moment in de hoek der synthetische vezels merkwaar dig en onnatuurlijk rustig werd. Lang heeft deze periode niet geduurd, want al heel spoedig deed men een uiterst belangrijke ontdekking en wel, dat de mens nog steeds een aantal niet-synthetische vezels, zoals wol, katoen en zijde tot zijn algehele be schikking heeft. Een Amerikaanse specialist op het gebied der synthetische vezels gaf onlangs als zijn mening te kennen, dat men althans voorlopig maar geen verdere moeite moest doen om nog meer nieuwe en mis schien wel betere synthetische vezels te ontdekken, maar dat men nu eerst eens moest trachten er achter te komen hoe de bestaande vezels nuttig te gebruiken. Zo zien wij dan op het ogenblik vrijwel in alle landen de textielindustrie bezig om na te gaan of en zo ja hoe men niet-syn thetische vezels met synthetische kan ver mengen teneinde op deze wijze te komen tot een weefsel, dat uitsluitend de voor delen der componenten en niet de nadelen van elk hunner heeft. Reed1' nu staat onomstotelijk vast, dat et vinden van een oplossing slechts een .westie van tijd is Daarbij is het in het ?rote geheel gezien zonder enige bete kenis, dat er in deze periode fouten wor den gemaakt. Wij doelen hierbij speciaal op met nylon 'versterkte wol voor het breien van kousen en sokken, die achteraf veel te weinig versterkt bleek te zijn. Velen duurt dit wachten reeds te lang en onder hen zijn er heus niet altijd leken die zich haasten te verklaren, dat de synthetische vezels een enorm fiasco zullen worden. Nylon heeft een concurrent Zij mogen bedenken, dat de Fransman Hilaire de Chardonnet ons reeds in 1883 vertelde hoe men kunstzijde kan maken en dat de practische toepassing van zijn vin ding pas na 1910 werkelijkheid is geworden. Inderdaad, men kan tegenwoordig niet meer dezelfde maatstaf van tijd aanleggen als aan het einde der vorige en het begin dezer eeuw, maar gezien de enorme voor uitgang op het gebied der chemie, wil het ons voorkomen, dat een korte periode van stilstand nog geenszins op een naderende mislukking behoeft te wijzen en wij ge loven derhalve dan ook zeker, dat de syn thetische vezels vermengd met niet-syn thetische onder andere op het gebied onzer kleding in de toekomst een uiterst belang rijke rol zullen spelen. Bedriegen de voortekenen niet. dan zal dit leiden tot kleding, die sterker is, minder onderhoud vereist en onder alle weersom standigheden gedragen kan worden. Intussen is juist zeer onlangs gebleken, dat rayon (kunstzijde) niet van plan is zich zonder slag of stoot aan nylon over te geven. De comptoir des Textiles Artificiels, de grootste producent van rayon in Frankrijk, heeft bekend gemaakt, dat het haar gelukt is rayon samen te stellen, die de strijd met nylon zonder meer op kan nemen, zodat zij meent te mogen verwachten een groot ge deelte van de verloren gegane markt spoe dig te kunnen heroveren. Het zou uiterst voorbarig zijn om uit een dergelijke mededeling reeds een conclusie te trekken, maar wanneer het tot een strijd tussen rayons en nylons komt, hebben de eerstgenoemden het voordeel dat de pro ductiekosten van rayon zeer aanmerkelijk lager zijn dan die van nylon en dat er heel veel dames zijn, die de „goede oude kunst zijdekous" toch nog niet vergeten hebben en zij het dan ook door eigen schuld over nylons niet of niet altijd tevreden zijn. De Beverwijker W. van S., die met zijn vrachtauto over de Velserweg in de rich ting Alkmaar reed, zag de tankauto van J. M. M. uit Heemskerk kalm oversteken van de Koningstraat naar het Stationsplein en dus geen voorrang verlenen aan zijn wagen. Om een aanrijding te vermijden draaide Van S. ook het Stationsplein op, maar een lichte botsing was toch het ge volg. Portieren, richtingaanwijzers en spat borden van beide wagens moeten worden vernieuwd. Een ingewikkeld verkeersongeval, waar bij vier auto's waren betrokken, heeft zich ter hoogte van de Vondellaan op de Velser weg afgespeeld. Drie achter elkaar in de richting Velsen rijdende wagens, die elkaar trachtten in tc halen, kwamen enigszins in het nauw toen uit de richting Alkmaar de vierde auto, van de heer O. uit Castricuin, naderde. Een van de drie wagens, bestuur der de heer N. C. J. N. uit Santpoort, kwam met de Castricummer in botsing, waardoor lichte schade aan beide wagens ontstond. Hieronder de partij Toran—Trott uit de zesde ronde van het Hoogoven schaaktour- nooi een voortreffelijk staaltje van Toran's meesterschap. Wit: Toran. Zwart: Trott. Franse partij. I. e2e4. e7e6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pbl— d2, d5xe4; 4. Pd2xe4, Lf8—e7. Een solide opstelling, die wit echter veel ruimte laat. 5. Pgl—f3, Pg8—f6: 6. Lfl—d3, Pf6x e4. Deze ruil is niet het beste. 6. c5 of 6. Pd7 kwamen eerder in aanmerking. 7. Ld3xe4. Pb8—d7; 8- O—O, c7—c5; 9. c2—c3, O—O; 10. Ddle2, Pd7—f6; 11. Le4—c2, Hier staat de loper goed voor de aanval. Het verdiende nu voor zwart aanbeveling om op d4 te ruilen. II. b7—f6; 12. Lel—g5, Lc8-b7; 13. Tal—dl, Dd8—c7; Pf3—e5, Tf8—d8; 13. Tfl—el, Om met het offer op f7 te dreigen. 15. c5xd4; 16. c3xd4, Lb7—d5; 17. Tdl—d3, Alles op de aanval. Reeds is: 18- Th3 of 18. Tg3 eenlastige dreiging. 17 -, h7—h6 stelt wit in de gelegenheid op fraaie wijze de zwarte koningsstelling met offers te bewerken. Noodzakelijk ware 17. Tc8. 18. Td3c3. Dc7—bV; 19. Lg5xh6, Zeer fraaiHet is leerzaam te zien hoe wit de zwarte koningsstelling uiteen rukt. 19. g7—xh6; 20. Tc3—g3t, Kg8-f8; 21. De2e-3, Le7—b4 maakt ruimte voor de koning en valt tege lijkertijd een toren aan. Maar wit kijkt niet op wat materiaal in zijn jacht op de zwarte majesteit. 22. De3xh6f, Kf8—e7; 23. Tg3—g7, Td8—f8; 24. Pe5g6ti Ke7—e8. Of: 24. Kd7; 25. Pf8 t, Tf8 26. Tel en de dreigingen zijn niet van de lucht. 25. Pg5xf8. Lb4xcl; 26. Dh6xf6, Ke8xf8. Zwart moet dit brutale paard wel nemen, echter hierop heeft wit een schitterende conceptie gereed liggen. 27. Tg7h7, Kf8e7; 28. Lc2—a4f! voltooit de omsingeling, want op 28. b5 volgt 29. Lb5 t, Db5 30. Df7 t. Kd8; 31- Dc7 t. Ke8; 32. De7 mat. Daarom: Zwart gaf het op. Een met Spaans élan gevoerde aanval. Slotkoers Openings gisteren koersen i-V/,% Neder 1. '47 93% 93% A.K.U 152 152% Unilever 181% 180 Philips Gloeil 164 162 Kon. Petroleum 310% 310 A'dam Rubber 80% 79% Holl. Amer. Lijn 129 129 N. Scheepv. Unie 123% 122% H.V.A 87% 86% Deli Mij 73% 74% Amsterd. Bank 166 166 Ned. Handel Mij. 149% 149% Rotterd. Bank 157 157 Twentsche Bank 165 167 Anaconda Copper 42» 42% Bethlehem Steel.. 54% £4 Republic Steel 45% 45 Shell Union 69% 69% Tidewater 21% 21 U. S. Steel 42% 42 In dc schilderachtige costuums van de provincie poseren Zeeuwse volksdansers uit Middelburg, die deelnamen aan het festival van de Engelse Volksdans- en Zangvereni ging in de Royal Albert Hall te Londen op de trappen van het gebouw voor de fotografen. Na een oponthoud van vier dagen voor een voorlopig herstel van de schade, ont staan bij de aanvaring met de Oranje, is het m.s. Willem Kuys hedenmorgen om half acht uit Port Said vertrokken om de reis naar Rotterdam te vervolgen. Bij het onlangs gebouwde „hofje" aan de Rijnstraat achter de Velserduinweg in IJmuiden-Oost hebben enige dagen gele den kinderen een diepe kuil gegraven. Het 4-jarig meisje C. J. de H. viel in de kuil en is vermoedelijk met het hoofd op een rioleringsbuis terecht gekomen. Voor haar gezichtsvermogen wordt gevreesd. Dit tragische ongeval houdt een ernstige waarschuwing in voor de ouders in de hele gemeente Velsen. die hun kinderen bij bouwwerken laten spelen, vaak niet we tend aan .welke gevaren de peuters bloot staan. Jan van Zutphen leidt de V.A.R.A.- radio-actie voor een nieuw hospitaalkerk schip „De Hoop". Hij deelde Zaterdagavond mede. dat deze actie in vier weken f60.000 heeft opgeleverd, een gemiddelde van f 15.000 per week. Jan van Zutphen verwed de er zijn baard onder, dat ook in de komen de week zulk een bedrag zal binnenkomen. Bij de volgende verantwoording zal blijken of „Ome Jan" zijn baard zal mogen be houden. In Februari zal een nationale schrijf wedstrijd worden gehouden voor leerlingen der zesde klas van lagere scholen. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door de „Vereniging van Leraren Schoonschrijven M. O." en beoogt volgens de initiatiefne mers verbetering van het handschrift. Secre taris van de commissie van voorbereiding is de heer Ant. H. van der Werf, C 207 te Harmeien. Gisteravond heeft men te Halfweg de eer ste stap in breder kring gedaan met het oog op het in April te houden bevolkingsonder zoek op T.B.C. Onder voorzitterschap van burgemeester L. H. Simons van Haarlemmerliede en Spaarnwoude vergaderde een kring van genodigden: doktoren, geestelijken, ver tegenwoordigers van verschillende vereni gingen, leiders van bedrijven uit de ge meente, wijkverpleegsters en de leden van de gemeenteraad. De voorzitter sprak een kort openings woord waarin hij de reeds ondernomen en de komende stappen van het gemeentebe stuur toelichtte en tevens mededeelde dat direct na deze avond zou worden overge gaan tot de vorming van een werkcomité, dat met huisbezoeksters het massa-onder zoek zal voorbereiden. Hierna voerde dr. Van Vliet, van de Stichting Massa Röntgenologisch Onderzoek te Amsterdam, welke stichting het onder zoek te Halfweg in handen gegeven is, het woord. Spreker schetste de gevaren der t.b.c., haar ontstaan en de bestrijding. Hij lichtte tevens de werkwijze bij het komende onderzoek uitvoerig toe. Men ziet kans om per uur 120 personen te „fotograferen" en hierdoor is het uitgesloten dat men langer dan tien minuten met het onderzoek kwijt is. De films met de genomen foto's worden in Amsterdam door enkele longartsen be keken en pas na nauwkeurig onderzoek, zo dat mocht nodig blijken, op het consultatie bureau te Haarlem. Dr. Van Vliet ontdekt echter op elke dui zend personen slechts twee die hij nog eens onder de loupe neemt. Ook de inspecteur van de volksgezond heid, dr. De Groot lichtte de gang van za ken èn de grote noodzaak van dit onder zoek toe. „Iedereen moet komen, dit is niet alleen het belang van de gemeenschap, doch ook van de burgers". De kosten zullen, aldus de voorzitter, geen bezwaar zijn daar deze 1.05 per hoofd) bij onvermogen door de gemeente worden gedragen. De sprekers riepen, in het belang van een doeltreffende bestrijding van deze ge vaarlijke, maar niettemin overwinbare ziekte, allen op mede te werken zodat in Halfweg zoveel mogelijk onderzoek van de gehéle gemeente plaats kan vinden. Aan het slot werden twee toelichtende films vertoond. Ter bespreking van de wijzigingen in de artikelen 1 tot en met 5 van het beginsel programma van de A.R.-partij kwamen de leden der plaatselijke kiesvereniging on der leiding van de heer Rietkerk bijeen. De heer M. Montagne hield een inleiding over de voorstellen; de nieuwe artikelen vormen de kern van het programma. De vergadering kon zich verenigen met de wijzigingen, behoudens een wijziging in artikel 4. Aalsum, 11 v. Port Harcourt te Duala. Agatha. 12 v. PI ad ju te Saigon. Alamak, 12 te Genua. Alcyone, 11 v. Rotterdam te Calcutta. Amor, 11 v. Valencia n. Rotterdam. Ampenan. 11 v. Khorramshar n. Koewait. Amsteidrjk. 11 v. Rotterdam te Antwerpen. Arendskerk, 11 te Manilla. Arnedijk, 11 ell. Wight gepass. Aiphard, 11 v. Buenos Aires te Rotterdam. Amerskerk, 11 t.h.v. Massawah n. Aden. Armilla, 10 v. Singapore n. Haiphong. Arundo, 11 t.h.v. eil Wight. Aardijk, 13 ca. 17 u. Le Havre verwacht. Amstelveen. 12 te Curasao. Abbekerk. 12 v. Port Said n. Genua. Akkrumdijk, 11 te Chittagong. Aludra, 11 te Suez. Agamemnon, 11 van Curasao te Laguaira. Alblasserdijk, 10 nog te Havana. Amstelkroon, 11 700 m. ZW. Ceylon. Amsteiland, 11 530 m NNO St. Vincent. Amstelstad, 11 450 m N Azoren. Anidijk, 11 800 m W Flores n. Antwerpen. Arnenkerk, 11 v. Rotterdam te Hamburg. Abbedijk, 11 330 m NW Flores -n. Antw. Abinda, 11 80 m Z Calcutta n. Chittagong. Aldabi, 11 ihv. Texel. Amsteldiep, lj 620 m O ten Z Kp. Race. Armilla. 11 Anamba Eil. gepass. Axeldijk, 11 690 m O Bermudas. Aalsdijk, 13 v. Baltimore te Norfolk. Aletia, 10 v. Port Swettenham n. Pladju. A.lphaeea, 12 v. Victoria. Amstelveen, nacht v. 12 Caracas n. Cristobal. Anitoniia. 10 v. Port Swetbeniham n. Pladju. Ariadne, 10 v. New York te Ciudad Ti-ujillo. Arkeldijk, 12 v. Coatza Coalcos n. Mobile. Amstelvaart, 12 v. Amsterdam naar Indonesië. A lfo en a, 13 220 m. N.t.O. St. Paulsroek. Bennekom, 10 v. Buenaventura n. Pimentel. Borneo, 11 te Pladju. Bantam, pass. 11 Minicoy n. Belawan. Baarn, 12 Manta verwacht. Bengkalis, 11 v. Indonesië te Amsterdam. Breda, 11 v. d. Zuid Pac.kust te Amsterdam. Bali, 10 v. Cheribon n. Semarang Bandjermasin, 13 vm. v. Singapore te Tandjong Priok verw. Barlto. 11 v. Gorontalo te Makassar. Batoela, 11 v. Makassar te Donggala. Bloemfontein, 10 ten anker bij AValsoorden. Bonte koe, 11 v. Donggala n. Toils to ll Bosch fontein, 10 v. Hamburg n. Antw. Barendrecht, p. 11 Runsal Jebel. Blitar. 11 110 m W ten N Guardafui n. Aden. Cirrus (weerschip), 10 afgelost op station Atlan tische Oceaan naar Rotterdam. Clavella, 11 v. Manilla naar Miri. Cleodora, pass. 10 ten Z. Comorin. Ceram, 12 v. Port Said n. Suez. Coryda, 10 240 m N ten O Fotnieza. Callisto, lil 400 in N Eil. Guam. Corilla, p. 10 Kunsal Jebel. Caltex The Hague, 11 t.h.v. Kp. St. Vincent. Caltex Utrecht, pass. 11 Gibraltar. Caltex Leiden, pass. 12 Ouessant. Caltex Delft. 11 tihv. Kaap de Gata. Caltex Pernis, 10 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Nederland, pass. 12 Gibraltar. Gordias, 12 dwars Ouessant. Cronenburgh, 12 v. Bilbao n. Rotterdam. Delfshaven, pass. 11 Gibraltar. Duivendreeht, pass. 11 ten W. v. Kp. Finisterre Drente, 11 eil. Malta gepass. n. Alexandrië. Duivendijk, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Diemerdijk, 12 v. San Francisco te Los Angeles Danae. 10 v. Bari naar Catania. Dalerdljk, 11 840 m ZW Flores n. Cristobal. Delft, 11 770 m ZW Flores n. Trinidad. Dongedijk, 11 410 m ZO Bermudas n. Antw. Danae, 12 v. Catania n. Messina. Erinna, 11 v. Singapore te Mn-i. Etrema, 12 v. Marseille te Spezia. Enggano, pass nacht 11-12 Gibraltar n. Marseille. E.na, 11 Straat Soenda gepass. Edam, 11 800 m O Cp. Race n. Halifax. Elrnina, p. 11 Elbe. Eos, p. 11 Cuxhaven. Eemdijk. 12 te Antwerpen. Eendracht, 12 v. Pt. Said n. Piraeus en Istanboel Friesland (KRL), 11 te Genua. Farmsum, 10 v. New Orleans te Amsterdam. Feliper, 11 v. Teloka-nson n. Pladju. Fairsea. 13 650 m. O.t.Z. Albany. Gaasterland. 11 te Rio Grande. Gadila, 12 v. Rotterdam te Thames": aven. Garoet, 11 v. Semarang te Soerabaja. Gaasterkerk, 10 op rede Zanzibar. Glessula. 11 v. Hebburn te Curasao. Gooiland, pass. 10 Kaap Verdlsche eil. Groote Kerk, 10 t.h.v. Dakar. Gordias. 11 dw Beaehy Head n. Lissabon. Graveland, 11 470 m NO St. Vincent n. Recife. Heelsum. 11 te Charleston. Hector, pass. 11 Dover. Hoogkerk, 10 v. Rotterdam naar Hamburg. Hecuba, 12 v. Amsterdam te Bremen. Helder, 11 v. Bocagrande via Gent te A'dam. Hathor, 11 v. Famagusta te Lattakla. Helena, 11 v. Hamburg te Antwerpen. Hera, 12 v. Guanta n. Curasao. Hercules. 10 v. Kalloni te Izmir. Haulerwljk, 11 v. Kuwait te Bandarabbas verw. Hermes. 11 550 m ZW Fayal n. Antw. Hestia, 10 370 m NO Mona Eil. n. Antw. Heemskerk, pass. 13 Guardafui n. Mombassa. Indrapoera, 11 v. Antwerpen te Rotterdam, ittersum, 10 420 m W Finisterre. Jupiter, 11 v. Malta ti. Piraeus. Jagersfontein, 11 v. Port Elizabeth te East Lon don. Japara, It 145 m ZW Kreta n. Halifax. 'oh. v. Oldenbarnevelt, pass, nacht 12-13 Gibraltar Kertosono, 11 v. Soerabaja n. Madras. Kieldrecht, 11 te Genua. Kota Gede, 12 v. New York te Baltimore. Kota Inten 11 v. Rotterdam te Tampa. Karaton, 11 v. Tj. Priok n. Surabaja. Karossa. 10 te Tual. Kasimbar, 12 te Ambon. Kota Baroe, 11 145 m ZW Kreta n. Halifax. Kota Agoeng, pass. 12 9 u. Lissabon. Larentoerg, 11 v. Sluiskil te Casablanca. Laurenskerk, 11 v. Karachi n. Bombay. La wak, 10 v. San Pedro n. Portland Oreg. Lekkerkerk. 12 te Aden. Leopoldskerk. 11 v. Bahrein te Damman. Leuvekerk, 11 te Suez. Lissekerk, 11 v. Muscat n. Massawah. Lombok, pass. 11 ten N. eil. Guam. Lieve Vrouwekerk, 10 v. R'dam n. Calcutta. Limburg, pass. 19 Gibraltar n. Beyrouth. Loppersum, 10 v. Casablanca te Vlaardingen. Laagkerk, 9 te Geelong. Linge, pass. 12 6 u. Ouessant 15 Hamburg verw Laertes, pass. 12 Ceylon n. Penang. Langkoeas, 13 Genua verwacht. Lutterkerk, 11 v. Port Said. Leersum, 11 74 m W Keywest n. Charleston. Lemsterkerk, 11 van Antwerpen te Hamburg. Lin-dekerk, 11 nog te Khorramshar. Le Maire, 10 Str. Singapore gepass. Limburg, pass. 12 Malta 15 Beyrouth verw. Loosdrecht, pass. 13 Ouessant. Meerkerk. 11 v. Suez naar Aden. Mentor, 11 v. Oron te Maga. Murena, nacht 11-12 v. Singapore te Mlri. Mapia. 12 v. Port Said. Modjokerto, 13 v. Singapore te Penang verw. Maaskerk. 11 v. Monrovia. Maas. 11 Ouessant gepass. Mariekerk, pass. 11 Kp. Finisterre n. Antw. Macoma, 11 270 m ZWZ Bombay. Madoera. p. 11 Eil. Bengkalis n. Belawan. Malea. 11 540 m NO Sombrero Eil. Malvina, 11 260 m ZO Shanghai. Marisa, 11 dw. Sukrabaai. Metula, p. 11 Straat Lombok. Mitra, 11 in Torrestraat verw. Maasdam, 13 v. Port au Prince te La Guaira. Maasland, 12 v. Z. Amerika te Amsterdam. Maas, pass. 13 Finisterre n. Piraeus. Merwede, 13 v. La PalHice. Noordam, pass. 11 Scilly's. Nestor, 10 v. Amsterdam n. W. Indië. Nigerstroom, pass, nacht 11-12 Kp. Finisterre. jeaoisuo a; euaSej-ieo -a n 'urep.ioisuiv Amaryi Orion, 12 v. Izmir te Palermo verwacht. Ootmarsum, 12 te Antwerpen. Overijsel. 12 8 u. v. Rotterdam n. Antwerpen. Omala, 11 Sabang gepass. Oranje, 11 240 m. W. ten N. Minicoy. Oranjestad, 11 v. Cristobal te Amsterdam. Orestes. 12 v. La Guaira n. Pto Cabello. Ovuia, 10 160 m O Guadeloupe. Oranjefontein. 31 Teneriffe verwacht. Perna, 12 v. Soerabaja le Pladju. Prins Fred. Hendrik, 11 v. Gibraltar. Prins Fred. Willem, 11 v. Rotterdam te Valencia Trins Willem IV, 10 v. Burriana n. Gandia, Prins Willem III, 11 v. Valencia te Rotterdam. Polydorus, 12 v. Aden r,. Penang. Poseidon, 11 Croocked Eil. gepass. Prins Johan Willem Friso, 11 thv. Portland Bill, Plnacius, 12 v. Buleieng te Makassar. Poelau Laut, 9 van Houston. Ridderkerk, 11 v. Duinkerken naar Antw. Roebiah, 11 te Manilla. Rotti, 11 v. Algiers n. Port Said. Rijnkerk. 12 v. Rotterdam te Calcutta. Ridderkerk, 12 Antw. verwacht. Raki, 11 v. Suez naar Aden. Roepat, 10 v. Port Soedan naar Suez. Ra'dja, 11 v. Pangkalpinang n. Muntok. Reyniersz, 12 v. Makassar te Surabaja. Rodas. 10 v. Ttrinidad n. Jamaica. Rempang, 11 310 m W ten N Minikoy n. RJibua, Rita. pass. 11 Straat Soenda. Rijndam, 13 Soulhampton verw. Salland, 11 v. R:o Grande do Sul n. Sanos. Saparoea, 11 v. Cape -Coast te Pointe Noire, Saroena, nacht 11-12 v. Singapore n. Miri. Schiedijk, 11 te Belawan. Stad Dordrecht, pass. 11 Kp. de Gata. Sliaat Makassar, 12 te Mauritius. Sumatra. 11 v. DJeddah n. Aden. Scherpendrecht, 10 160 m. N-NO. Victoria. Sibajak, 11 260 m. NO. Flores. Singkcp, 11 t.h.v. eil. Billiton. Stad Schiedam, pass, nacht 10-11" Kp. Finisterre, Sarangan, 11 v. Los Angeles n. San Francisco. Sehie, 11 v. Bremen te Aden. Stad Alkmaar, pass. 11 Kp. Florida. Straat Soenda. 9 te East London. Sarpedon. pass. 12 Lands End. Sabang, 11 170 m ZZO Kp. Cambodia. Stngkep, 11 thv. Eil. Billiton. Stad Breda. 11 180 m WZW Lands End. Stad Maassluis, 11 140 m ZW Lofoten Eil. Straat Ban-ka, 11 130 m N ten W Cairns naar Brisbane. Straat Malakka, 10 720 m NW Tristandacunha a Buenos Aires. Samsas, 12 v. Pontianak te Singapoe. Siberoet, 9 v. Makassar n. Gorontalo. Sibigo, 11 v. Tj.. Priok te Palembang. Slgli. 10 v. Olehleh. Sinabang, 12 te Makassar. Stad Schiedam, p. 11 Burlings. Stanvac Benekat. 10 v Belawan n. Sungelgerong, Stanvac Djirak, 11 v. Palembang n. Surabaja. Samarinda. 12 v. Astoria n. Coosbay. Stad Maassluis, 14 v. Rotterdam te Kirkenaes verwacht. Stad Vlaardingen verm. 13 v. Rotterdam naar Narvik. Sommelsdijk, verlr. 13 v. Rotterdam n. Londen. Tjibantjet, 11 te Singapore. Tomori. 12 te Tj. Priok. Tankhaveri .il, 13 v. Haiphong te Palembang verwacht.. Tankhaven III. 10 v. Sungeigcron n. Singapore, •Telamon, 11 v. Maracahbi n. Puntacardon. Tjilwah, 11 n.m. v. Singapore te Hongkong. Tawali, 11 440 m W ten N Miikoy n. Belawan. Teiresias, p. 11 Oostkust Malakka n. Bangkok. Temate, 10 v. Brunsbuttel. Tiberius, 10 280 m W Keywest. Tjlbodas, p. 10 Kp. Padaran. Tjikampek, 11 210 m ZO Formosa. Triton 10 410 in NO Sombrero n. Antwerpen. Tasman, 9 v. Kobe te Yokohama. Tjipondok, 9 v. Yokohama n. Makassar. Tabian. 12 v. Indonesië te Amsterdam. Tamo, 11 v. Baltimore te Philadelphia. Taria, 14 v. Stockholm te Norrkoping venv. Titus. 12 v. Hamburg n. Bremen. Van Outhroon, 10 v. Kalianget n. Lombo. Van Riebeeek, 11 v. Surabaja n. Semarang. Waal. 11 v. Thessaloniki n. Istaoboul. Willemstad, 11 te Curasao. Wonosari, 12 te Penang. Waterman. 11 1030 m. NO. Paramaribo. Westerdam. 11 320 m. O. New York. Winsum, 12 v. Port Genlil n. R'dam. Wieldrecht, 10 350 m ZW Bhamas. Waingapoe, 11 180 m OZO Billiton. Weltevreden, 13 v. Belawan. Wonosari, 12 v. Penang n. Port Swettenham. Winterswijk, pass. 12 Finisterre. Uscl, 17 v Izmir te Amsterdam verwacht. Zeeland (KRL), 11 v. Soerabaja te Semarang. Zeeland (SSM), 10 v. Methill n. Kopenhagen. Zijpenberg, 11 Finisterre gepass. Zeeland, li 120 m O ten N Methil. Zonnewijk. 10 rede Walvisbaai. Zuiderkruis, 13 te Las Palmas. Zaan, 14 v. Tunadal te Amsterdam verw. KLEINE VAART Atlas,11 te Amsterdam v. Oporto. Algarve, 12 v Hamburg te Avommouth verw. All. 12 v. Leixoes te Glasgow verw. Audacia, p< s. 11 Gibraltar. Bill. 12 v. Antwerpen naar Hamburg. Bab-T. 10 v. Nantes n. Bordeaux. Binnenhaven. 10 v. Port Lyautey n. Duinkerken Coolhaven, 11 v. Rotterdam te Boulogne. Diligentia, pass. 10 Beachyhead. Fcrocia, 11 v. Sables dêOlonne te Bordeaux. Fiducia, 11 v. Maassluis te Boston. Franka, 11 v. Wear te Schaivcnhuette. Frisia, 12 v. Port de Bouc te Safi. Gerry, 11 v. Gdansk te Kopenhagen. Henrica. \erm. 12 v. Londen n. La Rochelle. Goote, 12 v. Rotterdam te Rouaan. Kemphaan. 10 v. Vlissingeo te Waterford. Koningshaven, 10 v. Port Lyautey te Duinkerken Marcella, 12 v. Grangemouth n. Aberdeen. May Mere. 13 v. Lissabon te Southampton verw. Monica, 12 v. Terneuzen te Londen. Myfem, 12 v. Antwerpen te Avonmouth verw. My Puck, veim. 13 v. Rotterdam n. Wismar. Nieuwehaven, pass. 12 Ouesant. Noord, 12 v. d. Theems n. Billingham. Poortvliet, 11 v. Duinkerken tc Casablanca. Ponto, 9 v. Newcastle n. St. Nazalre. Poniza, 10 v. Ronneby te Kingslynn. Rijnhaven, pass. 11 Finisterre. Spolanda, 9 v. Tobroek n. Ardrossan. Spora, 12 v. Bastia te Vlissingen. Sporota, 11 v. IJmuiden n. Workington. Strijpe, verm. 12 v. Hamburg n. Amsterdam. Dorinda, verm. 12 v. Grenada n. Gothenburgh. Geeft Uw haarden en kachels een blijvende diepzwarte glans l Gelden beschikbaar op eerste hypotheek Geen afsluitprovisie JANSSTR. 19 TEL. 11775 TE KOOP AANGEBODEN 70 van de nieuwprijs. EN DUIZEND GEBRUIKTE PROFIELEN. Brieven onder no. 1567 aan het bureau van dit blad. I TE HUUR AANGEBODEN: en verplichte overname goederen, waar meer dan 25 jaai zaak in hengelsport- en aanverwante artikelen in is geves tigd. Brieven onder no. 1539. Wij leveren U op gemakkelijke betalingsvoorwaarden tegen normale prijzen en zonder vooruitbetaling WILTON- EN SMYRNATAPIJTEN reeds voor 5.per week BEDSTELLEN, 15 jaar garantie, reeds voor 5.per week TAFELKLEDEN, ruime keuze reeds voor 2.50 per week WOLLEN DEKENS, v. Wijk. Aa-Be, enz. reeds voor 2.50 per week LOPERS, VAST TAPIJT enz. reeds v^or 2.50 per week Strikte geheimhouding verzekerd Wendt U vol vertrouwen tot KAMPERVEST hoek TURFMAR. GEN. CRONJéSTRAAT 113, HAARLEM TELEF. 19141 Deurwaarder G. TEKELENBURG zal in opdracht van 'ijn cliënt op Donderdag 15 Januari des n.m. 2 uur in iet Gebouw „Zang en Vriendschap". Jansstraat 74 rood ■n zwart publiek verkopen: le KLASSE MEUBELEN PERZISCHE-, OOSTERSE-, SMYRNA- EN ANDERE TAPI3TEN, SCHILDERIJEN ENZ Hierbij zijn: Eng. Rietsalon, Overbeklede salon, mo derne eetkamer, diverse fauteuils, salonzitjes, boeken kast, theemeubel, damesbureau, club- en bijzettafels EEN KEURCOLLECTIE TAPIJTEN hall- en serrekleden, bijkleedjes, kussens, tafel-, divan- kapstok- en schoorsteenkleden, radio, schilderijen er wat verder ter tafel zal worden gebracht. KIJKDAGEN: Woensdag li Januari van 16 uur ei Donderdag 15 Januari van 10—12 uur De echtheid van de te verkopen Perzische- er Oosterse tapijten wordt ten volle gegarandeerd dat iemand die een bril nodig heeft om dicht bij en een ander om veraf te zien. twee complete brillen koopt. Hij koopt één bril met dubbel-focus-glazen, en heeft dan twee brillen in één montuur. Meestal weinig duur der dan twee aparte brillen. OPTICIEN VINK - Spekstraat EEN 600 FLANELLEN LAKENS grote 2 pers.. 180/235 ANTI-RHF.UMA van 9.90 NU 6.90 1000 originele DDDDD THEEDOEKEN le kwaliteit van 1.65 NU 98 ct 1200 p. FANTASIE WOLLEN SOKKEN of ANKLETS met NYLON versterkt van 3.45 NU 5000 DAMESSLIPS WIT INTERLOCK maten 38 tot 46 van 1-65 NU 97 ct

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8