Tevredenheid bij enige raadsleden Plannen voor nieuw politiebureau in vergevorderd stadium Kort en bondig J Sinterklazen Beperkte adoptie verdient overweging Herriot weer voorzitter Nationale Vergadering WOENSDAG 14 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT 7 De N.Z.H. in het geding Aan wachthuisjes wordt nog steeds gedokterd Velsens raad verleent subidie aan H.O.V. Vrijwillige brandweer bluste brandje in Overveen Burgerlijke Stand van Haarlem Geen verlaging Haarlemse sanatoriumtarieven Faillissementen Voortgaande electrificatie van de straatverlichting Minister Donker: Vergiftiging in een Maasdams gezin V.N.S. laat in Fmden twee schepen bouwen Maar er waren drie stemmingen nodig Amsterdamse Beurs Scheepvaart Zestien vragen zijn door de Haarlemse raadsleden gesteld over het bus- en tram- vervoer. Enige leden van de vroedschap tonen zich gepiqueerd 'dat de directie der N.Z.H. de mening van het publiek heeft gepeild over wijzigingen in de busroutes door mid del van de pers. Bovendien bleken deze raadsleden de plaatselijke dagbladen slecht te lezen want zij vragen B. en W. hoe de nieuwe indeling der lijnen wordt. Het ant woord van het College komt uiteraard overeen met hetgeen wij reeds over die kwestie gepubliceerd hebben. B, en W. antwoordden: „De directie van de N.Z.H.V.M. ontkent, dat de kennelijke bedoeling van de confe rentie is geweest het voorbereiden van een tariefswijziging. Overigens is de N.Z.H. V.M. een N.V. en geen gemeentelijke in stelling; wij hebben derhalve geen zeggen schap over het al of niet houden van pers conferenties door deze N.V." Over de voorgenomen wijzigingen schrijft het college: „De directie meent, dat hierdoor met het algemeen belang zeker voldoende rekening is gehouden. Het is ook niet de bedoeling „minder rendabele" lijnen op te heffen. In feite was er echter geen sprake meer van „minder rendabele" lijnen, doch werden op enkele stadslijnen grote verliezen ge leden. Teneinde in staat te zijn het bedrijf gaande te houden zijn bovenstaande route wijzigingen naar de mening van de directie noodzakelijk en is bovendien vergunning gevraagd het stadstarief in zoverre te ver hogen, dat de 8-ritten-kaart wordt gewij zigd in een 7-ritten-kaart voor 1.De prijs per rit van Haarlemstation naar het Provinciaal Ziekenhuis zal waarschijnlijk 0.20 per enkele reis en 0.35 voor een retour bedragen. Voorts vroegen enkele raadsleden of het mogelijk is extra bussen in te leggen tus sen kwart over zeven en acht uur 's avonds. De directie van de N.Z.H.V.M. verklaar de, dat tussen 19.15 en 20 uur steeds extra bussen worden ingelegd; door de grote drukte van de laatste weken, als gevolg van de slechte weersomstandigheden, waardoor veel extra materieel moest wor den ingelegd, is dit de laatste tijd achter wege moeten blijven. Er wordt echter naar gestreefd het drukke vervoer tijdens genoemde uren zoveel mogelijk met extra bussen op te vangen. Enige routewijzigingen die door raads leden werden bepleit werden door het College uit practische overwegingen afge wezen. Wat het onderwerp halteplaatsen en wachthuisjes betreft: Het ligt in de bedoeling een autobus station voor de buslijn AmsterdamHaar lemZandvoort te maken in de Tempe liersstraat. Na afkeuring van de eerste twee model len voor overdekte bushaltes, heeft de N.Z.H.V.M. aan een terzake kundige archi tect opdracht gegeven een ontwerp voor een wachthuisje te maken. Deze heeft een model gemaakt, dat echter financieel niet aanvaardbaar bleek. Deze architect zoekt thans naar een andere oplossing; te ver wachten,.is dat binnenkort een nieuw ont werp zal worden voorgelegd. Op een in 1951 gedaan verzoek heeft de directeur van Openbare Werken medege deeld, het Plein niet geschikt te achten voor plaatsing van een of meer wachthuis jes. Ten aanzien van het Stationsplein is het wachten nog op een geschikt model wachthuisje, dat de goedkeuring van de Schoonheidscommissie kan verkrijgen. In het verleden is gebleken, dat tegen het aanbrengen van zitplaatsen in een wachthuisje vele bezwaren, o.a. op zedelijk gebied, bestaan. Met unanieme vreugde heeft Velsens raad gisteravond de nieuwe subsidierege ling voor het bijzonder kleuteronderwijs aanvaard, nadat eveneens van harte de H.O.V. haar „garantiebedrag" van f 4180 had toegewezen gekregen. Dat was na een communistische poging om een uitzettings- geval in Santpoort op te rakelen, de hoofd schotel van de lange raadsagenda, die de eerste zitting in het nieuwe jaar opleverde. Oud-IJmuiden kwam ook nog even ter sprake door een wijziging van het plan voor dat omstreden deel der gemeente. Wethouder W. F. Visser zei overigens, dat dit college niet zal afwijken van het thans omlijnde standpunt in deze. Enkele ogenblikken nadat zij van hun Dinsdagavond-oefening waren teruggekeerd, werden de vrijwillige brandwachten van h'et rayon Overveen van de Vrijwillige Brand weer Bloemendaal gealarmeerd voor een begin van brand. De bovenbewoner van het door twee gezinnen bewoonde per ceel aan de Prins Mauritslaan no. 110 te Overveen had de onvoorzichtigheid be gaan de petroleumkachel bij te vullen, toen de kachel nog branaae. Met natte doeken kon brandwacht J. van Gelderen, die in de nabijheid woont en het eerst ter plaatse was, het vuur localiseren, waardoor de schade zeer gering is. De bijna voltallige ploeg van Overveense brandwachten was binnen een kwartier weer ingerukt. Haarlem, 13 Januari 1953 ONDERTROUWD: 13 Jan.: S. de Koning cn W. Muurlink. W. M. Houssart en G. W. Cijs. BEVALLEN van een zoon: 9 Jan.: C. Siert- sema—Teerink. 11 Jan.: M. J. KapteinVan der Zijden. J. VolkBergsma. 12 Jan.: T- PlantingaVan der Vliet. B. TeskeHakken- haar. W. J. Hoenderdos—Over. H. J. Mun stermanBlazer. 13 Jan.: M. J. Versteeg— Bleumink. H. G. van Velzen—Visser. E. W. SchneidersMensink. BEVALLEN van een dochter: 9 Jan.: E. SchautSpeijker. 10 Jan.: J. H. Hoekstra Peddemos. 11 Jan.: G. Drenth—Snichies. 12 Jan.: J. A. M. Kuijper—Sleman. I. C. Haan— Huysman. OVERLEDEN: 10 Jan.: J. J. Sunter, 79 j., 2e Vooruitgangstraat. 11 Jan.: C. A. L. Berg man—Weber, 22 j., Jansweg. W. van Duffe len, 14 m-, Ruijsdaelstraat. H. J. C. van Hen del— Oene, 76 j.. Grote Houtstraat. A. Groe- -ïendaalIn 't Hout, 60 j., Brouwersplein. J. B. Kion, 88 j., Brouwersstraat. M. Braams Van der Hoeven, 84 j., Schotersingel. A. van Gelder, 53 j., Karei van Manderstraat. 12 an.: H. J. H. van El, 59 j-, Schagchelstraat. 12 Jan.- A. H. J. van Konkelenbergh, 89 j., Westerhoutpark. H. Rusman, 83 j., Camp- kuijsstraat. Over de vervanging van de tram naar Amsterdam en Zandvoort wordt medege deeld dat Se N.Z.H. binnenkort een slotbe- spreking met de gemeente Amsterdam zal voeren, waarbij definitief zal worden vast gesteld wanneer de concessie voor de tram zal eindigen. Het ligt in de bedoeling, na vervanging van de trams door bussen, de bussen via de Amsterdamse buurt naar de Tempeliers straat te laten rijden. Vermelding verdient voorts dat enige raadsleden van oordeel waren, dat met ge- noegen kan worden vastgesteld, dat het autobusvervoer in een redelijke behoefte voorziet. SCHRIKT u niet trouwe vrienden van de Goed Heiligman, als wij u ver tellen dat er lieden in Haarlem wonen die zo ogenschijnlijk niets met Sinter klaas en zijn gevolg te maken willen hebben. Schrikt u niet. Het valt gelukkig nogal mee. Maar wat te denken van de volgende vraag onder het onderwerp jeugdzorg in de Memorie van Ant woord. Kunnen, zo vraagt een lid, Burgemeester en Wethouders maat regelen treffen, die een einde maken aan het optreden van de vele Sinter klazen? En dan verder. Naast het feit dat deze reeds vroeg in de maand No vember verschijnen, is het paedagogisch volkomen onjuist dat dit traditionele kinderfeest opgeofferd wordt aan com merciële doeleinden. Wij zeiden u reeds, het valt nogal mee. Hier is het antivoord van het college. Vergunningen zijn verleden jaar niet afgegeven voor 15 November. Boven dien is een einde gemaakt aan het op treden van Sinterklazen die door café houders werden gehuurd om in hun tapperij zitting te houden. Het optreden van een Sinterklaas in een winkel is gebonden aan een vergunning. Er moet echter niet uit het oog worden verloren dat een kind een Sinterklaas, zetelende in een winkel, volkomen zal kunnen accepteren zonder de commerciële ach tergrond te ontdekken. Vele kinderen kunnen daardoor kennis maken met de „.bisschop" terwijl zij hem anders niet te zien zouden krijgen. Aldus het ant woord van het college van B. en W. U kunt dus gerust zijn! Nogmaals: dit jaar bevolkings doorlichting Met de doorlichting van de Haarlemse bevolking zal in de loop van het jaar 1953 kunnen worden aangevangen. Dit onder zoek zal 1 a 1% jaar duren. De Noordhollandse Vereniging tot Be strijding der Tuberculose heeft grond voor een nieuw Consultatiebureau in optie aan de Orionweg. De benoeming van een ar chitect is dezer dagen te verwachten. De financiële regeling is nog niet in kannen en kruiken. De grootst mogelijk spoed wordt betracht. De vaccinatie tegen tuberculose door middel van B.C.G. is, met uitzondering van bepaalde groepen (verpleegsters, me dische studenten, enz.) op verzoek van de hoofdinspectie van de Volksgezondheid voorlopig stopgezet, omdat er teveel com plicaties bij voorkwamen. Een commissie uit de Gezondheidsraad heeft dit vraag stuk in studie genomen. Zodra weer toe stemming kan worden verleend, ligt het in het voornemen van de directeur van de geneeskundige en gezondheidsdienst de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen met B.C.G te vaccineren. Vele raadsleden stelden er prijs op te vernemen of ten aanzien van de drie on derscheidene inrichtngen, n.l. het Sint Elisabeth's of Groote Gasthuis en de sana toria „Eijkengaarde" en „Clarastichting", afzonderlijke kostprijzen worden berekend. Is het nodig, zo vroegen deze leden, dat voor deze drie inrichtingen dezelfde ta rieven gelden? Is er met betrekking tot het vorenstaande geen grond voor de ge dachte, dat de sanatoria minder kosten met zich mede brengen dan een ziekenhuis met een uitgebreide staf personeel, instal laties, enz.? B. en W. schrijven in de Memorie van Antwoord hierop: Zowel voor het Gasthuis als voor de beide Sanatoria worden afzon derlijke begrotingen en exploitatiereke ningen opgemaakt. De tarieven voor ver pleging in het Gasthuis zijn hoger dan die voor de beide Sanatoria. Bovendien is er in het Gasthuis een klasse- afdeling (ie en 2e klas), die er in de Sanatoria niet is. Voorts is in de sana- toriumtarieven alles begrepen. Voor een verlaging van deze tarieven is geen reden, aangezien de outillage van het ziekenhuis met zijn uitgebreide staf personeel ook ten dienste staat van de beide afdelingen, de sanatoria in Aerdenhout en Zandvoort. In de vergadering van de Haagse ge meenteraad heeft wethouder Van Zwijn- dregt medegedeeld, dat er plannen in voor bereiding zijn, om de costuumcollectie van Cruys Voorbergh, die op het ogenblik een plaats heeft gevonden in het Bredius-mu- seum, in het oude stadhuis aan de Groen markt onder te brengen. Grote aandacht werd in de Memorie van Antwoord op de Haarlemse ont- werp-begroting besteed aan de politie en met name aan de veiligheid van het verkeer. In het bijzonder vormden de Noor delijke en Zuidelijke toegangswegen het onderwerp van tal van vragen en antwoorden. Hieronder laten wij een bloemlezing eruit volgen. B. en W. stellen het op prijs, dat vele raadsleden hun waardering hebben uitge sproken over de wijze, waarop de Haar lemse politie haar taak vervult. Aan de opleiding en vorming van het politiepersoneel wordt bij voortduring de grootst mogelijke zorg besteed, waarbij het personeel steeds voor ogen wordt gehouden, dat de politie in de eerste plaats een die nende taak heeft jegens de gemeenschap. Het streven van de korpsleiding blijft er op gericht het politiekorps op te bouwen tot een gezagsapparaat, dat volkomen voor zijn taak berekend is en het vertrouwen en de achting verdient en geniet van de ge hele burgerij. Er is geen sprake van dat agenten, dus ook geen oudere agenten, op enigerlei wijze geprest zouden worden tegen hun wil procesverbaal op te maken. Sedert 1 Augustus zijn, bij wijze van proef, twee „wijkagenten" aangesteld voor Oud-Schoten. De tot nu toe opgedane er varingen zijn gunstig. Zonder twijfel is er een nauwer contact ontstaan tussen de be woners van genoemd stadsdeel en de be doelde „wijkagenten". Er zal worden na gegaan of aanstelling van wijkagenten in andere stadsdelen gewenst en mogelijk is. Zoals bekend, waren er reeds „wijkagen ten" in het stadsdeel „Tuindorp" en te Spaarndam. Hoewel in Haarlem de baldadigheid der jeugd gelukkig geen ernstig karakter draagt, bestaat zij nog wel. De medewer king van de schoolhoofden bij de bestrij ding van de baldadigheid, achten B. en W. nog steeds zeer belangrijk. Wat de plannen voor de bouw van een nieuw hoofdbureau betreft kan medege deeld worden, dat deze in vergevorderd stadium van voorbereiding verkeren. Ho pelijk zullen voorstellen te dien aanzien binnen afzienbare tijd de raad bereiken. Intussen vernamen wij dat nog een an dere plaats dan het reeds door wethouder Angenent in de raad genoemde terrein aan de Raaks wordt overwogen. Dit is namelijk niet voor honderd procent geschikt. Verkeersveiligheid Het aantal verkeersongevallen in 1952 in Haarlem bedroeg tot 10 December 1952: 1253 (in 1951: 1484). Hiervan vonden er plaats op het Soendaplein: 26 (1951: 17), en op de Rijksstraatweg 69 (1951: 75). De politie zal voortgaan met te bekeuren wdn- neer met te hoge snelheid wordt gereden. Het kruispunt Grote HoutstraatGast- huisvest voldoet, wat indeling betreft, aan redelijke eisen: verbetering is ook niet mo gelijk. Vergroting van de verkeersveiligheid zou dan ook alleen bereikt kunnen worden door regeling van het verkeer. Buiten de spitsuren is dit niet noodzakelijk. Echter ook tijdens deze uren stuit regeling van het verkeer op bezwaren; immers zou het uit zuidelijke richting komende verkeer, dat moet wachten, de toegang tot de Gast huissingel afsluiten. Deze complicatie zou het nodig maken ook op de kruising Grote HoutbrugGasthuissingel een verkeers post te plaatsen. Regeling op dit punt zou weer opstoppingen bij de moeilijk te ver plaatsen bushalten op het Plein tot gevolg hebben. Mede door personeelstekort is daarom regeling van het verkeer op de Grote Houtbrug tot nu toe achterwege ge bleven. De situatie aldaar wordt echter nauwkeurig in het oog gehouden. Aanleg van een oversteekplaats en van een verkeersheuvel op de Grote Houtbrug is niet gewenst. Oversteken op een brug is in het algemeen en zeker op dit punt ge vaarlijk, omdat de voetgangers niet alleen met het uit noordelijke in zuidelijke rich ting komende verkeer,, doch ook biet het verkeer, dat van de Gasthuisvest en de Raamsingel de Grote Houtbrug opdraait, te maken heeft. Het oversteken dient dan ook niet op de brug, doch op het Plein, waar een verkeersheuvel aanwezig is, of in de Grote Houtstraat te geschieden. Het instellen van éénrichtingverkeer op het nauwe gedeelte van de Wagenweg bij het Plein, door het uit zuidelijke richting komende verkeer via het Florapark naar de Dreef te leiden, zal een grote verbete ring betekenen. Het plan daartoe is bij Openbare Werken in studie. Een betere afwikkeling van het verkeer op het Plein kan niet worden verkregen door verklei ning van de rotonde. Een voorstel tot ingebruikneming van de oude trambaan als rijweg tussen de Ooster- houtlaan en de Vijverlaan is in overweging. De politie heeft, zoals wij in December reeds berichtten, een plan ingediend ter verbetering van de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg en het Soendaplein,waar bij wordt voorgesteld verkeerslichten aan te brengen op de kruisingen Schoterweg SoendapleinPijnboomstraat-Soendastraat en RijksstraatwegZaanenlaanZaanen- straat, zomede het aanleggen van een aan tal verkeersheuvels op de Rijksstraatweg ten behoeve van overstekende voetgangers. Bovendien wordt voorgesteld op het kruis punt RijksstraatwegPlanetenlaanJan Gijzenkade aan beide zijden van de brug een geel knipperlicht te plaatsen. Dit plan is thans in studie bij de Verkeerscommissie. Ten aanzien van de Schoterweg worden geen maatregelen nodig geacht. Ook voor het Kennemerplein heeft de politie een voorstel ingediend tot verbete ring van de verkeei-ssituatie, door verbre ding van de rijbaan. Dit plan is eveneens in studie bij de Verkeerscommissie. Regeling van het verkeer door een verkeersagent is in de tegenwoordige situatie moeilijk uit voerbaar. Het plan van de politie voorziet zowel voor het verkeer, komende uit de richting van de Jansweg als van de Kruis weg, in een splitsing van de verkeersstro men op de wijze als thans reeds voor het uit noordelijke richting komende verkeer geschiedt. Na uitvoering van dit plan zal worden nagegaan, of regeling'van het ver keer nog noodzakelijk zal blijken. Verbetering van de situatie op de hoek Grote MarktKoningstraat is voor het rij- verkeer met behoud van de bestaande be bouwing niet mogelijk. Wel is overwogen ten behoeve van de voetgangers een onder doorgang te maken via de kelder van het Stadhuis. De uitvoering van dit plan is echter in verband met de daaraan verbon den hoge kosten tot nu toe achterwege ge bleven. Het ligt wel in de bedoeling na te gaan, of uitvoering binnen afzienbare tijd mogelijk is. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag in staat van faillissement 'verklaard: G. A. Kleijn, stoffeerder, Mr. Lottelaan 41, Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. H. Peters, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. van Wijk, los werkman, Luzacstraat 15, Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Ree ling Brouwer. Curator mr. H. J. Pot, advo caat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank is aan: J. H. Busch, slijter en koopman, Rijks straatweg 145—147, Haarlem, voorlopig sur séance van betaling verleend, met benoeming van mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur te Haarlem. Staten Bolwerk 26, tot bewind voerder, terwijl het verhoor van de schuld eisers is bepaald op Maandag 2 Maart 1953, des namiddags te 2 uur. In 1952 zijn belangrijke gedeelten van de gasstraatverlichting vervangen door electrische straatverlichting. In dit ver band kunnen de volgende wijken, wegen en straten worden genoemd: Scheepma- kersdijk, Dijkstraat, Glasblazersstraat, Bleekerstraat, Korte Dijk,Houtmarkt,Melk- boersteeg, Koralensteeg, Sleutelstraat, de straten ten Zuiden van de Brouwersvaart en ten Westen van de spoorlijn Haarlem Leiden, de Wilhelminastraat, Zijlvest, Kin- derhuisvest, Koudenhorn. In uitvoering is de vervanging der gasstraatverlichting in de straten të Zuiden van de Pijlslaan tus sen Stephensonstraat en Leidsevaart. Vervolgens zal binnenkort de gasverlich ting verdwijnen langs de Lieve Vrouwen Gracht, Antoniebiug, de Kampervest, de Gasthuisvest en de Pol in Spaarndam. In 1953 en volgende jaren zal met de ver vanging der straatverlichting worden voortgegaan. De belangrijke kapitaalsin vesteringen, welke nodig zijn ten gevolge van de hoge materiaalprijzen, dwingen echter tot een geleidelijke uitvoering der vervanging. Hoewel regelmatig lantaarnpalen worden geschilderd en hiermede ook zal worden voortgegaan, dienen nog vele gaslantaarns onder handen te worden genomen. Voor rang is echter gegeven aan het schilderen van stalen lichtmasten, omdat het schilde ren tevens behoud van de palen betekent, terwijl de gietijzeren lantaarnpalen veel minder onderhevig zijn aan roestvorming. In een aantal straten in Haarlem, ten Noorden van de Jan Gijzenvaart zal in 1953 de gasstraatverlichting worden ver vangen door electrische verlichting. Be gonnen zal worden met de slechtst ver lichte straten. Naar de verlichting in het Rozenpriëel zal een onderzoek worden ingesteld; zo nodig zal deze verlichting zoveel mogelijk worden verbeterd. De minister van Justitie, mr. Donker, heeft in antwoord op een reeks "vraagpun ten over het nieuwe Burgerlijk Wetboek aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat adoptie, in beperkte vorm en met waar borgen omkleed, overweging verdient. Ofschoon een geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk aanbeveling verdient, dient de staat dit onderzoek niet verplicht te stellen, aldus de minister. Aan de gehuwde vrouw moet volkomen handelingsbekwaamheid worden verleend. De algehele gemeenschap van goederen van het huidige huwelijksrecht moet, be houdens enkele verbeteringen, regel blij ven, maar de afwijkingsmogelijkheid daarvan moet dusdanig worden geregeld, dat aan reële belangen zoveel mogelijk te gemoet gekomen wordt. Behalve de onder curatelestelling moet volgens minister Donker ook als minder ingrijpende maatregel de onder toezicht- steljing van geestelijk gestoorde .meerder jarigen in de we.t. w.orderi opgenomen. De rechter moet Opneming vhh e'en onder,toe zicht gestelde in een inrichting kunnen bë- velen. Vader overleden, moeder en zoon bewusteloos gevonden A- In zijn woning te Maasdam is gisteren de heer M. Beider dood aangetroffen. Zijn vrouw en zijn 25-jarige zoon bleken bewus teloos te zijn. Men meent, dat zich in deze woning voedsel- of kolendampvergiftiging heeft voorgedaan. Moeder en zoon zijn naar het Diacones- senhuis in Dordrecht overgebracht. Hun toestand is thans redelijk wel. De N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij te 's-Graven- hage heeft de bouw van twee motorschepen van 5000 ton draagvermogen opgedragen aan de „Nordseewerke" te Emden. De sche pen zullen respectievelijk in Juli en Octo ber van dit jaar worden opgeleverd en zijn bestemd voor de vaart op West-Afrika. PARIJS (Reuter). De 80-jarige radi cale leider Edouard Herriot is hedenoch tend vroeg herkozen tot voorzitter van de Franse nationale vergadering. Hij kreeg 223 stemmen, terwijl op zijn gematigd- conservatieve tegenstander, Jacques Four- cade 143 stemmen werden uitgebracht. De beslissing viel eerst bij de derde stem ming, aangezien Herriot er bij de eerste twee stemmingen niet in was geslaagd de vereiste absolute meerderheid te behalen. Bij de derde stemming behoefde hij slechts een eenvoudige meerderheid van stemmen te krijgen. Slotkoers Openings gisteren koersen i-3'A Nederl. '47 941/10 94% A.K.U 151% 152% 179% 181% Philips Gloeil. 162% 162 Kon. Petroleum 311% 312% A'dam Rubber 79% 79 Holl. Amer. Lijn 128% 129 N. Scheepv. Unie 122% 123 H.V.A 88 87 Deli Mij 73% 73% Amsterd. Bank 166 166 Ned. Handel Mij. 150 150 Rotterd. Bank 157% 157 Twentsche Bank 165 165 Anaconda Copper 42% 42% Bethlehem Steel. 53% 54% Republic Steel 45 45% Shell Union 69 69% Tidewater 21% 21% U. S. Steel 41l6/io 42% Aalsdijk, 13 v. Baltimore te Norfolk. Aletta, 10 v. Port Swettenham n- Pladju. Alphacca, 12 v. Victoria. Amstelveen, nacht v. 12 Caracas n. Cristobal. Aretonda, 10 v. Port Swettenham n. Pladju. Ariadne, 10 v. New York te Ciudad Trujillo. Amstelvaart, 12 v. Amsterdam naar Indonesië. Abbekerk, 12 te Alexandria. Aliotih, 13 v. Montevideo te Santos. Alpherat, 13 te Recife. Aludra, 12 v. Port Said n. Genua. Arendsdijk, pass. 12 Recife. Abbedljk, 12 370 m. N. Fayal. Akkrumdijk, 12 ten anker Chittagong. Amstelkroon, 12 1000 m. ZO ten O. Guardaful. Amstelstad, 12 340 m. NO. Fayal. Andijk, 12 400 m. W. Flores. Armilla, 12 240 m. Z. ten W. Kp. Padaran. Amedijk, 12 240 m. W. Lands End. Aagtedij'k, 13 v. New York te Boston. Abbekerk, 13 v. Alexandrië n. Genua. Aldegoruda, 13 v. Pladju naaf Bangkok. Amor, pass. 13 ICp. St. Vincent. Alihena, 13 280 m. z. Kaap Verd. eil. Ampenan, 13 v. Koewait n. Damman. Amsteldijk, 13 v. Antwerpen. Amstelland, 13 v. St. Vincent n. Montevideo Averdijk, 13 v. Galveston n. New Orleans. Amerskerk, pass 13 Kp. Guardafui. Amsteldiep, pas. 13 Azoren. Arkeldijk, 14 v. Coatza Coalcos te Mobile. Aardijk, 13 te Le Havre. Alamak. 14 v. Genua naar Port Said. Almkerk, 13 v. Adelaide n. Geelong. Argos, 13 v. Napels te Alexandrië, daarna Bey routh. Barendrecht, pass. 12 ten O. Ras al Hadd. Blitar, 12 v. Aden n. Suez- Boissevain, 13 v. Yokohama te Hongkong. Bandjermasin, 13 v. Singapore te Tj. Priok. Bali, 14 v. Semarang te Soerabaja. Blijdendijk, 14 v. Boston t.e Philadelphia. Baatri, 14 te Balboa. Bennekorn, 14 v. Pimentel op rede Calfao. Bloemfontein, 14 v. Arntw. te Amsterdam. Britsum, 13 v. New Orleans naar Nederland. Bantam, pass. 13 Ceylon naar Belawan. Caltex Nederland, pass. 12 Gibraltar. Cronenburgh, 12 v. Bilbao n. Rotterdam. Celebes, 12 v. Tj. Priok n. Singapore. Ceram, 12 v. Suez n. Muscat. Cerorvia, 12 v. Singapore n. Melbourne, Chama, 12 te Starrïow. Camphuys. 12 v. Belawan n. TJ. Priok. Cleodora, 12 230 m. Z. Bombay. Corilla, pass. 12 Golf v. Masirah. Cumulus 13 v. Rotterdam n. station Atl. oceaan Caltex Leiden, pass- 14 Kp. Espichel. Cottica, 12 v. Barbados n. Trinidad. Douro, 12 van Cadiz naar Amsterdam. Delfland, 12 v. Itajal te Paranagua. Delfshaven. pass. 12 Kp. St. Vincent. Delft, 12 1 050 m. NO. Barbados n. Trinidad. Drente, 14 v. Alexandrië te Port Said. Danae, 13 Messina n. Palermo. Duivendijk, vertr 14 v. Rotterdam n. Vancouver Eendracht, 12 v. Pt. Said n. Piraeus en Istanboei Eos, 12 v. Kopenhagen te Amsterdam. Ediam, 12 500 m. O. Kp. Race. Elmina, 12 v. Hamburg te Antwerpen verw. F.na, 12 130 m. W.NW. Enggano eil. Esso Rotterdam, 12 140 m. NW. Flores. Eemdijk, 13 v. Antwerpen n. Havanna. Erinna, 13 v. Mirt naar Singapore. Fairsea, 13 B50 m. O.t.Z. Albany. Friesland (KRL), 13 v. Genua n. Alexandrië, Friesland (SSM), 14 v. d. Tyne naar Rotterdam. Farmsum, verm. 15 v. A'dnm n. N. Amerika. Gordias, 12 dwars Ouessant. Graveland, pass. 12 ten O. Kaap Verd. eil. Gooiland. 13 v. Las Palrnas. Heemskerk, pass. 13 Guardaful n. Mombassa. Ha uier wijk, 12 v. Bandarabbas n. Djeddah. Heemskerk, 12 v. Aden n. Moinbassa. Hydra, nacht 11-12 v. New York n. Pt. au Prince Hermes. 12 3150 m. Z.ZW. Fayal. Hestia. 12 550 m. ZO. Bermuda. Haarlem, 14 v. Santiago de Cuba te Kingston. Heelsum, 13 v. Charleston n. Houston. Hera. 14 v. Guarota te Curasao. Helena, 13 v. Antwerpen naar Hamburg. Helder, 14 v. Amsterdam naar Bremen. Ittersum, pass. 13 Azoren. Jagersfontein, 13 v. East London te Durban. Japara (KRL1, 12 in Straat Malakka. Japara (KPM), 12 «en O. van Hainan. Jupiter. 14 v. Amsterdam te Piraeus. Johan van Oidembarnevelt/pass. 13 Burllngs. Kota Agoeng, pass. 12 9 u. Lissabon. Kalabahi,. 12 v. Fak Fak n. Sorong. Kalimantan, pass. 12 Singapore. Karos-sa. 13 v. Tua! naar Tepa. Kertosono, 14 t.h.v. Belawan n. Madras. Kota Baroe, pass. 13 Malta. Kieidrecht, 13 v. Genua n. Port Said. Kola Gede, 13 v. Baltimore n. Galveston. Kota Ireten, nacht 12-13 v. Ta-mpa n. New Orleans Limburg, pass. 12 Malta 15 Beyrouth verw. Lauren,skerk, 12 dwars-Port Okha n. Bombay. - Leersum, 12 HO m N.NÖ. Miami. •be Mai re,- pass. 12 Cp. Jacques. Lindeker12 rog te -KhoKramshar. - Leuvekerk, 12 v. Port Said n. Marseille. Lekhaven, 13 v. Mombassa naar Aden. Lieve Vitouwekerk, pass. 13 Kp. Finisterre. Langkoeas, 13 14 u. te Genua. Laesies, pass. 14 Sabang n. Penang. harenberg, pass. 13 Kp. Vincent. Loosdreeht, 14 ca. 13 u. v. de Perz. Golf te Rotterdam verwacht. Maasland, 12 v. Z. Amerika te Amsterdam. Merwede, 13 v. La Pallice. Macuba, 12 v. Singapore n. Wellington. Metuia, 13 v. Geraldton te Balikpapan. Mataram. 12 750 m. O. ten Z. Kp. Guardafui. Meerkerk, pass. 12 Daedalus Rif. Maefsuycker, 15 v. F rem anile te Singapore verw. MeMskerk, 12 laat v. Manilla n. Singapore. Mentor, 14 v. Malaga te Burriana. Maasdam, 13 v. La Guadra n. Barbados. Miira, pass. 13 Cairns. Muiderkerk, 14 v. Amsterdam naar Hamburg. Nieuw Holland, 14 v. Tj. Priok te Singapore verwach t. Nieuw Amsterdam, nacht 13-14 v. Cristobal n. Havanna. Noordam. 13 680 m. W. ten Z. SciUy's. Noord wijk, 14 v. Tarafa te New Orleans. Oraniefontein. 31 Tenenffe verwacht. Oma-la, 14 v. Singapore te Colombo. Oberon, 14 v. Barahona te Ciudad Trujillo. Ootmarsum, 14 v. New Orleans te Rotterdam. Orestes, nacht 13-14 v. Pto Catoello n. Maracaibo Oranje, 17 v. Amsterdam te T1. Priok verw. Orion, 13 v. Palermo naar Algiers. Poelau Laut. 9 van Houston. Prins Fred Willem, 12 op rede Valencia. Prins Willem II, pass. 13 ten Z. v. d. Sciliy's. Papendreeht, 17 v. Curasao te Kaapstad verw Polyphemus, pass. 13 ten Z. Socotra n. Penang. Pygmalion, 13 v. Houston n. New Orleans. Rafaela. 12 te Bangkok verw. Reael, 13 te Benoa n. Bali. Rem pang, 12 600 m. O. ten Z. Guardaful. Rad «a. 13 te Pal em bang. Ridderkerk, 12 te Antwerpen. Rotti. pass. 12 Kp. Bon n. Port Said. Rotula, 13 v. Curacao te New Orleans. Roebia.h, 14 te Ilo Ilo. Rijndam, 14 voor Hoek van Holland. Samarinda. 12 v. Astoria n. Coosbay. Stad Maassluis, 14 v. Rotterdam te Kirkenaes verwacht. Saidja, 12 te Pladju. Saroena, 12 t.h.v. Anamba ell. Sell led ijk, 12 rede Belawan. Stad Breda, 12 300 m. W. Kp. Finisterre. Stan-vac Benekat, 13 v. Belawan te Sungeigeroog Swartehondt, 12 v. Goron-talo n. Men-ado. Singkep. 13 v. Makassar te Singapore. Saparoea, 13 v. Pointe Noire n. Pto do Amriz. Saroena. 14 v. Singapore te Miri. Soestdijk. 13 v. Newport News te Palsboro. Stad Schiedam, 13 Gibraltar gepass. Straat Bank a, 14 v. Tj. Priok te Brisbane. Salat.iga, 14 v. Calcutta te San Francisco. Sal land, 13 ten aniker voor Santos. Sibajak. 13 540 m. W.ZW. Flores. Straat Soentfa, 10 v. East London te Durban. Sommelsdijk. 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Stad Dordrecht, 14 v. Rotterdam te Pto Empe docle. Stad Arnhem, verm. 14 v. Narvik naar R'dam. Stad Vlaardingen, 14 v. Rotterdam n. Narvik. Tasman, 9 v. Kobe te Yokohama. Tjipondok. 9 v. Yokohama n. Makassar, Tabian, 12 v. Indonesië te Amsterdam. Tamo, 11 v. Baltimore te Philadelphia. Tarla, 14 v. Stockholm te Norrkoping verw. Titus, 12 v. Hamburg n. Bremen. Tawali, pass. 12 Mlnlcoy n. Belawan. Teiresias, 13 v. Singapore te Bangkok. Tern-ate, 12 v. Karlshamn te Rotterdam. Thalatla, 12 dwars Aden. Telawon, 12 v. Punta Cardon n. Ciudad Trujillo Tiberius. 12 ten Z. van Cuba. Tiibodas, 12 ten N. van Billlton. Tjiangi, 13 v. Soerabaja te Makassar verw. Triton, 12 1100 m. ZW. Flores. Tabinla, 14 v Probo-linggo te Soerabaja. Telamon, 13 v. Punta Carrion te Ciudad Trujillo Tnbantjet. 13 v. Singapore n. Port Swettenham Tomori, 13 v. Tj. Priok n. Singapore. Tiba. 14 Bahia verwacht. Tjisadane, 10 te Montevideo. Van Heutz, 12 v. Hongkong n. Singapore. Van Riebeeck, 12 v. Soerabaja op rede Semarang Van Riemsdijk. 13 v. Singapore te Tj. Priok. Weltevreden, 13 v. Belawan. Wonosari, 12 v. Penang n. Port Swettenham. Winterswijk, pass. 12 Finisterre. Waingapoe 12 Karimata eil. gepass. Winsum, 12 ten anker Equata. Waterman, 14 Paramaribo verwacht. Westerdam, 13 250 m. Z. Kp. Race. Willemstad, 13 v. Aruba n. Puerto L1mon. Waal. 13 v. Thessaloniki te Tstamboel, daarna Izmir. Wieldrecht, 26 v. Bayton te Port Said. IJsel, !7 v Izmir te Amsterdam verwacht. Zaan 14 v Tuna-da) te Amsterdam verw, Zonuev.ijk. rede Walvisbaai. ZeWaaid (KRL), 14 v. Semaran-g te Tj. Priok. Zulrserkiuis, 13 v. Las Palmas. Zf.peri.btó-3', pass. 13 Gibraltar. BINNENLAND Tot chef van dc Marine-Vrouvvenafde ling (Marva) is met ingang van 1 Maart benoemd mevrouw mr. E. G. van Diemen- Mekking te Amsterdam, secretaresse van het hoofdbestuur van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers. De geldigheidsduur van visa voor za ken- of familiebezoek aan de Verenigde Staten, die tot dusverre twee jaar bedroeg, is verkort. Visa, afgegeven voor 24 Decem ber 1952, zullen tot 1 April 1953 geldig blij ven. Het Amerikaanse consulaat in Amster dam kan ontheffing verlenen van deze be paling. Door een snbsidie van de Nederlandse Organisatie voor het Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek is het mogelijk geworden dr. W. Baade, werkzaam aan de sterrewach- ten van Mount Wilson en Palomar, naar Nederland te laten komen. Dr. Baade wordt als een der grootste sterrekundigen van deze tijd beschouwd. Hij zal enige maan den te Leiden werkzaam zijn, waar hij on geveer half Maart zal arriveren. De kapitein van de Klipfontein, die bij de ondergang van zijn schip zijn kanarie vogel verloor, heeft van de Vereniging van Vogel- en Natuurvrienden een nieuwe ka narie met kooi aangeboden gekregen. Te Rotterdam is in de ouderdom van 72 jaa» overleden het oud-lid der Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Zuidholland voor de A.R. partij de heer Th. Heukels. Tot voor kort was hij onder meer ook curator van de Nederlandse Economi sche Hogeschool te Roterdam en commis saris van de Bank van Nederlandse gemeen ten. De heer Heukels trok zich in 1947 uit het openbare leven terug. Mr. F. C. A. baron van Pallandt is be noemd tot Nederlands ambassadeur in New Delhi. Dc Katholieke Nationale Partij heeft thans een eigen partijorgaan, dat onder de naam „Onze Actié" voortaan elke veertien dagen zal uitkomen. De heer Ch. J. I. M. Weiter voert de staatkundige hoofdredactie. De motorsleèpboot „Else" met de le dige onderlosser „Molendiep", die Maan dagmiddag om één uur uit de Oranjeslui zen is vertrokken met bestemming Harder wijk, is om half drie gistermiddag na een vergeefse tocht van ruim 24 uur in Schel- lingwoude teruggekeerd. Door het vele ijs, dat zich in het IJselmeer bevindt, was het volgens de kapitein van de „Else" onmoge lijk Harderwijk te bereiken. HAARLEM EN OMGEVING De heer K. J. Prcusterink, opzichter lste klas bij de Rijkstelefoondienst te Haar lem, zal Vrijdag 16 Januari veertig jaar in dienst zijn bij P.T.T. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het candidaatsexamen ge neeskunde de heer R. J. van der Heil, Over veen. Binnen afzienbare tijd zullen B. en W. de Haarlemse raad voorstellen de Melkbrug te electrificeren. Bovendien zal dit jaar 127 meter walmuur langs de Burgwal worden verbeterd. De heer J. B. Oosterwelder nit Am sterdam zal op Maandag 19 Januari spreken in het Kennemer Lyceum in Overveen op een voordrachtsavond voor de leden van de personeelsvereniging der gemeente Bloemendaal. Het plaatselijk bestuur van de jeugd herberg Jan Gijzen houdt voor de trekkers en ook voor belangstellenden in het jeugd- herbergwerk in Haarlem en omgeving een toneelvoorstelling in hét gebouw St. Bavo op Vrijdag 27 Februari-. Dö' jeugdherberg-ouders zullen het toneelstuk „De Kunstenmaker Pamphalon" opvoeren, geschreven door Ni- colai Ljeskof, voor het toneel bewerkt door Jan Post, de jeugdherbergvader van Heems kerk, 4ie ook de regie heeft. KLEINE VAART Arende, 12 v. Nantes te Bordeaux. Appingedam, 13 V. Londonderry n. Lissabon. Arnhem, 12 v. Londen naar Amsterdam. Aries, 12 v. Antwerpen te Ayr verw. Al-bergen, 12 v. Goole te Rochefort. Algarve, verm. 13 v. Avonmouth n. Swansea. Att, verm. 13 v. Glasgow n. Belfast daarna n. Manchester. Audacia, pass. 13 Burllngs. Admiraal, Nelson, pass. 13 Casquets. Arcturus, 13 v. Grangemouth te Loriënt verw. Bato-T, 11 te Bordeaux van Nantes. Beekbergen, 13 v. Rotterdam te Cardiff. Birmingham, 12 v. Leith n. de Tyne. Bree Helle, 13 v. Rotterdam n. Londen. Ba-rracuda, 12 te Delfzijl. Continental, 12 v. Avonmouth n. Newlyn. Cornells Houtman, 13 v. Antwerpen te Garston verwacht. Crescendo, 12 v. Portsmouth n. Roscoff. Cala-nd. 12 v. Blyth te St. Brieuc. Casablanca, verm. I4v. Concarneau n. Casablanca Deni, verm. 13 v. Liverpool n. Kilkeel. Diligentia, 13 v. Londen te Manchester verw. Doklaan, 12 v. Plymouth te Londen. Depa, 12 v. Gent ei. Grenaa en Aarnus. De Ruiter, 12 v. Gothenburgh n. Norrkoping. Domburgh. 13 v. Duinkerken te Lorwlen. Ernergo, 12 v. Delfzijl n. Randers. Elisa, 12 te Alexandrië. Frans, 13 v. Southampton te Billingham. Frisia, 13 v. Safi n. Casablanca Fiducia, 12 v. Boston n. Maassluis. Franka, 12 v. Sehwarzerehuette n. Cuxhaven. Gerry, verm. 13 v. Kopennagen n. Rotterdam. Glashaven, 13 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht Goote, 12 v. Rouaan n. Casablanca. Hada. 12 v. Casablanca n. Port Lyaurey. Harold. 13 v. Brake naar Vlaardingen. Hebe Nobel, 12 v. Dundee. Hagno, 12 v. Rotterdam tc Dublin- Helvetia, 13 v. Svendsborg te Bristol. Hartel, verm. 13 v. Antwerpen n. Hamburg. Import, 13 v. Lissabon te Antwerpen verw. Ida Pieter, 13 v. Ljusne te Amsterdam. Ingeborg, 12 v. Antw. te Helsinki. Jo, 12 te Boston Lines. Julia, verm. 13 v. Hamburg n. Esbjerg. Jorcr.a, 13 v. Delfzijl naar Rotterdam. Kemphaan. 12 v. Waterford n. loonden. Koningin Juliana, 12 v. Bremen naar Caen. Lydia, 12 v. Bayonne naar Cardiff. Leny, 13 v. Quimer te St. Nazatre. Lies, 12 v. Aberdeen te Swansea. Marcella, 12 v. Grangemouth te Aberdeen. Markab, 12 te Middelharnls. Maasym. 14 v. Bayonne te Boston verw Mizar. 13 v. Huil naar Goole. Marne, 13 te Le Havre te Boulogne. Monica. 13 v. Londen n. Selzaete. May Mere, 13 te Southampton. Noord, 13 v, d. Theems, te Billingham. Nero, 12 van Bilbao n. Musel. Nassauhaven, 12 v. Rotterdam te Helsingborg. Nettie, 12 v. Wlsmar te Gothenburg. Omlaredia. pass. 12 Balearen. Olivier van Noort, 12 v. Greenock n. Glasgow Pieter Hubert. 12 v. Wismar fe Kingslyren. Peter, 12 v Hamburg te Bristol. Pavo, 11 te Portsmouth van Mantvluoto. Pcriza, 10 te Kingslynn van Ronneby. Prima, 13 v. Hamburg te Boston verw. Prior, 13 v. Valencia te Sharpness verw. Rema, 13 v. Antwerpen te Bridlington. Rose Marie, 12 v. Malmft n. Karlskrona. Rika, 13 v. Londen, te Middlesboro. Sandereburgh, 12 v. Stockholm n. Rotterdam. Shamrock, 12 v. Hansweert te Londen. Sirius. 12 v. Duinkerken te Londen. Soemba. 12 v. Hamburg n. Kingslynn. Spurt, pass. 12 Ouessant. Spolanda, 13 te Tunis verwacht. Spora. 13 v. Vlissingen n. Capelle au Bols. Strijpe, 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Texel, verm. 13 v. Nordenham naar Rotterdam. Tilly, 12 v. Kalmar re. West Hartlepool. Ten. verm. 13 v. Ham burs n. Ipswich. Timor, pass. 12 Start Point Trlanca. pass. 13 Guernsey Tyro, pass. 12 -Lizard Head Vréde, 12 v. Londen e Caen. Veenenburgh. 12 v. Aberdeen. Vindicat Atque Polit, 11 v. Wismar te Karlskrona Virgo, 12 v. Plymouth naar Roscoff. Vlier, 12 v. Antwerpen. Walenburgh. vertr. 13 v. Rotterdam n. Casablanca Westropa. 13 v. Vaerker naar Strood. Willem Barend.sz, pass. 12 Lands End. Westkust. 12 v. Gdynia te Londen. Westlaan, vertr. 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Westpolder, 18 v. Vigo via Nantes te Antw. verwacht. WIebold Bohmer, 11 v, Loi*oes im Nantes

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3