Haarlemse raadsleden stelden meer dan 500 vragen bij afdelingsonderzoek S iet* mum In Amerika rijden de studenten BRYLCREEM Achterstand in woningvoorraad wordt enigszins ingelopen in eigen auto's naar hun colleges Memorie van Antwoord verschenen politiek der Gemeentebedrijven r-ffVan der Flip Sé Gehuwde en vergrijsde studenten bevolken kweekschool-universiteit Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck *53rieven aan de redactie WOENSDAG 14 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Eigen voorlichting? Vijfde wethouder? Zwembad aan Planetenlaan Bedrijvenpolitiek Kapitaalsinvesteringen Mogelijkheden van wijk- comité in Haarlem-Oost Diefstallen en inbraken in en om Haarlem raN: Tulpenbloei in de winter A. Smit veertig jaar bij gebroeders Brakel voor mooi, gezond haar! OMDAT OMDAT OMDAT Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing Zes complexen dit voorjaar gereed voor aanbesteding Heemsteedse kunstkring Eindenhout geopend Bouwgrond Bij Spaarndam ■rr 1J I de middelen verkregen dient te worden V oorshands seen ZVijZlStnS tn tarieven- floor tariefsverhoging. Een tariefsverhoging zal echter daling van het verbruik tenge- „Kan het fruittentje op de hoek van Rijksstraatweg en Floresstraat ongeveer tien meter in Oostelijke richting worden verplaatst om overlast te voorkomen voor de zich op die hoek bevindende sigarenwinkel?" Dit is een van de 521 vragen die door de 39 leden van de Haarlemse gemeenteraad zijn gesteld naar aanleiding van de ontwerp-begroting voor 1953. 15. en W. hebben plichtsgetrouw overal een antwoord op gegeven en laten wjj er direct bijvoegen dat er ook belangwekkender en belang rijker zaken aan de orde zijn gesteld dan het verplaatsen van een fruittentje. Het gehele vraag-en antwoordenspel tussen College en vroedschap is neergelegd in het 76 pagina's tellende gedrukt stuk nummer één waarmee dus het begrotingsjaar wer kelijk begonnen is. Vermelden wü nog dat de meeste vragen (125) betrekking hadden op de portefeuille van wethouder D. J. A. Geluk, dat daarna als „topscorers" Openbare Werken met 93 vragen, Verkeer en Openbare veiligheid met 68, Volks huisvesting met 61 volgden. Het laagste genoteerd stond het laatste begrotingshoofd stuk Kasvoorzieningen waarover één vraag werd gesteld. Overigens baart het leder jaar weer verwondering dat er vragen worden gesteld, waarop het antwoord reeds lang in de pers werd gegeven. Hieronder laten wij het belangrijkste volgen wat onder algemene beschouwingen werd opgenomen; de belangrijkste andere pun ten vermelden wij afzonderlijk. Na de gebruikelijke vriendelijke woor den aan het adres van B. en W. voor hun beleid, wijzen B. en W. erop dat ook zij het bestuursbeleid zoveel mogelijk baseren op wetenschappelijk gefundeerde gegevens en prognosen. Gewezen wordt op de ingewon nen adviezen van het Nederlands Econo misch Instituut. Daar zeer vele leden hun verontrusting hadden geuit ten aanzien van de vraag of de basis van het beleid met betrekking tot de volkshuisvesting wel deugdelijk was, merkt het College op, dat het bouw volume tot nu toe geheel werd verwerkt, waarin de extra-contingenten die met veel moeite werden toegewezen zijn begrepen. Van elke mogelijkheid om extra bouw volume te krijgen werd en wordt krachtig gebruik gemaakt. Dit extra bouwvolume betreft 451 woningen. Krotopruiming en sanering zullen pas met kracht kunnen worden aangevat nadat de ergste woning nood zal zijn overwonnen. B. en W. houden er voortdurend reke ning mee, dat een eventuele werkloosheid van groter omvang ook door maatregelen van gemeentewege zoveel mogelijk moet worden bestreden. Het financiële beleid is daarop dan ook gericht. De leden van de Partij van de Arbeid hebben gevraagd of een populair geschrift dat een inzicht geeft in de besteding van de overheidsgelden niet huis aan huis ver spreid zou kunnen worden. B. en W. ant woordden daarop: „Het geven van een inzicht in de beste ding van overheidsgelden in een gemeente als Haarlem zou een geschrift van enige omvang eisen. Wij vrezen, dat deze materie niet een zodanige aantrekkelijkheid bezit, dat een redelijk percentage van de inwo ners cr kennis van neemt, afgescheiden nog van de vraag of een incidentele voor lichting duurzaam resultaat zal opleveren. Periodieke voorlichting komt ons met het oog op de omvang te kostbaar voor. Wij zullen er intussen gaarne naar stre ven de burgerij zo goed mogelijk in de ge legenheid te stellen kennis te nemen van de belangrijkste aspecten van het gemeen telijk beleid, mede door een passende voor lichting door middel van de pers". Ten aanzien van de taakverdeling van B. en W. bleven enkele leden zich afvragen of men in de toekomst niet zal moeten overwegen een afzonderlijke wethouders- zetel in te ruimen meer speciaal voor de volkshuisvesting, zowel voor de bevorde ring van de woningbouw als de verdeling van de woonruimte en de hiermede ver band houdende problemen. B. en W. antwoordden: „Daar de leden van ons college ieder afzonderlijk zwaar bezet zijn, wordt reeds getracht door ratio nalisering en hergroepering van sommige werkzaamheden deze taken enigszins te verlichten. In afwachting van de resultaten van deze pogingen achten wij vooralsnog niet voldoende aanleiding te bestaan de instelling van een vijfde wethoudersplaats te bevorderen." Ten aanzien van de financiën merken B. en W. op, dat zij niet het optimisme delen van enige leden die menen dat de perspectieven minder ongunstig zijn dan ADVERTENTIE Ontwerp in overleg met Sportraad In overleg met de Haarlemse Sportraad zal zo spoedig mogelijk een definitief plan worden ontworpen voor een zweminrich ting aan de Planetenlaan. De plaats voor een zweminrichting in Haarlem-Oost is eveneens bepaald. Met de bouw hiervan moet worden gewacht tot de wegenaanleg tot dat punt is gevorderd. Een sociografisch onderzoek heeft aange toond dat de behoefte aan een badhuis ten Noorden van de Jan Gij zenvaart aanmer kelijk geringer is dan in de rayons van de bestaande badhuizen. Overigens is de verhoging van de tarie ven in de badhuizen niet nadelig geweest, het bezoek is integendeel nog toegenomen, zodat de gemeentelijke bijdrage verlaagd kon worden. zich laat aanzien omdat het surplus van de laatste rekening der gemeente ook in 1953 zal doorwerken. B. en W. delen ook mee dat zij pas in uiterste noodzaak zouden willen besluiten tot het opleggen van nieuwe lasten aan de burgerij. Ten aanzien van de bedrijvenpolitiek merken B. en W. op: „Wanneer men aandacht schenkt aan de batige saldi van de gemeente-rekeningen der laatste jaren wordt te gemakkelijk uit het oog verloren, dat het restant der voor lopige, nog niet afgeschreven rekenings tekorten over de jaren 1936 tot en met 1947 op 31 December 1952 nog 7.755.470,36 bedroeg, een bedrag, belangrijk hoger dan de batige saldi over de jaren 1948 tot en met 1950. De wethouder van Financiën heeft het gehele vraagstuk in studie, zodat de raad de gelegenheid krijgt een beslis sing te nemen. Deze beslissing zal zeker niet kunnen gaan in de richting van een terugstorten van de bedrijfsoverschotten aan het Energiebedrijf. Afgezien van de vraag of een dergelijk drastisch besluit zou worden goedgekeurd, komt B. en W. het tijdstip voor een dergelijke omzwaai in het financieel beleid wel volkomen ongeschikt voor. Het vraagstuk der tarieven, in het bij zonder voor electriciteit, heeft vele aspec ten. Allereerst moet een achterstand wor den ingehaald. Aanzienlijke kapitaals investeringen zijn derhalve nodig, terwijl de zekerheid, dat hogere inkomsten tenge volge van de verbruikstoeneming hiermede gelijke tred zullen houden, niet bestaat. Een verdere daling van het batig saldo zal zeer waarschijnlijk moeten worden ver wacht. Tot nu toe hebben B. en W. ge meend nog geen gevolg te moeten geven aan de suggestie van de Minister van Eco nomische Zaken een tariefsverhoging van 25toe te passen. In verband hiermede komt de vraag naar voren of niet althans een deel der benodig- volge kunnen hebben. Bovendien maakt het de concurrentie van andere energie bronnen gemakkelijker. Aan de opstelling van een lijst van openbare werken, welke bij optredende of dreigende werkloosheid voor uitvoering in aanmerking komen en aan het besteks- klaarmaken van de daarvoor nodige plan nen wordt, in overleg met de Provin ciale Commissie voor de werkgelegenheid en de Inspectie Noordholland van de Rijks dienst voor de Uitvoering van werken, reeds gewerkt. Het personeel van het bedrijf Openbare Werken zal, in verband met deze taak verzwaring, wellicht tijdelijk worden uit gebreid. Verschillende in het verleden uit gestelde openbare werken zijn, door de verbeterde financiële omstandigheden, in middels ter hand genomen. Gelijk bekend, is in verband met de in vesteringsbeperkingen onlangs een urgen- tielijst van openbare werken opgesteld. Het ligt in het voornemen deze lijst regel matig aan te vullen en te herzien, over eenkomstig de gebleken behoefte en de financiële mogelijkheden. Een investerings plan op langere termijn achten B. en W. mede met het oog op de onzekerheid met betrekking tot de toekomstige financiële mogelijkheden en de telkens wijzigende behoeften, niet noodzakelijk. De wijkcomité'S hebben uiteraard de aandacht der raadsleden getrokken. Op de verschillende vragen antwoordde het College: „De mogelijkheid om aan het Wijk- Comilé Oud-Schoten een school als ver gaderruimte aan te bieden zal overwogen worden. Wij zijn wel bereid hierop invloed uit te oefenen. Te zijner tijd zal echter de oplossing gevonden moeten worden door het stichten van een eigen wijkgebouw met voldoende vergaderruimte. De proef met het Wijk-Comité-Spaarn- dam achten wij geslaagd. Hierbij moet evenwel niet uit het oog worden verloren, dat de samenleving in de gemeenschap Spaarndam veel minder omvangrijk is dan het gebied van Haarlem benoorden de Jan Gijzenvaart en voorts door samenstelling en historie een veel meer afgerond geheel vormt, dat eveneens op historische gron den een anders gerichte voorzieningsbe hoefte heeft, dan de uitgebreide stadswijk ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. De mindere activiteit van dit comité is geheel in overeenstemming met de specifieke ge aardheid en omvang van deze oudere en meer homogeen gegroeide samenleving. De instelling van nieuwe wijkcomité's is nog steeds een voorwerp van studie. Met name worden over de instelling van een wijkcomité in Haarlem-Oost reeds oriën terende besprekingen met verschillende personen gevoerd, teneinde de mogelijk heden en behoeften voorlopig te peilen. Ten aanzien van het Ramplaankwartier is een bespreking gehouden met het be stuur van de aldaar gevestigde buurtvere niging, waarbij evenwel is geconcludeerd, dat in dit stadsdeel de aangetroffen pro blemen en behoeften niet van dien aard waren, dat hieruit de instelling van een nieuw lichaam als een wijkcomité zou moeten volgen. Een zodanige bespreking is ook gehouden met de buurtvereniging Zuid-West, welke tot hetzelfde resultaat heeft geleid". In de afgelopen dagen hebben ongewenste gasten een bezoek gebracht aan het club gebouw van de Haarlemse Lawn Tennis Club arn de Spanjaardslaan in Haarlem. Zij sloe gen een ruitje in en namen een aantal pijpen en stroken lood van de afvoer en waterlei ding mee. De schade bedraagt ongeveer drie honderd gulden. Vorige week is in Rotterdam een vier-en- dertigjarige dame aangehouden, die bij ver schillende werkhuizen in Aerdenhout geld en sigaretten tot een totaal bedrag van honderd vijftig gulden had gestolen. Gisteravond werd een man aangehouden, die reeds gedurende enkele jaren in Haar lem en omstreken de was van de lijnen stal. Gisteravond werd hij op heterdaad betrapt. De zeeverkenners van de Ifeemsteedse groep „De Spaarnegeuzen", groep 30 van het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandsche Padvinders", houdt de jaar lijkse ouderavond op Zaterdag 24 Januari in het R.K. Verenigingsgebouw, Herenweg 101 in Heemstede. Het programma zal be staan uit sketches, een grote verloting en enkele toneelstukjes. Vier dagen lang heeft er in Karachi zoveel als een opstand gewoed. Overal in de stad braken ongeregeldheden uit. De auto van de minister van Binnenlandse Zaken werd niet ontzien en in brand gestoken. Opnieuw zullen de tulpen dezê winter in de hallen van het Hollands Bloembollen Genootschap te Lisse bloeien. Maandag middag 19 Januari zal de tweede „Bloem- lust"-wintertentoonstelling van gebroeide bolbloemen worden geopend. Deze exposi tie, die speciaal bedoeld is om te tonen, wat de bloembollenkwekers presteren, is een vaktentoonstelling. Tot en met Zater dag 24 Januari zullen de resultaten ook voor het publiek te bezichtigen zijn. Men verwacht, evenals bij de Kersttentoon stelling, weer minstens 10.000 bezoekers. Behalve een rijkdom aan narcissen en hyacinten zal ook een kerncollectie vroe ge, Mendel en Triumphtulpen aanwezig zijn. De architect van „De Keukenhof", de heer J. van der Lee, zal de tentoonstelling arrangeren. Aan deze tweede ,„Bloemlust"-tentoon- stelling zal een wedstrijd in het bloem en- schikken voor leerlingen van avondcur sussen verbonden zijn. In een aparte hal van het H.B.G. wordt een meehanisatie- tentoonstelling voor het gehele bloembol lenvak ingericht. Hier zal men niet slechts de machines voor grondbewerking, alsook verwarmingssystemen voor kassen, waren huizen en voor de „volle grond" kunnen zien, doch eveneens het moderne machine park, dat ieder bloembollenbedrijf van enige omvang voor de administratie nodig heeft. De derde en de grootste winter tentoon stelling van de „Stichting Bloemlust" wordt dit jaar van Dinsdag 17 Februari tot en met Zaterdag 21 Maart gehouden. Deze wordt in alle hallen van het H.B.G. te Lise gehouden. Deze tentoonstelling zal uit munten door bijzondere inzendingen nar cissen en voorts door tal van soorten bota nische tulpen, het jongste product van het bloembollenvak, dat ieder jaar aan be langrijkheid wint. Vandaag was het veertig jaar geleden, dat de heer A. Smit als loodgietersknechtje in dienst trad bij het loodgietersbedrijf van de gebroeders Brakel iii Haarlem en vanmorgen werden hem ter gelegenheid van dit jubileum door de leiding van het bedrijf en door het personeel enige geschenken overhandigd. Ook ontving de heer Smit een gouden her inneringspenning, het gebruikelijke cadeau van de gebroeders Brakel bij een veertig- Jarig jubileum. Binnenkort zal de jubilaris nog een feestavond worden aangeboden. Ik heb het voorrecht op uitnodiging van de Amerikaanse regering, enige maanden te mogen studeren aan het Colorado State College of Education. Dit college is in heel Amerika beroemd, omdat het zo'n uitstekende opleiding geeft voor het gehele onderwijs. Hier worden de onderwijzers voor de lagere scholen ge vormd, maar ook de leraren en leraressen voor het M.O. ontvangen hier hun opleiding en ook kan men er de Doctorsbul halen, die de weg opent tot een professoraat aan een Universiteit. Het „college" is een enorm bedrijf. Tien gebouwen zijn in gebruik voor de gewone lessen en colleges; een staf van 250 pro fessoren giet dagelijks wetenschap in de geduldige breinen van ongeveer 2000 stu denten. Een van de gebouwen is in ge bruik als „proefschool". Deze omvat alle soorten van onderwijs, van kleuterschool tot en met H.B.S. Al de gebouwen liggen op een ruim ter rein, de zogenaamde „Campus". Ruime grasvelden met gezellige banken onder schaduwrijke bomen geven een parkachtig aanzien aan het geheel. Het gras is er pret tig fris groen, ondanks de droogte. Het wordt dan ook zeer goed onderhouden en er zijn voortdurend jongens bezig met grasrollers. De sproeiers draaien de hele dag en besproeien niet alleen het gras, maar ook de paden rijkelijk. Een van de problemen hier is dan ook, hoe men van het ene gebouw naar het andere komt zonder dat je witte zomerschoenen kletsnat worden bij een stralend blauwe hemel. Het „college" is ongeveer 60 jaar geleden gesticht. Sedertdien heeft men voortdurend uitgebreid. Op het ogenblik staat er een stuk van een enorm nieuw gebouw, dat een schouwburg en muziekzaal zal herber gen. Het gehele gebouw zal ongeveer VA millioen dollar kosten. Alle gebouwen zijn in een verschillende stijl opgetrokken en toch maakt het gehele* complex een pret tige indruk. Studerende echtparen De studenten hier zijn gemiddeld ouder dan die in Holland. Veel van de jongens, mannen moet ik eigenlijk zeggen, hebben eerst jaren lang militaire dienst gedaan. Er is er zelfs een, die eerst in de tweede wereldoorlog heeft meegevochten en daar na weer in Korea heeft gediend. De rege ring heeft zeer vérstrekkende faciliteiten aan deze veteranen verleend. Er zijn dan ook heel wat studenten die boven de der tig zijn en velen van hen zijn getrouwd. Vaak zijn man en vrouw samen aan de studie getogen en bij alle colleges zie je mensen met grijze haren in de banken zitten. Bij het wisselen van de lessen is het een heen-en-weer-geloop van vele mensen op de campus, het universiteitsterrein. Onder weg groet je bekenden met „Hl", uitge sproken als Hai. Hier zegt geen mens goe- den morgen of iets dergelijks, alleen maar „Hl". Ieder loopt met enkele dikke studie boeken, altijd ongekaft, en een grote los bladige schrijfmap. Heel practisch. Het is mij een raadsel, waarom zij dit hele zaakje niet in een tas transporteren, maar zij dragen hier de hele stapel op hun buik, met twee handen erom heen en kunnen zich dan ook net nog voortbewegen. Per auto naar school Ondanks deze onvriendelijke verzorging van boeken zien ze er over het algemeen netjes uit. Dit geeft te denken over het gebruik! Zouden ze de boeken behalve om heen en weer te sjouwen wel eens meer in handen hebben? Als om 8.10 uur de lessen beginnen, zijn de straten rondom de campus in een groot parkeerterrein herschapen. Niet alleen de professoren, maar ook de meeste studenten komen namelijk met eigen auto's. Het valt me nog steeds op, als er zo'n prachtige glimmende „slee" stil staat en er komen een paar benen uit, gehuld in een soort blauwe katoenen broek met witte stiksels. Op alle mogelijke plaatsen zijn zakken aangebracht, die bij de studenten gewoon lijk uitpuilen van de aantekenboekjes en je vraagt je af, hoe iemand daarmee zitten kan! Boven dit verschoten blauw katoenen geval draagt men een hevig gekleurd tricot buitje, met korte mouwen en het C.S.C.E.- embleem van het „College". De eerste-jaars zijn bovendien versierd met een paars pet je en men is verplicht dat de gehele dag te dragen. En ieder oudere-jaars student mag tegen zo'n „freschman" („groen") zeg gen: „Button!" Dat betekent, dat de „groen" zijn duim op de knoop van het petje moet leggen en met zijn vingers hetzelfde gebaar moet maken, als wij doen wanneer we een lange neus tegen iemand maken. De kreet: „Hi, frosh" (frosh is een verbastering van freshman) beantwoordt aan het malle ge baar. Zoals overal zijn de eerste-jaars ook hun slachtoffers van allerlei ontgroenings-aar- digheden. Daarover de volgende keer. G. J. S. ADVERTENTIE BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, Droog Haar en roosvorming tegengaat de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam In de Memorie van Antwoord op de Haarlemse gemeentebegroting wordt meegedeeld, dat de volgende plannen voor de volkshuisvesting in behandeling zijn: Het tehuis voor ouden van dagen „De Blinkert" in het Ramplaankwartier bestedingsklaar in April), 62 woningen voor ouden van dagen bij de nieuwe St. Bavo, uitbreiding „Delft- weide" met veertien woningen (Maart bestedingsklaar), 58 woningen voor „Bloemen hof" ten Noorden van de Schipholweg^ (in Mei bestedingsklaar), 25 woningen voor „Het Oosten", eveneens ten Noorden van de Schipholweg (in April bestedingsklaar), 102 woningen voor „De Voorzorg", ook ten Noorden van de Schipholweg (in Juni bestedingsklaar). De uitvoering van deze plannen is afhankelijk van een eventuele toewijzing van extra bouwvolume. Anders zal deze naar 1954 moeten worden ver schoven. Over de uitvoering van de woningbouw werken in Oost delen B. en W. naar aan leiding van enige critisch gestelde vragen mee, dat deze op normale wijze worden af gewerkt. Van een onderbezetting van per soneel kan niet worden gesproken. Het aantal woningen, dat aan de woning voorraad zou moeten worden toegevoegd om het woningtekort op te heffen is slechts te bepalen door middel van een enquête. Naar ruwe schatting zouden voor het op vangen van het bevolkingsaccres en van het huidige woningtekort gedurende 12 jaar 800 woningen per jaar moeten worden gebouwd. Volgens de in 1951 door het Nederlandsch Economisch Instituut gevolgde methode (iedere zelfstandige huishouding een wo ning) bedroeg op 1 November 1952 het woningtekort 6670 woningen. Hierbij zij op- Georgette Hagedoorn heeft gisteravond met haar „vleugeladjudant" Pierre Ver donck een volle Minerva-schouwburg in de ban geslagen van haar charmante geraffi neerde maar eerlijke kunst. Het was een avond van de Heemsteedse Kunstkring, die, als ik zo het programma voor dit seizoen bekijk, haar volle vertrouwen schenkt aan onze eigen kunstenaars. Ook Georgette en Pierre mogen we met trots tot de onzen rekenen, te meer omdat hun successen be neden onze zuidergrens en het internatio nale karakter van hun kunst hen niet van hun afkomst heeft vervreemd. We juichen het toe, dat deze charmante Haarlemse de illusie weet te wekken van een echte Fran- gaise, van wie de Parijzenaars het op haar woord zouden geloven, wanneer zij zich voorstelde met een tekst van Tristan Bernard: „Je suis une enfant de la Butte", te me2r omdat het „Je m'en f.." haar zo goed in de mond ligt. En wij waarderen het zelfs dat zij zo sappig in Antwerps dialect weet te zeggen: „Amai mijn voeten!" Dit aanpassingsvermogen is de wonderlijke uit breiding van de zeer gevarieerde aspecten die zij uit het Nederlandse volkslied puurt, van de psychologie, die daarbij in toon, in gebaar, in houding uit het simpelste gege ven spreekt. Dat gegeven kan evengoed betrekking hebben op een levenloos voor werp als op een menselijk wezen of een dier. Georgettes fantasie vindt overal een karakteristieke synthese in, iets wat raak tekent en een humoristisch effect teweeg brengt waar vaak een diepe zin in schuilt. Het moraliseren over bepaalde gevallen laat ze echter aan haar publiek over. Zij is te Frans ingesteld om met een sentimentele zedeles haar vederlichte kunst vleugellam te maken. Ja, eenmaal was er toch zo iets, een schijntje maar: doch het gold een liedje van Louis Davids, zijn laatste waar mee zij deze cabaretier wilde herdenken, zoals zij ook Jean Louis Pissuisse her dacht en tevens maar dan op haar ma niet de sfeer van het Amsterdamse „Salon des Variétés" van Judels liet her leven. Creaties als: „Madame l'argent" en „Vi- père" behoren voorzeker tot haar rijkste typeringen, doch de verschillende figuren die zij met een chanson of een coctail van melodieën uitbeeldt in haar suggestieve schets „L'heure de l'aperitif" mogen vooral stuk voor stuk meesterlijke creaties heten. Men wordt geboeid door haar levendig spel, maar tevens door haar zingen, dat nog met recht tot de zangkunst mag gerekend wor den. En dan is daar het muzikale aandeel van Pierre Verdonck, die er niet zo maar bij hangt als begeleider, maar met fijnzin nige en karakteristieke improvisaties de sfeer schept, waarin deze cabaretkunst op een waarlijk hoog niveau geheven wordt. Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck zijn door de Heemsteedse Kunstkring weer geëngageerd voor het volgend seizoen. Deze mededeling werd door het publiek op in stemmend applaus onthaald. Geen wonder, na een zo hartsterkende avond van levens kunst en fijne humor. JOS. DE KLERK De ijsbaan Eindenhout aan de Wagenweg in Haarlem heeft haar poorten weer voor de schaatsliefhebbers geopend. gemerkt, dat de omvang van het woning tekort mede afhankelijk is van het loon- en prijsniveau (w.o. het huurniveau), omdat het aantal vrijwillige samenwoningen hier mede in direct verband staat. Uit het feit, dat volgens de gegevens van het Nederlandsch Economisch Instituut de bevolking van 1 October 1950 tot 1 Octo ber 1952 toenam met 1621 personen en het aantal woningen met 1051 mag worden ge concludeerd dat inderdaad op de achter stand is ingelopen. In voorbereiding is bovendien een plan voor 294 woningen ten Noorden van de Schipholweg. Met betrekking tot de finan ciering hiervan zal de toekomstige ontwik keling op de kapitaalmarkt moeten worden afgewacht. Voorts delen B. en W. mee, dat zij parti culiere woningbouw met rijkspremie in de geest van „De kleine middenstander" zeer zeker zullen steunen. Tot nog toe hebben zich geen omstandig heden voorgedaan, waarbij het noodzakelijk is gebleken te komen tot huuxbijslag. Bij de toewijzing van woningen wordt er zoveel mogelijk naar gestreefd economisch-zwakke gezinnen, eventueel door opschuiving, in voor hen geëigende woningen onder te brengen. De noodzaak om met een voorstel bij de Raad te komen, is nog niet aanwezig. Voor Haarlem-Noord, ten noorden van de Jan Gijzenvaart en ten westen van de Rijksstraatweg, is een ontwerp-uitbrei- dingsplan gereed, dat plaats biedt aan plus minus 1500 woningen, waarvan er 1300 door woningbouwverenigingen kunnen worden gesticht. De grond is deels eigen dom van de gemeente en deels nog begre pen in een onteigeningsprocedure. De ge meentegronden tussen Planetenlaan-Mr. J. Gerritslaan, Delftlaan en Orionweg kunnen volgens het herzieningsontwerp van het uit breidingsplan 1000 woningen bevatten. Deze wijk is bestemd gedacht voor particu liere exploitatie (premiebouw, vrije bouw en herbouw). In Zuid-Oost kunnen ten noorden van de Schipholweg 500 wo ningen gebouwd worden door woningbouw verenigingen, terwijl nabij de Jacq. van Looystraat nog plaats is voor 100 wo ningen. Kleinere gebieden, waar in de toe komst ook woningbouw kan plaats vinden, zijn aanwezig in Zuid-West (Faradaystraat, Duinroosplantsoen, Tuindorp Overveen) en in Noord nabij het station Bloemendaal. Voor de verdere toekomst zijn in reserve een nieuwe wijk ten oosten van de Prins Bernhardlaan 1500 a 2000 woningen) en ten zuiden van de Schipholweg 7000 woningen). De terreinen vallende binnen de voor malige defensiekringen worden volgens de opzet van het ontwerp-streekplan Zuid- Kennemerland doorkruist door een gepro jecteerde Noord-Zuid lopende rijksweg, die aansluit op de tunnel bij Velsen. De uitbrei dingsplannen moeten zich hierbij aanpas sen. Voor zover thans vaststaat zullen de gronden ten oosten van de nieuwe rijksweg in hoofdzaak de agrarische bestemming be houden, terwijl de gronden tussen Vondel- weg en Rijksweg kunnen worden bestemd voor recreatie of bijzondere doeleinden. Het ligt niet in de bedoeling deze gronden voor woningbouw te bestemmen. (Verkort weergegeven) „Vernieuwing" de oorzaak? Naar aanlei ding van de ontvluchting van zeven zwaar gestraften uit de Bredase strafgevangenis vraag ik mij af of het de moeite waard is te overwegen, in hoeverre hieraan „de ver nieuwingsgeest", die in gevangenissen zijn intrede heeft gedaan, debet is. De welwillende, minder of meer inge wijde lezer zij nadere studie van deze „on nozele vraag", alsook informatie bij het bewakingspersoneel, omtrent de conse quenties van deze „geest van vernieuwing" voor hun taak van harte aanbevolen. P.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7