Actie zal slagen, wanneer alle zakenlieden samenwerken Na negentien jaar: Nieuwe race om de halve aarde Haarlems Poesjenellenkelder ontdekt .Clowntje Riek Kort en bondig Haarlem-lich tstad Voor zendingen A.B.C. Lisse „De Minnestrelen" bij „Geloof en Wetenschap" SLEUTEL WEG? Bloemendaal Haarlemmermeer Nieuzv Vennep IBrieven aan de redactie ZATERDAG 17 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 MAIS ON „MAR CEL Proefvoorstelling Marionettentheater Vermeire Waarschuwing DE SLEUTELSPECIALIST Programma Instituut voor Arbeidersontwikkeling Voor de kinderen Bijeenkomsten in de Hervormde gemeente Doorlichtingsavond Basketball Ruime nederlaag van HBS-B in Amsterdam Herinneringen aan „De Uiver" Burgerlijke Stand van Haarlem Hoewel de animo bij de leden van de straatverenigingen om deel te nemen aan de feestverlichting tijdens de Flora bevre digend te noemen is, zijn er nog steeds zakenlieden die zich afzijdig houden. On der hen zijn er, die van mening zijn, dat de actie, uitgaande van de Stichting „Haar lems Bloei", die een comité „Haarlem lichtstad" heeft samengesteld in het belang is van de gemeente Haarlem. Deze mening is onjuist, aldus deelde de heer D. J. A. Geluk, voorzitter van „Haarlems Bloei" ons mede. De actie is op touw gezet ten gunste van het bedrijfsleven. Baten voor de ge meente zijn er bijna niet (mogelijk wat uit vermakelijkheidsbelasting), doch zij ont vangt geen extra bijdragen, als de baten van de inkomstenbelasting of omzetbelas ting zullen stijgen. Die baten vloeien in de schatkist van het rijk. De gemeente heeft geen rechtstreekse belangen bij het slagen van de voorgeno men actie, doch de gemeenteraad heeft toch gemeend s4eun te moeten verlenen door een bedrag beschikbaar te stellen voor de verlichting, mits het bedrijfsleven een ge lijk bedrag bijeen brengt. Het bedrijfsleven zal tijdens de Flora of in de naaste toe komst de vruchten plukken en daarom ver dient het aanbeveling, dat bewoners van straten die van half Maart tot half Mei verlicht worden, de actie van de besturen van de straatverenigingen zullen steunen. De heer Geluk zeide, dat het comité „Haar lem-Lichtstad" begrijpt, dat het hier en daar moeilijk zal zijn een bedrag beschik baar te stellen, doch de betrokkenen die nen in te zien, dat er een zakelijk belang is. Het comité hoopt, dat Haarlem-Noord ook zal deelnemen. Op dit gedeelte van de stad wordt de aandacht gevestigd van het perron af. als de verlichting op het Ken- nemerplein brandt. Treinreizigers zien de verlichting en dat kan hen bewegen de reis te onderbreken of later een bezoek aan de stad te brengen. De heer Geluk zeide, dat het te betreuren is, dat er nog geen definitieve beslissing genomen is wegens de afzijdige houding ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren. BARREVOETESTRAAT 2 - HAARLEM Tel. 18428 na 6 uur 14810 14155 van een aantal stadgenoten. Daardoor heb ben B. en W. de raad nog geen voorstel kunnen doen om de winkelsluitingsbepa lingen niet van kracht te doen zijn in de avonduren tijdens de Flora. De heer Geluk heeft goejde moed, dat de Haarlemmers eendrachtig zullen samenwerken om het doel te bereiken. Ander ontwerp voor het Plein Destijds is een afbeelding gepubliceerd van een ontwerp van een poort die op het Plein zou verrijzen. De kosten van uitvoe ring zijn te hoog en er zijn aesthetische be zwaren tegen het plan ingebracht. Daarom is de heer J. Kraakman thans bezig een nieuw ontwerp te maken. Versiering van het Stationsplein Het is niet uitgesloten, dat het station versierd zal worden door de Nederlandse Spoorwegen en de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij. De versiering en ver lichting van het plein komen voor rekening van de aan het plein gevestigde zaken en van het comité. ADVERTENTIE Permanent de Luxe ƒ10. Haarverven volgens het nieuwste systeem M. WAKKER Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 2083J ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dokter F. J. L. M. Haase, Achterwag 42, tel. 3685. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacques Frank, z. van J. A. G. Douglas en M. M. v. d. Heuvel; Herman, z. van R. de Jonge en G. J. Munnik; Andries, z. van J. C. van Voorst en M. Reijerskerk; Cornelia Helena, d. van W. J. van Rijn en J. M. Waasdorp; Bastiaan, z. van P. Paschier en A. v. d. Sijde. ONDERTROUWD: Gerardus Prins en Wil- helmina Hendrika Adriana van Dillen; Jo hannes Hoogkamer en Neeltje v. d. Velden. GETROUWD: A. Gerlings en J. A. van Dril; W. A. v. d. Ploeg en J. M. Pelgrim; J. G. van Graas en M. Th. A. v. d. Zwet; H. B. Oostendorp en M. C. Duivenvoorde. OVERLEDEN: Maria Sophia Kaandorp, echtg. van J. P. van Beek, oud 48 jaar; Jo hannes van Voorst echtg. van E. M. Hoog kamer, oud 60 jaar; Jan Tjitte Mulder, echtg. van A. de Oude, oud 89 jaar. Het optreden van de „Minnestrelen" van Hubert Cuypers op de gisteren in de Stads schouwburg gegeven kunstavond voor de de leden van de vereniging „Geloof en Wetenschap" was vrij onverwacht. Zij kwamen in de plaats van het Concertge bouwkwartet, dat om te respecteren rede nen zijn komst had uitgesteld tot een later datum in dit seizoen. De „Minnestrelen" verkeerden nog in de Kerststemming. Tien van de twaalf nummers, die voor de pauze werden uit gevoerd, waren kerstliederen uit verschil lende landen, de meeste door Hubert Cuy pers bewerkt op de hem eigen wijze. Het mannenkoor van de „Minnestrelen" leidde de avond in. Het was merkbaar, dat de weinig klankvermenging toelatende acous- tiek de zangers verraste. De stemmen klonken te veel afzonderlijk, hetgeen nog bevorderd werd door een weinig vloeiende melodie-vorming. Het knapenkoor stond gunstiger opge steld, meer vooraan op het toneel. De klare sopranen en alten konden vrijuit in de ruimte klinken, ook in combinatie met de mannenstemmen. Zo klonk het Canzone dei Zampognari, dat een merkwaardige gelijkenis toont met de aanvang van Han dels „Er weidet seine Herde" uit de „Mes sias", bijzonder goed. Indruk maakte ook de vertolking van „La Vierge a la crèche" van César Franck, een werkje, dat met zijn lastige intonaties geen geringe eisen stelt. Het*mannenkoor kwam goed voor de dag met „Die heil'ge drei Könige", dat in een stoere uitvoering een treffend contrast werd met de berceuse-stemming van „Bei der Krippe". Als laatste kerstlied kwam het enthousiaste, spontane „Nesem vam Noviny", een Kerstlied van Tsjechische oorsprong. In de uitvoering van het „Laudate Do- minum" van Mozart kon men veel waar deren; vooral de jongenssopraan onder scheidde zich. Maar toch leek het of de noodzakelijke rustige sfeer voor dit werk ontbrak. De avond kreeg trouwens met al die uitgestalde partijen op de vleugel en met de gezellige uitzettingen van Hubert Cuy pers zelf meer het karakter van een huiselijke muzikale aangelegenheid, dan van een officieel concert. Dat was in de tweede helft van de avond, toen er wer ken van Hubert Cuypers zelf werden uit gevoerd, het effect weer zijn kans kreeg en het muzikale peil der werken niet voort durend gehandhaafd werd, nog meer het geval. Er was weer een jongenssopraan, die terecht veel succes verkreeg met het zin gen van „Der Vogel im Walde" van W. Taubert. Men vroeg zelfs om een herha ling. En verder schonken de „Minnestrelen" hun krachten aan composities van Franck en Brahms. Ook aan een „Justorum ani- mae" van Hubert Cuypers, dat de compo nist ter nagedachtenis van wijlen Luciën Louman schreef. Een afzonderlijke plaats nam „Die Wallfahrt nach Kevlaar". een declamatorium van Hubert Cuypers, op het programma in. Cuypers schreef bij het gelijknamige gedicht van Heinrich Heine, licht-aansprekende muziek van populaire aard. De declamatrice bij deze uitvoering, Henriëtte Baum, was hieraan min of meer gebonden. Zij heeft haar taak op een enkel onzeker moment na, met begrip vervuld en met haar van nature expressieve stem in druk gemaakt. Toch moet mij van het hart, dat ik Heine's fijngevoelige, innig-poëtische en eigenlijk al in zich zelf zo muzikale taal liever hoor zonder de opgelegde sug gestie van een zingende pelgrimsschare. Henriëtte Baum kreeg bloemen. De tachtigjarige Hubert Cuypers, die zijn koor de gehele avond zelf aan de vleu gel had begeleid, werd gehuldigd met een fraaie mand met vruchten. P. ZWAANSWIJK, Gistermiddag heeft het tamelijk uitge breide gezelschap dat door het „Initiatief- comité 1953" met zijn aanhang wordt ge vormd, een proefvoorstelling bijgewoond in de voormalige wijnkelder van het Haar lemse Stadhuis van het Marionettentheater van Don en Ly Vermeire uit Den Haag. Want men weet: het „Initiatief-comité" zoekt zoveel mogelijk variatie te brengen in de attracties die de bezoekers van de Flora in Haarlem-Lichtstad moeten vast houden. Mij dunkt, met de keus van dit marionet tentheater zou een uitstekende greep daar toe worden gedaan. In de eerste plaats is dat oude gewelf onder Haarlems Stadhuis een pracht van een Poesjenellenkelder met die plint van oude tegeltjes langs de vloer en een paar van Jan Kraakman geleende koperen lantaarntjes. Er moet natuurlijk nog een bordje wor den opgehangen met „Verboden te vloeken, te werpen, te roken of te slaan", of „Wie vecht, vliegt buiten", zoals dat ook in de Antwerpse Poesjes gebruikelijk is als we Rico Bulthuis ervaren kenner van het poppenland mogen geloven. In de tweede plaats bleek het Theater Vermeire de eeuwenoude kunst van het poppenspel voortreffelijk te beheersen. Daar de tekst (gezegd door het echtpaar Vermeire) tezamen met de begeleidende muziek door de gitaris Koos Tigges op de geluidsband is vastgelegd, kunnen de spe lers zich geheel en al concentreren op het hanteren van hun schepsels. Dat dit gistermiddag niet altijd vlekke loos verliep was een gevolg van het feit dat de ter beschikking staande speelgelegenheid in afmetingen nogal verschilde van Ver- meires apparatuur. Het voorgezette programma Annie M. G. Schmidts geschiedenis van de baard van koning Dagobert smaakte naar meer. Ik vergat zelfs dat we anderhalf uur voor dat schouwspel hadden lopen ijsberen, omdat er allerlei dingen nog niet klopten. Maar eigenlijk hoort dat ook bij een echte Poesjenellenkelder. Maar goed: men kon vaststellen dat ook de ironie van het onwerkelijke, die een der bekoorlijkheden van het lichtvoetige werk van Annie Schmidt uitmaakt, het best doet in het domein der marionetten, die overi gens van een gezonde gooi- en smijtpartij De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam heeft de aandacht gevestigd op de organisaties „Evangelisatie Immanuël" en „Stormleger", beide gevestigd te Am sterdam, die in café's, op. straat en langs huizen stichtelijke blaadjes laten aanbie den, voorgevende, dat de opbrengst het doel der organisaties -ten goede komt. Vol gens de hoofdcommissaris is gebleken, dat van de opbrengst der blaadjes het gehele levensonderhoud van verschillende leden der organisaties wordt betaald. Van een behoorlijk georganiseerd sociaal werk is geen sprake. De hoofdcommissaris geeft in overweging steun aan beide organisa ties te onthouden. Van de zijde van de hoofdcommissaris van politie te Haarlem vernemen wij, dat er met blaadjes van „Evangelisatie Imma nuël" gecolporteerd wordt en ook van „Maranatha" onder leiding van de heer Schreuders te Amsterdam. of een frêle fantasie evenmin afkerig zijn. Wel bleek ook gistermiddag dat het poppenspel een intieme kunst is voor een intieme kring. In Haarlems Poesjenellen kelder kunnen een honderd tot honderd twintig personen een plaats vinden. En het heeft het voordeel dat de taal der poppen internationaal is. Ik hoop maar, dat tijdens de Flora aan de pui van Haarlems Stadhuis enkele pop pen stadgenoot en vreemdeling de weg zul len wijzen naar het gebied der onbegrensde dwaasheden. J. H. B. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Het programma van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling vermeldt voor de maanden Januari en Februari de volgen de evenementen: Zondag 18 Januari Filmochtend in Frans Hals-theater. Morgenochtend zal de beroemde film Louisiane Story worden vertoond. Het is het verhaal van een kleine Amerikaanse jongen, die met z'n familie aan de bene denloop van de rivier de Mississippi woont en zijn hart verloren heeft aan een wasbeertje. Als natuurkind groeit hij op. Er komt een conflict als oliemaatschappijen er bronnen gaan aanleggen en dus de stilte waarin het jongetje altijd heeft ge leefd wordt weggevaagd. Dinsdag 20 Januari Muziekcursus: De heer J. D. Boeke zangleraar en lei der van het Centrum voor vernieuwing van de Protestantse Kerkzang, zal inleider zijn bij het onderwerp Volksmuziek en Kerkzang aan de Duvenvoordestraat 68. Op Vrijdag 23 Januari volgt in ,,'t Nut" de laatste lezing in de serie „De industrie in vogelvlucht" onder de titel: „Papier de drager van kunst en wetenschap". De heer Wormgoor zal toelichten met projec tie. Tevens zal een bedrijfsfilm van de Papierfabrieken Van Gelder Zonen ver toond worden. Zaterdag 24 en Zondag 25 Januari: Winterfeest op de Banjaert in Wijk aan Zee. Tijdens dit weekeind zal een feest wor den gevierd in de stijl van het jaar 1600. Dinsdag 27 Januari: Tweede avond Na tuurvriendencursus. „De organisatie van ons werk en onze internationale betrek kingen" zal behandeld worden door de heer P. Fabel. De cursus zal gehouden worden in 't Nut. Woensdag 28 Januari zal dr. W. F. Storm, radiospreker en sexuoloog, in „Brinkmann" het onderwerp „Vroeger en later in het huwelijk" behandelen. In de muziekcursus spreekt op 29 Janu ari Martin Kloos over Mozart. Op Donderdag 5 Februari begint de cur sus „De wordingsgeschiedenis van Neder land", landschappelijk en geologisch ge zien door Jaap van Dijk. Een week later wordt de cursus vervolgd. Inplaats van op 26 Februari zal Willem van Iependaal op 17 Maart weer spreken over zijn figuren uit het hoorspel „Onder de Pannen" in „Brinkmann". Het was nu rustig in huis, nu de jongens de hele dag naar school waren. Op een morgen kwam onverwacht één van de Kabouters oom Tripje opzoeken; en hij bracht geen prettig nieuws. „Pilon heeft vanmorgen een ongelukje gehad", vertelde hij. „Bij het werk is een tak van de boom gebroken, en Pilon viel uit de boom, nogal hoog. Hij heeft zijn arm ge broken en we hebben hem zojuist naar het ziekenhuis gebracht!" Daar keek oom Tripje van op. „Wat vervelend!", zei hij. „Hoe gaat het nu met Pilon?" „Nu wel wat beter", zei de Kabouter. „De dokter heeft hem behandeld en nu zijn arm in het verband zit, heeft hij niet zo'n erge pijn meer". „We zullen hem vandaag nog opzoeken", beloofde oom Tripje. „De jongens zullen er ook wel van schrikken!" „Dat zal Pilon vast wel prettig vinden, als jullie bij hem op bezoek komen", meende zijn vriend. „Om zeven uur vanavond is er bezoekuur". Daarna nam de Kabouter weer afscheid, want er was nog veel werk te doen. Oom Tripje vertelde het nieuws aan tante Liezebertha, die ook medelijden had met Pilon. Zij vond het ook prettig, dat de jongens hem zouden gaan opzoeken. „Die arme Pilon!!", zei ze. De wijkgemeenten Bloemendaal en Aer- denhout van de Hervormde Gemeente Bloe mendaal houden bijeenkomsten op Woens dag 21 Januari. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal zal de heer T. de Bordes het werk „Masscheroen" van prof. W. A. P. Smit declameren. Bovendien zal een muziekensemble het strijkkwartet no. 17 van Mozart spelen. In de Hervormde Kapel te Aerdenhout wordt de derde winterlezing gehouden. Prof. dr. E. L. Smelik uit Amsterdam zal het onderwerp „de godsdienstige opvoeding van het kind" behandelen. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126. Bloemendaal. tel. 23449. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkvernleegster zuster M. G. van der Loo. Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, telefoon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 24 Januari alleen in spoedeisende gevallen verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mei. J. M. E. Reyers). Bloemendaalse weg 85, Bloemen daal. telef. 22181. Ook is geopend Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort dorp. Tel. 8284 (K 2560). DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer zijn voor Zondag als volgt geregeld: Hoofddorn: dr. Nanninga; Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg; Zwanenburg-Halfweg: dr. Rijnders. E. H. B. O. Op de jaarlijkse wedstrijden van de E. H. B. O. welke dit jaar in Nieuw Vennep wer den gehouden zijn de volgende resultaten bereikt: 1. Leimuiden I 233 pnt.; 2. Kaag I 219 pnt.; 3. Aalsmeer II 217 pnt.. Leidersprij- zen: 1. Leimuiden 125 pnt.; 2. Kaag II li8 pnt.; 3. Aalsmeer II 121 prit. Op Zatei-dag 24 Januari zal het ensemble Vox et Musica uit Aalsmeer een uitvoering geven in hotel „De Gouden Leeuw" te Nieuw Vennep. De baten worden ter beschikking gesteld van het gemeentebestuur om on- en minvermogenden in staat te stellen zich te laten doorlichten. Op het vliegveld van Rochester in Kent werden dezer dagen tien amphibievliegtuigen overgedragen aan de marine van India. De erewacht van Indiase matrozen trok nogal belangstelling. Zij stond opgesteld compleet met tulband. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wordeD betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Onder grote belangstelling van de scho lieren is de 3e Vyfj. HBS uit Amsterdam er gisteravond in geslaagd de Haarlemse HBS- B met 4523 te verslaan. De Amsterdammers, die enige krachten van eerste klasse formaat bezaten, namen direct het spel in handen. Dat de Haarlem mers niet veel kans kregen blijkt wel uit het feit dat vóór de rust reeds een stand van 242 bereikt was. Na de rust deden de Amsterdammers het wat te kalm aan en dat gaf de Haarlemmers gelegenheid in te lopen tot 3717. Een laatste offensief der Amsterdammers maakte echter aan alle illusies een einde. De eindstand werd 4523. De wedstrijd eindigde een halve minuut te laat omdat door het lawaai van deksels en toeters, het eindsignaal de scheidsrech ters niet bereikte. Twee weken geleden verdween een 31- jarige bioscoopportier uit Amsterdam, nadat hij door zijn directeur met f800 naar het belastingkantoor was gestuurd. De portier, een ex-SS'er, is dezer dagen in Vaals aan gehouden. Van onze luchtvaartmedewerker) Het zojuist aangebroken jaar is bestemd om ook een vredelievende strijd in de lucht te zien: omstreeks 10 October zal op een der Londense vliegvelden het startschot vallen voor een luchtrace over de halve aardomtrek, met als eindpunt Nieuw-Zee- land. Een gebeurtenis die thans actueel be gint te worden, omdat 31 Januari, de laat ste dag van deze maand, was bepaald als sluitingsdatum voor inschrijvingen. De komende weken zullen moeten beslissen welke mededingers elkaar zullen bekam pen in een monster-race, die bedoeld is de historische „Melbourne-race" van 1934 te evenaren, waarmee de naam van de Uiver onverbrekelijk verbonden is. Herinnert ge u nog de spanning en het enthousiasme in dat jaar? De voor die tijd nog zo gedurfde wedstrijd heette naar de initiatiefnemer Sir Mac Pherson Robertson eigenlijk officieel de „Mac Robertson In ternational Air Race", maar wordt nooit anders genoemd dan naar de stad, die toen honderd jaar bestond. Weet ge nog hoe hëel Nederland mee leefde met Parmentier en de zijnen in de „Uiver", die tenslotte de handicaprace won, op de hielen van de uitgeputte winnaars van de snelheidsrace, Scott en Campbell Black in hun race-vliegtuig? Van de twin tig deelnemers in die toen zo moordende wedstrijd bereikten slechs enkelen de finish. Zelden heeft een luchtvaart-gebeurtenis zozeer tot de verbeelding gesproken en zo kwam een jaar of vijf geleden bij een groep enthousiaste Nieuwzeelanders het plan op om een herhaling van dit evenement te or ganiseren, ter gelegenheid van de eeuw feesten van de stad Christchurch in Nieuw- Zeeland. Zij kregen alle medewerking van hun regering, die hierin een prachtig mid del zag om de ogen van de wereld op Nieuw-Zeeland te richten, en men kreeg bij de organisatie de volle steun van de machtige Royal Aero Club van Engeland. I)e „Canterbury International Air Race Council" werd opgericht om de voorberei dingen te treffen, die een dergelijke onder neming vergt. Plotseling is het thans nog maar kort dag. Nu kan het verbeelding zijn, maar men krijgt de indruk dat de grote lucht vaart tot dusverre eigenlijk maar erg mat, bijna onverschillig heeft gereageerd, het geen de spanning doet toenemen in deze laaiste paar weken, nu verscheidene ge gadigden, die tot dusverre nog slechts voor lopig hun medewerking hebben toegezegd, hun beslissing bekend zullen moeten ma ken. Gezien de gang van zaken zou het trouwens niet verwonderlijk zijn als de in schrijvingstermijn nog wat werd verlengd. Aan de organisatoren ligt het stellig niet; de zaak is verre van kinderachtig opgezet. Evenals in 1934 is de race gesplitst in een snelheidswedstrijd en een handicapwed strijd. Voor beide zijn geldprijzen beschik baar van respectievelijk 10.000, 3000, 1000 en 500 pond, terwijl de winnaar van de snelheidsrace daarenboven een gouden beker verwerft, de „Harewood Gold Cup". Zowel individuele personen als organisaties en landen kunnen inschrijven; verder zijn de deelnemers vrij hun route en overige landingsplaatsen te kiezen. Een bijzonder nieuwtje is deze keer nog dat in de snelheidsrace tanken tijdens de vlucht, dus in de lucht vanuit een ander vliegtuig, is toegestaan. Meer dan duizend inschrijfformulieren zijn verzonden (reeds jaren geleden), alle luchtvaartmaatschap pijen en vliegtuigfabrieken van enig belang werden uitgenodigd. - De eerste inschrijver was reeds in 1949 De Havilland, de fabriek die de Cornet bouwt. Zojuist heeft zij bekend ge maakt niet met een Cornet te zullen deel nemen, omdat.... zij er geen heeft. Maar de kans dat de BOAC, de Engelse lucht vaartmaatschappij, een van deze straal- verkeersvliegtuigen in de strijd zal werpen, is in ieder geval nog open. Het ziet er ech ter nog helemaal niet naar uit dat super snelle straalvliegtuigen zullen overheersen, v/ant de Australische luchtmacht een van de weinige definitieve inschrijvers tot nu toe zal bijvoorbeeld een Hastings- transportvliegtuig en een Mosquito jacht bommenwerper in de strijd werpen, respec tievelijk in handicap- en snelheidsrace. Verre van gloednieuwe typen, die echter hun mannetje wel staan en op straalvlieg tuigen in ieder geval het grotere vliegbe- reik voor hebben, zodat minder tussenlan dingen nodig zijn. Drie Australische vrou wen willen gezamenlijk in de handicap afdeling meedoen, als zij een vliegtuig ter beschikking krijgen, waarom zij een En gelse firma hebben verzocht. Vermoedelijk zou het een ouderwetse Anson worden. Een van deze dames, mejuffrouw Con stance Jordan, oefent in het dagelijkse leven het beroep van werktuigkundige bij eer. luchtvaartmaatschappij uit en bekleedt aldus waarschijnlijk wel een unieke positie. Er zijn nog enkele andere gegadigden, waaronder de beroemde Amerikaanse vliegster Jacqueline Cochran, die van alle vrouwelijke piloten de meeste records op haar naam heeft en die in haar eentje een Mustang-jager naar de eindstreep denkt te jagen. Verscheidene luchtvaartschappijen en fabrieken hebben de zaak nog steeds in beraad. En de K.L.M.? Zij heeft enige tijd ge leden de mogelijkheid geopperd met een Super Constellation vol met emigranten in te schrijven, één van die fabelachtige nieuwe toestellen die zij binnenkort zal ontvangen. Deze zou dan onder commando staan van gezagvoerder J. J. Moll, dezelfde die op de Uiver in de Melbourne-race tweede bestuurder was. Veel bevestiging van dit voornemen is intussen niet te krij gen en om de waarheid te zeggen lijkt de animo bij onze luchtvaartmaatschappij op het ogenblik ergens rond het vriespunt te schommelen. Dit kan natuurlijk allemaal nog ver anderen, maar deze vrij koele houding tegenover een sportief evenement is toch ook wel te begrijpen. De heer Plesman is in de eerste plaats luchtreder. Als hij aan zo'n wedstrijd meedoet, dan heeft hij daar iets mee voor, iets zakelijks. In 1934 was dat: bewijzen waartoe een toenmalig vèr- keersvliegtuigtype als de DC-2 in staat was normaal kruisend, zonder risico's te nemen. Thans is er niets meer te bewijzen, vluchten van dit kaliber zijn dagelijks werk en iedereen weet dat. Zou het misschien onjuist gezien zijn van de organisatoren om kunstmatig een succes vin negentien jaar geleden terug te willen roepen? Het zou niet de eerste keer zijn dat men met zo iets bedrogen uitkomt. d. G. BINNENLAND In het bericht over twee televisie-uit vindingen in onze editie van gisteren, werd van een van de uitvinders, de heer J. G. Quick uit Haarlem, medegedeeld, dat hij werkzaam is in een transformatorenfabriek. Wij vernemen nader dat hij eigenaar is van de Haarlemse Transformatorenfabriek H. T. M. In de gemeenteraad van Den Haag heeft burgemeester Schokking gezegd dat de sterkte van het Haagse politiecorps, dat thans 1548 man omvat, te gering is. „Wij kunnen het corps niet aanvullen", zei mr. Schokking, „omdat de sollicitanten niet vol doen aan de eisen, die wij stellen. Elke ver keerde keus zou doorwerken in het corps en daarop een funeste invloed uitoefenen. Lie ver geen man dan een slechte". „Textiel van Morgen" is de naam van de tweede beurs, die de Federatie van Tex- tielgrossiersbonden van 26—30 Janauri in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam houdt. Eigenlijk is de naam meer van toepassing op de expositie die aan de beurs zal zijn ver bonden en waar alle nieuwe vezels, weefsels en veredelingsprocedé's waarvan het bestaan bijna alleen uit de vakliteratuur bekend is, getoond zullen worden. Tot burgemeester van Grevenbicht en van Obbicht en Pappenheim (Limburg) is benoemd mr. L. J. M. Corten, thans ambte naar ter gemeentesecretarie van Hoensbroek. Aan de Benelux-conferentie, welke op 20 Januari te Brussel wordt gehouden, zul len deelnemen de ministers van Economi sche Zaken en van Sociale Zaken van de drie landen, een aantal ambtenaren-deskun digen en verder uit elk van de drie landen een vertegenwoordiging van het bedrijfs leven. Op 1 Maart zal mr. W. J. Berger af scheid nemen als procureur-generaal bij de Hoge Raad. In 1927 werd mr. Berger advo caat-generaal bij de Hoge Raad, in 1938 werd hij benoemd tot procureur-generaal. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen economie de heer J. E. van Teylingen te Sassenheim. De in November in de zalen van het kerkgebouw der Verenigde Doopsgezinde Gemeente gehouden bazar ten bate van een huisvesting voor de padvinders van de Elfregi-groepen, heeft vijftienhonderd gulden opgebracht. Bovendien schonk een Zaanse firma een houten directiekeet, die door de zeeverkennersgroep inmiddels werd ge plaatst in de omgeving van de jachthavens nabij de Jan Gijzenkade in Haarlem-Noord. Het Comité Herdenking Februarista king 1941 heeft aan de Amsterdamse autori teiten toestemming gevraagd de nationale herdenking dit jaar te doen geschieden op Zondag 22 Februari. Het monument dat de Koningin op 19 December in de hoofdstad heeft onthuld zal het centrum van de her denking zijn. (Verkort weergegeven) Gevaar. Ik wil de aandacht vestigen op een euvel in Haarlem, dat vandaag of mor gen tot grote ongelukken kan leiden. Beter de put gedempt voor het kalf er in valt, nietwaar? Het gaat trouwens over de Ge dempte Oude Gracht. Daar parkeren dage lijks enorme kolossen van vrachtwagens bij aldaar gevestigde bedrijven. Kunnen deze echter niet zorgen dat ze niet net altijd op een hoek van een zijstraat par keren? Zij belemmeren het uitzicht en vermen daardoor een gëvaar voor het ver keer. Trouwens, onze politieverordening verbiedt het. Als ik niet zelf dezer dagen op het kantje af ontsnapt was aan een aan rijding, doordat mijn uitzicht belemmerd werd en ik slechts door een ingewikkelde manoeuvre kon voorkomen dat een fietser slachtoffer van mijn wagen werd, zou ik wellicht deze waarschuwing niet gegeven hebben. Maar aangezien ook een automobi, list doodsbang is voor een aanrijding met een fietser, ook al is er voor hem de dood niet mee gemoeid, meen ik de plicht te hebben onze verkeerspolitie op deze wan toestand attent te maken. G. A. v. R. HAARLEM, 16 Januari 1953 BEVALLEN van een zoon: 15 Jan., P. H. Vermeer—Verhoeven; 16 Jan., E. Raap— Haasbeek. BEVALLEN van een dochter: 14 Jan., M. A. Wallekers—Wiering; 15 Jan., H. Verschoor Amard; G. Kelfkens—de Pree; J. Bijster— Langenbach; 16 Jan., J. M. van der Vorst— Dahlkamp; G. C. Hunting—van der Wiel; M. M. van WarmerdamLippus. OVERLEDEN: 14 Jan., W. G. Ferwerda Jansen. 57 j„ Spionkopstraat; M. Mulder— Windhouder. C6 j„ Gasthuisvest; 15 Jan., G. Beun 69 j., Engelszstraat; M. van Donselaar —de Vries, 77 j.t Bantamstraat; B. E. Vester Scheffers, 77 j., Lorentzkade.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12