Bronzen borstbeeld houdt herinnering aan pioniers levendig Oecumenische Raad van Kerken voor Haarlem opgericht Generaal Naguib beschuldigt buitenlandse mogendheden Agenda voor Haarlem Wereldnieuws In Provinciaal Ziekenhuis Waardering van alle kanten voor jarige prof. dr. W. M. van der Scheer Fonds ter bevordering actievere therapie GRIEP? <- 4" Samenstelling nog als die De radio geeft Dinsdag der landelijke raad „Ike" zou slechts één ambtstermijn tyensen Boot sloeg om: 29 opvarenden verdronken Amerikaanse steun voor N.S.-locomotiefbouw Gelden der politieke partijen worden voor liefdadige doelen gebruikt och ia het zo PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN MAANDAG 19 JANUARI 1953 2 Matroos van „Amsteldiep" viel in ruim en overleed Kerkelijk Nieuws Bejaard echtpaar door gas bedwelmd ■n TIP VAN BOOTZ Opvolger van Summerfiekl Heringa Wuthrich DE BEELTENIS van prof. dr. W. M. van der Scheer, oud geneesheer-directeur en Gronings hoogleraar, die in Nederland het nieuwe humane systeem voor de ver pleging van geesteszieken invoerde, is sinds Zaterdagmiddag te aanschouwen op de plek waar zijn geest bleef: het provinciaal ziekenhuis te Santpoort. Het beeld, ver vaardigd door Titus Leeser en opgesteld in de hoofdgang, werd in het bijzijn van rnlm driehonderd genodigden ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de geleerde door de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, als voor zitter van het huldigingscomité namens alle psychiatrische inrichtingen onthuld. Het is aangeboden aan de provincie Noordholland, voor wie de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, het aanvaardde. „Wij zijn het. die deze dag willen aan grijpen u te danken en daarmede tevens door ons samenzijn voor Nederland te ge tuigen van de betekenis van uw arbeid voor de behandeling der geesteszieken", zo be gon de voorzitter van het huldigingscomité, dr. P. Muntendam, zijn rede, nadat de heer J. Rustige als voorzitter van de commissie van bestuur een woord ter verwelkoming had gesproken. „Wanneer men zich af vraagt", aldus de heer Muntendam, „waar om deze huldiging plaats heeft, dan kan ik antwoorden, dat prof. dr. Van der Scheer een pad heeft bewandeld, waarin een spoor staat gedrukt dat nimmer is uitgewist. Toen hij in 1930 tot het hoogleraarsambt in Groningen werd geroepen en Santpoort moest verlaten, heeft hij zijn denkbeelden in de universitaire arbeid kunnen neerleg gen en de aanstaande artsen van de beteke nis doordrongen. Na de oorlog heeft hij zijn diensten aangeboden om zich opnieuw te bepalen tot het uitdragen van zijn begin selen over de actievere therapie. Het pro vinciaal ziekenhuis nabij Santpoort was de plaats, waar de geleerde de gelukkigste jaren, tezamen met zijn vrouw, die op zo intense wijze in zijn werk opging, heeft mogen beleven. „Daarom hebben wij uw beeltenis naar Santpoort gebracht, omdat wij dan weten," aldus dr. Muntendam, „dat ook in de toekomst evenals in de jaren vóór 1930 van dit beeld uit de geest van Van der Scheer mag vaardig worden over allen in onze psychiatrische inrichtingen, die als schone roeping hebben gekozen de behan deling en verpleging van onze geesteszieke naasten". Een nieuw fonds „Het moet voor u, prof. dr. Van der Scheer, wel een bijzondere voldoening zijn te weten, dat niet alleen dit samenzijn uit drukking geeft aan hetgeen ons beroert bij het beoordelen van uw arbeid, maar dat bij de herdenking van uw geboortedag te vens door een echtpaar, dat niet genoemd wil worden, een fonds in het leven geroe pen is ter bevordering van de actievere therapie. Moge ook dit feit er toe medewer ken, dat in steeds ruimer kring de inzich ten omtrent de behandeling in onze psy chiatrische inrichtingen bekendheid krij gen, opdat meer en meer onze jonge vrou wen, die de verpleging als haar roeping voelen, beseffen, hoe schoon haar taak als verzorgster en opvoedster van geesteszie ken kan zijn". Hierna richtte dr. Muntendam zich tot de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland en droeg het beeld in be heer over ADVERTENTIE Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. De Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, toonde zich diep onder de indruk van hetgeen op het terrein van de actievere therapie als blij vende herinnering aan het werk van prof. dr. Van der Scheer ligt verborgen, omdat op sociaal, cultureel en wetenschappelijk gebied in ons land zoveel veranderde en deze nieuwe behandelingsmethode in de genezing stand hield. Dr. W. Beijerman, geneesheer-directeur in het St. Joris-gasthuis te Delft, die als vertegenwoordiger van een der provinciale inrichtingen sprak, beweerde dat stellig geen enkele inrichting resultaten zou heb ben bereikt, wanneer niet door de stuwen de invloed van prof. dr. Van der Scheer de methode in Nederland was doorgedrongen. Het innige contact tussen alle inrichtin gen, verenigingen en medewerkers werd ter sprake gebracht door een afgevaardigde uit Prostestants Christelijke groepen, de ge- neesheer-directeur van de stichting „Veld wijk" te Ermelo, dr. B. C. Hamers. Vervolgens voerde dr. J. B. N. Veraart geneesheer-directeur van het St. Anna- gesticht te Venraay, het woord en noemde prof. Van der Scheer de mens, die door geloof in de actievere therapie jong is ge bleven. Tenslotte sprak prof. dr. Van der Scheer een dankwoord. „Wat bereikt is was niet mogelijk ge weest zonder de toewijdende hulp van alle aan de inrichtingen verbonden personen, die het grote huisgezin vormen. Deze dag heeft laten zien dat talrijke personen van uit elkaar lopende levensrichtingen een drachtig bij elkaar kunnen zijn met één ideaal: verhoging van het levensgeluk van de geesteszieke mens", zo zeide hij. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gewijde muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Hammondorgel. 13.50 Platen. 14.00 Zeg eens. Amerika14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Eisenhower - Pre sident, klankbeeld. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Fanfare-orkest. 19.20 Verzoekprogram ma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.50 Dansmuziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Lichte muziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Rallye van Monte Carlo. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Amusementmsuziek. (Intermezzo: pla ten). 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Stuur aan op een goede toekomst, causerie. 13.25 Concert. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Tenor en orgel. 15.10 Residentie-orkest en soliste. 15.30 Ben je zestig?, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Mens en plant in Nieuw Guinea. 18.00 Metropole orkest en soliste. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole-orkest en soliste. 18.52 Actuali teiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 De Legende van de Anti christ, hoorspel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 19.45 Circus Strassburger. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.30 Platen 13.45 Piano en zang. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 en 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroep orkest en solist. 21.00 Platen. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerde mu ziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Op Vrijdagavond 16 Januari hebben gevolmachtigde vertegenwoordigers van verscheidene Kerkeraden en Kerkbestu ren in Haarlem de Oecumenische Raad van Kerken voor Haarlem en Omgeving ogericht. Daarmee is nu ook in Haarlem de locale consequentie getrokken uit het geen landelijk en internationaal reeds is tot stand gekomen, respectievelijk in de Oecumenische Raad van Kerken in Neder land en in de Wereldraad van Kerken. Ook op 14 November zijn de genoemde vertegenwoordigers reeds bijeen geweest met de volmacht om tot oprichting van deze raad over te gaan, maar zij hebben het toen bij de officieuse oprichting gela ten omdat men bij overhaast te werk gaan bepaalde gezichtspunten zou kunnen ver waarlozen. Wat de samenstelling van de oecume nische raad betreft heeft men die van de landelijke raad tot uitgangspunt genomen. Dezelfde kerken, wier samenwerking in de Nederlandse raad wordt belichaamd, zijn ook vertegenwoordigd in de raad voor Haarlem en Omgeving. De begrenzing van de gemeenten, die door deze raad worden overkoepeld, wordt gevormd door de bur gerlijke gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. De aangesloten gemeenten zijn: de Hervormde gemeenten, in welker vertegenwoordiging ook de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden deelneemt; de Remonstrants Gereformeerde gemeente, de Evangelisch Lutherse gemeente, de Ver enigde Doopsgezinde gemeente, de Eglise Wallonne, De Baptisten gemeente, de Oud- Katholieke getneente en de Evangelische Broedergemeente. Hoop op uitbreiding Uiteraard hoopt de raad meer gemeen ten te gaan omvatten dan de hierboven genoemde en daartoe zal contact worden gezocht met andere kerken en vereni gingen, die nog niet tot de landelijke oecu menische raad en de Wereldraad zijn toe getreden. Ook de beide laatstgenoemde vergaderingen streven naar uitbreiding in dit opzicht. Het kan gebeuren, zo heeft de practijk van de reeds eerder opgerichte plaatselijke raden bewezen, dat men de terughoudendheid, die aansluiting in de weg staat, locaal gemakkelijker overwint maar het komt ook voor, dat het nog moei- Haarlemmer gewond in Halifax De „Amsteldiep" kwam Zondagmiddag IJmuiden binnen met de vlag halfstok. De 18-jarige matroos-onder-de-gage Dirk Tim merman uit Haarlem viel op 30 December, voor aankomst in Halifax, in een der rui men en overleed onmiddellijk. Het stoffe lijk overschot werd in Amerika gebalsemd en in een zinken kist ter ruste gelegd. De kist is gisteren, bedekt met de Nederlandse vlag, in IJmuiden van boord gehaald. De teraardebestelling zal Dinsdagmiddag op de Noorderbegraafplaats in Haarlem geschieden. lijker gaat. Hoe het in Haarlem is, zal nog moeten blijken, in elk geval zal er met toe wijding naar uitbreiding van de raad wor den gestreefd. Gezamenlijk getuigenis Het doel van dit samengaan is zowel in tern als extern. Enerzijds wordt ernaar ge streefd door principiële bezinning en prac- tische activiteit de leden der gemeenten en de ambtsdragers te doordringen van de oecumenische gedachte omdat Christus eenheid van zijn Kerk verlangt. En ander zijds wil men zich bezinnen op en handelen naar de verantwoordelijkheid van de Kerk voor het gezamenlijk getuigenis van het evangelie van Jezus Christus in de we reld, waarin het Christendom als kern steeds zwakker is geworden, mede door de verdeeldheid in kerkelijk opzicht. De raad beoogt voor de toekomst onder meer grote gemeenschappelijke kerkdiensten. De Oecumenische Jeugdraad en de Oe cumenische Dameskring, die in Haailem reeds bestonden, hebben nu ook een dui delijke kerkelijke achtergrond gekregen. Beide zijn in de raad vertegenwoordigd en zullen aan zijn werk deelnemen. Voorzit ter van de raad is dr. A. J. Rasker; secre taris: mr. A. H. van Nierop en adjunct secretaris de heer J. W. Jongbloed, Mau- ricialaan 13 te O verveen. ■i Neet Herv. kerk Beroepen te Ërmelo (3e pred.pl.) W. de Bruyn te IJsselmuiden; te Ameide en Tien hoven, E. Trouwborst te Monster. Geref. kerken Beroepen te Naarden A. O. Poppe te Hoornsterzwaag. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Musselkanaal, M. van Doo- ren, cand. te Kampen. Examens Aan de Theol. Hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het cand. examen de heren C. J. Breen en M. J. v. d. Kwast beiden te Amsterdam. De classis 's-Gravenhage heeft beroep baar verklaard de heer G. v. d. Brink te Voorburg. Dr. E. Emmen Dr. E. Emmen, scriba der Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk, zal ongeveer half Februari met de Fairsca uit Australië in ons land aankomen. Dr. Emmen is op 25 September met een emigrantenschip naar Nieuw Zeeland vertrokken. Hij heeft daar en in Australië besprekingen gevoerd met kerkelijke en burgerlijke autoriteiten en met de acht in deze gebieden reeds werk zame Hervormde predikanten. Nieuwe kerkgebouwen In 1952 zijn in ons land 54 Hervormde ker ken gereed gekomen: 8 nieuwe, 29 gerestau reerde en 17 herbouwde. Zondagochtend wilde de veehouder Den Hertog te Alphen aan de Rijn zijn ouders, die op de boerderij naast de zijne woon den, wat melk brengen. Hij kwam tot de ontstellende ontdekking, dat beiden het slachtoffer waren geworden van gasver giftiging. In de keuken bleek een kraan van het gasfornuis niet geheel te zijn dichtgedraaid. Zijn moeder, die 67 jaar was, bleek reeds te zijn overleden. De 72- jarige vader gaf nog tekenen van leven. Hij is in zorgwekkende toestand naar een der Leidse ziekenhuizen overgebracht. ADVERTENTIE 'k Heto veel tips ln. mijn leven gekregen, Van de slechte maar liever gezwegen, Maar één tip was erbij Daarmee ben ik weg blij, 't Was „Tip van Boote" en diie bevalt mij terdege! Iroz. Heer Th. .T. A. S., Amsterdam ontv. 1 fl. Tip cn 1 ï.fl. Bcotz' Oude Genever. Volgens de radiocommentator Everett Holles heeft generaal Eisenhower, die mor gen in Washington beëdigd wordt als pre sident van de Verenigde Staten, verklaard zich in 1956 niet herkiesbaar te zullen stel len. Het ambt van president is volgens de generaal zo zwaar, dat een man dit niet langer dan vier jaar kan vervullen. Bezwaren tegen Wilsons ministerschap De arbeidscommissie van de Amerikaan se Senaat heeft de goedkeuring van de be noeming van Charles Wilson tot minister van Defensie opgeschort. Er zijn namelijk bezwaren gerezen, omdat Wilson, die' afge treden is als hoofd van de „General Motors" nog aandelen ter waarde van 2.500.000 dol lar in de „G.M." bezit. De bezwaren zijn gericht tegen het feit, dat genoemde maat schappij grote zaken met de regering doet. Senator Taft heeft verklaard, dat het Congres mogelijk de wet op particulier aan delenbezit van regeringsfunctionarissen zal amenderen, teneinde generaal Eisenhower in staat te stellen sommigen van zijn mi nisters als zodanig te benoemen. Zaterdag zijn in de haven van Calcutta tengevolge van het omslaan van een boot 29 personen, waaronder vele vrouwen en kinderen, verdronken. Aan boord van de boot bevonden zich bedevaartgangers, die Vrijdag in de „heilige wateren" van de Golf van Bengalen hadden gebaad. Een ooggetuige verklaarde dat het om slaan van de boot door een vloedgolf is veroorzaakt. Drie Amerikaanse maatschappijen zul len gezamenlijk technische steun verlenen, welke het aan drie Nederlandse maat schappijen mogelijk zal maken 100 diesel - electxische locomotieven voor de Neder landse Spoorwegen te bouwen, zo is Zon dag in New York medegedeeld door de Westinghouse International Company. In de mededeling wordt gezegd, d<at de Ne derlandse Spoorwegen daardoor locomo tieven va.n Amerikaans ontwerp zullen krijgen, welke alleen in onderdelen, als koppelingen en buffers, daarvan afwijken zullen. Aan de Hcemaf Hengelo is een contract verleend voor 80-ton rangeerlocomotieven. De maatschappij zal van de Westinghouse voorlichting en technische steun krijgen voor de productie van de electrische on derdelen. Soortgelijke voorlichting over de mechanische onderdelen zal door de Baldwin-Lima-Haimilton corporation door bemiddeling van de Heemaf verstrekt wor den aan de firma Allan te Rotterdam, waar eveneens locomotieven gemonteerd zullen worden. De National Supply Com pany, welke eveneens aan de overeen komst deelneemt, zal voorlichting over haar dieselmotoren verlenen aan Stork en Co. te Hengelo, waar de kr ach t insta 1 la ties voor de 100 locomotieven gebouwd zullen worden. Het ontwerp voor deze nieuwe diesel- electrische locomotieven is uitgewerkt tij dens besprekingen, welke enkele maanden geleden in de Verenigde Staten gevoerd zijn door de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander met functionarissen van de American Associa tion of Railroads en met ingenieurs van Westinghouse en Baldwin. Ir. Den Hollan der heeft verklaard, dat de order deel uit maakt van het plan tot overschakeling van stoom- op electrische tractie. Dit pro gramma begon in 1949 met de aankoop van 25 electrische locomotieven, die hoofd zakelijk in Nederland gebouwd zijn vol gens ontwerpen van de Westinghouse en de Baldwin. Deze locomotieven zullen ons grote hoeveelheden kolen besparen, welke wij anders in de dollargebieden hadden moeten kopen en wij verwachten op zijn minst twee maal zo veel energie te ver- Ier ij gen uit elke dollar, die aan dieselolie besteed wordt, dan thans verkregen wordt uit de dollars, dde aan kolen besteed wor den", aldus ir. Den Hollander. CA'ïRO (Reuter). De Egyptische mi nister van Voorlichting, Foead Galal, heeft de volgende maatregelen genomen om de ontbinding der politieke partijen een. feit te maken: Ten eerste: Geen enkel lid ener politieke partij mag, op welke wijze ook, politiek beoefenen. Het is ook voortaan bij de wet verboden om dergelijke leden der ontbon den politieke partijen te helpen hun poli tieke bedrijvigheid toch voort te zetten. Ten tweede* De minister van Financiën zal een vertegenwoordiger benoemen, die het beheer zal krijgen over de gelden der opgeheven partijen. Deze zullen in beslag worden genomen en worden aangewend voor liefdadige doeleinden, als door de re gering te bepalen. Ten derde: Er zullen geen nieuwe poli tieke partijen meer mogen worden ge vormd. Ten vierde: Overtreding van deze voor schriften zal door gevangenisstraf en/of boeten kunnen worden gestraft. De Egyptische regering heeft Zaterdag avond besloten de periode, gedurende wel ke minister-president generaal Naguib zijn volmachten zou uitoefenen, met een half jaar te verlengen. In de buitengewone kabinetszitting, waarin dit werd besloten, werd ook nog een besluit goedgekeurd, dat bepaalt dat alle door de regering uitgevaardigde de creten in de periode tussen 23 Juli 1952, de datum van Naguibs staatsgreep, en 10 December, de dag waarop de grondwet van 1923 werd afgeschaft, rechtsgeldigheid hebben verkregen. Een opgewekt uitziende en glimlachende generaal Naguib heeft verslaggevers Za terdagavond op een persconferentie het een en ander medegedeeld over de jongste po litieke ontwikkelingen in Egypte. „De mannen, die Woensdag zijn gearres teerd, waren bezig tegen mijn regering te kuipen. Zij stonden in contact met buiten landse mogendheden en personen", aldus Naguib. De journalist, politicus en oorlogsvete raan Wesley Roberts uit Kansas is Zater dag met algemene stemmen tot voorzitter van het Amerikaanse republikeinse natio nale comité gekozen. Plij volgt als zodanig Arthur Summerfield uit Michigan op, die door Eisenhower tot directeur der Ameri kaanse PTT is benoemd. Radio-Caïro heeft thans de arrestatie van Prins Abbas Halim en Serag el Din, oud-secretaris-generaal van de Wafd, in het complot tegen de Egyptische regering bekend gemaakt. Kolonel Mohammed Rashad Mahanna, die deel uitmaakte van de regentschapsraad van drie toen gene raal Naguib voor het eerst de macht aan zich had getrokken, is eveneens gearres teerd. Radio-Caïro zegt verder, dat'21 offi cieren en 5 burgers zijn vastgehouden. Kolonel Mahanna werd op 14 October wegens „inmenging in de politiek" ontsla gen en op pensioen gesteld. MAANDAG 19 JANUARI Gebouw Sint Bavo: Film „Een mens was te veel" (Het Zonnehuis"), 8 uur. Lido: „Kikvorsmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ,,'n Linke jongen", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van bulldog Drummond", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Gedwongen verraad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vuurgevecht in het rostgebergte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Achter de brede Missouri", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 20 JANUARI Aula Clir. Lyceum: Film „Een mens was te veel" („Het Zonnehuis"), 8 uur. Concert gebouw: Concert HOV, 8 uur. Waalse Kerk: Herman Zaiss-comité, bijeenkomst, 7.30 uur. Lido: „Kikvorsmannen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van bulldog Drummond", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Gedwongen verraad", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vuurgevecht in het rotsgebergte", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 2 en 8 uur. Rembrandt: „Anna", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Achter de brede Missourri", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spoorloos. Zondag is de politie van, Southampton aan boord gegaan van de „Oranjefontein", die op de thuisreis was van Zuid-Afrika, teneinde een onder zoek in te stellen naar het verdwijnen van de Engelse Constance Silvester, die vijf dagen geleden aan boord van het schip spoorloos verdwenen is. Schacht. Het West-Duitse blad „Industrie- Kurier" schrijft dat de bank van dr. Hjalmar Schacht, die Woensdag te Düs- seldorf is geopend, zich hoofdzakelijk zal bezighouden met exportfinanciering. Volgens de „Industrie-Kurier" zal de bank zich grotendeels tot het Midden- en Verre Oosten bepalen in verband met de nauwe relaties van dr. Schacht met de Mohammedaanse landen. Cité de Rotterdam. In Straatsburg bestaat sedert enige tijd een Rue de Rotterdam. Thans is een nieuwe „Rotterdamse" wijk in aanbouw van 800 woningen met een hoog gebouw van dertien verdiepingen, vergaderzalen, kerk en scholen. Het ge hele complex in de nabijheid van de Rijnhaven heeft de naam gekregen: Cité de Rotterdam. Vergaan. Het vissersvaartuig „L'Espadon", welks schipper een exemplaar van de „voorhistorische" vissoort, de coelacanth gevangen heeft, is in een wervelstorm gezonken. Raket. Thans is men er in geslaagd in Nieuw-Mexico (V.S.) een raket tot 80 kilometer te laten stijgen, voorzien van een instrumentarium voor registratie van de ultraviolette straling van de zon. Men kan zich thans voor het eerst een beeld van deze straling vormen, aldus A.F.P. Konijnenplaag. Om een beeld te geven van de betekenis van de konijnenplaag in Nieuw-Zeeland meldde de „Pastoral Review and Grazing Record", dat aldaar ongeveer 50 millioen konijnen voorko men. Regeringsinstanties becijferden, dat deze konijnen het voedsel voor vijf millioen schapen opeten, waardoor de schapenhouders voor 19 millioen pond sterling benadeeld zouden worden. Afgewend. Door een overeenkomst tussen de organisatie van West-Duitse werk gevers in de mijnbouw en het West- Duitse verbond van mijnwerkers is een dreigende staking van 500.000 mijnwer kers afgewend. De voorzitter van het vakverbond heeft meegedeeld, dat de werkgevers de eisen van het vakverbond hebben ingewilligd. Aardbeving. In het gebied van Kerman in Zuid-Oost-Perzië heeft zich Zaterdag avond een aardbeving voorgedaan. Elf personen kwamen om het leven en een zestigtal werd ernstig gewond. De ma- teriale schade is aanzienlijk. Opgezegd. De Sovjet-Unie heeft Engeland medegedeeld, dat zij van plan is, over zes maanden de Brist-Russische visserij overeenkomst van 1930 te beëindigen, aldus is Zaterdag in Londen verklaard. Krachtens de overeenkomst kan elk der beide landen deze overeenkomst zes maanden tevoren opzeggen. Volgens de Sovjet-Unie worden haar territoriale wateren begrensd door een lijn die op 12 mijl afstand van de kust hiermee evenwijdig loopt. In overeenkomsten met andere landen is het die landen ver boden binnen deze zóne te vissen. De overeenkomst van 1930 met Engeland echter geeft dat land het recht tot drie mijl uit de Russische kust te vissen. Verkiezingen. Zaterdag zijn in Irak de eer ste algemene verkiezingen gehouden volgens de nieuwe kieswet, die bepaalt dat de volksvertegenwoordigers recht streeks door het volk zullen worden ge kozen. Er is geen melding gemaakt van wanordelijkheden. Tachtig der gestelde candidaten waren zeker van hun ver kiezing, daar in hun kiesdistricten geen tegehcandidaat was gesteld. De strijd ging dus slechts om de overblijvende 56 zetels. 71 van de tachtig op enkelvoudige candidaatstelling gekozenen zijn hetzij leden, hetzij aanhangers van de „Grond wetspartij". Zwaar weer. Hevige stormen langs de Noorse Westkust hebben in het afge lopen weekeinde aanzienlijke schade aan schepen, opstanden en verbindingen toegebracht. Een Deense haringboot met acht man aarj boord wordt vermist. Een Brits en een Noors ertsschip hadden moeilijkheden met de stuurinrichting. Het Britse schip heeft enige tijd gehee1 stuurloos rondgedreven, doch men slaagde er in een noodroer te maken, waardoor men uit de kust kon blijven. Een geheel nieuw huis aan de kust werd verwoest door de storm. Vijf kleine Noorse vaartuigen liepen aan de grond. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 5. Het is erg interessant, dat je mijn naam hebt.... ehgededuceerd", zei Panda, „maar vertel nu eindelijk eens, wat je van me wilt". „Vragens, altijd vragens!", zei de onbekende ongeduldig, „maar goed, luister". Hij keek even om zich heen, alsof hij bang voor luistervinken was en fluis terde toen gewichtig: „Ik ben Pat O'Nozel". Na deze mededeling leunde hij achterover en keek alsof hij bloemen verwachtte. Toen Panda echter bleef zwijgen, lichtte hij toe, „ik ben de wereldberoemde Pat O'Nozel, de grote detective, de schrik der misdaad!" „O ja?", mompelde Panda, die voelde, dat hij nu ook iets moest zeggen. „Hum", zei Pat, een beetje uit zijn humeur, „luister verder. Ik heb een geheime opdracht uit te voeren, waarbij ik een assistent nodig heb. Nu heb ik in de krant gelezen, dat je een samenzioering tegen de koning hebt verijdeld. Conclusie: je bent te gebruiken. Vraag: wil je mijn assistent worden?" „Oh.... ehgraag!", riep Panda ver rast, „ik„Goed", viel Pat hem in de rede, „dan ben je van nu af geheim; niemand mag je herkennen!" En dit zeg gende bond hij Panda een valse neus voor. MESTKEVERS zijn er in véle soorten. Eén dezer, de pillendraaier, maakt balletjes uit mest en deze pil wordt door het mannetje en het wijfje gemeenschap pelijk naar een geschikte plaats gerold om te worden begraven. Als het vrouwtje dan doende is een onderaardse voorraadkamer aan te leggen, houdt het mannetje de wacht bij de mestbal, waarin immers het ei zal worden gelegd, zodat aan ieder ander moet worden belet er een vreemd ei in te deponeren. Mestkevers Maar er is nog een andere moeilijkheid. Een mestbal is een begerenswaardig artikel in de wereld van de pillen draaiers en kan daar zeker zo hoog worden aangeslagen als een mud aardappelen in onze hongerwinter. Wanneer er dus een soortgenoot voorbij komt, zal deze trach ten zich de pil toe te eigenen, welk ver schijnsel ons overigens uit de wereld der mensen ook niet onbekend is. De wettige eigenaar verweert zich uiteraard kracht dadig tegen deze aanslag op zijn bezit en beide kevers worstelen tot een hunner de strijd opgeeft. Is de aanvaller de overwin naar. dan rolt hij de pil triomfantelijk naar een eigen bestemming. Als hij onder- roeg niet wordt aangevallen, kan het voor komen. dat hij hulp krijgt. Dat wil zeggen, een andere pillendraaier begint aan de andere kant van de mestbal uit alle macht te duwen en te trekken en poogt het be geerde object, in zijn richting te rollen, hetgeen weer tot een verwoed gevecht aan leiding kan geven. Dit zijn heel lelijke karaktereigenschap pen van de pillendraaier, we geven het ogenblikkelijk toe. Maar daar staat tegen over dat de strijd om het eigendomsrecht alleen ontbrandt tussen mannetjes of tus sen wijfjes onderling. Nooit zal een man netje een wijfje van haar pil beroven! Toch niet geheel overtuigd van deze edele karaktertrek van de andere sexe, kan het voor komen dat een wijfje het voortduwen van een pil staakt en er ijlings van door gaat wanneer een mannetje nadert. Zij blijkt dan echter al spoe- pig haar jonkvrouwelijke schroom te hebben overwon nen, keert terug en gezamenlijk rollen zij de pil verder. Mocht er opnieuw een man netje verschijnen, dan treedt zij bescheiden achteruit en laat het mannetje dat zich als edele ridder heeft opgeworpen, de strijd beslechten. Met de overwinnaar om het even wie dit is rolt zij de pil verder. Wanneer we na lezing van het voorgaan de de hoffelijkheid van de mannelijke mestkever ten opzichte van de andere sexe kunnen waarderen, zouden wij van onze kant wellicht de beleefdheid kunnen heb ben wat meer waardering te tonen voor het corpus delicti, t.iv. de mestpil. Want dat is lang niet zo'n simpel geval als wij in onze afkeer gemakshalve veronderstel len. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2