Plannen voor bouw van 170 woningen in alle wijken van Bloemendaal Binnenkort voorstel tot verhoging der electriciteitstarieven Reservefonds voor raadhuis zinloos wanneer het dit jaar wordt gebouwd Kort en bondig Enny Mols-de Leeuwe in „Parijs 1890" „Geen gevel zonder huis erachter" Nieuwe constellatie van beroepstoneel Amsterdamse Beurs MAANDAG 19 JANUARI 1953 HAARLEMS "DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aantal samenwoningen neemt toe Aantrekkelijke tarieven op spoor en bus Vijfentwintig jaar bezorger Minister Beyen sprak over Europese integratie De Heemsteedse begroting Hervormde jeugdleider geïnstalleerd Burgerlijke Stand van Haarlem Onderwijs B. en W. antwoorden Bloemendaalse raad Investeringen De bedrijven Haarlem en Utrecht geen eigen gezelschap Huisvrouw ernstig gewond door brandende olie Laffe streek Veertien vrouwenfiguren Verdacht van diefstal van twee kilometer inpaklint Onvoorzichtig jongetje Velen profiteerden van het winters voorjaar ALS de gemeenteraad van Bloemendaal Donderdag de gemeentebegroting 1953 behandelt zullen de leden ook in de gelegenheid zijn tè spreken over het rap port, dat B. en W. hebben uitgebracht over de huisvesting en woningbouw in de gemeente. In dat rapport vragen B. en W. de raad medewerking te verlenen de bouw van ongeveer 170 woningen te bevorderen. Voor Vogelenzang zijn er 40 gepro jecteerd, voor Aerdenhout 30, voor Overveen 60 (de huizen aan de Dompvloedslaan worden dan afgebroken), voor Santpoort nabij de Noordlaan 30 en nabij de Joh. Verhulstweg 16. In hun rapport delen B. en W. mee, dat de verslechtering in de woningsituatie zich naar buiten vertoont in de vorm van een groter aantal onhoudbare samenwoningen, veroorzaakt door gezinsuitbreiding en an dere omstandigheden. Het college heeft daarom een urgentie-programma samen gesteld, dat in de bouw van een groot aan tal woningen voorziet. In Vogelenzang op korte termijn Voor Vogelenzang wordt voorge steld op korte termijn ongeveer dertig ar beiders- en kleine middenstandswoningen, alsmede een complex van tien woningen voor ouden van dagen te bouwen, bij voor keur met inschakeling van de Bouwkas van Noord-Nederlandse gemeenten, waar woningzoekenden met een klein spaarka pitaal de mogelijkheid kunnen vinden een eigen woning te verkrijgen. De woningen worden gebouwd op een terrein ten westen van de Vogelenzangseweg, dat de gemeente van de Erven Heemskerk heeft aange kocht. In Vogelenzang zijn ruim dertig wo- ningbehoevenden. Middenstandswoningen nabij de Klapheklaan Voor Aerdenhout is de aandacht gevestigd op het bouwterrein in de om geving van de Rijnegomlaan en de Klap heklaan, ten Noorden van de trambaan. Er kunnen ongeveer negenentwintig mid denstandswoningen geprojecteerd worden, hoewel voorlopig zou kunnen worden vol staan met de bouw van vijftien tot twintig woningen. B. en W. zijn van mening, dat in deze omgeving bij voorkeur bouwkas- woningen gebouwd worden. De bedoeling is de Klapheklaan door te trekken tot de Houtvaartkade. In Aerdenhout zijn even eens ruim dertig woningbehoevenden. Nieuwe huizen aan de Dompvloedslaan Ten aanzien van Overveen merken B. en W. op, dat het, afgezien van de vraag of het plan van ir. Kuuper kan worden uit gevoerd, toch noodzakelijk blijft aandacht te besteden aan een bebouwing aan de Dompvloedslaan. Hierbij wordt in het bij zonder gedoeld op de sanering van de daar staande arbeiderswoningen, die zeer oud zijn, veel kosten aan onderhoud vergen en de bewoners een absoluut onvoldoende huisvesting bieden. Het aantal woningzoe kenden bedraagt in Overveen ongeveer zestig. De gedachte is daarom te trachten door uitbreiding van de woningvoorraad de mo gelijkheid te scheppen de woningen aan de Dompvloedslaan, die destijds voor afbraak zijn aangekocht, geleidelijk te ontruimen en daarna af te breken. Op de vrijkomende gronden, eigendom van de gemeente, zou den dan ongeveer zestig arbeiders- en mid denstandswoningen in twee woonlagen ge bouwd kunnen worden. In Santpoort samenwerking met de provincie In de omgeving van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort moet gelet worden op de belangen van het personeel van het ziekenhuis. Doordat de provincie over goede bouwterreinen in Santpoort beschikt zal getracht worden het woning probleem in dit deel van de gemeente op te lossen in samenwerking met het Pro vinciaal Ziekenhuis. Het gemeentebestuur zal daarom met de provincie overleggen of provinciaal terrein beschikbaar kan worden gesteld voor de bouw van wonin gen, uitsluitend bestemd voor personeel van het ziekenhuis en van woningen voor andere woningbehoevenden, niet behorend tot het personeel. Hiervoor zijn in de eer ste plaats geprojecteerd elf woningen voor het ziekenhuis nabij de Schroder van der Klokweg te Santpoort. Verder is er een plan het woningcomplex aan de Noordlaan „af te ronden" en nog te bebouwen met ongeveer dertig woningen. Bouw van een garage van net P.E.N. Tenslotte wordt in het rapport van B. en W. aandacht besteed aan de bebouwde van een terrein voor de geprojecteerde nieuwe garage van het P.E.N. aan de Joh. Verhulstweg te Santpoort. Hier zouden nog circa zestien arbeiderswoningen kunnen worden gesticht. Ook in dit deel van de gemeente zal de mogelijkheid worden ge geven bouwkaswoningen te stichten. Wij vernemen, dat het de bedoeling is zoveel mogelijk bouwkaswoningen te bou wen. Verder zullen de woningbouwvereni gingen worden ingeschakeld of andere plannen worden gemaakt om te bereiken, dat het project van de bouw van ruim honderdzeventig woningen wordt uitge voerd. De Flora 1953 De Nederlandse spoorwegen en de N.Z.H. hebben maatregelen getroffen om ook van hun kant het bezoek aan de Flora en aan Haarlem-Lichtstad te bevorderen. Zo zullen de spoorwegen op de voor naamste stations in het land rechtstreekse plaatsbewijzen van en naar Heemstede- Aerdenhout verkrijgbaar stellen met inbe grip van de toegangsprijs tot de Flora en de busrit naar en van Groenendaal. De N.Z.H. verkoopt kaartjes met inbe grip van de entrée tot de Flora in de vol gende relaties: IJmuiden, alle Haarlemse stadslijnen, Amsterdam, Zandvoort, Lei den en Den Haag via Leiden. Bovendien zullen tijdens de Flora na 18 uur avondretours (met een reductie van 15 op de normale tarieven) verkrijg baar worden gesteld, al of niet met inbe grip van een bezoek aan de Flora. Met ingang van 1 April gaat de N.Z.H. ritten door de bollenstreek met een bezoek aan „Keukenhof" uitvoeren. Omstreeks 1 April zullen tevens de rondritten door Haarlem en omgeving weer beginnen. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer W. D. Visser vandaag 25 jaar als bezorger in dienst is van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemse Courant werd hij hedenmorgen op het kantoor Grote Houtstraat gehuldigd. De directeur van Haarlems Dagblad, de heer P. W. Peereboom, sprak zijn waarde ring uit over de ijver en nauwgezetheid waarmede Visser zijn werk verricht. „Wij hopen", aldus de heer Peereboom, „dat wij nog lang van uw diensten gebruik mogen maken en dat u in volle gezondheid uw werk zal kunnen doen". De jubilaris werd een gebruikelijk geschenk onder enve loppe overhandigd. Vandaag brengt de heer Visser geen kranten rond in de omgeving van de Zandv. Allee doch hij zal vervangen worden door een reserve-bezorger opdat hij deze dag in huiselijke kring door kan brengen. „De integratie van Europa is van vitale betekenis voor de instandhou ding van de vrije wereld. Ik zou zelfs willen zeggen, dat de integratie van Europa alleen wenselijk is indien zij bijdraagt tot de instandhouding van de vrije wereld. De historie kent ver schillende pogingen om Europa met geweld te verenigen. Eén van deze pogingen ligt ons helaas nog maar al te vers in het geheugen. Waar wij heden ten dage naar streven, is naar de integratie van Europa door de vrije wil van de Europeanen. Er zijn vele bemoedigende tekenen, dat zulk een vrije wil om Europa te verenigen be staat. Er is zelfs een reëel en gezond enthousiasme voor een verenigd Euro pa, in het bijzonder bij de jongeren". Dit zei Zaterdagavond de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, in een rede voor leden van de Buitenlands Persvereniging in Den Haag. Dat regeringen over het algemeen niet enthousiast zijn moet men hen niet kwa lijk nemen, zei de minister. „Regerings mensen zijn beladen met ervaring en er varing kan een gevaarlijke gids zijn, als zij zonder verbeelding wordt gehanteerd. Van de sinaasappelen die zij uitpersten gedurende hun leven, herinneren zij zich de schillen die zij wegwierpen en niet het sap dat zij dronken. Wij Europeanen we ten dat wij ons moeten verenigen, niet alleen omdat wij verdeeld ons zelf niét kunnen verdedigen, maar omdat Europa niet kan hopen Europa te blijven en niet kan hopen genoeg te produceren uit eigen kracht tot handhaving van het levenspeil, indien het verdeeld blijft in gescheiden economische eenheden. Maar het éénmaken van Europa is niet een kwestie van ver dragen, hoe plechtig ook ondertekend, het is een kwestie van het ontwikkelen van de saamhorigheidszin onder de Europeanen. Er zijn mensen die vrezen dat het groei proces te langzaam zal blijken om onheil te voorkomen. Ik deel deze vrees niet, mits de wedloop met de tijd op militair terrein gewonnen wordt. Waar ik wel bang voor ben, is het bouwen van een gevel zonder huis er achter, zei de minister. Men moet over een Verenigd Europa niet denken in termen van vroegere federaties. Men moet deze eenwording zien als een fase in een veel wijdere historische ontwikkeling. Ge organiseerd overleg noch het aanvaarden bij verdrag van internationale gedragsre gelen kan het probleem oplossen, dat be staat in het overbruggen van. de kloof tussen de belangen van de gemeenschap en de verantwoordelijkheden der natio nale regeringen. Geen van beide neemt enige verantwoordelijkheid weg van de schouders der nationale regeringen. Dat wordt in feite wel gedaan door de boven nationale autoriteiten, die karakteristiek zijn voor de vormen van integratie, welke (hans in Europa worden nagestreefd. Tenslotte zei de minister dat hij het ver trouwen in het uiteindelijk succes niet had verloren. „We bevorderen dat succes geenszins door ondoordachte scheppingen. Wij maken het onmogelijk door terzijde te staan. Zonder een Verenigd Europa is er geen hoop voor een van de Europese lan den. Zonder sterke Europese landen kan een Verenigd Europa niet ontstaan. Een goed Nederlands patriot moet een over tuigd Europeaan zijn. Maar hij kan geen goed Europeaan zijn zonder een goed va derlander te zijn. Er zijn tekenen die er cp wijzen, dat de jeugd van Europa dit begrijpt. Moge zij ook begrijpen, dat geen droom ooit verwerkelijkt is zonder in spanning en geduld". In een dezer dagen gehouden vergade ring van de Hervormde Jeugdraad van Bloemendaal is de heer J. W. Jongbloed in aanwezigheid van de vertegenwoordi gers der aangesloten groepen geïnstalleerd als jeugdleider van de Hervormde gemeen te te Bloemendaal-Overveen-Aerdenhout en benoemd tot secretaris van de plaatse lijke Hervormde Jeugdraad. Dr. J. H. Stelma, de voorzitter van de Jeugdraad, die de installatie verrichtte, bracht in herinnering de omstandigheden, die tot de aanstelling hebben geleid. De Hervormde gemeente van Bloemendaal heeft door de bijzondere geografische lig ging te maken met aparte moeilijkheden. De drie wijkgemeenten hebben in het jeugdwerk weinig contact met elkaar. Dat brengt met zich mede dat vooral voor het werk onder de jongste kinderen afzonder lijke groepen, die ieder op zich instructie en organisatie behoeven, nodig zijn. Aan gezien het aantal kinderen groot is, is het nodig dat aan dit werk iemand speciaal zijn krachten wijdt. De heer Jongbloed is daarvoor aangesteld en zal dit werk als studieopdracht aanvangen. Dr. Stelma sprak de hoop uit, dat de uitvoering van deze opdracht leidt tot een bredere opzet en zal groeien tot een hechte basis van het jeugdwerk over enkele jaren, als de groe pen, die thans de meeste zorg behoeven, ouder zijn geworden. HAARLEM, 17 Januari 1953 GEHUWD: 17 Jan., L. S. A. Jaspers en E. van Randtwijk; J. A. Nijhof en P. Loerakker. BEVALLEN van een zoon: 16 Jan., J. C. van Everdingen—Vermond; A. Oskam—Tib- besma; 17 Jan., M. J. C. Scheffer—Goedhart. BEVALLEN van een dochter: 15 Jan., J. 5. de Jongevan Kempen; 16 Jan., C. Bou- man—Lokkerbol; Da. M. Koekvan Rijn; T. Meijer—Brongers; 17 Jan., R. van Honck —Vos. In ons blad van Zaterdag hebben we reeds melding gemaakt van het verschijnen van de Heemsteedse ontwerp-gemeente- begroting voor 1953. De eindcijfers (buiten de verrekeningen) bedragen 3.369.614,39 en er moet 75 mille aan de reserve worden onttrokken om de begroting sluitend le maken. Uiteraard kunnen ook B. en W. van Heemstede nog geen definitieve mede delingen doen omtrent de uitkeringen uit het gemeentefonds. Weliswaar is de rijksvergoeding der politiekosten hoger geworden, maar er blijft toch nog een bedrag van 26.000. ten laste van de gemeente. Zaterdag deelden wij reeds het een en ander mee over de woningbouw en de voorgenomen bouw van de rioolwaterzui veringsinstallatie. Indien de rijksregeling van het kleuter onderwijs van kracht wordt, zal dit voor Heemstede een voordeel van dertigduizend gulden per jaar opleveren. De kosten per leerling van het openbaar onderwijs worden in de begroting geraamd op: 1952 1953 Lager onderwijs 39.51 33.99 Uitgebreid l.o49.52 51.04 Bij de ramingen is rekening gehouden met de verlaging van het schoolgeld voor gezinnen, waarvan meer dan één kind een school bezoekt. Daartegenover is ook reke ning gehouden met uitkeringen van het Rijk ter compensatie van deze verminde ringen. De bovendien voor het u.l.o. toe gepaste verlaging komt eveneens ten laste van het Rijk. Voor de jaren 1952 tot en met 1956 zijn de bijdragen, welke de gemeenten ver schuldigd zijn wegens het bezoek van leer lingen aan de openbare scholen voor mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs in andere gemeenten zeer aanzienlijk ver hoogd. Als een gevolg daarvan moesten de posten, die daarop betrekking hebben, ver hoogd worden met rond 52.000.waar door de begroting dus sterk in ongunstige zin werd beïnvloed. In de loop van dit jaar werden enkele malen besprekingen gevoerd met het ge meentebestuur van Haarlem over he* ver lenen van een vrijwillige bijdrage in de ten laste van die gemeente blijvende kosten voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Deze besprekingen zijn kort ge leden hervat. Het resultaat hiervan is, dat tussen Haarlem en Heemstede ook op het gebied van het m.o. en v.h.o. overeenstem ming werd bereikt. De juiste redactie daar- van is echter nog niet uitgewerkt, terwijl ook de juiste gevolgen daarvan over 1953 nog niet vaststaan. Naar schatting zullen deze voor dat jaar ongeveer 23.000. belopen. Nu de gemeenten weer wat meer vrij heid wordt gelaten ten aanzien van kapi taalsinvesteringen, zijn op de begroting de volgende posten daartoe uitgetrokken: Kapitaalverstrekking aan het gasbedrijf 73 mille, aan het duiwaterbedrijf twintig millé en aan het electriciteitsbedrijf 181 mille. Deze bedragen zijn bestemd voor uitbreidingen. Voorts is voor de afwerking van het Gezondheidshuis zeventig mille uitgetrokken en voor de bouw van zestien woningen aan de Chopinlaan twee ton. De reeds toegestane credieten voor de rioolwaterzuiverings-inrichting (450 mille), het hoofdstamriool naar De Glip (365 mille) en de bouw van 36 woningen bij Het Oude Slot (531 mille) zullen nog bij wijzigingsbesluit op de begroting worden gebracht. De winsten van de bedrijven worden ge raamd als volgt: 1952 1953 Electriciteitsbedrijf 93.546.18 101.120.- Gasbedrüf 66.915.19 84.550.- Duinwaterbedrijf 19.581.76 17.076.- Totaal 180.033.13 202.746.- In de begroting voor het electriciteits bedrijf is verwerkt de hogere prijs, welke door het vervallen van de prijzenbeschik- king voor grootverbruikers van elecirici- teit aan Haarlem moet worden betaald voor de levering van electriciteit. Ten aan zien van de daartegenover nodige tariefs verhoging zullen B. en W. een afzonderlijk voorstel doen. Uit de veelheid van posten der begroting doen wij nog de volgende greep: Burgerlijke verdediging 11.890.be strijding tuberculose 15.000.Gezond heidshuis 23.785.08, subsidies aan sociaal- medische verenigingen 7.780.onder houd straten, pleinen etc. 102.254.47, on derhoud plantsoenen etc. 91.751.72, kosten algemene begraafplaats 48.885.67, ophalen as en huisvuil 57.877.53, reiniging straten etc. 41.388.74, uitgaven voor Groenendaal en Meer en Berg 67.069.08, Gemeentelijke bibliotheek 36.623.50, subsidies aan mu ziekkorpsen 4.590.(waarvan 3.690. aan het provinciaal orkest), kosten zieken verpleging 40 mille, kosten krankzinnigen verpleging 72 mille, Flora 1953 51 mille. In de financiële commissie van de Bloe mendaalse raad is de gemeentebegroting behandeld. Hierbij zijn de volgende op merkingen gemaakt. Eén der leden van de commissie merkte op, dat B. en W. mededelen dat voor 1953 niet van een reëel sluitende begroting kan worden gesproken. Dit wordt door hem niet juist geacht. Immers, indien, zoals dit onder de oude voorschriften gebruikelijk was, het voordelig saldo 1951 van rond 500.090 aan de gewone dienst 1953 ten goede was gekomen, zou er op de dienst 1953 geen tekort zijn geweest, maar nog een overschot. Intussen gaan B. en W. voort met er op te wijzen, dat de uiterste zuinig heid moet worden betracht. Indien B. en W. er werkelijk van over tuigd zijn, dat er moet worden bezuinigd, dan hadden zij in de eerste plaats behoren te komen met een eenvoudiger plan voor raadhuisbouw. Dit zou de begroting in de vorm van rente en afschrijving ten goede zijn gekomen. Eerst werd voor raadhuis- bouw een crediet gevraagd van rond 539.000. Thans wordt dit bedrag reeds 200.000 hoger gesteld. Andere leden daarentegen achten het standpunt van B. en W. zeer juist. Nu geen reëel sluitende begroting is kunnen wor den verkregen, spreekt het voor zich zelf, mede gelet op de zware belastingheffingen in ons land, dat door B. en W. zoveel mo gelijk naar bezuiniging wordt gestreefd en dat zij daarop ook bij de raad aandringen. De raadhuisbouw staat hier geheel bui ten, omdat een nieuw raadhuis voor Bloe mendaal geen luxe is, doch zeer dringend noodzakelijk wordt geacht. Deze lieden stellen zich op het standpunt, dat er voor Bloemendaal een zeer behoor lijk raadhuis moet komen. Daarom behoort men zich niet vooraf aan een bepaald be drag te binden, doch dient men eerst de uitgewerkte plannen af te wachten. Pas dan kan de raad zich ook een oordeel omtrent de bouwkosten vormen. Naar aanleiding van deze beschouwingen merken B. en W. op: Met een niet reëel sluitende begroting wordt bedoeld een be groting, waarvan de gewone uitgaven niet geheel kunnen worden gedekt met de ge wone ontvangsten, welke op datzelfde be grotingsjaar betrekking hebben. Bij een niet reëel sluitende begroting is er derhalve een tekort aan inkomsten. Of dit tekort nu wordt overbrugd door recht streeks (volgens de oude voorschriften) over een gedeelte van een voordelig saldo van een vorig dienstjaar te beschikken of via de kapitaaldienst (volgens de nieuwe voorschriften) komt in wezen precies op hetzelfde neer. De nieuwe voorschriften zijn juist gewijzigd om duidelijker te laten uitkomen of de gewone dienst al of niet op een reële basis sluit. Gelet op het feit, dat tot een bedrag van 165.000 over de voordelige saldi van vorige dienstjaren is moeten worden be schikt teneinde een sluitende begroting te krijgen, handhaven B. en W. hun mening, dat een voorzichtig financieel beheer ge boden blijft. Het hogere crediet voor raadhuisbouw kan hier geheel buiten beschouwing wor den gelaten, omdat: een nieuw behoorlijk raadhuis voor Bloemendaal als een drin gende noodzakelijkheid kan worden gezien en de bouwkosten geheel uit eigen midde len zullen worden gedekt, tengevolge waar van de begroting met betrekking tot deze kosten niet met rente en afschrijving wordt belast. Met betrekking tot de opmerking, dat B. en W. voor raadhuisbouw eerst een crediet hebben.aangevraagd van rond 539.000 en thans met een hoger bedrag komen, willen zij er op wijzen, dat indertijd bij het aan vragen van het crediet, groot 539.000 uit drukkelijk aan de raad is medegedeeld, dat het hier slechts een zeer globale raming betrof. Wat de kwestie van de raadhuisbouw verder betreft, kunnen B. en W. zich geheel De stichting „Toneelcoördinatie" deelt mede, dat de constellatie van het gecoördi neerde beroepstoneel voor het seizoen 1953 1954 zich als volgt heeft ontwikkeld: De stichting „Amsterdams Toneelgezel schap" met een gezelschap (thans: de Nederlandse Comedie) onder leiding van de heren Johan de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg solliciteert naar de vaste bespeling van de Stads schouwburg te Amsterdam. Het gezelschap van de Haagse kunst stichting „de Haagse Comedie" zal wederom onder leiding staan van de heren Cees Laseur en Paul Steenbergen. In Rotterdam zal de directie van het „Rotterdams Toneel" bestaan uit de heren Ko Arnoldi en Frits van Dijk. De stichting „Het Nederlands Volks toneel" heeft de leiding van haar gezel schap opgedragen aan de heren A. Defresne en J. Defourny. Arnhem zal de zetel worden van de nieuw gestichte toneelgroep „Theater" onder lei ding van de heren Kees van Iersel en Ro bert de Vries. In de leiding van Puck, toneelgroep van en voor jonge mensen, zal geen wijziging worden aangebracht. De heer Albert van Dalsum wordt door de gecoördineerde gezelschappen uitge nodigd tot het voeren van regie en het spelen van gastrollen. De leidingen van de gezelschappen zijn thans begonnen met de samenstelling van hun groepen. Vóór 1 Maart 1953 is hiervan geen definitief resultaat te verwachten. Deze regeling houdt dus in dat Haarlem en Utrecht geen eigen gezelschap zullen hebben in het volgende seizoen. Na overleg zijn de gemeentebesturen van Haarlem en Utrecht, uiteraard behoudens goedkeuring van de raad, bereid gevonden aan deze nieuwe constellatie mede te werken door elk een subsidie van dertigduizend gulden ter beschikking van de stichting Toneel coördinatie te stellen. Echter op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de Haarlemse en Utrechtse Schouw burg op redelijke wijze door de gesubsi dieerde gezelschappen bediend zullen wor den. Men denkt hierbij speciaal aan de weekeind-bespelingen. Men verlangt daar bij de waarborg, dat alle stukken, die om artistieke redenen gewenst worden, binnen afzienbare tijd ook in deze theaters komen. Deze regeling zou voor een jaar als proef gelden. aansluiten bij het betoog, gehouden door de öndere leden van de financiële commis sie. Indien een gemeente over eigen vrije mid delen de beschikking heeft of krijgt en het in de bedoeling ligt daarmede in de toe komst de kosten van de bouw van een raad huis te dekken,wordt in sommige gemeenten wel overgegaan tot het instellen van een „Reservefonds voor raadhuisbouw". In Bloemendaal ligt de zaak echter anders. Hier is het niet de bedoeling in een ver wijderde toekomst tot raadhuisbouw over te gaan, maar nog in het thans lopende jaar. Het instellen van een reservefonds voor raadhuisbouw heelt voor Bloemendaal op het ogenblik geen zin. Dit zou slechts het geval kunnen zijn, indien voorlopig nog niet tot de bouw van een nieuw raadhui^ werd besloten. Zondagmiddag was de negenenveertig jarige huisvrouw E. H. in haar woning aan de Schrevelii sstraat aan het bakken toen door onbekende oorzaak de vlam in de pan sloeg. Zij trachtte de braadpan naar de achtertuin te brengen, maar de pan kantel de en de brandende olie stroomde over de beide benen van de vrouw. Met ernstige brandwonden is zij naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Het begin van een brand in haar woning werd door enige buren geblust. Zaterdagavond werd een fietster op de Spanjaardslaan ter hoogte van de Hilde- brandlaan aangereden door een jongeman. De dame viel en van deze situatie maakte de man gebruik om uit de linkerfietstas van de dame een handtasje te stelen. Hierna verdween hij in de duisternis. BINNENLAND De Nederlandse strocartonindustrie zal voor de tweede helft van Januari en de eerste helft van Februari de productie met 25 procent beperken wegens moeilijkheden bij de afzet. De oud-minister en oud-staatssecretaria van het ministerie van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen de heer L. Götzen is be noemd tot adviseur in algemene dienst bij de Herstelbank. In het kasteel Borgharen bij Maastricht komen een jeugdherberg en een restaiirant De Wcstdniste autoriteiten hebben Za terdag een bedrag van 1,75 millioen D. M. beschikbaar gesteld voor invoer uit Neder land, waarvan o.m. 1.2 millioen D. M. voor drukkerijproducten, 33.000 D. M. voor zink en 125 000 D. M. voor laselectroden en draad. Het bestuur van de stichting Toneel coördinatie heeft onder dankzegging voor de vele bewezen diensten ontslag verleend aan de directeur W. Hofman, die in gelijke functie benoemd is bij de Rotterdamse Kunststichting. Als zijn opvolger is met in gang van 1 Janauri 1953 de heer H. P. Plan- tenga aangesteld. In Vlissingen is de houw van 96 wo ningen en twee winkels door de Vlissingsa woningstichting 1952 aanbesteed. Van de 13 inschrijvers was J. Krap uit Utrecht de hoogste met f 1.200.000 en de fa. *Van Gorp uit Wemeldinge de laagste met f785.000. De Willem Ruys wordt over enkele da gen te Rotterdam verwacht. Een zestigtal Engelse passagiers, dat Southampton tot be stemming had, is reeds van Port Said af doorgereisd met de Orcades van de Orient Line, die naar Londen ging. De Willem Ruys zal dan ook deze keer Southampton niet aandoen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen klas sieke letteren mevrouw J. A. Scholten Hennick te Haarlem. Geslaagd voor het semi-arts-examen mej. A. A. Oorter te Haarlem. De Haarlemse schilder Kees Verwey zal van 15 Februari tot 15 Maart een aantal van zijn werken tentoonstellen in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft. Het is meermalen gebeurd dat bij de éénpersoonsvertolking van een toneelstuk de toneelminnaar, hoezeer hij ook de pres tatie van de acteur of actrice bewonderde, toch zijn spijt moest uitdrukken over het feit, dat het toneel er aan was tekort ge komen. Hij had wel een uitstalling van de talenten van de vertolker gezien, hij had ontzag gekregen voor de technische vaar digheid, waarmee het probleem van het „een man speelt alle rollen" was opgelost, hij had de zegging van de tekst gehoord en kunnen constateren hoe feilloos alle accen ten waren gelegd, hij had daarenboven nog de suggestieve kracht gadegeslagen waar mee het beeld van de-onzichtbare-tegen- spelers werd opgeroepen, maar altijd kon hij toch de opmerking niet weerhouden, dat per saldo het toneel aan de persoon van de „alle rollen-speler" werd dienstbaar ge maakt en niet de persoon van de speler aan het toneel. .-V' i; Enny Mols-De Leeuwe als de Leeuwen- temster". Charlotte Köhler, later Nel Oosthout, Max Croiset, stuk voor stuk hebben zij ons ge boeid en van hun gaven overtuigd. Toch misten wij het echte, vurige, sprankelend toneel. De moeilijkheid school hem erin, dat zij alle rollen speelden in een en het zelfde stuk, niet zoals thans Enny Mols de Leeuwe doet verschillende rollen in van elkaar onderscheidene scènes, die door dat zij in hetzelfde milieu spelen en soms met een enkel woord worden aangekondigd, toch een onderlinge samenhang vertonen, zodat zij elkaar logisch opvolgen en elkaar zelfs waar nodig verklaren. In „Parijs 1890" speelt Enny Mols de Leeuwe veertien vrouwenfiguren. Deze vrouwen staan los van elkaar, ieder is een scène toebedeeld. Ze worden dus niet bin nen de scène zelf met elkaar geconfronteerd. Haar vertolkster' stapt niet onophoudelijk van de een in de ander over. Daarmee krijgt haar vertolking een heel ander karakter. Wel speelt ook zij met onzichtbare aan wezigen, maar ze hoeft deze niet te zijn. Van haar en des toeschouwers concentratie wordt niet het uiterste en naar de ervaring geleerd heeft eigenlijk het onmogelijke ge vergd. Op iedere figuur kan zij zich op nieuw instellen. De toeschouwers van hun kant kunnen er eens goed voor gaan zit ten. Veertien maal hebben zij dat Zaterdag avond in de Stadsschouwburg gedaan. Het speet die toeschouwers klaarblijkelijk toen zij niet meer konden gaan zitten maar op moesten staan, omdat de voorstelling was geëindigd. Toen stonden ook de vrou wenfiguren door Enny Mols de Leeuwe tot leven gebracht. Zij stonden het schouw burgpubliek levendig voor de geest. Tóen en ik denk wel: nu nog. Dat zegt veel om trent haar capaciteiten. De tekst van Cor nelia Otis Skinner laat alle ruimte voor het spel van de actrice met talent, maar ze moet er heel wat van bezitten enhet voor het grijpen hebben. De diverse vrouwen figuren vragen totaal uiteenlopende type ringen. Zij vragen karakteriseringen, die ook historisch en niet alleen naar de uiter lijke verschijning verantwoord zijn. Ik heb Parijs in 1890 helaas niet gekend, maar „La Belle Conchita", de cancan-danseres „La Goulue", de Hertogin de Vertpres en Yvette Guilbert, die de stad in die dagen stof tot praten gaven, verschenen in de voorstelling van Enny Mols de Leeuwe zo dat men, door de literatuur met het Parijs uit 1890 vertrouwd, haar er onmiddel lijk in plaatste, ja haar herkende als had men haar zelve ooit ontmoet. De meeste der figuren, die ten tonele verschenen, wezen op de onmiskenbaar komische zin van de vertolkster. Des te aangenamer was het te constateren, dat Enny Mols de Leeuwe ook innige gevoelens wist op te wekken en haar expressiviteit steunde op innerlijke be wogenheid, zoals die uit de zielige „School juffrouw uit Boston" en de Joodse „vrouw van een professor" tot gelding kwam. Ik geloof niet, dat het zin heeft hier een opsom ming te geven van wat men nu als bijzon der goed geslaagd en minder van allure in het programma kan beschouwen. Een toneelcritiek is geen schoolrapport. Wan neer ge het echter precies wilt weten: vijven en onvoldoendes kwamen in „Parijs 1890" niet voor. Er was zeer veel te genie ten, zeer veel voor een hartelijke lach. De muzikale sfeeraanduidingen van Wouter Denijs kwamen er uitstekend bij van pas en de vondst van het met.affiches beschil derde tussendoek leverde een onderhou dende tijdpassering op. Het décor tenslotte liet de fantasie vrij spel en bekoorde hart en oög. Waarlijk, het was een hoogst ge- noegelijke avond. P. W. FRANSE Vorige week Vrijdag heeft de Haarlemse politie de drieëndertigjarige expeditie knecht B. M. uit Haarlem aangehouden. Hij wordt ervan verdacht in de maand Mei 1952 twee kilometer inpaklint, dat toe behoorde aan Drostes chocoladefabrieken, gestolen te hebben. In verband met deze diefstal zijn Zaterdag de achtendertigjarige transportarbeider J. E. en de negenentwin tigjarige expeditieknecht P. O., beiden uit Haarlem, aangehouden. De drie mannen zijn ingesloten. Zaterdagmiddag omstreeks half drie holde een negenjarig jongetje een woning aan de Jan Steenstraat uit. Hij botste tegen een juist passerende auto er moest met vele hoofdwonden en een zware hersenschud ding naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden vervoerd. Na weken van vorst en sneeuw waanden velen zich Zondag als op een vroege voor jaarsdag, waarbij zij evenwel tot de ont dekking kwamen, dat met het nog lang niet warme zonnetje en de nog gure wind, een winterjas nog een noodzakelijk kle dingstuk was. Een ontelbaar aantal men sen hebben de zeekant opgezocht. Langs de Zeeweg reed een voor deze tijd van het jaar grote hoeveelheden auto's, fietsers en ook wandelaars ontmoette men er. Wij telden Zondagmiddag enkele honderden auto's, die geparkeerd stonden langs de boulevard en aan de kop Zeeweg. Velen hebben van een strandwandeling genoten. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-354 Neder 1. '47 93% 94 A.K.U 156 157 18554 185 Philips Gloeil. 164 16454 Kon. Petroleum 31654 31754 A'dam Rubber 8054 81 Holl. Amer. Lijn 129 129 N. Scheepv. Unie 125 12654 H.V.A 8854 88 7454 77 Amsterd. Bank 166 K 16654 Ned. Handel Mij. 149 K 150 Rotterd. Bank 157X 15754 Twentsehe Bank 16554 165J4 Anaconda Copper 42% 42 54 Bethlehem Steel 55 55 Republic Steel 46» lxt 4654 Shell Union 6254 69 22i/a 23 (J. S. Steel 42 a 4254

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3