Golf van arrestaties slaat over angstig Oost-Duitsland René Mayer boekte zijn eerste overwinningen In Duitsland weet men niets van ontsnappingsweg Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een rechtszaak Massale zuivering begonnen Zelfs communistische politici vluchten in panische schrik naar West-Berlijn Russisch journalist Pissarev blijft gevangen Melkprijs Maandag hoger Het woord is aan... Lening op korte termijn wijst overigens niet op financiële kracht van de staat Bonn acht uitlevering van Bredase gevluchten gemakkelijker dan uitwijzing Breuk Rusland-Israel Italiaanse communisten doen beroep op het volk Proces-Oradour Tillon treedt at Grafgeheimen Kroon stelt Amsterdam in het gelijk Integratie, ook op spoorweg gebied, harde noodzaak Instelling van ondernemingsraden 07e JAARGANG No 166 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Sóendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peerebooro VRIJDAG 23 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 14 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 0.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MEN ZAL ZICH HERINNEREN dat in een gemeenteraadszitting, op 17 Juli 1952 gehouden, de burgemeester van Bloemen- daal zijn vreugde en voldoening uitte over de rehabilitatie van twee politieambtena ren door een Kamercommissie en door de toenmalige minister van Justitie. De Ka mercommissie had tegen hen ingebrachte beschuldigingen onbewezen verdachtma kingen genoemd; minister Mulderije had in antwoord, op een interpellatie van het Eer ste Kamerlid Reyers het woord lichtvaar digheid gebruikt. Bij óiezelfde gelegenheid richtte de burgemeester zich ook tot wet houder mr. F. P. Th. Rohling. Op vragen van hetzelfde Kamerlid, betreffende mr. Rohling's benoeming tot tijdelijk admini strateur aan het departement van Onder wijs, had minister Rutten geantwoord dat het onrechtvaardig zou zijn iemand een functie in 's rijks dienst te onthouden enkel op grond van het feit, dat tegen hem een aanklacht was ingediend. De burgemeester zeide tot de wethouder: „Wij hadden dit antwoord niet nodig; ons vertrouwen in u was verzekerd. Thans delen wij van harte in uw voldoening." De Raad stemde hier mede door applaus in. Wij onderschreven, in een commentaar op deze plaats, burge meester den Tex' voldoening. In die dagen was de instructie, naar aan leiding van een aanklacht van derden tegen mr. Rohling (als oud-raadsheer-commissa- ris bij het Bijzondere Hof) in Amsterdam geopend, al anderhalf jaar oud. Het heeft ongeveer twee jaar geduurd eer zij in De cember '52 eindelijk gesloten werd. Na deze voor de betrokkene natuurlijk zeer onaangename traagheid in de behandeling kwam eind December het bericht, dat de Amsterdamse substituut-officier van Justi tie jhr. mr. A. Reigersman hem gedagvaard had terzake van meineed en het opmaken van een vals proces-verbaal in de functie van raadsheer-commissaris, die hij destijds bij de behandeling van de zaak-P. N. Men- ten voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam had vervuld. Meteen werd daar aan toegevoegd dat de raadslieden van mr. Rohling, mr. dr. P. J. Witteman en mr. C. Reinders Folmer, een bezwaarschrift tegen deze dagvaarding hadden ingediend. Dat bezwaarschrift zal, zoals wij gemeld heb ben, op 7 Februari a.s. door de Amsterdam se rechtbank in raadkamer worden behan deld. Van de beslissing, die dan vallen zal, zullen hetzij de officier van Justitie hetzij de verdedigers nog in appèl kunnen gaan bij het Amsterdamse Gerechtshof. Het staat dus nog allerminst vast, dat mr. Rohling inderdaad terecht zal staan. De officier van Justitie neemt enerzijds een standpunt in hij uit een bewering, als men het zo liever uitdrukt. De beschuldigde en zijn raadslieden nemen een tegenovergesteld standpunt in. Aan de rechter alleen is de beslissing: het oordeel. Het is zeker nuttig dat nog eens duidelijk in het licht te stel len; men verbaast zich soms over het aan tal mensen, dat van de rechtsgang niets begrijpt. Sommigen schijnen zelfs geneigd te zijn een dagvaarding als een soort ver oordeling te beschouwen. Niets is minder waar. Een zaak als deze, waarin een be zwaarschrift tegen de dagvaarding is inge diend, dat als de rechtbank zijn juistheid erkent de ganse openbare behandeling van de zaak kan beletten, zal misschien voor velen verhelderend werken. Inmiddels hebben de persoonlijke aan vallen, die sinds geruime tijd vooral door een Amsterdams dagblad op mr. Rohling gericht worden, zich voortgezet. Hijzelf heeft in de raadszitting van Bloemendaal van 8 dezer een zeer scherpe verklaring afgelegd, die hij aanving met de woorden: „Als oud-raadsheer-commissaris van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam sta ik sinds enige tijd bloot aan een verbijs terende hoeveelheid verdachtmakingen en een even verbijsterende gang van zaken". Hij herinnerde eraan dat P. N. Menten, z.i. terecht, door het Bijzondere Gerechts hof en de Bijzondere Raad van Cassatie was veroordeeld. Hij herinnerde er even eens aan dat sindsdien hetgeen hij aan duidde als een vloed van verdachtma kingen en vuilspuiterij zich had geopen baard: tegen een reeks Bloemendaalse in stellingen en personen en tegen verschei dene autoriteiten. „Van dit alles", zei hij, „is niets overgebleven. Nu richt de hoofd en waarschijnlijk de slotaanval zich op mij als oud-raadsheer-commissaris. Ik geloof dat thans de tijd gekomen is om mijn lijd zame houding, die ik tot nu toe heb aan genomen, te laten varen. Ik ben niet van plan mijn eer te laten roven door een politieke delinquent met zijn aanhang." Mr. Rohling betrok bij die aanhang de voorzitter van de Tweede Kamer, eertijds raadsman van Menten, die hij vex-weet dat hij op onwaardige manier van zijn politie ke invloed had gebruik gemaakt en ver klaarde zich te verzetten „tegen de leugen achtige mededelingen, door de substituut officier van Justitie te Amsterdam jhr. mr. A. Reigersman aan de pers verstrekt". Hij deelde mecle dat hij een strafaanklacht tegen deze substituut-officier had inge diend en een klacht over hem tot de minis ter van Justitie gericht. Wethouder A. van Geluk sprak daarop, mede namens de anders raadsleden, zijn vertrouwen en waardering jegens mr. Rohling uit in de overtuiging, dat hij naar beste weten en kunnen had gedaan wat hij moest doen. Waai'op ook ditmaal instem mend applaus volgde. Het Amsterdamse dagblad, dat hem zo herhaaldelijk heeft aangevallen, heeft als zijn mening te kennen gegeven dat mr. Rohling als wethouder had moeten aftre den omdat een aanklacht tegen hem was ingediend. Het ziet over het hoofd dat die aanklacht niets met zijn optreden en be leid als wethouder uitstaande heeft en dat B. en W. en de Raad van Bloemendaal hem telkens weer blijk van hun vertrou wen gegeven hebben. Sommige andere bla den hebben in het algemeen cx-itiek uit geoefend op zijn vex-klaring in de raads zitting van 8 dezer, de mening uitspre- kend dat hij verstandiger gedaan had het zwijgen te bewaren. Zonder in détails van zijn verklaring te treden willen wij op merken dat het menselijk volkomen ver klaarbaar is als een man, tegen wie een jarenlang slepende instrxxctie is gevoerd en die anderzijds bij herhaling is aangevallen, tenslotte tot spreken komt op de post der openbaaxiieid, die hein daartoe gelegen heid biedt en waarvan hem pas nog ver weten is.-dat hij hem is blijven bezetten. Over de zaak zelf, die „sub judice" is, wordt hier geen mening geuit. Dat zou BERLIJN (Reuter). In Oost-Duitsland zijn gisteren „zuiveringspatrouilles" in ac tie gekomen, die namenlijsten hadden van personen, die enig contact met het Westen onderhouden, aldus Oost-Duitse persberich ten en vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Op de lijsten komen namen van personen voor, die in Westelijke krijgsgevangenen kampen hebben gezeten of die brieven uit het Westen ontvangen of in West-Duitsland of West-Berlijn zijn geweest. De communistische staatssecretaris van het ministerie voor staatsveiligheid, Erich Mielke, heeft zuiveringscommissies inge steld uit leden van de (communistische) S.E.D. en leden van niet-communistische partijen, die door de regering als betrouw baar worden beschouwd, zo hebben Oost- Duitse juristen, die naar het Westen uit geweken zijn, verklaard. De Oost-Duitse C.D.U. is begonnen alle lidmaatschapskaarten te vei*vangen. Reuter tekent hierbij aan, dat de communistische S.E.D. in 1951 op dezelfde wijze 160.000 leden uit haar gelederen stiet. Volgens Ruth Schneider, gewezen secre taresse van de gearresteerde minister van Buitenlandse Zaken Dertinger, en Walter Rübel, een partijfunctionaris van de C.D.U., die beiden naar het Westen uitgeweken zijn, is de zuiveringsactie pas begonnen. In West-Berlijn komen thans overdag gemiddeld 109 personen per uur uit Oost- Duitsland aan. Het West-Berlijnse parle ment heeft Donderdag een dringend ver zoek aan Bonn gericht om meer vluchte lingen op te nemen. Men heeft dekens, Jakens en medicamenten nodig. Voorts is er gebrek aan huisvesting. Er zijn meer vliegtuigen nodig voor het vervoer der vluchtelingen naar West-Duitsland. De zuivering is begonnen met een ver klaring van het democratische blok dat alle partijen en andere massa-ox-ganisaties vertegenwoordigt dat de zuivering thans uitgestrekt moet woi-den tot iedereen in het land. Onder regeringsfunctionarissen, mi nisters en ambtenaren heeft men reeds een onderzoek ingesteld. De openbare aankla gers in het land hebben opdracht gekregen strenger tegen „vijanden van de staat" op te treden. De gerechtelijke autoriteiten is medegedeeld dat getuigenissen a charge van echtelieden geldig zijn. De liberale partij (L.D.P.) heeft medege deeld, dat zij in haar gelederen een zuive ring zal beginnen. Reuter tekent hierbij aan, dat Hamann, gewezen minister van Handel en Bevoorrading, voor zijn arresta tie medevoorzitter van de L.D.P. was. Volgens de eerder genoemde Rübel bete kent Dertinger's arrestatie het einde van de C.D.U. in Oost-Duitsland. De partij be staat uitsluitend van communistische fond sen. Een partijcongres kost ongeveer drie honderdduizend gulden, een som die de C.D.U. nooit bezeten heeft. Haar voornaam ste taak bestond er in de protestantse kerk in de communistische sfeer te trekken. Dit is echter mislukt, aldus Rübel. Rübel was sinds 1949 parlementslid. Walter Tauscher, departementschef van het ministerie van Handel, en Elisabeth Rahnsch, medewerkster van het commu nistische „Neues Deutschland" zijn naar het Westen uitgeweken, omdat zij arresta tie vreesden. Uit gezaghebbende bron is te Berlijn vernomen, dat reeds verscheidene functio narissen van de Oost-Duitse liberale partij zijn geschorst of uit de partij zijn gestoten als gevolg van de zuivering. Anton Ackermann, tot dusver staats secretaris van Buitenlandse Zaken in Oost- Duitsland, is tot nader order benoemd tot plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken, in de plaats van de onlangs gearresteerde Georg Dertinger. Ackermann behooi't tot de communistische partij. Het Haagse gerechtshof heeft in raad kamer beslist dat de door de rechtbank be volen gevangenhouding van de Russische journalist Lev Konstantionowitsj Pissarev, vex'dacht van spionnage, gehandhaafd zal blijven. Pissarev had appèl aangetekend tegen het bevel tot gevangenhouding. Volgens de „Daily Telegraph" doet een fel artikel tegen de Israëlische regering dat in „Nieuwe Tijden", een onder toezicht van het Sovjet-Russische ministex-ie van Buiten landse Zaken staand weekblad, is versche nen, vermoeden, dat de Russen van plan zijn binnenkort de betrekkingen met de staat Israel te verbi-eken. In het artikel werden premier Ben Goerion en de minis ter van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, „uitvoerders van de spionnage van de Ame rikaanse regering in Rusland" genoemd. ROME (Reuter). De Italiaanse com munisten en de met hen samenwerkende links-socialisten hebben Woensdag beslo ten, nu de Kamer van Afgevaardigden De Gasperi's ontwerp-kieswet heeft goedge keurd, een beroep op het volk te doen. Ook besloten zij een delegatie, waarvan de leiders der Italiaanse communisten en links-socialisten, Togliatt.i en Nenni, deel zullen uitmaken, naar president Einaudi te zenden, om het Italiaanse staatshoofd hun standpunt uiteen te zetten. MIJNRAMP IN PERZIë. TEHERAN (Reuter). Bij Tsjaloes, een stad in Perzië aan de kust van de Kaspische Zee, is een deel van een kolenmijn inge stort. Achttien mijnwerkers werden gedood en 80 ernstig gewond. BORDEAUX (Reuter) Het Franse militaix-e hof te Bordeaux, dat de uitmoor ding van het plaatsje Oradour behandelt, heeft Donderdag afwijzend beschikt op het verzoek om de berechting van de twaalf Elzassex-s, die gedwongen waren bij de Waffen-SS dienst te nemen, te splitsen van die der overige negen beklaagden. Het openbaar ministerie wijzigde Don- dei-dag zijn houding, sloot zich aan bij de vex-dediging en vroeg evenals deze een af zonderlijke berechting van de twaalf „dienstplichtigen". Na een korte onderbre king besloot het hof zijn oorspronkelijke weigering te handhaven. Met ingang van Maandag zal de prijs voor alle soorten consumptiemelk en con sumptiemelkproducten met één cent per liter worden verhoogd. Deze prijsverhoging strekt ter verminde ring van de subsidie die ten behoeve van de consument uit het Landbouwegalisatie- fonds wordt verstrekt. De subsidie was de laatste tijd aanzienlijk toegenomen, daar de stijging van de kostprijs van de melk niet in de melkprijs voor de consument was doox-berekend. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoox-ziening verklaart dat door de prijsdaling van varkensvlees de melkprijs verhoging de totale gemiddelde gezinsuit gaven niet te sterk zal beïnvloeden. PARIJS (Reuter). Charles Tillon, die door de Franse communistische partij van alle partij functies ontheven is, heeft zijn ambt van burgemeester van de Parijse voorstad Aubervilliers neergelegd. Tillon is nog afgevaardigde der communistische partij in de Nationale Vergadering en, in tegenstelling met zijn mede-rebel André Marty, ook nog lid van de communistische partij. Het lid van het secretariaat der Franse communistische partij August Lecoeur heeft op een massavergadering zijn partij genoten opgeroepen „tot de grootst moge lijke waakzaamheid teneinde allen, die door O ssip-Lourié Een mens weet nooit waartoe hij in staat is; een kleinigheid, geheel onvoorziene omstandigheden kun nen zijn wijze van zien en hegrij pen volkomen veranderen. (In: Croyance). de bourgeoisie en de politie zijn omgekocht en tot dienstverlening gedwongen, te ont maskeren." Lecoeur zinspeelde er op dat de voor malige minister voor Luchtvaart en leider uit de verzetsbeweging Charles Tillon wel licht uit de partij zal worden gestoten. De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten tot de bouw van een IJ-tunnel, waarbij het plan van Publieke Werken met algemene stemmen werd aangenomen. Burge meester mr. A. J. d'Ailly wenst de directeur van Publieke Werken ir. J. W. Clerx geluk met de aanneming van het plan. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren, net twee weken nadat hij zijn kabinet gevormd had, is René Mayer met zijn ploeg voor de Nationale Vergadex-ing verschenen eix daarbij heeft hij zijn eerste twee overwinningen behaald. In de eerste plaats heeft het parlement er op Mayers verzoek namelijk in berust het rituele debat over de kabinetsformatie tot nader order uit te stellen, en waarschijnlijk af te stellen, en verder heeft het er iix toegestemd dat De eerste foto van president Eisenhower achter zijn bureau in de werkkamer van het Witte Huis te Washington. BONN (D.P.A.) Regeringskringen te Bonn hebben Donderdag vastgesteld, dat men tot dusver aan Duitse zijde niet be schikt over betrouwbare gegevens met be trekking tot een „rechtstreekse ontsnap pingsweg" tussen de Bondsrepubliek exx Nederland. De Nederlandse minister van Justitie heeft Woensdag van een dergelijke route gewaagd, waarlangs ook de ontsnap ten uit de gevaxxgenis van Breda uit Neder land gevlucht zouden zijn. Naar men in Bonn verklaart, is de Duitse politie een grondig onderzoek begonnen, doch zij heeft tot nog toe geen aanwijzingen voor de aan wezigheid van geheime vluchtwegen kun nen vinden. De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, dr. Lehr, zal de Nederlandse ambassade in Bonn verzoeken, gegevens met betrekking tot deze kwestie van de Nedexdandse politie aan de Duitse autori teiten ter beschikking te stellen. Aan berichten volgens welke enkele ontsnap ten x-eeds met valse papieren uit Duitsland vertrokken zijn, schenkt rnexx te Bonn vol gens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken geen geloof. In elk geval ontbreekt elke aanwijzing in deze richting. Van officiële Duitse zijde wox'dt het vermoeden uitgespx-oken, dat deze be richten slechts in de wereld gebracht zijn om de politie op een dwaalspoor te bren gen. Uitlevering gemakkelijker De West-Duitse regering heeft Donder dag te vex-staan gegeven, dat uitleve ring van de uit Breda ontsnapte gevan genen minder moeilijkheden zou opleveren dan uitwijzing. U i t w ij z i n g is wel een eenvoudige politie-aangelegenheid, aldus deed men uit komen, doch de Duitse wetgeving 'maakt het ïxxoeilijk iemand uit te wijzen. Een en ander kwam ter sprake bij een onderhoud dat Dondei-dagochtend werd ge voerd tussen de zaakgelastigde van de Nederlandse ambassade te Bonn, mr. H. A. Helb, en de Dxxitse ministex-s van Justitie, trouwens niet alleen ongepast ïnaar bo- Binnenlandse Zaken en de staatssecretaris vendien onmogelijk zijn: wij kennen noch v_aix_ Buitenlandse Zaken, Dehler, Lehr en de inhoud van de dagvaarding, noch die van het bezwaarschxift. Wij hebben slechts enige opmexddngen gemaakt die de storm betreffen, die zij verwekt heeft. Zoals wij gisteren hebben vermeld blijkt uit het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van Justitie, dat naar aanleiding van berichten over een dagvaarding tegen de x-aadsheex--commis- saris in de zaak-Menten enige leden zich voorbehouden hebben, deze aangelegen heid bij de openbax-e beraadslagingen over de begroting van Justitie ter sprake te brengen. R. P- Hallstein. Tijdens het onderhoud werd van Duitse zijde opnieuw de bereidheid van de Bonds regering uitgesproken om de Nederlandse regering alle medewerking te verlenen om de ontvluchten op te sporen, te arresteren en aan de Nederlandse regering over te leveren. Andex-zijds werd van Duitse zijde ge wezen op de jui-idische situatie, welke op grond der Duitse wetgeving aan de betrok kenen een aantal rechtsmiddelen biedt, die de procedure der uitwijzing behalve ge compliceerd ook tijdrovend zouden maken. Een uitlevex-ingsprocedure zou echter, zo werd vex-klaard, ook al ontbreekt tussen Duitsland en Nedexdand een uitleverings verdrag, betrekkelijk snel tot een beslissüxg kunnen voeren. Deze beslissing zou even wel door een Duitse rechter moeten worden genomen en de Duitse regering zou er geen invloed op hebben. De Nedex-landse regering zal thans moe ten beslissen welke procedure zij in deze omstandigheden zal verkiezen. Van Neder landse zijde werd bij het onderhoud van de gelegenheid gebruik gemaakt om een uitvoerige uiteenzetting te geven van de critische opmexddngen waartoe in Neder land de tot dusver waargenomen gang van zaken aanleiding heeft gegeven. Reuter meldt nog dat de West-Duitse ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken, zeiden dat het theoretisch mogelijk was dat er zevexx afzonderlijke uitleve- ringspi'ocedures zouden komen, wanneer alle zeven ontsnapten in verschillende rechtsdistricten gevat zouden worden. De ministers meenden echter, dat de beslis sing in het eerst behandelde geval wel in de overige gevalleix gevolgd zou wordexx. Middelhauve, de plaatsvervangende voor zitter van de F.D.P. (Liberalen), één van de Duitse regexungspartijen, heeft zich Don- derdag in het weekblad van de F.D.J., „die Deutsche Zukunft", gekeerd tegen uitleve ring van de ontvluchte gevangenen uit Breda. Middelhauve betoogde, dat in de Grond- v/et het asylrecht voor politieke vluchte lingen is vastgelegd. „Daarom kan er geen sprake zijn van uitlevering „in elk geval". Uitlevering kan alleen gebeuren als het om criminele misdadigers en niet-Duitsers gaat." Het stoffelijk overschot van een negen tien jaar oud geworden Deense weduwe, Birgitta Bodenhoff, die volgens in de fami lie overgeleverde vexxhalen 155 jaar geleden in haar grafxzou zijn vermoord, is van een oud Kopenhaags kerkhof overgebracht naar het anthropologisch instituut waar men een nauwgezet onderzoek wil instellen. Volgens de vex-halen zou de jonge weduwe destijds levend begraven zijn, toen zij „in trance" verkeerde en nog op de avond van de dag der begrafenis door grafrovers in haar kist zijn vermoord. Beroving van gra ven kwam in die tijd veelvuldig voor. Bij het opgraven van het lijk heeft men reeds verschillende ongewone omstandig heden kunnen vaststellen. Zo ontbraken in de kist de juwelen, die zich volgens oude brieven op het stoffelijk overschot bevon den moeten hebben. de nieuwe minister van Financiën, Bour- gés-Manoury, een lening sluit van 50 mil liard francs bij de Franse Bank, waarvan de helft binnen drie maanden moet worden terugbetaald en de rest tot de permanente beschikking van de Staat zal kunnen blijven. Tenslotte heeft Mayer gisteren nog medegedeeld dat vermoedelijk volgende week het zo omstreden project voor het Europese leger bij de Kamercommissie zal worden ingediend. Zoals men weet, zal de regering thans gelijktijdig nagaan welke artikelen van het ontwerp ter tegemoet koming aan de vex-langens van de meer derheid in afzonderlijke protocollen zullen moeten worden herzien. Na deze eerste stap rekent men er in politieke kringen overigens niet op, dat voor Juni of Juli de ratificatie in de Kamer aan de orde zal kunnen komen. Men her innert zich, dat de minister-president in zijn regeringsvex-klaring de oplossing van de Saar-kwestie als voorwaarde heeft ge steld, en de besprekingen over dat punt zouden waarschijnlijk pc.s in hun eerste fase heropend kunnen worden wanneer kanselier Adenauer in Parijs voor een nieuwe ministersconfex-entie der Schuman- landen, met de nieuwe chef der Franse diplomatie, Bidault, kennis zal hebben kunnen maken. De genoemde lening, die de nieuwe rege ring nu met de Franse Bank mag afsluiten, wordt over het algemeen als een veeg teken beschouwd ten aanzien van de eco nomische toestand van het land. Het be tekent, zo merkt men op, dat de inflatie, ondanks het experiment-Pinay, of tenge volge van de kabinetscrisis, zoals anderen menen, niet tot stilstand is gekomen of althans opnieuw is ingezet, want in elk ge val zal er nu een nieuwe massa papiergeld in circulatie worden gebracht, die niet door goud of goederen wordt gedekt. Met deze maatregel luidt de regering intussen de laatste fase van de begrotingsdebatten in, die door het aftreden van Pinay werden onderbroken, en welke premier Mayer uiterlijk begin Februari, dat is dus ruim een maand over tijd, hoopt te zullen kun nen afsluiten. Dat is namelijk het tijdstip, waarop anders een nieuwe, voorlopige maandbegx-oting zal moeten worden aan gevraagd. Mayer hoopt zo'n aanvrage, die wat be treft de Franse staathuishouding een niet zo heel degelijke indruk maakt, vooral te kunnen voorkomen met het oog op zijn twee buitenlandse reizen, die hem in Februari achtereenvolgens naar Londen en Washington zullën voeren. De gemeente Amsterdam is onlangs in beroep gegaan tegen het besluit van Ge deputeerde Staten van Noordholland, waarbij slechts gedeeltelijk is goedgekeurd een raadsbesluit van Amsterdam inzake vaststelling van bebouwingsvoorschriften voor het uitbreidingsplan Watergraafs meer. In deze voorschriften kwam de be paling voor, dat B. en W. bevoegd waren afwijking van deze voorschriften toe te staan ten behoeve van gemeente, vennoot schappen en stichtingen. Gedeputeerden hadden tegen deze bepaling het bezwaar, dat de particuliere bouwers hierdoor zouden worden achtergesteld. De Kroon heeft thans het besluit van Gedeputeerde Staten vernietigd. Het desbetreffende Koninklijk Besluit overweegt, dat inderdaad in het. algemeen de achterstelling van particuliere bouw onaanvaardbaar is, maar dat op grond van ambtsberichten moet worden aangenomen, dat van een zodanige achterstelling hiei5§ geen sprake is. Ir. F. Q. den Hollander: De nauwe internationale spoorweg-samen- werking, waarbij het nationale karakter der ondernemingen wordt bewaard, is in aller belang, aldus ir, F. Q. den Hollander, in een lezing voor het departement Den Haag van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Niet slechts het opstellen van dienstrege lingen en het verrekenen van wederzijdse diensten geschiedt centraal, de Europese spoorwegmaatschappijen hebben daarbij ook een gezamenlijk standaardisatiebureau te Utrecht. Een belangrijk besluit van dit bureaux is, het matex-ieel voor goederenver voer te standaardiseren, waardoor massa productie mogelijk wordt. De Nederlandse Spoorwegen streven naar verregaande ra tionalisering. Van de exploitatiekosten bestaat 25 per cent uit afschrijving op vervangingswaarde en 19 percent uit kosten van onderhoud der spoorlijnen. Beschouwt men daarnaast het wegvervoer, dan ziet men, dat dit slechts 7.5 percent van de inkomsten aan wegenbelasting behoeft op te brengen. Gestreefd moet worden naar een modern bedrijf, dat niet moet schromen verbindin gen met ander dan spoorwegmaterieel te exploiteren,indien zulks bedrijfseconomisch noodzakelijk is. Op dit punt ondervinden wij nogal eens moeilijkheden en daarom laten wij dergelijke verbindingen nog veelal door anderen ondei-houden, zei ir. Den Hol lander. Mogelijkheden om een commercieel-ge- zonde Europese spoorwegmaatschappij te vormen zijn er niet. Zulks voxmt echter geen beletsel voor nauwe samenwerking. De integratie van de Europese spoorwegen is zeer vérgaand, hetgeen in aller belang is, aldus ir. Den Hollander. De Wet op de Ondernemingsraden schrijft voor, dat de verplichting, in be paalde ondernemingen ondernemingsraden in te stellen, ingaat op een datum die door de Sociaal Economische Raad voor de ver schillende bedrijfstakken wordt vastgesteld en die moet liggen vóór 7 Juni 1953. Voordien moeten de bedrijfscommissies voor de verschillende sectoren van het be drijfsleven zijn ingesteld. De moeilijk heden, die zich hierbij voordoen, veroor zaken veel vertraging. Problemen van organisatorische en technische aard, zoals de bepaling van de representativiteit van bepaalde organisaties en de afbakening van de verschillende sectoren van het bedrijfs leven, blijken veelal niet op korte texmijn oplosbaar te zijn. Minister Suurhoff, die voor het tempo van behandeling door de Commissie On- derixemingsraden van de S.E.R. niet recht streeks verantwoordelijk is, houdt er reke ning mee, dat de gestelde termijn zal moeten worden verlengd. GEEN VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht in het Zuiden plaatselijk lichte vox-st. overigens wei nig verandering in temperatuur. 24 Januari Zon op 8.32 uur, onder 17.13 uur. Maan op 11.51 uur onder 4 25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdag 23 Januari Hoog water: 9.38 en 22.13 uur. Laag water: 5.02 en 17.34 uur. Zaterdag 24 Januari Hoog water: 10.49 en 23.35 uur. Laag water: 6.04 en 18.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1