Zal Tito verbintenis met Grieken en Turken aangaan? Roofoverval in Blaricum werd gepleegd door 19- en 15-jarige Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT SS-er Bikker - nog in „Schutzhaft"- gelooft niet, uitgeleverd te worden Tanker „Miriella" met Perzische olie op weg naar onbekende haven Speculaties omtrent Joegoslavië Dr. ir. S. L. Louwes overleden Canadees schip door brand vernield Oost-Duitsers leggen „Jodenlijsten'-' aan Begroeting Door hun vermomming leken zij 10 jaar ouder Het woord is aan... Nieuwe beschuldiging van de Prawda Directeur-generaal van de Voedselvoorziening Franse zienswijze inzake E.D.G. Egypte's „bevrijdingsfront" Sultan Hamid II komt voor hooggerechtshof Ook dit jaar in Maart drie boekenmarkten iïij betaalt (van wiens geld?) zijn eigen advocaat Tegenvaller voor jonge immigranten in de V.S. Gedetineerden uit Zuiden naar Hoorn overgebracht Rotterdamse journalist vrijgelaten Bonen sprongen uit de band 67e JAARGANG No 168 MAANDAG 26 JANUARI 1953 297e JAARGANG No 16 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15293 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitcnspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro-273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (Reuter). In diplomatieke van de besprekingen geweest, die geken- kringen acht men het niet onmogelijk dat de besprekingen tussen Joegoslavië, Grie kenland en Turkije zullen leiden tot een drie-mogendhedenverdrag. Men is van oor deel, dat Turkije reeds geruime tijd voor stander is van een dergelijk verdrag. Zoals eerder gemeld is, bevindt de Turk se minister van Buitenlandse Zaken, Fuad Koprulu, zich thans in Joegoslavië. De vol gende maand zal zijn Griekse collega een bezoek aan het land brengen. Men wijst er op, dat een en ander geens zins betekent, dat Joegoslavië tot het At lantische pact zal toetreden. Men acht het echter van belang, dat het land zich moge lijk zal binden aan twee landen, die wel lid zijn van het pact. Na een bezoek van Koprulu aan maar schalk Tito is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat tijdens het be zoek van Koprulu „volledige overeenstem ming" is bereikt over de „wenselijkheid, om concrete wegen en vormen te formu leren voor de toekomstige samenwerking tussen de landen, teneinde vrede en veilig heid te handhaven". De besprekingen wer den in een geest van „oprechte vriendschap, vertrouwen en wederzijds begrip" gevoerd. Men heeft, aldus het communiqué, in den brede gesproken over vele kwesties en in het bijzonder over een uitbreiding van de samenwerking en de behoefte aan gemeen schappelijke veiligheid. Maandag zal minister Koprulu bespre kingen in Athene voeren. Zijn Griekse ambtgenoot, Stephanopoelos. zal de volgen de week een bezoek aan Joegoslavië bren gen. Donderdag zeide Tito aan een diner ter ere van Koprulu onder meer: „Onze samen werking zal zich blijven ontwikkelen, zodat zij zich zo doeltreffend mogelijk zal af tekenen in het belang van de verdediging van onze gemeenschappelijke belangen". Op een persconferentie na afloop van de onderhandelingen met maarschalk Tito zei Koprulu, dat hij „zeer voldaan" is. De defensie was het voornaamste onderwerp In Den Haag is Zondag onverwacht over leden dr. ir. S. L. Louwes, directeur-gene raal van de Voedselvoorziening. De heer Louwes, die op 29 Maart 1889 te Uirum (Gr.) werd geboren, studeerde, na de HBS in Groningen te hebben doorlopen, aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen. In 1912 werd hij assistent-rijksland- bouwconsulent te Schagen, waarna hij in 1913 tot directeur van de Rijkslandbouw- winterschool en tot rijkslandbouwconsulent voor Overijsel te Meppel werd benoemd. In 1917 werd hij directeur tfan een derge lijke school te Hengelo (O.). Van 19231935 was de heer Louwes lid van de Provinciale Staten van Overijsel, waarvan de laatste vier jaar lid van Ge deputeerde Staten dezer provincie. Tot 1945 was hij voorziter van het Nederlands Genootschap van Landbouwwetenschappen en regeringscommissaris voor de akker bouw en veehouderij. In 1940 volgde zijn benoeming tot direc teur-generaal van de Voedselvoorziening. Van 1945 tot 1948 was ir. Louwes adviseur van de directeur-generaal van de Voedsel- er. Landbouworganisatie van de U.N.O. In 1947 verleende de senaat van de Landbouwhogeschool te Wageningen ir. Louwes het eredoctoraat in de landbouw wetenschappen. LIVERPOOL, (Reuter) De 20.235 ton metende „Empress of Canada", eigendom van „the Canadian Pacific steamships li mited", is Zondagavond, terwijl het schip in de haven van Liverpool in dok lag, in brand gevlogen. Nadat tweehonderd brandweerlieden zes uur lang vergeefs ge poogd hadden de brand meester te worden, is de „Empress of Canada" gekapseisd. Het verloren gaan van dit schip is voor de maatschappij een gevoelig verlies, dat des te sterker woi'dt gevoeld omdat reeds velen, in verband met Britse kronings plechtigheden in de komende zomer, bij de maatschappij passage naar Groot-Brittan- nië hebben geboekt. Men meent, dat de brand, op nog niet opgehelderde wijze, in de scheepsapotheek is ontstaan. Er waren op het tijdstip van de brand geen passagiers aan boord. Vijf brandweerlieden moesten na de strijd met het vuur in een ziekenhuis wor den behandeld. Andere slachtoffers zijn er niet. „A.F.P." meldt nog dat de „Empress of Canada" 24 jaar oud was. Het schip was voor ongeveer 750.000 pond sterling ver zekerd, maar de waarde er van was naar schatting twee millioen pond. De „Empress of Canada" ligt thans voor de helft onder water. Het schip wordt als „totaal verloren" beschouwd. De Franse Hoge Commissaris in Duits land, Poncet, heeft Zaterdagavond te Pa rijs verklaard, dat indien het verdrag van de Europese defensiegemeenschap niet wordt bekrachtigd, dit onvermijdelijk de vorming van een West-Duits nationaal leger ten gevolge zal hebben. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de jonge democratie in West-Duitsïand in gevaar wordt ge bracht en dat de neigihg van Duitsland om zich-met de Sovjet-Unie te verbinden sterker wordt. merkt werden door „wederzijds begrip, vertrouwen in elkanders goede bedoelingen en gehechtheid aan de vrede". Op de vraag of de onderhandelingen een formeel verdrag tussen Joegoslavië, Grie kenland en Turkije naderbij hadden ge bracht, antwoordde Koprulu, dat bij de onderhandelingen slechts twee landen be trokken waren. Gevraagd naar de mogelijkheid van zo'n verdrag zei Koprulu, dat de toekomst altijd rijk aan mogelijkheden is, maar dat het op het ogenblik niet verstandig is een nauw omschreven antwoord te geven. BERLIJN (D.P.A.). Naar de mening van de voorzitter van het verbond van Joodse gemeenten in Oost-Duitsland, de dezer dagen naar West-Rerlijn uitgeweken Julius Meyer, bereidt de communistische partij in Oost-Duitsland door het aanleggen van „Jodenlijsten" nieuwe maatregelen voor tegen de nog overgebleven Joden al daar. „Alle Joden in Oost-Duitsland lopen vandaag of morgen gevaar", aldus Meyer. Hij zei, dat tot nu toe ter waarde van 40 millioen mark aan eigendommen van Oost- Duitse Joden door de overheid in beslag is genomen. De Oost-Duitse vicepremier Otto Nuschke heeft een beroerte gehad. De 70-jarige staatsman is in het ziekenhuis opgenomen. Nuschke is voorzitter van de Oost-Duitse christen-democratische partij (C.D.U.). De plaatsvervangende voorzitter van deze partij, Dertinger, die tevens minister van Buitenlandse Zaken was, is op beschuldi ging van spionnage kort geleden gearres teerd. Volgens sommige partij-functionarissen is Nuschke volkomen gezond. Op hét partij- hoofdkwartier zegt men echter, dat hij naar het ziekenhuis overgebracht is, aldus A.F.P. (A.F.P.) Alle Egyptische vakbonden hebben besloten zich te ontbinden en aan te sluiten bij het „bevrijdingsfront", dat de ontbonden politieke partijen vervangt, al dus heeft een woordvoerder van het front Zondag medegedeeld. Waarnemers achten het besluit der vakbonden van groter be lang dan de ontbinding der partijen. Op 4 Februari zal het hoofdkwartier van het front worden geopend. Er zal een week blad en later een dagblad worden uitge geven. Vrouwen zullen tot de organisatie worden toegelaten. KOREANEN OP EILAND TSOETSJIMA GEVANGEN GENOMEN. De Japanse politie heeft op het eiland Tsoetsjima tussen Japan en Korea tien Koreanen na een vuurgevecht gevangen genomen. De politie is van oordeel dat het ont vluchte krijgsgevangenen van het eiland Koje zijn. Zij werden gevonden in een schuilplaats in de bergen. Bij een bezoek aan de universiteit van Cairo ontmoette Egypte's sterke man gette- raal Naguib een zijner vroegere oppassers. De begroeting ivas zeer hartelijk.... DJAKARTA. (Aneta). De procureur- generaal heeft op 16 Januari de zaak van Sultan Hamid II aan het hoog gerechts hof overgegeven. Primair is de ten laste legging gebaseerd op artikel 108 van het Wetboek van Strafrecht, dat onder meer spreekt van opstand. Subsidiair is de ten laste legging gebaseerd op artikel 110 waarin gesproken wordt van het „anderen trachten te bewegen tot het plegen van een misdrijf", of „gelegenheid, middelen of in lichtingen tot het plegen van het misdrijf te verstrekken". Mr. Surjadi uit Soerabaja zal als verdediger optreden. Drie leden van het hooggerechtshof bestuderen thans de zaak. De voorzitter van het hooggerechts hof verklaarde dat de grootst mogelijke spoed zal worden betracht. Er is echter nog geen datum, waarop de zaak zal wor den behandeld, vastgesteld. Sultan Hamid II bevindt zich thans on geveer drie jaar in arrest. Der traditie getrouw zal op de laatste dag van de Boekenweek, dit jaar 7 Maart, in De Bijenkorf te Amsterdam, 's-Graven- hage en Rotterdam weer een boekenmarkt worden gehouden, respectievelijk voor niet-belletristische werken, jeugdlectuur en litteratuur. De baten zullen als steeds ten goede komen aan het ondersteunings fonds van de Vereniging van Letterkun digen. Het initiatief-comité bestaat uit de he ren dr. M. Euwe, J. van der Kolk, dr. A. Melchior, mr. P. Mijksenaar, dr. A. F. J. Portielje en A. Viruly. In het comité van uitnodiging hebben zitting mevrouw Anne Rees-Mulder, dr. B. Delfgaauw, Kees Hana en prof. dr. J. Presser. De beschadigde „Oranje" op de rede van Tandjong Priok. (Sveciale berichtgeving) Een dikke mist hangt in de Bismarck- straat van de Westfaalse stad Hamm, waar, in het Huis van Bewaring van vijf verdiepingen, sinds begin Januari een der uit Breda ontsnapte S.S.'ers gevangen zit. Het is Herbertus Bikker, die zich op 28 December bij een gemeentelijke instantie in Hagen meldde omdat hij meende dat hij als „politieke vluchteling" recht op ondersteuning had. Hij werd echter ge arresteerd en naar Hamm overgebracht waar het Oberlandesgericht gevestigd is, de hoogste rechterlijke instantie in dit ge bied. Men kan deze instelling ongeveer vergelijken met een gerechtshof in Neder land. Wij vroegen aan de president van dit hof of we met Bikker een gesprek moch ten voeren. Hij kon dit echter op grond van dienstvoorschriften niet toestaan. Ons werd meegedeeld dat ook Duitse journa listen Bikker niet mochten interviewen. Wij hebben ons toen gewend tot een advo caat uit Hamm, dr. Stauf, die Bikker als raadsman zal bijstaan. Deze kleine, ge zette advocaat bleek bereid ons te ontvan gen, hij deed erg joviaal en spoedig waren we in een druk gesprek gewikkeld. Langs onze neus weg vroegen we: „Bikker had geen cent op zak. Het hof heeft u zeker verzocht, als zijn pleitbezorger op te tre den?" Dr. Stauf schudt het hoofd: „Neen, Bikker heeft mij zelf gevraagd, omdat hij aan mij de voorkeur geeft". „Wie betaalt dan het honorarium?" Dr. Stauf haalt de schouders op: „Bik ker zal wel de een of andere groep in Duitsland achter zich hebben, waarvan hij het geld ontvangt. Voorlopig maak ik me daar geen zorgen over". In tegenstelling met andersluidende be richten kon dr. Stauf met zekerheid ver klaren dat Bikker niet Woensdag a.s. wordt vrijgelaten. Wel is er een bepaling- in de Duitse wet dat de voorlopige hech tenis ten hoogste een maand mag bedra gen, maar hier betreft het een uitzonde ringsgeval. Komt er geen verzoek tot uit levering dan kan Bikker op 28 Februari de gevangenis verlaten. Maar dan bestaat de kans dat de politie hem onmiddellijk bij de kraag grijpt om hem eventueel uit te wijzen. Eerst moet echter vast staan dat Bikker geen pblitieke vluchteling is, die zich op het Duitse asylrecht kan beroepen. Bikkers wandaden Bikker heeft aan zijn raadsman verteld dat hij er vast van overtuigd is dat hij nooit naar Nederland zal behoeven terug te keren. Hij heeft in de Duitse weermacht gediend en volgens hem heeft hij daardoor het Duitse staatsburgerschap verworven. Op de dag nadat Duitsland de oorlog aan Rusland had verklaard, nam hij dienst bij de Waffen S.S. Toen hij zware verwon dingen opliep, werd hij bij de Duitse be zettingsautoriteiten in Nederland te werk gesteld. Hem zijn destijds twee moorden op on derduikers ten laste gelegd: een in de buurt van Zwolle, waar een Nederlander „auf der Flucht erschossen" werd, en een in Daarlerveen. Bovendien trad hij beest achtig op als bewaker van het kamp „Erica" bij Ommen. Aan zijn advocaat heeft Bikker meege deeld dat hij part noch deel had aan de moord in Daarlerveen. Wel deed hij een omvangrijk verhaal van hetgeen er in Zwolle gebeurde. Toen de onderduiker Vatf-Hout met andere gevangenen zou worden weggevoerd, verzocht deze aan de commandant of hij zijn kleren mocht ha len, die zich in een boerderij in de buurt bevonden. Dit werd toegestaan, maar Bik ker moest hem met een geladen karabijn in de hand begeleiden. Toen men bij de boerderij was aangekomen zou Van Hout gevlucht zijn in een schuur, waar een worstelpartij ontstond. De gevangene wist te ontkomen, maar Bikker zette hem na en voordat Van Hout een bosje kon be reiken, werd hij neergeknald. Bij de be handeling van de zaak tegen Bikker is ge bleken dat de vluchteling door 20 kogels was getroffen. Toen hij op de grond lag, heeft Bikker nog verschillende schoten op hem afgevuurd. Uit ons gesprek bleek ons dat de heer Stauf, zoals vele van zijn collega's, lid van de „partij" is geweest. Hij staat bekend als een bekwame pleiter. Wanneer de tweede „senaat" van het Oberlandesgericht in Hamm over de uitlevering van Bikker meet beslissen, staat het volgens hem geenszins vast dat daartoe besloten wordt. Wij kregen de indruk dat de advocaat veeleer bevreesd is dat Nederland om uit wijzing zal vragen in welk geval hij wei nig kan doen. ROME (Reuter) In de Italiaanse olie kringen die achter de poging staan om met de tankboot „Miriella" Perzische olie op de wereldmarkt te brengen, wordt gezegd, dat men verwacht de lading te zullen verliezen, maar dat door de poging het contract met de Perzische regering in stand wordt ge houden. „Als de toestand verandert en de Per zische olie weer vrij kan worden verkocht, hebben wij een voordelig contract," zo zei men. Er is nog steeds geen zekerheid, dat de „Miriella" op weg is naar een Italiaanse haven, maar in scheepvaartkringen wordt dit hoogstwaarschijnlijk geacht. De tanker heeft 5000 ton geraffineerde olie aan boord. De olie die het schip aan boord heeft is geschikt pm gestookt te worden in scheeps motoren, zodat het schip op weg naar zijn onbekende bestemming niet behoeft te tanken. Volgens de „Anglo-Iranian", de Bi'its- Perzische oliemaatschappij, is de olie haar eigendom. Zij zegt een gerechtelijke actie te zullen instellen tegen de kopers van de olie, waar die zich ook mogen bevinden. Ook werd Zaterdag vernomen, dat de ..Societa Petroleum" te Rome, de oorspron kelijke bevrachter, tanks bij Ancona in Italië heeft gehuurd. Men hechtte er in oliekringen te Rome veel gewicht aan, dat de olie geraffineerd is in een raffinaderij, waarvan de „Anglo- Iranian" verklaart eigenares te zijn. Dit zou, zo zei men, een juridisch argument van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. Mario Badoglio, zoon van de maarschalk uit de tweede wereldoorlog en leider van de „Societa Petroleum" verklaarde, dat de tanks te Ancona „enige tijd geleden" van het departement van Marine waren ge huurd. Het departement wilde geen com mentaar op deze verklaring geven. De roofoverval op de Boerenleenbank te Blaricunj, waarbij op 8 Januari twee ge maskerde individuen een bedrag van 17.130.50 in de wacht sleepten, is opge lost. Twee jongens uit Laren, de 19-.iarige J. H. H. van T., die inmiddels in militaire dienst was gegaan en zich in een kazerne te Nijmegen bevond, en zijn 15-jarige vriend G. J. J. C., die zijn vader in diens melkzaak placht te helpen, zijn gearres teerd en hebben na aanvankelijk hardnekkig hun onschuld te hebben volgehouden thans een volledige bekentenis afgelegd. Boven dien is nog een oom van de oudste der beide jongens, de ongeveer 50-jarige onge huwde bankwerker T. uit Laren, in hechte nis genomen, omdat hij de jongens na de overval behulpzaam is geweest en zich van de buit 1.000 had toegeëigend. Bijna het gehele geroofde bedrag is te recht. Door een zorgvuldige voorbereiding van de overval waren de jongens er in ge slaagd, de politie geruime tijd op een dwaalspoor te houden. Zij hadden zich een speciale nieuwe kleding aangeschaft, die zij dadelijk na de overval bij de behulpzame oom in de kachel hadden ver brand. Door deze vermomming hebben de overvallen kassier, M. E. Bek, en de twee anderen, die tijdens de overval in de bank waren, hun leeftijden verkeerd geschat. Zij hadden de 15-jarige C. voor een man van ongeveer 32 jaar aangezien en zijn 19- jarige metgezel, die kleiner van stuk was, voor een man van 26 jaar. De oudste van de twee liet zich op de avond van de overval eerst uit Laren in een taxi naar Hilversum rijden en nam daar een andei-e taxi naar Blaricum. Daar door vestigde hij de indruk, dat hij uit Hil versum kwam. In Blai'icum liet hij de chauffeur dichtbij de Boerenleenbank stil houden. Hij verzocht hem een kwartiertje te willen wachten tot hij terug zou komen en gaf hem als borg tien gulden. Vijftig meter verder stond zijn jonge kameraad, die lopende uit Laren was ge komen, op hem te wachten. Tezamen tra den zij het bankgebouw binnen, terwijl zij de maskers over hun gezicht trokken. De oudste hield claar de enige klant, een bloe menhandelaar uit Blaricum, met zijn re volver in bedwang en dé 15-jarige Van T. stak de kassier een revolver onder de neus. Hij was het, die van achter het loket het geld wegnam. Geruisloos, zoals zij binnen waren geko men, haastten zij zich terug naar de taxi en namen beiden achterin plaats. De oud ste gaf de chauffeur opdracht naar Crailo te rijden, doch enkele honderden meters voor de grote rijksweg stapten zij uit en stuurden de taxi terug naar Hilversum. De rit kostte slechts zes gulden, maar de oud ste liet de chauffeur de overblijvende vier gulden behouden. Te voet baande het. tweetal zich daarna in het duister door de bossen en over de hei een weg terug naar Laren. Daar gin gen zij het huis van de reeds genoemde oom binnen, die naast de ouders van Van T. woont. Binnen verdeelden zij de buit. Ieder kreeg 8500 en beiden propten deze bankbiljetten in een jampotje. De potjes werden daarna met lak geverfd en aldus ondoorzichtig gemaakt. Ieder met zijn eigen jampotje vertrokken zij later op de avond naar huis. Beiden begroeven alvorens binnen te treden het potje in de tuin van het ouderlijk huis. Blijkbaar kon de oom zich met deze gang van zaken niet erg verenigen. Hij ging in de nacht in de naast zijn perceel gelegen tuin van neeflief, groef diens potje op en nam er in totaal 1000 uit. Kort na de overval zijn twee corveeërs van de „Monnikenberg" verdacht van de overval en gearresteerd. Hoewel de taxi chauffeur en een der getuigen uit de bank met stelligheid beweerden een van deze corveeërs als de dader te herkennen bleek zijn onschuld alras uit een door hem aan gevoerd alibi. Van de twee thans gearresteerde jongens heeft de oudste erkend, dat van hem het initiatief voor de overval is uitgegaan. Bei de jongens komen uit grote gezinnen. Zij beweren de nieuwe kleding en de andere attributen van hun eigen spaargeld te heb ben gekocht. De pistolen zouden nog uit de oorlog stammen. Dat van de oudste overvaller werd teruggevonden achter de dubbele wand van een kastje, dat thuis in zijn slaapkamer stond. De jongens hebben medegedeeld, dat hun revolvers tijdens de overval geladen waren. Vervaarlijke jongste De jongste van het tweetal, een lange, forse knaap, had, hoewel hij volkomen onverwachts werd gepakt, de nodige voor zorgen genomen om na een eventuele ar restatie een ontvluchtingspoging te kun nen ondernemen. Hij had een revolver in een foudraaltje in zijn knieholte gehan gen: met een riempje boven de knie en aan de onderzijde een bandje, dat om de kuit was gebonden. Bij de eerste fouillering op het politiebureau had hij succes. Het kleine verborgen wapen werd niet ontdekt. Een tweede fouillering maakte hem argwanend en toen men bij zijn benen kwam, bukte hij zich bliksemsnel om zijn revolver te pakken. De politie wist evenwel tijdig zijn polsen te grijpen en hem het wapen te ont futselen. Het stond op scherp: met negen patronen in het magazijn en een voor de loop. In vroeger jaren was deze jongen al be kend door zijn hobby: het houden van al lerlei soorten roofdieren, als uilen en val ken, die hij met levende vogels voedde. Ook hield hij wel vossen en het was deze laatste wetenschap, waarvan de politie ge bruik maakte. Zij belde aan de ouderlijke woning en maakte een jonger broertje er op altent, dat er weer narigheid zou zijn met een losgebroken vos. Het broertje, ge heel onkundig van de avonturen van zijn oudere broer, haalde aanstands G. er bij om de kwestie te regelen. Toen hij buiten kwam, klikten nog vóórdat hij wist wat er gebeurde, de boeien om zijn handen. Schopenhauer: Wie niet zijn leven lang in zekere mate een groot kind blijft, maar een ernstig, nuchter, geposeerd en verstandig man wordt, kan een zeer nuttig en degelijk lid der maatschapij zijn, maar nooit een genie. LONDEN (Reuter). De „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, heeft de negen Moskouse medici, die onlangs zijn beschuldigd van een samen zwering om een aantal Russische militaire leiders „uit de weg te ruimen", van nóg een moord beschuldigd. In een artikel ter herdenking van Vale rian Koeibysjew, eens een der belangrijk ste Sovjet-leiders, verklaarde het blad, dat hij was „vermoord door de geneesheren- gifmengers in dienst van buitenlandse im perialisten", aldus meldde Zondag radio- Moskou. Alle belangrijke Russische bladen her dachten Zondag de dood van Koeibysjef, achttien jaar geleden. Indertijd werd ge zegd, dat Koeibysjef, voormalig vice-voor- zitter van de raad van volkscommissarissen, die in de processen van 1938 een der slacht offers van een terroristische organisatie werd genoemd, vermoord was door „dok ters-gifmengers". Voorts werd verklaard, dat hij samen met de schrijver Maxim Gor ki en de politiechef Menzynsky was ver moord door twee artsen. (Van onze correspondent in Washington) In de Verenigde Staten worden de mees te jongemannen tussen de 18 en de 26 jaar opgeroepen voor militaire dienst. Uiter aard zijn dat zowel diegenen, die hier ge boren zijn, alsook zij, die op later leeftijd zich in dit land gevestigd hebben. Ook jongens, die bijvoorbeeld in Nederland juist twee jaar dienstplicht achter de rug hebben en daarna naar Amerika emigreren, hebben een grote kans, wanneer zij nog geen 26 jaar zijn, hier opnieuw twee jaar in dienst te moeten. Dat valt uiteraard voor hen niet mee. Men kan het zich indenken dat Amerika zijn nieuwe of aanstaande staatsburgers vertrouwd wil maken met de sfeer en werkwijze in het Amerikaanse leger, maar vraagt zich toch af of er voor hen, die reeds dienst hebben gedaan in een leger van de Noord-Atlantische gemeenschap, geen andere manier van aanpassing gevon den kan worden dan opnieuw een dienst plicht van twee jaar. Ongeveer de helft van de 123 gedetineer den, die in de mijnen waren te werk ge steld, en verblijf hielden in het mijnkamp Eygelshoven, is thans overgebracht naar de strafgevangenis te Hoorn. Aanvankelijk waren deze gedetineerden ondergebracht in de huizen van bewaring te 's Hertogen bosch, Roermond en Maastricht. Die uit !s Hertogenbosch en Roermond zijn Vrijdag naar Hoorn getransporteerd. De laatste groep is hedenmorgen van Maastricht naar Hoorn gebracht. Dit trans port is evenals de vooi-gaande transporten geschied per transportauto met extra poli tiebewaking. De transporten zijn zonder enige moeilijkheid verlopen. De laatste groep uit Norgerhaven wordt morgen overgebracht. De Rotterdamse leerling-journalist E. die Dinsdag in verzekerde bewaring was gesteld, omdat hij in Het Rotterdamsch Parool militaire geheimen gepubliceerd zou hebben, is Zaterdagmiddag op vrije voeten gesteld, na door de rechter-com- missaris en door de officier van justitie verhoord te zijn. Er is, naar de Volkskrant meldt, tegen hem proces-verbaal opgemaakt evenals tegen zijn directe chef, die Zaterdag door de Koninklijke Maréchaussée is verhoord. Nader wordt bericht dat een vooronder zoek tegen de leerling-journalist L. E. is ingesteld. Even ten Zuiden van Eindhoven is een Belgische personenauto aangehouden, waarvan de hard opgepompte banden met koffiebonen bleken gevuld te zijn. Men ontdekte dit, toen ambtenaren van de douanedienst de chauffeur hadden gelast met de wagen naar Eindhoven te rijden en aan de rand van de stad een der ban den sprong. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de andere banden, met inbegrip van de reserveband, eveneens waren gevuld met koffiebonen Tweehon derd kilo koffie kwamen zo aan het licht. Ten einde het breken van de bonen on der het rijden te voorkomen, waren de banden extra hard opgepompt, als gevolg waarvan er een was gesprongen. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en aanvankelijk hier en daar mist. Overwegend droog weer. Aanvankelijk zwakke en later tot vrij krachtig toe nemende Zuid-Westelijke wind. Van nacht in het binnenland hier en daar lichte vorst, overdag dezelfde tempe raturen als vandaag. 27 Januari Zon op 8.28 uur. onder 17 18 uur. Maan op 14.29 uur. onder 7 22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 26 Januari Hoog water: 0.59 en 13.29 uur. Laag water: 8.49 en 21.23 uur. Dinsdag 27 Januari Hoog water: 2.05 en 14.23 uur. Laag water: 9.59 en 22.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1