In hoeverre mag tandarts zich bij zijn werk laten assisteren? Pi Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Boetes geëist tegen assistente, die afdruk van kunstgebit maakte Pijn... overal! AKKERTJES De radio geeft Dinsdag Man forceerde kluis en ontsloot 2 brandkasten Oud-minister Dyxhoorn overleden RR PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Mgr. dr. H. Schaepman herdacht oclx ió het zo MAANDAG 26 JANUARI 1953 2 Principiële vraag voor kantonrechter Bekroningen Stichting Kunstenaarsverzet Bestrijding van mond- en klauwzeer Onderzoek naar het ongeluk te Ankeveen Door electrische stroom gedood Vergeefse moeite Kassier zag geboeid toe Commissaris der Koningin erevoorzitter Rode Kruis Duplicaten Burgerlijke Stand naar buitenland Wagen van werktrein ontspoord Kerkelijk Nieuws Javasche Bank 125 iaar Heringa Wuthrich van leven I Dit verschijnse dat vdn grote theoretische betekenis is, toont aan dat er in de wereld der micro-organismen geen scher pe grens te trekken is tussen levende en dode stof. Wij weten niet, waar bij virus sen en bacteriophagen het leven begint. Evenmin als het mogelijk is een scherpe scheiding te maken tussen het planten- en het dierenrijk, evenmin is het mogelijk de vraag te beantwoorden of virussen en bac teriophagen leven of niet. Voor de Haarlemse kantonrechter werd Zaterdag een voor het horen van getuigen geschorste zaak voortgezet tegen de Rot terdamse tandarts C. V. en diens assis tente mej. E. A. R., welke laatste volgens de dagvaarding onbevoegd de tandheel kunde had uitgeoefend. De eerstgenoemde, die voor de Vereniging van Tandheel kunde met Evipan-narcose ook in Haar lem zitting hield aan de Nieuwe Gracht, stond terecht omdat hij haar daartoe op dracht had gegeven. De geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid in Noordholland had twee agenten proces-verbaal tegen beiden laten opmaken op 30 September van het vorig, jaar. Bij de vorige behandeling van deze zaak had een door V. behandelde patiënt, de 29-jarige S. J. K., als getuige verklaard, dat diens assistente een gips-afdruk van zijn boven- en onderkaak had gemaakt voor de vervaardiging van een kunstgebit, terwijl V. zelf een andere patiënt gade sloeg, die langzamerhand bijkwam uit de narcose waaronder hij gebracht was. De tandarts had verklaard, dat hij het ma ken van de afdruk zonder bezwaar aan zijn assistente kon overlaten aangezien dit volgens hem een eenvoudig werk was en omdat mej. R., na vijf jaar practijk vol doende bekwaamheid voor dit werk had. „Onbevoegd uitoefenen van tandheelkunde" Bovendien was het naar hü zei onder zijn toezicht gebeurd. De geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid in Noordholland, de heer A. P. N. de Groot, die als getuige deskun dige gehoord werd, zeide, dat hier sprake was van onbevoegd uitoefenen der tand heelkunde en dat het gevaar voor infecties bij het maken van gipsafdrukken door on bevoegden van een mond, „waarin ge werkt is", niet is uitgseloten. Op vragen van de raadsman der beide gedagvaarden, mr. H. de Waard, verklaarde deze getuige, dat hij dit werk hoogstens zou toever trouwen Ran studenten in Universiteitskli nieken, rij het onder streng toezicht. De tandarts W: F. Vos, die eveneens als des kundige werd gehoord, zeide dat men het maken van dergelijke afdrukken zeker niet aan een assistente mag overlaten, aan gezien dit een ingewikkeld technisch werk is, waarvoor men vooral ook veel anato misch inzicht moet hebben. De gehele pro these (het maken van een kunstgebit) hangt af van zulk een afdruk. „Het gaat hier om de principiële vraag: wat mag een tandarts zijn assistente laten doen" zei de gedagvaarde V. zelf toen hij gehoord werd als getuige in de zaak tegen mej. R. „Een goed arts zal haar laten doen wat zij kan". „Ook kiezen laten trekken?", luidde de vraag van de kantonrechter. „Dat zou wellicht wat te ver gaan", ant woordde V., „ofschoon het wel gebeurt door ongediplomeerde studenten onder toezicht". Hij noemde voorbeelden van een dergelijke delegatie van bevoegdheden in de medische wereld zoals het toedienen van injecties door leerling-verpleegsters in ADVERTENTIE Pijn in rug, armen en benen; dat draait vast op griep uit! Tenzij U zo wijs bent om het kwaad te bestrijden met ...die helpen direct! I HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de huis\rouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Zeg eens, Amerika. 14.30 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Reportage. 18.35 Platen. 18.50 Paris vous parle. 18.25 Koor zang. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Amuse mentsmuziek. 21.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21.50 Tiroler muziek. (In de pauze: De sportman van het jaar). 22.30 Mededelin gen. 22.35 Platen. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonette-orkest en solisten. 8.50 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Amusementsmuziek. 10.35 Concertgebouworkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Kamerorkest en solist. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17 00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Het Bestuurs-stelsel van de Nederlandse Antillen. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metro- pole-orkest en solist. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken, causerie. 19.30 Platen. 20.00 De gewone man. 20.05 Orfeo ed Euridice, opera. (Pl.m. 21.15—21.30 De Radiodokter, causerie). Pl.m. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Piano kwartet. 23.5024.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Cabaret Wim Sonnevcld. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12,30 Weerbericht. 12.34 Koor zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Pianorecital. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. .19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroeporkest en solisten. 21.00 Wat is dat?. 21,30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.45 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. ziekenhuizen en het narcotiseren door operatie-zusters. Nadat ook de twee ver balisanten de hoofdagent en de agent N. L. S. en R. P. als getuigen waren gehoord was het woord aan de ambtenaar van het O.M., die zeide, dat het toezicht op de assistente bij haar werk ook maar betrek kelijk was geweest omdat V. zijn aandacht moest verdelen over haar en de patiënt, die nog onder narcose was. Hij achtte be wezen, dat in dit geval onbevoegd tand heelkunde is uitgeoefend en eiste tegen de assistente E. A. R. een boete van f 45 subs, negen dagen en tegen de tandarts C. V. f 75 subs. 25 dagen. Mr. H. de Waard vestigde er in zijn pleidooi de aandacht op, dat het wetsar tikel, dat de alleen aan tandartsen toeko mende bevoegdheden noemt, ook „het toe passen van de prothese" (onder meer het maken van kunstgebitten) impliceert. Daaronder valt dus ook het maken van gips-afdrukken. „Maar het vervaardigen van kunstgebitten geschiedt immers ook door mensen, die geen tandartsbevoegd heden hebben, en wel in tandtechnische laboratoria?", zo vroeg hij. „Dit is even zeer in strijd met de wet". Hij wees er voorts op, dat bijvoorbeeld voor het maken van een been-prothese ook de technici de gips-afdrukken maken en niet de genees kundigen. Een assistente, die reeds vijf jaar als zodanig werkt zal, naar hij verder zeide, niet met vuile handen een afdruk maken (de enige mogelijke oorzaak van infectie). Mr. de Waard noemde dit een geval voor de medische tuchtraad, omdat juristen er zich zijns inziens geen oordeel over kunnen vormen. Niet „als bedrijf" Hij bestreed de zinsnede in de dagvaar ding volgens welke mej. R. hier onbe voegd de tandheelkunde „als bedrijf" zou hebben uitgeoefend. „Ik heb de indruk, dat dit zo geformuleerd is naar aanleiding van een arrest van de Hoge Raad in 1893, waarin het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde strafbaar wordt genoemd, indien blijkt dat dit „als bedrijf" geschied de. Daar is hier natuurlijk geen sprake van. Mej. R. is in dienst van de Epivan- vereniging en van deze tandarts, zij heeft nooit enige zelfstandigheid gehad". Mr. De Waard beriep zich voorts op een vonnis van de Rotterdamse rechtbank waarin het betrokken wetsartikel niet van toe passing wordt genoemd indien een der gelijk uitoefenen van de geneeskunde ge schiedt in opdracht en onder leiding van een geneeskundige. Hij concludeerde, dat in deze zaak geen veroordeling mogelijk is en vroeg, voor het geval deze toch zou volgens, afschrift van het vonnis omdat het hier een belang rijke principiële aangelegenheid geldt. De kantonrechter zal op 7 Februari schriftelijk vonnis wijzen. Prijzen uitgereikt aan Charley Toorop en Maurits Uyldert In de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam zijn Zaterdagmiddag de jaar lijkse prijzen van de Stichting Kun stenaarsverzet uitgereikt en wel aan me vrouw Charley Toorop voor portret- en fi guurschilderkunst en aan de heer Mau rits Uyldert voor biografie. De secretaris generaal van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink en oud-minister G. Bolkestein woonden deze uitreiking, de vierde sinds 1950, bij. Nadat de heer J. J. Voskuil namens de jury voor de beeldende kunst mevrouw Toorop en dr. O. Noordenbos namens de jury voor de litteratuur de heer Uyldert hadden toegesproken, hield prof. dr. H. J. Pos een rede waarin hij een philosofisch betoog ontwikkelde over „goed", „schoon" en „vrijheid". Hij oogstte een langdurig applaus. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer, welke aanvankelijk reeds een vervoer- en marktverbod van niet-geënt rundvee in hield, verscherpt. Het vervoer van een rund, dat ouder is dan twee maanden, is slechts toegestaan, indien de vervoerder in het bezit is van een verklaring, waa; niet alleen uit blijkt, dat het rund tegen mond- en klauwzeer is geënt, maar het moet ook afkomstig zijn uit een bedrijf met een veebeslag, dat tenminste veertien dagen vóór de datum van vervoer in zijn geheel tegen mond- en klauwzeer is ge- ent. Deze verklaring, welke een geldig heidsduur heeft van tien dagen, dient te zijn afgegeven namens een erkende pro vinciale gezondheidsdienst voor dieren. Mr. H. A. Wassenbergh, officier van justitie te Amsterdam, heeft Zaterdag morgen de situatie in ogenschouw geno men bij de brug te Ankeveen, waar Vrij dagavond twee mensen om het leven kwa men, toen het anderhalf ton zware contra gewicht op de cabine van hun auto stortte. Twee stukken balk van de hefboom van het contra-gewicht en de ketting, die af geknapt was, zijn in beslag genomen. In de electrische centrale van de doma- niale mijn te Kerkrade is de 20-jarige J. Kitzerfeld uit Bleijerheide om het leven gekomen doordat hij in aanraking kwam met een leiding waarop 3000 volt spanning stond- R. was leerling van de middelbare technische school te Heerlen. Hij was voor zijn practijkjaar werkzaam bij de doma- niale mijn. Zondagmiddag is de secretaris van het Fonds voor Sociale Instellingen der Staats manen, de heer D., in zijn kantoor te Heer len, door een onbekende man overvallen en op zyn bureaustoel vastgebonden. De onbekende ontnam hem zijn sleutels, waar mee hy twee brandkasten opende zonder evenwel geld te vinden. Ook het forceren van een kluis in het kantoor van de Ge meentelijke Volkscredietbank van Heerlen, zich bevindende in hetzelfde voormalige schoolgebouw, had hem niets opgeleverd. Zonder buit heeft de man daarna het ha zenpad gekozen. Toen de heer D. gistermiddag toevallig even zijn kantoor binnenliep, ontdekte hij, dat achter de deur een man stond met een breekijzer in de hand. Op het bureau la gen verscheidene inbrekerswerktuigen. De man met het breekijzer dwong de heer D. in zijn bureaustoel te gaan zitten, bond hem daarna vast aan de verwarming en ontnam hem zijn sleutelbos. Daaraan bleek onder andere de sleutel te zitten van een brandkast in het kantoor van D., zodat de inbreker zich de moeite kon besparen, om die met zijn breekijzer te bewerken. Hij vond echter in de bewuste brandkast geen geld, wel lag er een envelop in, waarop stond geschreven „reservesleutel brand kast boekhouding". Met deze sleutel open de de inbreker vervolgens de zich in een aangrenzende kamer bevindende brand kast van de kassier van bovengemeld fonds, maar ook deze kast bevatte geen geld. De man gaf daarna zijn pogingen maar op, en verdween met achterlating van zijn gereedschappen. Het onderzoek van de politie wees uit, dat de inbreker voordat hij door D. werd gestoord in zijn bezigheden, ook aan het werk was geweest in het kantoor van de Gemeentelijke Volkscredietbank van Heer len, dat zich in hetzelfde gebouw aan de Stationsstraat bevindt. In 't kantoor van deze bank had de man de deur van de kluis geforceerd. De brandkast in die kluis had hij echter niet open kunnen krijgen. De inbreker was het gebouw binnen gekomen door een raam aan de achterkant, dat hij open had weten te krijgen door met een stukje ijzer een spanjolet los te peuteren. Over zijn identiteit tast men nog in het duister. De heer A. Q. H. Dijxhoorn, luitenant- generaal van de Generale Staf, lid van het Hoog Militair Gerechtshof en oud-minister van Defensie, is Donderdag in zijn woning te Rheden onverwacht overleden. Hij was 63 jaar. De crematie is Zaterdag in alle stilte geschied. De heer Dijxhoorn werd op 9 September 1889 te Rotterdam geboren en trad, na de Koninklijke Militaire Academie te Breda te hebben doorlopen, op 29 Juli 1911 in dienst als tweede luitenant der infanterie. In 1915 werd hij bevorderd tot le luite nant. Van 1920 tot 1923 bezocht hij de Hogere Krijgsschool te 's-Gravenhage, waaraan hij van 1929 tot 1934 als leraar verbonden was. Van 1927 tot 1929 volgde hij te Parijs de cursussen van de Ecole supérieure de Guerre. In 1927 was hij tot kapitein bevorderd; in 1936 werd hij ma joor en in 1938 luitenant-kolonel, chef van het bureau van de Generale Staf aan het ministerie van Defensie. In 1940 werd hij kolonel van de Generale Staf, in 1941 ge- neraal-majoor en in 1945 luitenant-gene raal. Op 10 Augustus 1939 werd de heer Dijx hoorn benoemd tot minister van Defensie in het tweede kabinet-De Geer. Na de Duitse inval in Mei 1940 vertrok hij met de overige leden der regering naar Lon den. Daar bleef hij minister tot Juni 1941. Van 1942 tot 1944 vertegenwoordigde hij de Nederlandse regering te Washington bij de gecombineerde geallieerde staf. Na de bevrijding nam hij zitting in het Hoog Mi litair Gerechtshof. Hij was redacteur van de Militaire Spectator. In een speciale bestuursvergadering: van de kring Noordholland van het Nederland se Rode Kruis heeft de voorzitter van deze kring, mr. A. E. C. de Groot van Embden, het erevoorzitterschap aangeboden aan de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Op hetzelfde moment werd aan de echtgenote van de Commissaris een bloemstuk bezorgd in de kleuren van het Rode Kruis. Mr. A. E. C. de Groot van Embden gaf in zijn toespraak een beknopt overzicht van de organisatorische structuur van het Rode Kruis, waarbij hij de nadruk legde op de belangrijke onderdelen, die de provin cie Noordholland herbergt: Het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk en 'het her stellingsoord in Hilversum. Uitgaande van de titel „erevoorzitter" zag hij de eer, die door de aanvaarding van de aangeboden functie door de Commissaris der Koningin werd bewezen, geheel ten goede komen aan de organisatie, die er trots op is dat zij op deze wijze een verbintenis krijgt met de hoogste gezagsdrager in de provincie. De voorzitter eindigde met het uitspreken van de installatieformule, waarna het woord gevoerd werd door jhr. mr. C. G. van Beijma thoe Kingma, hoofdbestuurs lid, die als zijn overtuiging uitsprak dat de vervulling van het erevoorzitterschap door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk het werk van het Rode Kruis in Noordholland ten zeerste zou bevorderen. De Commissaris der Koningin, het ere voorzitterschap aanvaardend, sprak zijn erkentelijkheid uit voor de bloemenhulde aan zijn echtgenote en memoreerde het grote belang van het Rode Kruis in natio naal en internationaal opzicht. Hij ver heugde zich over het feit dat het Rode Kruis zich ook inspant met betrekking tot de organisatie van de bescherming burger bevolking, die aan de autoriteiten zoveel zorgen geeft. „Wie het kruis als embleem voert", aldus besloot de Commissaris, „neemt een zware taak op zich. Hij draagt een kruis als symbool van zijn bereidheid tot dienen en zich offers te getroosten om anderen te helpen." De nieuwe erevoorzitter gaf zijn belofte, dat hij alles zou doen wat in zijn vermogen ligt om het werk van het Rode Kruis te bevorderen en dankte voor de eer en het vertrouwen, waarvan de aanbieding van het erelidmaatschap een bewijs was. ADVERTENTIE SSTR WINDJACKETS - SWEATERS Het ligt in de bedoeling de thans ter griffie der rechtbanken aanwezige regis ters van de Burgerlijke Stand veilig en centraal buiten Nederland op te bergen en bij te houden. Over deze duplicaten zullen bewaarders worden aangesteld wier be voegdheden nader zullen worden geregeld. De kosten zullen aanvankelijk een bedrag van f 60.000 niet overschrijden. De minister van Justitie deelt dit mee in zijn Memorie van Toelichting bij het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp „Opening van de mogelijkheid tot het nemen van maatregelen met betrek king tot registers van de Burgerlijke Stand". „In de jaren 19401945", zo deelt de minister voorts mee, „is door oorlogsgeweld een groot aantal registers van de Burger lijke Stand beschadigd of vernietigd. In sommige provincies zijn zowel ter ge meentesecretarie als ter griffie der recht bank berustende registers verdwenen. Er bestaat geen genoegzame zekerheid, dat althans duplicaten der registers onder alle omstandigheden ter beschikking blijven. De minister acht het mitsdien raadzaam, dat reeds thans maatregelen worden ge troffen ten aanzien van deze zeer belang rijke administratie. Vanmorgen omstreeks kwart voor zes is op de spoorbaan ZwolleDeventer ter hoogte van Windesheim een op enkel spoor staande wagen van een werktrein ont spoord, tengevolge waarvan het treinver keer ter plaats was gestremd. Om kwart over zeven kon het treinverkeer worden hervat. De eerste treinen op dit traject werden vervangen door autobussen. Ned. Herv. kerk Beroepbaarstelling. Ds. A. Blanson Henkemans legerpred. v. d. Duynstraat 5 te Utrecht stelt zich beroepbaar. Examens Aan de Vrije Universiteit zijn geslaagd voor het cand. examen theologie mej. R. S. van Netten te Arnhem en de heer J. P. Dondorp te Heemstede. Aan de Theol. Hogeschool der Geref. kerken art. 31 K.O. te Kampen is geslaagd voor het doctoraal examen ds. C. van der Waal te Leerdam. 11. Panda, die al lang blij was, dat hij de rare valse neus niet meer hoefde te dra gen, volgde Pat opgewekt in het Ministerie van Geheime Zaken. „Wat gaan wij hier doen?", vroeg hij. „Stil", antwoordde Pat, „geen vragens stellen; wij zijn geheim!" Dus liep Panda zwijgend achter de grote detective aan, door de lange, lange gangen van het Ministerie. Het gebouw bleek zeer uitgestrekt te zijn; het was dan ook van gevorderde woningen gebouwd. Eindelijk, na een stevige wandeling, bereikten zij een portier eerste klas, die ijverig in een roman zat te lezen. Haastig las hij het hoofdstuk, waaraan hij bezig was, uit en wendde zich toen tot de bezoekers met een directe vraag: „Wie bent u?" „Dat is ge heim," antwoordde Pat O'Nozel, „ik kom hier voor een geheime opdracht". ,,Zo, hum", zei de portier, „en wat behelst die opdracht?" „Dat weet ik niet", antiooord- de Pat, „het is zo geheim, dat ze het me niet hebben verteld". In Tubbergen is Zaterdag herdacht dat het vijftig jaar geleden is dat mgr. dr. H. Schaepman overleed. De voorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer W. J. An- driessen, heeft in een herdenkingsbijeen komst een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zei dat de K.V.P. de voortzet ting is van de R.K. Staatspartij, mede vrucht van Schaepman's werk en stuwen de kracht. Hij streefde naar de bundeling van de Katholieken van Nederland tot een hechte eenheid, met het doel daardoor het land te dienen en de rechten van deze Ne derlanders te verankeren. Ook hij heeft echter ervaren, dat een leider altijd alleen staat, een waarheid, welke ook nog voor onze dagen geldt. Thans, een halve eeuw na zijn dood, zien wij met grote duidelijkheid hoe velen in zijn tijd hem niet begrepen, aldus de heer Andriessen. Prof. dr. L. G. J. Verberne schetste Schéiepman's verdiensten als dichter, jour nalist, polemist en redenaar. Vooral echter herdacht hij Schaepman als een man die dienaar werd van een gezond realisme en die de Katholieken voorging in de strijd om de volwaardigheid, teneinde zijn ge loofsgenoten te bevrijden van hun „Room se eenzelvigheid". „Zijn wij ten volle geëmancipeerd?" vroeg de heer Andriessen in zijn slotwoord. „Wordt ons ten volle recht gedaan bij be noemingen? Is het juist, dat wij bij al onze departementen het tot één Katholieke secretaris-generaal hebben kunnen bren gen? Bezetten wij in het hogere ambtena rencorps naar verhouding een voldoend aantal plaatsen? Om wat te bereiken is een hecht staatkundig verband onmisbaar. Machtsvorming in staatkundig opzicht blijft nodig om over de nodige invloed te kunnen beschikken." Tenslotte wekte de heer Andriessen op aan een hecht staatkundig verband naar vermogen mede te werken en de staatkun dige eenheid te herwinnen. Herdenkingsrede van Mr. Sjafruddin Ter gelegenheid vain het 125-jarig be staan van de Javasche Bank N.V. heeft de president, mr. Sjafruddin Prawiranegara vandaag in Djakarta een herdenkingsrede uitgesproken, waarin hij onder meer zeide, dat men de weerzin ten opzichte van de talrijke uit het koloniaal bestel dateren de instellingen (zoals deze bank), hoe be grijpelijk ook, zal moeten overwinnen om te komen tot het voor Indonesië's toekomst onmisbare verantwoordelijkheidsgevoel. Dat zal er naar hij zeide toe leiden, dat men van het goede in die instellingen ge bruik maakt. „Zoals een centrale bank zich genoodzaakt zou zien tot een her waardering van haar goudvoorraad over te gaan, zo behoeven wij ook niet te schromen een revaluatie ten opzichte van het verleden toe te passen", aldus mr. Sja fruddin. Hij vestigde ook de aandacht op tekort aan ervaren bankemployés. Op de 31ste December 1952 stond de Ja vasche Bank in relatie met 218 importbe- drijven. Dit aantal betrof 130 Indonesische, 41 Chinese, 31 Nederlandse en 16 andere buitenlandse bedrijven. Mr. Sjafruddin zeide dat binnenkort de levensloop van de Javasche Bank zal wor den afgesloten, doordat zij zal worden ver vangen door de Bank Indonesia. „Het al of niet goed functionneren van deze bank zal afhankelijk zijn van het begrip en de waardering, welke wii de oude bank toe dragen", zo zei hij in het slot van zijn rede. In het Zaterdagavond-programma van de V.A.R.A. heeft de heer Jan van Zutphen medegedeeld, dat de actie voor het hospitaal kerkschip De Hoop tot nu toe f98.000 heeft opgeleverd. In dit bedrag zijn niet de ver schillende belangrijke giften in natura be grepen. MAANDAG 26 JANUARI Concertgebouw: K.R.O.-tournée, 8 uur. Wykgebouw Ged. Oude Gracht 104: Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze, spreker Y. Hettema, 8 uur. Frans Hals: „Servus Wien", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bleke Bet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „With a song in my heart", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Studentenliefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Operatie Cicero", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Aan de Ri- vièra", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Othello", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 27 JANUARI Concertgebouw: Buitengewoon concert H.O.V., 8 uur. Minerva: Film „Een mens was te veel" (Vereniging „Het Zonnehuis"), 8.15 uur. Frans Hals: „Servus Wien", alle leeft., 2.30, en 8 uur. Spaarne: „Bleke Bet", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stu dentenliefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Operatie Cicero", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. City: „Aan de Rivièra", 14 jar.-, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Othello", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Bommenwerpers. Volgens het met Ameri kaanse licentie werkende Berlijnse blad „Der Abend" hebben Duitse technici in de proefcentra van Koeibisjef (Sovjet- Unie) atoom-bommenwerpers gecon strueerd, die een snelheid van meer dan 1000 kilometer per uur kunnen berei ken. Volgens het blad hebben de toe stellen straalmotoren. Het type wordt „T U 150" genoemd. Nog steeds. Professor Hagiwara van de hogeschool van Hirosjima heeft ver klaard, dat er nog steeds ruim zeven jaar na het uitwerpen van een Ameri kaanse atoombom op de stad in een ge bied rondom het centrum van de ont ploffing, binnen een straal van zeven honderd meter, voorwerpen worden aangetroffen, die sporen van radio-acti viteit vertonen en daardoor gevaarlijk zijn voor mensen. Bezwaar. Gemeld wordt, dat senatoren Robert Stevens, aangewezen als Ameri kaans minister voor het leger, en Harold Talbott, aangewezen als minister voor de luchtmacht, hebben medegedeeld, dat hun benoeming niet door de senaat zou worden goedgekeurd, tenzij zij het me rendeel van hun industriële aandelen zouden verkopen. Beiden staan onder Wilson, aangewezen minister voor De fensie. Zij hebben geen zitting in het kabinet. Aanklacht. De premier van Pakistan, Na- zimoeddin, heeft verklaard, dat de aan klachten tegen de studenten, die bij de jongste ongeregeldheden zijn gearres teerd, zullen worden ingetrokken. Dit geschiedde, nadat studenten een onder houd met hem hadden gehad. Zij pro testeerden tegen het uitblijven van zijn antwoord cp hun eis, dat de aanklach ten zouden worden ingetrokken. Een staking die de studenten hadden uitge roepen, is afgelast. Zaterdag staakten 30.000 studenten. Moord. In het district Kinangop in Kenya zijn een 37-jarige Britse boer, zijn vrouw en zijn zoon op hun boerderij vermoord aangetroffen, aldus is te Nai robi bekendgemaakt. Ook werd het lijk van een der Kikoejoe-bedienden gevon den. De slachtoffers waren vermoord met panga's, lange, scherpe messen, die de leden van de Kiakoejoe-stam gebrui ken bij het bewerken van de bodem, Het lijk van de verminkte vrouw werd gevonden op het erf van de boerderij. Het zeseneenhalf jarig zoontje bleek in zijn bed te zijn vermoord. Epidemie. In Korea dreigt een pokken epidemie uit te breken. Er zijn 34 ge vallen van pokken gemeld en 12 per sonen zijn reeds aan deze ziekte over leden. De Zuid-Koreaanse regering heeft een beroep gedaan op de Amerikanen om grote hoeveelheden entstof te zen den. De entstof van de Zuid-Koreaanse autoriteiten is reeds verbruikt. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft meegedeeld, dat alle geal lieerde soldaten tegen pokken zijn in geënt. Verkiezingen. In 2000 dorpen en vijf grote steden van Vietnam zijn Zondag voor het eerst vrije verkiezingen gehouden, en wel voor de gemeenteraden, die later de eerste nationale vergadering zullen kiezen. De uitslag zal pas over verschei dene dagen bekend zijn, maar een rege ringswoordvoerder heeft verklaard, dat het succes aan de verwachtingen beant woordt. De verkiezingen hebben een rustig verloop gehad. Vetpotten. Doordat de Amerikanen wegens de hoge boterprijs meer margarine zijn gaan gebruiken en de boterproductie deze winter tot dusverre bovendien on verwacht hoog is geweest, is er in de Verenigde Staten een enorm boterover- schot ontstaan. De regering van het land ziet zich gesteld voor het netelige probleem, hoe dit overschot van de hand moet worden gedaan. Ingevolge de wet ten, die voorschrijven, dat de regering de prijzen der landbouwproducten op een bepaald niveau moet steunen, is de regering verplicht alle productie-over schotten op te kopen teneinde te ver hinderen, dat de prijzen dalen beneden het aan de producenten gegarandeerde niveau. Sedert het begin van de vorige maand koopt de regering gemiddeld ongeveer een millioen pond overtollige boter per dag. Afschaffing. De New York Times verneemt in regeringskringen te Washington, dat minister van Buitenlandse Zaken Dulles besloten heeft de functie van reizend ambassadeur af te schaffen. Dulles vindt de gewone ambassadeurs voldoen de. De laatste reizende ambassadeur was Philip Jessup. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES OP het eerste gezicht lijkt het niet moei lijk het verschil vast te stellen tussen levende organismen en dode stof, maar als we een scherpe scheiding willen maken, blijkt het toch niet zo eenvoudig te zijn als we ons hadden voorgesteld. de er in gezonde tabaksplanten te besmet ten met één-millioenste gram van het mozaïk virus en verkreeg na een maand niet minder dan 2 gram viruskristallen. Niemand zal deze kristallen levend wil len noemen en desondanks blijken zij zich c»v/b/.vwii. A.vy tvvi» Lange tijd heeft men gemeend, dat de binnen de plant in sterke mate te verme- ademhaling, dus de verbran ding van zuurstof, een van de kenmerken van het leven was, doch er bestaan bacteriën, die het best zonder zuurstof kun nen stellen en andere, die er beslist niet tegen kunnen. En het allerergste van het geval is dat een dergelijke definitie van het leven ook de auto tot een levend organisme zou verklaren. Er zouden dus andere kenmerken van het leven naar vo ren moeten worden gebracht om het ver schil tussen de levende en de dode stof te kunnen onderstrepen. Het wezenskenmerk van het leven is ongetwijfeld gelegen in groei en ontwik keling. Maar ook dit blijkt geen eigen schap, die uitsluitend aan het leven ge bonden is. Want ook kristallen kunnen groeien. Dus zocht men ijverig naar een andere definitie en meende die gevonden te heb ben in het feit, dat alle levende wezens zich op een of andere wijze voortplanten. Maar ook hier kwam weer iemand roet in het eten gooien en wel de Amerikaanse chemicus Stanley te Princeton. Hij slaag- nigvuldigen! Builen de plant geschiedt deze vermenigvuldi ging niet, noch kan er iets van Kenmerken een stof^sseling worden vast- 1 gesteld. Het is echter wèl mogelijk deze vraag te beantwoorden: waarom zeggen we dat iemand in een stad woont, en óp een dorp? In een stad wonen, is een verklaarbare uitdrukkingwijl deze stamt uit de tijd toen men zich binnen de muren vestigde, maar waarom „óp een dorp"? Dat is een heel oude geschiedenis. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2