Huisvlijt op oude dag Heemsteedse sportterreinen worden aan de Ringvaart uitgebreid Henk Rigters en Kitty Janssen in „School voor vrouwen" Kort en bondig Flora inspireerde tot een lied Militair défilé op de Dreef MAANDAG 26 JANUARI 1953 ;HAARLEMSpAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mondaccordeonorkest „Excelsior" in Heemstede H. de Jong nam afscheid Begrafenis Joh. ten Hove Ouderavond padvinders- groep „Spaarnegeuzen" Ter viering van het eerste lustrum AAT-regiment Bouw van een school aan de Van Zeggelenstraat Gouden jubilaris bij Droste Bedrijfsklaverjassers Burgerlijke Stand van Haarlem Twee Van Tijens Wielrijdster van tas beroofd Jongetje slachtoffer van ruzie Tram botste tegen paard en wagenvoerman gewond Internationale kampioen schappen in Krelagehuis De Heemsteedse gemeenteraad vergadert op Donderdag 29 Januari. Na de nieuwsjaarsrede van de burge meester komen onder meer aan de orde een voorstel tot verbetering van de verlichting van het handwerklokaal aan de Bronstee- school, een aanvraag voor gelden voor een nieuwe leesmethode op de St Aloysius- school, een wijziging van het ambtenaren en werkliedenreglement, een garantie voor de uitbreiding van de aanvullende verzeke ring van de te Haarlem werkende zieken fondsen. De belangrijkste punten komen aan het slot der vergadering. In de eerste plaats het voorstel tot aan koop van terreinen ten Zuiden van de Meerweg langs de Ringvaart. Reeds meermalen is de wenselijkheid ter sprake gekomen om deze terreinen, groot pl.m. 2.51.80 ha aan te kopen teneinde deze toe te voegen aan de aangrenzende sport terreinen. Een besluit tot bestemming van bedoelde terreinen voor „sport" werd reeds genomen in de raadsvergadering van 28 December 1950, toen tot wijziging van het uitbreidingsplan werd overgegaan. Na langdurige onderhandelingen zijn B. en W. er in geslaagd met de eigenaren van bedoelde terreinen tot overeenstemming te komen tot koop voor een prijs van 1,25 per vierkante mete B. en W. zijn van me ning, dat deze prijs alleszins redelijk is. Zodra overeenstemming was bereikt, heb ben zij zich in Februari 1952 tot Gedepu teerde Staten gewend met verzoek te willen berichten of hunnerzijds bezwaren beston den tegen investering van het voor deze aankoop benodigde kapitaal. Dezer dagen ontvingen B. en W. de mededeling dat geen bedenkingen bestaan. Het Prijzenbureau voor onroerende zaken kan met gemelde koopprijs accoord gaan. Tien mille voor representatie Ten behoeve van de representatie tijdens de Flora wordt vervolgens een crediet van tien duizend gulden gevraagd. Een specificatie van die kosten is nu nog moeilijk te geven zo schrijven B. en W. aan de raad. Wel ligt het in het voornemen bij de officiële opening der tentoonstelling ten raadhuize een ontvangst voor te bereiden. Vervolgens ligt het in de bedoeling onder meer de internationale jury op gepaste wijze een ontvangst te bereiden, waaraan zij een aangename herinnering aan Heem stede zal bewaren. Een receptie voor de in zenders van de vollegrondstentoonstelling Zaterdagmiddag werd in het Minerva- theater te Heemstede door een klein jon genskoor onder leiding van Jan Nibbering ten behoeve van een opname met de Tape recorder een Flora-lied uitgevoerd. De tekst is van Jac. J. Suerink, de muziek werd door Jan Nibbering gecomponeerd. Het is een enigszins slepende melodie in slow fox-maat, welke bijzonder gemakkelijk in het gehoor ligt en het kwam ons voor, dat het resultaat over alle kwaliteiten beschikt die het lied de nodige populariteit moeten verzekeren. Het telt drie coupletten, waar van het refrein als volgt luidt: Kom naar Heemstee, waar de Flora In een duizendvoudig schoon, Heel haar kleurenschat gaat spreiden Hoog gezeten op haar troon. Kom en ga verheugd genieten Van al 't schone op deez' aard. Blijf een dagje op de Flora, Want dat is zij zeker waard! De in het Minerva-theater vervaardigde opname zal binnenkort aan de directie van de Flora ter auditie worden verstrekt, wel ke dan zal beoordelen of het lied aan de nodige eisen voldoet, om tot de officiële Flora-hymne te worden gepromoveerd. Zaterdagavond gaf het Zandvoorts mond- accordéonorkest „Excelsior" onder leiding van de heer J. A. Paap een uitvoering in het Sportparkrestaurant, waaraan mede werking werd verleend door „Haarlems Radiocabaret" van Harry Meyer. Het orkest bestaat uit een dertigtal over wegend jeugdige musici, die door een be scheiden slagwerk-bezetting worden bege leid. Hoewel de mogelijkheden van hun instrumenten uiteraard niet groot zijn, slagen zij er nochtans in een welluidende muziek ten gehore te brengen. Hun optre den viel dan ook bij het talrijk opgekomen publiek bijzonder in de smaak, waarbij de muzikale vertolking van Waldteufels „Es- pana-wals" ongetwijfeld het meeste suc ces mocht behalen. Harry Meyer kenmerkte zich door een vlot en beschaafd optreden,, waarbij hij door de soubrette Trudy Schulpzand naar behoren werd geassisteerd. Voor Les Deux Dorbouches betekende deze avond de eer ste kennismaking met het Nederlandse publiek. Zij verwierven zich reeds een zekere vermaardheid wat bleek uit de aanwezigheid van de directie van Circus Mullens, ten einde de prestaties voor hun eigen programma te beoordelen. Ongetwij feld hebben deze Franse xylophonisten bij haar dezelfde goede indrukken achterge laten als bij het publiek, dat hun optreden telkens met ware ovaties beloonde. Batisto en partner zullen evenmin ontevreden over het succes zijn geweest. Hun muzikale dwaasheden sloegen direct bij het publiek in en na de originele wijze van opkomen Basisto bleek in een grote bas verbor gen te zijn kohden zij verder geen kwaad meer doen. Als geheel dus een programma, waarmee „Haarlems Radiocabaret" alle eer heeft ingelegd. Daarna werd de zaal voor de danslus- tigen in gereedheid gebracht, die zich tot twee uur onder leiding van Theo Donkerlo met animo aan foxtrot en tango overgaven. Zaterdag nam de heer H. de Jong, chef der boekbinderij bij de firma W. Knoop en Zn., Antoniestraat, afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd na een diensttijd van ruim 47 jaar. Toe spraken zijn gehouden namens de directie en door de voorzitter der jubileumcommis sie, de heer Oostmeijer, waarbij geschen ken zijn aangeboden. Verder voerden het woord de heren Th. van Looy en T. Veen- stra. Laatstgenoemde bood de scheidende chef namens het bestuur van de Christe lijke Grafische Bond, waarvan de. heer De Jong vele jaren bestuurslid was een rr uid met bloemen aan. staat eveneens op ons programma, alsmede voor de deelnemers aan de tuinversiering ter gelegenheid van prijsuitreikingen. Ook ligt het in het voornemen een ontvangst voor te bereiden voor de deelnemers aan de winkelwedstrijden ter gelegenheid van de prijsuitreikingen, terwijl de medewer kers die met de tentoonstelling bijzondere bemoeienissen hebben gehad zoveel moge lijk in de belangstelling zullen worden in geschakeld. Tenslotte vindt nog een bespreking plaats van de plannen voor de versiering van de gemeente tijdens de Flora. In de aula van de Noorderbegraafplaats waren Zaterdag velen bijeengekomen, om de laatste eer te bewijzen aan de heer Joh. ten Hove, in leven ere-voorzitter van de H.S.V. „De Kampioen". Onder hen waren verscheidene wielrenners en oud-renners (o.a. Jac. van Egmond en Adrie Voorting, Cor bijster), de heer H. van Zon, een der oprichters van „De Kampioen" de vroege re voorzitters, de heren H. van Duynen en W. Metz, de heer W. Steenbergen, oud voorzitter van de Amsterdamse Wielerclub „Olympia" en van vertegenwoordigers van het Sportweekcomité. De heer M. van H eyningen herin nerde er namens het bestuur van „De Kampioen" aan, dat de heer Ten Hove ge durende vele jaren een bezielende en stu wende kracht in de vereniging is geweest. Hij heeft de wielerclub gediend en daarbij vele moeilijkheden en strijd ontmoet. Dank zij zijn geestdrift overwon de heer Ten Hove de moeilijkheden. De heer Van Heyningen sprak woorden van dank en gaf de nabestaanden de verzekering, dat deze op de steun der leden kunnen reke nen, zoals laatstgenoemden die van de overleden erevoorzitter hebben ontvangen. Mevrouw UmolsSpinks, dochter van de heer J. W. Spinks, een der oprichters van „De Kampioen", sprak een afscheids woord, mede namens Jan Tulleken, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Uit naam van „Olympia" te Amsterdam sprak de heer A. Vergouw. Hij zeide, dat de heer Ten Hove zijn hart verpand had aan de wielersport. Vele jaren heeft hij zijn vrije tijd opgeofferd voor „De Kampioen". Ook heeft hij „Olympia" met raad en daad bijgestaan. Deze club zal hem in ere blij ven gedenken. Nadat de baar grafwaarts was gedra gen werd namens de familie dank gezegd voor de blijken van deelneming. In het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg heeft de Heemsteedse zeever-, kenmersgroep „De Spaarnegeuzen" een ouderavond gehouden, waarop onder meer aanwezig waren de Heemsteedse wethou der A. J. van Houten, de oud-districts commissaris M. C. de Jong en schipper M. J. Kavelaars van de V.K.J.B. In het programma zat een goede climax en vooral de beide na de pauze ten tonele gébrachte nummers van de Congo-verken- ners en de rechtbank zijn het vermelden waard. Deze groep van vijftig jongens met ambities op verschillend terrein zou vol gens de nu geboden prestaties zeker een goede avond kunnen vullen. Nu werden de aanwezigen drie kwartier bezig gehouden met toespraken: het openingswoord door schipper D. A. Bonhof, liet (noodzakelijke) financiële praatje door de secretaris-pen ningmeester van de oudercommissie, dr. W. G. J. ten Pas, en een inleidingswoord door F. Smit, die onder meer zeide: „de jeugd wil zich vermaken en de padvin derij zorgt er voor, dat zij zich zelf ver maken". Tussen het eerste en tweede optreden van de jongens lag een pauze van drie kwartier, waarin een groot aantal num mers werd opgenoemd die prijzen van de overvloedige loterij vermeldden. Een volgend maal zullen „de 'Spaarne geuzen" zich iets meer moeten toeleggen op een programma van muziek en voor dracht dat zij in dit opzicht iets preste ren is toch op vroegere ouderavonden wel gebleken en de tijd minder met het gesproken woord en onprettig lang duren de pauzes moeten vullen. Volgende week bestaat het regiment Aan- en Afvoertroepen vijf jaar, een feit dat ook de in de Ripperdakazerne gelegerde onderdelen van de A.A.T. feestelijk her denken zullen. Dinsdag 2 Februari worden 's middags onderlinge sport- en technische wedstrijden gehouden op het kazerneterrein, die Woens dag gevolgd worden door een vlaggeparade op het voorplein van de Ripperdakazerne en een mars door de stad, die om kwart voor elf 's ochtends besloten wordt met een défilé van marcherende en rijdende troe pen voor het Gouvernementsgebouw op de Dreef. De Koninklijke Militaire Kapel zal aan mars en défilé muzikale medewerking ver lenen. Des avonds wordt de militairen een cabaret- en een filmvoorstelling aange boden. De directeur van Openbare Werken heeft vanmorgen aanbesteed het bouwen van een tweede zevenklassige school voor lager onderwijs op een terrein bij de Van Zeggelenstraat in Haarlem-Zuidoost met inbegrip van glas- en verfwerken. Inge komen waren eenendertig biljetten. Laagste inschrijvers waren gebroeders Tromp te Castricum voor f 102.350 en de hoogste in- sc rijver was het Aannemingbedrijf B. Harmsen en Zoon, Den Haag, voor f 152.700 Op 27 Januari hoopt de heer S. van Bruggen, Merkmanstraat 21 de dag te her denken, waarop hij 50 jaar in dienst is bij de N.V. Droste's Cacao- en Choc.fabriek te Haarlem. Des morgens zal de jubilaris door de directie worden gehuldigd, waar na hem door het jubileumfonds namens het personeel een geschenk zal worden aangeboden. In de hoofdklasse van de Haarlemse be drijfsklaverjassers wist Spoorboys door een overwinning op DSH de bovenste plaats te behouden. Maar L. Coster bleef goed bij door DKC te verslaan. GEB kwam achterop door van Boru te verliezen en SAC stuurde Beijnes met een kleine nederlaag huiswaarts. De standen zijn' als volgt Hoofdklasse Spoorboys 1 7 902—800 L. Coster 1 7 894—818 7 872—854 7 842—848 7 840—862 7 838—850 6 692—756 6 670—762 Ie Klas A 8 1010—932 8 1000—944 HSM 2 8 994—972 8 990—972 8 980—972 8 978—958 8 960—1000 L. Coster 2 8 926—992 Spoorboys 2 8 916—1012 Ie Klas B 8 1018—942 8 1006—946 8 1002—958 8 996—944 8 978—978 8 952—972 7 916—1032 7 836—904 7 830—858 Enige jaren gele den heeft de thans niet meer in leven zijnde acteur Louis Jouvet met een ge zelschap van middel matige krachten in de Amsterdamse Stads schouwburg een sterk gechargeerde en op uiterlijk effect gerichte voorstelling van het blijspel „School voor vrou wen" van Molière gegeven. Ik herinner mij nog hoe geest driftig Johan de Meester mij in de pauze deelgenoot maakte van zijn be wondering voor de inderdaad door al lerlei verrassende vondsten opzienba rende mise-en-scène. Nu de Nederlandse Comedie van dit zelfde stuk Zater dagavond in de Haar lemse Schouwburg de première in een vertaling van Bert Voeten gaf, bleek de invloed van die Franse vertoning toch wel danig te hebben doorgewerkt, althans wat de spectaculaire zijde betreft. Wat de uitbeelding der ka rakters betreft werd echter een volkomen van Jouvet afwijken de opvatting in prac- tijk gebracht. HAARLEM, 24 Jenuari 1953 ONDERTROUWD: 22 Jan., L. M. van Rhijn en J. J. Bourgonje; 24 Jan., M. Hof man en C. W. de Graaf. GEHUWD: 24 Jan., J. Westhoff en Chr. A. E. Kuijt. BEVALLEN van een zoon: 23 Jan., E. M. Steemanvan Kuijeren; 24 Jan., J. van Ispelenvan Oosten. BEVALLEN van een dochter: 23 Jan., M. Troost—Hartjesveld; J. M. Dekker—Terree horst. OVERLEDEN: 22 Jan., T. Kort—Bot, 58 j„ Godfried van Bouillonstraat; S. J. W. Brons- dijkBolleurs, 93 j., Schoterweg; 23 Jan., J. P. Klomp, 72 j., Schoterbosstraat; A. van Ake", 78 j„ Hofdijkstraat; E. A. Swinkels— Corsten, 87 j., Kamperlaan. In de achterkamer van zijn woning in de Klaverstraat te Haarlem brengt de lieer C. v. d. Kamp een gi-oot gedeelte van de dag door met knutselen, schilderen en tekenen. Deze tweeënzeventigjarige ex-schilder, die bij tien verschillende bazen in Amster dam en Haarlem heeft gewerkt, heeft nu pas een model van een oude paardentram voltooid en het werkstuk staat op een tafel te pronken. In een krant van 1922 had hij een plaatje van de tram zien staan en nu dertig jaar later heeft hij de wagen in elkaar gezet. Wij vroegen de heer Van der Kamp hoe hij nu wel aan die krant was gekomen en hij antwoordde ons, dat zijn vrouw het blad altijd bewaard had. „Misschien had ze wel een oogje op de conducteur". Het enige bezwaar, dat aan zijn knutsel- liefhebberij verbonden is ligt volgens de heer Van der Kamp in het feit, dat de prij zen van het materiaal zo onrustbarend zijn gestegen. „Maar ja, daar is nu eenmaal weinig aan te veranderen en je kan toch ook niet de hele dag in het park op een bankje zitten, want da{ is niets voor mij. Ik moet wat om handen hebben". En terwijl de heer Van der Kamp zo spreekt over biezen en afwerken en over huisvlijttentoonstellingen, streelt hij een van zijn penselen en tevreden kijkt hij naar zijn werkstukken, die de vóórnaam ste plaatsjes in zijn kamer innemen. En wanneer hij een enkele keer geen ideeën mocht hebben, dan gaat hij de stad in om Het is eigenlijk jammer dat men de ont werper Wim Vesseur niet de opdracht heeft gegeven het destijds gebruikte décor van de helaas eveneens overleden schilder Christian Bérard maar in zijn geheel na te bootsen dus met inbegi-ip van de twee wigvormig naar het publiek gerichte tuin muren, die ten behoeve van de taferelen binnenshuis naar believen opengeklapt konden worden. Want niet alleen was dat een prachtige toneelbouw, er werd boven dien aanzienlijk veel meer ruimte geboden dan waarover men bij de hier verkozen oplossing de beschikking had, hetgeen vooral voor het bewegelijke vierde bedrijf van belang bleek. Een andere afwijking was de vervanging van de vijf luchters met kaarsen, die op charmante wijze her innerden aan de omstandigheden, waar onder Molière in zijn tijd moest werken, door enige aan een waslijn geregen wol ken. Regelrecht van Jouvet afgekeken was het uit het raam werpen van allerhande kledingstukken aan het slot van de derde acte, hetgeen niet helemaal overeenstemt met de later volgende tekst, al was het een aardig gezicht. Evenwicht gezocht „School voor vrouwen" is het eerste stuk dat Molière na zijn huwelijk met de jeug dige Armande Béjart (in 1662) heeft ge schreven. Het handelt veelzeggend ge noeg over de vergeefse liefde van een man op middelbare leeftijd voor een jong. .door hem in domheid opgevoed meisje, dat echter in haar afzondering zo slecht be waakt wordt, dat zij kans ziet haar hart te verpanden aan een knappe aanbidder van haar eigen generatie, wiens hartstochtelijke genegenheid haar in een minimum van tijd tot de ontdekking van de elementaire wijs heden des levens weet te inspireren. Het is een overgangswerk tussen het kluchtige situatiespel en de grote karaktercomedies, nauw aansluitend bij de boertige tradities en vooruitlopend op de meesterlijke crea ties van Tartuffe en de Misanthroop, zodat men ondanks de zotte aanpak der verwik kelingen een flinke dosis menselijkheid in de figuurtekening aantreft. In de nogal onstuimige regie van Louis Jouvet raakt tenslotte het tragi-komische element geheel en al zoek. Het is dan ook de grote ver dienste van Johan de Meester, dat hij er zorgvuldig en met succes naar heeft ge streefd het evenwicht te bewaren, al moet gezegd worden dat het gedeelte na de pauze daardoor wel een inzinking moest beteke nen, aangezien het dramatische hoogtepunt reeds bij de ontdekking door Arnolphe van de vorderingen van zijn medeminnaar bereikt werd. Rigters als Arnolphe Over de manier, waarop Arnolphe ge speeld behoort te worden, bestaan scherp vei'schillende meningen. Sommigen stellen hem voor als een tamelijk boosaardige gie rigaard waarbij het meisje, dat hij slechts met zijn blikken liefkoost, zijn schat vertegenwoordigt. Anderen beschouwen hem als een welgedane, maar enigszins larmoyante zeurkous, die zich deerlijk in zijn ijdele berekeningen vergist en zijn te leurstelling niet verkroppen kan. Jouvet kroop in de gedaante van een haast seniele veteraan met grote, van achterdocht ste kende ogen. Thans was deze boeiende rol toever trouwd aan Henk Rigters, een karakterspe ler van nature, die er een elegante fijn proever van maakte, aanvankelijk lachwek kend door zijn koppige zelfoverschatting en zijn pretentieus gelanceerde waanwijsheid, maar nadei'hand bijna smartelijk in zijn ontgoocheling, als zijn beredeneerde hou ding tegenover zijn pupil heeft plaat® ge maakt voor waarachtig gevoel. Zonder de sympathie een ogenblik te verspelen ging hij, vooral door middel van door herhaling steeds grappiger wordende manualen in witte handschoen, tot de grens van de cari- catuur aldus de ironie van de situaties steeds de volle kans tot het vei'wekken van hilariteit biedend. Uitmuntend waren bij voorbeeld zijn geforceerd-natuurlijke reac ties op de onthullingen van zijn rivaal in Henk Rigters als Arnolphe met Kitty Janssen als zijn pupil Agnès in „School voor vrouwen" van Molière. het eerste bedrijf. Door daarbij de leeftijd aan te nemen, die Molière had bij het schrijven van dit stuk, die van 42 jaar, kon zijn Arnolphe in volle omvang een perso nage worden, dat zichzelf bezielt. Het was jammer dat Rigters, die kort geleden een operatie moest ondergaan, zich nog niet volledig kon geven en dat sommige zins wendingen te zacht en moeilijk verstaan baar verliepen. Kitty Janssen, haar debuut in het klas sieke répertoire makend, was een beeldige ingénue, gekleed als een meisje van Ver meer bij haar eerste opkomst, in haar houding een duidelijk verschil aangevend tussen de argeloze onderworpenheid aan haar voogd en de rijpende vrouwelijkheid in de ontmoetingen met haar uitverkorene. Het mooie van haar verschijning was, dat men haar sluimerende emoties reeds kon veiunoeden onder de kinderlijke kuisheid van haar uiterlijk. Aardig was ook haar voordracht van de tien regels van de vrouwelijke plichten in het huwelijk, aan doenlijk haar stille spel met de appel en haar verliefde geneurie op het balcon. Het is een rol van nog geen honderdvijftig regels tekst, maar men bewaart er een charmante herinnering aan. Het Zaterdag door ons gepubliceerde ar tikel over „Honderd jaar woningbouw", dat geschx-even werd door Nico H. Andriessen, zou de indruk kunnen vestigen dat de Rot terdamse bouwkundige Van Tijen en zijn Aerdenhoutse naamgenoot een en dezelfde persoon zijn. Daarom vestigen wij er, op verzoek van de laatstgenoemde de aandacht op, dat diens verwant en collega in Rotter- nieuwe onderwerpen op te zoeken en af te I dam ir. W. van Tijen heet en niets van doen kijken, want, zo zegt hij: „Met je ogen mag je 't nemen, als je er maar met jé handen afblijft". heeft met de lezing, die hijzelf ir. H. van Tijen Donderdag in Haarlem zal houden over de inrichting van het moderne huis. Tempo te traag Ook de bijrollen waren zorgvuldig be zet met Johan Fiolet als het tot bezinning manende alter ego van de hoofdpersoon aan het hoofd. Van heLbediendenpaar kon Hedda van der Linde het meest voldoen. Wat Onno Molenkamp als Alain betreft: ik heb eens gelezen dat Lodewijk de Veex-- tiende zoveel plezier had om de acteur Brécourt als deze knecht, dat hij uitriep: „Die man zou zelfs een steen tot lachen brengen". Iets wat men van hem in dit geval niet kan zeggen. Henk van Ulsen was te week voor de vurige mirxnaar, het geen nog werd onderstreept door zijn over dadig gelubd costuum, maar hij was van alle medewerkers degeen die het zeggen der verzen er verreweg het beste afbracht. Want hoeveel waardering men voor deze voorstelling ook kan hebben, er waren twee grote bezwaren: de plastiek was doorgaans geenszins a la Molière (mede doordat men tempo was veel te traag. Dat is mede een gevolg van het feit, dat de overigens zo te weinig de situaties speelde) en het voortreffelijke vertaler Bert Voeten (ik geloof: terecht) gemeend heeft met de alexandrijnen te moeten breken, deze ver vangend door regels van maar liefst zeven versvoeten! Het was moeilijk voor de ac teurs om de vaart erin te houden, al ver sterkten vele dubbelrijmen soms wel aar dig het speelse en luchtige karakter. Een leuke voorstelling, maar allerminst de gebeurtenis die men toch eigenlijk ver wachtte. DAVID KONING Gisteravond omstreeks acht uur beroof de een onbekende man een dertigjarige wielrijdster van haar tas. De wielrijdster reed op de Wilhelminalaan in de x-ichting van de Westerhoutstraat en had haar tas op de bagagedrager gebonden. Toen zij de snelbinder hoorde terugslaan keek ze om en zag dat haar tas verdwenen was. Op het zelfde moment passeerde haar een man op een fiets en verdween snel in dezelfde richting. De inhoud van de tas heeft een waarde van ongeveer dertig gulden. Een vierjarig jongetje Ronald A. K. werd gisteren het slachtoffer van een ru zie tussen de 24-jarige dame H. B.M. en de 32-jarige J. S. in de Wicherstraat in Haarlem. Het geschil was ontstaan haar aanleiding van een ruzie tussen op straat spelende kinderen. J. S., die een auto re pareerde, gooide plotseling een Engelse sleutel in de richting van de vrouw. De sleutel viel op het dak van een huis, gleed er af en raakte het hoofd van het vier jarig jongetje. Hij moest met een bloedende hoofd wond naar het Grote Gasthuis vervoerd worden, waar operatief ingegrepen werd. Het jongetje is echter buiten levensgevaar. De zaak is in onderzoek. Zaterdagmorgen had een aanrijding plaats tussen een tram en een paard en wagen op de Lange Herenvest in Haarlem. Het paard schrok van een witgeschilderde auto, die rechts van de weg geparkeerd stond, en sprong naar links. De uit tegen overgestelde richting komende tram reed daarop de wagen aan de linkerzijde aan. De 42-jarige Haarlemse voerman T. J. viel tengevolge van de schok van de bok, onder het paard. Hij heeft waarschijnlijk een been gebx-oken en is naar het St. Joannes de Deo-Ziekenhuis vervoerd. De wagen en de tram werden licht beschadigd. BINNENLAND In Augustus zal een divisiestaf van het Nederlandse leger in Apeldoorn worden ge vestigd. De gemeente, heeft thans een extra toewijzing gekregen voor de bouw van 50 middenstands- en 90 woningwetwoningen voor de huisvesting van gezinnen van mili tairen. De woningwetwoningen zullen in vier woonlagen worden uitgevoerd. In de tuin achter een flatgebouw te Gouda is het ontzielde lichaam aangetroffen van de 67-jarige J. C. A. T„ oud-markt opzichter van Gouda. Hij is vermoedelijk uit het venster van zijn slaapkamer op de derde verdieping van dit flatgebouw gevallen. Onder verdenking van het plegen van malversaties tot een aanzienlijk bedrag is gearresteerd W. G. van H., voormalig admi nistrateur van het Algemeen Ziekenhuis te Vlaardingen. De administratie van het zie kenhuis is voor onderzoek in beslag ge nomen. Het kruis van verdienste van het Ne derlandse Rode Kruis is verleend aan ir. F. Q. den Hollander, president-dix-ecteur van de Nederlandse Spooi'wegen, onder wiens leiding het centraal campagne-comité jaar lijks de propaganda en inzamelactie voert ten behoeve van het Rode Kruiswerk in ons land. De Belgische frank is toegevoegd aan de valuta's die op de vrije valutamarkt wor den verhandeld. In Bennekom heeft iemand 's nachts de spiegelruit van een juwelierswinkel inge slagen en 86 horloges tot een gezamenlijke waarde van f6000 ontvreemd. De juwelier, die door glasgex'inkel wakker werd, hoorde nog hpt geronk van een wegrijdende auto. De Algemene Verladers- en Eigen Ver voerdersorganisatie E.V.O. heeft zich tot het ministerie van Buitenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat gewend inzake moei lijkheden bij het wegverkeer naar Duitsland. Aan chauffeurs, die naar Duitsland rijden, worden speciale transportvisa verstrekt met een zeer beperkte geldigheidsduur. Door deze regeling zijn ondernemers genoodzaakt de passen van hun chauffeurs geregeld voor het aanbrengen van een visum op te zenden, hetgeen dikwijls vertraging in de uitvoe ring van een transport en een extra verho ging van de visumkosten betekent. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de oudste drie prinsessen hebben in Musis Sacrum te Baarn een uitvoering bijgewoond van de revue „Jubeltonen" door het gezel schap René Sleeswijk. De uitvoering was aangeboden aan de personeelsvereniging „Koninklijk Paleis Soestdijk". die deze avond deed strekken ten bate van de vereniging „Het Vierde Prinsenkind". Tijdens de pauze werden de bestuursleden van „Het Vierde Prinsenkind" en een aarttal artisten aan het Koninklijk Paar voorgesteld. Bij aankomst van het m.s. Oranje te Tandjong Priok is kapitein H. W. Hemmes met iongontsteking in het Tjikiniziekenhuis te Djakarta opgenomen. Zijn genezing zal enige tijd vergen. Op de thuisreis van de Oranje zal daarom kapitein J. Lassche het commando voeren. Tot rechter in de rechtbank te Zwolle is benoemd jhr. mr. H. H. G. Verspijck, thans kantonrechter te Zierikzee. De eerste vrouwelijke hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. Chr. Mohrmann, heeft Vrijdagmiddag haar inaugurele rede als buitengewoon hoog leraar in het oud-Christelijk, vulgair en middeleeuws Latijn en het oud-Christelijk Grieks uitgesproken. Tot directeur-generaal van de buiten landse economische betrekkingen is be noemd mr. S. Th. J. Teppema en tot plaats vervangend directeur-generaal dr. W. P. H. van Oorschot. Het bestuur van de Vereniging van Staten- en Raadsleden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft een on derwijzerscommissie ingesteld om haar van advies en voorlichting te dienen. Voorzitster van deze commissie is mëvrouw mr. E. A. J. Scheltema—Conradi, lid van de gemeente raad van Haax-lem. Secretaris is de heer K. H. Brandt, oud-burgemeester van Moordrecht. Een tienjarig dochtertje van de familie Aalders te Nijmegen stak de straat waar zij woonde de Voorstadslaan over, toen daar een file auto's voor de gesloten spoor wegovergang stond te wachten. Zij werd overreden door een auto die de file voorbij reed. Iemand uit het publiek ging een huis binnen om telefonisch medische hulp in te roepen, zonder te weten dat hij in de oudex-- lijke woning van het meisje was gekomen. Óp deze wijze hoorden de ouders het ver schrikkelijke nieuws. Bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij is Zaterdag het vracht- en passa giersschip „Van Linschoten", in aanbouw voor de Koninklijke Paketvaart Maatschap pij. te water gelaten door mevrouw W. H. baronesse Collot d' EscuryHoeft, echtge note van de president van de Nederlandse Handelmaatsclxappij. Het schip meet 4500 bruto registerton. HAARLEM EN OMGEVING Voor het candidaatsexamer theologie aan de Vrije Universiteit slaagde de heer J. P. Dondorp te Heemstede. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het vee-artsexamen mej. J. W. Hagedoorn te Heemstede. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer A. F. de Savornin Lohman te Santpoort; voor het doctoraal examen geneeskunde de heer P. A. J. van der Kaaden te Hillegom, en voor het ax-ts- examen de dames W. Vermeer en J. van der Wijst, Haax-lem. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen aardrijkskunde de heer J. J. H. C. Houbelt te Bloemendaal. Ds. W. L. Laman, Chr. Geref. predikant te Rotterdam-West, voordien te Middelhar- nis en te Haarlem-Centrum, heeft bedankt voor de beroepen naar deze laatstgenoemde gemeenten. Op de Leidscvaart reed Zaterdagmorgen omstreeks vier uur een 24-jarige koopman- uit Bloemendaal, die volgens de politie onder invloed van sterke draxxk was, met zijn auto een bij de Emmabrug staand afsluit- bord omver en kwam tot stilstand tegen een lichtmast. De bestuxxrder kreeg een niet ernstige hoofdwond. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De auto werd ernstig beschadigd evenals het afsluitbord. Zaterdagmorgen om 11 uur, terwijl de 53-jarige nachtwaker G. H. v. S. in zijn wo ning aan de Bankastx-aat in Haarlem sliep en zijn echtgenote niet thuis was, vatte een zak stroo die voor de brandende kachel lag, vlam. Omwonenden, die de brand bemerkten slaagden er in het vuur met emmers water te blussen. Enig meubilair en een vloerkleed verbrandden. B. en VV. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de woningen aan de Anto niestraat 51, aan de Blekerstraat 3 a en 3 b, aan de Breestraat 10 en 34 rd, aan de Kerk hofstraat 5 en 5 rd. aan de Spaarndammer- dijk 100. aan de Vlamingstraat 16, 18, 20 en 22, aan de Westkolk 50, aan de Leidsevaart 18 a en aan het Visserseinde 47 onbewoonbaar te verklaren, omdat zij ongeschikt zijn voor bewoning en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. Op 7 en 8 Februari zullen in het Krelage- huis in Haax-lem de internationale badminton kampioenschappen worden gehouden. Tal rijke buitenlandse speelsters en spelers zul len hieraan deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3