Versterkte degradatie één seizoen uitgesteld; daarna weer overleg Blauw Wit revancheerde zich tegen Stormvogels met 2-1 Haarlem liet het er tegen Be Quick lelijk bij zitten Na volgend jaar geen eerste klasse meer van 4x14 clubs De standen VSV ontging verdiende zege op Ajax in laatste minuten AFLUKIN-C rolt plakt brandt Compromis tussen VEK en „lager voetbal Spannende tweede helft van aantrekkelijke strijd; voor rust Stormvogels beter EHS op weg naar het kampioenschap FIFA-commissie nam belangrijke besluiten Via 2-0 en 3-2 voorsprong naar 3-3 H' EDO was GVAV weer de baas: 1-0 3 Ballendief Centrale training wordt volgende maand hervat üxtra wedstrijd tegen Zwitserland in 1954 Vierdeklassers Neem dus nooit zomaar „vloei'Yvraag om MASCOTTE Door mislukte uittrap van Van der Wint Enige doelpunt tien minuten voor tijd gescoord Zwemmen Nederlandse successen in Erkenscliwick MAANDAG 26 JANUARI 1953 99 (Van onze sportredacteur) De praeses van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, Karei Lotsy, zei het in zijn openingswoord bij de buitengewone vergadering Zaterdag in Utrecht, waar de leden van het voetbalparlement bijeen waren om de al zo veel besproken competitie-indeling te bespreken, met klem: Er zijn enige donkere wolken boven onze Bond komen hangen. Laat daarom bij de discussies de belangen van de Bond prevaleren boven de belangen van de eigen „ikjes". Lotsy kreeg gelijk. Na twee vurige redevoeringen, één door de vertegenwoordiger van de Ver eniging van Eersteklassers (VEK) en één namens het „lagere voetbal" en twee maal schorsing van de vergadering voor ruggespraak, kwam het compromis. Het luidde: dit seizoen geen versterkte degradatie. Waarbij de eersteklassers af zagen van afdelingen van veertien clubs en waarbij het „lagere voetbal" accoord ging met een opnieuw overleg over het aantal verenigingen dat de eerste klasse afdelingen dan wèl moesten tellen. Waarbij dan nog als stok achter de deur: indien geen overeenstemming het volgend seizoen, dan het plan Burgwal volgens de letter uitvoeren. Dit compomis niet met algemene stemmen door het „lagere voetbal" aan vaard betekende het afdrijven van de donkere wolken boven de KNVB. Het be tekende tevens een stap in de goede rich ting naar de oplossing over de steeds maar voortdurende onenigheid over de indeling van de eerste klasse. Zeker niet de oplossing zelf. Die zou ge weest zijn dat het toch reeds lang aange nomen plan Burgwal zou zijn uitgevoerd zonder meer. Zonder verder praten dus en zonder verdere pogingen om een wijzi ging in dit plan te bewerkstelligen. Debatten correct Houdt de debatten correct, had voorzit ter Lotsy de sprekers gevraagd aan het begin van de vergadering. De toon bleef een enkele uitzondering daargelaten correct. De heer Pöpplein, plaatsvervanger van de zieke voorzitter Hekman, be steedde veel aandacht aan zijn verdediging van de indeling vier maal veertien eerste klassers, waarbij hij vrijwel alle oude ar gumenten voor de dag haalde en besloot met een voorstel dat een jaar uitstel vroeg om nog eens een keer te proberen tot een compromis te komen. Baltus Meyer, vertegenwoordiger van het „lagere voetbal" wilde daar niets van weten. Onder geen enkele voor waarde gaat de Federatie van tweede-, derde- en vierdeklassers daarmede ac coord, zei hij. Een competitie van vier maal veertien is alleen in het voordeel van de eersteklassers. En ik misgun ze het financiële voox-deel want daar gaat het maar om zeker niet. Maar dat' voordeel gaat ten koste van het „lagere voetbal". Geen 4 X 14 meer Na schorsing van de vergadering om de leden van de VEK gelegenheid te geven ruggespraak te houden, kwam de heer Pöpplein daarna met een compromis-voor stel, dat zoals hij zei een zeker toe geven inhield. Wij willen afstappen van de indeling van vier maal veertien vereni gingen, zo zei hij, maar wij willen ook een jaar uitstel van de versterkte degradatie. Uiteraard moesten daarna de vertegen woordigers van het lagere voetbal zich be raden over dit voorstel. De heer J. A. W. Bergvelt deelde vervolgens namens het „lagere voetbal" mede, dat het handhaven van de vier maal veertien eersteklassers voor de federatie der tweede, derde en De leden van een golfclub in Working ton (Cumberland) dachten er al enige tijd ernstig over hun favoriete sport op te geven, omdat een geheimzinnige dief hun de kostbare ballen ontroofde. En dat in een onrustbarend tempo. Tien tallen ballen verdwenen spoorloos. Maar de dief is thans ontdekt: het gaat hier om een zwarte kraai, die op heterdaad betrapt werd. En thans zijn de golf- spelers van plan een drijfjacht op grote schaal te houden teneinde het nest van de boosdoener te vinden, waar zij op zijn minst honderd ballen hopen aan te treffen. Op Dinsdag 17 Februari zal een begin worden gemaakt met de centrale voetbal training van de spelers, die eventueel in aanmerking komen voor vertegenwoordi gende elftallen. Naar men weet_ wordt de eerste landenwedstrijd van 1953 op 22 Maart in Amsterdam tegen Zwitserland gespeeld. De centrale training wordt in het Olym pische stadion in Amsterdam gehouden. Tezijnertijd zal worden beslist, welke spelers voor de centrale training zullen worden uitgenodigd. Naar het A.N.P. verneemt heeft het be stuur van de KNVB besloten in te gaan op een uitnodiging van de Zwitserse voetbal bond om in het voorjaar van 1954 een extra landenwedstrijd in Zwitserland te komen spelen. Naar bekend heeft de KNVB besloten niet in te schrijven voor het tournooi om het wereldkampioenschap. Dat heeft cle Zwitsers, die organisatoren zijn van het eindtournooi, teleurgesteld. Niettemin heeft Zwitserland het feit sportief geaccepteerd, maar informeerde vervolgens bij de KNVB of men er iets voor voelde een extra-wedstrijd in 1954 in Zwitserland te spelen teneinde de voorbereiding van het Zwitserse elftal voor de wereldkampioen schappen te steunen. Het bestuur van de KNVB heeft Zwitserland doen weten, dat men het voorstel aanvaardde. De datum zal nog worden vastgesteld. vierde klassers onaanvaardbaar was. Maar, zo stelde spreker voor, laten wij de ver sterkte degradatie één jaar uitstellen en een commissie vormen, waarvan de heer Lotsy het voorzitterschap zou kunnen waarnemen, ten einde besprekingen te voeren om de partijen tot elkaar te bren gen en een redelijke oplossing te verkrij gen. Moch echter geen overeenstemming worden bereikt, dan dient het rapport Burgwal in volle omvang te worden uitge voerd. Hierbij zij echter vooropgesteld, dat de eersteklassers het voorstel van de vier maal veertien eersteklassers thans in trekken. Aanvaard! Na enige discussie werd besloten het compromisvoorstel te aanvaarden eif bondsafgevaardigden stemden tegen waarna de heer Pöpplein mededeelde, dat het voorstel van de vier maal veertien eersteklassers werd ingetrokken. Na een bespreking van het trainersvraag- stuk, ingeleid door de heer M. Hartzui- ker, werd besloten een commissie samen te stellen, die dit probleem, dat in het bijzonder voor het „lagere voetbal" geldt, aan een nader onderzoek zal on derwerpen ten einde op de volgende bondsvergadering met voox-stellen te kunnen komen. De bedoeling is een verzachting of verrui ming te bewerkstelligen van de bestaande bepalingen ten aanzien van het aanstellen van trainers. In een voortreffelijke toespraak van de heer A. L. M. Schroder, waarin hij de kwa liteiten van Lotsy als leider, als organi sator, als 9preker en als mens roemde, deelde deze mede, dat de scheidende voor zitter het erelidmaatschap van de K.N.V.B. was toegekend. Stormvogels is er niet in geslaagd dit seizoen ten tweede male van Blauw Wit te win nen, ofschoon de thuisclub zeker niet minder speelde dan destijds in het Stadion. Maar daartegenover staat, dat de Amsterdammers ditmaal stukken beter waren dan enige maanden geleden en vooral in de tweede helft een spelvorm bereikten, die de Storm vogels-verdediging aan het wankelen bracht. Voor de rust hebben de Stormvogels de beste papieren gehad, hoewel toen al bleek, dat de Amsterdammers geen gewil lige slachtoffers zouden zijn. Na een snelle combinatie tussen Luppens en Snoeks Jr. kreeg Van Onselen de kans van de dag, doch zijn schot was veel te zacht, om Van Raalte ernstig te verontrusten. Lat en paal De Blauw Wit-supporters hebben het hart vaak vastgehouden, toen kort na elkaar Angenent en Snoeks Jr. het hout werk bewerkten en Van Raalte eens op miraculeuze wijze een hard schot van Tol uit het doel viste en ook bij een schot van Van Onselen toonde de Blauw Wit-doelman zijn capaciteiten. Inmiddels kon ook Venus Jr. een paar maal tonen, wat hij waard is. Al in deze eerste helft dreigde het meeste gevaar voor de Stormvogels-doelman van de Am sterdamse rechtervleugel, waaraan Tol en Venus Si', meermalen de handen vol had den. Op schitterende wijze hield Venus een kopbal van Vlietman uit zijn doel en ook een hard schot van rechtsbuiten Hes sels stopte hij netjes. De Boer scoort Na ongeveer een half uur spelen kon de Stormvogels-aanhang juichen. Een schot van Luppens was via Van Raai te's han den corner gegaan. Hieruit plaatste Snoeks de bal goed voor 't doel, waarna De Boer, die overigens niet zo op dreef was, een be trekkelijk tam schot loste, dat Van Raalte liet gaan. (10). De standen in de eerste klasse na de wed- strijden van Zondag luiden: Eerste klasse A RCH 11 9 1 1 19 26—10 Ajax 13 8 2 3 18 25—18 DOS 13 7 2 4 16 39—23 Heracles 12 6 3 3 15 30—22 VSV 12 4 4 4 12 16—18 GVAV 13 4 4 5 12 21—17 Wageningen 11 3 5 3 11 12—12 Ensch. Boys 12 4 3 5 11 21—27 Volewijckers 13 5 1 7 11 23—19 EDO 13 4 3 6 11 15—24 NEC 11 3 4 4 10 14—16 Zwolse Boys 12 3 3 6 9 13—25 Sneek 11 3 1 7 7 10—24 Frisia 11 2 2 7 6 10—20 Eerste klasse B Heerenveen 13 9 1 3 19 33—14 Leeuwarden 12 6 3 3 15 26—17 Vitesse 12 7 1 4 15 18—15 Haarlem 12 5 5 2 15 27—23 Enschedé 12 6 3 3 15 21—19 Stormvogels 13 6 3 4 15 28—18 Blauw Wit 13 6 2 5 14 1815 DWS 13 6 2 5 13 21—17 AGOVV 12 4 3 5 11 19—16 't Gooi 13 3 4 6 10 12—17 Be Quick 13 4 2 7 10 25—38 Elinkwijk 11 4 1 6 9 16—19 Achilles 13 2 3 8 7 16—39 Go Ahead 12 1 3 8 5 13—26 Eerste klasse C Sparta 13 8 2 3 18 26—15 Willem II 14 7 4 3 18 38—26 MVV 13 6 5 2 17 25—13 VVV 14 5 6 3 16 21—18 Emma 13 6 3 4 15 26—19 BW 12 5 4 3 14 24—12 Longa 12 7 0 5 14 21—17 Excelsior 13 5 4 4 14 37—24 Sittardia 12 6 1 5 13 27—30 SVV 13 5 1 7 11 27—31 Brabantia 14 5 0 9 10 20—32 Juliana 12 2 4 6 8 12—21 HBS 13 3 2 8 8 17—32 Theole 14 2 2 10 6 20—51 Eerste klasse D PSV 13 8 2 3 18 37—20 Eindhoven 13 7 3 3 17 20—12 Feijenoord 14 6 5 3 17 31—23 ADO 12 6 3 3 15 24—17 Noad 13 6 3 4 15 24—22 Bleijex-heide 13 5 3 5 13 22—15 Xerxes 13 4 5 4 13 18—19 RBC 13 5 2 6 12 22—23 NAC 13 4 4 5 12 21—24 DHC 12 5 0 7 10 20—31 Hermes DVS 12 3 4 5 10 18—31 Maurits 13 2 6 5 10 25—28 Limburgia 13 3 4 6 10 15—21 TEC 13 2 4 7 8 21—32 Een halve minuut voor de rust werd Hessels te veel vrij spel gelaten. Zijn be trekkelijk mak schot scheen Venus geen last te zullen bezorgen, doch de Stormvo gels-doelman liet de bal even los en Cor- bian maakte de stand gelijk. (11). Na de thee werd de wedstrijd nog aan trekkelijker. Geruime tijd flitste de bal van het ene naar het andere doel en Hes sels gaf, toen drie Stormvogels-verdedigers op hem afstormden, aan de daardoor vrij staande Corbran een opgelegde kans, doch cliëns zachte schot kon Venus stoppen. Langzaam maar zeker echter ging Blauw Wit het spel beheersen. De Amsterdamse verdediging werd lastiger te passeren en ae voorhoede der hoofdstedelijken stelde de Stormvogels-defensie voor steeds moei lijker problemen. Koekebakker in actie Ruim een kwartier voor het einde had Koekebakker succes. Op advies van de IJmuider grensrechter werd dit doelpunt echter niet toegekend. Vijf minuten later was het echter opnieuw Koekebakker, die Venus passeerde. (12). En met deze sland kwam het einde, doordat de Storm vogels-voorhoede van nu af niet meer te gen Blauw Wit's defensie op kon. Het blijft veel Haarlemse vierde klassers voor de wind gaan. Vooral EHS wist z'n positie weer te verbete ren, dank zij een vijf-een zege op NFC. Het gaat weer naar een hérnieuwd kampioenschap uitzien. Ook Bloemen- daal wist te winnen. Al was het een dubbeltje op zijn kant tegen LOC. Met vier-drie bleven de witten in de meer derheid. Onze Gezellen en DSS streden tegen el kaar een felle strijd, waarin geen doelpun ten werden gescoord. Uitslag dus nul-nul, waarmee beide ploegen vrede konden heb ben. Maar ETO zorgde voor een verrassing door het lang niet malse WB met vier-drie te kloppen. Ook Halfweg deed eindelijk eens goed werk. Een een-een gelijkspel tegen St. Pancratius is lang geen slechte prestatie. D.IO bereikte eveneens een gelijkspel bij Sloterdijk. Hier was het resultaat twee twee. THB was minder gelukkig en verloor met vier-drie van SJC. Met Concoi'dia was het echter helemaal mis. Op eigen terrein werd met vijf-een van Graaf Willem ver loren. Het enige Hillegomse doelpunt ont stond uit een strafschop van Nederstigt. De internationale commissie voor het scheidsrechterswezen van de FIFA is onder voorzitterschap van dr. G. Mauro (Italië) in Parijs bijeengekomen. De commissie heeft de nationale voetbalbonden aanbe volen om bij internationale voetbalwed strijden, die geen officieel karakter dragen, van te voren schriftelijk contact te zoeken om overeen te komen, dat de doelverdedi ger gedurende de gehele wedstrijd kan worden vervangen en een veldspeler ge durende de eerste helft van de match, in dien althans gebleken is, dat de betreffende speler(s) gewond is (zijn) en dat zij onmo gelijk verder kunnen spelen. Voor nationale competitie- en landen- wedstrijden wordt aanbevolen alleen de doelverdediger te doen vervangen, indien deze althans geblesseerd is en niet verder kan spelen. Deze aanbevelingen zullen aan de Inter national Board worden opgestuurd. De in ternationale commissie voor het scheids rechterswezen zal zich tot de nationale bonden wenden met het verzoek een scheidsrechter te willen aanwijzen, welke in aanmerking zou kunnen komen voor het leiden van een of meer qntmoetingen bij de strijd om het wereldkampioenschap. In totaal dient de commissie de beschikking te hebben over zesentwintig scheidsrechters. Voorwaarde is, dat de betreffende scheids rechter de laatste twee jaar actief is opge treden. De aangewezen scheidsrechters voor de Coupe Jules Rimet (wereldkam pioenschap) zullen in Magglingen (Zwit serland) tezamen komen teneinde daar een cursus te volgen met de bedoeling om van een uniforme uitleg van de spelregels ver zekerd te kunnen zijn. Deze cursus wordt gehouden enkele dagen, voor het eind tournooi in Zwitserland (1954) begint. Ten behoeve van de spelers en het pu bliek zal voortaan de scheidsrechter op eenvoudige wijze duidelijk maken, wan neer een directe of een indirecte vrije schop dient te worden genomen. Wanneer het een indirecte vrije schop betreft zal de scheidsrechter de armen in de lucht steken. ADVERTENTIE Volledige afzondering geeft af doende bescherming tegen griep. Maar... bent U bang op ijs? Dan kunt U beter Aflukin-C gebruiken. Wèl zo eenvou dig en ook iéts voordeliger. Voor 85 cents, in ccn praccisohe koker, 30 versuikerde tabletten die ook door kinderen makkelijk worden ingenomen. Aflukin-C met vitamine C, het fruitvitaminc. Vooral dit vita mine is voor een goede gezondheid in tijden van griep onontbeerlijk. ADVERTENTIÈ Zo Ajax ooit een verdiende nederlaag op ter voor Ajax toch niet meer aanwezig, i'ien gelukkige wijze is ontlopen, dan is dat het geval geweest in de tweede competitiewed strijd, die de Amsterdammers in dit seizoen tegen VSV hebben gespeeld. De Velser- minuten voor het eind resulteerde een com binatie tussen Leeser en Michels onver wacht in een doelworsteling, waarbij laatstgenoemde van dichtbij scoorde. De ploeg heeft in het Ajax-stadion een uit- 1 hoofdstedelingen trachtten hierop door stekende indruk gemaakt en de bescheiden een-nul voorsprong, waarmede Stijger c.s. konden gaan rusten, was inderdaad maar een schamele beloning voor hetgeen zij aan goed en aantrekkelijk voetbal hadden laten zien. Het intelligente aanvalsspel, waarin Van der Kuil, De Graaf en Stijger een be langrijk aandeel hadden, belette de Am sterdamse verdediging gedurende de eerste, drie kwartier in haar spel te komen. Er deden zich dan ook vele kansen voor de bezoekers voor. Het enige doelpunt, waarmede VSV na een half uur de score opende, was van zeer goede kwaliteit. Van der Kuil doorzag bij een scherpe pass van Bouwens de situatie snel en met de complete Ajax-defensie op zijn hielen loste hij een schot dat Visser wellicht heeft gehoord, maar ongetwijfeld niet gezien. De Ajax-achterspelers wisten ook na dit doelpunt de juiste dekking niet te vinden. Van Dijk in vorm Van Dijk, technisch één der besten van het glibberige, doch uitstekend te bespelen veld, was voor Van der Wints doel de ge vaarlijkste man, hoewel de afwerking van de meestal door deze Ajaxied opgezette aanvallen veelal aan Michels werd over gelaten. Hazeveld, die Spaans als stopper verving, beheerste de situatie in het Velser doelgebied dusdanig, dat Van der Wint er maar zelden aan te pas behoefde te komen. Als rechtshalf was Tielrooy opgesteld. Ook deze voldeed op zijn nieuwe plaats goed. Voorsprong vergroot Het verdiende tweede doelpunt voor de Velsenaren kwam tot stand, toen de tweede helft slechts vijf minuten oud was. Een hard schot van rechts buiten De Bie kon Visser wel keren, maar hij kon daarbij de bal niet be machtigen. De toegesnelde De Graaf profiteerde daarop van de kans. Het overwicht van de Velsenaren luwde daarop wel iets, maar veel kansen schenen (Van onze sportredacteur) ET was heus geen overdreven chauvi nist die nadat er een kwartier ge speeld was in de wedstrijd tussen Haarlem en Be Quick aan een clubgenoot vroeg hoeveel het zou worden, vijf of zes-nul voor de roodbroeken. Want in die vijftien minuten speelden de Haarlemmers met hun tegenstanders en de twee glasheldere doel punten een van de pittige Jacob en een van Laan waren volkomen verdiend. Hoeveel zou het worden? Het pakte anders uit. Via een twee-een stand bij de rust werd het uiteindelijk drie-drie. En met dat resultaat mocht Haarlem nog heus wel in haar nopjes zijn. Want toen dat eerste kwartier van de wedstrijd voorbij was en de Haarlemmers met welgevallen hadden gezien hoe Jacobs er na vijf minuten als de' kippen bij was om een fraaie pass van Meijer achter de Groningse doelman Flieringa te schieten en met nog meer plezier hadden gezien hoe Laan tien minuten later een uitstekende corner van Roozen in het Groningse doel had gekopt, ja toen geloofden de roodbroe ken het wel. Doch zij hadden buiten de Groningers De doelverdediger van Be Quick, Flieringa, moet voor de derde maal zwichten. Nu voor een schot van Jacob (juist zichtbaar). Geheel links Havinga van Be Quick. gerekend. Want die maakten Haarlem na die twee-nul stand voldoende dui delijk dat zij geenszins bij de pakken neer gingen zitten. Direct kwamen zij met een serie verrassend snelle aan vallen, die weliswaar niet altijd even goed werden afgewerkt, maar die toch zeker niet zonder gevaar waren. Lugthart in vorm Hoofdzakelijk kon dat gebeuren door het goede spel van de international Klaas Lugthart, die overal waar men de bal kon verwachten opdook en met handige schijn bewegingen en korte passes zijn mede spelers tal van kansen gaf. Een van die passes stelde middenvoor Vink in staat om Snijders met een goed gericht diagonaal schot kansloos te passeren. Dat was tien minuten voor de rust. En meteen was de stemming in het voordeel van de Groningers overgeslagen. Die speel den ook veel aantrekkelijker voetbal dan de Haarlemmers, die vooral in snelheid veel te kort kwamen. In technische vaar digheid niet. Want was Lugthart als zwer ver achter de voorhoede niet zo in vorm geweest, de techniek van Haarlem zou on getwijfeld de doorslag hebben gegeven. Na de rust veranderde het snelbeeld ook ai niet. Haarlem bleef treuzelen en afwach ten en Lugthart maakte daar na tien minu ten spelen handig gebruik van toen hij zich veel sneller toonde dan zijn belagers en een doorloopbal achter Snijders schoot. Pas na dit doelpunt zette Haarlem door. Enkele aanvallen liepen nu eens niet dood op de uiterst stugge verdediging van Be Quick. Succes bleef niet uit. Na zeer fraai voorbereidend werk van linksbinnen Meyer kon Jacobs hard inschieten. Zonder dat Flieringa ook maar een schijn van kans had. Weer gel ij h Maar weer kwamen de Groningers terug. En weer wisten zij gelijk te maken. Dat deed midvoor Vink, die uit een kluwen van spelers nadat rechtsbuiten Vogt een uit stekende corner had genomen de bal wederom achter Snijders plaatste. Daarbij bleef het. Maar niet zonder dat aan beide doelen een serie gevaarlijke aan vallen waren afgeslagen. Zo werd dus een wedstrijd, die niet boven een zeef middel matig peil uitkwam, een aantrekkelijke match door het'èigenaardige scorevèrloopr alles op hun aanval te zetten alsnog een nederlaag te ontgaan. Hét gevolg was ech ter, dat de snelle VSV-voorhoede enkele malen gevaarlijk dicht bij keeper Visser verscheen. Gelijk Drie minuten voor het einde na een mislukte uittrap van Van der Wint kwam de bal bij rechtsbuiten Leeser terecht. Deze schoot onmiddellijk, waarop de uit positie geraakte VSV-doelman kans loos was. In het vinnige slot kwam het alleen nog tot een drietal corners op het Ajax-doel. EDO, dat op eigen terrein reeds van GVAV won, heeft in de returnwedstrijd in Groningen wederom de beide punten op geëist, dank zij een doelpunt, door links buiten Prins ongeveer tien minuten voor het einde gescoord. De Haarlemmers zullen anders aan dat succes waarschijnlijk niet meer gedacht hebben, want de techniek bleek toch voor namelijk aanwezig bij de thuisclub en vooral in de eerste helft had doelman Van der Berg druk werk terwijl zijn Groninger collega Roffel zo goed als niets te doen kreeg. Aanvankelijk liet EDO enige snelle aan vallen zien, maar de juiste vorm in de voorlinie ontbrak. Het werd bij de aan vallers een individueel pogen, dat de ster ke GVAV-verdediging al spoedig de kop indrukte. De Groningers kregen bovendien door hun pittige kanthalfs enig overwicht in het middenveld en wisten via hun ac tieve vleugels een vrijwel voortdurend offensief op de EDO-veste te ontketenen. Niet alleen doelman Van der Berg was hier echter in prima vorm. ook spil Jacobs. De Groningers konden niet voldoende voetbalintelligentie opbrengen om het overwicht te realiseren. Langzamerhand kreeg EDO zelfs weer gelegenheid aan te vallen, waarbij vooral Karpes en Mul de aandacht op zich vestigden door welover- dacht spel, dat voor de voorlinie een sterke ruggesteun is geworden. Ook EDO kon echter niet tot doelpunten komen. Midvoor Roodselaar was wel zeer actief, zwierf on vermoeid, maar ook hij speelde te zelf zuchtig. Na de rust In de tweede helft ging het beter, met gevolg dat EDO. vooral via rechtsbuiten Pleizier, gevaarlijke aanvallen kon onder nemen. Niettemin bleef GVAV het heft in handen houden en enkele keren hadden de gasten het geluk mee. GVAV kon echter niet tot doelpunten komen, omdat het cor recte in de combinatie ontbrak en de EDO- verdediging sterk bleef spelen, soms door half spelers en binnenspelers geassisteerd. GVAV drong tenslotte de tegenpartij op eigen helft Terug, waarbij EDO de indruk vestigde op een gelijk spel te spelen. Toen kwam plotseling, ongeveer tien minuten voor net einde, het prettige moment voor de Haarlemmers. Bij een aanval werd Plei zier ongeoorloofd afgehouden en kreeg een vrije schop te nemen. Keurig werd de bal naar linksbuiten Prins geplaatst, die tot grote vreugde van zijn ploeggenoten met een fraaie kopstoot de bal langs Roffel plaatste (0-1). Dat was het beslissende mo ment in deze wel snel gespeelde, maar toch vrij matige ontmoeting. In het uitverkochte overdekte zwembad in Erkenschwick heeft tijdens internationale wedstrijden Jitse van der Veen de 100 meter rug-slag gewonnen in de goede tijd van 1 minuut 8,5 seconde. Onze landgenoot klopte de Duitser Henschke, die 1 minuut 11,4 seconde noteerde, ruimschoots. Els van der Ploeg nam de 100 meter vrije slag dames in 1 minuut 8.8 seconde voor haar rekening. Zij verwees daarbij de veel voudige wereldrecordhoudster Ragnhild Hveger (Denemarken) naar de tweede plaats. Nel Garritsen zorgde voor de derde Neder landse zege op deze avond. Vlinderend won zij de 100 meter schoolslag in 1 minuut 22,8 seconde. Herbert Klein (Duitsland) behaal de op de 200 meter schoolslag in 2 minuten 40.8 seconde de overwinning hij zwom vlinderslag en de 200 meter vrije slag was voor Völl (Duitsland) in 2 minuten 16,1 seconde. De wedstrijden leverden ook op de tweede dag enkele Nederlandse successen op. Jitse van der Veen won de 100 meter rugslag heren in 1 minuut 9,6 seconde voor de Duit sers Henschke en Drobig. Nel Garritsen werd eerste op de 200 meter schoolslag dames in 2 minuten 58.3 seconde met op de tweede plaats de Deense Hytte Hansen. De Duitse zwemmer Klein won de 100 meter schoolslag in de goede tijd van 1 mi nuut 9,4 seconde.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5