Afscheidsreceptie van KNVB-praeses Lotsy werd grootse huldiging HFC (tegen Rapiditas) en Schoten (tegen AFC) verloren met 3-1 Huis vol mysterie .Clowntje Riek „Houdt de fakkel van idealisme steeds brandende" Sportcentrum RCH veel sterker dan Frisia: 4-0 West Bromwich Albion kon het tegen Stoke City niet bolwerken Kampioenskansen voor Hillegom gestegen IJmuiden verraste de kampioenscandidaat Zuidvogels: 1-0 District Amsterdam zegeviert in het districtentournooi 4 Rust ging met 2-0 in De Engelse league Van de Pol naar tournooi Europees kampioenschap 71/2 Voor de kanderen Haarlemse tweedeklassers Weer 3-1 Derdeklassers Zaterdagvoetbal Volleyball FEU I EI ETON door Jane England MAANDAG 26 JANUARI 1953 DE grote zaal van het jaarbeursrestaurant in Utrecht was tjokvol Zaterdagmiddag na de buitengewone vergadering van de K.N.V.B. Tjokvol met sportlieden van vele bonden die allen afscheid kwamen nemen van Karei Lotsy, de scheidende praeses van de grootste sportbond in Nederland, 't Was bedoeld als een eenvoudige afscheids receptie, maar 't werd een grootse huldiging van de man onder wiens leiding de K.N.V.B. uitgroeide van tweehonderdduizend tot driehonderdduizend leden. Onder het snorren van de filmapparaten en het flitsen van de lampen der fotografen luisterde Lotsy naar redevoernigcn van dr. J. H. Wesselings, vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ir. J. W. Kips, namens alle leden en organsiaties van de K.N.V.B., dr. J. A. Linthorst Homan, de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité en de vice-voorzitter van de Koninklijke Belgische Voetbal Bond, de heer Van Meert. Redevoeringen die allen getuigden van de grote verdienste van Karei Lotsy niet alleen voor de voetballers in Nederland, maar voor alle sportbeoefenaren in Nederland. Er waren' dus slechts vier sprekers. Er mochten er zo had men besloten niet meer zijn. Want had iedere vertegen woordiger van een organisatie of bond in die tjokvolle zaal het woord mogen voe ren, er zou wellicht voor twaalf uur geen einde aan de rij van sprekers gekomen zijn. Het zou dan ook te ver voeren een opsomming te geven van de vele afgevaar digden die naar Utrecht gekomen waren. Laten wij vo'staan met te vermelden dat de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, onder de aanwezigen was. A mbassadeur Lotsy, zo zei de vertegenwoordiger van de regering dr. Wesselings, Lotsy heeft de sport lief gehad. Hij heeft gestreden vóór alles dat goed was in de sport en tégen alles dat de sport nadeel zou kunnen be rokkenen. Hij heeft de naam van de Ne derlandse sportbonden als een goed am bassadeur hooggehouden. WTaar hij die ook vertegenwoordigde. De regering heeft uw afscheid dan ook dankbaar aangegrepen om haar erkente lijkheid te betuigen. En niet alleen met woorden. Het heeft de Koningin behaagd, zo vervolgde spreker, om u op voordracht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het daverende applaus was nauwelijks verstomd, of ir. J. W. Kips zette namens allen die bij de K.N.V.B. betrokken zijn de loftuitingen aan het adres van de scheidende voorzitter voort. Spreker volg de in vogelvlucht de werkzaamheden die Lotsy in zijn veertig jaar in diverse be stuursfuncties had verricht in het belang van de sport. Van het moment af dus dat Lotsy bestuurslid was van H.F.C. tot Za terdagmiddag toe. Grote dank En wij kunnen niet anders zeggen, al dus ir. Kips, dan dat allen die het goed menen met de sport u zeer veel en grote dank zijn verschuldigd. Als geschenk bood ir. Kips aan Karei Lotsy, of liever gezegd aan de vrouw van Karei Lotsy dit omdat hij zelf als amateur geen cadeaux wilde hebben een zeer fraai zilveren koffiestel aan. De achtjarige Wim Wamsteker, zoon van dr. Wamstekcr, had tevoren als junior-lid van H.F.C. in zijn clubcostuum gestoken een album overhandigd met de namen van de schenkers. Nadat de voorzitter van het N.O.C., dr. J. Linthorst Homan, de scheidende K. N. V. B.-voorzitter namens alle sportbonden had bedankt voor het werk verricht in het belang van alle sporten en de vice- voorzitter van de Belgische Voetbalbond, de heer Van Meert, had getuigd van de vele vriendschapsbanden in België, kreeg Lotsy zelf het woord om alle sprekers dank te zeggen voor hun loftuitingen. Beroep En toch wil ik, aldus spreker, nog een beroep op u allen doen. Een be roep in de toekomst de fakkel van het idealisme brandende te houden. Want de drang, die de laatste tijd ont staat in de richting van de sensatie in de sport, is iets dat tot nadenken stemt. Wij allen moeten ons zo ver mogelijk distancieren van alles wat maar met die sensatie te maken heeft en alleen voor ogen te houden dat wij de sportgedachte moeten dienen met ons idealisme ten bate van de jeugd, die alleen spélen wil. in de toekomst al is het maar in het Alle krachten moeten ten goede gebun deld worden willen wij de jeugd een goed voorbeeld geven. Want de sport kan ook klein een goede ambassadeur zijn van Nederland in het buitenland. Dat heb ik altijd voor ogen gehouden bij het dienen van de sportgedachte. dat mijn levenswerk is geweest in mijn vrije tijd. Sport centum Karei Lotsy deelde voorts mede dat hij het geld dat hem zou worden aangeboden onder enveloppe gaarne zou willen bestem men als basis voor de stichting van een jeugd- en sportcentrum in Nederland, naar Fins voorbeeld. Een centrum, waar alle bonden profijt van zouden kunnen hebben. Spreker besloot met de wens dat de nieu we figuren die leiding zouden geven aan de sportbonden steeds alle bezield zouden mogen zijn van de altruïstische geest, en altijd mens zouden mogen blijven. Zeer velen maakten na afloop gebruik van de gelegenheid om de scheidende voorzitter de hand te drukken. Dat waren bestuursleden van vele tientallen vereni gingen, van ondér-bonden, internationals en oud-internationals en onnoemelijk veel anderen. Tussen de receptie en het afscheidsdiner in, zagen wij de heer K. J. J. Lotsy in een diepe stoel zitten, aandachtig de verschillende telegrammen, die hem uit de gehele wereld waren toegezonden, lezend. Dat jeugd- en sportcentrum, vroegen wij de heer Lotsy, hoe denkt ge dat te verwerkelijken? Ik heb gedacht aan een jeugd- en sportcentrum in ons land, zo als wij dat kennen in Magglingen in Zwitserland, in Valadalen in Zweden en in Vierumaeki in Finland. Dat zijn lust oorden, waar veel voor de jeugd en de sport kan worden gedaan. En natuurlijk detik ik niet alleen aan de voetbalsport bij het stichten van zo'n centrum. Alle sportbonden behoren daaraan mede te werken en alle sportbonden behoren er profijt van te trekken. Het fonds zal sterk en groot moeten worden, want ik begrijp zeer wel, wat aan het stichten van zo'n centrum vastzit. Maar alle sportbonden kunnen eraan meewerken. Misschien kunnen oud-internationals er gens in het land een jaarlijkse wedstrijd spelen, waarvan de opbrengst bestemd is voor het fonds. In die geest zouden andere sportbonden ook iets kunnen doen. Het zal vele jaren duren alvorens de gedachte werkelijkheid zal worden, maar het is, aldus de heer Lotsy, een denkbeeld, dat zeker de moeite waard is om er heel ernstig over te denken. XX00000000003000 In een buitengewone bondsvergadering in Utrecht heeft de heer K. J. J. Lotsy Zater dagmiddag afscheid genomen als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond. De heer Lotsy werd door H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dr. J. H. Wesselings, raadadviseur in algemene dienst van het departement van O., K. en W. speldt de scheidende voorzitter van de K.N.V.B. de versierselen behorende bij de Orde op de borst. RCH heeft te Leeuwarden tegen Frisia meer tegenstand ondervonden dan ver wacht werd, hetgeen toe te schrijven valt aan het feit, dat de Friezen voor het eerst na lange tijd weer enkele indertijd ge blesseerde krachten konden opstellen. RCH was volledig. Vooral technisch was er nogal enig overwicht aan Haarlemse kant, maar in de afwerking der aanvallen ontbrak nog wel iets. Dat kwam reeds he* eerste kwartier tot uiting, toen RCH drukop het Frisia-doel ging uitoefenen. Hoewel echter Wette en Biesbrouck sa men met Lasschuit en v. d. Brink in het middenveld een behoorlijke basis legden voor de aanvallen, wisten Koster, Gallis en Couwenhoven er niet uit te halen wat er in zat. Dat kwam door de hard werken de Frisia-verdediging, waarin doelman Bij linga en de stopper op de voorgrond tra den. Toen dit tweetal natuurlijk geassis teerd door de backs en de veelal terugge trokken halfspelers de taak baas bleek, kwam er meer moed in de Friese ploeg en in vrij snel tempo begonnen toen de kan sen te keren. Frisia bleef tot vlak voor de rust het helft in handen houden, maar toen kwam plotseling de ommekeer. Drie minuten voor het einde van de eerste helft zette rechtsbuiten Koster goed door op een aangespeelde bal en wist Bijlinga te pas seren en twintig seconden later loste Bies brouck uit het middenveld een schot, waarbij tot ieders verrassing van de schutter incluis de bal in het net ver dween. Zo kwam RCH, tegen de verhou ding in, bij de rust met 20 voor te staan. Toen bovendien elf minuten na de her vatting Koster de stand op 30 bracht gingen de gastheren onzeker spelen en RCH kon haar grotere techniek volledig tot uiting brengen. De Haarlemmers kwa men tot een goed aanvalsspel, dat de te genpartij vrijwel geen enkele kans gaf. Het werd echter cp een bijzondere manier 04. Doelman Bijlinga, die lusteloos had uitgetrapt en. zich niet haastte om in het doel terug te komen zag zich door de on middellijk reagerende De Wette gepas seerd. Daarna had de wedstrijd niet veel meer te betekenen. Maar dat laatste ogen blik kon echter geen afbreuk meer doen aan de goede indruk öde RCH tevoren reeds had gemaakt. In weerwil van een nederlaag tegen Stoke City kon West Bromwich Albion zich Zaterdag nog juist als leider in de eerste divisie van de Engelse league hand haven. Doch alleen dank zij een iets beter doelgemiddelde dan Sunderland. Alhoewel Stoke tijdens de hele wedstrijd doortasten der speelde viel de klap pas tegen het ein de. Met drie doelpunten in tien minuten Merkwaardigerwijs kwam Manchester City, dat Stoke zo lang gezelschap heeft gehouden onder aan de ranglijst, Zaterdag eveneens in topvorm, getuige de vijfeen overwinning op Middlesbrough. De successen van Stoke en Manchester City hadden tot gevolg dat Chelsea, on danks het gelijke spel tegen Aston Villa, naar de laatste plaats verhuisde met een gelijk aantal punten doch een iets slechter doelgemiddelde dan Manchester City. Stoke heeft twee punten meer dan deze beide clubs, maar speelde een wedstrijd meer. Boven aan de ranglijst staat Sunderland tweede achter West Bromwich. Burnley, dat gelijk speelde tegen Cardiff de 'vijf de draw van Burnley in dit seizoen be hield de derde plaats. Arsenal deed erg zijn best om een eind te maken aan het ongeslagen thuisrecord van Charlton, maar bracht niet niet verder dan tot een gelijk spel. De Gunners zakten een plaats op de ranglijst en werden voorbijgestreefd door Wolverhampton, dat een punt meer ver gaarde, maar drie wedstrijden meer ge speeld heeft. Uitslagen Voor de Engelse league werden de vol gende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Aston VillaChelsea 11, Bolton WanderersManchester United 2-1, BurnleyCardiff City 00, Charlton Ath leticArsenal 22, Manchester City Middlesbrough 51, PortsmouthLiver pool 31, Preston North End—Newcastle United 21, Stoke CityWest Bromwich Albion 51, SunderlandBlackpool 11, Tottenham HotspurSheffield Wednesday 21, Wolverhampton WanderersDerby County 31. Tw'eede divisie: BrentfordNotts Forest 11, Doncaster RoversBlackburn Rovers 33, EvertonSouthampton 22, Ful- hamLeeds United 21, Huddersfield TownLincoln City 50, Leicester City Birmingham City 34, Notts County Bury 21, Rotherham UnitedPlymouth Argyle 23, Sheffield UnitedBarnsley 30, Swansea TownHull City 30, West Ham UnitedLuton Town 01. W. Bromwich 27 33 Newcastle 27 26 Sunderland 27 33 Bolton 25 24 Burnley 26 32 Aston V. 25 23 Wolves 27 32 Portsmouth 27 23 Arsenal 24 31 Middlesbr. 27 23 Preston 25 31 Liverpool 26 22 Manch. U. 27 30 Cardiff 24 21 Charlton 25 29 Derby 27 21 Tottenham 27 29 Stoke 27 20 Blackpool 27 29 Manch. C. 26 19 Sheffield W. 27 26 Chelsea 26 19 De K.N.B.B. heeft besloten Piet van de Pol uit te zenden naar het tournooi om het Europees kampioenschap 71/2, dat van 5 tot en met 8 Februari in Viersen (Duitsland) wordt gehouden. Ook Metz en De Ruyter hebben een uitnodiging ontvangen om de Nederlandse kleuren in Viersen te verdedi gen. Zij hebben echter nog niet beslist of zij deze zullen aannemen. „Jongens, ik heb iets aardigs!", zei Lumpo. Hij ging even weg en kwam terug met een prachtige, grote vlieger. ,,Kijk eens, hoe vind je die?", vroeg hij trots. „Die hebben Plop en ik samen gemaakt!" „O, wat 'n prachtige!", zei Bunkie. Ja, het was een mooi ding. Ze hadden 'm prachtig gekleurd en er hingen rode kwast jes aan. „Zullen we 'm eens gaan oplaten?", stelde Lumpo voor. „Er is wind genoeg!" ,,Ja, fijn!" riepen de anderen. Met de vlieger gingen ze het land op. De staart werd onderaan gebonden en de touw- klos klaargemaakt. „Mag ik 'm vasthouden?", vroeg Bunkie. „Goed", zei Lumpo. „Hier is de klos; goed vasthouden, hoor, en langzaam vieren, alsie in de lucht gaat!" Het ging prachtig. Bunkie hield het touw, terwijl Lumpo de vlieger ophield. En toen Bunkie begon te hollen, ging de vlieger mooi de lucht in. ,,Mooi zo!", riep Plop. „Hij gaal fijn naar boven!" Het was een mooi gezicht, toen de gekleurde vlieger statig de lucht in ging en daar bleef zweven, door de zon verlicht. Na een niet al te best gespeelde wedstrijd heeft HFC in Weesp tegen Rapiditas zijn kansen voor de bovenste plaats tot een minimum zien inkrimpen. Het HFC-elftal was kort voor de wedstrijd gewijzigd. Hein Winter nam de spilplaats in, terwijl Bijle- veld als linksbuiten werd opgesteld. De eenheid in de HFC-ploeg leek ons daar door niet beter geworden. In de eerste helft ontliepen de ploegen elkaar maar weinig. Bij een worsteling voor het Haarlemse doel kon de linksbin nen van de thuisclub na vijftien minuten de score openen. HFC zette hierna enige snelle aanvallen op, maar door gemis aan doorzettingsvermogen bleven deze zonder succes. Toch maakte Hein Winter gelijk toen hij met een effectvol schot de Rapidi- tas-doelman volkomen verraste. Nog voor de rust bracht de linksbuiten van de gast heren de stand op twee-een. Ook na de rust ging de strijd aanvanke lijk gelijk op. De weinig gevaarlijke HFC- aanvallen stelden de Weesper defensie niet voor problemen. Treuzelen en slecht schie ten waren de grote gebreken, waaraan de HFC-ploeg mank ging. Het spel van Rapi ditas werd in deze faze van de strijd steeds beter en de verdiende voorsprong voor de Weespenaren werd na twintig minuten nog groter toen Rapiditas wegens een overtre ding in het strafschopgebied van HFC een strafschop te nemen kreeg. Het harde schot was voor Heyting onhoudbaar. Daarna werd er niet meer gescoord. Schoten heeft het tegen AFC in Amster dam niet kunnen bolwerken, maar de Haar lemmers gaven de Amsterdai *mers toch dermate partij dat de uitslag tot aan het einde onzeker is gebleven. Hadden de Scho tenaren beter gebruik gemaakt van de vele kansen, dan hadden we het nog niet ge weten, maar daar staat tegenover dat Kes- sens zijn doel op waarlijk zeer fraaie wijze heeft verdedigd. Enkele zeker schijnende doelpunten wist hij te voorkomen. In de eerste helft was AFC wel iets ster ker en de een-nul voorsprong die de thuis club zich wist te verschaffen, was volko men verdiend. Toen Joppe een bal slecht wegwerkte was Feldman er als de kippen bij om Kessens te passeren (1-0). In de tweede helft trachtte AFC de wed strijd te forceren, maar trof doelman Kes sens in uitnemende vorm. Slechts toen spil Veen een fout maakte kon Bouwens het tweede doelpunt voor de thuisclub scoren. Schoten gaf zich echter geenszins ge- De kansen in de derde klasse A zijn na Zondag voor Hillegom en in mindere mate voor Zandvoortmeeuwen belangrijk ge stegen. Zowel Hillegom als Zandvoort meeuwen behaalden de volle buit. De grote verrassing in deze afdeling was ongetwij feld de nederlaag van leider Postduiven tegen Wilhelmus. Zandvoortmeeuwen was in Woerden danig op schot. De zwakke defensie van de thuisclub was niet bestand tegen de snelle aanvallen der Zandvoorters, die bij de rust door Visser (driemaal), *Castien en Van Loon een veilige vijf-een voorsprong hadden. Na de rust voerde Zandvoortmeeu wen door doelpunten van Castien, Van Loon en Visser de eindstand op tot acht- twee. Hillegom stuitte bij Blauw Zwart op zware tegenstand. De thuisclub nam de lei ding en nadat v. d. Meer gelijk had ge maakt, werd het nog voor de pauze twee een. Enkele omzettingen in de Hillegom- ploeg bleken in de tweede helft succesvol. Van der Meer gaf zijn club met twee doel punten een drie-twee voorsprong en acht minuten voor het einde stelde v. d. Steen de zege veilig (24). Uit een strafschop scoorde de thuisclub in de laatste minuten: drie-vier. TYBB en LFC zagen in de eerste helft geen kans te scoren. Toen de Geel-zwarten na de pauze door Smit (strafschop) en Ves- sies een twee-nul voorsprong namen, leken de kansen voor de Haarlemmers gunstig. Maar uit een strafschap scoorden de Leide- naars tegen en vijf minuten voor tijd moest de Haarlemse doelman zich voor een twee de treffer gewonnen geven (22). HBC, dat met drie-een van HPSV ver loor, zag zijn positie op de ranglijst slech ter worden. De Heemsteedse voorhoede speelde zwak. De Hagenaars namen de leiding, maar nadat Duivenvoorde gelijk had gemaakt, was het met de Heemstede naren gedaan. Nog voor de rust werd het twee-een en toen HPSV in de tweede helft de voorsprong had vergroot (31) was er voor HBC geen doorkomen meer aan. Ripperda speelde op een slecht veld in Amsterdam gelijk tegen RKAVIC. De Am sterdammers scoorden eerst, maar Th. Dreyer bracht de balans in evenwicht. In de tweede helft bleven doelpunten uit. wonnen en toen uit een voorzet van Nanno, Tjeertjes de achterstand met een fraaie kopbal verkleinde, zat er nog een gelijkspel in voor Schoten. Maar in de nu volgende periode werden enkele goede kansen om zeep gebracht, zo dat de gelijkmaker, die dikwijls in de lucht hing, uitbleef. Drie minuten voor het einde werd het pleit in het voordeel van AFC beslist toen uit een voorzet van Disselkoen Feldman Kessens voor de derde maal pas seerde. In de drie-een score kwam geen verandering' meer. De Zaterdagmiddagcompetitie draaide weer op volle toeren. Het gehele program ma werd afgewerkt en daarbij hebben di verse Haarlemse clubs zich geducht doen gelden. Het meest verraste IJmuiden, dat door een een-nul zege de kampioenskansen van Zuidvogels een flinke deuk toebracht. Door een doelpunt van Guyt won IJmui den met een-nul van de geduchte Zuidvo gels en door deze overwinning verbeterde de IJmuidense club de zwakke positie niet onbelangrijk. Maar ook Kennemerland liet zich niet onbetuigd. Ook deze Haarlemse club ontmoette een kampioenscandidaat en moest daarvoor bij IJsselmeervogels op be zoek. Hoewel de thuisclub in de tweede helft een vier-een voorsprong noteerde, slaagde Kennemerland er toch nog in een vier-vier gelijkspel uit het vuur te slepen. Huizen11-17 Zuidvogels 12-17 IJsselm.vogels 11-15 Spakenburg.. 9-13 S. N. L11-11 Kenn.land S. S. V. U. Geuzen IJmuiden K. M. V. Z. 12-10 12-9 9-7 12-7 11-4 Vierde klasse In de vierde klasse kwam SIZO op de tweede plaats achter PVF dank zij een twee-een zege bij UPTTS. Bol en De Gier hadden voor de Hillegomse doelpunten ge zorgd. Met Zandvoortmeeuwen bleef het de goede kant uitgaan, want het won nu weer van SVJ met drie-een, welke score reeds met rust verkregen was. Hierdoor is de positie van VEW vrijwel hopeloos ge worden. Vooral nu deze ploeg opnieuw verloor, thans van OSO met zes-twee. Telefonia liet zich door WGA met'zes twee kloppen. P. V. F12-22 N. D. S. M. 11-10 S. I. Z. O. 11-15 U. P. T. T. S. 11-10 Telefonia12-14 V. V. G. A. 11-10 S. V. J12-13 Zandv.meeuw, 11-7 O. S. 012-11 V. E. W11-2 De uitslagen waren: 3e klas: SSVUSpakenburg 1-5, IJmui denZuidvogels 1-0, De GeuzenSNL 2-2, HuizenKMVZ 4-1, IJsselmeervogels Kennemerland 4-4. 4 B: UPTTS—SIZO 1-2, Zandvoortmeeu wen—SVJ 3-1, WGA—Telefonia 6-2, NDSM—PVF 2-2, OSO—VEW 6-2. In het Krelagehuis werd Zaterdag het districtenkampioenschap van Nederland ge houden. De publieke belangstelling was bij zonder groot en de grote zaal van de bollen- beurs bleek te klein te zijn. Overigens een bewijs dat volleyball ook als kijksport te waarderen valt. We mogen concluderen dat het spelpeil algemeen vooruit is gegaan, zowel bij de dames als bij de heren waren de krachts verschillen van de ploegen niet zo groot meer. Speciaal de laatste wedstrijden. Friesland Amsterdam (dames) en Den HaagAm sterdam (heren), die de beslissingen moesten brengen gaven prachtig volleybal te zien. Het district Den Haag kwam met een B- ploeg, zonder de vele internationals die dit district telt, wat overigens de spanning ten goede kwam. Na afloop dankte de voorzitter van de NeVoBo, de heer W. P. Struik uit Haren (Gr.), de afdeling Haarlem voor de perfecte organisatie en reikte de prijzen uit. De uitslagen waren: Dames: FrieslandGron.-Dr. N. 2-0; Gron.- Dr. N,—A'dam-Gooi 0—2; FrieslandA'dam- Gooi 11; UtrechtZ.holl. Z. 20; Utrecht Z.holl. N. 2—1; Z.holl. N.—Z.holl. Z. 2—0. Heren: UtrechtZ.holl. N. 20; Utrecht A'dam-Gooi 0—2; Z.holl. N.—A'dam-Gooi 1—2; Zeeland-N. Br. W.—Z.holl. Z 0—2; N.holl. N.—Z.holl. Z. 1—2; Zeeland-N. Br. W. N.holl. N. 2—0. De eindstand luidde: Dames: 1. A'dam-Gooi; 2. Friesland; 3. Gron.-Dr. N.; 4. Utrecht; 5. Z.holl. N.; 6. Z.holl. Z. Heren: 1. A'dam-Gooi; 2. Utrecht; 3. Z.holl. N.; 4 Zholl. Z. 5. Zeeland-N. Br. W.; 6. N.holl. N. 31) „Werkelijk?", zei Fiona vol belangstel ling, terwijl ze Constance peinzend aan keek. „Ik kan me niet voorstellen, dat iemand je daarvoor zou aanzien. Daar voor ben je toch werkelijk iets te oud!" Op dat moment kwam Philip Bagnet door de voordeur naar buiten. Hij lachte en had kennelijk Fiona's laatste woorden gehoord. „Trek je er mets van aan", zei hij, „Fiona vindt iedereen, 'die boven de 24 is stokoud. Mii ziet ze helemaal als een oude man met één been in het graf'. „Je bent inderdaad niet erg jong meer", zei Fiona openhartig. „Tenminste niet zo als Neill en ik". „En jij bent een brutaal kind", zei Philip lachend, „dat op school behoorde te zijn en hard behoorüe te werken". Er kwam een blos op Fiona's wangen en haar gezicht betrok. „Con is in ieder geval niet jong meer", hield ze koppig vol „Ze is bijna zo oud als Barbara". „Niet helemaal", zei Philip. „En gelukkig ia ze nog tè jong om lichtgeraakt te zijn inzake het onderwerp leeftijd. Anders was ze je nu waarschijnlijk al aangevlogen. Het staat je helemaal niet mooi, Fiona, om zo onhebbelijk te zijn en onprettige dingen te zeggen. Dat weet je heel goed" „Ze is in ieder geval tè oud om achter Neill aan te lopen", zei Fiona uitdagend, terwijl ze wegwandelde. Constance keek haar na en haalde haar schouders op. Er was een kleur van boos heid op haar gezicht. „Die kleine dwaas", zei ze verontwaardigd, en zich tot Bagnet wendend, voegde ze er aan toe: „Je had haar gisteravond beter aan haar verstand kunnen brengen, dat ik heus niet achter Neill aan zit, en dat ik alleen maar met hem over dingen, die mevrouw Fincham betreffen, sprak". Tot haar verwondering keek hij haar enigszins verlegen aan en had niet dade lijk een antwoord klaar. „Ik heb me zélf gisteravond ook een beetje geërgerd", zei hij tenslotte langzaam, „het was allemaal ook wel wat misleidend en je bleef wel erg lang met. Neill in de zi+kamer, na het onderhoud met mevrouw Fincham. Constance staarde hem aan. „Allemen- sen, wat gaat jou dat eigenlijk aan?", zei ze verwonderd. „Heb je met Fiona zitten luisteren, hoe lang we precies bij mevrouw Fincham waxen en hoe lang we daarna sa men praatten? Wat kan 't je schelen?" „Na'uurlijk hebben we niet zitten luis'e- ren", antwoorade Philip effen. „Maar ik had juist Jenkins naar huis gestuurd en vond Fiona in opgewonden toestand in de hal. Ze was in alle staten van jalouzie en beweerde, dat jij haar er opzettelijk kin derlijk had laten uitzien, om zelf Neill in te palmen. We hoorden jullie samen uit mevrouw Finchams kamer komen en in plaats van onmiddellijk naar de hal te lopen, bleven jullie toen een hele tijd in de zitkamer rondhangenDat was, lijkt me, niet bepaald nodig e weinig tactvol". „Je bent stapel", viel Constance heftig uit. „Misschien", gaf hij schouderophalend toe. „En oud genoeg om verstandiger te zijn", voegde ze er aan toe. „Bovendien nogmaals wat gaat 't je aan, wat kan 't je schelen?" Hij keek haar aan. „Inderdaad, wat kan 't mij schelen", zei hij langzaam. „Dat vraag ik me ook af. Maar het is een feit, dat 't me kan schelen. Ik vind je een ver waand nest en zo nu en dan oerdom. Zo als b.v. gisteravond en er zijn allerlei dingen in je, die ik altijd in een vrouw ge haat heb, maar ik kan 't niet helpen, dat ik onweerstaanbaar door je aangetrokken word. Als ik niet alles wat jij represen teert, zo verafschuwde, zou ik halsoverkop verliefd op je worden". „Werkelijk", zei Constance koel, „als je maar weet, dat ik nooit, onder geen enkele omstandigheid, iets voor jou zou kunnen voelen". „Nee", zei hij met nadruk, „jij kunt al leen maar van jezelf houden. „En jij", zei Constance éven nadrukke lijk, „zoudt alleen maar kunnen houden van een vrouw zonder éigen persoonlijk heid". Ze voelde hoe ze zich met moeite be heerste en op de rand van tranen was. Zo kalm mogelijk liep ze langs hem heen het huis in. Er zou niet veel anders opzitten dan naar de zitkamer te gaan en Sara te be groeten. Het was echt iets voor die goede oude ziel om op een ogenblik als dit dat alles verkeerd scheen te gaan, aan te ko men zetten. Sara had een arendsblik en doorzag iedere situatie onmiddellijk. Ze zou dadelijk begrijpen, wat de moeilijkheid tussen Fiona en Neill was en ze zou Con stance zeker verwijten maken. Ze zou hin derlijke dingen zeggen en het ergste van alles was, dat ze waarschijnlijk gelijk zou hebbenAls Neill er maar was, dacht Constance hulpeloos, terwijl ze de deur naar de zitkamer opende, en tegelijkertijd besefte ze, hoe erg het met haar gesteld moest zijn, dat zij, Constance Fairlie, uit zag naar hulp en steun van een 21-jarige jongeman. Sara zat geheel op haar gemak in de overvolle muffe zitkamer en haar kleine persoontje zag er opgewekt en fris uit. Haar krullerige grijze haar zat slordig, zo als altijd, en in haar ogen was een spotten de uitdrukking. Mevrouw Fincham zat in haar volle omvang tegenover haar in haar eigen stoel en maakte de indruk van ont stemd te zijn. „Goedenmorgen, mijn lieve Constance", zei Sara. „Hoe gaat 't? Naar je uiterlijk te oordelen, zou ik zeggen: niet al te best". Mevrouw Fincham keek in Constance's richting en merkte kwaadaardig op: „Dat komt ervan, als je 's avonds laat uitgaat" „Allemensen, wat hoor ik?" riep Sara uit. „Ben je aan de zwier geweest, Con stance? Dat is helemaal niets voor jou!" „Met mijn neef", voegde mevrouw Fin cham eraan toe op een toon, die Constance verwonderd op deed kijken. „Mijn beste Chloë", zei Sara op kalme toon, „Constance is een jonge onafhanke lijke vrouw-met-een-baan. Je neef is vei lig en wordt heus niet door haar belaagd" Ze glimlachte tegen Constance. „Ik heb ontdekt, dat mevrouw Fincham een oude schoolvriendin van me is Vind je dat geen merkwaardig toeval?" „Geen oude vriendin", zei mevrouw Fin cham kortaf, „we zijn geen vriendinnen geweest, Sara". „In ieder geval goede bekenden", zei Sara onbewogen, en géén vijanden, naar ik me herinneren kan". „Ik heb nooit vriendinnen gehad", zei mevrouw Fincham, „en je hoeft dus niet te doen alsof. Ik begrijp niet goed, wat je hier komt doen, Sara. Ik herinner me, dat je altijd een geweldige bemoeial bent ge weest". „Dat ben ik nog", zei Sara. „Het is me echter duidelijk, dat je niet van plan bent me voor de lunch uit te nodigen, zodat ik er vandoor ga. De reden, waarom ik hier heen kwam, is dat ik erg gesteld ben op Constance en dat ik me Fiona's moeder zo goed herinner. Ik zou graag haar dochter leren kennen". „Dan nemen we dus nu afscheid", zei mevrouw Fincham. Sara keek haar geamuseerd aan. „Het lijkt me niet juist, om me, waar Constance bij is, zó te behandelen", zei ze. „Constance hééft al de neiging om me te beschouwen als iemand die niet helemaal meer mee telt. Ik zou graag Fiona en Neill uitnodigen om morgenavond met mij te dineren, Chloë. Mag ik aannemen, dat je daartegen geen bezwaar hebt?" Er heerste even stilzwijgen. Sara trok haar handschoenen aan en haar kleine scherpe gezichtje had een uitdagende uit drukking. Mevrouw Fincham maakte met haar dikke lichaam een gebaar, dat op schouderophalen duidde. „Nee, Sara"-, zei ze, „ik heb inderdaad geen bezwaar". „Goed zo", zei Sara. „Dan ga ik er nu vandoor. Constance, liefje, je moet me ko men opzoeken, als je een vrije dag hebt. Waarschijnlijk kun je er 's middags wel eens tussen uit? Mevrouw Fincham vindt het misschien minder prettig, dat je 's a- vonds uitgaat, in verband met die dieven". „Ik heb niet gezegd, dat het dieven waren", wierp mevrouw Fincham tegen. „Wat zouden het anders geweest zijn?" vroeg Sara, terwijl ze haar wenkbrauwen optrok. „Daarvoor heb ik nu speciaal juffrouw Fairlie aangesteld", antwoordde mevrouw Fincham, „om dèt uit te vinden. Goeden dag, Sara!" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6