Nederland ziet af van Amerikaanse economische hulp voor 1953 Lagerhuisleden van de strop willen Derek Bentley redden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oradou Militaire hulp blijft ongewijzigd Het voor en tegen der militaire missie Prijzenbeschikking op komst Den Haag vraagt nu uitlevering Noodraad voor Kenya Het woord is aan... Raadgevende commissie van EDG geïnstalleerd Jonge Britse misdadiger voert dramatisch gevecht tegen de tijd Ernstige incidenten aan grens van Israel K.L.M, neemt deel aan Ghristehurch-race Marine-luchtvaartdienst krijgt helicoptères Indonesië Specialistenconflict Frans-Duits contact over de Saarkwestie Wilsons benoeming goedgekeurd De zeven ontsnapten Amerikaans vliegtuig boven China neergeschoten Oranje vertrekt op 3 Februari uit Priok Explosie op Britse torpedojager 67e JAARGANG No 169 DINSDAG 27 JANUARI 1953 297e JAARGANG No 17 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET PROCES IN BORDEAUX duurt voort. Men is nu bezig met de getuigen a charge te horen. Waartoe het leiden zal is moeilijk te voorspellen. Van de ongeveer zeventig overlevenden van het bataljon „Der Führer" van de S.S.-divisie „Das Reich", dat in Juni 1944 de bevolking van het vredige dorpje Oradour-sur-Glane uit moordde, heeft men er niet meer dan ne gentien voor de rechter kunnen brengen. Na acht jaar. Negentien van een bataljon van tweehonderd man. En de hoofddader, die majoor Dickmann dié het bevel tot de slachting gaf en haar leidde, is allang dood. Het uiteindelijke lot van die negentien ver dachten is overigens ook niet hetgeen het meest beroert, beklemt, spanning wekt in deze afgrijselijke herinnering aan de twee de wereldoorlog. Hetgeen mij in de historie dezer schand daad het diepst getroffen heeft en mij niet loslaat, zodat ik erover móét schrijven, is dat het S.S.-bataljon Der Führer de twee honderd kinderen van dat dorp heeft ge noopt zingende naar de kerk te marcheren waarin zij, van het orgel af, werden weg gemaaid vermoord, afgeslacht. Zingende! Gij kunt u dat stille Franse dorpje in de zomerzon voorstellen, als gij ooit in Frank rijk zijt geweest. En een stoet van kinde ren, die erdoor trekt, blij en onbevangen zingend, niets vermoedend. Als grote men sen hen laten zingen en zeggen dat zij naai de kerk moeten gaan, wat zou hen dan kunnen overkomen? Gij hoort, in de stem men van kinderen die zingen, de blijheid en de onbevangenheid, de frisheid en de natuurlijkheid en ook en vooral: het ver trouwen. Het vertrouwen in het leven, dat voor hen nog een onbegrensde schone toekomst lijkt, en in de grote mensen, die immers hun beschermers zijn. Welnu, die mensen hebben hun gezegd te zingen ter wijl zij van plan waren, als de beestachtige lafaards die zij waren, hen even later te slachten. Zij hebben de honderden stem metjes gehoord van die dorpskinderen, de blijheid en het vertrouwen erin, en het heeft hen niet weerhouden. Het is waar dat zij op een paar na die ontsnapten alle inwoners van Oradour hebben vermoord. Ook alle mannen en vrouwen, de hele bevolking, 642 mensen in totaal. Het is ook waar dat in de oorlog talloze schanddaden zijn gepleegd, in Duit se kampen vooral, op veel groter schaal dan in Oradour. Höt is niet nodig die op te sommen; men kan ze niet vergeten. Maar de onthulling van die optocht van zingende kinderen toont een zo opperst cynisme, een zo volstrekte gevoelloosheid, dat zij ook nu, acht jaar later, opnieuw met een ontzet ting vervult als ware het gisteren gebeurd. Hoe is dit mogelijk? Hoe kunnen volwas senen, zélfs als het SS.'ers zijn die weer loze mannen en vrouwen vermoorden, tot een dergelijke diepste laagheid vervallen? Een gebruikelijke term zegt dat het ver stand bij zoiets stilstaat. Het is erger dan dat. Het gevoel staat erbij stil. De wan hopige vraag rijst, welke uitwerking eeuwen van streven naar beschaving heb ben gehad als zoiets mogelijk is gebleven. Als men niet in het bewustzijn leefde, dat veel mensen niet tot dergelijke wandaden in staat zouden zijn en dat onder hen on getwijfeld een groot aantal zou weigeren als zij als soldaat dergelijk bevel ontvingen daarmee eigen doodvonnis aanvaardend zou er geen antwoord zijn. Het helpt nog maar ten dele. En te Bordeaux is tot dusver niet gebleken dat er onder die twee honderd man zijn geweest, die geweigerd hebben het bevel van het monster Dick mann op te volgen. In het algemeen betekent Oradour een nieuwe aanklacht tegen de oorlog. De oor log als middel tot oplossing van geschillen, zoals indertijd het Briand-Kellogg Pact, dat hem poogde „uit te bannen", het uitdrukte. Oradour, die zwartgebrande puinhoop in het schone Frankrijk, waar acht jaar ge leden de zingende kinderen voorttrokken, waarschuwt de machthebbers nogmaals: bedenk wat gij ontketent als gij een oorlog begint. En ik moet opnieuw, met nimmer aflatende verwondering, denken aan een eenvoudig woord dat Bossuet drie eeuwen geleden neerschreef. Jacques Bénigne Bos suet, bisschop van Meaux, groot kansel redenaar en een belangrijke figuur in Frankrijks klassieke litteratuur. Ik moet er wel bij zeggen dat sommigen onder zijn tijdgenoten hem verweten dat hij „te ver zoenend" was in zijn pogingen om de een heid der Christelijke Kerk te herstellen. Die eenvoudige uitspraak van hem luidt: De oorlog is iets zo verschrikkelijks, dat ik mij verwonder hoe het woord alleen niet doet gruwen. Oradour's uitmoording is acht jaar ge leden. Welnu, als er een nieuwe grote oor log mocht komen, reken dan bij voorbaat op een nieuw Oradour. Met zingende kin deren. Het zal alleen anders heten. R. P. De KLM heeft ingeschreven voor deel neming aan de luchtrace van Engeland naar Nieuw Zeeland, die in October van dit jaar zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van de KLM in de zogenaamde handicap-sectie deel te nemen. In principe is besloten de vlucht uit te voeren met een DC 6a „Liftmaster". De KLM heeft twee van deze vliegtuigen bij de Douglasfabrieken in Amerika besteld. Zij zullen in de loop van de zomer in Ne derland arriveren. De Marine-luchtvaartdienst zal in de loop van dit jaar een aantal Sikorsky-55-He'li- coptères uit de Verenigde Staten krijgen. Deze vliegtuigen zullen geleverd worden via het programma van de wederzijdse hulpverlening. De Sikorsky-55 zal gebruikt worden voor reddingswerk op zee. Het toestel kan buiten een bemanning van twee man tien passagiers vervoeren. VERBETERING TREKKINGSLIJST STAATSLOTERIJ In de trekkingslijst 1ste klasse der 518e Staatsloterij (26 Januari) moet de volgende verbetering worden aangebracht: de prijs f 5000 is niet gevallen op 14144, doch op 14114; een prijs van f200 is niet gevallen op 14773, doch op 14S73. De Nederlandse regering heeft de ambassadeur der Verenigde Staten van Amerika, alsmede het hoofd van de M.S.A.-missie te Den Haag verzocht de Amerikaanse re gering er van in kennis te stellen dat zij, na zorgvuldige overweging van de huidige economische positie van het land, er toe heeft besloten af te zien van een verzoek tot het verkrijgen van economische hulp voor het fiscale jaar 1952/53. De redenen, welke de regering tot dit besluit hebben bewogen, houden verband met het feit, dat de goud en dollarreserves sinds medio 1952 op onverwachte wijze en in belangrijke mate zijn toegenomen. Gebleken is, dat deze toeneming der convertibele reserves zodanig is, dat het voor 1952/53 te verwachten dollartekort op kasbasis geheel kan worden gedekt. De toeneming der goud- en dollarreser ves draagt-echter voor een belangrijk deel een incidenteel karakter. Het structurele dollartekort van Nederland blijft onver minderd bestaan. Op grond van het met de regering der Verenigde Staten gevoerde overleg meent de Nederlandse regering er op te kunnen vertrouwen, dat, mocht on verhoopt de economische positie van Ne derland in de toekomst hervatting van de economische hulpverlening rechtvaardigen, de huidige beslissing in geen enkel opzicht vooruitloopt op het verlenen van economi sche hulp aan Nederland in later jaren, voor zover het Amerikaanse Congres daar toe wederom fondsen beschikbaar zal stel len. De beslissing van de Nederlandse rege ring laat het gebruik maken van reeds eer der toegewezen economische hulp onaan getast. Deze zal beschikbaar blijven totdat de toewijzingen geheel zullen zijn uitgeput. Daarnaast zal geën wijziging worden ge bracht in de beschikbaarstelling aan Neder land van de militaire hulp en militaire be stellingen. Tenslotte zal Nederland gebruik kunnen blijven maken van Amerikaanse technische hulpverlening. De Nederlandse regering heeft de mening uitgesproken, dat thans met vereende kracht zal moeten worden gestreefd naar een situatie, waarin ons land blijvend on afhankelijk kan zijn van buitenlandse eco nomische hulpverlening. Bij .dit streven is de medewerking van de Verenigde Staten onontbeerlijk. De noodzakelijkheid van deze Amerikaanse medewerking tekent zich scherper dan ooit af nu Nederland voor de eerste keer sinds de aanvang van het Euro pese herstelprogramma geen economische hulp meer zal ontvangen. De Nederlandse regering heeft dan ook met klem gewezen op de grote betekenis voor Nederland van toenemende militaire bestellingen, waaraan zij boven economi sche hulp sterk de voorkeur geeft. Neder land wordt langs deze weg in de gelegen heid gesteld zijn structurele dollartekort te verminderen door het leveren van een volledige tegenprestatie. Om dezelfde rede nen hoopt de Nederlandse regering dat de DJAKARTA. (Aneta). De vice-voorzit- ter van het Indonesische parlement, mr. Tambunan, die voorzitter is geweest van de sectie-militaire aangelegenheden van de Indonesische delegatie naar de Unie conferentie, die eind 1950 is gehouden, heeft medegedeeld, dat de politieke situa tie op het ogenblik zo is, dat men de Ne derlandse militaire missie blijkbaar niet langer in Indonesië wenst te houden. Hij zeide dat de uitzending van de mis sie voor Nederland een opoffering is, daar het zelf deze krachten nodig heeft. Verder vestigde hij er de aandacht op, dat de kwestie van de missie een militaire en een politieke kant heeft. In de leiding van de strijdkrachten kan men stemmen horen vóór het aanhouden van de missie, omdat men de Nederlandse taal beter kent, de Nederlandse geest beter doorgrondt en omdat de Nederlandse mis sie goedkoper is dan andere missies zou den zijn. Een andere groep is echter voor vervanging van de missie en deze is vol gens mr. Tambunan sterker dan eerstge noemde groep. Voor de regering staan vol gens mr. Tambunan twee wegen open: het voeren van besprekingen met Nederland over deze kwestie, tegelijk met de bespre kingen over de opheffing van het Uniesta tuut, ten tweede het voeren van afzon derlijke besprekingen over de Nederland se militaire missie. Mr. Tambunan was voor het voeren -van afzonderlijke besprekingen regering der Verenigde Staten bijzondere aandacht zal besteden aan het opheffen van de handelsbelemmeringen, welke een gezonde ontwikkeling van het handelsver keer tussen West-Europa en Noord-Ameri- ka nog steeds in de weg staan. West-Europa zowel als de Verenigde Sta ten zullen alles in het werk moeten stellen om hun economische relaties zodanig te herzien en te verbeteren, dat het hulpele ment daarin zo spoedig mogelijk kan ver dwijnen. De Amerikaanse economische hulpver lening heeft in zeer belangrijke mate bij gedragen tot het economisch herstel van ons land. Totaal ontving Nederland 966 millioen dollar, waarvan bijna 150 millioen in de vorm van leningen en ruim 316 mil lioen in de vorm van schenkingen. Daar naast ontving Nederland nog belangrijke indirecte financiële steun ter financiering van zijn tekorten in het inter-Europese be talingsverkeer. Namens het gehele Neder landse volk heeft de Nederlandse regering de regering der Verenigde Staten deelge noot gemaakt van haar grote erkentelijk heid voor de ontvangen hulp. (Enige tijd geleden heeft het bureau der M.S.A. Nederland de gelegenheid geboden „spontaan" van de dollarhulp voor de be talingsbalans af te zien, aangezien die be talingsbalans een gunstig beeld vertoonde. Nederlandse deskundigen vonden dat formeel wel acceptabel en redelijk, doch psychologisch pijnlijk. Bovendien verklaar de men dat men waarborgen moest hebben dat men een volgend jaar wel op hulp zou kunnen rekenen, wanneer het herstel om slaat. Het gaat thans om een bedrag van 15 millioen dollar. Red.). De vraag van het lid der Tweede Kamer de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.): „Ligt het in het voornemen cm binnenkort een prijzenbeschikking af te kondigen betref fende de tarieven van artsen-specialisten?" heeft de minister van Economische Zaken, mede namens de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, bevestigend be antwoord. Naar het oordeel van de minister van Economische Zaken heeft een aantal art sen-specialisten de tarieven op ongemoti veerde wijze verhoogd. De specialisten in Breda en Tilburg declareren weliswaar de grondslagen, welke in de overeenkomst tussen de ziekenfondsen en de andere spe cialisten zijn vastgesteld, maar aanvaar den sedert 1 Januari 1953 niet langer de kortingen, welke krachtens deze zelfde overeenkomst volgens een bepaald schema op een deel der declaraties van de specia listen worden toegepast. Volgens de mi nister worden de honoraria der specia listen in deze steden daardoor met circa 16 boven het in dè overeenkomst vast gelegde peil verhoogd. De minister be schouwt dit als prijsopdrijving, zolang deze verhoging niet redelijkerwijs aannemelijk is gemaakt. De minister is het met de vragensteller eens c'at van de in de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 neergelegde bevoegheid slechts gebruik mag worden gemaakt, wan neer een ongemotiveerde prijsverhoging plaats vindt. BONN (Reuter). De Franse hoge commissaris in Duitsland, Francois Poncet, heeft met bondskanselier Adenauer een bespreking gehad over de Saar-kwestie en de bekrachtiging van het Europese leger- verdrag. Het was het eerste Frans-Duitse overleg sinds René Mayer in Frankrijk aan de regering kwam. Francois Poncet overhandigde de bondskanselier een schrij ven van de Franse minister van Buiten landse Zaken, Bidau.lt. De kwesties betreffende de Saar en het E.D.G.-verdrag zijn met elkaar verbonden, sinds Mayer zich verplicht heeft, het E.D. G.-verdrag niet te laten bekrachtigen al vorens het Saar-vraagstuk volledig is ge regeld. Adenauer liet later meedelen, dat de brief van minister Bidault „zeer bemoedi gend" was. WASHINGTON. (AFP). De Amerikaan se. Senaat heeft de benoeming Van Charles Wilson als minister van Defensie goedge keurd. Senator Morse had twee uur achtereen gesproken tegen de benoeming van Wil son. Later viel de senator flauw, maar hij kon toch vrij snel zijn plaats in de Senaat weer aannemen. 's-GRAVENHAGE. De Nederlandse regering heeft besloten haar ambassade in Bonn op te dragen thans formeel de uit levering te vragen van de zeven uit de gevangenis te Breda ontsnapte oorlogsmis dadigers. Oorspronkelijk werd verwacht, dat de Duitse regering binnen een redelijke ter mijn in staat zou zijn de betrokkenen op grond van een zuiver administratieve be slissing uit te wijzen. Zoals reeds eerder uit Bonn werd ge meld, is de Duitse regering evenwel na raadpleging van haar rechtskundige advi seurs tot de conclusie gekomen, dat uitwij zing, gezien het in Duitsland geldende, recht, op moeilijkheden zou kunnen stui ten. Daarom is thans besloten tot de uit leveringsprocedure, die in het internatio naal verkeer in dergelijke gevallen wordt toegepast. LONDEN. (Reuter). Volgens het com munistische nieuwsbureu „Nieuw China" is 23 Januari boven Noord-Oost-China een Amerikaans militair vliegtuig door de Chi nese luchtmacht neergeschoten. Het be richt, aldus het nieuwsbureau, is afkomstig uit Moekden. Het vliegtuig was in de provincie Liao- toeng (Mandsjoerije) neergeschoten. De piloot, die het vliegtuig met zijn valscherm verliet, werd gevangen genomen. Zijn naam werd opgegeven als luitenant-kolo nel Edwin Lewis Heller. Zijn toestel was een jager van het type „Sabre Jet". Het bericht zegt verder, dat in de och tend van 23 Januari vier van deze toestel len het Chinese luchtruim hadden ge schonden. „Nieuw China" zegt, dat het hier reeds het tweede toestel betreft, dat in de afge lopen twee weken boven Chinees gebied neergeschoten is. Het eerste toestel was een superfort, dat volgens de Chinezen op 12 Januari in het gebied van Antoeng (Mandsjoerije) werd neergeschoten, waarbij 11 leden der bemanning waren gevangen genomen. NAIROBI (Reuter) Michael Blundell, de leider van de gekozen blanke leden van dc Kenyase wetgevende vergadering, heeft protesterende blanke boeren Maandag mee gedeeld, dat de gouverneur van Kenya eisen voor één commando voor militairen en politie in geheel Kenya en nauwere samenwerking met kolonisten had aan vaard. De demonstranten, ongeveer 1500 in getal, waren naar het gouvernements huis getrokken om te protesteren naar aan leiding van de Zondag ontdekte moord op een blanke boer, Ruck, en diens vrouw en zesjarig zoontje. Gouverneur Baring heeft Maandag de oprichting bekendgemaakt van een nood raad, bestaande uit vertegenwoordigers van alle rassen in Kenya, die hem van advies zal dienen over de toestand in het land. In het communiqué werd voorts bekendge maakt, dat generaal Hinde de persoonlijke stafofficier van de gouverneur zal worden. Er zou, aldus de bekendmaking, een krach tige leiding komen voor de beschikbare krachten. Generaal Hinde zal de strijd tegen de Mau Mau in Kenya leiden. Djomo Kenjatta, de leider van meer dan 100.000 Afrikanen in Kenya heeft Maandag voor de rechtbank te Kapengoeria (ten Noorden van Nairobi) verklaard, dat er in zijn hart geen plaats is voor geweld. Ken jatta staat terecht omdat hij er van be schuldigd wordt de leider te zijn van de Mau Mau. „Ik ben een doodgewone man, die voor zijn volk vecht," aldus Kenjatta. B a s s i a t Het volmaakte zou, in welk genre dan ook, de dood betekenen van elk verlangen, elke inspanning, elke combinatie, elke gedachte, elk vooruitzien, elke deugd: d« volmaaktheid sluit de geschikt heid tot vervolmaking uit. LUXEMBURG (Reuter) De kolen- industrieel Helmut Buekhardt uit Aken is gisteren gekozen tot voorzitter van de raadgevende commissie van de Europese kolen- en staalgemeenschap. De 50-jarige Buekhardt is directeur van de Eschweiler Bergwerkverein. Zoals reeds gemeld zal de raadgevende commissie bestaan uit 17 ver tegenwoordigers elk van de industriëlen, vakverenigingen en verbruikers. Een Bel gische vakverenigingsleider, André Renard, werd tot vice-voorzitter gekozen. Het tweede vice-presidentschap werd toege wezen aan de Franse vertegenwoordiger, Métral, die de verbruikers vertegenwoor digt. De leden der commissie gingen een overeenkomst aan, dat het volgende jaar een vakverenigingsleider voorzitter der commissie zou worden. De Franse voorzitter van het Hoge Ge zagsorgaan, Jean Monnet, vroeg het advies van de commissie over enkele punten, die betrekking hebben op de opening van een gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot op 10 Februari. Hij wees erop, dat er tussen, de nationale markten enkele grote hinderpalen bestaan, die onmiddellijk zullen moeten verdwijnen. Daartoe behoren tweeledige prijzen (het in het buitenland meer berekenen dan in het eigen land), douanetarieven, onder scheid makende vrachtprijzen, en quota beperkingen ten aanzien van het goederen verkeer tussen de zes landen. De commissie heeft tot laden van het dagelijks bestuur benoemd de Italiaanse industrieel C. Capana, de heer F. Dohmen van de Katholieke arbeidersbeweging (Ne derland) en de Luxemburgse vakvereni gingsleider" A. Prier. In de tweede helft van Februari zal op initiatief van de Nederlandse regering een conferentie op regeringsniveau tussen de zes Schuman-landen plaats vinden. Tijd en plaats deze conferentie zijn nog niet vastgesteld. Het verzoek tot het hou den van deze besprekingen is gebaseerd op het memorandum van de Nederlandse regering van 11 December 1952, waarin wordt gesteld, dat politieke integratie zon der voorafgaande economische integratie krachteloos zal zijn. (Van onze correspondent in Londen) De maquette van het sierlijkè regeringspaviljoen, op de Flora. De negentienjarige Derek Bentley schijnt niet meer van de strop te kunnen worden gered. Zo was althans de toestand gister middag. Inmiddels is het Lagerhuis in actie gekomen om te trachten het leven van Bentley op het laatste ogenblik te sparen. Hij is een van de beide jongens, die be trokken waren bij een schietpartij op een groep agenten toen deze hen wilde arreste ren op een Novembernacht ir. Crc- don. Het tweetal was op roof uit en werd door de politie omsingeld toen het zich op het dak van een winkel bevond. Het paradoxale van het geval is. dat de zestienjarige Christopher Craig, die de po- iitie-agent Miles beeft doodgeschoten, we gens zijn jeugdige leeftijd aan het schavot is ontkomen. Hij is voor onbepaalde tijd opgesloten. Bentiey, die geen wapen bij zich droeg, was reeds gearresteerd en had Craig toegeroepen om de agenten er met zijn re volver van langs te geven. Craig had al geschoten en Bentley had hem dus verder aangemoedigd. Daarna viel het noodlottige schot. De jury beval gratie voor Bentley aan, maar de minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell. Fyfe, een van Enge- lands grote rechtsgeleerden, en een der bei de Britse openbare aanklagers op het pro ces tegen de oorlogsmisdadigers te Neuren berg, achtte, zoals Maandag bekend ge maakt werd, hiervoor geen termen aan wezig. Hij bleek ongevoelig voor de door meer dan 14.009 personen ondertekende petitie, waarin hem verzocht werd van de doodstraf af te zien. Een brief van Bentley's vader aan Ko ningin Elizabeth had geen succes omdat het staatshoofd in een zaak als deze niet zelfstandig pleegt te beslissen. Gisteren heeft de vader ten einde raad Churchill, die zich aan boord van de „Queen Mary" op weg naar Engeland be vindt, telegrafisch om interventie verzocht. Volgens Bentley's vader is Derek geen misdadiger. Hij was toevallig met Craig in aanraking gekomen en door hem meegelokt op het slechte pad. Er zou hier sprake zijn van een avontuur, sterk beïnvloed door films en jongensblaadjes, waarin de mis daad hoogtij pleegt te vieren. Nu de verwildering onder de Engelse jeugd schrikbarende vormen aanneemt, eist het publiek de scherpste maatregelen tegen de onverlaten, die het terroriseren. Wordt de jonge Bentley, voor wie verzachtende omstandigheden kunnen gelden, zo vragen velen, opgeofferd aan de openbare mening, of wat daarvoor doorgaat? Bentley's vader doet alles om tot de laatste minuut de executie is op mor genochtend vastgesteld een nationaal protest tegen het vonnis te doen klinken. Bentley was in hoger beroep gegaan welk beroep was afgewezen, evenals een beroep op de hoogste rechtsinstantie, het I Hogerhuis Omdat tijdens het proces J Bentley's verdediging niet tot haar recht zou zijn gekomen en omdat Bentley niet van medeverantwoordelijkheid voor het gebeurde zou kunnen worden beticht om dat het schot viel toen hij al in de politie auto zat. Tezamen met zijn betrekkelijk jeugdige leeftijd zou dat voldoende zijn om hem te sparen. Bovendien is er*dan nog de factor dat de jury clementie had verzocht. Moord? Volgens de rechters was er sprake van moord en niet van doodslag. Hier ligt juri disch en moreel de kern van de zaak, in dien deze stelling althans juist is. Craig had wraak willen nemen op zijn broer, die wegens een andere misdaad tot twaalf jaar was veroordeeld. Craig had een onvoldoen de ontwikkeling hij kon nauwelijks lezen en werd bezeten door de gedachte aan revolvers. Zijn vader, een kassier op een bank, allerminst een a-sociaal mens of een achterbuurttype had hem reeds als kind met een revolver leren omgaan. De knaap wilde wapensmid worden. Gevecht met de tijd Vijftig Lagerhuisleden, waaronder 10 socialistische oud-ministers en 2 conserva- CAïRO (Reuter). Egypte heeft om on middellijke bijeenkomst van de bestands commissie van de UNO voor Palestina ver zocht naar aanleiding van „aggressief op treden" van Israëlische militairen. Een regeringswoordvoerder heeft verklaard, dat Israëlische soldaten Zaterdag de bestands lijn overschreden en huizen van Arabische vluchtelingen aangevallen hebben. Twee huizen waren opgeblazen, waarbij vijf per sonen werden gedood. In militaire kringen te Tel Aviv is Maan dag verklaard, dat de Israëlische strijd krachten aan de grenzen voortaan een ac tieve verdediging zullen voeren. De door groepen goed bewapende Arabieren uitge lokte incidenten zijn de laatste tijd toegeno men, zo werd in genoemde kringen mede gedeeld. Een officiële woordvoerder deelde mede, dat Zaterdagavond een gevecht in het Wes ten van de Negeb is uitgebroken dat de gehele nacht duurde. Arabieren trachtten, aldus de woordvoerder, bevloeiïngskanalen te vernielen, maar zij werden met verliezen teruggeslagen naar het gebied van Gaza, dat onder Egyptisch bestuur staat. DJAKARTA (Aneta). De reparaties aan de Oranje in Tandjong Priok blijken in een dusdanig tempo te verlopen, dat het vertrek 24 uur vervroegd is en thans is vastgesteld op Dinsdag 3 Februari des ochtends om elf uur uit Tandjong Priok. tieven, hebben onder aanvoering van de bekende, schrandere advocaat, het Labour- lid Sydney Silverman, een motie ingediend, waarin geprotesteerd wordt tegen de door de minister genomen beslissing. Telegram men en brieven uit het gehele land stroom den gisteren het parlementsgebouw binnen. Het kabinet onder leiding van Eden zal zich vandaag over deze kwestie beraden. Het heeft algemene critiek uitgelokt, dat de beslissing over leven en dood aan slechts één persoon, namelijk de minister van Bin nenlandse Zaken, is overgelaten. Silverman zal vandaag trachten in het Lagerhuis een debat over de kwestie uit te lokken, dat dan vanavond om 7 uur dus slechts enkele uren voor Bentley's ter dood brenging zal moeten plaatshebben. Gisteravond heeft Bentley van de doden cel uit een briefje geschreven, waarin staat: „Ik weet dat het verkeerd was om met Chris Craig om te gaan, maar ik heb nie mand gedood. Ik ben nooit van plan ge weest iemand te doden. Help mij alsje blieft." LONDEN (A.F.P.) In de machine kamer van de Britse torpedobootjager „Duchess" heeft zich Maandagochtend in de haven van Portland een ontploffing voorgedaan. Een stoker kwam om het leven, twee andere opvarenden kregen ernstige brandwonden. Een tengevolge van de ontploffing uit gebroken brand werd binnen een uur ge blust. De „Duchess" is een van de acht sche pen van de „Daring"-klasse. Dit zijn de duurste en grootste torpedobootjagers die ooit zijn gebouwd. De kanonnen van deze schepen zijn voorzien van de nieuwste radarinstrumen ten om snelvliegende straaljagers onder vuur te kunnen nemen. ITALIAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT CAGLIARI (Reuter). Een tweemoto- rig Italiaans lijnvliegtuig is Maandag in de bergen nabij Cagliai (Sardinië) neerge stort. De vijftien passagiers en de vier beman ningsleden zijn om het leven gekomen. jco"oecr -y^^-Ygoooooroor rrrr,Tr"^<r.Trfrx t rocco VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld' door het K.N.M.I. in De Rilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met al en' toe enige regen of motregen. Overwegend krach, tige en langs de kust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. 28 Januari Zon op 8.27 uur. onder 17.20 uur. Maan op 15.40 uur. onder 7.55 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 27 .lanuari Hoog water: 2.05 en 14.23 uur. Laag water: 0.59 en 22 24 uur. Woensdag 28 Januari Hoog water: 2 56 en 15.10 uur. Laag water: 10.53 en 23.12 uur. '"«""OOOOOfTOO

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1