Adenauer verdedigt Britse arrestatie van Naumann c.s. Zwitsaletten „Voldoen aan Belgische eisen betekent grotere werkloosheid" Elzassers pogen wet op collectieve schuld af te schaffen HOOGTEZON ABDIJSIROOP PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Wereldnieuws Verrassende ommezwaai En Parijs poogt Britse samenwerking voor Europees leger te verkrijgen KOORTSIG, RILLERIG Benaun/eie koest De radio geeft Donderdag Proces-Oradour Prof Verrijn Stuart: Koningin bezoekt Arnhemse tehuizen Rede over Benelux en loonpolitiek Wet gewijzigd Maatschappelijk werk in Noordholland D Toch ió het zo .J WOENSDAG 28 JANUARI 1953 2 H. J. MAERTENS N.V. Aangehouden Indonesiërs zijn vreemdelingen Rouwplechtigheid dr. ir. S. L. Louwes Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS C. Lijnzaad directeur Gedetineerde zou een dag vrijaf hebben gekregen Goud en deviezen weer gestegen Kerkelijk Nieuws Kreeftenleven BONN (Reuter). Bondskanselier Ade nauer heeft Dinsdag na een bijeenkomst van het bestuur van zijn (Christen-demo cratische) partij, op een persconferentie verklaard „krachtig" de door de Britse autoriteiten gelaste arrestatie van Werner Naumann en zes andere voormalige leiden de nazi's te moeten verdedigen. „Ik weet absoluut zeker", zo zei hij, „dat alle geruchten, volgens welke de Britten andere motieven hadden voor de arrestaties klinkbare onzin zijn". Bij zijn jongste bespreking met de Britse Hoge Commissaris, Kirkpatrick, had deze hem beloofd, dat hij hem al het materiaal zou tonen, zodra het onderzoek tegen Nau mann was voltooid. Dan zouden Kirkpa trick en Adenauer beraadslagen, welke maatregelen genomen moeten worden. Op een vraag, wanneer dit zou gebeuren, ver klaarde de kanselier lachend: „Doe als ik, lees detective-romans. Dan zult u weten dat men niet te vroeg onthullingen moet doen". Adenauer meende, dat de Britten ruimschoots de tijd moest worden gegeven voor een zorgvuldig onderzoek. Verleden week verklaarde Adenauer in de Bondsdag, dat er geen gevaar bestond voor een aan de macht komen van de nazi's. Hij voegde hier toen aan toe, dat onder mijnende activiteit van een „kleine groep" nazi's, door de Duitse veiligheidsautoritei ten nauwlettend werd gadegeslagen. Een West-Duitse regeringsfunctionaris verklaarde gisteren dat dezelfde dag een brief van Adenauer naar de Amerikaanse waarnemende Hoge Commissaris, Reber, zou worden gezonden, waarin de kanselier zijn „verwondering" uitspreekt over de publicatie van een opinie-onderzoek, waar uit zou blijken dat het nazisme in Duits land weer groeide. Op de persconferentie zei de kanselier, dat dit opinie-onderzoek bestond uit „on handig gestelde vragen, waarop niemand een redelijk antwoord kon geven". „Als men gevraagd had, of een nieuw nazi-bewind in West-Duitsland zou wor den toegejuicht, zou geen vijf procent hier op met ja hebben geantwoord", aldus Ade nauer. De E. D. G. Kanselier Adenauer heeft Dinsdag ver klaard, dat hij spoedig zal antwoorden op een persoonlijk schrijven van Bidault, dat hem Maandag tijdens zijn onderhoud met de Franse commissaris, Frangois-Poncet, werd overhandigd. Adenauer noemde Maandagavond de inhoud van dit schrij ven „zeer bemoedigend". Bidault had in zijn brief aan Adenauer verklaard, dat zijn regering binnenkort alle verdragsleden van de Europese ver dedigingsgemeenschap voorstellen voor precisering van het verdrag zal toezenden. Ook deelde Bidault mede, dat binnenkort het E.D.G.-verdrag ter ratificatie bij de Franse Nationale Vergadering zal worden ingediend. Op zijn persconferentie verklaarde kan selier Adenauer Dinsdagmiddag, dat hij „goede redenen" had om te geloven, dat het politieke verdrag voor een Europese unie in 1953 getekend zal worden. Binding met Engeland In diplomatieke kringen te Parijs is Dins dag vernomen, dat inleidende besprekingen over Britse samenwerking met het Euro pese leger reeds gevorderd zijn en dat men hoopt, dat binnenkort officiële plannen zul len worden opgesteld. Men verwacht, dat de Franse premier, Mayer, de kwestie ter sprake zal brengen bij zijn komende bezoek aan Londen en dat hij zal aandringen op de nauwst mogelijke verbinding van de Britse strijdkrachten met het Europese leger. ADVERTENTIE verjaag dat lome griepgevoel met: 'n ZW/TSAL preparaat/ ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassanstraat 5 Haarlem Telef. 15220 Hoge Raad beslist Twee Indonesiërs, die enige tijd geleden te Amsterdam werden gearresteerd, hadden de Hoge Raad verzocht te verklaren, dat zij niet als vreemdelingen kunnen worden behandeld. Overeenkomstig de conclusie van de advocaat-generaal heeft de Hoge Raad thans dit verzoek afgewezen. Naar de me ning van de Hoge Raad kunnen de ver zoekers naar ons geldend recht niet anders worden beschouwd dan als vreemdelingen. Beide Indonesiërs waren in arrest gesteld wegens communistische activiteit. De mo gelijkheid tot uitwijzing bestaat thans. De regering zal hieromtrent beslissen. Er bestaat zeer grote belangstelling voor het bijwonen van de rouwplechtigheid voor dr. ir. S. L. Louwes. Van het voornemen de plechtigheid in de Rolzaal te houden moest worden afgezien. Zij zal thans worden ge houden Donderdag om halftwaalf in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage. ADVERTENTIE M Als andere middelen gefaald hebben, Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieer de muziek. 12.00 Pianotrio. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.50 Uit het be drijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Amusements muziek. 13.55 Paul Vlaanderen en het Jona than Mysterie, hoorspel. 14.35 Pianoduo. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen Vier en Vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: De Javase Bank Bank Indonesia. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 13.25 Amusementsmu ziek. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.50 Huisvesting en verzorging van gerepatrieerden, vraaggesprek. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.20 Concertgebouw orkest, koor en solisten. (Plm. 21.0021.25 In de pauze: Mijn kinderen en ik, hoorspel). 22.10 Platen. 22.30 Voordracht. 22.40 Viool, orgel en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- aetualiteiten. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.C0 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Con cert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmede delingen). 12.55 100 Jaar Kromstaf. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Cello en piano. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Alt en piano. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voor dracht. 18.00 Platen. 18.35 Op de stelling. 13.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvra gen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19.30 Gewijde muziek. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Simon Boccanegra, opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. onze werkgelegenheid zeer ten nadele wor den beïnvloed. Het aantal volledig werklozen in Neder land overtreft dat van België niet onaan zienlijk en bedraagt bij onze Zuiderburen 106.000 tegen hier 130.000 tot 140.000. Wil Nederland zijn huidige positie handhaven, dan zal het de kwestie van de lonen uiter mate voorzichtig moeten hanteren. Samenvattend concludeerde prof. Verrijn Stuart, dat de hier na de oorlog door de regering gevoerde loonpolitiek gerecht vaardigd was, dat het ongerechtvaardigd zou zijn daarvan thans af te wijken, en dat opheffing van de looncontröle niet veel zou opleveren. Hij zeide er echter van overtuigd te zijn, dat de Benelux voor overgrote delen van 't bedrijfsleven in beide landen zulke grote voordelen biedt, dat die nooit in de waag schaal worden gesteld. Hij kon dan ook niet pessimistisch zijn en meende, dat de moeilijkheden zullen worden overwonnen. Koningin Juliana heeft vandaag een werkbezoek gebracht aan Arnhem, waar zij de verzorging van de ouden van dagen in de praktijk kon aanschouwen. Zij Het gemiddelde niveau van de nominale bracht daartoe een bezoek aan de verschil- lonen ligt in België 50 tot 60 procent boven lende tehuizen voor de ouden van dagen, dat van Nederland. Hierbij moet men re- Vanmorgen werd het nieuwe tehuis van kening houden met het feit, dat de arbeids- de stichting „Huis en Haard" aan de productiviteit in België groter is dan hier, Utrechtse weg officieel door de hoge be- Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, die heeft deelgenomen aan de vorige week in Brus sel gehouden conferentie van de bijzondere Benelux-commissie voor de prijzen en lo nen, heeft aan een lunch in Amsterdam een rede over deze kwestie gehouden. Hij zeide dat de gemoederen in België sinds enige maanden hevig in beroering zijn geraakt. De twee partners voor de Bene lux: Nederland en de B.L.E.U. (Belgisch- Luxemburgse Economische Unie), zijn van een zeer ongelijke economische krachts positie uitgegaan. Dit heeft van het begin af bezwaren meegebracht. In 1951 is even wel een keerpunt ontstaan in de economi sche politiek en de verhouding van Neder land tot de Benelux-partner. Sinds lVs jaar namelijk is de Nederlandse betalings balans aanmerkelijk verbeterd en daardoor zijn de specifieke monetaire moeilijkheden van ons land tot een minimum gereduceerd. Gebleven is de belangrijke kwestie van het verschil in loonpeil tussen Nederland en de B.L.E.U., waaraan moet worden toe gevoegd, dat in Luxemburg, met zijn ster ke uitvoerproducten, het loonpeil nog ho ger ligt dan in België. (Van onze correspondent in Parijs) Het proces-Oradour is nu in zijn derde week. Nog vóór Zondag zullen de verhoren der ruim honderd getuigen geëindigd zijn en dan kunnen na het requisitoir de plei dooien dus beginnen. De uitspraak zou men dan tegen het eind van de volgende week mogen verwachten. Zo is althans het scenario in Bordeaux. Of het evenwel volgens de letter gevolgd zal kunnen worden, hangt vooral ook af van Parijs en (nauwkeuriger) van de Fran se Kamer. Op initiatief van de Elzasser gedeputeer den is namelijk een wetsontwerp bij het parlement ingediend, dat de wet van 1948 inzake de „collectieve aansprakelijkheid" zal moeten corrigeren, en dat ontwerp zal hoogstwaarschijnlijk deze week nog in be handeling worden genomen. Wordt het aan vaard (waarover weinig twijfel kan be staan, want ook de regering heeft zich al lang van de wet van 1948 gedistancieerd), dan zal dus automatisch het proces in Bor deaux in een heel nieuw daglicht zijn ge plaatst. De Duitse en de Elzasser dus Franse beklaagden zullen dan afzonder lijk kunnen worden berecht en wel vol gens heel andere maatstaven. Ze zullen dan namelijk niet langer hun onschuld behoe ven te bewijzen, maar zich enkel hebben te verdedigen tegen een vastomlijnde beschul diging. Dat zulk een nieuwe procedure onver mijdelijk tot een massale vrijspraak zou moeten leiden, is intussen nog allerminst gezegd. Er zijn tegen verscheidene verdach ten, onder de beide categorieën, inmiddels al wel zoveel loodzware grieven aan het licht gekomen, dat de meeste van de een entwintig verdachten zeker niet langer meer als brandschone duiven van onschuld zullen kunnen poseren. Het voornaams'e punt, dat inmiddels onthuld werd, is zeker wel dat géén der SS'ers zich meer beroe pen kan op zijn onwetendheid inzake het doel van de moord-expeditie. Er zijn name lijk twee Franse politie-inspecteurs aan het woord geweest en die hebben in ijskoude en ambtelijke termen de voorgeschiedenis van het bloedbad uit de doeken gedaan. Een vriend van commandant Dickmann van het SS-bataljon „der Führer", was daags tevoren door de ondergrondse gevangen genomen en dit „beschamende" feit voor de Duitse militaire eer wenste majoor Dick mann te wreken. Briesend van nijd had hij de regionale leiders van de SS, de Gestapo en ook van de Franse militie bij" zich ontboden om een straf-expeditie te organiseren. De bevolking van de streek moest een afschrikwekkend voorbeeld wor den gesteld. Op een stafkaart werd toen een dorpje uitgezocht dat niet te groot mocht wezen, omdat Dickmann niet al te ADVERTENTIE Haarlem veel tijd te verliezen had en bovendien over niet meer dan honderdvijftig man be- schikle. Bij louter toeval werd toen als doel van de veldtocht Oradour-sur-Glane uit verkoren. Alle Duitse en Franse nazi-in stanties werden tevoren van de plannen op de hoogte gesteld en het is dus wel uitge sloten, dat de leden van het bataljon zelf van de lugubere opzet van de onderneming onwetend zouden zijn gelaten. Nieuw proces Wanneer dus de huidige beschuldigden in Eordeaux zeker heel wat mee* van deze massamoord weten dan ze tot dusver heb ben erkend, dan blijft niettemin het feit bestaan, dat de hoofdschuldigen nog altijd afwezig zijn. Dickmann is dood, maar zijn adjudant Kahn, een der naar het schijnt bloeddorstigste bruten, die onder het hakenkruis gestreden hebben, is nog steeds in leven en zelfs in vrijheid, naar men zegt, in Duitsland. De moeilijkheid is echter geweest, dat de Franse militaire rechtbank, niet buiten de medewerking van de Duitse regering en vooral van de Amerikaanse en Engelse be zettingsautoriteiten die hoofdrolspelers in de tragedie van Óradour bij zich kon ont bieden. De meesten hunner verblijven al of niet op vrije voet in Duitsland, en de auto riteiten daar hebben zich tot nu toe altijd tegen uitlevering verzet, voornamelijk al weer vanwege die vermaarde wet uit 1948, waardoor volgens hun oordeel de rechten der beschuldigden onvoldoende werden gegarandeerd. De vraag is nu, of speciaal de Engelsen, wier ogen voor het nazigevaar zich de laatste tijd wat schijnen te gaan openen, hun houding tegenover een hernieuwd Frans verzoek zullen wijzigen, wanneer die wet uit 1948 eenmaal zal zijn afgezworen en de rechten der beschuldig den wat bevredigender beschermd zullen kunnen worden. Van het antwoord op die vraag hangt het af of er na verloop van tijd een tweede Oradour-proces zal kunnen worden uitge lokt. Een proces, waarbij men dan ook de voornaamste hoofdschuldigen zou mogen begroeten, die zich de eerste maal in de schaduw wisten te houden. De Nationale Vergadering nam heden in de vroege ochtenduren het voorstel tot wijziging van de wet van 1948 aan met 372 stemmen voor en 179 tegen, zo meldt Reu ter. Bij deze werd bepaaid aat de normale procedure in de Franse rechtspraak, waar bij de beklaagde als onschuldig wordt be schouwd zolang zijn schuld niet bewezen is, niet van toepassing zou zijn op leden van nazi-organisaties die verdacht worden van oorlogsmisdaden. Deze beklaagden zouden als schuldig worden beschouwd tenzij hun onschuld bewezen zou worden. Daar het pas aangenomen amendement ook betrekking heeft op de processen, die vóór de goedkeuring waren begonnen, zal de procedure in het proces-Oradour te Bor deaux moeten worden gewijzigd. Het open baar ministerie zal nu de schuld van dl beklaagden moeten bewijzen. zodat de feitelijke arbeidskosten daar min der hoog zijn dan bij ons. Het reële loons verschil is aanmerkelijk geringer maar be draagt toch nog 15 tot 20 procent. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat Bel gië aanzienlijk minder heeft gedevalueerd dan Nederland. De klachten van Belgische kant tegen het Nederlandse loonpeil komen voorname lijk van bepaalde industrieën als textiel, meubelen, schoenen en sigaren, die zich bedreigd gevoelen en daarom de krachtig ste oppositie tegen de Benelux-gedachte voeren, zolang het toonverschil niet is op geheven. Prof. Verrijn Stuart achtte de Belgische manifestaties wel eens begrijpe lijk, maar stelde de vraag: zijn de Belgische eisen gemotiveerd? Men beticht Nederland van loondumping, maar spr. meende, dat dit verwijt niet goed gegrond is. „Voor ons bestond de vrees, te geraken in een beden kelijke inflatiespiraal", zo zeide hij. „Ook moest de betalingsbalans op normale wijze in evenwicht worden gebracht. Hierbij moest loonbeheersing worden toegepast. Deze politiek heeft succes gehad. We had den haar niet kunnen missen, anders zou den we slechte Benelux-partners gewor den zijn, en de Benelux kan alleen gevormd worden uit gezonde onderdelen. Door te voldoen aan de Belgische eisen zou ons land opnieuw in zeer aanzienlijke betalingsbalansmoeilijkheden belanden en Tot directeur van de Stichting Noord holland voor maatschappelijk werk is be noemd de heer C. Lijnzaad, thans in gelijke functie werkzaam in de provincie Zeeland. De heer Lijnzaad is een Haarlemmer van geboorte en thans bijna 51 jaar oud. Na zijn schoolopleiding verkreeg hij eerst tien jaar kantoorpraktijk, vervolgens was hij twaalf jaar bij het christelijk on derwijs in IJmuiden. Na de oorlog was hij enige jaren werk zaam op het Departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting, waar hij be last was met de sociaal-culturele voorzie ningen voor arbeiders in de wederopbouw- Met ingang van 1 Februari 1943 werd hij benoemd tot directeur van de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk. Voor zijn zeer belangrijk werk voor het cultureel contact tussen Zeeland en Oost-Vlaanderen werd de heer Lijnzaad het vorig jaar benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. In Zeeland heeft hij het maatschappelijk werk met grote energie en voortvarend heid aangepakt. De gezinsverzorging werd ter hand genomen, de schooltandverzorging gestimuleerd, de zorg voor ouden van da gen en de Indische gerepatrieerden ver beterd, de oprichting van een medisch- opvoedkundig bureau, een consultatie bureau voor alcoholisten en de zorg voor onvolwaardigen werden voorbereid. Op cultureel gebied werd de lectuurvoorzie ning ten plattelande verbeterd, het kleu teronderwijs en buitengewoon lager on derwijs uitgebreid of gestimuleerd. De heer Lijnzaad zal vermoedelijk op 1 Maart in functie treden bij de Stichting Noordholland voor maatschappelijk werk. Hij verkreeg onlangs toegang tot de Rijksuniversiteit van Utrecht, waar hij sociologie wil gaan studeren. zoekster geopend. Arnhem genoot de eer van dit koninklijk bezoek omdat daar het gemeentebestuur zowel als de sociale organisaties en par ticulieren op voorbeeldige wijze samen werken in de zorg voor de ouden van da gen. In het vorige jaar werd hier het nieuwe gebouw van „De Drie Gasthui zen" in Augustus geopend en in hetzelfde jaar kwam in April de „Kohlmann Stich ting" gereed met haar nieuwbouw. Mi nister-president Drees getuigde van de landelijke belangstelling bij de opening van de geheel vernieuwde en uitgebreide sociëteit voor de ouden van dagen op het Roermondsplein in September. De officiële opening van „Huis en Haard" betekent de ingebruikneming van het eerste tehuis in ons land voor on- en minvermogende be jaarden, alsmede voor invalide en gebrek kige personen. Dit pension-huis is open voor alle bevolkingsgroepen. Koningin Ju liana bezocht voorts het reeds vóór de oor log gebouwde tehuis „Vreedenhoff" aan de Velperweg, dat een vleugel er bij krijgt voor de minder valide ouden van dagen, die geen verpleging, doch wel enige bij zondere verzorging behoeven. Vragen aan de minister van Justitie Het Tweede Kamerlid de heer Scheps (P.v.d.A.j heeft aan de minister van Justitie gevraagd of het juist is, dat de gedetineerde dr. H. W. van der Vaart Smit, verblijvende in het kemp Bergveen, om streeks half Juli 1952 vrijaf gekregen heeft om zich zonder enige begeleiding naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen te begeven. Voorts vraagt de heer Scheps of de ge detineerde deze reis liftende heeft ge maakt, of hij de aldus uitgespaarde gelden aan de commandant van het kamp Berg veen heeft afgedragen en of hij twee da gen na deze reis met twee dagen celstraf is gestraft wegens onregelmatig vervoer. Tenslotte stelt de heer Scheps de vraag of de gedetineerde onder zware bewaking geboeid naar Den Haag is overgebracht en daar in een cel is opgesloten. De weekstaat van de Nederlandse Bank toont weer een stijging van de goudvoor raad (door omzetting van convertibele valuta), ditmaal met ƒ22 millioen tot ƒ2.149 millioen. De deviezenreserve heeft weinig verandering ondergaan. Diverse mutaties hebben deze thans gebracht op 1.588 millioen, tegen vorige week 1.586 millioen. Goud en deviezen tezamen vor men met 3.737 millioen een nieuw record. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Elburg H. A. van Slooten te Wierden. Geref. kerken Beroepen te Vleuten-De Meern, J. Banga, cand. te Noordbergum; te Hantum W. v. d- Zwagn, cand. te Middelburg. Aahgenomen naar Utrecht (vac. H. A. L. v. d. Linden), A. Keyser te Garijp. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Diever-Smilde Z. G. van Oene, cr.nd. te Kampen. Bedankt voor Nieuwer-Amstel, W. H. de Boer te Urk. Critiek. Het orgaan van het Sovjetr-Russi- sche ministerie van Gezondheid, „Me dische Werker", heeft Dinsdag voor beelden gegeven, „hoe de sfeer van zelf voldaanheid en zorgeloosheid ten op zichte van personeel er toe kan leiden, dat kwade elementen de openbare ge zondheid schaden". Een Jood, die zich uitgaf voor een deskundige op het ge bied van geslachtsziekten was belast met de leiding van een afdeling van een ziekenhuis. Later bleek dat hij zelfs geen dokter was. In het tweede geval was een „avonturier", een zekere Zait- seva, zonder enige medisché graad, door „protectie" van zekere ambtenaren van de gezondheidsdienst hoofd geworden van een ziekenhuis. Klacht. De Engelse onderminister voor Buitenlandse Zaken, Nutting, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Enge land zich bij communistisch China be klaagd heeft over de moeilijkheden, die Engelse firma's ondervinden, die haar bedrijven willen sluiten en het land ver laten. Nutting zei, dat aan Engelse fir ma's, die haar bedrijven in China slui ten, door het Chinese personeel eisen worden gesteld, die onredelijk en over dreven zijn. Bezwaren. Nog voordat in Bonn beslissin gen zijn genomen over de wijze, waarop de bondsrepubliek aan de Westelijke verdediging zal gaan bijdragen, zijn in het federalistisch gezinde land Beie ren stemmen opgegaan, die zeggen dat een Europees leger naast Duitse, ook Beierse contingenten zal moeten tellen. De Beieren, die niet eens zwartbont-vee wensen te houden, omdat dat te Prui sisch aandoet, hebben reeds enige tijd geleden laten verluiden, dat zij het allesbehalve prettig zouden vinden weer onder Pruisische officieren te moeten dienen. Zij hebben nu de gevolmachtig de voor de veiligheid, Théodor "Blank, hun bezwaren kenbaar gemaakt. Bombardement. In overeenstemming met de onlangs door de gouverneur-generaal van Aden toegezegde steun aan de sul tan van Lahej in zijn strijd tegen de Soebeihi-stam, die weigerachtig is de belastingen op de visserij te betalen, hebben vliegtuigen van de Britse lucht macht stellingen van de Soebeihi-stam gebombardeerd. De leider van de Soe beihi-stam, Sjeik Mohammed Sjaher, is naar Jemen uitgeweken met verschei dene honderden van zijn stamgenoten. Ontoelaatbaar. De Franse ambassade te Washington heeft officiële stappen ge daan bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken naar aanleiding van een artikel in „Life" over Frankrijk, dat door Franse gezaghebbende kringen „ontoelaatbaar" wordt geacht. Een woordvoerder van de ambassade heeft medegedeeld, dat de ambassade de Ame rikaanse autoriteiten gewezen heeft op de „gevaarlijke gevolgen voor de Frans- Amerikaanse verhoudingen", die een artikel, dat op „laag-bij-de-grondse en beledigende termen spreekt over de in stellingen van een bevriend en verbon den land van de Verenigde Staten" kan hebben. Rode Olga. In de omgeving van Liineburg (West-Duitsland) is een communistische agente, de 33-jarige Olga Larissa, bijge naamd „rode Olga", gearresteerd. Zij gaf toe in opdracht en op aanwijzingen van de Russische geheime dienst ge tracht te hebben een spionnagedienst in West-Duitsland te organiseren. Het Neder-Saksische ministerie van Binnen landse Zaken deelde mede dat „rode Olga" met de Russische troepen naar Duitsland is gekomen. De arrestatie werd door de Duitse politie verricht. Verbod. De Beierse regering heeft Dins dag de studiegroep van de voormalige S.S. in Beieren verboden, omdat zij door de regering als een nationaal-socialis- tische organisatie wordt beschouwd. Van de zijde van de regering werd me degedeeld dat Willi Weisrüdit, voormalig functionaris van de neo-nazistische so cialistische rijkspartij, de leider van de groep was. Neergestort. Bij Twyford in Zuid-Engeland is Dinsdag een Britse „Canberra", een tweemotorige straalbommenwerper, op een weg neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. Het toestel werd zo vernield, dat geen spoor van de in zittenden te bekennen viel. In de weg was een zes meter diepe krater geslagen. Chaos. Op een vergadering van het cen trale comité van het Tsjechoslowaakse vakverbond heeft een afgevaardigde gesproken van een „een complete chaos bij de spoorwegen". Hij schreef dit voor een groot deel toe aan tegenstrijdige orders van het ministerie van Vervoer. ADVERTENTIE 13. De portier bracht onze vrienden naar de kamer, waar de Minister van Geheime Zaken zetelde. „Excellentie", zei hij, „hier is die detective, weet u wel. En hij heeft ook nog een assistent meegebracht". „Jae, jae", zei de Minister, met een mat gebaar de portier het vertrek uit wuivend, „laet ze maer hier". Hij richtte een vermoeide blik op Panda en Pat O'Nozel en sprak: „treedt naeder". Panda kwam beschroomd naderbij; minder beschroomd was het ge drag van Pat. Hij keurde de Minister geen blik waardig, want hij had juist iets ont dekt, dat het speurdersbloed heet door zijn aderen joeg. Zijn vergrootglas in de hand nemend, loerde hij scherp naar een per soon, of beter: een gedeelte van een per soon, dat juist boven het bureau van de Minister zichtbaar was. „Ha", mompelde hij, „verdekt opgesteld individu, snuffe- lend in geheime papier ens; conclusie: spion!" „Pat", begon Panda, „waarom. „Stil!", siste Pat, „geen vragensj Een snel le deductie deed mij een spion ontdekken!" En tegelijkertijd belandde hij met een koene sprong op de rug van het verdachte individu, dat met een verschrikt gejammer ineen zakte. De Minister, die met slaperige onverschilligheid had toegekeken, onder drukte een geeuw en sprak: „Ik verzoek u mijn secretaris niet te deduceren of te reduceren." E merkwaardigste kreeft is misschien wel de Klapperkreeft, ook wel Rover- of Cocosnootkreeft genoemd, die wordt aangetroffen op de Keelingseilanden en op koraaleilanden die daar in de buurt liggen. Dit dier heeft het water als voor naamste levensmilieu vaarwel gezegd en is zich op het land gaan vestigen. Dien overeenkomstig hebben de kieuwen zich aangepast aan f de zuurstofopname uit de lucht, doch een gedeelte van deze organen blijft gereserveerd voor de ademhaling onder wa ter, omdat de Klapperkreeft bij tijd en wijle toch wel behoefte gevoelt zich weer eens in het natte sop te De Klapperkreeft behoort tot begeven, de here mietkreeften (een kluizenaarachtige soort, waarover we later nog wel eens treffende bijzonderheden zullen verhalen) die er steeds op uit zijn het achterlijf te bescher men, omdat dit de meest kwetsbare plek is. De Klapperkreeft heeft voor de beschut ting van zijn achterdeel een vrij eenvou dige oplossing gevonden door in de grond een hol te graven, waarin hij zich bij na derend gevaar verbergt en waarvan de toe gang met zijn geweldige scharen doeltref fend kan worden verdedigd. Maar niet het hele leven van deze kreeft wordt gevuld met pogingen om zich voor zijn belagers te verbergen. Integendeel! Deze ondernemende kreeft beklimt de bo men en leeft van cocosnoten, zoals een echte kluizenaar op de koraaleilanden be taamt. Hij weet met zijn scherpe scharen de „ogen" van de cocosnoten open te peu teren en doet zich dan te goed aan het vet rijke vruchtvlees. Maar dit gesmui heeft weer het nadeel dat de Klapperkreeft zelf zó vet en welgedaan wordt, dat de bevolking der eilan den bij voorkeur jacht op hem maakt om zijn vet uit te braden. Er worden van de Klapper kreeft gruwelijke verhalen verteld. Hij zou bijvoorbeeld de voor een kreeft buiten- nissige gewoonte om cocosnoten te con sumeren hebben aangeleerd door in vroe gere tijden de kerkhoven af te schuimen en schedels te verorberen. Maar dat zijn roddelpraatjes, die u beslist niet moet ge- loven. Wat u echter wèl kunt geloven om maar weer eens naar een ander onderwerp af te dwalen is het feit, dat het beroep van de smid het meest van alle ambachten in aanzien is gedaald. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H, PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2