Nieuwe kleuterschool in Haarlem-Zuid-West Vereniging van Melkhandelaren bestaat weldra halve eeuw Haarlemse bouwnijverheid trekt te weinig profijt van grote werken L J Szymon Goldberg speelde voor de vrienden van de H.O.V. Grief van houthandelaren ifti Twijfel over Russisch atoombom-bezit f\ r ji"'l Verkeersregeling tijdens de Flora WOENSDAG 28 JANUARI 1 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bovendien gebrek aan risicospreiding Burgerlijke Stand van Haarlem HMU/ mm Weduwe bestolen Truman zit Washington dwars Ll. ïirin m ■Izh™ i ff - tAakbdÜ |-"p lit Winkelruiten in de Cronjéstraat bekrast Politie Bloemendaal won van politie Zandvoort Faillissementen Wonderbaarlijk mooi Haerlemsche Musyckcamer met werken van Bach en Vivaldi Treinen stoppen te Lisse tijdens Keukenhof-tentoon stelling Ontevredenheid verwacht in Lisse Nieuwe Christelijke B.L.O.- school in Haarlem-Noord Geen Spaanse kunst naar Nederland Onderling Belangvitale vijftiger Geschiedenis van zorgen en successen Centrale te Velsen zal energie leveren voor 't Gooi Vriendenkring speelde „Stormeiland" Er wordt op het ogenblik in Haarlem flink gebouwd. Er verrijzen enkele nieuwe schollen, in Haarlem-Oost wordt hard gewerkt aan een complex van büna vier honderd woningen. Wie nu mocht denken, dat deze verhoogde activiteit in het bouwbedrijf zijn terugslag vindt op het Haarlemse bedrijfsleven in die sector, vergist zlc/h. Een grief die in kringen van de bouwnijverheid vaak wordt vernomen, betreft het aanbesteden van steeds grotere complexen woningen, bijvoorbeeld van drie- of 'vierhonderd huizen, terwijl de neiging bestaat objecten van nog grotere omvang in !hun geheel aan één aannemer te gunnen. Zouden deze werken worden aanbesteed in gedeelten dan zou het risico meer verdeeld worden en vonden er veel meer leveran ciers, onderaannemers en bouwvakarbeiders baat bij. De secretaris van de Bond van Haar lemse houthandelaren, de heer J. Pelten- burg, gaf ons daarvan enkele voorbeelden, vpor wat het aandeel van de houthande laren betreft, die ontleend waren aan de in aanbouw zijnde woningen in Haarlem- Oost. In die vierhonderd woningen wor den achtduizend balken verwerkt en on geveer veertigduizend vierkante meter vloeren. Dat is, alles ruw geschat, een post van acht ton alleen aan hout. Dat vereist echter zulk een kapitaalsin vestering, dat geen enkele Haarlemse hout handel zo'n order zou kunnen uitvoeren. Dat zou wel het geval zijn indien dit com plex gesplitst was in kleinere werken van veertig tot tachtig woningen elk. Risicospreiding Dit is niet alleen echter een kwestie van investering, maar ook van risico-spreiding. Vooral nu bij gunningen vaak de regel geldt: de laagste inschrijver maakt het werk, is het gevaar dat aannemers aan bod komen die wel risico kunnen lopen omdat ze toch niets te verliezen hebben, zo zei ons de heer Peltenburg. Leveran ciers en onderaannemers betalen immers wel het gelag als de zaak misloopt. Wordt bijvoorbeeld een project van tweehonderd woningen uitgevoerd door een tiental aannemersbedrijven, dan zal elk bedrijf ernaar streven het beste werk in. zo kort mogelijke tijd te leveren. Voor leveranciers en onderaannemers wordt het risico dan verdeeld en de plaat selijke welvaart zal bevorderd worden. Nu is de toestand zo dat op grote- wer ken in het district Haarlem aannemersbe drijven uit het gehele land inschrijven. Komt de laagste gegadigde bijvoorbeeld uit Rotterdam, dan zal deze zijn leveran ciers en onderaannemers in zijn naaste omgeving zoeken, zodat er maar weinig profijt van het werk in de stad belandt, die het object financiert. Middelgrote bedrijven Er zijn in Haarlem zes houthandels ge vestigd van het middelgrote type. Zij wer ken samen op vaktechnisch gebied in de sectie Haarlem van de Vereniging van Ne derlandse houtkopers en in de reeds ge noemde Bond van Haarlemse houthan delaren, waarbij ook enkele bedrijven uit de omgeving zijn aangesloten. Deze houthandels zijn niet bijzonder loon- intensief, omdat er vrijwel geen bewer kingen van het materiaal worden uitge voerd, behalve zagen en schaven. De per soneelsbezetting overschrijdt de twintig man als regel niet en hangt ook af van de aard van het bedrijf. Een firma, di«» bij voorbeeld overwegend aan afnemers le vert, die zich toeleggen op het „burger- werk" (dat wil zeggen verbouwingen en dergelijke, onderhoudswerk), heeft meer houtsoorten op stapel staan dan een on derneming die vooral aan aannemers van nieuwbouw levert of aan timmerfabrieken. Omzet vele millioenen Maar al behoren de Haarlemse hout handels niet tot de grootsten in den lande hoewel er nog veel meer kleinere zijn zij zetten toch ieder jaar voor vele mil lioenen guldens om. Cijfers daaromtrent worden echter niet openbaar gemaakt. Wel is dat het geval met de landelijke omzet, waarvan bekend is, dat gemiddeld 400.0C0 standaard wordt ingevoerd per jaar, hetgeen globaal overeenkomt met twee millioen kubieke meter per jaar. Dit betref! dan de import van gezaagd naaldhout en rondhout voor zaagdoel- einden. Hout voor de papierfabricage, mijnhout, hout voor kisten, voor tele graaf- of telefoonpalen is daarbij niet in begrepen. De aanvoer heeft per schip plaats uit Scandinavië en Polen, per wagon uit Tsje- choslowakije (met horten en stoten) en ADVERTENTIE STOFZUIGERS Wij.hebben meer dan 25 jaar ervaring. Wij geven EEN BETROUWBAAR ADVIES. Keuze uit: Holland Electro - Ruton - Erres - Excelsior Hoover - Mlele Gen. Electric Ged. Oude Gracht 52 - Telefoon 12762 t.o. de kerk. Betaling eventueel in overleg. HAARLEM, 27 Januari 1953 GEHUWD: 27 Jan., S. P. Stolwijk en A. M. G. Besse; P. A. Kouwenhoven en J. Ph. Schilling. BEVALLEN van een zoon: 25 Jan., A. van Andel—Hilliger; 26 Jan., M. C. Borst—Hoo- geboom; 27 Jan., M. H. G. Roos—Hanssen; L. Born—Braam; G. W. de Kruif—Heijnis; L. J. Treffers—Kloek; A. K. B. van de Wete ringFrelier; W. P. A. HoenderdosPrins. BEVALLEN van een dochter: 23 Jan., W. J. van de Scheur—van Ewijk; 26 Jan., S. Ver- burgtBuisma; L. van der WalWilhelmus; 27 Jan., C. Troost—Beringen. OVERLEDEN: 23 Jan., J. Th. Ch. Smit— Bückmann, 64 j., Frederik Hendriklaan; 24 Jan., G. Snijders, 58 j., Gasthuisvest; A. J. van der Hoest—van Dantzig, 89 j„ Kruis straat; A. C. BoesmanS—van Wel. 75 j., Hya cintenlaan; A. Weijers, 78 j., Kamperlaan; 25 Jan., P. P. Junge, 62 j., Spaarnwouder- straat; C. G. van Bezuije, 63 j., Hazepaters- laan; 26 Jan., J. Hegman, 5 d.; Gedempte Voldersgracht; F. J. Jongenelen, 37 j., Maer- ten van Heemskerkstraat. Oostenrijk, dat vrij veel levert, vooral in speciale maten. De aanvoer per schip loopt voorname lijk over de daarop berekende havens van Amsterdam, Zaandam en Rotterdam, voor het Noorden ook wel via Delfzijl. Rechtstreekse aanvoer naar Haarlem komt niet vaak voor. Aan het Spaarne zou men op de wal moeten lossen en dat neemt omdat tegelijk ook gesorteerd moet worden tê veel tijd. Voor de re ders is het van belang dat het schip zo kort mogelijk voor anker ligt. In de ha vens waar men de ruimte heeft, wordt dat bereikt door het lossen op een groot aantal dekschuiten die het zeeschip omgeven. ADVERTENTIE De politie heeft de 17-jarige loopjongen L. C. de Z. aangehouden, die ervan ver dacht wordt in de Roosveldstraat in Haar lem 120 gulden van een weduwe te heb ben gestolen. Hij had volgens de politie juist een bestelling bij deze dame afgele verd toen hij zei: „Ik ruik gas" De dame ging naar de keuken en controleerde de kranen. Die stonden echter goed en ze rook niets. Toen ze bij de jongen terug kwam vroeg deze om wisselgeld. De dame begaf zich naar boven en hiervan maakte de jongen gebruik. Hij haalde uit de keu ken een portefeuille met het genoemde be drag, en maakte dat hij weg kwam. Even later werd hij evenwel gegrepen en inge sloten. KANSAS CITY (Reuter) Ex-presl- dent Truman heeft Dinsdag te Kansas City verklaard dat hij er enigszins aan twijfelt of de Russen de beschikking hebben over een bruikbare atoombom. Hij zeide deze mening al vaker verkondigd te hebben. „Sommige mensen zijn het niet met mü eens", zo voegde hij hieraan toe, „doch dit is hun goed recht". Deze persoonlijke mening, zo verklaarde Truman verder, betekent echter niet dat de Verenigde Staten „hun waakzaamheid één minuut moeten laten verslappen". De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Gordon Dean, gaf als commentaar op de verklaring van de ex-president: „Men moet de heer Truman ver keerd hebben begrepen". Dean heeft reeds twee jaar geleden verklaard dat de Sovjet- Unie over de atoombom beschikt. De drie Congresleden, de democraat Carl Durham en de republikeinen Bourke Hickenlooper en Sterlin Cole, die op de hoogte zijn van alle geneimen betreffende de ontwikkeling der atoomkracht in de Verenigde Staten, hebben een zorgvuldig opgestelde verklaring uitgegeven, waarin zij onder meer zeggen dat Trumans mede deling „zeer ongelukkig is, daar zij in strijd is met onwedèrlegbaar bewijsmate riaal, dat niet slechts van thans, doch reeds van 1949 dateert". V r TT f! is! w."fr* Zoals zoveel gemeentelijke gebouwen in het Haarlem van na de oorlog is ook de nieuwe openbare kleuterschool aan de Faradaystraat, waarvan de aanbesteding onlangs plaats had, een schepping van ir. H. A. Breuning, hoofdingenieur van Open bare Werken. Het gebouw is zeer gunstig ten op zichte van de zon geprojecteerd, de Noordzijde grenst aan de Faradaystraat, ongeveer tegenover de Kamerlingh On- nesstraat. De Oost-Westvleugel omvat drie leslo kalen van zeven bij acht meter met grote ramen en een deur aan de Zuidzijde, waar de ruime speelplaats met de zandbak ligt. Aan de Noordzijde loopt een twintig meter lange en twee meter brede gang. In de afgelopen nacht om twee uur ont dekte men, dat over de hele lengte van de Generaal Cronjéstraat aan de evengenum- merde zijde alle ruiten bekrast waren. Ook aan de overzijde vertoonden vele ruiten diepe krassen, evenals aan het Julianapark. De ruitenkrasser heeft vermoedelijk met een steen gewerkt. Iemand, die een derge lijk individu betrapt, wordt verzocht on middellijk de politie te waarschuwen. De winkeliers van de' Cronjéstraat zijn geneigd te geloven, dat de dader gezocht moet worden onder dat tierige genre jeugd, dat hen vooral in de avonduren nog al eens noopt als politie-agenten op te treden. De hoofdingang komt uit op een lichte hal, om welke de dienstvertrekken en toi letten zijn gelegen. Via de hal bereikt men het speellokaal, ongeveer acht-en-een-halve bij tien me ter groot. Dit speellokaal sluit de speel plaats aan de Westzijde af. De bouwkosten worden vierduizend gul den lager dan aanvankelijk was geraamd, namelijk f 139.000. De ouders van kleuters in Haarlems Zuidwestelijk kwartier zien met vreugde de totstandkoming van deze school tege moet. Gisteren heeft het voetbal-elftal van de Bloemendaalse politie een wedstrijd gespeeld tegen het elftal van de Zandvoortse politie. De Bloemendaalse politie won met 31. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: P. Jv van Beusekom, fiensicnhouder, wo nende te Zandvoort, Zsndvoortselaan 2 a. Rechter-commissaris mr. C. E- Muller. Cura tor mr. A. D. P. V. van Löben Selt, advo caat en procureur te Haarlem. Door C. H. van Geest, voorheen wonende te Haarlem, thans wonende te Alkmaar, zo in privé, als in zijn kwaliteit van hoofdelijk aansprakelijk mede-vennoot van de Vennoot schap onder Firma Gebrs. van Geest, geves tigd te Haarlem en H. J. van Geest, wohende te Haarlem, zo privé als in zijn kwaliteit van hoofdelijk aansprakelijk mede-vennoot van de Vennootschap onder Firma Gebroe ders van Geest, gevestigd te Haarlem, proc. mr. K. Heimig, is een request ingediend ter Griffie van de Arrondissements-rechtbank te Haarlem, strekkende tot verlenging van de aen hen definitief verleende surséance van betaling met een termijn van 12 maanden. Het verhoor der schuldeisers is bepaald op Maandag 2 Maart. Het buitengewone, door de „Vrienden van de H.O.V." georganiseerde concert is, dank zij de solistische medewerking van de vermaarde violist Szymon Goldberg, een onvergetelijke muziekavond geworden. Hij trad op met het Concert van Bach in E en met het Beethovenconcert. Szymon Gold bergs interpretatiekunst omvat zowel de behandeling van het orkest als de solo partij; deze zijn voor hem één en ondeel baar. Zijn ideaal is als solist te concer teren, zonder dirigent. Ongeveer drie jaar geleden heeft hij met een zeer verdienstelijk Leids studenten orkest en daama met een klein beroeps ensemble, waarmee hij in het Holland Festival optrad, zulks gedemonstreerd. Hij had deze ensembles dermate getraind, dat zij, zonder tussenkomst van een dirigent, hem feilloos begeleidden, volkomen afge stemd als zij waren op zijn uiterst ver fijnde verklanking. Ik heb toen beide ge vallen meegemaakt (evenals nu met het Concert in E van Bach) en ik herinner mij het resultaat als een wonderlijk evene ment van samenspel in volmaakt even wicht. Ook op dit buitengewone H.O.V.-con- cert was er, wat betreft het samenspel van solist en orkest, een wonderlijke eenheid en een wederzijds raffinement. Doch het was via Toon Verhey die als middelaar tussen de solist en het orkest de inzichten en impulsen van Goldberg doorgaf dat dit zeldzame resultaat bereikt werd. Zo hebben we dan dat nobele concert van Bach gehoord als een monument van ont roerende schoonheid in de klare en ver innigde sfeer van Szymon Goldbergs be zonken opvatting en met de wonderbaar lijk mooie klank en de subtiele nuances van zijn spel, doch ook als een verrassende eenheid in delicate wisselwerking, dank zij het fijne aanpassingsvermogen van Verhey en het orkest. Het Vioolconcert van Beethoven genoot eveneens een vertolking van zeldzaam gaaf karakter, waarbij virtuositeit en con certerend musiceren het best met elkaar konden vinden. Het mag een geniale trek in Szymon Goldbergs spel heten, dat het nooit de schijn wekt van technisch bra- vour, doch steeds ook bij de hachelijk- ste passages zuiver muzikale indrukken wekt, zonder gemaniëreerd aan te doen. Men zal begrijpen dat het publiek geest driftig reageerde op deze verrukkelijke vertolkingen. Met het resultaat, dat Szy mon Goldberg nog als toegift de Saraban de uit Bach's solosonate in d ten gehore bracht. Toon Verhey had ons in het begin van de avond met het orkest getracteerd op de schattige Sinfonia in Bes van de jongste spruit der grote Bach-dynastie. Dit werkje van Johann Christian Bach weerspiegelt een heel andere tijdgeest dan de composi ties van zijn vader. Hoe dicht staat hij reeds bij Mozart en hoe ver van de onein dige diepte van het Andante uit het Viool concert van Johann Sebastian, dat ons deze avond de rijkste ervaringen zou be zorgen. Maar de bekoring van de galante muziek van de jonge Bach is toch ook wat waard en zeker wanneer zij met zulk een gracieuze toets weergegeven wordt als deze avond het geval was. Het was alles bijeen genomen een rijke avond. JOS. DE KLERK „Die Haerlemsche Musyckcamer" geeft op Woensdag 4 Februari in de tuinzaal van het Concertgebouw een uitvoering van de sati rieke cantate „De strijd tussen Phoebus en Pan" voor zes vocalisten en orkest van J. S. Bach en op herhaald verzoek van de „Koffie- antate" van dezelfde componist. Verder staan op het door André Kaart gedirigeerde programma werken van W. F. Bach en Vi valdi (concert voor twee fluiten en strijkers). Het batig saldo zal worden afgedragen aan de Vereniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland. Gedurende de afgelopen drie jaren lieten de Nederlandse Spoorwegen ten tijde van de Nationale Bloemententoonstelling de „Keu kenhof" te Lisse, alleen op de hoogtijdagen in Lisse extra treinen stoppen. Dit jaar zal tussen medio Maart en medio Mei, dus tij dens de „Keukenhof-tentoonstelling, iedere dag een aantal treinen te Lisse stoppen; i hierdoor komt dus een snellere verbinding met „Keukenholtot stand. In een feestelijke jaarvergadering van de afdeling Lisse van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, Dinsdagavond in „De Nachtegaal" te Lisse gehouden onder leiding van de heer H. Verwoerd, heeft burgemeester mr. Th. de Graaf hulde ge bracht aan de leden van het bestuur voor hetgeen zij in het afgelopen jaar hebben verricht. Wat de mozaïek wedstrijd betreft herinnerde de spreker er aan, dat het jam mer was, dat een afspraak met naburige gemeenten niet was nagekomen. De burgemeester besprak de verkeers regeling van het vorig jaar en deelde mee, hetgeen hij Dinsdagmorgen had vernomen over de regeling gedurende de aanstaande bollentijd. Op de weg Den HaagAmster dam zullen bij de splitsing Sassenheim borden worden geplaatst, om aan te geven welke richting men moet kiezen om de Flora te Heemstede te bereiken, namelijk de weg naar Amsterdam volgen. Hierdoor worden toeristen buiten de bollenstreek, waarbij Lisse begrepen moet worden, naar Heemstede gevoerd. De bur gemeester zeide er van overtuigd te zijn in het belang van de streek en van Lisse te handelen, om tegen het voornemen stel ling te nemen. Hij verwacht anders onrust, omdat het aantal vreemdelingen minder zal bedragen dat het vorig jaar. De secretaris der afdeling Lisse van de V.V.V., de heer Verkerk, gaf een overzicht va\i het werk door de afdeling verricht. Een record-aantal vreemdelingen bezocht Lisse. Herinnerd wordt voorts aan de sa menwerking met de stichting Bloemenlust. Mededelingen werden gedaan over een straatversiering en over het houden van een avondfeest in de aanstaande zomer. Na de pauze gaf het Marionettentheater van Bert Brugman een opvoering van het poppenspel Don Juan. Het bestuur van de Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem heeft zich tot de Provinciale Sta ten van Noordholland en tot de gemeente raad van Haarlem gewend met een verzoek om subsidie in de stichtingskasten van een nieuw schoolgebouw. Op het ogenblik heeft het bestuur de be schikking over een school (de Prinses Ma- rijkeschool) in het gebouw aan de Sophia- straat. De ruimte is daar zeer beperkt en het hoofd der school, de heer J. Mol, zou het zeer op prijs stellen, als hij op dit ogen blik nog de beschikking had over drie lokalen, omdat de belangstelling voor het onderwijs toeneemt. De nieuwe school zal verrijzen aan de Dinkelstraat, nabij de Reggestraat, niet ver van het Noorder Sportpark. Architect H. W. van Kempen te Bloemendaal heeft een ontwerp gemaakt voor een schoolgebouw van tien lokalen en een gymnastieklokaal. Nadat de gemeentelijke en de provinciale overheid besloten hebben medewerking te verlenen, zal zo spoedig mogelijk aan de bouw van een nieuw gebouw worden be gonnen. De directeur van „Het Prinsenhof" te Delft heeft meegedeeld dat de aangekon digde tentoonstelling van Spaanse primi tieven en sculptures niet kan doorgaan. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Madrid geef geen toestemming Spaanse kunstwerken naar Nederland te zenden, aangezien men ontstemd is over het feit, dat de Nederlandse delegatie bij de U.N.E.S. C.O. zich heeft onthouden van stemming over de toelating van Spanje tot dit lichaam. Een van de oudste locale organisaties van melkslijters in ons land, de Vereniging van Melkhandelaren in Haarlem en Omstreken „Onderling Belang", zal spoedig een halve eeuw bestaan. Zij werd opgericht in een tijd die in sociaal opzicht allerminst een opwekkend beeld verschafte de herdenking van de Spoorwegstaking schuift dat beeld juist deze dagen weer eens op de voorgrond. En als zovelen, die zwoegden zonder het uitzicht, dat later zou worden geopend in een eendrachtig samengaan, leefden ook de mensen, die de laatste étappe voor hun rekening namen van de melk weg van de koe naar de keuken, in vaak kommervolle omstandigheden. Zij, die thans in dit bedrijf werken en vertrouwd zijn met volkomen andere mogelijkheden en problemen ontstaan, doordat vooral de techniek een indrukwekkend woord ging meespreken in deze branche zullen zich het nauwelijks kunnen voorstellen: alle dagen twêe keer bezorgen, óók op Zondagen. Zaken openhoudén tot „x" uur en meer van die toenmalige alledaagsheden, die thans misstanden heten. Het was dan ook wel te begrijpen dat het opheffen daarvan tot de eerste doelstellingen werd ge rekend van „Onderling Belang", welke vereniging 25 Maart 1903 werfi opgericht. Daarnaast ,heeft ook het streven om voor de handel een tegenwicht te vormen tegen over de bestaande veehoudersbonden tot de oprichting van „Onderling Belang" ge leid. In de eerste tien jaar kwam het reeds tot uiting in de wensen om meer collectief aan te kopen en te verwerken. En met het oog op dit laatste werd in 1913 de Coöpe ratieve Melkcentrale in de Pieter Kies- straat gesticht. In datzelfde jaar kreeg de vereniging een landelijke ruggesteun door haar aansluiting bij de Nationale Melkslij- tersbond. Zo was zij juist klaar voor de moeilijke taak, welke haar bij de moeilijk heden in de melkvoorziening gedurende de Eerste Wereldoorlog werd opgelegd. Zij speelde een belangrijke rol bij de toen malige melkdistributie, alleen reeds door de stoot te geven tot de vorming van de Verenigde Haarlemse Melkhandel, een overkoepelende organisatie voor de melk slijters en de melkinrichtingen, die bij de distributie haar onmisbaarheid bewees en bleef voortbestaan tot in de Tweede We reldoorlog. In 1918 onderging „Onderling Belang" een gevoelige aderlating, doordat de Rooms-Katholieke leden zich grotendeels afscheidden en een eigen vereniging „St. Jozef" oprichtten. Controle op melk Zo begon de periode tussen de beide oorlogen, die ook door yerscheidene an dere oorzaken zorgelijk genoeg was voor „O.B.". Er kwam veel beunhazerij in het vak en door sterke inkrimping van de export werd de binnenlandse markt over voerd. De vereniging begon tekenen van ontbinding te tonen. De onderlinge con currentie leidde tot versnippering van de krachten, die juist nu gebundeld dienden te worden Een man, wiens activiteit er zeer veel toe heeft bijgedagen om de ver strooiden weer bijeen te krijgen, is de hui dige erevoorzitter, de heer J. Tammes, die in 1926 uit Groningen kwam om zich in Haarlem te vestigen. Hij bereikte dit vooral door intensieve propaganda. Vooral door het extra-ordinaire aanbod van melk op de binnenlandse markt, gingen de kwaliteitseisen groot gewicht in de schaal leggen. Dat was ook een van de redenen waarom O.B. zich omstreeks 1929 vrij willig onderwierp aan een toen nog niet verplichte controle op de melk. In Den Haag was een laboratorium van de Vereniging voor Zuivel- en Melkhygiëne opgericht en deze vestigde een controlebureau in de Kenaustraat. In de laatstgenoemde vereniging was ook de veehouderij vertegenwoordigd en dat impliceerde, dat de controle niet alleen gemiddeld twaalf keer per jaar bij de slijters en verwerkers, maar ook in de stallen van de veehouders geschiedde, waar de stalinspecteurs ook voorlichting gaven. Vrijwillig werd: verplicht In 1.933 kwam de overheid hetgeen reeds door particulieren begonnen was kracht bij zetten:, de controle werd ver plicht. De Algemene Crisis Zuivelcentrale werd in het leven geroepen en kreeg grote bevoegdheden. Door heffingen op boter verleende zij vooral steun aan de melk veehouderij. In dit orgaan, dat plaatselijke controle-commissies had, kregen later ook meer particulieren vertegenwoordigers van melkveeteelt, verwerking en handel zitting en in 1938 werd het veranderd in de Nederlandse Zuivelcentrale, die ook prijsregelend optrad. Opvolgsters van deze centrale waren achtereenvolgens de Alge mene Vereniging voor Melkvoorziening en het Bedrijfschap Zuivel. Zoals alle verenigingen, die geen uitgesproken Germaans streven had den, verdween ook „Onderling Be lang" ofschoon de vereniging niet werd ontbonden. De bezetters hebben nog getracht enkele van haar bestuursleden in te zetten voor een „melksanering" in Haarlem volgens hun speciale inzich ten. Deze zou er dan in hoofdzaak toe moeten dienen om werkkraenten en materiaal aan dit bedrijf te onttrek ken en naar Duitsland te dirigeren. De bestuursleden konden hier niet zo enthousiast over zijn en bezweken niet voor dreigementen van de Voedsel- commissaris met de „Grüne". Handel vol werk In de na-oorlogse jaren, toen de ver eniging weer „boven wa^er" kwam, had zij weer dadelijk de handen vol aan nieuwe vraagstukken, waarin het beslissende woord nog niet is gesproken. We noemen het probleem van de winst marge voor de slijters, die ondanks de sindsdien zo sterk gestegen kosten nog steeds dezelfde is als vóór de oorlog, een probleem, dat nauw samenhangt met de moeilijkheden in de melkvoorziening, welke ook in andere steden in het Westen zijn opgedoemd en waarover wij destijds uit voerig hebben bericht. Verder kwam in dit bedrijf de drang naar sanering, die reeds in 1946 tot eerste resultaat had dat de distributie na lang durig overleg met het melkverwerkende en (toen nog) melkslijtende bedrijf „De Sierkan" uitsluitend in handen van de kleinhandel kwam. Zij is sindsdien voort geschreden naar een sanering van de wijk- indeling, die enige tijd in het brandpunt der publieke belangstelling heeft gestaan en vervolgens door een besluit van het Bedrijfsschap werd afgelast. Een aangelegenheid, waarbij de Haar lemse melkslijters het spit hebben afge beten voor hun collega's in het hele land, is die van de vacantieregeling. Zij stelden in 1948 met medewerking van het publiek een vacantie van 14 dagen in. Dit was in strijd met de Bedrijfschaps-verordening op het bezorgen van de melk en kwam „O.B." op een boete van f 3000 te staan. Maar reeds het volgend jaar volgde het Bedrijfschap het voorbeeld door voor 14 dagen per jaar ontheffing van deze ver ordening te verlenen. „Onderling Belang" is door tal van moeilijkheden gesmeed tot een levens krachtige en goed functionnerende organi satie. Zij heeft een belangrijk aandeel in de ontwikkeling, die in haar branche volop gaande is. Maar één dag, op Woensdag, 25 Maart, zal het werk wijken voor een feeste lijke bijeenkomst in Brinkmann, voorafge gaan door een receptie van het bestuur, onder voorzitterschap van de heer H. Kuiper, die dit sinds 1931 bekleedt. Twee van de oprichters zijn thans nog in leven, het zijn de heren J. Bol en H. N. Ver del. De receptie en de feestbijeenkomst zul len ongetwijfeld druk bezocht worden, want 63 leden, dat is 99 procent van de niet-Rooms-Katholieke handelaren, zijn bij O.B. aangesloten. Tezamen hebben zij een omzet van 160.0G0 liter melk per week een imposante stroom.... De gemeente Amsterdam heeft een con tract met de provincie Noordholland over de levering van energie ten behoeve van het provinciale verzorgingsgebied Amstel- Gooi tegen 31 Augustus 1954 opgezegd. Amsterdam was van mening, dat de prijs- formule in het huidige contract geen rede lijke vergoeding meer biedt. Gedeputeerde Staten delen thans de Provincale Staten mee, dat de door Amsterdam nieuw aan geboden prijs Ln vergelijking met de kos ten bij levering van de provinciale centrale te Velsen echter dermate hoog lag, dat het aanbod als onaanvaardbaar moest wor den afgewezen. Gedeputeerde Staten zijn tot de conclu sie gekomen, dat thans het tijdstip is aan gebroken om de energievoorziening van het Gooi rechtstreeks van de centrale te Velsen ter hand te nemen, met welke eigen levering de provincie steeds rekening heeft gehouden. Er zullen enige werken moeten worden uitgevoerd waarvoor de kosten op 4.800.000 worden geraamd 4.500.000 voor het leggen van 2 kabels 50 kV van elk 22,5 km. van Velsen naar Centrale Noord; 200.000 voor bouw en inrichten van twee schakelvelden te Velsen; 100.000 voor het plaatsen te Diemen van twee nog beschik bare 50/10 kV transformatoren). De jaar- lasten kunnen op 336.000 worden gesteld. Ten einde tijdig voor 31 Augustus 1954 de nodige kabelwerken tot stand te bren gen stellen Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten voor het crediet be schikbaar te stellen. De toneelvereniging „Vriendenkring" uit Haarlem-Noord gaf dezer dagen we gens het gebrek aan geschikte zaalruimte in dit gedeelte van de stad in „De Wey- man" te Santpoort, haar t\veede uitvoering waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie ten bate van het hospitaalkerk- i schip „De Hoop". Voor deze avond was de keuze gevallen op „Stormeiland", van Rob Bertina, welk spel nogal eens voorkomt op het réper toire van verenigingen, die niet hoger wensen te springen dan de artistieke polsstok lang is. De karaktertekening is weinig gecompliceerd, de dialogen stellen geen hoge eisen aan de zeggingskracht. Het drama speelt zich af in het huis van de vuurtorenwachter Gijs Dekker en be handelt voornamelijk de controverse tus sen Jan (zijn eigen zoon) en Arie (de liefderijk opgenomen pleegzoon). Hun aard en opvatting lopen tamelijk uiteen, hetgeen enige conflicten ten gevolge heeft. Doordat ook Amor een belangrijke rol ver vult, komen de gemoederen nog meer in opwinding, maar de schrijver heeft uitein delijk het publiek ook hier de traditionele oplossing niet onthouden een afloop, die de meeste toeschouwers overigens wel zullen hebben verwacht. Dit stuk lag de spelers van Vrienden kring bijzonder goed en stelde hen in de gelegenheid een aantal acceptabele type ringen op de planken te zetten. Han Dirkse bijvoorbeeld was een stoere vuur torenwachter, een der centrale figuren van deze opvoering. Fons Jansen en Jan Lutjenkossink zorgden als de beide zoons voor een weloverwogen en verdienstelijk contrast, waartussen Gré Zeepvat-Kune- man een milde en gevoelig' gespeelde moe der plaatste. Ans Appelman was een vlotte en innemende Hanneke. De bezetting werd voltooid door Marga Verdugt als Kristien, Henk Spiering als Thijs en een artistieke oom Leo van Herman «J. Souverein. Het publiek heeft deze door W. J. Mul der geregisseerde voorstelling met veel aandacht gevolgd. J. v. D. In de principiële zaak betreffende de vraag in hoeverre een tandartsassistente m tandarts mag bijstaan, zonder onbevoegd de tandheelkunde uit te oefenen, noemden wij Maandag als éen der twee gedagvaarden de tandarts C. V.. die werkte voor de Vereni ging voor Tandheelkunde met „Evipan"- narcose. Naar ons thans L medegedeeld is deze echter geen tandarts maar arts. verworpen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3