Vluchtelingenprobleem raakt heel West-Duitsland en Europa West-Berlijn komt voor té grote problemen te staan JAGT ^joch ió Aet zo AFLUKIN-C Wereldnieuws De stroom blijft wassen De radio geeft Vrijdag Koningin opende „Huis en Haard" te Arnhem Diefstallen uit geparkeerde auto's PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN DONDERDAG 29 JANUARI 1953 2 OPENING Toespraken van mr. Thiel en di*. Muntendam Amsterdammer op heterdaad betrapt Vervoergelegenheid tekort voor emigranten Journalist stond terecht wegens belediging en laster Een maand voor staker die werkwillige sloeg Kapitein omgekomen bij militaire oefening Drie melkfabrieken gaan sluiten Bezwaren van Kamerlid tegen weekblad-artikel tegen griep Kerkelijk Nieuws Smid in de loop der tijden BONN (van de A.N.P.-correspondent). De stroom van Oost-Duitse vluchtelingen naar Berlijn blijft zodanige afmetingen aannemen, dat in de West-Duitse pers steeds meer op internationale hulpver lening wordt aangedrongen. Het gaat hier niet langer om een Duits, doch veeleer om een Europees probleem, zo heet het in de in Miinchen verschijnende Süd-Deutsche Zeitung. „Wanneer men ons geen hulp ver strekt bij het vervullen van deze taak, die onze eigen krachten te boven gaat, dan moeten wij inderdaad de hoop op een Euro pese solidariteit en ook op een door de practijk bevestigd gevoel van saamhorig heid tegenover iedere bedreiging uit het Oosten opgeven", aldus dit blad. „Al deze mensen brood en werk geven gaat boven onze krachten. Men moet in het Westen be grijpen, dat het hier gaat om een interna tionale taak, aan welker vervulling alle vrije volken moeten meewerken," zo heet het in het Hamburgse weekblad „Die Zeit". Volgens een verklaring van de vertegen woordiger der regering te Bonn in Berlijn voert het ministerie van Buitenlandse Za ken reeds besprekingen over emigratie van de uit Oost-Duitsland gevluchte boeren naar Australië, Canada en Argentinië. Om tot een interne West-Duitse solida riteit bij de behandeling van het probleem te komen, zijn voor volgende week de mi nisters-presidenten van de negen West- Duitse staten naar Bonn geroepen. De scherp geformuleerde klachten van het West-Berlijnse stadsbestuur over een on voldoende hulp van de bondsrepubliek bij de afvoer van de vluchtelingen hebben hier kennelijk indruk gemaakt. Een der eerste problemen waarvoor men bij het opvangen van de vluchtelingenstroom staat, is de vraag of het gebruikelijke onderzoek der om asyl vragenden in Berlijn dan wel in de vluchtelingenkampen in West-Duitsland zal moeten plaats hebben. Dit is van belang, aangezien slechts die genen, die kunnen aantonen, dat zij met vervolging bedreigd werden, faciliteiten als politiek vluchteling worden verleend. De overigen, en dat is bij de nu zo tot 1500 of 2000 man per dag gegroëide stroom wellicht de meerderheid, moeten op eigen gelegenheid onderkomen en werk zoeken. Het gevolg daarvan is, dat deze mensen geen kans zien om naar West-Duitsland te ADVERTENTIE CL-CrtliltXcJ) tvditiieve (jamibCenfocUe j qeSaóeezd op <£2 taaMe thzifoe me de HOUTPLEIN 4 - HAARLEM TELEFOON 122S7 vluchten en zich in Berlijn ophopen. In het Westen dezer stad huizen nu reeds 200.000 van deze „illegale" vluchtelingen in alle mogelijke onwaardige onderkomens en de meesten hebben geen regelmatige bestaans middelen. Nu de stroom, die over West- Berlijn golft, zulke wilde vormen heeft aangenomen, gaan dan ook meer en meer stemmen op om het onderscheid tussen po litieke en andere vluchtelingen niet meer zo scherp te stellen. „Tegenover allen die in nood verkeren hebben wij een taak", zo heeft de Evangelische bisschop van Berlijn, dr. Dibelius, verklaard. Het stadsbestuur van Berlijn wenst nu voortaan het politieke onderzoek der ge- vluchten in West-Duitsland te doen plaats hebben. Het gevolg daarvan zou zijn, dat degenen, die niet op faciliteiten aanspraak kunnen maken, hun weg in de bondsrepu bliek moeten zoeken. Zij hebben daar in elk geval een ruimer gebied, waarop zij zich kunnen verspreiden. Dat wil niet zeg gen, dat hun vooruitzichten daar veel beter zijn dan in de ingesloten stad. Tenslotte is het woninggebrek in West-Duitsland altijd nog nijpender dan in Berlijn en de moge lijkheid van het vinden van werk is be perkt doordat het aantal werklozen toch reeds 1,8 millioen bedraagt. Het is dan ook begrijpelijk, dat men de stroom hier .net grote zorgen ziet naderen. Tenslotte kan men de Oost-Duitse broeders vooreerst niet veel anders bieden dan een moeizaam be staan. Het gevaar, dat zich uit de nieuwe vluchtelingen een soort pariaklasse gaat ontwikkelen, die voor rechtse extremisti sche beloften vatbaar zou zijn, wordt hier niet gering geacht. Tevéél aanmoediging Een tweede bezwaar tegen het openen van de vluchtsluizen tussen Berlijn en West- Duitsland ziet men hier in het feit, dat daai'door de stroom der vluchtelingen nog veel groter zou kunnen worden, aangezien de mensen in Oost-Duitsland er een soort aanmoediging in zouden kunnen zien om hun huis en haard te verlaten. Tot nog toe heeft men de Russische bezetting nog niet veel zien ondernemen om de stroom tegen te houden en velen leiden daaruit af, dat het de Russen niet onwelkom is een groot deel van de hun vijandige bevolking te zien afvloeien. Daar staat echter tegenover dat onder de vluchtelingen steeds meer jonge en tot werken in staat zijnde personen ko men, hetgeen de Oost-Duitse machthebbers bij het daar toch reeds bestaande gebrek aan arbeidskrachten moeilijk zouden kun nen toejuichen. Voor Berlijn zijn met dit al nu proble men ontstaan, die volgens de autoriteiten niet onderdoen voor die van de dagen der blokkade der stad. Hoezeer de meningen in Bonn en Berlijn nog verschillen over de hulpverlening, die uit West-Duitsland aan de stad geboden zou kunnen worden, is uit de jongste uitingen van beide zijden ge bleken. Volgens Bons vertegenwoordiger in Berlijn zou de kleine luchtbrug voor vluch telingen in capaciteit kunnen worden op gevoerd van 300 tot 700 per dag. Meer meent men in Bonn niet te kunnen bieden. „Wanneer de bondsstaten ons voldoende onderkomens voor de vluchtelingen toezeg gen, dan vliegen wijzelf zonder moeite 6000 man per dag naar het Westen", aldus het antwoord, dat de West-Berlijnse burge meester Reuter daarop gaf. Het woord is nu aan de hoofden der West-Duitse staten, die hun poorten voor de Oost-Duitsers zul len moeten open stellen. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.25 Voor dracht. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Strijktrio. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Orgel. 15.30 Platen. 16.00 Lichte muziek. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Promenade-orkest. 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Achter de horizon, hoorspel. 19.00 Kinder koor. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Vreugde en verdriet, caauserie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Bas en piano. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Aanpassing, causerie. 21.00 De Rode Roos voorop, klankbeeld. 22,00 Buitenlands week overzicht. 22.15 Strijkorkest en soliste. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, cause rie. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Metropole orkest. 10.25 Kamerkoor. 10.40 Concert gebouworkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerorkest en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Politiekapel. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Promenade-orkest en solisten. 14.50 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Sopraan en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Piano en Hammond orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. Regeringsuitzending: Verkla ring en Toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Om de toekomst van Ne derland. klankbeeld. 20.50 Brabants orkest. 22.05 Mijn zoon wordt man, causerie. 22.20 Platen. 22.30 Sport. 22.45 Ik geloof in ene Heilige, Katholieke Kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.00 Don Papquale, opera. Weerberichten. Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 16.00 Voordracht en mu ziek. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 18.30 Voor de sooldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 en 20.00 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Voor de opening van het nieuwe tehuis van de stichting „Huis en Haard" te Arn hem die de Koningin gisteren verrichtte, bestond zeer grote belangstelling. Bij deze gelegenheid werd het woord gevoerd door mr. F. J. F. M. van Thiel, de minister van Maatschappelijk Werk. „Men moet de ouderen niet in een ge- isoleerde positie brengen en ook met elkaar moeten zij vele contacten hebben in so ciëteiten, clubs en dergelijke", zo zei hij. Hij deed een beroep op het particulier ini tiatief in ons land de geestelijke bezinning der bejaarden te bevorderen en systema tisch te streven naar de opvoeding der jongeren tot liefde, begrip en eerbied. De staatssecretaris voor de Volksgezond heid, dr. P. Muntendam, zeide in een korte toespraak dat de gemiddelde levensduur van de Nederlander omstreeks 1840 onge veer 37 jaar bedroeg en nu de 70 jaar is ge passeerd. Het aantal bejaarden d.w.z. de 65-jarigen en ouderen bedroeg bij de laatste volkstelling in 1947 bijna 750.000 en men is reeds de 850.000 gepasseerd. Bij de toenemende „veroudering" der bevol king ziet men een evenzo grote toeneming van het aantal patiënten, lijdende aan ziekten van hart en bloedvaten, aan kan ker, aan chronische rheumatisehe ge wrichtsaandoening, om slechts enkele voorbeelden te noemen. Niet minder dringend zijn de vraag stukken op het terrein der geestes-ziekten bij bejaarden. „Indien men ziet hoezeer de drang op ziekenhuizen en psychiatrische inrichtingen toeneemt, dan mogen wij ons gelukkig prijzen, dat hier wederom een in richting wordt geopend, welke in de grote nood op dit punt enige leniging zal bren gen", aldus deze spreker. Koningin Juliana verrichtte daarna de openingsdaad door de eerste kop soep in te schenken. Daarna maakte zij, vergezeld door de voornaamste genodigden, een rondgang door het gebouw waar zij zich een ogenblik onderhield met de bewoners. Na de lunch te hebben gebruikt in het gebouw van de KEMA (Keuring Electri- sche Materialen Arnhem) op uitnodiging van het bestuur, begaf Koningin Juliana zich des middags achtereenvolgens nog naar de gebouwen van de „Kohlmann- stichting", naar de „Vredenhoff" aan de Velperweg en de „Drie Gasthuizen", alle verzorgingshuizen voor bejaarden. Een surveillerende agent heeft 's nachts in Amsterdam een 30-jarige rijwielherstel ler op heterdaad betrapt, toen hij uit een auto een pak gereedschap wegnam. Op het politiebureau bekende de man in de afge lopen maanden voor duizenden guldens uit auto's te hebben gestolen. Een deel van deze buit is terecht. Een van de gedupeer den is de Haarlemse persfotograaf C. de Boer. Op klaarlichte dag werden uit zijn auto, die hij langs de Stadhouderskade had geparkeerd, al zijn toestellen en andere foto-attributen, een regenjas en een doosje sigaren gestolen, hoewel de wagen afge sloten was geweest. De schade beliep on geveer vijfduizend gulden. Van deze goederen heeft de recherche hem echter slechts een zeer gering deel en dan nog in ernstig beschadigde toestand kunnen teruggeven. De rijwielhersteller heeft verklaard een deel van de buit voor enkele honderden guldens op het Waterloo- plein van de hand te hebben gedaan aan een heler, van wie hij zegt de naam niet te kennen. Van een aantal goederen, die men in de woning van de rijwielhersteller heeft aan getroffen, zijn de eigenaars bekend. Veel groter is het aantal goederen, waarvan dit niet het geval is. Op het politiebureau Singel liggen nog een verfbrander, een autocrick, tien penselen, een dekzeil van een pleziervaartuig, een aantal regenjassen, drie auto-verbandtrommels, een windjack en enkele paren handschoenen. De commisaris voor de emigratie deelt mede dat het Directoraat-generaal van de Scheepvaart de „Johan van Oldenbarne- velt" dit jaar twee vaarten voor andere doeleinden dan voor emigratievervoer laat maken. Hierdoor is vervoersgelegenheid voor circa 2900 emigranten komen te ver vallen. Hierdoor zal waarschijnlijk in de tweede helft van het jaar een tekort aan vervoermogelijkheid ontstaan. Teneinde de moeilijkheden niet te vergroten en hun eigen vertrek te verzekeren is de emigran ten, die gereed zijn voor vertrek, met klem aangeraden van de hun aangeboden ver- voergelegenheid gebruik te maken. Zij die voor vertrek gereed komen hebben slechts één keer voorrang bij boeking. Daarna gaan zij die later gereedkomen voor. Op het Museumplein te Amsterdam worden voorbereidingen getroffen voor de ten toonstelling „Triomf der Techniek". De expositie is ingericht in 24 trucks, waarvan er reeds acht in de hoofdstad zijn gearriveerd. De zijwanden kunnen van deze wagens worden verwijderd zodat zij één ruimte vormen wanneer zij aan elkaar worden geschoven. De 44-jarige journalist C. F. K. uit Am sterdam heeft voor het Amsterdams ge rechtshof terecht gestaan wegens publicatie van twee artikelen in het voormalig week blad De Vlam. In het eerste keerde de schrijver zich tegen een periodiek dat uit gegeven wordt door de journalist J. Fabius uit Den Haag, welk blad hij „superstaaltjes van geniepige achterbakse laster" verweet, hetgeen de heer Fabius aanleiding gaf een klacht tegen hem in te dienen wegens be lediging. In het tweede verweet hij staats raad dr. J. W. Meijer Ranneft, dat deze „stukken aan publicatie ten behoeve van de koloniale reactie prijs had gegeven", hetgeen hem op een vervolging wegens smaadschrift kwam te staan. De rechtbank had de verdachte in eerste instantie een geldboete van f 200 opge legd en tevens de civiele vordering van de heer Meijer Ranneft ten bedrage van f 100 toegewezen. De procureur-generaal zei in zijn requi sitoir dat hier slechts de vraag mocht gel den: Hoe vat het publiek het artikel op? Volgens hem ging het er niet om wat de schrijver er zelf mee bedoeld had. Bij smaadschrift laat de wet de moge lijkheid open voor de verdachte het bewijs van de waarheid van zijn beschuldigingen te leveren. „De verdachte weigert echter te bewijzen", zei de procureur-generaal, „dat de staatsraad geheime stukken van de Raad van State aan de openbaarheid heeft prijs gegeven, omdat hij volhoudt hem hiervan niet te hebben beschuldigd. Wan neer het bewijs van de waarheid niet gele verd wordt, is er volgens de wet geen sprake van smaadschrift, doch van laster". Hij vroeg veroordeling wegens eenvoudige belediging, gepleegd tegenover de heer Fabius, en wegens laster ten opzichte van de heer Meijer Ranneft. „Het is niet de bedoeling critiek te onderdrukken, maar slechts om die in wettelijke banen te lei- Zijn eis luidde f 200 boete en f 150 schadevergoeding Ranneft. Het hof zal op doen. aan de heer Meijer 11 Februari uitspraak De politierechter te Groningen heeft de fabrieksarbeider P. van Dr te Hoogkerk conform de eis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens mishandeling. Vol gens de dagvaarding had Van D„ die sta ker is bij „De Ommelanden", de werkwil lige P. Z. bij de fabriekspoort van „De Ommelanden" opgewacht en hem gesla gen. De officier van justitie achtte het bewijs geleverd en zei het vreemd te vinden dat de stakingsleiding zich liet bedienen door Van D„ die in de oorlogstijd in dienst was geweest bij de Waffen S.S. Tijdens een oefening van de luchtwacht dienst bij Bemmel in de Over-Betuwe is de 34-jarige kapitein A. S. Muilender uit Bergen op Zoom om het leven gekomen, doordat een granaat onverwacht ontplofte. Kapitein M. was gehuwd en had drie kin deren. Drie melkfabrieken, die van de fa. Ven- neman te Nederhorst den Berg, fa. Snoek te Abcoude en de fa. P. Koel en Zoon te Amsterdam, met een totale weekomzet van 340.000 liter, worden op 22 Februari ge sloten. De andere acht melkconsumptiebe- drijven, die de melkvoorziening van de hoofdstad verzorgen, zullen de levering van dat quantum overnemen. Aan de verdwijnende bedrijven zal een schadeloosstelling worden gegeven. 14. „Ziedaer", sprak de Minister, Pat O'Nozel een gezegelde enveloppe voorhou dend, „deduceer DIT en niet mijn secre- taeris". Met tegenzin liet de grote detective de ambtenaar los, die nog steeds, roerloos van emotie, op de grond lag. „Bekorrah!" zei hij spijtig, „omdat u volhoudt, dat deze spion uw secretaris is en dat uw secretaris geen spion is, moet ik wel van de ver volging afzien". Gelukkig bracht de enve loppe, die de Minister van Gehpime Zaken hem in de hand drukte, hem weer in een betere stemming. „Ha!", riep hij, „zegels!, veel zegels! Geheime documentens! Net iets voor mij!", meteen haalde hij een zaag uit zijn zak en zette deze op de enveloppe. „Wat ga je doen?!", riep Panda verbaasd. „Dat enveloppe wetenschappelijk openen", verklaarde Pat, „voorts de inhoud analy seren, deduceren, combineren en de schul dige ontmaskeren; waarover het ook mag gaan!" „Hum", zei de Minister verveeld, „het klinkt allemaal zeer interessant. maerhet couvert mag eerst gecpenei worden op duizend mijl afstand van hier". In het weekblad De Spiegel van 10 Ja nuari is een geïllustreerd artikel opgeno men waarin met speciale toestemming van de autoriteiten het leven in de vrou wenafdeling van de gevangenis te Rotter dam is beschreven. Het Tweede Kamerlid de heer Van Ryckevorsel (K.V.P.) heeft de minister van Justitie gevraagd of inderdaad toestem ming is verleend tot het bekendmaken van de misdrijven van drie met name in het artikel genoemde veroordeelden en tot het beschrijven van haar huidige geestelijke toestand en gemoedsstemming. De vragen steller is van mening dat hierdoor aan de betrokken veroordeelden onnodig leed is berokkend. Hij vraagt de minister aan ambtenaren, voor wie hij verantwoordelijk is, te verbieden dergelijke gegevens te ver strekken, zodat soortgelijke publicaties niet meer door toedoen of onder verantwoor delijkheid van de minister of zijn ambte naren kunnen plaats hebben. ADVERTENTIE Volledige afzondering geeli afdoende bescherming tegen griep. Maar.j, duikt U liever niet wéér onder? Dan kunl U beter Aflukin-C gebruiken. Wèl zo practised en ook iéts gezelliger. Aflukin-C, het toniserende natuurproduct kinine met vitamine C, het fruitvitamine. Vooral dit vitamine is voor een goede gezondheid in grieptijd onontbeerlijk. Ned. Herv. kerk Beroepen te Nieuwe-Tonge J. T. Door nenbal te Oene; te Oostvlieland (voor bij stand in het pastoraat), J. H. Chr. Israel, a.s. em. pred. te Vaals. Geref. kerken Beroepen te Heerhugowaard J. Banga, cand. te Noordbergum; te Nijkerk (3e pred.pl. vac. G. Morsink), W. Griffioen te Kralingscheveer. Beroepen te Castricum J. Banga, cand. te Noordbergum. Chr. Geref. kerken Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam en K. G. van Smeden te Utrecht-N. Beroepen te Oud-Beyerland D. Henstra te Broek op Langendijk. Geref. gemeenten Beroepen te Leiden W. de Wit te Moer- kapelle. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Bruchterveld Z. G. V. Oene, cand. te Kampen. Interesse. De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, heeft Woensdag een order uitgevaardigd die klaarblijkelijk bedoeld is om de weg vrij te maken voor de aangewezen ministers van leger en luchtmacht om hun functie te aanvaar den zonder van een bepaald aandelen bezit afstand te doen. De order schrijft voor, dat de functionarissen van het departement van defensie zich moeten onthouden van het overwegen van con tracten met maatschappijen, waarbij zij geïnteresseerd zijn. De betrokken func tionaris moet in voorkomend geval de verantwoordelijkheid voor een bepaald contract overdragen aan een collega van gelijke of hogere rang. Lof. Het onafhankelijke, rechtsgeoriën teerde Engelse blad „Daily Express" heeft de mededeling van de Nederlandse regering, dat zij voor het belastingjaar 1952'53 geen dollarhulp nodig heeft, „een prachtig voorbeeld voor West- Europa" genoemd. „De Nederlanders verdienen voor dit moedige en verstan dige besluit de hoogste lof", aldus het blad, dat vervolgt: „Zij zijn immers na de oorlog op stuitende wijze behandeld, toen de grote mogendheden, waaronder dit land, hen uit Indonesië verdreven met vreselijke gevolgen voor de Indo nesiërs. Nederland aanvaardde deze zware en onverdiende slag voor zijn economische kracht met grote vastbe radenheid en zette zich met een vaste wil aan het werk om zijn kleine land in een onafhankelijke positie te bren gen." Pond. De Deense minister van Buiten landse Zaken, Ole Bjoern Kraft, die Woensdag eregast was aan een diner van de Engels-Deense vereniging te Londen, zeide bij die gelegenheid, dat Denemarken het grootste belang hecht aan de voorgenomen vorm en omvang van de inwisselbaarheid van het pond sterling, waarnaar de Engelse regering, in samenwerking met andere landen van het gemenebest, streeft. Hij zeide te vertrouwen, dat Engeland zou begrij pen, dat dit vraagstuk Denemarken en de andere Europese landen in zodanige mate raakt, dat het van essentieel be lang is deze zaak zo spoedig mogelijk tot het onderwerp van veelzijdige bespre kingen te maken. Protest. Samuel Reber, de plaatsvervan gende Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft een brief van kan selier Adenauer ontvangen waarin ge protesteerd wordt tegen de publicatie van de resultaten van een opinie-onder zoek naar de nationalistische tendenties in West-Duitsland. Studie. Djomo Kenjatta, leider van de Kenyase Afrikaanse Unie, heeft Woens dag verklaard, bijna twee jaar aan de universiteit van Moskou gestudeerd te hebben. Kenjatta verklaarde dit bij een kruisverhoor in het proces dat tegen hem en anderen gevoerd wordt en nu reeds twee maanden duurt. Hij wordt ervan beschuldigd de leiding te hebben gehad van de Mau-Mau-beweging. Kenjatta voegde er aan toe, dat hij het geen misdaad achtte, in Moskou gestu deerd te hebben. Voorbereiding. De gouverneur van Cyprus, Sir Andrew Wright, heeft toestemming verleend voor de bouw van een uitge strekt militair kamp te Episcopi bij de havenstad Limassol. Dit kamp zou, te zamen met een ander nieuw gebouwd kamp te Djekelia, nodig zijn voor het onderbrengen van Britse troepen, die uit de zone van het Suezkanaal zouden kunnen komen. Kracht. Premier Malan heeft Woensdag, in antwoord op een door de oppositie ingediende motie van wantrouwen, in de volksraad verklaard, dat „Zuid- Afrika een krachtige regering moet heb ben, die niet buigt voor de wereld opinie". De oppositie zegt, dat de unie bij het bepalen van haar politiek reke ning moet houden met de openbare mening in de wereld, aldus Malan, doch de wereldopinie, zoals die zich in de UNO laat horen, staat gelijkheid van rassen voor. Diefstal. Woensdagavond is de Italiaanse en internationale politie gealarmeerd in verband met een diefstal in een museum te Milaan, die Dinsdagavond is gepleegd. De politie gelooft dat de dieven zich verborgen gehouden hebben en gewacht hebben tot het museum gesloten werd. Er zijn tien stukken van oude meesters ontvreemd. Volgens de politie hebben de dieven de kostbaarste doeken uit het museum, waaronder een van de 17de eeuwse Vlaamse schilder Paul Bril en „de Madonna en haar kind" van Agosti- no da Lodi, meegenomen. ADVERTENTIE HORLOGES - PENDULES FRIESE KLOKKEN Kleine Houtstraat 105 - Haarlem U KOOPT BIJ EEN VAKMAN DE oer-smid, en gedeeltelijk ook zijn opvolgers, heeft een zeer bijzondere positie bekleed in de primitieve boeren- maatschappij van het Nieuw Stenen tijd perk, toen de eerste metalen voorwerpen als het ware uit de met geheimzinnige krachten geladen „stenen" (ertsen) werden te voorschijn getoverd. Zij, die met behulp van het mysterieuze vuur deze krachten aan de steen ontna men en daar wapenen van maakten, moesten wel met wonderlijke machten zijn toe gerust en als zodanig wordt de v smid bij menig primitief volk ook thans nog beschouwd. Zo werd de smid bij de oude boeren volken geëerd en gewaardeerd, bij de no maden gevreesd om zijn bovenmenselijke macht. Een afspiegeling van deze denk wijze is nog te vinden in talloze sagen en legenden, die wondersmeden als Wieland e.a. tot hoofdpersoon hebben en die ons herinneren aan de eerbied en het ontzag dat dit beroep in vroeger tijden moet heb ben ingeboezemd. Een der hoofdfiguren ■•an heFinse nationale epos, de Kalevala, is de smid Ilmarinen, en wie herinnert zich niet Vulcanus, de Romeinse goden-smid, tevens verzorger van het aardvuur, wiens Griekse collega HepMistos heette? Maar toen het beroep van de oersmid geleidelijk aan gesplitst werd in mijnbouw en metallurgie en dit laatste bedrijf ver volgens weer uiteenviel in grofsmederij, N wapensmederij, fijnsmederij, enz., ging veel van het won derbaarlijke van het beroep te loor, vooral toen de smid niet meer eenzaam in de bergen verbleef, maar zich in de steden en dorpen ves- J tigde, waar hij als normaal mens in de stand der hand werkers werd opgelost. Het geheimzinnige waas dat de smid steeds had omhangen, verdween hierdoor en van de 'duizeling wekkende hoogte van een halfgod plofte hij in de loop der eeuwen tot het normale en nuchtere menselijke peil terug en maakte daardoor de grootste smak in de geschiedenis van het handwerk. We willen van dit onderwerp echter geen afscheid nemen alvorens te hebben verteld van een geheimzinnige en volkomen on begrijpelijke uitvinding die op naam van de grote smid Wieland staat. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2