J F. O. Veel aandrang om bouw zwembad in Haarlem-Oost te bespoedigen Sympathieke rede van prof. Kogon over „Het Duitsland van heden" Blauwe Gillette Mesjes Haarlemse raad vergaderde Strandschap Zandvoort Met ideale paar Penningmeester HOV uit bestuur getreden Toezicht bij reclassering „De Spaarnespatters" met „Terugkeer" DONDERDAG 29 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Onteigeningsprocedure voor uitbreiding van Nazorg-terreinen O Vangstcijfers van Willem Barendsz Boekhouder veroordeeld Geen houten vloeren in huizen in Haarlem-Oost Aanrijding bij kruising van wegen Help Uw darmen Amateurtoneel Vragen over Ongevallen- dienst worden 4 Februari beantwoord Ned. Herv. Kleuterschool kreeg oudercommissie Burgerlijke Stand van Haarlem Voor het eerst sinds lange tijd heeft de Haarlemse gemeenteraad een agenda van toch altijd nóg 24 punten in twee uur afgedaan. Niet dat er geen belangrijke zaken aan de orde waren: onbewoonbaar verklaringen en wat daarmee samenhangt, de belangrijke uitbreiding van een Rooms-Katholieke school in Haarlem-Noord, het ophogen van de terreinen voor het Burgemeester Reinaldapark en de onteigening van gronden voor het Nazorg-werk aan de Schalkwijkerweg. Maar in tegenstelling tot vorige vergaderingen beperkten de vroeden zich deze keer tot het maken van die opmerkingen, die voor een beter begrip van een materie van belang waren. Het kan natuurlijk zijn dat de behandeling van de gemeentebe groting, die volgende week begint, tot enige beperking aanleiding gaf. Bij de ingekomen stukken vroeg de heer I van het Burgemeester Reinaldapark deed V o og d (Arbeid) aandacht voor het adres de heer Van der Giessen (Arbeid) van de Nederlandse Or.derwijzersvereni- opmerken, dat het toch wel jammer is, dat ging, waarin wordt aangedrongen op be- de zich in snel tempo uitbreidende Amster- schikbaarstelling van gelden voor een be hoorlijke verzorging v.an het onderwijs, de opvoeding en de opleiding van de Neder landse jeugd. De voorzitter, mr. P. O. F. M. Cremers, deelde mede, dat het in de bedoeling van het College ligt om eerst overleg te plegen met de Haarlemse afdeling van de N.O.V. om in concreto te weten wat de onderwij zersorganisatie ten aanzien van Haarlem zou wensen. De heer Hennevelt (C.P.N.) bracht de onbewoonbaarverklaring van woningen ter sprake nu voor achttien huizen daartoe worden voorgedragen. Hij wenste te weten welke perspectieven er voor de bewoners zijn, te meer omdat er ook een voorstel was om enkele ontruimingstermijnen te verlen gen, soms tot negen maanden en een jaar toe. Als in het huidige tempo wordt door gebouwd, wordt de oplossing van de wo ningnood naar een grijs verschiet verscho ven, meende dit raadslid. Daarom eiste de heer Hennevelt eens te meer scherpe maat regelen, om het bouwtempo op te voeren, daar men anders over een paar maanden weer met een voorstel tot verlenging der ontruimingstermijnen moet komen. De heer Goedee (Arbeid) merkte op, dat hij het met het voorgaande betoog eens was, maar dat hij dan toch wel graag van de heer Hennevelt zou vernemen welke maatregelen hij nu precies genomen zou willen zien. „Met woorden en nietszeggen de moties komen we niet verder", aldus de heer Goedee. Wethouder Angenent herhaalde nog maals de mededelingen die mr. Cremers in de vorige vergadering deed: namelijk dat men met de provinciale autoriteiten in cor respondentie is over de vraag of het ver vangend bouwvolume voor krotopruiming moet worden afgetrokken van het reeds verstrekte voorschot van migratie-wonin gen. In ieder geval worden de bewoners van „onverklaarbaar bewoonde" huizen bij voorrang door het huisvestingsbureau ge holpen. Snelste wen De uitbreiding van de Dom Savioschool aan de Geuzevesperstraat, die in feite een verdubbeling van de bestaande school is, noopte mevrouw Scheltema (V.V.D.) tot een critische opmerking ten aanzien van de gevolgde procedure. Inderdaad vormt een voorstel tot uitbreiding van een bestaande school een snellere weg dan een voorstel tot stichting van een nieuwe school. Toch is dat ook hiereigenlijk het geval en mevrouw Scheltema wees erop, dat het kan voorkomen, dat men later tot de ontdekking komt, dat zo'n verdubbeling beter als afzonderlijke nieuwe school in een ander stadsdeel had bereikt kunnen wor den. Wethouder G e 1 u k was het in het al gemeen hiermee eens, maar zette uiteen dat in dit geval spoed geboden was. Ook de omstandigheid, dat er reeds klassen van de Dom Savioschool elders gehuisvest zijn, maakte het minder bezwaarlijk de gevolgde weg te kiezen. Burgemeester Reinaldapark Het voorgestelde ophogen met huisvuil Het bestuur van het „strandschap Zand voort" heeft een verslag gepubliceerd over de verrichtingen van het strandschap ge durende het jaar 1952. Hierin wordt o.m. melding gemaakt van de vervanging van mr. Th. A. Wesstra, die als secretaris der gemeente Haarlem met pensioen ging. Het bestuur brengt dank aan het be langrijke werk door prof. dr. A. Koelma, in leven secretaris der gemeente Alkmaar, die op 11 Juni 1952 overleed, voor het strandschap „Zandvoort" gedaan, wiens gedegen en deskundige adviezen van grote invloed zijn geweest op-de gemeenschap pelijke regeling, zoals die tenslotte door de raden van Amsterdam, Haarlem en Zandvoort is getroffen. In totaal werd 152 maal proces-verbaal opgemaakt. 136 maal wegens het baden of zwemmen op verboden gedeeltes van het strand. In 1951 175 maal en in 1950 452 maal. Deze cijfers waren resp. voor: overtre ding colportageverbod 2, verbod berijden strand met voertuigen 1 tegen 30 in 1951 en 25 in 1950. Verbod gedragingen in strijd met de eerbaarheid: 2. In 1951 7 en 5 in 1950. Overtreding verbod dragen van een zwembroek, bekend als het zgn. „Drie hoekje": 11 tegen 9 in 1951. Tegenover het totaal aantal processen- verbaal van 152 in 1952 staan 221 geval len in 1951 en 482 in 1950. Op verzoek van de gemeenteraad van Zandvoort werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid tot uitbreiding van de kampeergelegenheid binnen het gebied van het Strandschap. Men deelt thans mede dat, zoals in het verslag over 1951 reeds werd gereleveerd, het bestuur met het nemen van een beslis sing omtrent het toelaten van kamperen op het Zuidelijk strand wacht, totdat het ontwerp-facet-streekplan voor Kennemer- land-Zuid gereed is. Daar binnen het ge bied van het strandschap geen ander ter rein aanwezig is, dat eventueel voor uit breiding der kampeergelegenheid gebruikt zou kunnen worden, werd besloten de raad te berichten, dat het bestuur voors hands niet de mogelijkheid aanwezig acht om uitbreiding te geven aan de gelegen heid tot kamperen, maar dat aan dit vraagstuk voortdurend aandacht zal wor den geschonken. Tenslotte werden de verordeningsmaat regelen aangevuld met een bepaling die het mogelijk maakt van het colportage verbod ontheffing te verlenen. Voor dit colportageverbod werden nader omschre ven straten en wegen aangewezen. damse buurt toch nog enkele jaren op dit park moet wachten. In het bijzonder drong hij aan op spoedige bouw van het gepro jecteerde zwembad. Voorts bepleitte hij maatregelen tegen eventuele vuilverstui- vingen tijdens de ophoging. De heer Stoffels (V.V.D.) stond er niet graag voor in, dat het verteringsproces van het huisvuil inderdaad met vijf jaar bekeken zou zijn. Hij beval enige voorzich tigheid bij de beplantingen, want verzak kingen zullen nog wel eens voorkomen. Toch zullen die extra uitgaven niet opwe gen tegen de grote besparing die deze wijze van ophogen met zich brengt. De heer V o o r e n (C.P.N.) onderschreef het pleidooi van de heer Van der Giessen voor een zweminrichting in Oost. Hij meen de evenwel dat het vuilstorten de bouw van het zwembad zou vertragen, hetgeen hij een nadeel achtte, dat niet door de ver kregen besparing door het vuilstorten werd vergoed. Spreker beval de omgeving van de Richard Holkade aan voor de bouw van het zwembad, indien niet tijdig in het park zou kunnen worden begonnen. Wethouder Angenent antwoordde, dat de gemeente tal van voorzorgen moet tref fen krachtens de Hinderwet; naar mense lijke berekening zullen de bewoners dus geen last van de vuilstorting hebben. Voorts kon de heer Angenent zich indenken dat een termijn van zes jaar te lang zou zijn om te wachten met de bouw van een zwem bad in het park, zodat naar een andere plaats moet worden uitgekeken. Dat zou wel jammer zijn, omdat de in het Reinalda park geprojecteerde inrichting ideaal ge legen is aan een grote vijver. De heren Schippers (K.V.P.) en Mensink (Arbeid) braken de staf over de huns inziens slordige behandeling van het voorstel tot verhoging van het crediet voor de aankoop van een chassis voor een half-automatische ladder voor de brand weer. Het twee jaar geleden toegestane crediet werd trouwens ook nog met ruim vijf mille overschreden. De voorzitter antwoordde, dat het hier om een „comedie van vergissingen" gaat; een tragische kant zit er niet aan. Verder hebben prijsstijgingen en de on overzichtelijkheid der berekeningen tot de verhoging van de uitgaaf bijgedragen. De heer Goedee wilde weten waarom B. en W. het een jaar" hebben laten duren, ADVERTENTIE Alleen als een paar zo'n perfect geheel vormt als het Gillette scheerapparaat en het Blauwe Gillette mesje, is ewj blijvend succes gewaarborgd Gillette mesjes zijn de scherpste ter wereld. U scheert er zich perfect en snel mee. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZfJ BEHOREN BIJ ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette 75 per 5 Een goeie morgenbegint met Gillette! voordat een rechtsvordering tot onteigening van de grond voor „Nazorg" aan de Schalk- wijkerweg wordt ingesteld. Men had in die tijd toch wel verder kunnen zijn, hetgeen ook uit een oogpunt van werkverruiming belangrijk was geweest. Wethouder Angenent bleek die me ning volkomen te delen; men had aanvan kelijk gedacht met de eigenaren 1ot over eenstemming te kunnen komen. Hij gaf toe, dat de onteigening eerder aanhangig ge maakt had kunnen worden. Nu zal in ieder geval alle mogelijke spoed worden betracht. De voorgestelde verbeteringen aan de Wagenweg deden de heer Van E y c k (K.V.P.) vragen of niet een proef kan wor den genomen met het promoveren van het voetpad langs het Florapark tot fietspad. De heer A 1 b r e c h t (Arbeid) was daar niet zonder meer voor: hij vreesde, dat de verkeersveiligheid er niet mee gebaat zou zijn, omdat het snelverkeer door de bomen rij niet zal kunnen opmerken of er fietsers linksaf de Iordensstraat willen inslaan. Trouwens, ook het afwijken van de rechte baan in bet Zuid-Noord verkeer vond de heer Albrecht tegen de suggestie van de heer Van Eyck pleiten. Maar wethouder Angenent bleek wel voor een proef te voelen; al zou hij eerst de verkeerspolitie raadplegen. De overige voorstellen en de benoemin gen werden zonder discussie eveneens con form de voordrachten van B. en W. aan vaard. De ontwerp-tekening van het nieuwe pompsmeerstation dat op de Papentorenvest in Haarlem de plaats in zal nemen van enkele oude vervallen loodsen. Het station zal een moderne doorsmeerkuil krijgen, die gebouwd wordt door de Haarlemse aanne mer F. Koning. De kuil is 9 meter tang en 1.20 meter breed. Men kan de kuil echter tot een breedte van 90 centimeter terug brengen. De architect van het station is de heer A. Brand uit Haarlem. De aanbesteding van het gebouw moet nog plaatsvinden en het is te begrijpendat de toekomstige eigenaar, de heer C. H. Nunnink, de dagen, die hem nog van de opening van het doorsmeerstation scheiden, ongeduldig aftelt. De heer A. Verdenius is met onmiddel lijke ingang uit het bestuur van de H.O.V. getreden, welke vereniging hij gedurende bijna drie jaar op buitengewoon verdien stelijke wijze als penningmeester heeft ge diend. Vooral de wijze waarop hij erin slaagde de oude tekorten weg te werken, heeft veel bewondering afgedwongen. „Ik heb dit werk altijd met veel liefde gedaan," aldus deelde de heer Verdenius ons hedenmorgen mede, „maar het bleef uiteraard een besteding van vrije tijd en die wens ik niet te laten vergallen door een onprettige manier van samenwerking". De heer Verdenius voegde hier nog aan toe, dat zijn besluit, na rijp beraad genomen, niet op een ongelegen ogenblik komt, daar in de procedure van omschakeling der H.O.V. tot provinciaal orkest het stadium der becijferingen thans is afgesloten. Het is nu meer een juridische kwestie, vooral be trekking hebbende op de formulering van de stichtingsacte. De Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart heeft de eerste vangstcijfers in het nieuwe seizoen bekend gemaakt. De jacht op potvissen is reeds op 27 December begonnen en die op de baleinwalvissen per 2 Januari Tot en met 11 Januari is gepro duceerd 320 ton spermolie en 1552 ton traan. In dezelfde periode van het vorig jaar werd- den verkregen 2825 ton spermolie en 2091 ton traan Toen is echter reeds op 20 No vember met de vangst van potvisen begon nen. De jacht op de baleinwalvissen begon op 2 Januari 1952. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de vierenzeventig jarige A. M. die verdacht werd als boekhouder van de Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem in een tijdsverloop van negentien jaar ruim f 94.000 ten nadele van genoemd bedrijf te hebben verduisterd; bovendien was hem tenlaste gelegd valsheid in ge schrifte. De uitspraak luidde een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. Veertien dagen geleden had de officier van justitie een gevangenisstraf van twee en een half jaar geëist. Tegen de vijfenveertigjarige assurantie- bezorger F. H. J. was veertien dagen ge leden wegens verduistering een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden ge- eist. Hij werd er van verdacht in het tijd vak van 1949 tot 1952 voor diverse assu rantiemaatschappijen kwitanties geïnd te hebben en zeer dikwijls de gelden niet te hebben afgedragen. De bedragen waren op gelopen tot f 34.000 doch na het ontdekken van de verduistering had J. reeds f 14.000 terugbetaald. De rechtbank veroordeelde F. H. J. tot. een gevangenisstraf van een jaar met af trek van voorarrest. De opkoper P. t. W., verdacht van ver duistering van een karpet, dat hij in huur koop had gekocht, doch reeds voor de af betaling had verkocht, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De torpedobootjager Piet Hein, die uit de Koreaanse wateren op thuisreis is, zal waarschijnlijk op 4 Maart te Nieuwediep aan komen. „Het toezicht bij de reclassering" was Dinsdagavond in restaurant Brinkmann het onderwerp, dat besproken werd op een bijeenkomst voor leden van de rechterlijke macht en toezichthouders van reclasserings- verenigingen en van Pro Juventute, welke bijeenkomst was voorbereid door de Com missie van samenwerking der reclasse- rjngsverenigingen en van Pro Juventute. De voorzitter, mr. M. Stokvis, bracht dank aan de heren S. Rijkes en J. H. J. Uylings, die om gezondheidsredenen als leden der commissie waren afgetreden. Mr. B. van der Burg, substituut-officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, nam het reclasserVigsreglement (Decem ber 1947) onder de loupe, waarbij hij ge legenheid kreeg het standpunt van het Openbaar Ministerie bij het toezicht te be spreken. Hij zeide, dat het O.M. volgens de wet het oppertoezicht heeft, doch het reclasseringsreglement, vastgesteld bij een Koninklijk besluit, bevat bepalingen, waar door men tot de conclusie moet komen dat de reclasseringsraden het oppertoezicht hebben. Ondanks dat was spreker van mening, dat er van concurrentie geen sprake is. Reclasseringsinstellingen kun nen het toezicht deugdelijker en beter uit oefenen dan het O.M. Dank zij het regle ment is het toezicht beter geworden dan vroeger. Hij bracht hulde aan de toezicht houders, die vrijwillig, uit belangstelling xföor hun medemens en uit naastenliefde hun laak vervul fep. Tenslotte gaf mr. Van der Burg nog een aantal technische inlich tingen die van belang zijn voor toezicht houders. De heer J. E. van Eeken, luitenant-kolo nel van het Leger des Heils, oud-hoofd der afdeling reclassering van het Leger des Heils, gaf in zijn rede een overzicht over de ontwikkeling van de reclassering in ons land. Hij bracht daarbij hulde aan vele werkers uit het gehele land die in de loop der jaren een taak hebben vervuld. Er is in die periode een goede samen werking ontstaan tussen de rechterlijke macht en de reclasseringsinstellingen en tussen de instellingen met de bevolking. Hij herinnerde aan het werk van de toe zichthouders. Het woord toezichthouder is eigenlijk afschuwelijk. Het komt echter in officiële stukken voor. Een toezichthouder mag geen spion, toeziener, controleur en bespieder in de werkelijke zin van het woord zijn, maar wel een raadgever, een helper en een trooster. Het is nodig voor het werk geschikte, bekwame, eenvoudige en betrouwbare medewerkers te vinden en spreker hoopte, dat die gevonden worden om het belangrijke werk te verrichten. Bij de daarna gevolgde gedachtenwisse- ling kregen de inleiders gelegenheid de taak van de toezichthouders nader toe te lichten en daarbij deed de offcier van justitie, mr. N. J. G. Sikkel, een aantal me dedelingen. Onder de aanwezigen waren de presi dent en de rechter-commissaris bij de Haarlemse rechtbank. Door een artikel „Grief van houthande laren" in ons blad van gisteren kan de indruk gewekt worden, dat de vloeren in de in aanbouw zijnde woningen in Haar lem-Oost van hout gemaakt zullen worden. De vermelde cijfers daaromtrent waren echter als voorbeeld bedoeld. In werkelijkheid waren de hoge hout- prijzen in de tijd van de aanbesteding er de ooi'zaak van dat besloten moest worden vervangingsmaterialen te gebruiken. Over het gebruik van vervangingsmate rialen in het algemeen werd door de voor zitter van de Kamer van Koophandel in zijn Nieuwjaarsrede gezegd: „Waren deze vervangingsmaterialen gelijkwaardig aan hout, dan zou men hierin moeten berusten, doch vele zijn de klachten over de toege paste vloeren, wat betreft tocht, koude en gehorigheid." Woensdagochtend om elf uur is op de hoek ZandvoortselaanLeidsevaartweg te Heem stede een aanrijding ontstaan tussen twee personenauto's. Van de Leidsevaartweg kwam uit de richting Bennebroek een auto, bestuurd door een chauffeur van de Am sterdamse Waterleidingmaatschappij en ach terin zaten twee heren uit Utrecht en Den Haag. Op de Zandvoortselaan reed in de richting Heemstede een auto, bestuurd door een Haarlemse meubelfabrikant. Doordat laatstgenoemde geen voorrang verleende botsten de auto's tegen elkaar op. Een der auto's reed tegen een licht mast, waar hij tot stilstand kwam. Het voertuig was ernstig beschadigd. De inzit tenden liepen wonden op en zijn naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, om ver bonden te worden. De auto van de meubel fabrikant werd licht beschadigd, de bestuur der kwam met de schrik vrij. Onder de vele leden van de vereniging „Geloof en Wetenschap", die gisteravond in de tuinzaal van het concertgebouw bij een waren, heeft prof. dr. Eugen Kogon ongetwijfeld veel sympathie gewonnen met zijn voordracht over „Het Duitsland van nu", Waardig, redelijk en verstandig, zo kon men de rede qualificeren van deze Duitse voorman van het Europese federa lisme, journalist, uitgever en hoogleraar in de politieke wetenschap, die zeven jaar in Buchenwald heeft gezeten. En vermoede lijk heeft het iedereen goed gedaan, dat hij zélf met opgeruimd scepticisme de Duitse opgeblazenheid af en toe speels op de hak nam. Prof. Kogon begon met de waarschuwing, dat men vooral niet met teveel bewonde ring naar de Duitse na-oorlogse economi sche prestaties moet staren, want in ma teriële verrichtingen zijn de Duitsers nogal sterk. Achter die fagade verbergen zich echter aanzienlijke sociale misstanden. Speciaal de geldhervorming, die zogenaamd iedereen gelijke kansen bij een nieuwe start gaf, heeft een enorme sociale kloof geschapen, omdat zij degenen die de pro ductiemiddelen bezaten een te grote voor sprong gaf. Over de politiek sprekende zei prof. Ko gon, dat er uiteraard een groot verlangen bestaat weer baas in eigen huis te zijn. Daarnaast is bij de overgrote meerderheid het besef gegroeid, dat alleen in een Ver enigd Europa een stuk werkelijke souve- reiniteit en wel juist die in eigen huis te ruggewonnen kan worden. De regering- Adenauer heeft die weg dan ook gekozen en zelfs de socialisten, aldus prof. Kogon, zijn er niet zo op tegen als zij willen doen voorkomen. Het is bij hen niet zozeer een kwestie welke politiek er gevoerd moet worden, als wel, wie haar uitvoert. En bo vendien slaan zij propagandistische munt uit de kwestie van de Duitse eenheid. Ver moedelijk beseffen zij echter wel. dat wan neer het werkelijk tot onderhandelingen hierover zou komen, ook de kwestie van de aan Polen afgestane gebieden achter de Oder-Neisse-lijn ter sprake zou komen. En geen enkele Duitse partij kan het zich per mitteren op dit stuk concessies te doen. Dit is anders dan in de Saar, waar wel een redelijke oplossing bereikt kan worden. En het is hoopgevend, dat in Miinchen, waar de Katholieke bevolking louter socialisti sche afgevaardigden naar Bonn zond, de kiezers tezelfdertijd in overweldigende meerderheid voor een Verenigd Europa stemden. Wat het neo-nazisme betreft, zei prof. Kogon, dat er inderdaad verspreide groe pen hardnekkigen zijn, die niet zonder in vloed zijn en bovendien financieel gesteund worden door industriëlen. Men moet hen niet onder- maar ook niet overschatten. Het is echter beslist onwaar, zei prof. Kogon, ADVERTENTIE bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 Dinsdag is de H.H.V.-toneelgroep „De Spaarnespatters" in de Schouwburg aan het Wilsonsplein voor het voetlicht getre den met „Terugkeer", de Nederlandse versie van Chetham Strode's „Young mrs. Barrington", dat in Engeland in de eerste jaren na de laatste wereldoorlog lange tijd volle zalen getrokken moet hebben om redenen die ons steeds duister geble ven zijn. De voornaamste verdienste van het stuk is dat het op geraffineerde wijze appelleert aan het vraagstuk der „oorlogs vervreemding" tussen man en vrouw, dat destijds een bijzonder actueel probleem geweest mag zijn, maar dat thans, nu de scherpe kantjes er sinds lang afgeslepen zijn, nauwelijks meer vermag te boeien - laat staan ontroeren. Daar komt bij dat de dialoog om beurten hevig pathetisch of verschrikkelijk langdradig is, de ontwik keling der cliché-intrige geen enkel fris idee opleverde en de karaktertekening der hoofdpersonen bepaald zwak is, zodat er zelfs in zijn beste tijd naar onze smaak weinig eer aan te behalen viel. En hoe veel te meer geldt dat thans, nu de ge schetste toestanden en conflicten voltooid verleden tijd zijn. Van der Veers kundige regie en alle moedig pogen der Spaarne spatters ten spijt, kon de zaal dan ook slechts een zeer oppervlakkige belang stelling voor het gestelde probleem en de daarbij betrokken hoofdpersonen op brengen - en dat was toch wel jammer, omdat die laatsten individueel vele aar dige dingen deden. Leo Fabel tijvoor beeld, die zijn quasi-ruige vliegerofficier zowel als zijn gedeceptioneerde echtge noot vrijwel steeds de juiste maat gaf en zich ook in losheid van bewegen en ver antwoorde mimiek een amateur van de bovenste plank toonde. Minder fortuinlijk was Gorany Jonker als de „uit haar huwe lijk gegroeide" oorlogsbruid; de kijverige loon die zij zich in I aanmat ter uitbeel ding van haar emoties, paste niet bij haar roltype en ook haar z's, die zij zonder uit zondering als scherpe s-en uitsprak, werkten hier en daar bijzonder storend. Mies Fabel-Priester zette een leuke reso lute bakvis met zelfoverschattingscom- plexen op de planken, daarbij vaardig ge assisteerd door Jan Smits, wiens slungel achtige jongste zoon des huizes een der aardigste vertolkingen van de avond was. Truus Woelinga-Kroese's enfant terrible mocht trouwens ook gezien worden; haar dweepzieke adoratie voor de RAF-offi- cier bijvoorbeeld was een kostelijk stukje actie, waarbij men zelfs haar triviale tekst vergeten kon. Zwakkere broeders en zus ters waren Arie Mulder, die zijn Kolonel schap bij de Secret Service maar met moeite waar kon maken, Miep Toornend- Rarn als de lieve mater familias en Tiny Smink als de oudere vriendin van het oorlogsbruidje, maar daarbij moet men erkennen, dat er aan hun vrij kleur- en zinloze rollen over het algemeen weinig eer te behalen viel. Met hun huidige be zetting kunnen de Spaarnespatters onder leiding van Willem van der Veer stellig stukken aan met meer inhoud en grotere kansen dan dit atavistische Britse twijfel gevalletje, dat men dan maar als een af zwaaier van het HHV-groepje beschou wen moet. H. CL dat het overgrote deel van het Duitse volk nazistische sympathieën zou hebben. In tegendeel. Wel is het nog innerlijk ver scheurd en het is te betreuren, dat het volk het recente verleden niet eerlijk heeft wil len verwerken, maar alleen probeert het te vergeten, ondanks de pogingen, die daartoe zijn ondernomen door de groepen, die de tegenpool van de nazi's vormen. De strijd tussen de nazi's en de actieve democraten die aan weerszijden staan van de massa van het Duitse volk, is nog niet beslist, maar dè democraten zijn aan de winnende hand. Zij zouden hem zeker win nen, wanneer Duitsland zou worden opge nomen in een Verenigd Europa. Want daar in zouden de Duitsers door een gezonde internationale wisselwerking tot „normale Europeanen" kunnen opgroeien. Ongeval in Rozenstraai aanleiding Het is gistermiddag in de Haarlemse raad nog niet gekomen tot een beantwoor ding van de vragen die de heer J. J. Voogd (Partij van de Arbeid) heeft gesteld over de gang van zaken bij de Ongevallendienst. Aanleiding tot deze vragen was een ver keersongeval, dat op 26 Januari 's morgens om halfzeven in de Rozenstraat gebeurde. De heer Voogd vraagt of het juist is, dat omwonenden onverwijld het ongeval heb ben gemeld aan de politie en dat deze mel ding behoort te betekenen, dat daardoor ook de Ongevallendienst meteen gewaar schuwd is. De heer Voogd vraagt dan in lichtingen over het feit, dat deze waar schuwing door de politie niet aan de On gevallendienst is doorgegeven. Deze zou eerst gewaarschuwd zijn door een agent, die op deze eerste melding op de plaats van het ongeval verscheen. Ten gevolge hier van zou de dienst 20 minuten na het ver schijnen van deze agent op de proppen zijn gekomen. Ook zou de Ongevallendienst daarna niet aan haar centrale om dokters hulp hebben gevraagd. Men heeft gewacht lot een particuliere arts verscheen. Dit duurde weer ruim een half uur. Is het juist, aldus de heer Voogd, dat het slachtoffer daardoor van ongeveer half zeven tot kwart voor acht in een garage heeft moeten liggen? Hij vraagt het college of het met hem van mening is, dat hier fouten zijn gemaakt die ernstige gevolgen zouden kunnen heb ben gehad en welke maatregelen B. en W. denken te nemen. B. en W. hebben voor de raadsvergade ring van gisteren nog geen gelegenheid ge had de zaak te onderzoeken. Daarom zul len de vragen in de vergadering van 4 Fe bruari worden beantwoord, voordat de be handeling der begroting begint. Gisteravond werd in de Nederlands Her vormde kleuterschool aan de Burgwal een ouderavond gehouden om tot de oprichting van een oudercommissie van de school te komen. Na de -opening van de avond door het hoofd der schóól, mejuffrouw S. D. Haver- hoek, heette de voorzitter van de voor lopige oudercommissie, de heer De Wilde, de ouders hartelijk welkom. Vervolgens hield de gepensionneerde hoofdonderwijzer en bestuurslid van de kleuterschool, de heer G. Smit, een lezing over het onder werp: „Speelgoed en spelen der kinderen." Hij was van mening, dat in de loop der tijden vrijwel geen verandering was ge komen in de aard van het spel. Overal in de wereld speelt men met knikkers en overal beoefent men het touwtjespringen. Het spel is. volgens de heer Smit, niet aan plaats of tijd gebonden. Wel verandert de aard van het spel naarmate men ouder wordt, doch dit doet aan de kern van de zaak niets af. De heer Smit -besprak ver volgens de diverse perioden in het kinder leven en hij kwam tot de conclusie, dat het kind het beste kan spelen met „zijn eigen fantasie." Hierna wees de heer De Wilde in een kort propagandawoord op de betekenis van een oudercommissie als schakel tussen het schoolbestuur en de ouders. Daar de oudercommissie in de eerste plaats tot doel heeft de belangen van de kleuters te be hartigen, is men van plan een schoolfonds te stichten, waardoor de kleintjes in staat zullen worden gesteld een schoolreisje te maken. De verkiezing van de oudercommissie had tot resultaat, dat de heer De Wilde als voorzitter kon worden geïnstalleerd, de heer Donkerlo als secretaris, mevrouw Van Geest als penningmeesteresse en de dames Boot en Van Gelder als leden. Na de installatie besloot de commissie, na overleg gepleegd te hebben met het be stuur en de ouders, de naam van de school te veranderen in „Ons kleuterhoekje." De avond werd doorgebracht in een bijzonder gezellige sfeer, waartoe de muziek van de „Samba Stars" niet weinig bijdroeg. HAARLEM, 28 Januari 1953 ONDERTROUWD: 28 Jan., H. Siebeling en J. I. van Assema; P. A. Scheffelaar en H. H. Warmerdam; A. Hooijen en. M. Kruijt; P. W. van Looij en L. H. Rohling; W. J. Sum ner en G. S. M. A. Dorscheidt; J. J. C. Schemmekes en Z. Rietman; J. A. van Veen en S. Leegstra; R. Spoor en M. de Koning; J. S. Abbink en J. K. Bleijerveld; B. v,an Wees en A. Miezenbeek; J. Borst en M. Dik- mans; L. J. J. Klaren en F. A. E. M. Vooges; J. J. Bot en J. E. Bot; W. van der Veen en C. A. M. Th. Bergman; P. J. Geelhoed en A. M. C. C. J. Beset; L. J. Burggraaf en M. S. Vredenberg; W J. Mennes en N. C. van Heerden: B. M. Bisschop en W. den Hertog. GEHUWD: 28 Jan., G. J. F. van Dijkman en A. B. M. Stals; R. Ides en S. G. Wielart; H. Rijkers en C. J. Zwagerman; C. N. van Berkel en Th. J. van Duijnhoven; W. K. Mou- nier en E. M. L. F. Frentrup; T. Kuvener en E. M. de Vries; C. J. Luiten en A. G. F. Roe- lofs: G. B Wallekers en J. van Zonneveld; A. Pen en J. van Excel; W. H. van der Meer en M. Chr. Oerlemans; B. Schildmeijer en Th. E. Niesing: J. Akersloot .en C. P. Hop- pener; A. Heblij en J. E. Heijnsdijk. BEVALLEN van een zoon: 27 Jan., J. Chr. de Smitde Graaf; G. A. van SoestWesse- ling; 28 Jan., A. M. HartogLukas; P. J. Nanvan der Hoorn. BEVALLEN van een dochter: 26 Jan., M. BussGort; 27 Jan., W. BosmaHeijmel; J. ValkenaarOliedam. OVERLEDEN: 26 Jan., W. C. Lemaire. 72 j., van Dortstraat; J. P. Braam, 51 j., Gast- huisvest; M. Diekmann—Helmer, 76 j., Nestorstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9