Danskunst verovert grote plaats op Interscholair Jeugdtournooi Bestrijding woningnood afhankelijk van goedkeuring uitbreidingsplan Kort en bondig Godfried Bomans en D. J. A. Geluk Heemstede Provinciale subsidie voor de H.O.V. Santpoort Aerdenhout Amsterdamse Beurs Aankoop voor Velsens nieuwe raadhuis VRIJDAG 30 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Van toneelspelen kwam niet veel terecht Ridders van Keemelstad Batterijen van regiment Ypenburg namen afscheid Th. Duindam '25 jaar bij Heemsteedse brandweer Concert door „Vox Humana" Pastoor W. M. Bosch met emeritaat Nieuwjaarsrede van Heemsteeds eerste burger Twee werkstukken van Poppe Dam ave Brandweer in botsing met Van Gend en Loos Dame wilde sigaret doven: auto botste tegen boom Bello wordt opgeheven Scheepvaart De Haarlemse wet houder van Onder wijs, de heer D. J. A. Geluk, heeft gister avond in de uitver kochte Stadsschouw burg met enkele woorden het zo lang zamerhand traditio neel geworden Inter- scholaire Jeugdtour nooi geopend. Spreker wees erop dat men eigenlijk de naam zou moeten wijzigen, omdat het wedstrijdkarakter thans geheel is ver dwenen. In hoofdzaak door financiële zor gen daartoe gedwon gen, maar toch ook om principiële rede nen heeft de commis sie namelijk het toe kennen van prijzen of beloningen bij wijze van herinnering aan het optreden moeten afschaffen. In zover dit een kwestie van beginsel is, zou men er zich toch nog wel eens ernstig over mogen beraden, om dat het laten mee spreken van het ele ment van concurren tie het gehalte van de prestaties stellig ten goede kan komen. En hoe beter de kwa liteit van het gebo- dene is, hoe groter de stimulerende wer king. Viel verleden jaar het begin van het Interscholaire Jeugdtournooi samen met de herdenking van de kort tevoren gestor ven letterkundige Lodewijk van Deyssel, de laatste der Tachtigers, ditkeer zou men het overlijden van de grote dichter Marti- nus Nijhoff hebben moeten memoreren. Het is jammer dat men dit bij deze ge legenheid, waar de voordracht van poëzie zo'n belangrijke rol speelde, heeft nage laten. Toneel het zwakke punt Hoe dit alles ook mag zijn, het gister avond voor het voelicht gebrachte pro gramma, dat wegens de grote belangstel ling op Woensdagmiddag 4 Februari met een kleine wijziging wordt herhaald, dient te worden opgevat als een zo veelzijdig mogelijke demonstratie van besteding van vrije tijd. Het was opvallend hoeveel meer plaatsruimte dan voorheen er door de be oefening van de danskunst werd ingeno men. Verwonderlijk is dit overigens niet, want om op dit gebied iets te bereiken dient men speciale lessen te nemen en ernstig te trainen, waar tegenover staat dat het voordragen van gedichten door gaans zonder enige technische voorberei ding moet geschieden. Waarbij dan nog komt dat de animo voor het ballet heden ten dage veel groter is. Het toneel was wel erg schaars vertegenwoordigd, mede als gevolg van de uiterst beperkte tijd van voorbereiding, die ter beschikking stond. Met enige goede wil en beter overleg zou er in dit opzicht veel te verbeteren zijn. Het lijkt in ieder geval aanbeveling te verdienen om bij de instudering zo moge lijk een vakkundig geschoolde kracht te hulp te roepen en te voren een gevarieerd répertoire op te stellen, waaruit een pas sende keuze kan worden gedaan. Niemand kan verwachten dat een fragment uit het derde bedrijf van een moeilijk stuk als „De mooiste ogen van de wereld" van Jean Sarment een enigszins bevredigend resul taat oplevert. Men mag de leerlingen daar natuurlijk geen verwijt van maken en het moet zelfs gezegd worden dat de jeugdige vertolkers van de rollen van de blindge- worden Lucie en haar aan lager wal ge raakte aanbidder Napoleon zich heel ver dienstelijk van hun taak kweten, speciaal de eerste. Wel aardig was de na de pauze door drie Meisjes H.B.S.'ers vertoonde één- acter „Tussen de soep en het toetje" van Gertrude Jennings, waarbij de regisseur zo gelukkig was met bijzonder leuke types te kunnen werken. Op lichte voeten Over de gedanste prestaties moet het oordeel zeer verschillend zijn, waarbij het niet zozeer gaat om de mate van talent als wel om de aard en werkwijze van leraar of lerares. Bij enkele meisjes zag men fouten, die duidelijk aan een ver keerde opleiding moeten worden geweten. Een leerlinge van het lyceum Sancta Maria toonde een niet geringe vaardigheid met een nogal gymnastische allure, die veel bewondering van het publiek afdwong. Een gecombineerde groep, kennelijk discipelen van Nel Roos, liet zich verleiden tot het uitvoeren van een boven en buiten haar vermogen liggende lyrische dans in bij zonder onflatteuze costuums, maar kwam even later als een stel tierige paardjes ver rassend goed voor de dag. Om een Russi sche dans te doen slagen is uiteraard meer temperament nodig dan deze kinderen ver mochten te suggereren. De H.B.S.-B kwam met een paar brokjes Amerikaanse folklore, ingestudeerd door een Californische gast- leraar. Genoemd moet nog worden het zich op het terrein van het cabaret bewegende koortje van het Lorentzlyceum. In lichte toets In de afdeling declamatie kwam einde lijk de humor, voornamelijk afkomstig van Annie Schmidt, veel royaler aan bod dan ooit tevoren, hetgeen men niet anders van een gelukkige vooruitgang mag noemen. Hoogtepunt werd „Het voordeel van zeven tien zijn" aan het slot van de avond, maar ook „De ontmoeting" van de jonggestorven student-dichter J. W. Scheltema, bewees een verrassend begrip voor komische wen ding. De declamatrice van de Chinese ver telling „De Bijlendief" van Henri Borel is al een oude bekende op de Interscholaire en getuigde ook ditkeer van een ongewone ocgaafdheid. Qua beheersing bij stemver heffing stak zij ver boven de anderen uit. Wat eentonig door nervositeit, maar voor treffelijk aangevoeld was „De idioot in het bad" uit de bundel „Parken en woestij nen" van M. Vasalis. De jongste garde zorgde voor twee grap je intermezzi: het in plus fours gestoken voortvarende knaapje met zijn nummertje „Bomen vellen" en een meisje met een levendige mimiek met „Nieuwjaar in Hel- Jeugd voor het voetlicht: een leerlinge van het Kennemer Lyceum tijdens de voordracht van de Chinese vertelling ..De Bijlendief" van Henri Borel onder de schijnwerpers van de Haarlemse Schouwburg, rustig tegenover de donkere ruimte. levoetsluis" uit een boekje met kinder versjes. De opsomming moet hiermede be sloten worden, echter niet zonder de tot voldoening strekkende opmerking dat geen der medewerkenden beneden de verwach tingen bleef, die men bij een dergelijke gelegenheid koestert. En dat geeft hoop voor de toekomst. DAVID KONING. De carnavalsstoet van „De Keemeleers" uit Maastricht, die de vastenavondviering van de Limburgse kring in Haarlem op luisteren, trekt morgenavond om half acht van Hotel „Oud-Sint-Jan" naar „Brink maan" aan de Grote Markt. Om elf uur elf zullen de voorzitter van „Haarlems Bloei", de heer D. J. A. Geluk, en de president van „Teisterbant", de heer Godfried Bomans, door Vorst Jan IV van Keemelstad tot ridders van die vrolijke gemeente worden geslagen. Gisteravond werd in het H.K.B.-gebouw een afscheidsavond gehouden van twee batterijen van de zware luchtdoelartillerie Ypenburg. Als sprekers traden op de gar nizoenscommandant, luitenant-kolonel C. M. J. van Dommelen en kapitein R. S. T. Gerding. Enkele soldaten werden hierbij gehuldigd voor het vele werk, dat zij in de loop van hun diensttijd reeds voor diverse organisaties gedaan hebben. De dans- en cabaretavond, die hierop volgde was bijzonder geanimeerd en hier heeft de band van het gemeentelijk energiebe drijf niet weinig aan meegewerkt. Donderdagavond werd tijdens een feeste lijke bijeenkomst van de onlangs opgerich te Vereniging voor Brandweerlieden „De Straalpijp", in Verversingshuis „Grcenen- daal" de heer Th. Duindam gehuldigd in verband met het feit, dat hij gedurende vijf en twintig jaar aan de Heemsteedse brandweer verbonden is geweest.. De voor zitter van „De Straalpijp", de heer A. Leu ven, was verheugd op deze eerste feest avond niet alleen de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard te mogen begroeten, maar ook de gemeente-secretaris, de heer N. Vos en wethouder E. J. van Lent. Vervolgens werd de heer Th. Duindam voor het forum geroepen, die door de bur gemeester als de ideale brandweerman werd beschouwd. Hij was immers niet al leen onder zijn kameraden bijzonder popu lair, maar bovendien heeft hij gedurende deze periode daadwerkelijk 'olijk- gegeven van zijn gevoel voor gemeenschapszin. Het was de burgemeester dan ook een groot genoegen hem het zilveren kruis met het daaraan verbonden diploma te mogen over handigen, waarbij mevrouw Duindam een fraai opgemaakte mand fruit ontving. De heer Duindam toonde zich door deze hulde bijzonder getroffen, hoewel hij in zijn dankwoord niet kon nalaten er op te wijzen, dat hij zonder de steun en de sym pathie van het brandweerkorps weinig had kunnen bereiken. Bovendien verklaarde hij zijn taak als een plicht te hebben ge zien. Ook de rest van de avond werd in een ge animeerde stemming doorgebracht. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. J. M. Oomen en C. E. Neeskens; H. C. Out en P. van den Bunt. GETROUWD: H. J. van Assema en W. J. Hoeker; A. Groenewegen cn D. F. Volkers. GEBOREN: Marijke, d. van J. A. Boesaard en W. Dekkers: Nelly Frangoise, d. van J. C. B. Hüner en R. Visser; Antonius Gerardus Maria, z. van J. A. M. Sieverding en W. A. Scholte; Hendrina Maria Jacoba, d. van H. Opstal en A. J. van der Pluijm; Jacobus Cornelis Everardus, z. van J. van Rijt en F. A. L. Jonckbloedt; Johannes Henricus, z. van F. W. Reith en G. J. M. Buschman. OVERLEDEN: J. C. Vink—van Dijk. 57 j.; Wed. W. SteenwijkBekker, 77 j.; A. van Iperen, 71 j., B. de Jong, 56 j.; H. J. Pieterse, 53 j.; Wgd. E. A. SwirkelsCorsten. 87 j.; A. Weijers, 78 j. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor aan de H.O.V. tot wederopzeggens toe een subsi die van ten hoogste 26.500 toe te kennen; voorts wagen zij machtiging de subsidie met ten hoogste 5.000 te verhogen, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Gedeputeerde Staten zetten uiteen op welke wijze overleg is gepleegd met ge meenten in Noordholland voor het verle nen van subsidie. Een schema is opgesteld, waarin ook de provincie haar plaats in neemt. Het voorziet in een dekking van het exploitatietekort, dat overblijft na aftrek van de rijksbijdrage en van de gemeente lijke bijdragen van 400 per symphonie- concert. De tot dusver ter kennis van Gedepu teerde Staten gebrachte raadsbesluiten, waarbij tot subsidiëring overeenkomstig het schema werd overgegaan, geven vol doende grond aan de verwachting, dat een omzetting van de H.O.V. in een provinciaal orkest eerlang een feit zal zijn. Omtrent de vorm daarvan zal, nadat alle aangezochte gemeenten zich zullen hebben uitgesproken, in overleg met die, waarvan het antwoord positief luidt een beslissing moeten worden genomen. Naar de aanvankelijke mening van Gedeputeer de Staten ligt voor de hand de totstand koming van een stichting onder de naam van „Provinciaal orkest" (of e,en naam van gelijke betekenis), waaraan door de ver schillende overheidslichamen subsidiën worden verleend en in de bedrijfsvoering waarvan zij een zekere mate van zeggen schap zullen hebben. Aangemoedigd door het- succes van een reeds eerder gegeven concert met een opera-programma heeft ook ditmaal de gemengde zangvereniging „Vox Humana" na de pauze composities uitgevoerd van Wagner, Gounod, Verdi en Donizetti. Evenmin ontbraken de vertegenwoordigers der lichte muze: Lehar, Lortzing, Millöcker en Zeiler. Fris en spontaan zong „Vox Humana" de wals uit „Faust", strak-rhythmisch klonken de edele accoorden van het Pel grimslied, dat een der hoogtepunten is uit „Tannhauser". De mannenstemmen deden nergens geforceerd aan ofschoon het aan tal tenoren niet groot is. Voor de pauze liet directeur Henk J. Arisz uit Cherubini'.s „Requiem" de drie mooiste delen zingen: Introïtus, Kyrië en Dies Irae. Dit Requiem behoort tot het beste werk van deze componist, die een der grootste contrapuntisten is geweest van alle tijden. De ernst en de bezonkenheid van zijn muziek heeft haar bij uitstek geschikt ge maakt voor de kerkelijke kunst. De stille smart van het Introïtus en het Kyrië, de felle schildering der verschrikkingen van de Dag des oordeels in het Dies Irae stel len nog eisen aan de vertolker. Arisz heeft dat wel begrepen. Met veel muzika liteit leidde hij zijn zangers en zangeres sen, die devoot en prachtig homogeen van klank de eerste delen van deze dodenmis gezongen hebben. Het star-rhythmische motief en de dubbel-contrapuntische door werking ervan in het Dies Irae heeft hij voortreffelijk laten weergeven, zodat „Vox Humana" een artistiek verantwoorde cli max wist te bereiken, die bewondering af dwong. De begeleiding was echter beslist te hard en daardoor storend. Annie Schoen, de op de concerten van ..Vox Humana" graag gehoorde medewerk ster, boeide het in grote getale aanwezige auditorium opnieuw met haar glansvol sopraan-geluid in de puntige aria uit „De wapensmid" en het bekende Viljalied uit „Het vrolijke weeuwtje". Haar toelichtend babbeltje bij de uit te voeren nummers geeft de bezoekers een betere indruk van wat er komen gaat. De tenor Gerard.Hurkmans, wiens muzi kale talenten reeds meermalen in deze kolommen geprezen zijn, bereikte in de aria uit „Der Bettelstudent", dat het geestdriftig gestemde publiek hem minu tenlang toejuichte. Ook de duetten met Annie Schoen waren dank zij beider uit nemende zang doorslaande successen. „Vox Humana", een der oudste zang verenigingen in deze gemeente, bleek met deze alleszins geslaagde uitvoering nog niets van haar luister te hebben ingeboet. Dat het koor daarenboven van de Sant poortenaren terecht de zo zeer noodzake lijke sympathie bij het uitoefenen van zijn culturele taak in dit deel der gemeente ge niet, is Dinsdagavond in „Zomerlust" weer eens overduidelijk gebleken. A. J. VAN DER WEIJDEN. Op zijn verzoek heeft de bisschop van Haarlem eervol ontslag verleend aan pas toor W. Bosch, als pastoor der R.K. pa rochie in Aerdenhout-Bentveld. Van 1937 af was hij in Bentveld pastoor, na te vo ren in Oud-Schoten, in Haarlem (Kathe drale kerk) en Amsterdam kapelaan te zijn geweest. 3-3% NederL'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 94 162 182 162% 317% 87 136 129 96% 81 168% 157 159% 166% 42»/,c 551/ie 47% 68% 23% 42% Openings koersen 94»/,. 162% 182 162 317% 88 136 127% 95% 80 168 156% 159 166 43% 56% 47% 69 23 42% „De eerste doelstelling voor de komende periode moet voor ons allen zijn door een groots opgezet plan de woningvoorraad te verruimen. Hierbij doet zich één grote moeilijkheid voor: de benodigde bouwgrond moet worden gevonden. Wij kunnen nog enkele tientallen kleine woningen bouwen op de terreinen aan het Oude Slot, waarvoor plannen in vergevorderd stadium verkeren, maar daarna is het wachten op overeenstemming met de provinciale planologische dienst, ten aanzien van het door wijlen ir. Herman de Groot ontworpen cn u bekende uitbreidingsplan der ge meente. In zijn medio December met deze dienst gehouden bespreking heeft ons college met de meeste klem betoogd dat, zo niet spoedig de medewerking van deze dienst wordt verkregen, de gemeente Heemstede ten aanzien van de volkshuisvesting in onoverkomelijke moeilijkheden zou komen te verkeren. Een spoedige goedkeuring van het plan in hoofdzaak is n.l. een dringende eis, opdat een partieel uitbreidings plan daarmede in overeenstemming kan worden ontworpen dat nieuwe gronden be stemt voor de bouw van kleine middenstands- en arbeiderswoningen". Dit zei mr. A. G. A. ridder van Rap- pard gistermiddag in zijn Nieuwjaarsrede tot de Heemsteedse raad naar aanleiding van de woningproblemen. Weliswaar kwamen in 1952 de midden standswoningen in de componistenbuurt en de arbeiderswoningen in de provinciën- buurt tot stand, waardoor (opschuivingen meegerekend) 158 gezinnen konden wor den geholpen. Daar het een aantal jonge mensen ge lukte woonruimte te vinden bij mensen clie nog nimmer inwoning hadden gehad, konden in totaal circa 275 gevallen wor den geholpen. Door de uitbreiding der gezinnen en de vorming van nieuwe gezinnen is het aan tal huisvestingzoekenden niet belangrijk verminderd. Per 31 December 1952 ston den nog 449 woningzoekenden ingeschre ven. De gegevens betreffende de maximum huur welke de ingeschrevenen kunnen verwonen bieden volgens burgemeester Van Rappard geen voldoende houvast. De ingezetenen moeten zich realiseren, dat de huren niet meer op vooroorlogs peil staan en dat het verantwoord moet worden ge acht, dat een hoger percentage van loon c.f inkomen daarvoor dient te worden be stemd. Ligt 't niet op onze weg bij de regering of ten departemente stappen te doen beogend deze scheef getrokken situatie recht te zetten en te bewerken dat de huren van gelijke woningen worden genivelleerd tot een over het algemeen dragelijk peil, hetzij door een extra verhoging van de huren der vóóroorlogse gemeentewoningen, hetzij door een huurgemiddelde of bijvoorbeeld een huurregeling krachtens inkomen vast te stellen?, zo vroeg mr. Van Rappard zich af. De commissie voor huisvesting verga derde 52 maal en behandelde bijna 1300 punten. In 16 gevallen werd door burge meester en wethouders op eenstemmig ad vies der commissie tot vordering over gegaan. Overschot 1951: 77 mille De financiële toestand van de gemeente is nog steeds gezond te noemen. De reke ning 1951 sloot met een batig saldo van i 77.377.26. Inwonertal daalt De curve van hét zielental der ge meente vertoonde voor het eerst een lichte daling. Het totaal aantal inwoners op 31 December jl. bedroeg 24743, te weten 11740 mannen en 13003 vrouwen, terwijl op diezelfde datum een jaar tevoren 24802 personen in het bevolkingsregister waren opgenomen. Er vertrokken 245 personen meer dan zich in deze gemeente vestigden. 390 kinderen werden geboren en 204 per sonen overleden, een geboorte-overschot dus van 186. 198 huwelijken wei-den vol trokken en 16 echtscheidingen ingeschre ven. De baldadigheid van en het toezicht op de jeugd was in het afgelopen jaar een ware belasting voor het toch al te kleine politiecorps. In 1953 zal op de strengst mogelijke wijze tegen deze onverlaten wor den opgetreden, omdat het politiecorps Het gemeentebestuur van Velsen heeft aangekocht van ile Haarlemse kunstschil der Poppe Damave een tweetal werken, die bestemd zijn voor het nieuwe Velsen- se raadhuis op het Plein 1945, dat daar door architect W. M. Budok wordt ge bouwd. Het betreft hier een olieverfschilderij van de Haringhaven in IJmuiden en een tekening van de vissershaven, eveneens te IJmuiden. Gistermorgen had een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen van Van Gend en Loos en een auto van de brandweer op de hoek van de Westergracht en de Wester straat. De brandweerwagen verleende de van rechts komende vrachtwagen geen voorrang en reed tegen de linkerkant. De brandweerwagen werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. De vrachtauto kreeg lichte schade aan de zijkant. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Mevrouw Hofstede uit de Brazilielaan in Overveen liet, toen zij met een auto van het Joan Mauritsplein de Recifelaan in wilde rijden en een bocht naar links moest nemen, een sigaret uit haar hand vallen. Bij haar poging een verbrande japon te voorkomen, vergat zij dat zij in een auto zat. De wagen botste op het trottoir van de Recifelaan tegen een boom die licht beschadigd werd. De zo goed als nieuwe auto moest het tegen de sterkere boom afleggen en liep enige tientallen guldens schade op. De tramtrein AlkmaarBergenBergen aan Zee, genaamd „Bello", zal met een „aanlooptijd" van drie jaar verdwijnen, aldus heeft de minister van Verkeer en Waterstaat beslist. zich dan toch al voor een zware taak zal zien geplaatst. Rloemenpalet Ten tijde van de Flora zullen de plant- soënperken, verspreid door de gehele ge meente en beplant met 230.000 bollen, daartoe welwillend ter beschikking gesteld door bet Surplusfonds van het Centraal Bloembollen Comité, van Heemstede, een stralende gastvrouwe maken. De rede van mr. Van Rappard, die tot de slotsom kwam dat in 1952 veel goeds voor Heemstede tot stand kon worden ge bracht, werd door de nestor van de raad, de heer W. J. Reijnders, met enkele woor den en een heilwens voor de burgemeester cn zijn gezin beantwoord. Altair, 29 te Santos. Amstelpark, 29 v. Rotterdam n. St. John. Annenkerk, 28 v. Rotterdam n. Yokohama. Arundo, 28 v. Londen te Rotterdam. Alblasserdijk, 27 v. Tampico te Coatza Coalcos. Alchiba, 28 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Andijk, 29 v. Rotterdam n. Bremen. Arkeldijk, 27 v. Galveston te Houston. Amstelland, 28 v. Amsterdam te Lake Charles. Aardijk, 28 van Antwerpen. Alcyone, 28 v. Calcutta n. Rotterdam. Amsteldiep, pass. 28 Ouessant. Arnedijk, 29 Norfolk verwacht. Alkaid, pass. 28 ten Z. Wight. Amstelvaart, 28 dwars Berg Sinal. Abbedijk, 30 van Bremen te Rotterdam. Aldab'i, pass. 30 Recife n. Bah ia. Aligenib, 29 v. Bahia n. Las Palmas. Alnati, 29 v. Santos n. Rio de Janeiro. Annenkerk, pass. 29 Ouessant n. Genua. Alchiba, 29 te Montevideo. Alpherat, 29 v. Rotterdam te Buenos Aires. Aalsdijk, vertr. 31 v. Rotterdam n. New York. Abbedijk, vertr. 31 v. Rotterdam n. New York. Aludra, 30 te Antwerpen. Ampennaa, 30 in Golf v. Oman n. Bombay. Averdijk, 30 ca. 21 u. Le Havre verw. en verm. 31 v. Le Havre naar Rotterdam. Aardijk, pass. 29 Scilly's. Alpliacca, 29 v. New York te Boston. Alwaki, 29 v. Recife. Arnedijk, 29 v. New York te Norfolk. Agatha, 31 v. Pladju te Saigoin verwacht. Amor, pass. 29 Gibraltar n. Algiers. Axeldijk, 30 v. Galveston te Tampa. Boskoop, 29 v. Curasao n. Antwerpen. Bonaire, 30 Funchal Madeira verw. Borneo, 29 v. Makassar te Soerabaja. Baairi, 28 500 m. W.ZW. Flores. Bandjermasin, 27 v. Bangkok n. Penang. Baud, 28 v. Tj. Priok n. Singapore. Bloemfontein, 28 250 m. van Kp. Palmas. Britsum, 28 200 m. N. ten W. Flores. Blommersdijk, 28 750 m. O. Kp. Race. Bali, 30 v. Padang te Tj. Priok. Billiton, 29 v. Singapore n. Zamboanga. Blitar, 30 te Duinkerken. Boschfontein, 29 v. Marseille n. Genua. Caltex Nederland, pass. 28 Algiers. Calt.ex The Hague, 29 v. Sidon te Rotterdam. Cottica, 28 740 m. N.NO. Paramaribo. Caltex Delft, 29 Kreta gepass. Cronenburgh, pass. 29 Ouessant. Chama, 28 400 m. W. St. Vincent. Co ril la, 28 t.h.v. Kp. de Gata. Celebes, 28 400 m. Ceylon. Coryaa, 28 Victoria gepass. Cottica, 29 980 m. N.NO. Paramaribo. Caltex Utrecht, 30 v. Rotterdam te Sidon. Callisto, 29 v. Geelong n. Engeland. Cleodora, 29 van Colombo. Danae, 29 v. Rotterdam te Amsterdam. Delfshaven, 23 v. R'dam n. Buenos Aires. Dongedijk, 29 v. Rotterdam n. Londen. Drente, 28 130 m. O. Ceylon. Edam, 28 v. Paulsboro te Baltimore. Los, 28 v. Algiers n. Genua. Erinna, 29 v. Madras te Chittagong. Et rem apass. 29 Socotra. Esso Amsterdam, 28 390 m. NO. Sombrero eil. Friesland (KRL), 29 te Colombo. Friesland (SSM), 28 v. Huil naar Aarhus. Ena, pass. 29 Runsal Jebel. Esso Den Haag, 30 van Rotterdam te Aruba. Fairsea, 29 140 m. NW. Pericn. Farmsum, 28 350 m. Z. Sable eil. Friesland (KRL), verm. 31 v. Colombo n. Belawan Garoet, 28 v. Singapore n. Penang. Grote Beer, 23 150 m. ZW. Valentia n. Halifax. Gari, 28 730 m. ZW. Flores. Gaaslerkerk, 30 v. Lorenzo Marquez te Durban Gordias, 28 v. Malta n. Patras. Gouwe, pass. 29 Las Palmas. Gravel and, 30 v. Rio de Janeiro te Santos. Hydra, 29 v. Port of Spain te Paramaribo. Hathor, pass. 23 Kp. St. Vincent n. Rotterdam Kaulerwjjk, 29 Str. Messina gepass. Hestia, 29 v. Peru te Amsterdam. Hercules, 28 ten Noorden v. d. Balearen. Haarlem, 30 v. Belize te Pto Limon. Halhor, pass. 29 Finisterre. Hera, 1 Febr. v. Buenaventura te Paita verw. Hector, 30 te Bari. Hermes, 30 v. Amsterdam naar Antwerpen. Hercules, 30 te O ran. Heelsum, §9 v. Galveston te Brownsville, indrapoera, 29 v. Livomo n. Port Said. Ittersum, 29 v. Rotterdam te Galveston. Jagersfontein, 29 v. Port Elizabeth te Kaapstad Japara (KRL), 29 v. Tj. Priok te Singapore. Japara (KPM), 28 120 m. ZO. Kp. Cambodia. Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 te Southampton. Kola Inten, 25 v. New Orleans n. Houston. Kedoe, pass. 28 Minicoy n. Djibouti. Kieldrecht, 29 Ceylon, gepass. Kola Baroe, 29 te Halifax. Kalianget, 28 v. Tj. Priok n. Benkulen. Kota Agoeng, 29 13 u. v. Gdynia n. Rotterdam Laurenskerk, 29 v. Port Said. Leopoldskerk, 29 v. Bandarshapur te Bushire. Limburg, pass. 29 Ras al Hadd. Loppersum, pass. 28 Kp. de Gata. Lekkerkerk, 30 te Colombo. Lemsterkerk, pass. Gibraltar n. Marseille. Lieve Vi-ouwekerk, 30 te Port Said. Loenerkerk, 30 Aleppey verwacht. Luna, 2.9 v. Lissabon n. Gibraltar. Larenberg, 29 v. Rotterdam n. Savon a Lissekerk, 29 v. Port Soedan n. Suez. Maelsuycker, 27 v. Tj. Priok te Fremantle. Mentor, 29 v. Rotterdam te Amsterdam. Maasdam, 29 v. New York te Cartagena. Merwede, 28 te Wilmington. Meliskerk, 29 te Colombo. Marken, 30 te Singapore verwacht. Marissa, pass. 28 Kp. St. Vincent. Molenkerk, 23 250 m. Z. ten W. Kp. Palmas. Modjokerto. pass. 28 ten O. van Massawa. Mirza, 28 230 m. W. Runsal Jebel. Maashaven, 29 dwars Madeira. Maas, 31 v. Alexandria te Beyrouth verw. Maasdam, 29 v. Cartagena n. Cristobal. Mataram, pass. 29 17 u. Kp. Finisterre. M ado era, 29 te Suez. Muiderkerk, pass. 29 Ouessant n. Marseille. Noordam, 2 Febr. ca. 2 u. v. New York aan de Hoek van Holland verwacht. Ondiina, 28 v. Hammerfest n. Rotterdam. Orion, 29 v. Amsterdam te Hamburg. Oberon, 29 te Antwerpen. Oranjestad, 23 230 m. W.ZW. Madeira. Omala, 28 240 m. O. Madras. Oranjestad, 29 550 m. W.ZW. Madedra. Ovula. 30 v. Fedala te Stanlow. Oberon, 30 v. Pto Plata te Amsterdam. Prins Alexander, 28 v. R'dam n. St. John. Prins Fred. Willem, 28 v. Gandia te R'dam. Ruys, pass. 28 ten Z. Madagascar n. Lorenzo Marquez. Poseidon, 23 v. Maracaibo te Bachaquero. Polydorus, 30 te Port Soedan. Prins Philips Willem, 29 v. Rotterdam n. Bathurs Prins Willem IV, pass. 29 Kp. Finisterre. Polyphemus, 27 v. Port Swettenham. Rempang, 28 te Genua. Radja, 23 v. Makassar n. Bltung. Rotula, 23 250 m. N. Flores. Rafaela, 28 in Str. Malakka. Rodas. 28 v. Brabados n. Martinique. Roebiah, 23 360 m. Z.ZO. Kp. Negrais. Roebiah, 30 v. Vancouver te Calcutta verwacht. Raki, 30 v. Bandarshapur n. Damman. HAARLEM EN OMGEVING Op de Wagenweg had Woensdag een aanrijding plaats tussen twee bromfietsers en een vrachtauto. Bij het passeren raakte de vrachtwagen een der bromfietsers. Deze viel tegen de ander en beiden sloegen tegen de grond. Een van hen kreeg een hoofdwond en schaafwonden aan de linkerknie. De vrachtauto is doorgereden. Getuigen van het ongeval wordt verzocht zich bij de politie te melden. Het adres van de secretaris van de Kla- verjasclub „Haarlem-Noord" is niet zoals wij meldden Timorstraat 31, maar Timor- straat 131. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het examen voor civiel-land- meter de heer J. G. Tiemeijer te Heemstede en voor het examen voor scheikundig inge nieur de heer E. E. van der Schraaf te Haarlem. Rondo, 29 te Beira. Rott-i, 30 rede Belawan. Ruys, 30 te Lorenzo Marquez. Rijndam, 29 v. New York n. Rotterdam via Cobh Sarpedon, 28 v. Curagao te Aruba. Schiedijk, 30 Suez verwacht. Singkep, 29 te Djibouti. Stad Vlaardtingen, 29 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Maastricht, 29 v. R'dam te Livorno. Samarinda, 27 v. Wilmington n. Kaapstad. Sarangan, 24 v. Vancouver n. O. Afrika. Schie, 29 te Tunis. Straat Banika, 2G te Melbourne. Stad Alkmaar, 29 v. Houston te A'dam. Saddja, 28 rede Mur.tok. Siberoet, 28 rede Kalianget. Sigli, 28 v. Bassein te Singapore. Soestdijk, 28 700 m. W. Fayaï. Sommelsdijk, 28 90 m. Z.ZW. Ouessant. Stentor, 28 500 m. W.ZW. Ouessant. Swartenhondt, 28 v. Soerabaja n. Makassar. Stanvac Benakat, pass. 28 Kp. Padaran. Stad Maassluis, 28 70 m. NW. Pitboei. Stad Breda, 29 v. New Orleans n. Engeland of Europa. Schiedijk, 30 v. Port Said n. Halifax. Salland, 30 te St. Vincent. Saroena, 29 v. Singapore n. Shimonoseki. Salnti.ga, 27 v. San Francisco n. Portland. Sarangan, 27 v. Seattle n. Kaapstad. Sarp'edon, 29 v. Aruba te Maracaibo. Schie, 29 v. Tunis n. Piraeus. Singkep, 29 v. Djibouti n- Suez. Stad Dordrecht, 29 v. Gibraltar. Stad Schiedam, pass. 29 Ouessant. Straat Malakka, 29 te San Francisco do Sul. Tjisadane, 28 v. Recife n. Kaapstad. Tarakan, 29 te Southampton. Talisse, 29 v. Amsterdam te Antwerpen. Teiresias, 29 v. Balikpapan te Makassar. Tel am on, 29 v. New York te Curagao. Trompenberg, pass. 28 ten NO. Bermuda. Thatatta, 20 v. Port Said n. Port de Bouc. Tarao, 28 480 m. O. ten Z. Kp. Race. Themisto, 28 640 m. W. Flores. Talbinfa, 29 v. Penang n. Belawan. Teucer, 30 v. Makassar te Balikpapan. Tominrt, 30 v. Makassar te Banjuwangl. Ta ra, 30 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Tomori, verm. 1 Febr. v. Colombo n. Aden. Tarakan, 30 v. Southampton n. Genua. Ti ba, pass. 30 Ouessant n. Antwerpen. Wieldrecht, 28 van Suez. Waterman, 28 1000 m. O.t.N. Hawaii. Waiwerang, 29 v. Tj. Priok te Soerabaja. Waal. 29 te Marseille. Westerdam, 29 540 m. O. Kp. Race. Winterswijk, 30 v. Rotteruain n. Cuba. Wimsum, 30 v. Owendo n. Monrovia. Willemstad, 20 280 m. NO. Barbados. Woensdreclvt, 29 v. Rotterdam n. Las Palmas. IJsel, 30 v. Rotterdam n. Reyrout'h. Zijpenberg, 28 v. Brindisi naar Bona. Zonnewijk, 28 390 m. N.NW. St. Helena. Zeeland (KRL), 30 te Penang. Zuiderkruis, 29 v. Walvisbaai n. Las Palmas. KLEINE VAART Arnoudspolder, pass. 29 Dungeness. Audacia, 29 v. Sbles d'Olonnes te Bilbao verw. Att, 28 v. Lissabon te Leixoes. Abel Tasman, 26 v. Macduff te Liverpool. Albatros, 26 v. Aberdeen n. Bidefo'rd. Amasus Fluvius, 26 v. Boston te Grimsby. Angeja, pass. 27 Lizard Head. Annie, 28 v. Londen te Middlesboro. Astra, 27 v. Garston n. Swansea. Barracuda, 29 v. Leith te Antwerpen. Birmingham, 28 v. Goole naar Rotterdam. Brindia, pass. 29 Vjissingen. Bab-T, 28 te Nantes va'n Goole. Bernisse, 29 v. d. Tyne te Gothenburg.. Beekbergen, 29 v. Rouaan te Cork. Castor, 26 v. Leith te Melhil. Continental, 28 v. Grimsby n. Aberdeen. Coolhaven, 28 v. Mogador n. Duinkerken. Crescendo, 28 v. Roscoff te Uortsmouth. Coeta, 26 v. Swansea n. Granville. Condor, pass. 27 Spurn Head. Daje Bohmer, 27 v. Casablanca te Marseille. Dina, 26 te F.xeter. Depa, 29 v. Gothenburg te Warrington verw. Diligentia, verm. 29 v. Cardiff n. Fawley. Dollard, 28 v. Londen te Velsen. Duiveland, 28 v. Rotterdam op de Tyne. Eillewoutsdijk, 29 v. Portsmouth n. Roscoff. Erebuw, 26 v. Huil naar Denemarken. Blisa, 27 van Algiers. F.en, 26 v. Rotterdam te Goole. Emergo, 29 v. Kingslynn te Wisbech. Ferocia, 28 v. Bayonne te Bordeaux. Fiducia, verm. 30 v. Hansweert n. Londen. Frisia, 29 v. Port Lyautey n. Berre. Goote, 28 v. Port Lyautey n. Rotterdam. Grebbestroom, 27 te Cardiff. Glashaven, 29 v. Odense te Landskrona verw. Henry Denny, 27 v. Waterford te Bristol. Harold, 28 v. Bergen n. Gdynia. Harlel, 29 bij Brunsbüttel schuilend. Hag no, 28 v. Dublin te Belfast. Haskerland, 29 v. Kingslynn te Rotterdam. Hondsrug, 29 v. Zwijndrecht n. Norresundby. Hoflaan, 28 v. Brest te Cardiff. Houtman, 28 te Vlissingen. Irene, 26 v. New Bui-gh te Hull. Ida Jacoba, 29 v. Sunderland te Rochefort. Jupiter, 27 v. Rouaan te Hull. Julia, pass. 29 Brunsbüttel. Kathleen, 27 v. Immingham te Goole. Koningshaven. 27 v. Casablanca te Burriana. Kolga, 27 v. Kingslynn te Goole. Laera, 28 v. Hull naar Rotterdam. Libelle, 27 te Falmouth. Leuvehaven, 29 v. Rotterdam te Antwerpen. Mado, 26 v. Newlyn naar Londen. Marathon, 26 v. Dublin naar Londen. Marva, pass. 27 Prawlepoint. Mascotte, 27 v. Boston >n. Hamburg. Marcator, 27 v. Hull naar Larvik. Michel Swenden, 27 v. Vejle n. Rotterdam. Midas, 28 van Lissabon naar Tanger. Mira, 27 v. Swansea te Cardiff. Marcella, 29 v. Grangemouth te Inerness. Meres. 28 v. Casablanca te Granville. Mlrfak, 28 v. Port Stanley n. Montevideo. Monica, 28 v. Londen n. Billingham. Maasym, pass. 29 Vlissingen. Megrez, 28 90 m. W. tx Z. Ouessant. Mercurius, verm. 29 v. Jersey n. Hamble. Midsland, 28 v. Grangemouth n. Rotterdam. Mizar, 3 Febr. Las Palmas verw. Nassauhaven, 29 te Gothenburg verwacht. Netta, 29 v. Odense te Halmstad. Nieuwland, 29 v. Rotterdam te Leitli. Nottingham, 29 v. Grangemouth te R'dam verw. Noord, 29 v. Shellhaven te Kingslynn. Norma, 27 v, Rotterdam te Rostock. Noordland 28 v. Bayonne te Londen. Nero, 29 te Rotterdam naar Tanger. Oranje, 26 te Hull. Pollux, 26 v. Partington n. Dundalk. Ponza, 27 van Bordeaux n. Hull. President Roosevelt, 28 v. Wismar te Karlshamn Regeja, 27 te Swansea. Rigel, pass. 2G Lizard Head. Rini, 26 v. Cowes n. Newport Wight. Rose Marie, 28 v. Kopenhagen 1e Malmö. Rema, 28 v. Roscoff n. Portsmouth. Rika, pass. 28 Vlissingen. Robert, 28 v. Boston n. Newcastle. Spolanda, 28 v. Ardrossan t.e Manchester. Sporota, 28 v. Rotterdam te Wismar. Swallow, 28 v. Port Lyautey n. Marans. Sailsnd, pass. 27 Needles. Schokland, 26 v. Aalbuorg te Hull. Servus, 28 v. Wismar te Hamburg. Sint Walburg, 26 v. Liverpool n. Preston. Spaarnestroom, 27 v. Amsterdam te Fowey. Spolanda, 27 v. Ardrossan n. Manchesier. Surte, 26 v. Immingham n. Ipswich. Tilly, 28 v. Londen naar Rouen. Teun, 27 v. Sunderland te Brest. Teuna. 26 v. Belfast n. Swansea. Tide, 27 v. Bordeaux te Newcastle. Timor, 28 v. Belfast te Hayle. Ton, 29 v. Loriënt n. Nantes. Twee Gebroeders, 27 v. Bordeaux n. Fedala Valbella, 26 v. Rouaan te Dublin. Viking, 28 v. Gothenburg te Holyhead. Volharding, 28 v. Casablanca n. Mogador. Vitesse, 27 te Plymouth. Venus, 29 v. Middiesboro te Norwich. Virgo, 28 v. Roscoff n. Portsmouth. Vrouwepolder, 29 Finisterre. Westropa, 28 v. Londen te Bordeaux. Westermarkt, 26 v. Belfast n. Bristol. Westland, 27 v. Thisted naar Wismar. Wiebold Bohmer, 27 v. Fedala n. Agadlr. Wota, 26 te Garston.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10