Nieuwe Franse regering houdt vast aan Europees leger Oud-politieke delinquenten procederen tegen de staat en dr. Drees Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Demonstratie-aanval van UNO strandde in Noordelijk spervuur Mayers kabinet geeft een zéér Europees witboek uit B. en W. vragen raad extra crediet van dertigduizend gulden Raadsel Prinses Beatrix morgen 15 jaar Echtpaar dood op bed gevonden Het woord is aan... U itleveringsverzoek in Bonn overhandigd Schadevergoeding geëist wegens sluiting van kerkhof in de Peel Dr. C. R. de Klerk overleden Luchtbrug voor vluchtelingen uit Berlijn wordt verdubbeld Vreemd geval in Korea Kolendamp Baby in dezelfde slaapkamer bleef gespaard Hoofdschuldige Oradour zou in Zweden zitten UNO-opperbevel beschuldigt Nam Tl De Bredase ontsnapten Twee ton voor Haarlem-Lichtstad Winkels in verlichte wijken 's avonds open, niet op Zondag Ex-leider der N.S.N.A.P. overleden 67e JAARGANG No 172 VRIJDAG 30 JANUARI 1953 297e JAARGANG No 20 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN DAG OF TIEN GELEDEN is te Rot terdam een twintigjarige leerling-journa list van het Rotterdamse Parool door de maréchaussée gearresteerd. Hij had een stukje geschreven over een militaire aan gelegenheid, namelijk de bouw van een luchtvaartpost. Natuurlijk had hij dat niet buiten medeweten van zijn chef gedaan. En zoals uit mededelingen in Het Parool is gebleken had die, het werkstuk van de junior gelezen hebbende, hem opgedragen aan de Voorlichtingsdienst van de lucht strijdkrachten, kortweg bekend als Luvo, te vragen of geen bezwaar tegen publicatie bestond. In de journalistieke gang van za ken is dit een gewoon geval. De Luvo, van de inhoud van het stuk op de hoogte ge steld, zou geen bezwaar hebben gehad en dientengevolge kwam het tot publicatie. Na enige dagen werd de leerling-journalist bij de maréchaussée geroepen en tot zijn ver bazing in arrest gesteld. Hij bleef vier da gen gevangen en werd daarna vrijgelaten. Zijn chef kreeg tenslotte nog een proces verbaal en inmiddels was een adjudant onderofficier krijgstuchtelijk gestraft. Bij zonderheden, die in het bewuste stuk voor kwamen, hadden grotendeels al in andere publicaties vande overheid zelf ge staan. Het weekblad Vrij Nederland, dat ook op dit laatste punt de aandacht vestigt, schrijft naar aanleiding van dit geval over zoekgeraakte logica. Het vraagt: „Dacht u dat in het artikel nu juist die geheimen waren geopenbaard, die de in Nederland werkende spionnen nog niet wisten? En worden zulke geheimen dan zomaar aan een willekeurige journalist uitgeleverd en door de Voorlichtingsdienst over het hoofd gezien? Dat kan immers niet! Maar waar om doet de arresterende en straffende in stantie dan zo onbegrijpelijk? Een onder zoek hiernaar zou tenminste evenzeer de moeite lonen." Wij zijn evenals Vrij Nederland nogal verlangend naar opheldering van dit raad selachtig geval. Ook ons ontgaat de logica in de gang van zaken. Het betrokken dag blad zal de aangelegenheid wel zelf behar tigen, maar er zit meer aan vast. Tot dusver is de zeer onprettige indruk blijven bestaan, dat een instemming met publicatie van een stuk door de betrokken overheids-instantie de schrijver niet heeft gevrijwaard van ver volging, zelfs niet van arrestatie. Dit laat ste is namelijk nog een extra-vraagpunt in het geval: waarom moest hij eigenlijk vier dagen worden vastgehouden? Publicatie van militaire geheimen is strafbaar, tenminste wanneer die met op zet geschiedt of het vermoeden aanwezig kan zijn, dat er sprake van geheimen is. Maar noch opzet, noch zulk vermoeden kan meer aanwezig zijn als door de aangewezen militaire instantie „geen bezwaar" is ge antwoord. Hoe moet dat nu eigenlijk voortaan gaan? Dat het in het onderhavige geval een leerling-journalist betroffen heeft, dus een onervaren beginneling in het vak, maakt het geval in zijn huidig aspect nog minder aangenaam. Het werk van leerling-journa listen wordt op redacties natuurlijk steeds gecontroleerd. Ook in dit geval is dat dan ook geschied; des te verwonderlijker schijnt het dat deze jongeman persoonlijk aan sprakelijk is gesteld. Dit temeer omdat in het algeméén de hoofdredacteur aanspra kelijk pleegt te worden geacht; een stand punt dat m.i. juist is. Eigenlijk hadden wij verwacht dat het Rotterdamse geval na de vrijlating van de leerling-journalist wel enige opheldering gekregen zou hebben, maar die is uitgebleven. De vraag rijst of er misschien vragen door een Kamerlid over gesteld zullen worden. Overbodig zijn die zeker niet. Het betreft hier immers niet alleen dit speciale geval, maar de toepas sing der vrijheid van drukpers, zoals die is neergelegd in art. 7 van de Grondwet, in het algemeen. Als zich te dien aanzien enig raadsel voordoet is het in de eerste plaats aan de pers, daarvan oplossing te vragen. Het betreft bovendien een algemeen belang. R. P. Te Amsterdam is op 79-jarige leeftijd overleden dr. C. R. de Klerk. Dr. De Klerk is redacteur geweest van het kunstenaars tijdschrift Van onze Tijd, redigeerde enige tijd met zijn echtgenote Maria Viola De Katholieke Illustratie en is voorts enkele jaren als redacteur aan het dagblad De Tijd verbonden geweest. Hij verzorgde onder meer de complete Vondeluitgaven van de Wereldbibliotheek. In 1937 ontving hij het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte van de ge meente-universiteit van Amsterdam. BERLIJN (Reuter). Naar verwacht wordt zal de luchtbrug, die politieke vluchtelingen uit West-Berlijn naar West- Duitsland voert, haar capaciteit in dit jaar verdubbelen. West-Berlijnse functionarissen hebben Reuter medegedeeld, dat de huidige capa citeit 5.000 vluchtelingen per maand is, hetgeen te gering geacht wordt met het oog op de sterk toegenomen stroom van vluch telingen. Binnenkort zullen zes Britse vlieg tuigen en een Amerikaanse Dakota aan het vervoer deelnemen. Door de slechte weers omstandigheden is er een achterstand van 800 mensen. Deze achterstand zal eerst in gehaald moeten worden. Het vorige jaar kwamen 118.000 vluchtelingen in West- Berlijn. Van hen werden slechts 50.000 als politieke uitgewekenen erkend. Een woordvoerder van de hoge commis saris van de U.N.O. voor vluchtelingen, de Nederlander mr. G. J. van Heuven Goed hart, die zijn bureau in Genève heeft, heeft medegedeeld, dat binnenkort een vertegen woordiger van het hoge-commissariaat naar Berlijn zal vliegen om het verlenen van mogelijke financiële hulp te bespre ken. De Nederlander F. M. Kooijman is met deze opdracht belast. De West-Duitse bondsdagcommissie voor zaken geheel Duitsland betreffende heeft besloten, het aantal vluchtelingen uit het Oosten, dat per maand tot de bondsrepu bliek wordt toegelaten, van 1000 tot 1200 te verhogen, teneinde de vluchtèlingen- kampen in West-Berlijn te ontlasten. Jongste door Cas Oorthuis vervaardigde foto van prinses Beatrix, die morgen haar vijftiende verjaardag viert. WASHINGTON (Reuter) De republi keinse afgevaardigde Hoffman heeft Don derdag het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden verzocht van minister Wilson (Defensie) een volledige verklaring te eisen over een Amerikaanse aanval in Korea, die Maandag 19 Januari voor een aantal gene raals en oorlogscorrespondenten werd uit gevoerd. De toeschouwers hadden, met een in gekleurde omslag gebonden programma in de hand, uit een bunker de aanval van Amerikaanse infanterie kunnen volgen, tot de soldaten in moordend Noordelijk sper vuur terecht kwamen en zich terug moesten trekken. Hoffman wil weten, of de gasten getuige waren van een voorstelling gelijkend op de „gladiatoren-spelen" in het oude Rome, of dat de aanval gerechtvaardigd was door militaire oogmerken. Ook het Britse Labour-parlementslid Fernyhough heeft verklaard, dat hij vra gen zal stellen naar aanleiding van deze aanval waarbij de U.N.O.-troepen verliezen leden. Hij zal minister Eden verzoeken bij de U.N.O. stappen te ondernemen. PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft in een witboek, waarin de noodzaak van een Europees leger en een onafhanke lijk West-Duitsland wordt uiteengezet, de Nationale Vergadering gewaarschuwd, dat „slechts op continentale schaal georgani seerde eenheden in de toekomst kunnen blijven bestaan." „Geconfronteerd met het Oostelijk blok, waar het militaire en economische poten tieel van honderden millioenen mensen is geïntegreerd, gevoelt Europa in toenemen de mate de noodzaak om zichzelf te ver enigen en om een gemeenschappelijke markt te stichten, zonder welke de natio nale economieën tot stilstand en op de duur tot totale ondergang zullen zijn gedoemd," aldus dit witboek, dat door de gehele Franse regering is goedgekeurd. „Hoe teleurstellend de huidige houding ook moge zijn," aldus het witboek, „het is van essentieel belang, dat de deur open blijft voor hervatting van algemene bespre kingen met de Sovjet-Unie." Er bestaan alle redenen om te geloven, dat de kansen op een regeling zullen toe nemen met de kracht van de vreedzame coalitie van Westelijke landen." Het witboek werd uitgegeven op het ogenblik, dat de regering het wetsontwerp voor ratificatie van het EVG-verdrag en de conventies van Bonn met West-Duits land indiende. Men verwacht, dat het parlement zich niet binnen de komende drie maanden over ratificatie zal uitspx-eken. Eerst zullen par lementscommissies de tekst der verdragen en der aanvullende protocollen bestudei-en. In het witboek wordt voorts^ verklaard, dat er geen oplossing van het Duitse vraag stuk buiten Europa en geen Europa, zonder dat Duitsland zijn plaats daarin inneemt, kan bestaan. Dit vormt een der hoek stenen van het Franse regeringsbeleid. Het eei'ste doel van de geallieerde stx-a- tegie is, aldus dit witboek, Europa zover als maar mogelijk is naar het Oosten te verdedigen, hetgeen op de duur, zonder West-Duitse bijdrage, onmogelijk zou blijken. Twee bezwaren Een neutraal en gewapend Duitsland zou volgens de Franse regering in een Europa, dat door Amerikaanse en Britse troepen zou zijn verlaten en dat onder druk van de Russische militaire macht zou staan, een voortdurend gevaar voor de vrede op- levei-en. Een dergelijk Duitsland zou zwe ven tussen twee gevaarlijke uitersten: een kruistocht tegen het Oosten om de ver loren gebieden te heroveren of een over eenkomst met het Oosten om daai'door de terugkeer van die gebieden te verkrijgen. Dit zou dezelfde voorwaarden scheppen als die welke leidden tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog, aldus het witboek. De Franse regering zegt verder, dat een Europees leger nooit gebruikt kan worden ter verwezenlijking van nationale aanspra ken. De voorgestelde regeling, aldus het witboek, sluit de mogelijkheid van „de vorming van een nieuw, onafhankelijk arsenaal in Duitsland, dat een gevaar voor de vrede zou betekenen, uit." In het gehucht Sasput bij Schoondijke werd gisteren bemerkt, dat het echtpaar K. door kolendampvergiftiging om het leven was gekomen. Waarschijnlijk is dit reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag ge beurd. Het dochtertje van ruim twee jaar, dat boven sliep en een dochtertje van zes weken, dat zich in de slaapkamer bij de ouders bevond, bleven gespaard. De kachel, waaruit de kolendamp afkom stig was, stond in de slaapkamer. De moeder van de heer K., die Donder dag met een schoondochter een bezoek aan het echtpaar wilde brengen, vond de deur gesloten, maar zag tot haar verbazing, dat het tweejarig dochtertje boven voor een raam stond. Zij vermoedde onraad, waarop haar schoondochter, geholpen door buren, die het meisje ook hadden gezien, door het raam naar binnen klom. Daar zag zij dat zowel de 31-jax-ige vrouw als de 28-jarige man dood op bed lagen. Dat de baby niet is omgekomen, is naar men meent te dan ken aan het feit, dat het bedje, waarin het kind sliep, vrij hoog stond. De toestahd van de kinderen gaat vooruit. PARIJS, (Reuter). Oudstrijders en voormalige krijgsgevangenen en gedepor teerden in Elzas-Lotharingen hebben een brief naar de Zweedse ambassade te Parijs gezonden, waarin zij verklaren dat volgens een „goedgefundeerd gerucht" ka pitein Otto Kahn, de Duitser die als hoofd schuldige voor het bloedbad in Oradour wordt beschouwd, zich thans in Zweden bevindt. De Amerikaanse stafchef, generaal Lawton Collins, zal verzocht worden aan het Congres verslag uit te brengen over de bewuste aanval, aldus heeft de republi keinse afgevaardigde Dewey Short mede gedeeld. Het ministerie van Defensie heeft reeds om gegevens gevraagd. In militaire kringen in Tokio is men geneigd te menen, dat er spoedig een eind zal komen aan de stationnaire toestand in Korea, die reeds bijna twee jaar duurt. Men denkt, dat dit voorjaar of wellicht eerder, de ene partij of de andere een doorbraak zal pogen te forceren. De Noor delijken zouden 't initiatief kunnen nemen teneinde de plannen van de U.N.O. te ver ijdelen. Uit communistische radio-uitzen dingen en berichten over troepenbewegin gen en transporten van materiaal in Noord- Korea zou, aldus genoemde kringen, afge leid kunnen worden, dat de Noordelijken de speculaties over een landing van de U.N.O. ten Noorden van de huidige frontlinie ernstig nemen. Het laatste grote Noordelijke offensief wex-d in Mei 1951 aan het centrale front tot stilstand gebracht. Sindsdien is van gezaghebbende zijde geschat, dat de Noor delijken, zowel wat betreft troepen als ar tillerie, een overmacht van twee of drie tegen een hadden opgebouwd. Vex*der houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de Noordelijken een meerderheid in de lucht boven het slagveld zouden willen verkrij gen om het offehsief te kunnen dekken. Men weet, dat de Noordelijken meer vliegtuigen hebben dan de U.N.O. TOKIO (Reuter). Het opperbevel van de U.N.O. in Korea beschuldigt de Nooi'd- Koreaanse afgevaardigden bij de bestands- ondex-handelingen te Panmoendjom, gene raal Nam II en generaal Lee San Djo er van verantwoordelijk te zijn voor de krijgsgevangenenopstanden op de eilanden Koje en Tsjedjoe. Uit geheime rapporten was gebleken, aldus het opperbevel, dat zij de plannen hadden gemaakt en de leiding hadden ge had. Z i p o 1 i Wie zijn leven door onmatig drin ken verkort drinkt tegelijk meer en minder dan een ander. BONN (United Press). De Nederlandse regering heeft gisteren formeel aan de West-Duitse bondsregering de uitlevering gevraagd van de beide in Duitsland gear resteerde ontsnapten uit de gevangenis van Breda. De twee gearresteerden, Bikker en Faber bevinden zich respectievelijk in Hamm en Düsseldorf in de gevangenis. In bevoegde regeringskringen in Bonn wordt met betrekking tot het verzoek de vraag gesteld of en hoe de Nederlanders de voor een uitlevering vereiste verklaring van „Gegenseitigkeit", een verklaring dat ook Nederland in soortgelijke gevallen per sonen aan Duitsland zal uitleveren, waar borgen willen. Een beslissing over de uit levering ligt thans bovendien bij de ge rechtshoven in Hamm en Düsseldorf. Wanneer geen garantie voor „Gegensei tigkeit" gegeven wordt, zo wordt in deze regeringskringen gezegd, dan is het in ieder geval de vraag of de gerechtelijke instan ties aan het verzoek kunnen voldoen. Vol gens het bestaande Nederlandse recht zal het echter moeilijk zijn een dergelijke ver klaring te verstrekken, omdat tussen Bonn en Den Haag geen uitleveringsverdrag be staat, iets dat volgens de Nederlandse wet ten voorwaarde is voor elke uitlevering. (A.N.P.). Wanneer de rechtbanken niet tot een uitspraak zouden komen voor de termijn van twee maanden verstreken is, waarbinnen de gearx-esteerden volgens de Duitse wet uit voorlopige hechtenis zou den moeten worden ontslagen, dan behoeft dit nog geenszins te betekenen, dat de bei de ontvluchten dan op vrije voeten zouden komen. Zou dit geval zich voordoen of zou de Duitse wetgeving onoverkomelijke bezwa ren tegen uitlevering blijken te bevatten, dan rest nog altijd de mogelijkheid, dat de Britse bezettingsautoriteiten gebruik ma ken van de bevoegdheden, die zij zich in zake uitlevering en uitwijzing van onge- i wenste elementen nog altijd hebben voor behouden. Voor de Haagse kantonrechter zijn de pleidooien gehouden in de zaak, die de Stich ting Oud-politieke Delinquenten aanhangig heeft gemaakt tegen de Staat der Neder landen en tegen de minister-president, over de schade welke door de stichting ge leden zou zijn tengevolge van de sluiting van het oorlogsgravenkerkhof in de Peel op Zondag 9 November. Voor de stichting trad op mr. J. A. Wolthuis te Groningen. De Staat werd vertegenwoordigd door de rijksadvocaat mr. D. J. Veegens. Mr. Wolthuis betoogde, dat hier de vraag of de stichting een vex-boden organisatie is in het geding is. Dit was, zo zei hij, de voornaamste reden waarom deze zaak aanhangig is gemaakt. „Wij zullen ons stellig aan de uitspraak houden en terstond tot liquidatie ovei-gaan als blijkt, dat wij een verboden vereniging zijn", verklaarde hij. Hij bestreed dat de stichting zou vallen onder het besluit tot ontbinding van land- verraderlijke organisaties, destijds door de Nederlandse regering te Londen uitgevaar digd. „Dit mag dan een stichting zijn van nationaal-socialisten een mens veran dert niet, ook niet in de kampen maar zij heeft geen uitwendige doelstelling. Zij is een sociale instelling en dient uitslui tend de interne belangen van politieke de linquenten", aldus mr. Wolthuis, die er voorts op wees, dat op 4 Juni reeds de Amsterdamse kantonrechter in een andere procedure de stichting als een verboden vereniging had gekenmerkt. „Toen waren wij zo verbluft dat de Londense verorde ning op de proppen kwam dat wij zo snel geen verweer hadden". Mr. Wolthuis bestreed de rechtsgeldig heid van deze Londense verordening, die volgens hem alleen maar zou mogen be staan zo lang de noodtoestand voortduurt. „Mocht de stichting verboden worden", Aan de Haarlemse raad is voorgesteld het crediet voor de versiering en verlichting tijdens de Flora met dertigduizend gulden te verhogen. Zoals men weet had de raad reeds zeventigduizend gulden voor dat doel gevoteerd, waarvan tienduizend gulden bestemd is voor algemene onkosten en propaganda. Nu gebleken is, dat de Haarlemse middenstand zijn taak zeer goed begrepen heeft en reeds voor meer dan zestigduizend guden aan opdrachten voor versiering en verlichting heeft verstrekt, menen B. en W. alleszins gerechtigd te zijn een verhoging van het crediet te vragen. Deze verhoging is noodzakelijk omdat een aantal projecten gewijzigd is. Voorts zijn een aantal straat verenigingen nog in onderhandeling om aan de algemene actie mee te doen, terwijl ook een aantal particulieren bij de verlichting en versiering zal „inhaken". Naar wethouder D. J. A. Geluk ons meedeelde, zal door particulieren en overheid tezamen zeker voor twee ton aan Haarlem-Lichtstad worden besteed. O penstelling van winkels op werkdagen In de vergadering van de gemeenteraad zal aan de orde komen een voorstel van B. en W. om tijdens de Flora winkels open te stellen van 20 tot 23 uur en wel voor een bepaald gebied. Winkels zullen op Zondag gesloten blijven. Aanvankelijk had het college plannen een i-egeling te treffen gelijk in Heemstede, hetgeen neex-komt op openstelling der win kels op werkdagen tot 23.30 uur en op de Zondagen van 12 tot 23.30 uur. Rekening houdende zowel met de van verscheidene zijden kenbaar gemaakte principiële bezwaren tegen openstelling des Zondags, welke bezwaren zowel van winkeliers- als van personeelszijde naar voren zijn gebracht, als met de bezwaren uit sociaal oogpunt, zijn B. en W. van mening, dat des Zoxxdags geen vex-koop- gelegenheid dient te worden verleend. Voor de werkdagen stellen zij voor een openstelling van de winkels in de avond uren van 20 tot 23 uur, evenwel met uit zondering van de avond van de 4e Mei wegens de dodenherdenking. Het gebied, waarvoor voormelde rege ling zou gelden stellen B. en W. de ge meenteraad voor als volgt te bepalen: het gedeelte van de stad, gelegen tussen de Leidsevaart, de Kindex'huissingel, het Bol- werk, het Spaarne en de Zuidgrens der ge meente, alsmede de Spaarnwouderstraat en de Amsterdamstraat en voorts die stiraten, die naar het oox-deel van B. en W. in aan merkelijke mate aan de festiviteiten zullen blijken deel te nemen en alwaar een be langrijke toeloop van vreemdelingen te verwachten is. Een dergelijke regeling willen B. en W. voor de straathandel vast stellen. Het ligt in de bedoeling van B. en W. aan de winkelstand te vragen maatregelen te treffen overuren voor het personeel zoveel mogelijk te vex-mijden en de onvermijde lijke ovei-ux-en door een redelijke beloning te compenseren. Voorts zal een beroep wor den gedaan op de winkelstand om ernstig rekening te houden met de wensen van die pei'soneelleden, die op Goede Vrijdag, Tweede Paasdag en Hemelvaartsdag, welke dagen volgens de Winkelsluitingswet tot de werkdagen gerekend worden, een kerk dienst willen bijwonen. Te Vught is in het centraal ziekenhuis van het gevangeniswezen overleden dr. E. H. van Rappard, de leider van de voorma lige N.S.N.A.P. in ons land die destijds ver oordeeld is tot 20 jaar gevangenisstraf. zo voegde hij er aan toe, dan kunnen wij geen verantwoordelijkheid meer aanvaar den voor eventueel opduikende onder grondse organisaties". Hij bestreed voorts het ax-gument, dat met betrekking tot het bezoek aan het kerkhof de bedreiging van de openbare orde in het geding zou zijn gekomen. „Wij menen, dat er mischieil x-eden was dat de staat zich ergerde, dat op „heldengedenk dag" een Duits kerkhof werd bezocht, maar men mag niet uit persoonlijke erger nis een kerkhof sluiten, zelfs niet als men minister-px-esident is. Wij hebben nooit aanleiding gegeven tot achterdocht. Het is ons als bestuur ontgaan, dat het op 9 No vember Heldengedenkdag was", zo zei mr. Wolthuis. Hij bleef bij zijn eis van schade vergoeding tot een bedrag van f 63.70. De stichting houdt zich voorts de vordering van een bedrag van f 50 voor. Verboden vereniging De rijksadvocaat mr. Veegens grondde het vex'weer tegen de vordering op drie punten: de eisende stichting is een ver boden vereniging en kan dus niet in rechte optreden; in geen geval heeft dr. Drees zich persoonlijk schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad; het voorgenomen ge zamenlijke bezeek aan het oorlogskerkhof in de Peel op 9 November droeg het karak ter van een ongeooxdoofde politieke demon stratie en is dus terecht op last Van de minister van Oorlog verhinderd. Blijkens de stichtingsacte is de stichting opgericht bij notariële acte van 21 Apxdl 1951. Haar oprichters hebben aanvankelijk de fijngevoeligheid gehad haar de naam te geven van „Comité 19451950". Op 17 Juli 1951 heeft men dit gewijzigd in „Stichting Oud-politieke Delinquenten", aldus mr. Veegens. Volgens de stichtingsacte beoogt de stichting „het organiseren van reizen in binnen- en buitenland al of niet met trans migratie- of emigratieoogmerken. Reizen van kleine gezelschappen van Breda naar Kleef zouden daaronder kunnen worden gebracht," zei de rijksadvocaat. Aan de hand van artikelen uit het mede delingenblad dat de stichting uitgeeft, con cludeerde mr. Veegens, dat daarin ver enigd zijn een klein aantal verbitterde NSB'ers, aan wie de sinds 1946 door de elkander opvolgende ministeries gevolgde politiek van invrijheidstelling, gratiever lening en herstel in rechten verspild is ge weest. Zij voeren politieke actie op de oude toon. Daarbij wordt gespeculeerd op het verdriet en het laatste sprankje hoop van de familieleden van de vermiste SS'ers door lange lijsten van namen af te druk ken. Dezelfde methode wordt in Duitsland toegepast om weer enige vat op de mensen te krijgen. Mr. Veegens haalde enige ax'ti- kelen aan uit het mededelingenblad, waarin onder meer gezegd werd: „Wij zijn vogel vrij, want de overheid dekt het officiële gangsterdom met de mantel der liefde"; „De bijzondere rechtspleging is geen recht spraak in de zin der Grondwet, doch niets anders dan verkapte politieke terreur" en „werktuigen van het Kremlin hebben in de na-oorlogse tribunalen het hoogste woord gevoerd." De rijksadvocaat zei dat door deze publicaties van de stichting zonne klaar bewezen is dat zij zich niet beperkt tot sociaal werk, maar wel degelijk tracht het streven van nationaal-socialistische organisaties voort te zetten. Mr. Veegens betoogde, dat de stich ting dus wel degelijk moet worden aangemerkt als een vereniging die strijdig is met de openbare orde en mitsdien bij de wet verboden. In deze zin is' reeds geooi'deeld bij vonnis van dè Amsterdamse kanton rechter mr. HaaSé. Naar aanleiding daaxwan schreef mr. Wolthuis op 28 Juni 1952 aan de raadsvx-ouwe van de tegenpartij: „Bij informatie vernamen wij, dat het vonnis gewezen was door een zekere mr. Haase. Wij moeten nu nog informeren of mr. Haase een Jood is." De rijksadvocaat was voorts van mening, dat de vordering tegen dr. Drees van iedere grond ontbloot was, omdat de minister van Oorlog in deze naar vrij inzicht heeft ge handeld. Ten aanzien van het demonstratief karakter van het voorgenomen bezoek ver wees mr. Veegens wederom naar het mede delingenblad van de stichting waarin over de 9de November wordt gezegd: „Dan zullen worden herdacht allen die in de strijd voor een verenigd Europa hun leven hebben gelaten. Niet alleen zij, die op de slagvelden zijn gevallen, maar ook zij, die na de capitulatie zijn geëxecuteerd of zijn gestorven ten gevolge van de behandeling in de concentratiekampen." Tenslotte betoogde de rijksadvocaat dat 9 November geen „heldengedenkdag" is, maar de herdenking van de gesneuvelden op de dag van de mislukte opstand te Mün- chen in 1923, die tien jaar later gevolgd is door de overneming van de macht in Duits land. Dit stond eveneens te lezen in het mededelingenblad: „De herdenking op 9 November suggereex-t de gedachte: het is eens mislukt, maar wij komen terug." Terecht is daarin een bedenkelijke demon stratie gezien, al is het groepje nu nog klein," zo besloot mr. Veegens. De kantonrechter zal 14 Februari uit spraak doen. *x»oococoon >^ocax>occormirmxocooa* oorx-oooooooc TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. 31 Januari Zon op 8.22 uur. onder 17.26 uur. Maan op 19.18 uur. onder 8.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 30 Januari Hoog water: 4.18 en 16.28 uur. Laag water: 12.16 en uur. Zaterdag 31 Januari Hoog water: 4.51 en 17.00 uur. Laag water: 0.33 en 12.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1