Oproep aan collectanten Huizenhoge zee speelde met tientallen schepen Tweehonderd meldingen over schade aan daken en huizen HcürtcUstka Ontwortelde bomen versperden op tal van plaatsen de wegen Kledinginzameling in Bloemendaal reeds gisteravond groot succes Spontane hulp uit Heemstede IJmuidense trawler en sleep met zes runners vermist Haarlems brandweer paraat De treinenloop Gefusilleerden herdacht Twee boerderijen en een café uitgebrand MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 De afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis zal op Woensdag 4 Februari een straatcollecte houden ten behoeve van de slachtoffers van de nationale ramp. Het bestuur verzoekt alle personen van 16 jaar en ouder, die in staat zijn hiervoor als collectanten op te treden, zich op te geven bij het afdelingssecretariaat van het Rode Kruis, PaviljoensSaan 3 te Haarlem. Aanmelding, liefst persoonlijk, kan geschieden tot Dinsdagavond 3 Februari 22 uur. Men kan zich beschikbaar stellen voor de ochtendcollecte van 8.00—12.30 uur of voor de middagcollectie van 12.30—17 uur. Burgerlijke Stand van Haarlem Runners gered Talrijke extra trams naar Zandvoort „Roverssymphonie" nu ten bate van Rampenfonds G. Wit heeft politie-dienst verlaten Bidstond in Immanuelkerk Werkelijk schone handen Bridgen voor het Rampenfonds Flora alleen glasschade Plechtigheid in het Stadhuis Tien brandweercorpsen te Wognum in actie Op de door de storm tot grote hoogte op gezweepte zee hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag en in de loop van de volgende dag tientallen schepen hulpeloos rondgezwalkt, terwijl de marconisten met de doorzetting van in nood verkerenden noodseinen uitzonden om redding 'en sleep boothulp. Dwars voor Texel verloor de Duitse sleep boot Gulosenfjord haar sleep, de tanklich- ter Odes. Men vreest voor het leven van de zes runners, die zich aan boord bevin den. De reddingboot Prins Hendrik heeft tevergeefs naar de lichter gezocht. Hedenmorgen vroeg heerste er in IJmui- den ernstige ongerustheid over het lot van de stoomtrawler „Katharina Duyvis",eigen dom van de V.E.M. Het schip is nog ge praaid door de kotter Nehim no. 1. De trawler bevond zich Zaterdag in de storm op ongeveer 14 graden Noordwest van IJmuiden en had een kapot geslagen brug. Scheveningen radio heeft de schepen ver zocht uit te zien naar de „Katharina Duy vis". Als laatste positie werd opgegeven 20 mijl Noord-IJmuiden. In de IJmuidense haven verkeerde de Poolse treiler Korab 2 in zinkende toestand. Toen het water zakte, werd het gevaar voor het schip minder. Het Deense m.s. Annam (6726 ton) ver keerde voor Hoek van Holland in moeilijk heden. De reddingboot Jan Leis haalde 21 van de 24 opvarenden van boord. Later zag de kapitein kans zijn schip veilig de mond van de Waterweg binnen te loodsen. De Jan Leis heeft bij deze redding schade op gelopen aan het roer. De reddingboot van Breskens verving de Jan Leis. De Duitse tankboot Julius Rütgers (800 ton) werd bij Zandvoort op het strand ge worpen. Daarover is elders in dit blad be richt. Het Indiase s.s. Jala Ketu (7180 ton) dreef op 80 mijl ten Zuiden van Terschel ling rond met een defecte stuurinrichting. Het anker was weggeslagen. Later seinde het schip dat de schade voorlopig was ge repareerd en dat het opstoomde naar de Maasstad. Het Franse s.s. Carthage (2709 ton) ge raakte drie mijl uit de kust ter hoogte van Noordwijk stuurloos. Het schip wierp zijn anker uit. De reddingboot Neeltje Jacoba voer er heen, maar was niet nodig. De Carthage bleef sleepboothulp vragen. Toen de storm minder werd probeerde het met een provisorisch herstelde stuurinrichting Zuidwaarts te koersen, maar later raakte de Carthage bij Scheveningen aan de grond en opnieuw werd om assistentie verzocht. Het Duitse s.s. Industria (3353 ton) kwam voor Hoek van Holland in moeilijk heden. De ankers waren losgeslagen. Het schip verzocht dringend om assistentie. Het Deense, s.s. Anne Thron (1661) raak te op 120 mijl ten Noorden van IJmuiden in nood en kreeg hulp van het Nederlandse s:s. Kota-Agoeng. Doordat de lading van de Nederlandse kustvaarder Franka II (487 ton) was gaan schuiven, had ook dit schip noodseinen uit gezonden. Het bevond zich toen bij de Ter- schellingerbank en werd vrijwel als ver loren beschouwd. De reddingboot Insulinde uit Oost-Mahorn kwam de coaster te hulp en begeleidde het zwaar hellende schip naar de Eems, waar de Franka II behouden binnenvoer. De Insulinde werd op de te rugweg naar Oost-Mahorn bijna op haar kant geworpen door de woeste golfslag. Dat er niemand van het schip is geslagen is te danken aan het feit dat allen zich met rie men aan hun plaatsen hadden vastgebon den. De Panamese tanker Barbara Ann (8718 ton) heeft Westelijk van Hoek van Holland een ernstig lek gekregen. De tanker voer naar Hoek van Holland en ging daar voor anker om beter weer af te wachten. De sleepboot Schelde van L. Smit en Co., die op de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland op een strekdam was gelopen en als verloren werd beschouwd, is des avonds door twee sleepboten vlot getrokken. Ter hoogte van West-Schouwen verkeer de het Finse schip Bore VI in nood. Het schip, dat 1380 ton meet, kon geen assisten tie krijgen. De reddingboten van Veere en Ouddorp moesten in verband met de ge vaarlijke waterstand terugkeren. Het Britse schip Selby (1039 ton) ver- keerde 32 mijl van IJmuiden in moeilijk heden. De lading van het schip was gaan schuiven. Het schip is in de buitenhaven van IJmuiden voor anker gegaan. Voor de kust van Terheide, gemeente Monster is de 175 ton metende Groningse HAARLEM, 31 Januari 1953 ONDERTROUWD: 31 Jan., Th. A. Aarts en H. J. M. Hilterman. BEVALLEN van een zoon: 28 Jan., C. J. M. HofsteeSpoelder; C. J. R .M. de Vries —Jansen; 30 Jan., J. Negerman—Spoor; J. C. E. Wiersma—Dijkman. BEVALLEN van een dochter 30 Jan., W. HeerensMoerkerk; J. van der Staaijvan der Plas; J. van Esveld—Havenaar; 31 Jan., J. C. Netz—de Jong. OVERLEDEN: 28 Jan., S. E. Heimig— Lammerts, 75 j., Kamperstraat; 29 Jan., H. van der Leek, 79 j., Uit den Boschstraat; C. Oudendijk, 55 j., Reitzstraat; 30 Jan., J. M. KoningVelting, 72 j., Leidsevaart. zijn kustvaarder Elizabeth aan de grond gelo pen. Na zeer veel moeite is men er Zondag morgen in geslaagd de vier opvarenden van boord te halen. Het Russische s.s. Enisei seinde dat het zich op 30 mijl van Den Helder in nood be vond. Het lichtschip Goeree is afgedreven. Er is grote schade aan boord. Onder andere is de stuurhut ingedrukt. He^Nederlandse tankvaartuig Tiba 5239 ton) "eeft ten Westen van Breskens roerquadrant gebroken. Bij Texel zit een vissersvaartuig aan de grond. De motorreddingboot Joan Hudson uit Cocksdorp zal pogen assistentie te ver lenen. Het Engelse s.s. Seabrook meldde dat het 30 graden Noordwest van Hoek van Holland was lekgeraakt en zich in nood be vond. Hedenochtend is het de bemanning van de reddingboot Prins Hendrik uit Dén Hel der gelukt het wrak te vinden van de 1600 ton metende tanklichter Oder van de maatschappij Esso te Hamburg, die van de sleepboot Gulosenfjord was losgeslagen en vermist werd. In de buurt van Texel heeft de Prins Hendrik de 4 Duitsers en Z Hollanders van het wrak aan boord genomen. De redding boot is daarna op weg naar Den Helder gegaan. De N.Z.H. heeft gistermiddag met tien bussen een zes-minutendienst onderhou den tussen het Haarlemse station en Zand voort, via de Zeeweg en de boulevard. Er was zo'n geweldig grote toeloop op de trams naar de badplaats, dat de directie van de vervoermaatschappij zich genood zaakt zag al het beschikbax~e materieel in gebruik te nemen. Chefs in. burger en in allerijl opgeroepen conducteurs deden hun uiterste best cm een vlot vervoer te hand haven. Men verklaarde ons, dat er zeker tweemaal zoveel reizigers waren als op de drukste vacantiedag in de zomer. Pas tegen zeven uur konden de extra-treinstellen naar de' remise terugkeren. Ook het verkeer langs de weg, speciaal dat van automobilisten, naar het geteister de Zandvooi't was bijzonder omvangrijk. De op Zaterdagavond 7 Februari in het Concertgebouw te geven uitvoering van „De Rovei-ssymphonie" door de Haarlem se Orkestvereniging onder leiding van Jacques Moolenijzer zal doorgaan ten bate van het Nationaal Rampenfonds en dus niet, zoals aanvankelijk was vastgesteld, ter versterking van de kas van de vereni ging Vrienden van de H.O.V. Eveneens komt aan het Nationaal Ram penfonds ten goede de opbrengst van het operaconcert door het koor „Bel Canto" op Donderdag 5 Februari in de Haarlemse Concertzaal. De solisten zijn de sopi-aan Marisa Mari, de alt Mimi Aarden (onder meer in het slotkoor van „Carmen") en de tenor Arthur Hodgveld. Dezen staan twee derde van hun honorarium voor dit doel af. De Koninklijke Liedei-tafel „Zang en Vriendschap" heeft besloten op 23 Fe- bruax-i in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een extra-uitvoering te geven ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Er zal een belangwekkend pi-ogramma met be kende solisten worden samengesteld. Na zevenendertig jaar bij de Haarlemse politie werkzaam te zijn geweest heeft de heer G. Wit, thans adjudant bij de recher che, de dienst met pensioen verlaten. In het hoofdbureau van politie is Zatei-dag een afscheidsbijeenkomst gehouden, waar op gesproken hebben de heren J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie, W. J. Gor ter, commissaris en hoofd van de justitiële dienst, A. L. de Boer, voorzitter van het corpsfonds, L. P. van der Mey, voorzitter van de Politie Sportvereniging en D. Langbroek, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Christelijke Politie-ambte- narenbond. De heer Wit zijn enige geschenken aan geboden, o.a. een vulpen namens het corps fonds en een geschenk in enveloppe en een portefeuille van de recherche. In Heemstede is Zondagavond op een spoedvergadering van Burgemeester en Wethouders besloten dat vanmiddag per auto kleding en dekking bij de inwoners zal worden opgehaald. Deze maatregel werd vanmorgen per luidsprekersauto in het dorp bekend ge maakt. De collecte heeft, evenals in Haarlem en Bloemendaal, op Woensdag 4 Februari plaats. Zondagmiddag om twee uur is een eerste hulpcolonne uit Heemstede vertrokken, an derhalf uur later gevolgd door een tweede. Tezamen ongeveer zestig personen, waar onder Haarlemse advocaten, leerlingen van de M.T.S. te Haarlem en Heemsteedse vrij willigers uit alle delen aer bevolking. De technische voorbereiding was in han den van de korpschef van politie, de heer A. Berentsen, de uitrusting werd geleverd door het gemeentebedrijf van Publieke Werken. Het gezelschap reist met twee grote auto bussen, waarin het zo lang het nodig is ge huisvest kan blijven. De fractievoorzitters van' de vier grootste Heemsteedse politieke partijen (K. V. P., V. V. D., Prot. Christelijke en P. v. d. A.) hebben het college van Burgemeester en Wethouders verzocht vijfduizend gulden ter leniging van de nood onder slachtoffers ter beschikking te stellen. Naar aanleiding van de overstromings rampen wordt Woensdagavond om acht uur in de Immanuelkerk aan de Van Eg- mondstraat een bidstond gehouden, uit gaande van de Hervormde Gemeente van Schoten (Haarlem-Noord). DE Haaidemmers hebben Zaterdagavond en Zondag ervaren, dat er in de stad een brandweer is, waarop zij kunnen vertrouwen en dat die brandweer leden heeft, die zich bij nacht en ontij beschikbaar stellen om het gevaar te kei-en. Van Zaterdag middag tot Zondagavond kwamen er in de seinzaal van de brandweerkazerne ruim tweehonderd meldingen binnen over schade aan daken, enzovoort, veroorzaakt door de storm en als vermoed werd, dat er gevaar di-eigde zorgde de leiding er voor, dat leden van de brandweer er op uit trokken. Zaterdagavond begon het al met mel dingen, soms twee a drie tegelijk. Indien bleek, dat er een paar dakpannen stuk waren, zodat ogenblikkelijk uitrukken van een der wagens niet vereist was, dan werd ae melding op een aparte lijst geplaatst, doch kreeg men de indruk, dat er gevaar voor het publiek kon bestaan, dan rukte een speciaal voor dit doel gevormde ploeg uit. „Een voorgevel staat op het punt in te storten," was Zaterdagavond een melding uit Spaarndam en dat betekende, dat er onmiddellijk geholpen moest worden. Toen de brandweer verscheen was het al te laat, want de storm was zo hevig, dat de gevel reeds ixxgestort was voor haar komst. Het betrof hier een woning aan de dijk te Spaarndam, bewoond door de drie ënvijftigjarige heer A. C. Kleer. Deze stond juist voor zijn woning, toen de gevel instortte; hij kreeg een deel over zijn lichaam en brak een dijbeen. De plaatselijke arts heeft de heer Kleer, die gedeeltelijk onder het puin bedolven lag, de eerste hulp verleend, waarna het slachtoffer ter verpleging naar het zieken huis Joannes de Deo te Haarlem is over gebracht. Voor de brandweer bleef nog een taak over, want de kap van het huis moest ge- schoord wox-den. Intussen bleek, dat er op het Vissers einde een schoorsteenbrandje woedde. De brandweer was in de buurt en heeft haar medewerking verleend. Tot twee uur in de nacht van Zaterdag op Zondag kwamen de meldingen binnen. Daarna waren de Haax-lemmei"s blijkbaar in diepe slaap en zij hoorden niet, welk ver nielend werk de storm verrichtte. Om zes uur en latei-, toen het begon te schemei-en, kwamen de berichten weer binnen. Het werd nodig geacht een speciale post in Haarlem-Noord op te richten. Dit had tot gevolgd, dat een bewoner van de Mina- hassastraat in grote bewondering voor de brandweer kwam, want spoedig nadat hij gemeld had, dat er een schoorsteenbrandje was, verscheen er een vrijwilliger, om assistentie te verlenen. Brandje in de Fieter Kiesstraat De commandant had er voor gezorgd, dat als er brand mocht uitbreken er voldoende personeel aanwezig was om hulp te ver lenen. Slechts eenmaal werd er gemeld, dat er brand was en wel in een winkel aan de Pieter Kiesstraat 36. In een schoorsteen had zich een ontploffing voor gedaan, waardoor een buitenmuur aan het wankelen raakte. De brandweerlieden wisten er raad mee en voorkwamen gevaar voor de bewoners en publiek. Pinakel van zandsteen stortte omlaag Van de Grote Kerk, aan de zijde van de Lepelstraat is Zondag een deel van een pinakel van zandsteen omlaag gestort en het maakte een gat van dertig centimeter in de grond. Ook vielen er kleine stukken muur in de Lepelstraat. Om gevaar te voor komen is er in de buurt van de Gi'ote Kerk gepost. Sc Twee wagens van de brandweer en vrij willigers met hun eigen auto, voorzien van gereedschappen, reden de gehele Zondag door de stad. Was een zinken dakgoot om laag gehaald, waren er voorzieningen ge troffen aan het dak of was een antenne gesloopt, dan werd contact gezocht met de brandweerkazerne en men kreeg bericht, waarheen men zich moest begeven. Een lid van de eerste hulp maakte deel uit van de ploeg en moest verscheidene kei-en in actie komen om gewonden te verbinden. In de seinzaal van het voltallige brand weercollege in touw, om maatregelen te treffen, waardoor het mogelijk was spoedig hulp te verlenen, waar nodig was. ADVERTENTIE Een prachtig middel om de vuilste handen dadelijk schoon te krijgen. Thans gebracht in handige ver pakking voor Uw gezin (oen Turco-product) BEVAT LANOLINE In aantrekkelijke sirooidoos verkrijgbaar bij Uw drogist N.V. GREVOS. ROTTERDAM De dienst „Hout en Plantsoenen" heeft het afgelopen weekeinde druk werk gehad met de tientallen bomen die op Haarlems territoir werden ontworteld op te ruimen. Vele daarvan lagen dwars over de wegen, zodat zij een obstakel voor het verkeer vormden. Inzonderheid was dat het geval met een paar woudreuzen op het Staten Bolwerk en met een zware boom in de tuin van de Basiliek die dwars over de Leidse vaart plofte. Een iep bij de Prins Hendrikstraat dook in de Leidsevaart. In Den Hout was de schade het grootst bij de Fonteinlaan, de Spanjaardslaan, de Helenalaan en de Craijenestersingel. Op het Frans Halsplein werd een reusachtige iep, die op be zwijken stond, uitgehakt. Op verzoek van de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, heeft men Zondagmiddag van de kansels der Protestantse en Rooms-Katholieke kerken laten aflezen, dat in de gemeente terstond op een drietal plaatsen met de inzameling van kleding- en dekkingstuk ken begonnen zou worden. Het was even eens nog mogelijk deze aankondiging te doen uitgaan over de zender van de Gere formeerde Kerk. De inzameling van goede ren zal vanochtend van half negen af wor den voortgezet, waarvoor in elk der vier wijken van de gemeente Bloemendaal in- zamelingspunten zijn gevestigd. In Bloe mendaal werd hiervoor gekozen het kan toor van het gemeentelijk gas- en water leidingbedrijf op de hoek van de Bloemen- daalseweg en de Donkerelaan tegenover de irigang van „Huize Wildhoef'. Het inza- melingspunt in Overveen is Ifiet Raadhuis. In Aerdenhout stelden de familie Dekker, Spiegelenburghlaan 5 en in Vogelenzang de familie Barnaart, „Huis te Vogelenzang", hun woning beschikbaar om de goederen te doen verzamelen. Vanmorgen zal een begin worden gemaakt de goederen naar het intendance-depot van het Roode Kruis in Den Haag te vervoeren. Vanuit dit punt worden de goederen over de geteisterde gebieden verdeeld. Toen gisterenavond om tien uur de deu ren van de inzamelingsgebouwen in Bloe mendaal werden gesloten, zijn de talrijke vrijwilligers waaronder mevrouw A. C. den Tex-bax-onesse Bentinck, wethouders en raadsleden tot ver na middernacht nog uren bezig geweest alle ontvangen goederen te sorteren. Wij hebben met ont zag gekeken op de inzamelingsplaatsen in Overveen en Bloemendaal naar de enorme hoeveelheden kleren costuums, jassen, dekens, duizenden paren schoenen en al die zo belangi-ijke stukken om de eerste nood te lenigen die men in die luttele uren bijeen had gebracht. Het Raadhuis geleek veel op een kleding- en schoenen- pakhuis, in de raadszaal was men bezig de ontvangen goederen te sorteren; de enorme hoeveelheid deed denken aan over laden toonbanken in een groot warenhuis. Het raadslid mevrouw J. Fahrenfort- De bridgeclub „Boekenrode" uit Heem stede organiseei-t Zaterdagavond aanstaan de een grote- bridge-drive, waarvan de ba ten ten goede komen aan het Rampen fonds. Voor deze drive kan iedereen in schrijven ,ook degenen die niet bij een vereniging zijn aangesloten. In Bloemendaal woei de storm vele bomen om, rukte pannen van de daken en veroor zaakte een enorme chaos en schade op het Bloemendaalse strand, waarheen duizenden Zondag gedurende de gehele dag trokken, zodat op een gegeven moment bij de kop Zeeweg het gehele verkeer stil lag. Zaterdagavond is op de Kennemerweg een ongeluk gebeurd, dat nog goed is af- Zwaarbeschadigde woningen in Raamsdonckveer. gelopen, doch ernstige gevolgen had kun nen hebben. Een van de grotere bomen waaide om, juist op het moment, dat een autobus van de N.Z.H.V.M. van de lijn dienst naar Velserend passeerde. De boom kwam terecht op het schot achter de zit plaats van de chauffeur. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en de bus kon op eigen gelegenheid naar de garage rijden. Eerder op de avond waren reeds meldin gen van omgevallen bomen binnen geko men. Het begon op de Bloemendaalseweg in Overveen, waar een zware tak van een boom in de tuin van dr. Krijger afknapte en er de oorzaak van was dat tevens een lichtpunt van de straatverlichting uitviel. Daarna is men van de zijde van Publieke Werken tot Zondagavond bezig geweest om in tweeëndertig gevallen hulp te verlenen. Deze hulp betrof het opruimen van takken en bomen en het afsluiten van wegen, die voor het verkeer gevaar opleverden. Dit was het geval op de Duinlustweg, waar acht omgevallen bomen de weg volkomen had den versperd. Ook op de Elswoutslaan moesten drie zeer oude bomen het tegen de storm afleggen. Voorzover deze over de weg waren gevallen, werden zij opgeruimd. Over de Elswoutslaan werd het verkeer zowel in ZuidNoordelijke als in omge keerde richting geleid. Omgevallen bomen hebben tot Zaterdag avond en ver in de nacht eveneens de Vo- gelcnzangseweg versperd. Bij de op hel terrein van „Huize Wildhoef" te Bloemen daal gesneuvelde bomen was een „Hemel- boom" van 25 meter lengte en 40 centi meter diameter, de grootste in deze streek. Zondagmorgen was op de hoek van de Donkerelaan en de Brederodelaan nabij de De Genestetbank een omgewaaide boom er de oorzaak van, aat de hoofdbuis van de waterleiding van het gemeentelijk water leidingbedrijf werd beschadigd. Een ge deelte van de bewoners uit die omgeving heeft daardoor geen water kunnen betrek ken, maar in de loop van de middag kon de leiding hersteld worden. Meuffels kreeg in haar tijdelijke functie van telefoniste, talrijke telefoontjes bin nen met opgaven van automobilisten, waarvan er reeds dadelijk enkelen bij de inzameling van goederen konden woi*den ingeschakeld en van mensen, die op andere wijze hun hulp kwamen aanbieden. Het was een staaltje van burgerzin in de ware zin des woords. De D-treinen bestemd voor Hoek van Holland worden naar Den Haag SS ge voerd. Vandaar gaan de reizigers met bus sen naar Hoek van Holland. De Zeeland boot „Prinses Beatrix", die bij Hoek van' Holland aan de wal lag, is losgeslagen en ligt aan de Zuid-oever van de Nieuwe Waterweg voor anker. De Engelse nachtboot (van Hoek van Holland) „Duke of York", die gistei-avond had moeten vertrekken, doch nog steeds in Hoek van Holland ligt, ligt tegen de steiger op te rijden. De D-trein, die 0.10 uur Am sterdam naar Parijs is vertrokken en de nachttrein uit Parijs, reden Amsterdam UtrechtArnhemNijmegen's Hertogen, boschRoosendaal en omgekeerd. Het treinverkeer tussen Londen en Harwich is volkomen gestaakt. Op al de Zeeuwse eilanden zijn dijkdoor braken. De ko_p van Noord-West Noord- Brabant staat onder water. Er is nu reeds besloten, dat de D-trein, die 's morgens om 9 uur uit Den Haag vertrekt naar Brussel, Luxemburg, Bazel, niet zal rijden. Reizi gers voor Luxemburg en verder moeten reizen met de trein, die om 7.49 uur uit Den Haag SS naar Utrecht vertrekt en in Utrecht overstappen op de trein Amster damUtrecht Eindhoven Maastricht LiixemburgBazel. Ook te Heemstede heeft de orkaan nogal huisgehouden. Verscheidene lantaarns van de straatverlichting hebben letterlijk de kop moeten buigen en dat was ook het geval met de lichtmasten voor de natrium- verlichting aan de Cruquiusweg. Van een boom aan de Camplaan werd Zaterdag avond een zware tak afgerukt welke dwars over de straat kwam te liggen, ge lukkig zonder ongelukken aan woningen of personen te veroorzaken. In Groenendaal zijn verschillende bo men ontworteld terwijl de grote broeikas naast het hoofdgebouw van de „Flora 1953" vrij aanzienlijke glasschade kreeg. Van tal van daken wei'den pannen en dakgoten gerukt en sommige trottoirs wa ren bezaaid met stukken van dakpannen. Vandaag is het tien jaar geleden, dat als zoenoffer voor de stad Haarlem tien Ne derlanders gefusilleerd zijn en honderd bewoners van Haarlem, Bloemendaal en Heemstede als gijzelaars naar het Kamp te Vught zijn gezonden. Ter gelegenheid hier van kwamen nabestaanden van de gefusil leerden en velen der vroegere gijzelaars in de hal van het Stadhuis bijeen voor een korte herdenkingsplechtigheid. Ook waren de burgemeester en de vier wethouders aanwezig. De heer J. W. van Santé jr., voorzitter van de Sociëteit „De Roodpunten" (Ver eniging van Haarlemse gijzelaars van 1943) sprak een kort herinneringswoord naar aanleiding van de 2e Februari 1943. Met opgeheven hoofd verlieten zij, die aange wezen waren om gefusilleei-d te worden, de rijen. Dit ogenblik zullen zij, die later naar Vught werden overgebracht, altijd bij blijven. Het offer is niet tevergeefs ge weest, want de tyrannie is weggenomen. Hierna begaf het gezelschap zich naar het trappenhuis van het Stadhuis, waar een herdenkingspaneel is aangebracht. Na dat bloemen waren gelegd werd een mi nuut stilte betracht. Vervolgens bestond er gelegenheid bloemen bij het paneel te leg gen. Door nog onbekende oorzaak zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag te Wognum (N.H.) het café „De vier Heemskinderen" en twee belendende boerderijen uitgebrand. Een van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Tien brandweercorpsen namen met on geveer honderdtwintig spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlammen, die door de storm werden aangewakkerd. Met moei te konden \ier andere panden voor het vuur worden gevrijwaard. Tegen 7 uur Zondagmorgen was de brandweer de situa tie meester. De brandspuit van Bovenkar- spel bleef in actie voor het nablussixxgs- werk.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11