Haarlemse colonne met 150 vrijwilligers hedenmiddag naar Zeeland vertrokken Buitenland zegt hulp aan geteisterde gebieden toe Redders haalden in de Biesbosch mensen van de daken Ook Engeland zwaar getroffen Reeds vijftien ton kleding verzonden Algemene gebedsure Santpoort Brandspuiten en vlet naar Rotterdam Antillen brachten reeds f 70.000 bijeen Amsterdamse Beurs Honderdachtentwintig opvarenden van de „Princess Victoria" verdronken Vijftigduizend daklozen Alle winkels open tijdens de Flora MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MTS'ers gereed KI e din gin zameling Hulp voor onbehuisde dieren A anmoedigingsmarsen Artist biedt zich aan Floresstraat actief Evacuatie-adressen „Getosa" bracht amusant blijspel Advies Middenstandscentrale: Zandvoorts reddingboot naar noodgebieden 518de STAATSLOTERIJ - «m Vanmiddag' om twaalf uur is een Haarlemse hulpcolonne van 150 vrijwilligers in drie bussen van de N.Z.II. en vijf vrachtauto's met materiaal van de Gemeentereiniging, een wagen van Openbare Werken en een politie-auto onder leiding van de technisch ambtenaar A. Dekker naar Zeeland vertrokken. In de colonne bevindt zich ook een van onze verslaggevers. Vanmorgen zijn reeds van het centraal dépot voor de kle- dinginzameling voortreffelijk georganiseerd door de U.V.V. vijf vrachtauto's van drie ton volgepropt met kleding en dekking naar de intendance van het Rootle Kruis in Den Haag vertrokken. Hierbij bevinden zich ook honderd dekens, die de gemeente Haarlem ter beschikking heeft gesteld. Gisteren zijn reeds het Hoofd van de Bescherming Burgerbevolking, de heer H. J. de Vries, en het hoofd van het So ciaal Voorlichtingsbureau, mejuffrouw Natan, naar Zeeland gegaan. De Grote Markt bleek ook in c!e rampspoedige uren die achter ons liggen het hart van Haarlem te zijn. Zondagmiddag kwam op het Stadhuis dat inmiddels van een personeelsbezetting was voorzien om de grote stroom van vrijwilligers voor de hulpverlening op te vangen onder leiding van loco-burgemeester D. J. A. Geluk een commissie bijeen om de eerste maatregelen te treffen voor een goede coördinatie van alle hulpverleningsacties. Als resultaat daarvan konden wij om half zes op onze nieuwsborden en vanmorgen in onze extra editie bekend maken, dat mannelijke vrij willigers van 18 tot 45 jaar zich hedenmorgen van acht uur af op het Stadhuis konden melden en dat de Vleeshal centraal inzamelingsdépöt werd voor de giften in natura. Vanmorgen was de grote hal in het Stadhuis één gonzende bijenkorf. Honder den en honderden vrijwilligers dromden er- tezamen met slechts één wens: zo spoedig mogelijk naar de plaats van de ramp te worden gezonden. Zo eenvoudig bleek dat intussen niet. De eerste 150 man troffen het: voor dat aantal had de gemeente uitrusting in do vorm van schoppen, overalls, zandzakken en dergelijke gereed, evenals een colonne van zes vrachtwagens van de gemeente- reiniging. Die 150 vrijwilligers werden naar de tuinzaal van het Concertgebouw gediri geerd, waar zij een kop koffie aangeboden kregen om daar verder gereed te blijven voor de aftocht, terwijl inmiddels de lunch pakketten werden gereed gemaakt. Het sein daartoe kon echter pas gegeven worden nadat het provinciaal bestuur van Zuidholland, dat de hulpverlening cen traal regelt, daarmee accoord ging. Het was vooral moeilijk de vele honder den die zich vanochtend op het Stadhuis meldden er waren aanvankelijk geen handen genoeg om hun namen te noteren duidelijk te maken, dat het sturen van vrijwilligers alleen niet voldoende is, maar dat de topleiding het geheel ook moet kun nen overzien. Zo stonden vanmorgen ook de vierhon derd leerlingen van de MTS gepakt en ge zakt gereed om naar Zuidholland of Zee land te worden gedirigeerd. Maar ook zij kregen van loco-burge meester Geluk het advies om zich eerst met de Provinciale Griffie van Zuidholland in verbinding te stellen hoe het hem ook speet deze technisch-geschoolde jongelui niet onmiddellijk te kunnen wegzenden. Daarom zijn twee leerlingen naar Den Haag gegaan om persoonlijk contact op te nemen. Ook heeft de kortegolf zender van de MTS een aanbod tot hulpverlening uit gezonden. Met wie men ook moeilijk weg wist wa ren de vele meisjes en vrouwen die in de kleine behuizing van de U.V.V. samen stroomden. Enkele specialisten, zoals melk sters, maakten een goede kans ingescha keld te worden, maar de overigen kregen te horen dat er voorlopig voor hen niets te doen viel. Intussen gingen om half tien reeds anderhalf uur eerder dan gisteren in de bedoeling, lag de deuren van de Vlees hal open om de eerste Haarlemmers die kleding en dekking kwamen brengen te ontvangen. Reeds korte tijd later lagen op de lange schragen aanzienlijke hoeveelheden schoei sel, winterjassen, costuums, pantalons, fla nelletjes en wolletjes, sokken, lakens, de kens en wat er in het noodgebied al niet meer van pas kan komen. Ook aan de Paviljoenslaan, op het bu reau van het Rode Kruis, en in de Dag- openluchtschool, Rijksstraatweg 247 A, in Noord, droegen vele goede gevers en geef sters aan wat ze te missen hadden en soms ook wel meer dan dat. De dierenbescherming te Haarlem deelt ons mede dat zij in haar dierentehuis Rid derstraat 7 en 11 kosteloos verzorging aan biedt aan een aantal kleine huisdieren van uit de overstroomde gebieden geëvacueer- den, Ook zal de vereniging gaarne adres sen vernemen van dierenvrienden die be-, reid zijn tijdelijk de verzorging van een klein huisdier op zich te nemen. Zij kun nen zich opgeven bij de administratie van Dierenbescherming. Ridderstraat 7, Haar lem, telefoon 12823. De drie Haarlemse padvindersbands, de NPV-band Haarlem, de band van de Ver kenners van de Katholieke Jeugdbeweging en die van het Nederlandse Padvindsters Gilde zullen Dinsdag en Zaterdag onder auspiciën van het Roode Kruis marsen door de stad houden ter aanmoediging van de Nationale inzamelingsactie. Dinsdag avond is het vertrek bepaald om kwart over zeven van de Grote Markt. De in kleinkunstkringen bekende com ponist en parodist Jan Engel-Berger deelt ons mede dat hij zich, gedurende de twee weken dat hij te Haarlem logeert bij de familie Cahn, Eksterstraat 191, gaarne be schikbaar stelt om belangeloos op te tre den ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Zijn répertoire omvat imitaties van Duitse filmsterren, benevens Nederlandse, Franse, Engelse en Italiaanse chansons. Leo Meijers metaalhandel N.V. heeft telegrafisch aan de Samenwerkende Lood- gietersbedrijven meegedeeld 25 benzine soldeerbouten voor de loodgieters in de getroffen gebieden ter beschikking te stel len. Het operakoor Bel Canto, dat op Don derdag 5 Februari een operaconcert in de Concertzaal te Haarlem geeft, zal baten van dit concert afdragen aan het Nationaal Rampenfonds. Met medeweten van de UW is de buurt vereniging Floresstraat en omgeving Zon dagavond begonnen met een inzamelings actie, die huis aan huis gehouden wordt. Geld en goederen kunnen worden afgege ven aan het adres van de vice-voorzitter, de heer S. G. Sougé, Floresstraat 109 te Haarlem. Het kantoor der- Hervormde Kerkelijke Gezinszorg Oude Groenmarkt no. 11, tel. 19388, is de gehele dag geopend voor het opnemen van adressen, die indien dit no dig mocht blijken, zich beschikbaar willen stellen voor het opnemen van evacués. Een beeld van de drukte in de Vleeshal tijdens de kledinginzameling hedenmorgen Gedrongen door de bijzondere nood en door de zware slagen die ons volk in deze dagen getroffen hebben, hebben de Herv. Kerkeraad en de plaatselijke Oecumenische Raad, het initiatief genomen de Gemeente van Haarlem op te roepen tot een uur van gebed en bezinning in de Grote- of Sint Bavo kerk. Da. Herfst van de Remonstr. Gemeente zal deze dienst openen, waarna ds. B. van Gelder (Herv. Pred.) een korte overden king zal houden, terwijl de dienst zal woor den gesloten door de Geref. predikant ds. A. B. C. Hofland. De dienst wordt gehouden Dinsdagavond 8 uur in de Grote Kerk. Protestants Haar lem tone zijn bewogenheid ook in gezame- lijk gebed. De R.K. gemengde toneelvereniging „Getosa" te Santpoort heeft Zaterdag en Zondag in „Zomerlust een tweetal vlotte opvoeringen gegeven van het vermakelijke blijspel door H. B. Malby en Freddy Wyne, „De kunst om te leven", ook onder de titel „En toen kwam Oma" bekend. De pittige intrige leidt ons binnen bij de familie Hartley-Merrick, waar door mid del van een enigszins verlate brief de on verwachte komst van een vrijwel vergeten Oma uit Australië wordt aangekondigd. Direct worden alle noodzakelijk geachte voorbereidingen getroffen om de oude dame met kussens en aspirine waardig te ontvangen. Tot ieders verbazing blijkt het oude dametje dan een bijzonder charmante vrouw te zijn, die over een enorme vitali teit beschikt en aan pure whisky de voor keur geeft boven lauwe melk. Geen won der dat zij haar kleinzoons onder haar be koring brengt, tot grote ergernis van hun autoritair optredende echtgenoten en ver loofde. Zij gaat evenwel rustig door met het uitdelen van wijze lessen en wijst de heren en passant de weg, waarop zij zich weer van het respect van hun echtgenoten kunnen verzekeren. Tenslotte blijkt Oma dan in het geheel geen bloedverwante te zijn, maar de schrijfster van het veelbe sproken boek „De kunst om te leven", die was vooruitgezonden om het bezoek van de echte Oma aan te kondigen. Een volkomen pretentieloos blijspelletje, dat echter een vaak geestige dialoog aan de aardige verwikkelingen paart. En de spelers van „Getosa" hebben er onder lei ding van regisseur C. Jongejan een ge slaagde opvoering van gegeven. Het meeste succes was uiteraard- voor mevrouw Van der Linden, die als de ge waande Oma Spencer precies over alle kwaliteiten bleek te beschikken, om deze uiterst dankbare rol op het eerste plan te brengen. Daarnaast plaatste A. Liefting een koddige pantoffelheld, die zich op een ver makelijke wijze van de algehele sympathie wist te verzekeren. De dames I. Molen kamp, N. v. d. Kolk en Van Baaren sloten zich uitstekend bij deze blijspel-sfeer aan en ook S. Metten gaf een vermakelijk stoï cijnse butler. Verder wist J. Ninaber zich nog te onderscheiden als Basil Savilla, de verstokte vrijgezel, die evenmin tegen Oma's charmes bestand bleek en er dan ook prompt voor zwichtte. Geen wonder dat het publiek zich niet alleen bijzonder voldaan, maar ook in hoge mate erkentelijk toonde, hetgeen door het langdurige applaus telkens overtuigend bewezen werd. JAN VAN DAM In Rotterdam, Hellevoetsluis en Maas sluis is het onder meer noodzakelijk de vol gelopen kelders leeg te pompen. Ook de Haarlemse brandweer neemt hieraan actief deel. Zondagavond cm zes uur vertrok een motorspuit, bemand met een brandmeester, drie leden van de vaste kern en drie vrij willigers naar Rotterdam. Een half uur later vertrok de rayon- motorspuit van Overveen, bemand met vier vrijwilligers van de Bloemendaalse brandweer eveneens naar Rotterdam. De brandweer van Krommenie sloot zich hier bij aan. Motorvlet naar Overflakltee In de avond vertrok ook een in allerijl gereed gemaakte motorvlet van de dienst Haven- en Marktwezen te Haarlem naar Hellevoetsluis om dienst te doen bij de evacuatie van de bevolking van Overflak- kee. De vlet is overgebracht met behulp van een trailer van de Holland Nautic, Bovendien zouden wellicht venochtend nog enige particuliere vaartuigen naar het Zuiden gaan. Wethouder- Happé zegde voor het transport gemeentelijke steun toe. Voorts vernamen wij dat Zondagavond veertig man van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders te Ovei-veen per bus naar Spijkenisse zijn vertrokken om assistentie te verlenen. On middellijk hierna maakte zich een tweede groep gereed om aan een oproep om hulp gehoor te kunnen geven. Niet slechts uit ons land zelf, ook uit het buitenland stromen de bewijzen binnen van meeleven met de grote ramp, die Nederland heeft getroffen. De gehele wereld is be gaan met het lot van de geteisterde gebieden. Hier volgt een opsomming van de hulp, die ons uit het buitenland werd toegezegd en die men reeds gedeeltelijk bezig is te verwezenlijken. Onmiddellijk na de eerste berichten over de nationale ramp is het apparaat van de CARE de Amerikaanse hulporganisatie in werking getreden. Deken- en voedsel pakketten werden reeds Zondagmorgen uitgereikt. De CARE zal ook onmiddellijk in het buitenland een algemene inzameling hou den voor hulp aan de noodgebieden. Hulp der V.S. De Amerikaanse ambassadeur heeft aan minister-president dr. Drees zijn harte lijke medeleven betuigd met de ramp, welke Nederland heeft getroffen. Hij heeft daarbij medegedeeld, datvde Amerikaanse regering hem gemachtigd heeft aan de Nederlandse regering het aanbod te doen om Amerikaanse militaire hulpmiddelen te harer beschikking te stellen. Canadese toezegging De Canadese ambassade heeft het vol gende medegedeeld: „Na een persoonlijk bezoek aan de door de watersnood getrof fen gebieden van Zuidholland, heeft de Canadese ambassadeur mr. Thomas Stone de Nederlandse regering doen weten dat de Canadezen elke hulp die in hun vermogen ligt en die kan bijdragen tot verlichting van deze ernstige en tragische nationale calamiteit zullen verlenen".. Ook West-Duitsland Het Duitse Rode Kruis zal in Den Haag en Brussel vragen, of het van dienst kan zijn bij het helpen van slachtoffers van de overstromingen, aldus heeft de secretaris generaal van het Duitse Rode Kruis, Wal- ther Hartmann, medegedeeld. Het bestuur van het West-Duitse vak verbond, dat zes millioen leden telt, zou vandaag in Dusseldorp bijeenkomen om te spreken over maatregelen om de slacht offers van de overstromingsrampen in Ne derland en België te helpen. Belgische steun De directeur-generaal van het Rode Kruis van België heeft het Nederlandse Rode Kruis hulp aangeboden en verzoekt op te geven op welke wijze deze hulp kan worden geëffectueerd. Franse genie Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zondagavond een communiqué gepubliceerd, waarin zij verklaart als be wijs van solidariteit met een bevriende en geallieerde natie, welke door ernstige over stromingen geteisterd is, twee bataljons genietroepen ter beschikking te stellen voor hulp bij dringende werkzaamheden. Britse hulp De Britse ambassade verklaarde Zondag avond: „De Britse zaakgelastigde, de heer A. C. Stewart, heeft vanavond de Neder landse regering medegedeeld dat de Engel se regering diep medegevoelt met de na tionale ramp die Nederland heeft getroffen en gevraagd welke hulp Engeland aan Ne derland kan bieden. Britse troepen, welke gelegerd zijn in het doorgangskamp in Hoek van Holland, zijn de gehele dag druk bezig geweest de helpende hand te bieden bij de evacuatie van vluchtelingen en in het algemeen mei het helpen van de Nederlandse autori teiten. De Britse Admiraliteit zal vandaag tien helicoptères voor hulpverlening naar Ne derland zenden. Antillen De berichten over de overstromingsramp maken op de Antillen zeer diepe indruk. Het Rode Kruis van de Antillen heeft reeds een telegram naar Nederland gezon den met de vraag, waaraan in de eerste plaats behoefte bestaat. Er is een comité van actie gevormd, dat aan het werk zal gaan om al het mogelijke te doen om de nood te lenigen. Reeds is f 70.000 bijeen. De douanebeambten van de Nederlandse Antillen hebben het geteisterde Willemstad geadopteerd. Zij zijn reeds bezig met het inzamelen van geld. Slotkoers Vrijdag 3-3% Nederl.'47 94 *»/m A.K.U. 163% Unilever 182% Philips Gloeil. 162% Kon. Petroleum 317% A'dam Rubber 86% Holl. Amer. Lijn 136% N. Scheepv. Unie 127% H.V.A 95 Deli Mij 80 Amsterd. Bank 168% Ned. Handel Mij. 156% Rotlerd. Bank 159% Twentsche Bank 166% Anaconda Copper 43% Bethlehem Steel 56% Republic Steel 47% Shell Union 68% 23 U. S. Steel 42% Openings koersen 94% 166 182 161 315 87 136 128 95 80 168% 156/4 159% 166% 43% 56% 47% 68% 23 42% Van een onzer redacteuren) De ramp die Nederland heeft geslagen heeft met wonderlijke willekeur getroffen en gespaard. Zo spraken wij vanmorgen in de Biesbosch een boer uit een verre uithoek van dit onherbergzaam gebied, die sedert het water hem Zaterdagnacht over viel met vrouw en kind eerst op zolder en daarna op het dak had gezeten. Vandaar zag hij hoe zijn bezit werd overspoeld, hoe zijn vee verdronk en hoe zijn hele levens werk wercl vernietigd. Hij had er meer dan een etmaal storm en regen over zich heen laten gaan, rftaar deze man, misschien goeddeels geruïneerd, zei alleen maar tegen ons: „Hier valt het best mee, maar vertel eens, hoe is het in Arkel? Er doen hier de ergste geruchten de ronde en mijn hele familie woont daar". Wel, wij waren een half uur geleden door het vijftien kilo meter hoger gelegen Arkel gekomen dat zich vredig koesterde in de winterzon. Er was niets aan de hand! En toen wij dat deze boer vertelden keek hij opgelucht en zei lachend: „Dan is alles voor de bakker". Deze onverklaarbare geestkracht heerst overal in het getroffen gebied en zij is het die temidden van de volslagen chaos ieder een steunt. Zij sterkte vanochtend ook de mensen in Werkendam die op de kade stonden te wachten op nieuws over hun familie van de reddingsexpedities die de onafzienbare Biesbosch waren ingetrokken om de mensen van de daken van de boer derijen te halen. De ganse Biesbosch was één wilde watervlakte, één groot meer waaruit alleen maar hier of daar een boom of een dak opstak. Die tientallen die zwij gend over het water tuurden waren op het allerergste voorbereid. Zij kenden goed genoeg de gevaren van de verraderlijke Biesbosch waar het tij zo wild kan stro men. Maar toen de eerste motorboot het nieuws binnen bracht dat er vermoedelijk geen slachtoffers waren was er meer dan één die zijn vreugdetranen niet kon be dwingen. Vreugde, ondanks het feit dat wafer en wind ook hier de oude wonde van de oorlog weer had opengereten en een herstelwerk van jaren had ongedaan ge maakt. Maar de mannen die dag en nacht met hun kleine motorbootje hadden rond gezworven hadden de wilde Biesbosch al thans zijn menselijke prooi ontrukt en de rest zal volgen. Zo gaat het hier haast overal. Er is nog verschrikkelijk veel te doen. In Brabant, in Zeeland, in Zuidholland. Dat beseft men pas goed als men in de enorm getroffen gebieden rondzwerft. Steeds meer nieuwe watervlakten doemen op, steeds meer vernielde wegen, spoor lijnen, kapotte huizen en telefoonlijnen. Er ligt hier werk voor jaren. Nu de eerste verschrikkingen voorbij zijn en de elemen ten gekalmeerd, is dat pas goed te zien. De schade is eenvoudig niet te schatten. (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Engeland en Nederland kunnen elkaar de hand reiken: beide landen zijn door eenzelfde ramp getroffen. In enkele uren tijd hebben storm en overstromingen langs de Engelse oostkust een vernietiging aangericht, zoals men in eeuwen niet gekend heeft. Over een afstand van meer dan 500 kilometer zijn in het kustgebied huizen beschadigd of weggespoeld, zeedijken gebroken, boulevards vernield, schepen ge zonken. Land overstroomde, dorpen werden geïsoleerd. Mensen en dieren verdronken. Zelfs een vuurtoren werd vergruizeld. In Engeland hebben bijna vierhonderd mensen het leven verloren. Meer dan honderd kwamen om op Kanvey-eiland in de monding van de Theems, dat geheel overstroomde. Zieken en invaliden werden door het water verrast en verdronken in hun bedden. 250 mensen kwamen om op het Foulness-eiland en 21 stierven er in Felixtowe. Naar schatting zijn 50.000 personen dakloos en ondergebracht bij particulieren, in legerkampen, scholen en hotels. Velen stierven toen de orkaan nog maar juist begonnen was. De voor Dinsdag te Lisse voorbereide bazar ten bate van het Hervormde Jeugd werk aldaar is uitgesteld tot Dinsdag 10 Februari. Van het eiland Kanvey werden met al lerlei vaartuigen, groot en klein, gister avond 13.000 mensen geëvacueerd. Zondagochtend bezweek de dijk plotse ling en binnen een half uur stond het wa ter tot aan de dakranden. Het gevaar blijft de eerstvolgende 48 uur ernstig daar abnormaal hoge vloeden worden verwacht, terwijl de zeeweringen op vele plaatsen bezweken zijn. Pas Zondagavond werd het Londense gebied door de vloeden bereikt. Van Chel sea tot Southend verkeert men in staat van alarm. In West Ham, aan de Theems, werden 5.000 mensen van de buitenwereld afgesneden. Ook kwamen overstromingen voor in Fulham, Kew en Richmond. In Hunstanton, in Norfolk, werden de lijken van twaalf Amerikaanse militairen en hun gezinnen gevonden. Nog 28 andere Amerikanen zijn vermoedelijk verdronken. De hoofdspoorlijn naar Londen is wegge spoeld. Langs de kust van Lincolnshire is over dertig kilometer de zeedijk op tien plaat sen gebroken. Minstens 15 mensen kwa men om door het diep het land in stromen de getij. Zesduizend personen verloren hun woningen. Tienduizenden hectaren lande rijen overstroomden. De schade wordt voorlopig op 200 mil lioen gulden geschat. Churchill zou heden middag in het Lagerhuis een overzicht van de ramp geven. Koningin Elizabeth heeft per sportauto, met haar echtgenoot aan het stuur, gisteren van Sandringham uit, een bezoek gebracht aan de over stroomde gebieden in Noord-West Norfolk. (Reuter). Het Britse passagiersschip „Princess Victoria" is Zaterdag in de Ierse zee gezonken. Van de 172 opvarenden (pas sagiers en bemanning) zijn er 128 om het leven gekomen. Er zijn tot nu toe zes lijken geborgen. Onder de slachtoffers bevinden zich vrouwen en kinderen. De 44 overle venden zijn allen mannen. Acht overlevenden zijn door de Britse torpedobootjager „Contest" opgepikt. De reddingboot van Donagnadee bracht 35 overlevenden binnen. Eén reddingboot van de „Princess Vic toria" wist Donaghadee binnen te lopen. Aan boord bevonden zich een ernstig ge wonde man en de lijken van zes andere opvarenden van het verongelukte schip, die de ontberingen niet hadden overleefd. Onder de omgekomenen zijn de vice- premier en minister van Financiën van Noord Ierland, John Maynard Sinclair, de Ierse afgevaardigde in het Britse parle ment Sir Walter Smiles en de kapitein, James Ferguson, die volgens overlevenden grote moed betoonde en passagiers en be manning in hun laatste ogenblikken bij stond. In West-Duitsland 'Tengevolge van de storm zijn in West- Duitsland vijf personen om het leven ge komen en is zware schade aangericht. Noord-Rijnland Westfalen werd het zwaarst getroffen. In de hoofdstad Düssel- dorf kwamen twee mensen om het leven door het instorten van een tijdens de oor log gebombardeerd huis. Door zeer zware sneeuwval in het ge bied van Keulen en Wuppertal werd het spoorwegverkeer stil gelegd. In België BRÏÏ&SEL (A.F.P.) In Brussel is offi cieel bekend gemaakt, dat de verliezen aan mensenlevens tengevolge van de storm en de daarmede gepaard gaande overstromin gen tot dusver op acht is vastgesteld. De schade wordt voorlopig op meer dan een half milliard Belgische francs geschat. Voor het Noordelijk deel van het Belgi sche kustgebied werd Zondag de noodtoe stand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knokke, het Zoute en Heist. Bij het Zoute en het nabijgelegen Lek kerbek werden dijken doorbroken, waar door het water woningen, waaronder de particuliere villa van Koning Boudewijn, binnendrong. Het bestuur van de Middenstandscentrale vcor Haarlem en omliggende gemeenten heeft zich met een brief tot het college van B. en W. gewend, naar aanleiding van het voorstel aan de gemeenteraad om tijdens de Flora de winkelsluitingswet niet te laten gelden van 20 tot 23 uur op werkdagen in enkele gebieden van de binnenstad en voor die straten of gebieden, waar naar het oor deel van B. en W. een uitzonderlijke toe loop van vreemdelingen te verwachten is. De Middenstandscentrale is van mening, dat de ontheffing zich niet mag beperken tot enkele delen der stad, maar dat in de gehele gemeente de winkels geopend mogen blijven. In de brief wordt opgemerkt, dat bij het bestuur van verschillende straatverenigin gen bezwaren zijn binnengekomen over het voorstel van B. en W. De straten worden niet in het voorstel genoemd en de besturen dringen er op aan ontheffing te verlenen voor de gehele stad. Zoals hierboven ge meld is kan de Middenstandscentrale zich met deze zienswijze verenigen. Enige tijd geleden was aan de Midden standscentrale advies gevraagd over het plan algehele ontheffing te verlenen. Daar mee kon de centrale zich destijds vereni gen: Zij staat nog op hetzelfde standpunt en heeft B. en W. dat meegedeeld. Bezwaren uit het Noorden Van de besturen der Schoterwegvereni- ging, de Paul Krugerstraatvereniging en de Winkeliersvereniging „Generaal Cronjé" ontvingen wij een afschrift van een brief, gericht aan de Middenstandscentrale, waar in zij schrijven met gemengde gevoelens kennis te hebben genomen van het voorstel van B. en W. Volgens de brief worden de niet-deelnemende winkelstraten aan de actie „Haarlem Lichtstad" uitgesloten van de onthefing der winkelsluiting. „Het is be slist geen onwil, doch bij vele leden on macht, die de besturen belet deelnemer der licht-actie te zijn. Er zou bij eventuele aan neming van het voorstel een grote onrecht vaardigheid worden begaan tegen een be langrijke groep middenstanders," aldus wordt in de brief opgemerkt. De Koninklijke Noord-Zuidhollandse Redding Maatschappij heeft twee redding boten ter beschikking gesteld voor de hulp verlening. De motorstrandreddingboot Prins Bernhard uit Scheveningen die tijdelijk buiten dienst is is reeds in de Waal haven aangekomen. De motor-strandred- dingboot „C. A. A. Dudok de Witt", uit Zandvoort wordt gereed gemaakt. 30000 6031 5000: 2155 2000: 18317 1500: 5336 19964 f 1000: 10606 10932 16826 16922 18751 400: 2141 2715 4116 5892 8592 8603 9102 - 9970 10180 10332 13229 13257 13519 15354 17827 500: 1077 1258 1293 1673 1959 2355 2538 2571 2660 2727 2792 3157 3472 4021 4192 4759 4990 5031 5146 5782 5988 6103 6157 6429 6479 6482 6489 6653 7139 7252 7458 7584 7991 8088 8586 9014 9052 9254 9396 9467 10273 10328 10410 11390 11763 11958 12454 13171 13919 14604 14646 15348 15541 15592 15834 15874 16464 16567 16906 17206 17319 18405 18433 18461 18713 20335 20378 20514 20615 20628 20841 21801 21853 21928 21992 j ƒ40.- 1002 1018 1231 1236 1437 1496 1503 1717 1755 1759 1884 1906 1909 2218 2227 2234 2431 2463 2451 3596 2633 2646 2874 2885 2920 3125 3175 3179 3272 3281 3377 3501 3511 3527 3717 3753 3770 4009 4018 4019 4176 4543 4553 4557 4788 4798 4S02 5060 5071 5094 5352 5381 5389 5613 5615 562! 6094 6101 6140 6440 6160 6532 70-12 7048 7114 7310 7334 7371 7704 7712 7713 8089 8113 8121 8414 8474 8496 8813 8832 8884 9270 9277 9317 9639 9687 9724 9983 9999 10014 10219 10241 10258 10642 10677 10681 11005 11006 11021 11281 11298 11312 11671 11709 11793 12045 12057 12060 12257 12277 12302 12469 12480 12483 12490 12728 12749 12799 13121 13123 13129 13360 13371 13385 13586 13614 13622 13781 13799 13802 14063 14067 140S0 14440 14441 14446 14704 14711 14723 15088 15102 15150 15502 15528 15545 15754 15794 15800 16051 16063 16191 16333 16343 16359 16728 16730 16732 16920 169-10 17029 17140 17143 17515 17516 17530 17S42 17876 17877 18115 18132 18135 18369 18377 18421 1SG39 18662 186S4 18817 18S23 18828 19091 19166 L916S 19525 19527 19536 19765 19778 19826 20050 20057 20060 20316 20320 20338 20523 20618 20664 21082 21122 21127 21402 21415 21425 31773 91828 21833 1026 1056 1060 1073 10S2 1149 1151 1167 1184 1185 1277 1287 1300 1317 1352 1353 1364 1397 1-109 1431 15.34 1584 1590 1614 1622 1624 1636 1669 1700 1725 1782 1794 1797 1829 1831 18.33 1834 1868 1878 1880 1917 1951 1962 1987 1990 2015 2070 2084 2095 2217 22.15 2255 2261 2301 2307 2345 2385 2380 2382 2416 2485 2-195 2507 2509 2532 2539 2546 2576 2378 2583 2673 2704 2707 2712 2732 2791 2794 2820 2836 2853 2928 2951 2954 2994 3O0S 3018 3031 3064 3069 3103 3181 3195 3201 3205 3210 3216 3232 3245 3262 3266 3397 3419 3421 3457 3458 34 GO 3471 3473 3481 3483 3537 3582 3588 3599 3608 3613 3636 3616 3709 3716 3821 3827 3840 3883 3880 3885 3924 '3934 3986 4028 4040 4048 4052 4073 4107 4124 4131 4155 4159 4213 4269 4314 4319 435S 4390 4731 4479 4492 4515 4513 4574 4590 4596 4717 4729 4751 4774 4846 4850 4877 4884 4905 4931 49-15 4996 5019 5046 5102 5167 5171 5192 5219 5242 5282 5283 5345 5351 5402 5442 5445 5-167 5471 5491 55.39 5550 5588 5594 5632 5727 5816 5828 5891 5910 5943 5954 5968 5971 6150 6173 6202 6211 6226 6274 6299 6,302 6-126 6423 6572 6580 6595 6626 6638 6729 6765 6776 6809 6812 6850 6853 6901 l 6925 6934 .951 6 983 6 997 7160 7189 7199 7234 7235 7246 7254 7267 7284 7304 7440 7462 7488 7498 7507 7514 7519 7592 7605 76S8 7716 7732 7825 7857 7924 7965 7998 8014 8056 8064 8137 8139 8144 8170 8215 8249 8331 8368 8390 8433 8525 8901 8526 8929 8545 8994 8593 9030 8606 9059 8636 9112 9145 8697 9154 8702 9168 8776 9256 j 93-11 9366 9391 9409 9433 9440 9556 9591 9600 9609- 9735 9760 9777 9825 9835 9844 9876 9886 9919 9978, 10026 10042 10043 10044 10046 10051 10067 10122 10124 10135 10274 10356 10367 10371 10385 10.393 10439 10466 10473 16492 10710 10728 10833 10843 10870 10894 10898 10965 10992 10997 11033 11045 11057 11063 11156 11187 11203 11220 11261 11280 11338 11354 11386 11449 11476 11555 11582 11616 11663 1166S 11804 11831 11836 11842 11844 11852 11896 11899 11905 11950 12077 12312 12503 12817 13130 13390 13632 13824 14155 14457 14731 15153 15569 15809 16210 16379 16761 17163 17553 17878 18219 1S428 18668 18850 19182 19513 19830 20066 20343 20786 21129 21457 2^893 12092 12337 128?9 13182 13420 13647 13835 14157 14478 14763 15179 15570 15812 16217 16443 16792 17174 17575 17883 18226 18470 1S674 1S376 19213 19553 19891 20123 20347 20825 21145 21473 21908 12100 12344 12540 12831 1320S 13424 13666 13916 14190 14520 14771 15232 15605 15814 16220 16461 16812 17274 17538 17890 18258 18486 18676 18893 19214 19558 19909 20131 20368 20847 21166 21485 21842 12123 12139 12356 12359 12562 12832 13211 13437 13713 13925 14224 14528 14833 15236 15611 15830 16235 16493 16317 17353 17606 17920 1S271 18503 18680 18914 19224 19582 19917 20143 20378 20893 21187 21488 21354 12573 12S53 13227 13444 13734 13928 14233 14536 14836 15310 15649 15855 16236 16553 16S38 12144 12367 12625 12920 13228 13447 13739 13967 14289 145-12 14844 15315 15722 15950 16240 16563 16840 12205 12213 12383 12397 17379 17393 17624 17645 17944 17973 1827S 18283 18518 1852-1 18682 18692 18933 18980 19244 19310 19634 19636 19931 19935 20152 20170 20443 20451 20982 20984 21227 21314 21502 21608 31955, 12670 12944 13246 13448 13747 14010 14329 14621 14931 15390 15727 15951 16266 16565 168-18 17435 17668 18026 1S2S4 18534 18707 18983 19433 19664 19941 20175 20461 20996 21322 21634 12676 12956 13258 13468 13755 14037 14354 14642 14941 15405 15728 15968 16273 16390 16858 17491 17672 1S044 18295 18566 18712 19017 19453 19667 20011 20196 20493 21010 21325 21655 12222 12231 12423 12456. 12711 12712 13010 13058 13278 13352 13492 13507 13768 13775 14'043 14054 14400 14432 14653 14663 1407S 14991 15419 15440 15735 15752 15991 16036 16274 16295 16627 16690 16S86 16917 17500 17502 17732 17781 1S0S5 18091 18304 1S310 18583 18605 18721 18794 19051 19081 19472 19498 19731 19745 20024 20037 20243 20266 20502 20506 21019 21047 21330 21398 21661 21695

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13