Leidse hoogleraar vestigde faam der Nederlandse natuurwetenschap De hulpverlening te Haarlem Kort en bondig Bij de 100ste geboortedag van Hendrik Antoon Lorentz Groot als geleerde, docent en mens Morgen collecte in Haarlem De Volksmuziekschool gaf demonstratie Haarlemse studenten werkten in Brabant fff i|§ Christelijke Scholenbond Bloemendaal HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1952 goed spaarjaar Feestelijke bijeenkomst van Oranjevereniging Kerkelijk Nieuws Eerste paal geslagen voor Katholieke kerk Gevonden voorwerpen Operette „Repelsteeltje" in Minerva-Theater Haarlemse amateurzender in dienst van hulpcolonne Burgerlijke Stand van Haarlem u usbDAC 3 FEBRUARI 19 5 3 Vele zijn de geleerden die ons land en in het bijzonder Leiden tot een der vooraanstaande centra der wetenschap hebben gemaakt, en een der grootsten onder hen was stellig Hendrik Antoon Lorentz. Zelden is een geleerde nog tijdens zijn leven zulk een eerbetoon ten deel gevallen als deze Leidse hoogleraar, toen in 1925 uit de hoogste kringen in den lande en uit wetenschappelijke kringen het levenslicht aanschouwde en een kwart eeuw geleden de wetenschap, zijn land en de wereld ontviel. De vlucht die de natuurwetenschappen sindsdien hebben genomen, heeft de waardering en bewondering voor deze geleerde ongeschonden gelaten en dat betreft niet alleen zijn wetenschappelijke werk maar ook zijn kwaliteiten als mens, zijn vriendelijkheid van hart en zijn eenvoud. Lorentz heeft in zijn levensarbeid de omstandigheden veelal meegehad, hetgeen echter geenszins afbreuk doet aan de be wondering voor zijn werk en zijn persoon. Want als geen ander verstond hij de gave, de omstandigheden dienstbaar te maken aan zijn grote werkkracht en zijn heldere geest. Gaven van het verstand, zo wist Lorentz zelve maar al te goed, geven geen grond tot achting en bewondering, doch woekeren met die gaven in de omstandig heden waarin men is geplaatst, bepaalt de grootheid van de mens. In zoverre waren de omstandigheden hem gunstig, dat hij op 18 Juli 1853 ge boren werd als zoon van een niet onbe middeld kweker in Arnhem en een intel ligente moeder, waardoor in zijn milieu zowel de middelen als het begrip aanwezig waren om „Hentje"' de opleiding te geven die overeenstemde met zijn uitzonderlijke intellectuele begaafdheid. Toevallig ook opende de Middelbaar Onderwijswet van 1863 in die jaren de weg voor de ont plooiing dier talenten. In 1866 kwam als uitvloeisel van de wet een 5-jarige HBS in Arnhem tot stand, voor welke derde klasse hij nog voor zijn dertiende verjaardag het toelatingsexamen met uitstekend gevolg af legde. Op dezë HBS werd zijn levensbestemming bepaald door de grote liefde voor de na tuurkunde van zijn lei-aar Van der Stadt. Deze HBS draagt thans de naam van Lorentz als een blijvende herinnering aan de rol, die de school in de levensloop van de grootste Nederlandse natuurkundige heeft gespeeld. In 1869 deed hij eindexamen op 16-jarige leeftijd, acht maanden later het voor Uni versitair onderwijs toen nog noodzakelijke staatsexamen, op 17-jarige leeftijd werd hij student in de wis- en natuurkunde te Leiden, één in plaats van de reglementaire drie jaar later was hij „met de hoogste graad" geslaagd voor het candidaatsexa- men, op 18-jarige leeftijd benoemde men hem tot leraar aan de burgeravondschool in zijn geboortestad Arnhem en op 20- jarige leeftijd in 1873 slaagde hij voor het doctoraal examen waarvoor zelfstudie naast zijn leraarsambt de basis legde, op 22-jarige leeftijd verwierf hij zijn doctors bul „summa cum laude", na verdediging van een proefschrift dat op de grootste na tuurkundigen van die tijd diepe indruk maakte. Op 24-jarige leeftijd was hij ten slotte al hoogleraar in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit, nadat hij een aan bod van een wiskundige leerstoel in Utrecht van de hand gewezen had. De samenwerking met prof. Zeeman De zuiver wetenschappelijke arbeid van prof. Lorentz is geweest het uitwerken van een onderzoekingsprogramma, dat hij als het ware had uitgestippeld in zijn proef schrift „Over de theorie der terugkaatsing en breking van het licht". Lorentz ver dedigde de stelling, dat het licht een electro-magnetische trilling is, waarmede velerlei toen nog niet begrepen verschijn selen te verklaren vielen. Een van zijn grootste triomfen beleefde Lorentz toen op basis van deze gedachten- gang een door hem voorspeld verschijnsel, namelijk de splitsing van spectraallijnen onder invloed van een magnetisch veld, later door zijn ex-leerling prof. dr. P. Zee man experimenteel werd bevestigd. Lorentz als theoreticus en Zeeman als degene, die in uiterst moeilijke experimenten de juist heid van het voorspelde verschijnsel aan toonde, deelden in 1902 de Nobel-prijs voor Natuurkunde, de hoogste underscheiding die een geleerde ten deel kan vallen. Deze prijstoekenning sprak temeer, daar de Nobelprijzen het jaar tevoren voor het eerst waren toegekend. Lorentz deelde tezamen met Zeeman de eerste prijs, die een Nederlands geleerde ten deel viel. Na dien genoten nog twee nauw met hem samenwerkende Leidenaren deze hoogste eer: Kamerlingh Onnes en Enthoven. Ver dere onderzoekingen over verschijnselen van het licht en daarmede de structuur van de stof brachten Lorentz op het ook thans nog moeilijkste en meest fundamentele terrein van de natuurkunde, de problemen rond tijd, ruimte en energie. Lorentz werd op dit terrein de voorloper en wegbereider van prof. Einstein. Van Lorentz' ontdekkingen uit heeft Einstein zijn relativiteitstheorie ontwik keld, waarover Lorentz daarna op zijn beurt weer college gaf, niet alleen aan stu denten maar ook aan hoogleraren en aan Einstein zelve, die nadien verklaarde zijn eigen theorieën nog nimmer zo duide lijk te hebben horen uiteenzetten. Ook heeft Lorentz een belangrijke stoot gegeven tot de ontwikkeling van de elec- tronen-theorieën, het begrip omtrent de structuur van de atomen, die eertijds als ondeelbare, kleinste eenheid van de materie werden beschouwd. Aan hem is het inzicht te danken, dat de materie niet uit talloze ondeelbare van aard verschillen de atomen bestaat, doch uit atoomkernen en daarom heen wentelende electronen en dat de aard der materie slechts bepaald werd door de samenstelling van de atoom kern en het aantal electronen per atoom. Contact met buitenlandse physici Buiten het zuiver wetenschappelijk werk van prof. Lorentz heeft deze ontdekkings reiziger in de physiea zich de dank van de wereld verworven door zijn arbeid in de tweede kwarteeuw van zijn Leids hoog leraarschap. Alom in de wereld was zijn naam doorgedrongen, en met de beschei denheid en hulpvaardigheid, die hem eigen waren heeft hij in de internationale weten schap ook op ander terrein zich onsterfe lijke verdiensten geoogst. Talloze congres sen en bijeenkomsten droegen in het begin van de twintigste eeuw zijn stempel. Hij stimuleerde en verwezenlijkte een nauwe sajnenwerking, ook in organisatorisch ver band, van de leidende psysici over de ge hele wereld. Zeer belangrijke arbeid verrichtte hij voor de Kon. Academie van Wetenschap pen, die ter gelegenheid van zijn gouden doctoraat de „Lorentz-medaille" in het leven riep. Ondanks zijn vele internationale contacten, de vele aanbiedingen uit het buitenland, die hem tot intensiever weten schappelijke arbeid zouden in staat stellen dan in Leiden, waar zijn aandacht ook voor het onderwijs gevraagd werd, bleef Lorentz tot het laatst toe Leidenaar, zelfs toen hij naar Haarlem geroepen werd als curator van de Teyler-stichting. Zijn werk voor de Volkenbond is zeer belangrijk geweest. Grote nationale verdiensten verwierf Lorentz zich als voorzitter van de Staats commissie voor het Zuiderzeevraagstuk. In die functie wist hij ons land tientallen mil- lioenen te besparen, door op theoretische wijze de hoogte der dijken langs de Wad denzee te berekenen, nodig om de nieuwe stromingen pa afsluiting van de Zuiderzee het hoofd te bieden en de praktijk, die de geleerde zelf niet meer heeft mogen be leven, heeft hem in het gelijk gesteld. De huldiging van 1925 Talloos zijn de onderscheidingen geweest die hem ten deel zijn gevallen. Het com mandeurskruis van de Nederlandse Leeuw, het Grootkruis van Oranje Nassau, buiten landse onderscheidingen zonder tal. Geen dier onderscheidingen echter heeft hem meer getroffen dan de hulde, die hem bereid werd bij zijn gouden doctoraat in 1925. Uit de gehele wereld kwamen de kop stukken der wetenschap en andere promi nenten naar de Sleutelstad, om hem een hulde te brengen, ongeëvenaard voor een nog in leven zijnd geleerde: Prins Hendrik, premier Colijn, prof. Einstein, madame Curie en de geleerden Nils Bohr uit Kopen hagen, Langevin uit Parijs, Wolfke uit Warschau, Henriot uit Brussel, Eddington uit Cambridge, Lazareff uit Moskou Twee gebeurtenissen hebben voor Lorentz de waarde van deze herdenking bepaald: het feit dat hem het ere-doctoraat in de geneeskunde werd verleend als blijk van waardering voor hetgeen hij buiten eigen wetenschappelijk terrein had gepresteerd voor het medisch hoger onderwijs, en het feit, dat hem als „jubileumgeschenk" een fonds werd aangeboden van voor die tijd zeer ruime omvang ten dienste van het natuurwetenschappelijk werk. Niet lang daarna werd het levenslicht gedoofd van deze heldere geest van een be gaafd wetenschappelijk werker, een pionier die zijn volgelingen voortstuwde in plaats van meetrok, van een mens, die met alle hem gegeven grootheid het grootst was in mens-zijn. Lorentz werd de negende Februari 1928 ten grave gedragen. De dies natalis van zijn Universiteit werd dat jaar slechts her dacht met een simpele redevoering; alle overige festiviteiten moesten wijken voor de rouw die de Leidse gemeenschap drukte bij het verlies van een van haar grootsten. De burgemeester van Haarlem vestigt er de aandacht op, dat voorshands bij de in zameling van goederen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood, alleen be hoefte bestaat aan KLEDING en DEKENS. Meer nog aan DEKENS, dan aan kleding. Het meegeven van andere goederen en meubelen heeft thans geen nut en bemoei lijkt de inzameling. Bij het Nederlandsche Roode Kruis, afdeling Haarlem en Omstreken is ten bate van het Nationale Rampen Fonds een gift ontvangen van 1000,van de Commis saris der Koningin in de Provincie Noord Holland, benevens een gift tot een gelijk bedrag van de voorzitter van het Neder landsche Roode Kruis, afdeling Haarlem en Omstreken. De genoemde afdeling van het Roode Kruis stelt zich gaarne beschikbaar voor de ontvangst en doorzending van verdere giften. Haar postgironummer is 84289. De goederen, die door Haarlem op Maan dag 2 Februari zijn verzonden, waren zo goed gesorteerd, dat ze door Den Haag direct doorgezonden konden worden naar Bergen op Zoom ter verdere verdeling. Ruim 25 vrachtwagens met gesor teerde goederen zijn op Maandag 2 Februari uit Haarlem verzonden. Coornhertlyceum De lessen aan het Coornhertlyceum kon den vandaag niet worden hervat, omdat gisteravond het gebouw nog vol was met ingezamelde kledingstukken, dekens, enz. Reeds tientallen wagens waren weggevoerd. Gisteravond hebben een vijfentwintig- tal helpsters van het Rode Kruis geholpen 3COOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOC De collectanten, die morgen (Woens dag) in Haarlem op straat en langs de huizen geld zullen inzamelen ten be hoeve van de slachtoffers der overstro mingsramp onder auspiciën van het Rcode Kruis, zullen zich kunnen legiti meren met een collectantenkaart, voor zien van een politiestempel. In gevallen van twijfel gelieve men de collectant naar deze kaart te vragen Vermoedelijk is gisteren reeds misbruik gemaakt van de naam van het Roode Kruis door on bevoegde collectanten. om de goederen, voor zover die nog onge sorteerd waren, te verpakken. Vandaag hoopt men alles de deur uit te krijgen. De lessen worden morgenochtend voor alle leerlingen hervat. De geldinzameling door de leerlingen heeft aanvankelijk een bedrag van ruim 2800,opgebracht. Vanmorgen steeg deze opbrengst door nagekomen giften tot ruim 3100, Het gemeentebestuur heeft zich tot de rectoren, directeuren en hoofden van scho len gewend met verzoek mee te werken, dat het onderwijs weer een normaal ver loop heeft. In Heemstede zal ook morgen de inzame ling van kleding doorgaan. Ondanks het grote bedrag aan opvragingen voor de gebruikelijke betalingen in de maand Januari was het inleg-overschot bij de Nuts- spaarbank te Haarlem per 31 Januari 1953 bijzonder groot. Ingelegd werd een bedrag van 1.291.914,49 en terugbetaald 934.268,92, zodat niet minder dan 357.645,57 meer werd ingelegd dan terugbetaald (v. j. 32.286,96). Het inleggerstegoed steeg hierdoor boven 25 millioen en bedroeg per 31 Januari 25.286.768,77. 590 nieuwe spaarbankboekjes werden uit gereikt, terwijl 61 nieuwe jeugdspaardertjes werden ingeschreven. De omzet bedroeg 27015 posten van inleg en 7701 posten van terugbetaling. Dat de Oranje-vereniging „Het Klever park" een der meest actieve oranjevereni gingen in Haarlem is, maken wij op uit de feestelijke bijeenkomsten, die ter gelegen heid van de verjaardag van de kroonprin ses Beatrix zijn gehouden. Zaterdagmiddag werden vier honderd kinderen van vijf tot elf jaar in de Aula van het Kennemer Lyceum te Overveen onthaald op een film programma, waarbij de tractatie evenmin ontbrak. Dezer dagen was er reeds een film avond voor de ouderen geweest, eveneens in het Kennemer Lyceum, waar onder meer de film. „Het schot is te boord" werd ver toond. Op deze vergadering kwam tevens een be stuursverkiezing aan de orde. Door het vertrek van de secretaris, mr. W. Glasstra, naar een Noordelijker gelegen deel van de stad, moest een nieuwe secretaris worden benoemd. De eer viel te beurt aan mr. J. H. A. M. van Son. „Naast de geperfectionneerde muziek in onze concertzalen zal zich een gezonde volksmuziek dienen te ontwikkelen. Volks lied, volkszang en huismuziek moeten in ere worden hersteld en een vruchtbare voedingsbodem zijn voor de scheppende en herscheppende kunstmuziek". Ziedaar een paar hoofdpunten uit de beginselverkla ring van Willem Gehrels, de promotor van de Volksmuziekschool, waarvan hij zich voorstelt dat zij de oplossing dezer cultu rele aangelegenheid zal bevorderen. Zoals men weet heeft Gehrels daarvoor een eigen paedagogisch systeem in practijk gebracht, dat in scholen en jeugdbeweging grote op gang maakt. Het behoeft geen betoog, dai de Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken, die op initiatief van Gehrels gesticht is, dit systeem volledig in toepas sing brengt. En met een directrice als me vrouw C. J. M. Kat-Beylevelt, die niet al leen in de opvattingen van Gehrels door kneed is, doch die tevens zeldzame paeda- gogische gaven bezit, kan men er de be oogde resultaten van verwachten. Maandagavond had in „De Leeuwerik" een demonstratie plaats, die het onderwijs op de Volksmuziekschool op interessante wijze toelichtte. Aan het handlezen en het treffen van de diatonische trappen werd veel aandacht geschonken. Mevrouw Kat nam zelfs twee- en driestemmige proeven af en een pientere leerling bracht het tot een aardig resultaat, toen hij iets derge lijks mocht nadoen. Zou daar geen dirigent uit groeien? De kinderen toonden ook hun. vaardigheid in het zingen van allerlei soorten toonladders zowel die der oude modi als de gewone majeur- en mineur schalen. Tevens werden rhythrftische oefe ningen gedaan met slaginstrumenten en werden de leerlingen getoetst op hun maatbesef. Hoe op de Volksmuziekschool de zelfwerkzaamheid en ontwikkeling van de fantasie der leerlingen gestimuleerd wordt, daarvan hingen tal van bewijzen aan de wand: geïllustreerde eigen versjes met zelfverzonnen melodieën. Een aarig nummertje pianomuziek, ge speeld door de lerares mej. Truus Tuinder, werd door de kinderen karakteristiek met slaginstrumenten begeleid. Een demon stratie met zelfvervaardigde bamboe fluiten (sopraan, alt en tenor) werd met veel succes door mej. J. Dito gegeven. De zuiverheid van het samenspel was opval lend. Tenslotte kwam nog de orkestklasse aan de beurt onder leiding van de directrice, die zelf de pianopartij vervulde in een Kindersymphonie van Adam Carse, waar verder violen, cello, blokfluit en dwars fluit, alsmede velerlei slag- en fantasie instrumenten aan te pas kwamen. Het werk genoot een zeer gedisciplineerde uit voering. Aldus kreeg men deze avond te horen wat en op welke wijze ook aan de minst draagkrachtigen in onze stad, muziekon derwijs wordt verstrekt. De Volksmuziek school werkt op het ogenblik in vijf lo kalen: Buitenrustschool, Lorentzschool, Kleuterschool Tesselschadestraat, Lin- naeusschool en Adolf van Nassauschool Santpoort-Dorp Naar aanleiding van de oproepen, Zon dagmiddag aan studenten per radio ge daan, zijn aan het begin van de avond twee autobussen, door de N.Z.H. belangeloos ter beschikking gesteld, naar Zuid-West Bra bant vertrokken. Zestig studenten, waar onder 15 vrouwelijke, gaven direct gehoor aan de oproep van het Haerlems Studen ten Gildt. Des nachts om een uur werd het stadje Steenbergen bij Bergen op Zoom be reikt, nadat deze plaats door het hoofd kwartier, de Lunettekazerne in Vught, als de meest noodzakelijke was aangewezen. De meisjes werden ingedeeld in het ge bouw van de Hollandse Kunstzijde In dustrie, waar ze tot Maandagmiddag waren ingeschakeld in de verzorging van de evacués. De mannelijke studenten, geassis teerd door later omgekomen Utrechtse stu denten, hebben de ganse nacht gewerkt aan respectievelijk het vullen van zand zakken en het dichten van enige bedreig de punten. Om zes uur was het belangrijk ste gedaan en moest men wachten op het daglicht, dat vermoedelijk nieuwe stromen evacués zou doen aanvoeren. Ongeveer om negen uur 's morgens vertrokken ze in convooi naar de dijken bij St. Philipsland, waar met zandzakken bedreigde punten werden verzekerd. In de loop van Maandagmiddag, toen het militaire apparaat goed begon te func- tionneren en de eerste uren geen werk kon worden verwacht en bovendien ge waarschuwd werd voor ondermijning van de weg, zodat vertrek niet meer mogelijk zou zijn, werd besloten tot de terugtocht. De terugtocht duurde weer zes uur, doch werd nog onderbroken door een tweede bezoek aan de Lunettekazerne, waar de energieksten opnieuw hun diensten aan boden, doch waarop de eerste uren nog geen antwoord zou gegeven kunnen wor den. Om acht uur kwam men vermoeid in de Sociëteit in de Kenaustraat aan. Een algemeen overzicht van de Ahoy-hal te Rotterdamwaar de vluchtelingen van de watersnood een veilig onderkomen vinden. Vele vluchtelingen uit de rampgebieden hebben voorlopig onderdak gevonden in de Rotterdamse Ahoy-hal. Een geëvacueerde baby wordt door twee oudjes geïnstalleerd in een geleend wiegje. Te Haarlem is opgericht de Christelijke Scholenbond voor Haarlem en omstreken, waarin de Protestants Christelijke scholen uit Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Zandvoort en Bloemendaal zijn opgenomen. Voorzitter is de heer W. C. Bakker, secre taris de heer F. R. Aschoff, penningmees ter de heer W. F. Jansen en verder hebben ds. M. G. Blauw en de heren G. Buist en G. d'Olivat zitting in het bestuur. In 1940 is een contactcommissie voor het Christelijk onderwijs gevormd, welke com missie tijdens het verzet belangrijk werk heeft verricht. Hoewel de commissie na de bevrijding ontbonden is werd later toch de behoefte aan samenwerking tussen de Christelijke scholen uit Haarlem en om geving gevoeld. Dezer dagen is tot oprich ting van een scholenbond besloten, waar bij zijn aangesloten de schoolbesturen en de leden van onderwijzend personeel van de scholen. Het bestuur werkt plannen uit voor de toekomst. Pogingen zullen worden aange wend om bij ouders meer propaganda te maken voor het Christelijk onderwijs, ge tracht zal worden krachtiger dan voorheen mee te werken aan de jaarlijkse Uniecol lecte (de opbrengst is bestemd om Chris telijke scholen en eventueel kleuterscholen steun te verlenen) en ieder jaar (zo mo gelijk dit jaar reeds in April) een scholen dag voor onderwijzend personeel te hou den. Aan de stichting van de bond heeft de heer W. C. Bakker een DeiangrijKe stèun verleend. Op zijn initiatief is in de oorlog de commissie opgericht en in de loop der daarop volgende jaren neett hij zijn krach ten aan het werk gegeven. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Utrecht (vac. J. B. Groe- newegen), H. W. Waardenburg te Rotter dam. Beroepen te Zwijndrecht (vac. J. Godt- help) W. L. Tukker te Delft? te Nieuw- Derdrecht (toez.), N. Wam's te Wanneper- veen. Benoemd tot hulppred. te Enschede, H. J. Nijland voorheen voorganger aldaar. Geref. kerken Aangenomen naar Vleuten-De Meërn, J. Banga, cand. te Noordbergum, die be dankte voor Castricum, Heerhugowaard, Heinekenszand, Numansdorp en voor Wol- dendorp. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Gees H. W. Noordam, cand. te Kampen. Geref. gemeenten Beroepen te Aagtekerke ,H. v. Gilst te Elspeet. Op het terrein van Bispinck op de hoek van de Bloemendaalseweg en Korte Klever laan is vanmorgen een korte plechtigheid gehouden, toen het inheien van de eerste paal voor de parochiekerk der H. Drie Een heid werd voorafgegaan door een zegening en gebed. Onder de aanwezigen bevonden zich behalve een aantal belangstellende paro chianen de kapelaans P. de Groot en H. Roosen, de leden van het kerkbestuur F. H. C. J. Nieuwenhuys en J. A. Niehe, de fractievoorzitter van de Katholieke Volks partij in de gemeente Bloemendaal, de heer J. F. M. Pinxter, die tevens lid is van het Armbestuur en de heer W. Roden huis, inspecteur van Bouw- en Woning toezicht in de gemeente Bloemendaal. Ar chitect H. W. van de Leur uit Nijmegen was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. In de directiekeet op het terrein heeft pastoor L. A. J. M. Beune voor de inzege ningsplechtigheid nog enige woorden ge sproken. Een meer feestelijke plechtigheid zal eerst geschieden bij de eerste steenleg ging en bij de inwijding van het kerkge bouw. Pastoor Beune vond het heien van de eerste paal technisch gezien toch een belangrijk gebeuren. Het is het symbool van het fundament waar alles op rust. Dit bracht hem op de watersnood, die ons land heeft getroffen, ondanks dat vele kundige ingenieurs buitengewoon degelijk werk hebben gedaan bij het verstevigen der dijken. Maar ondanks hun kunnen en kennen, zo besloot pastoor Beune, blijkt in deze dagen voldoende, dat niets houd baar is zonder Gods hulp. De eerste steenlegging zal over enkele maanden geschieden en verwacht wordt, dat de kerk in het voorjaar 1954 gereed zal zijn. Aan onderstaande adressen zijn de daarbij genoemde gevonden voorwerpen terug te bekomen: Lipssleutel, Mr. Enschedéweg 5, Aerdenhout; handschoen (leder), J. v. Stol berglaan 17, Aerdenhout; groene vulpen, J. W. Frisolaan 8; speelgoedbeertje, W. Pyr- montlaan 1; wieldop, Pr. Hendriklaan 146; shagdoos met initialen S B., Recifelaan 2; plastic portemonnaietje. O. Nassaulaan 14, zak cokes, Cearalaan 16. Aan het politiebureau, Bloemendaalseweg 240, Overveen, zijn nog gedeponeerd: dames gymschoen, gebreide handschoen, baby wantje, kinderwantje, 1 paar wanten, grijze vulpen. BINNENLAND Ingesteld is een staatscommissie, welke tot taak zal hebben van advies te dienen over de vraag of en in hoeverre behoefte bestaat aan een wijziging van het Neder landse kiesstelsel en over de vraag of en in hoeverre een wettelijke regeling van de politieke partijen in het belang van een zuivere politieke wilsvorming gewenst is. Voorzitter van de commissie is mr. G. G. C. J. Teulings, oud-minister van Binnenlandse Zaken. De Amersfoortse politie heeft een inval gedaan in een huis aan de Hendrik van Viandenstraat te Amersfoort, waar gelegen heid tot hazardspel werd gegeven. Achttien spelers trof men aan de speeltafel aan. De spelers kwamen voor het merendeel van buiten Amersfoort. Tegen allen is proces verbaal opgemaakt. De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, en de directeur van het Amerikaanse Bureau voor Wederzijdse Veiligheid, Harold E. Stassen, die een tiendaags bezoek aan Europa brengen, arriveren Vrijdagmorgen 6 Februari op Schiphol. Zij zullen die dag met tal van Nederlandse autoriteiten besprekingen voeren. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft, zoals reeds is bericht ingestemd met de staking van de tramdienst AlkmaarBer genBergen aan Zee, met dien verstande, dat de reizigersdienst gedurende de badsei zoenen 1953, 1954 en 1955 nog zal moeten worden gehandhaafd. De staking van de reizigersdienst zal ingaan op 15 Februari 1953. Het vervoer van reizigers wordt over genomen door een autobusdienst. Begin en einde van de badseizoenen 1953, 1954 en 1955 zullen worden vastgesteld door de rijksinspecteur van het verkeer te Am sterdam. HAARLEM EN OMGEVING Wegens de omstandigheden gaat heden avond de cursusbijeenkomst van de EHBO- vereniging „Snelverband" in het gebouw van het Rode Kruiis aan de Paviljoenslaan niet door. Riek BonsetHorst zal Woensdag 4 Februari een voordrachtavond geven voor de patiënten van de Clara-stichting in Zandvoort. Het programma bestaat uit wer ken van Andersen, Bomans, Hella Haasse en Annie M. G. Schmidt. Het bestuur van de Nedc- landse Chris telijke Radio Vereniging heeft besloten de Vrijdagavond aangekondigde bijeenkomst in het Concertgebouw te Haarlem uit te stellen. Het Minerva-Theater was Zaterdagmid dag voor de Heemsteedse jeugd een soort sprookjespaleis, waar wondere dingen stonden te gebeuren. Er zou immers dooi de jeugdafdeling van het Heemsteedse Katholiek Gemengd Koor een opvoering gegeven worden van de bekende kinder operette „Repelsteeltje"het fantastische vertelsel van de kabouterkoning die goud kon maken uit stro, maar die zijn neus voorbij praatte toen men zijn vreemde naam moest raden. Het zou jammer zijn de kracht der illusie te breken met critische bedenkingen om trent een verouderde tekst en een al te vrijmoedige compilatie van allerlei zang nummertjes. Hoofdzaak is dat het nooit verouderende sprookje weer eens tot de kinderfantasie gesproken heeft. Regisseur Bob Jansen had er trouwens veel werk van gemaakt om het spel vlot te laten verlopen en het met aardige groeperingen en gra cieuze dansen op te fleuren. En de musicus Evert Haak was er goed in geslaagd de zangnummertjes zuiver te laten uitvoeren. De twee leiders van het jeugdkoor moesten zelf nog maar eens een muzikaal sprookje voor kindertoneel schrijven. Na hun succes met „Diana's toverij" is er alle reden om zulks van hen te verwachten. JOS. DE KLERK. Het hoofd van de Bescherming Burger bevolking in Haarlem, de heer H. J. de Vries, een der leiders van de colonne vrij willigers uit Haarlem voor de overstroom de gebieden, heeft zich naar de werkende Haarlemmers in Hellevoetsluis begeven om aldaar een radio-post te vormen, die contact onderhoudt met een amateurzen der in Haarlem. Op deze manier kunnen ten alle tijde berichten voor nieuwe hulp troepen uit Haarlem overgeseind worden. Dm>rrr„ HAARLEM, 2 Februari 1953 BEVALLEN van een zoon: 30 Jan., H. Sa- lentijnGöttgens; L. ScheperVeldhuis* 1 Febr J. N. Bruijn—Ras; M. W. H. Meiland Habraken; A. K Bresser—de Blaauw; 2 Febr., A. Chr. VlielandMolenaar. BEVALLEN van een dochter: 31 Jan., G. B. M RosbachCaron; P. G. Parsonvan Schoonhoven; R. Robijn—Jansen; 1 Febr., M. C. M. de GraaffVink; J. E. M. Schavema- ker—Kramer; M. Wolters—Bruins; J M van Schie—Stokman; 2 Febr., M. M. Kauling Severijnse; J. P. Kühn—Kloos. OVERLEDEN: 30 Jan., M. H. Barnhoorn van Dijk, 75 j„ Begijnesteeg; 31 Jan., E, Hol- lenbergKoot, 70 j., Spaansevaartstraat; V. Nan, 3 d., Nachtegaalstraat; P. G. Kruijer, 50 j., Voorzorgstraat; 1 Febr., J. Hersman, 58 j., Jan Evertsenstraat; J. Kramer, 64 j., Gasthuisvest; M .C. van Damvan Nieuwen- hoven, 50 j., Nassaulaan.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10