Op Schouwen, Tholen en Goeree zijn nog vele duizenden in nood Over de gehele wereld worden geld en goederen ingezameld Honderden schepen op weg voor hulp bij evacuatie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Watersnood Overzicht van watersnood Ook op Hoeksche Waard en Putten critieke toestand Dodencijfer thans 627 Nood op Duiveland en Tholen zeer groot Uitvoerverbod voor aardappelen Het woord is aan... Talrijke onderkomens voor kinderen in het buitenland aangeboden In Stavenisse reeds 300 slachtoffers Zondag collecte in katholieke kerken Voor Nationale Rampenfonds Kerkelijke hulp uit het buitenland 676 JAARGANG No 175 DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 297e JAAEÜANÜ NO 23 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TERWIJL ALLE KRACHTEN worden ingespannen om hulp te bieden aan de velen, die nog in nood verkeren op geïso leerde punten, en met alle energie wordt gewerkt aan de versterking van dijken die nog zouden kunnen bezwijken, is op deze derde dag na het losbreken van de ramp de toestand nog niet volkomen overzichte lijk te noemen. De vrees dat het aantal dergenen, die hun leven bij deze ramp hebben verloren, veel groter zou zijn dan aanvankelijk vermoed werd is helaas ten- volle bewaarheid. En als men denkt aan het lot dergenen, die in deze omstandig heden dagen en nachten in de open lucht hebben moeten doorbrengen, in menig ge val zonder voedsel, huivert men voor de gevolgen, vooral voor ouderen en mensen met zwakke gezondheid. Minister-president Drees zei gisteravond in zijn radio-rede: „Met alle middelen van de moderne tech niek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden" en het moet menigeen evenals ons getroffen hebben dat gebleken is, dat op Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden niet over vaartuigen van enige afmeting werd beschikt. Hetgeen wel tot de overweging moet leiden, dat in de toekomst daarin voorzieningen moeten worden getroffen. Aan dergelijke beschouwingen is men even wel nog niet toe. Ook niet aan andere vra gen. van zuiver-technische aard, die onge twijfeld zullen opkomen. Redding van men sen, vee en voorraden en beveiliging van alsnog bedreigde polders eisen volle ener gie: daarnevens is de grote actie voor gel delijke en anderszins materiële hulpver lening in volle gang en het is verblijdend dat de minister-president heeft kunnen verklaren, dat nevens de volle activiteit van gemeentelijke, provinciale en rijksor ganen de geestdriftige bereidwilligheid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbfeid en steunverlening beschikbaar te stellen, prachtig is. Evenals de krachtdadige medewerking van vele organisaties. „Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in menig opzicht onze vriend is maar telkens ook een ons bedreigende vijand, voor het ogenblik een ernstige nederlaag geleden. Wij weten echter dat het op den duur in de worsteling telkens weer de over hand weet te verkrijgen en dat ons land daarbij is gegroeid en sterker geworden." Dat is inderdaad de volle waarheid; wij we ten dat ook die laatste woorden van minis ter Drees geen phrase vormen maar getui gen van hetgeen Nederlands historie be wezen heeft. „Jullie zijn een sterk volk" dat is een getuigenis die door in ons land vertoevende buitenlanders herhaaldelijk is uitgesproken en als men dat hoort zeggen in een toon, die aan de oprechtheid van de uitspraak niet kan doen twijfelen, doet het wel goed om te horen. Er zijn bij de hulpverlening een paar punten waarop hier nog wel eens extra aandacht gevestigd moet worden. De bur gemeester van Haarlem heeft gevraagd om dekens en kleren te verstrekken, met bij zondere nadruk op het eerste, maar althans bij de huidige stand van zaken geen huis raad. En terwijl al zo grote hoeveelheden ingeleverd zijn, waaronder zoveel is, dat uitstekend aan het doel zal beantwoorden, zijn er ook dingen bij die niet of nauwelijks meer bruikbaar mogen heten. Het lijkt ge wenst er de aandacht op te vestigen dat ieder daarbij het nodige oordeel des onder scheids doet gelden. Wij willen er verder nog eens speciaal de nadruk op leggen dat morgen, Woensdag, de grote Rode Kruis- collecte gehouden wordt: zowel huis aan huis als op straat. Laat men zich er op toeleggen die tot een groot welslagen te helpen maken. Zoals is bericht worden door het Nationale Rampenfonds al grote bedra gen ontvangen; zowel direct als via tussen stations gaat daar veel geld heen en men zal de totalen, die het bekend zal maken, ongetwijfeld met snelle sprongen zien stij gen. Laat dat niet de indruk wekken dat kleine giften van weinig belang zouden zijn of dat enkele millioenen guldens de schade al in hoofdzaak zouden dekken. Want niet alleen het onmiddellijke maar ook het ge ruime tijd durende nadeel, aan de getroffe nen in hun arbeid en levensomstandigheden toegebracht, is zo groot, dat algemene bij stand inderdaad vereist wordt om hen te helpen. R. P. Een smaldeel van zeven Scheveningse schokkers en botters heeft uit het zwaar- geteisterde Stavenisse op het eiland Tholen de hongerende mensen overge bracht naar het stadje Tholen, waar deze in scholen onderdak hebben gekregen. Vol gens schattingen van uit Stavenisse ge- evacueerden zou het aantal slachtoffers in die plaats meer dan 300 bedragen. De burgemeester van Bruinisse heeft medegedeeld, dat het dorp is ondergelopen. De binnendijk is doorgebroken. Er is één dode te betreuren. Hij acht de evacuate in verband met dreigend voedsel- en waterge brek noodzakelijk. Ook in het Zuidelijker gelegen Oosterland wachten vele mensen in zorgwekkende omstandigheden op eva cuatie. Tal van schepen zijn dit noodgebied genaderd. Behalve in het Oostelijke deel is de toe stand in Zuid Beveland thans zo goed als geconsolideerd. Ierseke is nu opvang centrum. De Willem II zal uit Zierikzee ongeveer 250 zieken evacueren en er hon derd militairen aan wal zetten. In afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie zijn alle uitvoer- machtigingen voor aardappelen ingetrok ken. Heden zullen- maximum prijzen voor de verkoop van aardappelen worden vast gespeld. Monseigneur J. P. Huibers, de bisschop van Haarlem, heeft bevolen, dat in alle katholieke kerken in Haarlem en omge ving Zondag één collecte zal worden ge houden voor de slachtoffers uit de ge troffen gebieden. Uit de stroom van binnenkomende berichten valt op te maken dat de toestand als gevolg van de overstromingen het critiekst is op het Zeeuwse eiland Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Filipsland, West-Brabant en op het Zuidhollandse eiland Goeree en Overflakkee. Daar ligt het accent nu volkomen op de evacuatie, aan de dijken kan voorshands niets meer worden gedaan. Door de opgaven uit die gebieden is in de loop van de afgelopen nacht het dodencijfer tot boven de 600 gestegen: uit Nieuw Vossemeer in West-Brabant werden 50 doden en uit Oude Tonge op Goeree en Overflakkee 60 doden gemeld. Door de vele dijkdoorbraken staat Schouwen op het duingebied in het Westen na nagenoeg geheel blank. De evacuatie, waarin vooral de Urker vissers een belangrijk aandeel hebben concentreert zich in Zierikzee en Brouwershaven. Daar poogt men contact te krijgen met de ondergelopen polders in de omgeving, die totaal zijn geïsoleerd. Er zijn zeer vele vermisten op het eiland. Op Tholen is de situatie eveneens zeer ernstig. Het aantal doden op dit eiland, vooral in Stavenisse, dat het ergste onder het water leed, zou aanzienlijk zijn. Volgens de kapi tein van de coaster Crescendo, die 400 mensen uit Stavenisse weghaalde, is het aantal vermisten daar al groter dan 20Q. Ook op Beierland St. Filipsland, ten Noorden ervan, is het beginpunt van een evacuatie-stroom naar Oostelijker gebieden in Brabant. Alle gronden ten Westen van de lijn Ossen- drechtBergen op ZoomHalsteren en Seenbergen stonden Maandagnacht reeds blank, evenals grote gebieden ten Noorden daarvan aan weerszijden van de Mark en de Dintel en de Steenbergse Vliet. Steen bergen ligt als een ver vooruitgeschoven nog veilige post aan de rand van de geheel ondergelopen Westpunt van Brabant. Ook Dinteloord in het Noord-Oosten is nog droog. Op slechts twee gebieden na, en wel rondom Dirksland in het midden en Oud dorp in het Westen is Goeree en Overflak kee geheel ondergelopen. In alle andere dorpen wacht de bevolking op dijken en zolders van woningen op evacuatie. Tien duizend mensen moeten zo spoedig moge lijk worden geëvacueerd. De verschillende plaatsen zijn echter moeilijk bereikbaar en veel rubber reddingboten zijn afgedreven. De rest van Zeeland Van Noord-Beveland staan 2000 hectaren (25 percent van het eiland) blank rondom Kortgene en Zuid-Beveland is bij Krui- ningen geheel ondergelopen. Verder strek ken gi'ote watervlakten zich uit naar Ril land. Hansweert is nog droog, evenals Goes en Ierseke uit welke laatste twee gebieden vee' hulp naar Schouwen en Tholen wordt gedirigeerd. Op Walcheren beheerst men thans de situatie. De gaten in de dijken zijn grotendeels gedicht en de. gemalen werken reeds op volle kracht. In Middelburg is groot gebrek aan drink water. Veere en Vlissingen zijn weer drooggevallen. Met uitzondering van en kele streken ten Oosten van de Braakman is de toestand in Zeeuws Vlaanderen veel gunstiger, dan zij gisteravond scheen te worden. De dijken in het Westen, waar met man en macht aan gewerkt is, blijven houden en in het Oosten wordt vandaag alweer begonnen met het leegpompen van verscheidene polders. Ook in Terneuzen, waar vele bewoners op zolders huizen is veel verbeterd. Militairen werken er rond om aan de dijken. Men hoopt hiervandaan zelfs weer een busdienst naar Breda te gaan onderhouden. Zuidholland Ook op de eilanden ten Noorden van Goeree, Voorne en Putten en de Hoeksche Waard blijft de situatie critiek. Over de toestand in de omgeving van Abbenbroek op het eerstgenoemde eiland wordt elders in dit blad geschreven. De strijd om de dijken en de evacuatie uit ernstig bedreig de en overstroomde plaatsen naar Brielle duurt onverminderd voort. Hier en daar heeft men zich in de afgelopen nacht ach ter verder terug gelegen waterkeringen moeten terugtrekken. Het gat in de dijk voor Hellevoetsluis in het Zuiden van het eiland is gedicht. Dit stadje is zwaar ge troffen. Van de Hoeksche Waard is een zeer groot gedeelte ondergelopen. Uit de verwarde berichten, die uit dit gebied bin nenkomen, valt op te maken, dat zowel in Numansdorp als in Strijen doden en ver misten -zijn. Rondom Oud-Beierland en Klaaswaal is het nog droog. Van het eiland IJselmonde is een betrekkelijk smalle strook langs Hoogvliet, Poortugal en Rhoon nog niet ondergelopen. Ook daar wordt hard aan de dijken gewerkt. Van de Alblasserwaard werd gisteravond reeds gemeld, dat 2400 hectaren van een totale oppervlakte van 6000 hectaren zijn overstroomd. Of er nog meer land zal ver drinken hangt voornamelijk af van het werk aan de doorgebroken dijk tussen Pa- pendrecht en Alblasserdam. Het Oostelijk deel van de Alblasserwaard is nog onbe dreigd en dus doel van veel evacuaties uit het getroffen Zuid-Westen. Van de Krimpenerwaard is een polder, de Oosterpolder, ondergelopen. De Schie- landse Hoge Zeedijk stond op doorbre ken, maar is tot nu toe behouden en de bres in de dijk bij Ouderkerk aan de IJsel werd gestopt. De gehele dijk tussen Rot terdam en Gouda is hierdoor thans nog in tact. Op het Eiland van Dordrecht zijn vele polders ondergelopen.a Ook de Dortse Biesbosch is tegen de aanvankelijke hoop in overstroomd. De bewoners van Dubbel dam zijn daardoor geïsoleerd. In Dordrecht zelf beheerst men thans de situatie. In Rotterdam is veel bedrijfsschade die ech ter tegen de achtergrond van de ellende in andere gebieden wegvalt. Het aantal slachtoffers van de over stromingsramp, over wie zekerheid bestaat, dat zij zijn omgekomen, is op het ogenblik 627. Op grond van binnengekomen be richten over vermisten zal gevreesd moe ten worden, dat dit cijfer met ongeveer 250 zal moeten worden verhoogd. Volgens de hedenmiddag ontvangen ge gevens is het aantal slachtoffers van de overstromingsramp tot 6"" gestegen, te weten in Willemstad 12; Moerdijk 13; Hontenisse 8; Ki'abbendijke 4; 's-Graven- deel 55; Dinteloord 3; Terneuzen 4; Vlis singen 3; Hoedekenskerke 1; Hondsbosse- zeewering 1; Sliedrecht 1; Maassluis 1; Halsteren 17; Kruispolder 8; Rotterdam 1; Nieuwneuzenpolder 1; Heijningen 25; Nu mansdorp 55; Auvergne-Theodoruspolder 17; Hellevoetsluis 5; Texel 4; St. Philips land 1; Veere 2; Kortgene 35; Raamsdonck- veer 1; Hoekse waard 7; Oosterschelde 4; Kruiningen 11; IJselmonde 3; Brandwijk 2; Goeree en Overflakkee 40; Klooster- zande 18; Stormpolder 4; Goese Sas 7; Ouderkerk aan de IJsel 2; Zierikzee 18; Papendrecht 1; Wolphaartsdijk 6; Geers- dijk 1; Abbenbroek 1; Oudelande 2; Oud dorp 1; Rilland 1; Burch 10; Nieuw Vosse meer 55 (vermoedelijk); Oude Tonge 60 (vermoedelijk); Burgsluis 10; Fijnaart 46; Ierseke 10. Op verspreide plaatsen 40. Goethe: Het echte gaat nooit voor het na geslacht verloren. (Uit Faust I). Een luchtfoto van de ravage in Oude Tonge (Overflakkee) waar volgens de laatste berichten waarschijnlijk zestig doden te betreuren zijn. lste verantwoording Bij ons blad zijn voor doorzending naar het Nationale Rampenfonds de volgende giften binnengekomen: L. ƒ10,J. V. ƒ1, T. N. ƒ10,—; C. ƒ5,—; W. 25,—; J. ƒ10,—; B. V. 5,—; v. W. 2,50; B 10,—; H. 10,—; K. ƒ10,-; B. ƒ10,-; J. V. ƒ5,-; J. T. ƒ10,-; A. ƒ10,—; de J. ƒ1,50; W. ƒ1,—; Br. ƒ2,50; N. A. K. ƒ5,—; Gr. ƒ1,—; J. ƒ2,50; G. N. ƒ5,—; M. C. ƒ2,50; S. ƒ10,—: A. O. ƒ2,50; Q. ƒ15,—; X. ƒ10,—; J. H. S. ƒ5,—; fam. E. ƒ5,—; A. O. ƒ5,Dir. en pers. Leo Meyers ƒ175, N. N. ƒ5,fa. Kaasenbrood ƒ25,Bijeen verzameld door leerlingen v. h. Coornhert Lyceum ƒ2847,93; H. M. Hartman ƒ10,—; G. J. de J. te H'stede 10,Jachtwerf ..Huis ter Weuwe" 25,Mevr. v. H. ƒ30,X. ƒ100,—; J. G. M. ƒ25,—: T. J. Schaap ƒ200,—; C. Schot ƒ10,—; P. J. E. ƒ25,—; Mej. H. E. 100,—; N. N. 10.—; N. N. 10,—; C. B. ƒ5,—: Techn. Pers. H. D. ƒ125; A L. D. ƒ5,—; A. K. 10.—; M. P. ƒ5,—; N. N. ƒ42,50; J. S. ƒ5,—: D. M. K. ƒ10,—; J. B. ƒ20,—; T. S. 5.—; M S f 10,—; M. K. 6,—; A. J. v. d. V. ƒ25,—; N. N. ƒ5,—; T Z. ƒ10,—; Mej. S. ƒ10,Feestavond ,.De Spar" ƒ380,Joh. en Z. Graf. Inr. N.V. 2500,—; N. N. 5,—. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons naar het Nationale Rampen fonds overgemaakt. De hulpverlening van de Amerikaanse kerken (de Church World Service) heeft een bedrag van zesduizend dollar ter be schikking van Nederland gesteld, te weten tweeduizend dollar voor het Rampenfonds en de rest voor herbouw van Godshuizen. De Wereldraad van kerken te Genève kan zesduizend Zwitserse francs voor de slacht offers van de watersnood afstaan. De Evan gelische kerk te Essen in Duitsland heeft tweehonderd dekens naar Nederland ge stuurd en gevraagd op welke wijze verdere hulp geboden kan worden. HÜLPCOMITé IN LONDEN Te Londen is onder voorzitterschap van de Nederlandse ambassadeur, oud-minis ter mr. D. U. Stikker, een watersnoodcomité gevormd, dat onder de leden der Neder landse gemeenschap inzamelingen van geld en goederen ten behoeve van de ge teisterde gebieden zal houden. Uit alle delen van de wereld blijven blijken van medeleven met de ramp, die Nederland getroffen heeft, veelal verge zeld van gaven in geld of goederen, bin nenstromen. Hieronder volgt een bloem lezing uit de berichten, die ons omtrent ondernomen steunacties bereikt hebben. De Italiaanse regering heeft de Neder landse regering de innige deelneming van het Italiaanse volk betuigt. Het Italiaanse Rode Kruis is bezig met het verzorgen van een eerste zending speciale goederen voor de door de ramp getroffenen. De dagbladen herinneren in hun opwekkingen om bij dragen te leveren aan de van Nederland verleden jaar bij de overstroming van het Po-gebied- ondervonden medewerking. Ook het Noorse Rode Kruis heeft een dergelijke inzameling op touw gezet. De Zweedse ver eniging „Redt het kind" heeft telefonisch aangeboden kleding benevens voedsel in blik te verstrekken. Canada is bereid, al dus verklaarde de Canadese eerste minister Louis Saint-Laurent,het leed van de slacht offers te verzachten, zodra is meegedeeld welke hulp men wenst. Nederlanders in Canada hebben reeds een speciaal hulp fonds opgericht. Een belangrijk deel van een fonds, dat in 1948 is bijeengebracht voor leniging van de nood na een over stroming in Brits Columbia, zal ter be schikking worden gesteld van de geteis terde gebieden in Europa, Nederland daar onder begrepen. Hulp aan kinderen Het Zweedse Rode Kruis zal vijf ton kleding zenden en verder grote hoeveel heden melkpoeder en kindervoedsel als antwoord op een telegrafisch verzoek van de Nederlandse zusterorganisatie. Voorts is een zending babykleding, dekens en onder goed voor een bedrag van ten minste hon derdduizend Zweedse kronen te verwach ten. De K. L. M. vervoert uit Zuid-Afrika gratis goederen voor de getroffen Neder landse gebieden. Nederlanders in Frankrijk zijn alom bezig kleding, schoeisel en dekens bijeen te brengen, welke door de genoemde luchtvaartmaatschappij zullen worden overgebracht voor zover de vervoerscapaci teit dat toelaat. Talrijke Duitse steden heb ben reeds hulp in allerlei vorm aangeboden, speciaal voor wat de omgeving van Rotter dam betreft. Uit Denemarken is per K.L.M. reeds een grote partij dekens verzonden. Het Deense Rode Kruis heeft bovendien aangeboden enkele honderden Nederlandse kinderen voor een kort verblijf in Dene marken onder te brengen. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, kan met hulp van katholieke instellingen drieduizend dakloze kinderen in Frankrijk uitbesteden. De burgemeester van Milaan heeft in een aan zee gelegen kamp plaats voor honderd Nederlandse kinderen, die hun ouders heb ben verloren of door de watersnood dak loos zijn geworden. Telegrammen van staatshoofden Koning Frederik van Denemarken heeft telegrafisch zijn leedwezen over de ramp aan de Koningin betuigd. Ook vele andere staatshoofden stuurden bewijzen van sym pathie en medeleven. Generaal Eisenhower, de president der Verenigde Staten, ver klaarde in een telegram dat zijn landge noten en hij diep geschokt zijn door de in Nederland aangerichte verwoestingen. Koning Boudewijn, de Zwitserse bonds president, de eerste minister van Nieuw- Zeeland, de president van de Ierse repu bliek, de Finse president en de secretaris generaal van de U.N.O. hebben soortgelijke boodschappen gestuurd. De Franse premier René Mayer zegt in een telegram aan dr. Drees: „Ik ben diep getroffen door de ver schrikkelijke ramp, die het Nederlandse volk treft op het ogenblik, dat het door zijn moed en zijn arbeid het herstel van de oorlogsschade voltooide." Honderden schepen van allerlei type en afmeting zijn thans op weg naar de over stroomde gebieden op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden om te assisteren bij de hulpverlening aan de duizenden mensen die door het water van huis en haard ver dreven zijn. Een belangrijk deel van deze vloot bestaat uit kleine vissersschepen uit Urk en plaatsen langs het IJselmeer en uit IJmuiden. Het zwaar geteisterde St. Philipsland, waar dertig huizen instortten. Op de voorgrond: een deurpost is alles wat er overbleef van een der vernielde woningen. Het hospitaalkerkschip De Hoop is in de afgelopen nacht om half twee uit Amster dam vertrokken met als voorlopige be stemming Hellevoetsluis. Veertig vissersschepen vertrokken gis teren uit IJmuiden en stomen naar Zierik zee. Met deze vloot hoopt men tienduizend personen te kunnen evacueren. In korte tijd is in IJmuiden een organisatie opge bouwd voor deze hulpverlening. Het ligt in de bedoeling nog meer vissersschepen hier voor vrij te maken. Een zeewaardig jacht de „Victoria", dat een vervoerscapaciteit heeft van veertig personen, is uit Amsterdam naar de ge teisterde gebieden vertrokken. In de Urkerhaven liggen nog meer dan 20 kleine IJselmeerkotters klaar, om op eerste oproep naar het terrein van de ramp te vertrekken. De schepen hebben een ge middelde diepgang van 1.60 meter en kun nen belangrijke diensten bewijzen. Boven dien heeft zich een groot aantal vissers aangemeld, om de mannen die reeds lang in touw zijn af te lossen. Op verzoek van minister Beel heeft de directie van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij vier reddingboten voor hulp in de noodgebieden afgestaan, te weten de Prins Bernhard uit Scheveningen, de Dudok de Wit uit Zand- voort en twee reserveboten, de Dor us Rij kers en C. A. den Tex. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft haar motorboot „Lloydmail", de firma Ruys en Co haar m.s. „Spartan" beschik baar gesteld. Ook de motorsloep van de gistermiddag uit Indonesië teruggekomen „Mataram" werd terstond voor hulpver lening uitgerust. De Koninklijke Marine heeft thans 122 motorvaartuigen, 10 sloepen en een groot aantal rubberboten ingeschakeld bij het reddingswerk. Hierbij zijn 7 mijnenvegers. De helicoptère van de Marine-luchtvaart dienst heeft tot nu toe 45 mensen gered. Uit Duitsland is een vloot van landings vaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgische bemanningen onderweg naar de overstroomde gebieden in Nederland. De vloot bestaat uit dertien landingsvaar tuigen en drie motorbarkassen van het En gelse leger en twee landingsvaartuigen en vier motorbarkassen die door de Belgen zijn bemand. WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Tempe raturen even boven het vriespunt maar vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst. 4 Februari Zon op 8.16 uur, onder 17.33 uur. Maan op 23.58 uur, onder 9.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 Februari Hoog water: 6.21 en 18.30 uur. Laag water: 2.04 en 14.17 uur. Woensdag 4 Februari Hoog water: 6.51 en 19.03 uur. Laag water: 2.30 en 14.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1