Vliegtuigen laten rubberboten en levensmiddelen neer Radiorede van dr. Drees over de ramp Heemsteedse inzameling wordt een groot succes D.DD. Toch ió ket zo Wereldnieuws Hulp uit de lucht Helicoptère redde vier mensen die op het dak van een boerderij zaten De radio geeft Woensdag In 1 dag retour Luctor et Emergo, ik worstel en kom boven PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Rechtsherstel voor de Vereeniging voor den Effectenhandel Zandvoortse raad bespreekt de toestand Vragen over de nood in de Haarlemse raad Meer over de maan en het leven DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 (Van een verslaggever) De luchtvaart heeft zich vandaag bij de hulpverlening aan de noodgebieden niet onbetuigd gelaten. Grote hoeveelheden ge conserveerde levensmiddelen, brood, rub berboten en vele andere artikelen en ma terialen zijn in eendrachtige samenwerking door vliegtuigen van de Marine-lucht vaartdienst, de L.S.K., de Rijksluchtvaart school, de K.L.M. en door twee vliegboten van „Rescue Service" van de Amerikaanse luchtmacht boven de overstroomde delen van ons land afgeworpen. Ook heeft de helicoptère van de Marine-luchtvaartdienst zijn goede diensten bewezen. Toen in de namiddag een marine-amphi- bievliegtuig tussen Oude- en Nieuw-Tonge op Goeree-Overflakkee was geland en ver geefs probeerde een rubberboot naar een geïsoleei'de boerderij te brengen de stroom was te sterk kwam de helicop tère te hulp. De bewoners van de boerderij hadden zich op het dak in veiligheid kunnen stel len. De toestand werd echter met het uur gevaarlijker: de boerderij was al gedeelte lijk ingestort. Een touwladder werd uit de helicoptère neergelaten en na enige aarze ling waagde de jongste zoon de luchtreis. Zijn jongere zusje en zijn bejaarde moeder overwonnen hierop haar vrees, waarna het drietal veilig naar Nieuwe Tonge kon wor den overgebracht. De oudste zoon, die was aehterge- gebleven, trof het minder gelukkig. Nadat de helicoptère weer boven de boerderij was teruggekeerd, stapte ook hij op de touwladder. Zo werd hij op de dichtstbijzijnde dijk afgezet. Hij kon niet aan boord worden genomen, door dat de hijsinrichting van de touw ladder onklaar was geraakt. Reeds drie nachten op het dak.... Maar tegenover deze en vele andere ge slaagde reddingspogingen staan de gevallen van slachtoffers, die nog steeds niet uit hun benarde positie zijn bevrijd en reeds drie nachten op het dak of de zolder van hun woning hebben doorgebracht. De be manning van een vliegtuig van de Marine luchtvaartdienst, die rubberboten in het gebied ten Noorden van Zierikzee uitwierp, zag hier nog enkele bijna onder water ge lopen boerderijen, waarvan de bewoners waren samengehokt op het dak en die met de nationale vlag en beddelakens de aan dacht van de overvliegende toestellen wis ten te trekken. Wellicht zullen zij hun leven te danken hebben aan de rubber boten, die voor hen werden afgeworpen. Waar tekenen van leven werden be speurd, werd een dergelijke boot neerge laten. Triest schouwspel Wie de Noordzeekust van een vliegtuig uit beziet, krijgt de indruk dat er een enor me bulldozer aan het werk is geweest, die grote happen uit de duinen heeft wegge vreten. Hier en daar zijn uit de oorlog overgebleven bunkers als kaartenhuisjes in elkaar gestort. Enkele schepen zijn op het strand gezet alsof het lucifersdoosjes waren. Maar dat is allemaal nog maar een kleinigheid, vergeleken bij hetgeen ten Zui den van de Waterweg te zien is. Op de Zuid-Hollandse eilanden zijn tal rijke stukken herschapen in grote meren, ADVERTENTIE Dames- en Heren Monty-Coals HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 9.40 Platen. 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Wereldvoedselproblemen. 11.30 Platen. 12.00 Instrumentaal trio. 12.30 Land- en tuinbouw- mededeimgen. 12.33 Voor Het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Accordeonmuziek. 13.50 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugdconcert'. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 voor de zieken. 17.15 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: De brievenbus gaat open. Cor respondentieclub ol..v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Studies in vergelijkende literatuurgeschie denis: Van Eden en Tolstoj, een parallel. 19.00 Discussie. 19.20 'Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Concertgebouworkest en soliste. 21.10 Het laatste recept, noorspel. 22.20 Amu sementsmuziek. 22.45 Tranen op Aniouan, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieiuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Pla ten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Het conflict, hoorspel. 12.00 Bas-baritón en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 2e acte uit „Lakmé", opera (gr.pl.). 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Mili taire causerie. 13.00 Viool, cello en clavecim- bel. 18.30 Spectrum van het Christelijk Orga nisatie en Verenigingsleven. 18.45 Avond- maalsliederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbe spreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Meisjeskoor en instrumentaal ensemble. 20.45 Jezus Christus en de Wereldreligies, causerie. 21.05 Omroeporkest en soliste. 21.45 Platen. 22.00 Piano.-recital. 22.30 Internatio naal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Awndoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Omroeporkest. 14.00 School radio. 15.40 Svmphonie-orkest en solisten. 16.40 Platen. D.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang en piano. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.30 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Voordracht en muziek. 22.55—23.00 Nieuws. waar hier en daar een groepje bomen of een boerenschuur oprijst. Waar de wegen iets hoger liggen, zodat zij niet helemaal door het water overspoeld werden, ziet men lange, grijze strepen, zo nu en dan on derbroken op plaatsen, waar het water een stuk van de dijk opzij heeft gedrukt. Het is een triest gezicht het angstig bijeenge dreven vee op de stukken intact gebleven dijk te zien staan, gelaten hun verder lot afwachtend. Noord-Beveland is voor een groot deel verdronken. Dit eiland is wel een van de ergst getroffen gebieden. Het is één grote watermassa, waar boven uit de daken en bomen steken. Hier en daar ligt nog een stuk dijk boven water uit. Tuin van Zeeland weer overstroomd Op Walcheren, nauwelijks hersteld van de zware oorlogswonden, heeft men de oude erfvijand wel zeer spoedig terugge zien. Een deel van Zeelands tuin is op nieuw een prooi van de golven geworden. Maar op dat stuk van het eiland, dat ge spaard is gebleven, draaien de molens. Kinderen op het pleintje van een dorps school juichten ons vliegtuig vrolijk toe toen wij laag een cirkeltje draaiden. In Vlissingen werd hard gewerkt om hulp aan het andere deel van het eiland te verlenen. Over de Westerschelde vliegend heeft men twee rampgebieden links en rechts van zich. Rechts het gebied van Zeeuwsch Vlaanderen. Voorbij Terneuzen zijn de polders alle volgelopen. Overstekend naar Zuid-Beveland vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat het nu zo rustige water zul ke vreselijke verwoestingen heeft kunnen aanrichten. Maar een enorm gat in de zee dijk tussen Ellewoutsdijk en Baarland, en een door dat gat in de overstroomde pol der geworpen veerboot liggen daar als be wijzen. Spoorbaan vernield Waar eens de trein reed, die Walcheren en Zuid-Beveland met de rest van Neder land verbond, varen nu kleine bootjes met materiaal en andere hulpmiddelen voor de getroffenen. Van spoorwegvervoer zal voorlopig geen sprake kunnen zijn, want het zal lange tijd duren voor de schade aan de onderspoelde spoordijk is hersteld. Het is moeilijk op een tocht als deze nog te geloven in het „Ik worstel en kom boven". Waar men ziet is water: Zuid- Beveland, Schouwen en Duiveland, Tho- len. Overal datzelfde trieste beeld van on dergelopen boerderijen, van vee op dijken en van mensen op droge stukken, in ang stige afwachting van hun redding. Soms is het water al weer zover gezakt dat een vernietigd huis te zien komt of een aantal verdronken dieren. In het Zuid-West-Brabantse land zoekt men ook vergeefs naar herkenningspunten. Hetzelfde beeld blijft het landschap be heersen bij de vlucht over Flakkee, dc Hoekse Waard, Beierland. Ergens staat een schoolgebouw, waar nog honderden vluchtelingen op hun redding wachten. Het is bijna een verademing als Pernis, en daarachter Vlaardingen, zichtbaar wor den. Toch is dit het normale leven dat ook zij, die thans alles verloren hebben, nog op redding wachten of ergens in rubber bootjes zwalken, tot voor enkele dagen hebben gekend. Maar het water zal ook al is het nu nog heer en meester opnieuw verjaagd worden. Weer zullen mensenhanden dijken dichten, polders droogmaken en verwoes tingen herstellen. Maar bij de geschiede nissen, die de Hollandse vaders geslacht na geslacht aan hun kinderen zullen vertel len om hen te waarschuwen voor het wa ter, die onberekenbare, nooit te vertrou wen medespeler zal een nieuwe, ver schrikkelijke, gebeurtenis op de eerste plaats komen: de overstroming van Fe bruari 1953. Burgemeester mr. H. M. van Fenema heeft de leden van de gemeenteraad van Zandvoort in een spoedeisende openbare vergadering bijeen geroepen op Donder dagavond om acht uur. Op de agenda staat: bespreking herstel stormschade aan openbare werken en gemeentelijke eigen dommen. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers f 12.50 2 pers. f 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem oooooooooooooc 99 99 's-GRAVENHAGE, 2 Februari. De minister-president dr. W. Drees heeft Maandagavond een radiorede gehouden, waarin hij zeide: „Twee dagen lang heeft een beangstigend aanzwellende stroom van berichten ons doen beseffen, welk een ramp over Nederland is gekomen door het samentreffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige rich ting. Ik behoef u de droevige bijzonderheden niet opnieuw te schetsen. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuws-Vlaanderen, geteisterd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuidholland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honder den omgekomen. Daaronder velen bij pogingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eerbied én onze ge voelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van hen, die slachtoffer werden van het watergeweld. Er is veel geleden, ook door die ontsnapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte hoevelen alles hebben moeten prijsgeven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van de moderne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen verlaten, als eens op Walcheren en in de Wieringermeer. Wij weten niet wat ervan zal blijven staan. En wij weten nog niet bij benadering, hoe groot de schade tenslotte zal blijken te zijn, maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker be gon af te tekenen. Verheugend temidden van deze ellende is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sym pathie die wij van alle zijden ook uit de Overzeese Rijksdelen en uit het buitenland mogen ondervinden. Het ging en gaat er voor het ogenblik in de eerste plaats om mensen in veiligheid te brengen, onderdak en verdere hulp te verschaffen, en daarnaast alle krachten in te spannen waar nog afweer van het water mogelijk is en waar vee en voor raden kunnen worden geborgen. Uit de berichten zult gij, vertrouw ik, hebben begrepen dat gemeentelijke, provinciale en rijksorganen zich daarvoor onmiddellijk tenvolle hebben ingezet. Prachtig is daarnaast de geestdriftige bereidwilligheid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle steunverlening beschik baar te stellen. Prachtig ook de krachtdadige medewerking van vele organisaties. Overstelpend zijn de toezeggingen en aanbiedingen van medewerking die ons toestromen. Er zal in deze gehandeld worden in nauw overleg tussen de regering en het Nationale Rampenfonds dat de particuliere steun bundelt. Van regeringswege is een interdepartementale commissie ingesteld die de werkzaamheden van de verschillende rijks organen coördineert en het contact met het rampenfonds zal onderhouden. In de Staten-Generaal hoop ik morgen nadere mededelingen te doen over de toestand en over de verdere voornemens ten aanzien van de hulpverlening, de financie ring van het herstel en de voor de giften te verlenen belas tingfaciliteiten enzovoorts. Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de betrokkenen kunnen rekenen op een krachtige aan pak waarbij de regering zich gesteund weet door u allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in menig op zicht onze vriend is maar telkens ook weer een ons bedrei gende vijand, voor het ogenblik een ernstige nederlaag ge leden. Wij weten echter dat het op den duur in de worsteling telkens weer de overhand weet te verkrijgen en dat ons land daarbij is gegroeid en sterker geworden. De wapenspreuk van de provincie Zeeland, nu weer een van de ergste noodgebieden, is „Luctor et Emergo", „ik worstel en kom boven", boven uTt de zee. De mededelingen die ons van alle kanten bereiken getuigen hoezeer dit woord thans weer de leuze is van heel ons volk. De tijding omtrent het ongeluk dat aan zovele landgenoten overkomen is en dat zijn weerslag heeft op onze algemene toestand heeft bij velen de beste karaktereigenschappen aan de dag doen treden. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardigheid een beroep wordt gedaan. Ook in Heemstede lieeft men spontaan l gevolg gegeven aan de door de burge meester verspreide oproep, zoveel mogelijk kleding voor de zwaar getroffen landge noten af te staan, ten einde de eerste nood te kunnen lenigen. De leden van het Ko ningin Wilhelmina-fonds, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, padvinders, leden van de brandweer en scholieren hebben zich onmiddellijk met de inzame ling belast, waarvoor talrijke particulieren en bedrijven hun auto's beschikbaar stel den. Het Sportpark-restaurant dat als cen traal verzamelpunt werd ingericht, was reeds na enkele uren geheel gevuld met een onoverzichtelijke hoeveelheid kleding, schoeisel, huisraad en levensmiddelen, welke als een onafgebroken stroom uit alle delen van Heemstede werd aangevoerd. De inzamelaars waren enthousiast over de wijze waarop zij steeds ontvangen wer den en menigmaal stond men hun de ge hele inhoud van linnenkast en commode af, terwijl met zelden de kapstok van alles werd ontdaan en spontaan overhandigd. Een groot aantal dames,, waaronder de echtgenote van de burgemeester, mevrouw L. C. A. C. van Rappard-Mundt, hebben zich de gehele dag bezig gehouden met het sari eren der binnenkomende goederen. Ook vandaag werd de inzamelings-actie nog voortgezet. Winkeliers staan 1/2 van omzet ai Het bestuur van de Heemsteedse Win keliers Vereniging was er van overtuigd, dat ook de plaatselijke winkeliers en in dustrie gaarne een bijdrage zouden leveren om de nood enigszins te lenigen. Vandaar was er voor Maandagavond in restaurant „Boekenroode" een spoedvergadering uit geschreven. Wegens verhindering van de heer O. A. Brink zette de heer K. J. Dijkstra als vice- voorzitter van de H.W.V. de plannen uit een. Het bestuur was namelijk voornemens de winkeliers en industriëlen te verzoeken, gedurende drie weken 1 y2 van hun totaalomzet voor dit doel beschikbaar te willen stellen. Ten einde de administratie, welke onvermijdelijk aan een dergelijke actie verbonden is zo veel mogelijk te ver eenvoudigen, zullen er voor de deelnemers zegels verkrijgbaar zijn tegen de prijs van 7.50 per 1000 stuks. Wanneer zij dan bij iedere betaling van 50 cent één zegel aan hun cliënten verstrekken, komt automa tisch 1 Vï> "l" van hun omzet aan het doel ten goede. Ten einde aan deze actie ook een attractief element te kunnen verbinden, werd reeds een bedrag van duizend gulden beschikbaar gesteld, bestemd voor de aan koop van prijzen, welke later onder de inzenders van deze „Rampen-zegels" zul len worden verdeeld. De cliënten dienen hiervoor na afloop van deze actie de aldus verkregen zegels op speciaal verkrijgbare opplakvellen in te leveren. Dit plan verwierf onmiddellijk de alge mene instemming, hoewel men er van ver zekerd was dat in verband met de betrek kelijk lage winstmarge, deze bijdrage voor vele winkeliers ongetwijfeld een offer zal betekenen. Aangezien dit naar verhou ding tot hetgeen er in de getroffen gebie den geleden wordt vrijwel van geen be tekenis mag worden genoemd, waren de middenstanders er van overtuigd, dat geen enkele Heemsteedswinkelier of leider van een bedrijf zich aan deze actie zal onttrek ken. De aanvangsdatum werd vastgesteld op Zaterdag 7 Februari en de actie duurt tot Zaterdag 28 Februari. Ten einde de actie niet te doorkruisen, werd besloten de uitgifte van de bekende Centrum-zegels gedurende deze periode te staken. Een vluchtige berekening wees uit, dat men bij algemene deelname ruim één mil- lioen zegels zal moeten verstrekken, het geen neerkomt op een bijdrage van min stens 7500. Het besluit van deze vergadering, waar op ook de R.K. Middenstands Bond door de heer J. Verdonschot vertegenwoordigd werd, zal heden per circulaire aan de Heemsteedse winkeliers en leiders van be drijven worden medegedeeld, waarbij dan tevens een dringend beroep op hun mede werking werd gedaan. Onder bedrijven worden in dit geval ook wasserijen, gara ges, inrichtingen voor reparaties, drukke rijen, etc. verstaan. De leden van de communistische raads fractie van Haarlem hebben aan het col lege van B. en W. verzocht de volgende vragen te mogen stellen: Welke maatregelen heeft het college ge troffen tot hulp aan de slachtoffers van de watersnood? Welke maatregelen denkt het college te doen? Verdient het geen aanbe veling, dat alle lagen der bevolking bij de hulpactie worden ingeschakeld? Is het niet wenselijk, dat door de gemeente Haarlem een getroffen gemeente wordt geadop teerd? Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft tot leden van het da gelijks bestuur benoemd: William Schrik- ker, voorzitter, L. Proos Hoogendijk, lid, en J. C. van Marken, lid. Tot plaatsver vangende leden van het dagelijks bestuur zijn benoemd C. J. baron Schimmelpen- ninck van der Oye, C. Mandersloot en A. L. de Vlaming. Tot secretaris der vereni ging is benoemd mr. J. G. N. de Hoop Sclieffer en tot adjunct-secretarissen mr. G.. S. Ie Poole, mr. A. J. Kronenberg en mr. H. N. A. Verhey. Na afloop van .de beurs heeft de heer William Schrikker gistermiddag de beurs bezoekers medegedeeld dat van 31 Januari af de Vereeniging voor den Effectenhandel niet langer een publiekrechtelijke bedrijfs groep is, daar de erkenning als zodanig is vervallen. De samengevoegde afdeling van de Raad voor het Rechtsherstel heeft een beschikking getroffen, waarbij de vereni ging volledig rechtsherstel verkrijgt en haar oude statuten van 1939 terugontvangt. De Bedrijfsgroep Effectenhandel blijft op wens van de regering nog korte tijd be staan, daar de Bedrijfsgroep als zodanig genoemd wordt in vele na-oorlogse beslui ten en beschikkingen en deze dus alle ge wijzigd zouden moeten worden. Het bestuur zal zijn mandaat zo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 April, ter beschikking stellen van de ledenvergade ring, die zal moeten bepalen door wie de vereniging zal worden bestuurd. De vereniging is thans weer een gewone privaatrechtelijke vereniging, waarin vol gens de statuten de hoogste macht berust bij de ledenvergadering, waaraan het be stuur verantwoording verschuldigd is. ADVERTENTIE TTITTIT" ^iet krabben. De helder vloel- I H Hl I S RW bare L.D.D. kalmeert de Jeuk U JJ l'.V. in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Vriendelijk. Radio-Moskou heeft gemeld, dat Maandag de Sovjet-ambassadeur te Teheran premier Mossadeq namens zijn regering heeft voorgesteld de Russische concessie voor visserij in de Kaspische Zee met een jaar te verlengen. Verleden week liep deze concessie af en de Per zische minister van Buitenlandse Zaken verklaarde toen, dat zij niet verlengd zou worden. Volgens radio-Moskou is de Sovjet-regewng van oordeel dat Perzië volledig in zijn recht was om de voor 25 jaar geslotert overeenkomst over de visserij in de Kaspische Zee op te zeg gen. Botsing. Bij het station JJeutingsheim na bij Ludwigsburg in NooKd-Württemberg zijn Maandagavond twéé1 personentrei nen in botsing gekomen. Vóór zover be kend zijn ongeveer 16 reizigers zwaar gewond. Bezoek. Koningin Elizabeth en deN .Hertog van Edinburg zullen, naar officieel wordt medegedeeld, 23 November' per vliegtuig naar de Bermuda-eilanden^n vervolgens naar Jamaica vertrekken om daarna op het passagiersschip „Gothic" via het Panamakanaal naar Nieuw-Ze«- land te varen. Onderweg zullen zij de Fiji-eilanden en de Tonga-archipel be zoeken. Na een verblijf van vijf weken in Nieuw-Zeeland zullen zij op 30 Januari 1954 naar Australië gaan. In Australië zullen zij twee maanden door brengen. Geweld. Volgens voormalige leden van de Japanse communistische partij bestaat er onenigheid in de partijleiding over plannen om de boeren te organiseren, teneinde tot geweldpleging over te gaan, indien de partij zulks nodig oordeelt. Twee leiders van de linkervleugel van de boerenbond, Foekazawa en Tomijoe- ki, deelden mee, dat velen met hen van mening zijn, dat een dergelijke politiek, die ook in communistisch China en Zuid-Oost-Azië is toegepast, in Japan slechts schade zou berokkenen aan de communistische belangen. Waarneming. Australië zal een militaire waarnemingspost in Nieuw-Guinea ves tigen, vanwaar men uitzicht heeft op de territoriale grens van Nederlands-Nieuw- Guinea, zo heeft de Australische minis ter van Oorlog medegedeeld. De minis ter zeide, dat zij gevestigd zou worcfcn in Wanimo aan de Noordkust 30 km van de grens en 60 km van Hollandia. De Australische bladen noemden deze post een middel „om Indonesië in het oog te houden". Conferentie. Admiraal Robert Carney, op perbevelhebber van de N.A.V.O.-strijd- krachten in Zuid-Europa, is Maandag naar Ankara vertrokken, waar hij be sprekingen zal voeren met de Turkse minister van Defensie als ook met de chef van de Turkse generale staf. Voorstel. Volgens het Egyptische blad „Al Misri" heeft Egypte Engeland officieel voorgesteld, dat beide landen hun wa pens en opslagplaatsen in de Soedan ter beschikking van de Soedanese ver dediging zullen stellen, wanneer zij dit gebied ontruimen. Majoor Salah Salem, de belangrijkste adviseur van premier Naguib inzake Soedanese zaken, zou zulks in een vraaggesprek hebben mee gedeeld. Naar het in Caïro verschijnen de dagblad „El Akhbar" meldt, heeft de Egyptische regering besloten, deze maat regel ook te nemen, als Engeland haar voorstel zou afslaan. Keuze. De dertien Amerikaanse commu nistische leiders, die veroordeeld zijn wegens samenzwering om de Ameri kaanse staat op gewelddadige wijze om ver te werpen, zijn Maandag voor de keus gesteld óf naar de Sovjet-Unie, óf in de gevangenis te gaan. De verdedigers der veroordeelden verwierpen echter prompt het aanbod, om hun cliënten naar de Sovjet-Unie te laten vertrek ken. Drie der veroordeelde communis ten zeiden op de vraag, hoe zij over het voorstel dachten, dat zij de Verenigde Staten niet wilden verlaten. Een zeide „zeer in de war en een weinig geschokt" te zijn door de vragen van de rechter. Overeenkomst. In het Tass-bericht van Zondag over een militaire overeenkomst tussen Zweden en de V. S. wordt nog gezegd, dat deze overeenkomst behelst, dat Zweden formeel buiten het Noord- Atlantisch verdrag blijft, doch in wer kelijkheid deelneemt aan „de oorlogs voorbereidingen van de N.A.V.O.". Zwe den zou N.A.V.O.-landen van strategi sche goederen voorzien en oorlogsmate riaal en geheime inlichtingen van de V.S. ontvangen. „Hoewel het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken het bestaan van een geheime militaire over eenkomst ontkent, zijn de regeringen der V. S. en Zweden in werkelijkheid met de uitvoering van de overeenkomst begonnen", aldus het Russische pers bureau. 18. Het was even stil, nadat de stapel kisten en vaten over Panda en Pat O'Nozel was gevallen; toen kroop Panda langzaam uit de ravage te voorschijn. Hij schudde zaagsel en houtwol uit zijn oren en keek ongerust rond Tiaar zijn metgezel. „Pat!", riep hij, „waar ben je?!" Er kwam bewe ging in een gekraakte kist en daar ver scheen het geschramde gelaat van de grote detective. „Ahum", zei hij, zodra het ge gons in zijn oren zover was verminderd, dat hij zich verstaanbaar kon maken, „dat was nu een manier om ons snel en onop vallend te verbergen". „Het ging snel", beaamde Panda, „maar was het ook on opvallend?" „Absoluut", zei Pat, „nie mand let op ons!" „Zo, zo, zóóó", zei een zware stem. En opkijkend, zagen zij een agent in vol ornaat, die afkeurend van hen naar de ravage keek. „Zo, zo", her haalde de agent, „rommel maken in een ordentelijke stad; dat gaat zómaar niet! Daar zijn de papierbakken voor! Geef mij maar eens gauw jullie naam en adres!" „Mijn naam en adres??!", hijgde Pat, „man, je vraagt naar staalsgeheimens! Ik heb een geheime opdracht; ik.... ik ben hier helemaal niet, bekorrah!" En met deze woorden sloeg hij de ordebewaarder een der kisten over het hoofd..,,.,. DE paloloworm bestaat uit een kop- en een staartgedeelte. Dit laatste bevat de geslachtsproducten die in rijpe toestand worden losgelaten, zodat het eigenlijke dier dan in twee stukken is uiteengevallen. Denkt u niet, dat er op deze wijze van de paloloworm maar een bitter klein beetje overblijft, want na de amputatie is hij altijd nog 25 cm. lang. Deze worm leeft voorname- lijk tussen de koraalriffen van de Samoa-, Gilbert- en Fidsji- eilanden en hij levert de in boorlingen een geliefd voedsel. Niet de worm zelf wordt ge consumeerd, maar de geam puteerde staartstukken die de rijpe eieren of zaadproducten bevatten en die in geweldige hoeveelheden aan de oppervlakte van het water drijven. Honderden boten zwermen dan op zee uit om de begeerde delicatesse op te vis sen en gedurende enige dagen en nachten worden op de eilanden ware volksfeesten gevierd. Want, en nu komen we op het merk waardige van deze worm, alle staartstuk ken van de paloloworm scheiden zich op dezelfde tijd van het kopgedeelte, en wel in de herfst op de dag dat de maan pre cies in het laatste kwartier staat! Dat is een bijzonderheid die tot overpeinzing stemt. En om te kunnen vaststellen of deze scheiding van kop en staart wellicht in verband staat met de maanbelichting, of met eb en vloed, werden enige wormen in een aquarium gehouden, buiten het maanlicht en onafhankelijk van Iwgc en lage waterstanden. Desondanks hielden de wormen zich precies aan de vastgestelde tijd! Nu werd dit verschijnsel aan een wat stelselmatiger onderzoek onderworpen, waarna men tot de ontdekking kwam, dat er andere zeewormen zijn, die bij volle maan aan de oppervlakte komen om eieren te leggen, en wéér andere die dit bij was sende maan doen. Iedere soort blijkt daar voor een bepaalde tijd te hebben, die van de maanphase afhankelijk is, en iedere soort houdt zich ook nauwkeurig aan de bij die soort behorende tijd. Maar niet alleen zeewormen, ook tal van andere die ren blijken hun verrichtin gen overeenkomstig bepaal de maanphasen te regelen. Een zeeëgel aan de Rivièra heeft rijpe eieren, precies op volle maan, een kreeft bij de Samoa-eilanden legt zijn eieren juist 8 dagen voor de paloloworm zijn eieren deponeert, de karettschildpad legt haar eieren altijd gedurende dezelfde maan phase, de klapperkreeft, waarover we en kele dagen geleden spraken, begeeft zich bij een bepaalde maanphase voor dit doel naar de kust, mosselen en slakken richten zich bij het eierleggen eveneens naar de maan, enz., enz. Doch niet uitsluitend bij zeedieren kan er verband gevonden worden tussen de voortplantingsprocessen en de maanpha sen, maar ook bij andere dieren is dit waargenomen, zoals bijvoorbeeld bij de nachtzwaluw die haar eieren steeds in het laatste kwartier legt. De aard van het verband tussen de maan en sommige levensprocessen is uiteraard niet bekend, maar het bestaat. Weet u wat ook beslaat? R.ode sneeuw. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2