Noordholland stelt f 150.000 beschikbaar voor Rampenfonds Naarmate de uren verstrijken slinkt de hoop op behoud Toestand in Noordholland na de springvloed van Zondag Inzamelen van goederen in Haarlem en omgeving Haarlemmermeer Hulp voor het rampgebied Zandvoort Bennebroek Mitchell's zoeken vergeefs Nehim-kotter vond wrakhout Nieuwe uitgaven Amsterdamse Beurs DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Filmavond voor Ned. Ambtenarenbond Phoenix-Jeugdtoneel Jaarvergadering „K. en V." Examens voor reddend zwemmen H. Meyer nam afscheid Nog geen spoor van de Duyvis Krachtdadige steun bij de Hoogovens Raad van Lisse stelde 1000 voor Rampenfonds beschikbaar Biljarten Om het kampioenschap eerste klas libre Korfbal Korfbalbond gaat leest vieren Gymnastiek Jeugd van Concordia demonstreerde j Haarlem-Noord Haarlem-Noord, ten noorden van de Jan Gijzenvaart heeft Maandag hard gewerkt om onder meer kleren en meubelen in te zamelen voor de slachtoffers van de over stromingsramp. Dat alles zo vlot verliep is te danken aan het feit, dat in deze wijk een actief wijkcomité bestaat en een niet minder actieve winkeliersvereniging. In de loop van de dag zijn velen er op uitgetrokken om goederen in te zamelen en zij ondervonden overal een hartelijke ont vangst. Des avonds heerste er grote drukte in het bijgebouw van de Sionskerk aan de Rijksstraatweg. Daar werden de goederen gesorteerd en de ruimte was te beperkt voor het vele dat binnengekomen was. Wijkbewoners stelden hun auto be schikbaar en daardoor was het mogelijk de gesorteerde goederen naar het centrum der stad te vervoeren. Zij, die niet in staat zijn de goederen zélf te brengen kunnen deze na telefonische afspraak ook af laten halen. Berichten worden ingewacht aan de Rijksstraatweg 276 (telef. 24320) en Jan Luykenstraat 69 (telefoon 23425). Ook scholieren Leerlingen van Haarlemse middelbare en ULO-scholen (zowel voor openbaar als bijzonder onderwijs) zijn er Maandag op uitgetrokken om goederen te verzamelen. De goederen werden naar de scholen ge bracht en het kwam voor, dat alle klassen volkomen gevuld waren met kleding, schoeisel en andere voorwerpen. Bloemendaal Ook in Bloemendaal werken de scholie ren van de hogere klassen mee om de diverse goederen snel naar de centraal- post op het raadhuis te vervoeren. Mor gen trekken alle scholieren boven de zes tien jaar er op uit om zoveel mogelijk geld in te zamelen. Dank zij het doortastende beleid van de officieren der Rode Kruis Hulpcolonnes in Haarlemmermeer, heeft zich daar de hulp verlening voor de door de watersnood ge teisterde gebieden, in ongekend hoog tem po ontwikkeld. Gisteren meldden we reeds dat nog Zondagavond vrachtwagens mat goederen naar het centrale depót van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag wa ren gezonden, maar gisteren is deze hausse van kleding, schoeisel, dek en ander ma teriaal, nog verdubbeld. Uit alle plaatsen van de Haarlemmermeer kwamen vracht auto's volgeladen met goederen binnen en men heeft in ijltempo moeten sorteren om alle goederen te kunnen verpakken en verzenden. Al het werk wordt gedaan door vrijwil lige krachten. Mevrouw Nairmimga, com mandante van het Rode Kruis Corps Haar lemmermeer, verklaarde van de spontaneï teit en bereidwilligheid bij het geven van giften en goederen versteld te staan. „Haarlemmermeer", zo zei zij, „weet wat helpen is!" Wij hebben een bezoek gebracht aan de zogenaamde „Manége", waar alle opge haalde goederen worden verzameld en ge sorteerd. Hier troffen wij huisvrouwen aan uit Hoofddorp, Nieuw-Vennep en zelfs uit Abbenes, die kleding sorteerden. Jongens en meisjes waren bezig de schoenparen bij een te binden. Meisjes studenten gooiden pakken kleding toe aan de chauffeurs van de tientallen vrachtwagens die het goed waar Den Haag brengen. Vele transporton dernemingen uit Haarlemmermeer hebben hun wagens beschikbaar gesteld. Zo doen de kan de Rode Kruis afdeling vanuit Hoofddorp een pendeldienst op Den Haag en zonodig op Rotterdam Ahoi-hallen) on derhouden om ogenblikkelijk materiaal te brengen dat dringend noodzakelijk is bij de redding van mensen in het overstroom de Zuiden: petroleumlampen, eetgerei, enz. Nadat de hele dag regelmatig vrachtwa gens konden worden ingeladen is ook gisteravond weer een colonne n&ar Den Haag vertrokken om de goederen, ingeza meld in Badhoevedorp, Rijk, Hoofddorp, Nieuw-Vennep, Abbenes, Vijfhuizen en Zwanenburg, daar af te geven. De acties zullen, naar ons werd medege deeld, nog de gehele week worden voort gezet. In Halfweg zal een commissie, samen gesteld uit de verschillende gezindten, de geldinzameling organiseren. De ophaal dienst voor kleding, schoeisel en andere noodzakelijke goederen wordt onder lei ding van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, uitgevoerd door de jongeren der Jeugdorganisaties. Ook Woensdag zal men de grootscheepse actie voeren en zal men geld en goed inzamelen. Alle goede ren zullen, na gesorteerd te zijn in de Julianaschool, op transport gaan naar het centrale Rode Kruisdepöt te Hoofddorp waar vandaan de distributie plaats heeft. Aan het eind der vergadering sprak de heer F. H. Bos, wethouder van Haarlem mermeer. De actie in Halfweg en Zwanenburg zal niet apart voor beide gemeenten worden gevoerd, doch geschiedt in combinatie van beide plaatsen. De afdeling Zandvoort van de Algemene Nederlandse Ambtenaren bond hield Maan dagavond in gebouw „Zomerlust" een propaganda-filmavond, welke wegens ziekte van de voorzitter, de heer F. de Jong, werd geleid door de heer J. G. Biesenberger. Bij de aanvang der vergadering verzocht deze een minuut stilte in acht te nemen ter na gedachtenis aan de slachtoffers van de overstromingsramp. Na een korte inleiding van de voorzitter volgde de vertoning van een tweetal films, waarna de heren P. E. Keur en R. Huizing door hem werden ge huldigd wegens hun 25-jarig lidmaatschap. Namens het N.V.V. ontvingen zij het zil veren insigne met oorkonde en hun echt genoten een étui met zes zilveren lepeltjes. De afdeling schonk de jubilarissen sigaren en hun dames bloemen. Vervolgens werd het 100ste lid, de heer K. Koper, ten voor beeld gesteld voor de vele nog ongeorgani seerden. De heer Koper ontving een grote doos sigaretten. Ha de pauze werd het filmprogramma foortgezet. In de Vleeshal in Haarlem verloopt alles bijzonder vlot. De kleren en schoenen worden in een snel tempo gesorteerd en naar de Vishal gestuurd waaruit zij van middag in 6 a 7 grote vrachtwagens, die beschikbaar gesteld zijn door de beroeps vervoerders, naar Den Haag worden ver stuurd. Het was een genot Zaterdagavond in ge bouw „Zomerlust" het jeugdig enthousias me te beleven, dat leidde tot een zeer aan vaardbare opvoering van het blijspel „En Jacob diende" door het Phoenix-Jeugd- toneel, door Fr. van Emmerik geregisseerd. Hoewel gebrek aan ervaring uiteraard ook minder geslaagde situaties deed ontstaan, werd deze opvoering door de frisse, vrolijke sfeer, die er van deze jeugdgroep uitging, een groot succes. Henny Kiewiet werkte als oudere mee om de rol van oud-tante te vervullen. Een perfecte uitbeelding gaf Jetty Swildens van dienstbode Lenie in het eerste bedrijf. De beide hoofdrolspelers: Bob Stor als Frits van. Arkcl en Gerard Swildens als zijn vriend mr. Ernst van Heeroma, lieten voor treffelijk spel zien. Voorzitter P. Stor huldigde de medespe lenden, waarna een gezellig bal onder lei ding van Max Kok met het orkest „The Moonlight Serenadcrs" de avond besloot. UITGESTELDE BIJEENKOMSTEN. De jaarvergadering der Oranjevereniging „Zandvoort", die Zaterdagavond door de slechte weersomstandigheden geen door gang kon vinden, is uitgesteld tot een nader bekend te maken datum eind Februari. Het bestuur van de speeltuinver eniging „Kindervreugd" heeft besloten de jaarlijkse feestdag van Zaterdag uit te stellen tot Zondag 22 Februari in het Pa tronaatsgebouw. Dé Christelijke Gymnastiekvereniging „Kracht en Vriendschap" hield haar jaar lijkse algemene vergadering in restaurant Brinkmann. Het voornaamste punt op de agenda was de bespreking over het 45-jarig jubileum dat deze vereniging binnenkort hoopt te vieren. Het begin van de viering zal bestaan uit oen jubileumuitvoering te houden op 26 Maart in het Concertgebouw in Haarlem. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden nog steeds toenam, zodat zelfs tot splitsing van enkele afdelingen moest wor den overgegaan. De moeilijkheden die ge rezen zijn met het Kringbestuur, zijn nog niet opgelost, doch het bestuur was van mening dat, nu er wijzigingen zijn gekomen in het Kringbestuur, deze zaak wel tot een oplossing zal komen. Bij de bestuursverkiezing werd het bestuur uitgebreid met de dames T. G. de Boer en A. Duif en de heer J. Pastoor. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heer A. G. Luttik, voorzitter, mevr. M. Vonkde Hoop, secre taresse en de heer J. Deen, penningmeester. Na de ledenvergadering was er een kien- avond waarvan de baten ten goede kwamen aan het jubileumfonds. In Stoops Bad werden op het oefenuur van de Bloemendaalse Reddingsbrigade examens afgenomen voor de diploma's A en B van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen. Van de vier candidaten werd er een afgewezen. Geslaagd zijn de heren F. Hofsté en W. Jansen voor het diploma A en mevrouw J. C. Vosvan den Anker voor het diplo ma B. De geslaagden konden in December wegens ziekte niet aan het toen gehouden examen deelnemen. Het werd afgenomen door de dames A. PerryMeyer en S. C. Dijkstravan Balen, leden van de exa mencommissie van de technische commis sie van de K.N.B.R.D. De uitkijktoren van de Brigade aan het Bloemendaalse strand is door de storm weggeslagen. In de stampvolle Geref. Kerk te Benne broek werd Maandagavond afscheid geno men van de heer H. Meyer, hoofd der School met de Bijbel die na 22 dienstjaren van zijn pensioen gaat genieten. Tal van sprekers hebben het woord ge voerd en zijn uitstekende kwaliteiten als paedagoog en vooral ook als mens van alle zijden belicht. Het bestuur van de school schonk een kist rookgerei, oud-leerlingen boden hem een fauteuil aan om nu eens heerlijk te kunnen uitrusten en de ouders van de leerlingen schonken een serie fraaie studieboeken. Met gezang en gebed werd deze samen komst tegen elf uur gesloten. De Provinciale Staten van Noordholland zijn hedenmorgen bijeengekomen. De voor zitter, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het eerste waar onze harten naar uit gaan, is de rouw die op Nederland is neder gedaald en de behoefte om mede te helpen in de strijd op leven en dood die nog steeds in de zwaarbeproefde provincies Zuidhol land, Zeeland en Noord-Brabant wordt ge streden. Waarlijk, wij mogen thans wel de woorden herhalen, waarmede Kuyper des tijds het doodsbericht van Schaepman ont ving: „quis non fleret": Wie zou niet wenen. Wij kennen nog steeds niet de volle om vang van de ramp die ons land treft. Het cijfer der doden stijgt bij het uur en wij mogen helaas terecht vrezen, dat deze stij ging nog door zal gaan. Velen zullen straks nog bezwijken aan de doorgestane ellende. De stoffelijke schade valt nog niet te ramen, het is nutteloos en daarom verkeerd thans wilde schattingen te maken en deze na te praten. Wij weten alleen, dat deze zeer, zeer groot zal zijn en dat de hulp van iedereen nodig zal zijn. Naast de diepe rouw en ontsteltenis staat Goddank de al gemene bereidheid om te helpen. Uit alle lagen van de maatschappij stromen deze toe. Inzet van de persoon door de vele jonge mannen en vrouwen die er met de schop op uit zijn getrokken om de dijken te helpen verdedigen en hulp te verlenen bij de evacuatie. Hulp van particulieren en bedrijven die hun auto's en bedrijven ter beschikking stellen. Hulp van de tallozen die het huis naast mijn ambtswoning be legeren om hun gaven aai} kleding en dekens af te leveren. De eerste oproep van het Rampenfonds heeft reeds een geweldige weerklank ge vonden, maar de behoefte zal dan ook zeer groot blijken. Met waardering vermeldde spreker, dat gistermiddag door de zorgen van de bur gemeester van Velsen een vloot van der tien botters en kotters met een noodagre- gaat naar Zierikzee is uitgevaren en een hulpcolonne van 200 man met uitrusting op 30 transportauto's gereed stond. Bij de rampen in het Zuidwesten van Nederland vergeleken, valt de schade in Noordholland in het niet. Toch zijn op Texel vier slachtoffers; van twee zijn de lijken geborgen. Bij Petten is de opzichter De Waard van de aannemer Daalder ten gevolge van de inspanning bij het bergings werk aan een hartaanval overleden. Reeds Zondag is onze Provinciale Water staat in actie getreden en zijn ingenieurs en verder personeel naar de bedreigde pun ten gezonden om leiding te geven bij het verdedigen der waterkeringen, aan de Hondsbossche, in Den Helder en op Texel. Bedrag van 150.000 voor Rampenfonds Het College van Gedeputeerde Staten heeft zich gisteren beraden over de te ne men maatregelen. Zij ontveinzen zich niet, dat ook de provincie mogelijk voor niet onbelangrijke uitgaven zal komen te staan in verband met het herstel van water- Ter herdenking van de tien Nederlanders die op 2 Februari 1943 gefusilleerd zijn, is Maandagochtend in het stadhuis een plechtigheid gehouden. keringen, enz., maar zij menen, dat er niet temin aanleiding bestaat van provincie- wege een bijdrage te geven ter leniging van de directe nood, welke de watersnood heeft doen ontstaan. Zij denken daarbij in de eerste plaats aan de zo grote nood in de getroffen gebieden in de provincies Zuid- Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Gedeputeerde Staten stellen de Provin ciale Staten voor een bedrag van 150.000 uit de provinciale kas ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Daarnaast geven Gedeputeerde Staten in overweging het college te machtigen ten behoeve van de directe nood in deze pro vincie, waarbij in hoofdzaak valt te den ken aan Texel, die maatregelen te nemen, welke geen uitstel kunnen lijden. Zij stel len zich voor de benodigde bedragen te putten uit de reserve. Dit voorstel werd aangenomen. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft de commissaris der Koningin de vol gende mededelingen gedaan over de ramp in Noordholland, welke gegevens ontleend zijn aan een verslag van de hoofdingenieur directeur van de Provinciale Waterstaat. Het samentreffen van de hevige storm in de nacht van Zaterdag 31 Januari op Zon dag 1 Februari met de springvloed heeft ongekend hoge waterstanden veroorzaakt. Voor IJmuiden en Den Helder kunnen de volgende waterstanden (ten opzichte van N.A.) worden genoemd: Storm- vloeds- hoogite Vroeger Storan- 31 Jan. opgetreden vloed 1953 stormvloed ln 1916 IJmuiden 3.85 m-f- 3.69m+inl825 2.9l m Den Helder 3.25 m 2.51 m Win 1940 '1.75m Hoewel in Noordholland de schade groot is, heeft zij tot nu toe nergens de omvang van een ernstige calamiteit aangenomen. De Hondsbossche Zeewering heeft de stormvloed doorstaan. Voor zover tot nu toe kon worden nagegaan, is de schade be perkt gebleven. Wel heeft belangrijke overslag van water plaats gehad. Over een lengte van pl.m. 200 meter is het werkspoor van de kruin afgeslagen. Een haast tastbare spanning heeft IJmuiden Zondag en Maandag beheerst omtrent het lot van de VEM-trawler „Catharina Duyvis", het schip, dat na een radiotelefonisch contact op Zondagochtend niets meer van zich liet horen. Inmiddels blijft er nog hoop, dat het schip afgedreven is en buiten de door vliegtuigen en schepen afgezochte ge- bicden terecht is gekbmen. Het zou mogelijk zijn, dat schipper Arie Glas een uitermate ervaren zeeman de zware grondzeeën bij de kust niet heeft aange durfd en rechtsomkeert heeft gemaakt. Het is evenzeer mogelijk, dat deze grondzeeën de kleine trawler te machtig zijn geweest. Men denkt voorts aan de mogelijkheid, dat de zware zee de machines onklaar heeft gemaakt en dat de Catharina Duyvis dus nog ergens stuurloos ronddrijft. Deze mogelijkheden zijn er, maar naar mate de uren verstrijken en de nieuwe dag volgt op de angstige nacht krimpt de hoop. De Duyvis had vermoedelijk kolentekort, hoewel dit moeilijk na te gaan is en zelfs niet helemaal waarschijnlijk genoemd mag worden, omdat het schip immers uit Enge land naar zee vertrok en de kolen aan de overkant goedkoper zijn dan hier. De Nehim-kotter AM 16 onder schipper Van der Plas heeft gistermiddag op 20 mijl N.N.W. van IJmuiden wrakhout aange troffen. Toen de schipper even later uit een radiogesprek vernam, dat de VEM-trawler zoek was, heeft hij rechtsomkeert gemaakt en wat ronddrijvend hout aan dek laten halen. Later is de onderwalschipper van de rederij samen met cle scheepstimmerman, die de Catharina Duyvis heeft ingetimmerd, op het kantoor van de inmiddels gewaar schuwde Scheepvaartinspectie naar een stuk wrakhout een schuifla wezen kijken, maar men kon geen zekerheid krijgen, dat dit inderdaad van de gezochte trawler afkomstig was. De speurende Mit- chell-bommenwerpers van het vliegveld Valkenburg hebben gistermiddag, naar de dienstdoende officier op het vliegveld or,s mededeelde, geen spoor van de Duyvis gevonden. Zij hebben een zeestrook van 40 kilometer breedte tussen Terschelling en Hoek van Holland afgezocht. Vanmorgen deelde men ons van de zijde van de VEM mede, dat er nog niets van de trawler is gehoord. Het ergste wordt ge vreesd. De hulpactie op de Hoogovens grijpt snel om zich heen. Op een bepaalde afdeling zamelden drie ploegen vanmorgen alleen al 2500 in voor het Rampenfonds. Verder worden de werknemers in de gelegenheid gesteld een bepaald bedrag op te ne«frpn, dat zij later in termijnen kunnen terugbe talen. Maandagavond kwam de gemeenteraad vaar Lisse in openbare vergadering bijeen. Burgemeester De Graaf herdacht de slacht offers uit de getroffen gebieden. Vervol gens memoreerde burgemeester De Graaf de maatregelen die genomen zijn tot leni ging van de nood en stelde voor namens het college f 1000 uit de gemeentekas be schikbaar te stellen. Hierna sprak burgemeester De Graaf een Nieuwjaarsrede uit waarin hij verschei dene belangrijke punten besprak. Hij merkte op dat de gevoerde „strakke" lijn voor de gemeente-financiën voortgezet zal worden. De toestand der gemeente is niet ongunstig te noemen. Ondanks de gunstige woningbouw in 1952 (in totaal zijn er 141 woningen gebouwd) is het aantal aanvra gen opgelopen in 1952 met 53 meer zodat er thans 409 aanvragen zijn. Met grote erkenteüjkheeid gewaagde spreker van de onverdroten ijver van de woningadvies- commissie. Het Terling-fonds voor woning verbetering was en is voor Lisse een groot succes. Vier onbewoonbaar verklaar de woningen zijn in de woonruimte opge nomen. Het verbeteringswerk werd aan gevangen in 1952 met 63 en na 1 Januari weer 65 woningen, terwijl nog 25 aanvra gen in behandeling zijn. De aftredende bestuursleden van de ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken me vrouw A. Dronkers-Wesselo en de heer N. P. van Riek werden met algemene stem men herkozen. Goedgekeurd werd de ruiling van grond met het rijk aan de hoek Herenweg-Laan van Rijckevorssel, eveneens aankoop van een klein perceeltje grond en de ruiling aan de Nassaiistraat. Voor verbetering der straatverlichting aan de Julianastraat, de Gasstraat en Havenkade werd f 4250 uit getrokken. Een besluit van 22 Juni 1951 tot aanwijzing voorrangskruising op de Oranjelaan werd ingetrokken, daar de te genwoordige knipperlicht-beveiliging gun stig werkt en beide waarschuwingen moge lijk verwarrend werken. Een subsidie aanvraag van de gymnastiekverenigingen D.O.K. en Klimop, werd na uitvoerige dis cussie verworpen met tegen de stemmen der R.K. raadsleden. Een crediet van f 790 voor onderwijs- films voor de scholen werd goedgekeurd. Voor de aanleg van een straat in ver band met de bouw van een R.K. Huishoud school aan de Achterweg voor welke aan leg f 30.000 nodig is, werd goedgekeurd. Voor de aankoop van een viertal schrijf machines ten behoeve van leerlingen der Gereformeerde school, ter voldoening van eerste kantoorpractijk werd f 1078 uitge trokken. Vastgesteld werd een nieuwe in structie ten behoeve van de gemeente secretaris en gemeenteontvanger. Aange gaan werd een deposito-overeenkomst met de woningbouwvereniging Volksbelang. Van de ten Zuiden van de Hondsbossche Zeewering gelegen duinen (bij Kamper duin) is de duin voet sterk achter uitgegaan. In het bijzonder het gedeelte tussen het Zuidelijke einde van de Zeewering en het bij Noordhollands Noorderkwartier in onderhoud zijnde strandhoofd Wx is zwaar aangetast. Ook overigens hebben de duinen langs de Noordhollandse kust zwaar geleden. De duinvoet is nagenoeg overal aangetast; volgens voorlopige rapporten is de voet naar globale schatting over een breedte van gemiddeld 20 meter weggeslagen. Het zwakste gedeelte, te weten de smalle duinregel ten Noorden van Grote Keten, is doorgebroken, zodat de daarachter gelegen tweede waterkering, de zogenaamde Zand dijk of dijk van Oldenbarneveldt, thans het water moet keren. Het tussen de duinregel en deze zanddijk gelegen Botgat is over stroomd. De Zanddijk wordt thans zoveel moge lijk versterkt. De werkzaamheden op dit onder beheer van het Rijk staande ge deelte van de zeewering worden vanwege de Rijkswaterstaat uitgevoerd. Hoewel direct gevaar voor uitbreiding van de doorbraak niet aanwezig lijkt, zul len ingrijpende voorzieningen moeten wor den getroffen. Van de Balgzanddijk tussen Van Ewijck- sluis en de sluis bij Oostoever, a ngelegd bij de eerste werken tot drooglegging van de Zuider7.ee, zijn volgens ingekomen be richten op verschillende plaatsen het bui tenbeloop boven de buitenberm en de kruin v/eggeslagen De schade is groot, maar niet verontrustend, omdat de achter gelegen tweede kering in staat kan worden geacht zo nodig dienst te doen. Van Rijkswege zijn voorlopige voorzie ningen getroffen. Van de Heldersche Zeewering is de glooiing in het algemeen onaangetast ge bleven. Op het Noord-Westelijke gedeelte van deze zeewering (bij Huisduinen) is aan de bij de bovenglooiïng aanwezige objecten (strandmuur, looppad en dergelijke) ern stige schade toegebracht. De zeeweringen van het eiland Texel hebben het zwaarst van de storm te lijden gehad. De in de laatste jaren gemaakte werken aan de Noord-Oost punt van het eiland, dit onderdeel uitmaken van een daar even tueel te maken bolwerk, hebben het geweld van de golven goed weerstaan. Slechts bij de aansluiting aan het onverdedigde duin terrein aan de ene zijde en de Eijerlandse- dijk aan de andere zijde is onbetekenende schade aan het buitenbeloop toegebracht. „Oeleke" (C. Wilkeshuis. Uitgave Boom Ruygrok, Haarlem). Als oudere mensen een jongensboek gaan beoordelen, gebeurt dat meestal met die welwillende, neerbuigende vriendelijkheid van een verstandige tegenover de dwaze. Wat men als jongen van 8 jaar met gloeien de wangen en tranen in de ogen leest, beziet men als veertigjarige met een medelijdend glimlachje, omdat men intussen geleerd heeft dat de fantasie van de jeugd allerminst over eenkomt met de nuchtere werkelijkheid. De conclusie van' dit alles zou zijn, dat een vol wassene dus ongeschikt is om een kinderboek naar waarde te schatten en dat wij aan onze rubriek „nieuwe uitgaven" een medewerker van acht of tien jaar zouden moeten ver binden Niets is echter minder waar. Zolang er nog mensen zijn die zich aan de wereld wijsheid van hun volwassenheid kunnen ontworstelen om een goed jongensboek te schrijven, zolang zullen er ook volwassenen zijn die ervan kunnen genieten hun ver standige nuchterheid terzijde latend en terugkerend in de onbezorgde sfeer van de jongenstijd, toen zij nog niet zoveel van het leven en de wereld afwisten. Het boek „Oeleke" van C. Wilkeshuis, ge schreven voor jongens van 812, is ge schreven door een jongen van 812. Door iemand namelijk, die in staat was opnieuw geestelijk jong te worden en zich de waarden te realiseren van de kleine jongensachtig heden, die het leven van zo'n schooljongen plegen te vullen. Het is geen romantisch ver haal van ouwelijke heldendaden, doch een fris en ontroerend geschreven episode uit het leven van een echte jongen, die kennis maakt met het probleem van „rijk en arm" en daar een boel narigheid, maar ook een massa vreugde aan beleeft. Er moesten meer zulke kinderboeken worden geschreven. Ik heb het geboeid en geroerd in een adem uit gelezen. L. Onder leiding van de biljartclub „Suisse" in Haarlem worden in het café aan de Rijks straatweg 191 de eindstrijden om het kam pioenschap van het district Haarlem eerste klasse klein biljart libre gespeeld. De deelnemers aan deze wedstrijden zijn: C. Scholten (Hof v. Holland); H. Oomen (SVV); L. Tuin (de Zon); J. Barnhorn (1939); P. v. d. Berg (Hof v. Holland); M. Heiligen berg (Suisse); W. v. Nassau ('t Centrum, H'stede); T. Copini (Suisse); B. Bosse, le res. (IVO); M. v. d. Putten, 2e res. ('t Centrum). De wedstrijden vinden deze week plaats op Dinsdag-, Donderdag-, Vrijdag-, Zater dagavond en Zondagavond. De Bondsraad van de KNKB heeft in Utrecht over een aantal korfbalproblemen beraadslaagd Een van de hoofdpunten was de viering van het vijftigjarig bestaan van de KNKB. De jubileumcommissie ontvouwde de vol gende plannen: Het hoofdbestuur zal op Zaterdag 6 Juni van 4 tot 6 uur recipiëren in het Carlton-hötel in Amsterdam. Des avonds wordt eveneens in het Carlton-hótel een reünie gehouden voor oud-korfballers, bonds- en verenigingsfunctionarissen. Op Zondag 7 Juni vindt de hoofdschotel van de sportieve herdenking plaats. In het Ajax- stadion zal om een uur worden begonnen met een vlaggenparade van alle clubvlaggen, gevolgd door een demonstratie „korfbal in 3903". Tenslotte zal als jubileumwedstrijd worden gespeeld de wedstrijd Nederland— België. Verder zal het jubileum worden herdacht door het uitgeven van een jubi leumnummer van het Ned. Korfbalblad, door regionale bondswedstrijden en een jeugdkamt> in Ommen. In de Bondsraad is voorts uitvoerig van gedachten gewisseld over micro-korfbal, welpen-korfbal, de medische sportkeuring en conferenties van korfbaljeugdleiders. Zaterdagmiddag was de grote zaal van de Haarlemse Kegelbond geheel gevuld met ouders en verdere belangstellenden om getuige te zijn van de verrichtingen van de jegudleden van Concordia, die ten getale van ruim 200 een 7-tal nummers zouden demonstreren. Zoals de voorzitter van Concordia in zijn openingswoord opmerkte is het voor de technische leiding steeds een probleem ge weest om bij uitvoeringen deze kinderen te kunnen inschakelen, waarbij zij bij een toch reeds overladen programma van adspiranten en volwassenen toch maar ten hoogste één keer voor het voetlicht kunnen komen, hetgeen zowel voor henzelf als voor hun ouders minder leuk is. Het be stuur heeft gemeend, deze kleuters daar om afzonderlijk te laten optreden in een kort programma. Welk plan de instemming der ouders had, gezien de grote belangstel ling die voor deze demonstratie werd ge toond. De beperkte werkruimte bleek wel een handicap te zijn, hetgeen vooral bleek bij de kleuterles onder leiding van mejuf frouw A. Jonkman. Toch kreeg men een goede indruk van hetgeen in de turnzaal gepresteerd wordt. Van haar zagen wij ook een tweetal korte vrije oefeningen op muziek, uitgevoerd voor iets oudere meis jes. Het tweede optreden van de jongste kleuters bestond uit oefeningen over lange banken die ook al vlot werden uitgevoerd. Door het zeer grote aantal en de beperkte ruimte kwamen de oefeningen in het voortbewegen door meisjes, niet geheel tot hun recht. De grotere jongens lieten nog een goed nummer bokspringen zien. Aan dit programma werkten ook nog mee een aantal jongens onder leiding van de heer P. Rol. Van hen zagen wij sprin gen over een ronddraaiend springtouw, touwtrekken en behendigheidsoefeningen over en op een mat, welke in wedstrijd- vorm werden gedaan. Het programma werd besloten door het optreden van een vrouwelijke goóchelaar die de jeugd op aangename en enthousias te wijze enige tijd bezig hield. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 94"/» 95 A.K.U 166 165 183K 183 Philips Gloeil. 161* 160 Kon. Petroleum 315 314 A'dam Rubber 87 86* Holl. Amer. Lijn 138 138 N. Scheepv. Unie 129 129* H.V.A 96* 96* Deli Mij 81* 80 Amsterd. Bank 168% 168* Ned. Handel Mij. 156* 156 Rotterd. Bank 359* 159* Twentsche Bank 166* 166* Anaconda Copper 43»*/» 43% Sethlehem Steel 56* 56 Republic Steel 47* 47* 70 69* 23,/w 23 42% 43

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3