Koningin en Prinses Wilhelmina bezochten geteisterde gebieden Nationaal Rampenfonds ontving reeds meer dan 2 millioen gulden ''"Hoe is het ontstaand IN DE WERELDPOLITIEK Agenda voor Haarlem TsjangKai Tsjek weer Amerika 's bondgenoot Een Eeuw geleden Prins Bernhard breekt zijn bezoek aan Amerika af en keert naar Nederland terug ZWITSAL Prins Bernhard sprak in New York Koninklijk jacht wordt hospitaalschip Ook uit het buitenland wordt financiële hulp toegezegd Bloemendalers verlenen hulp 3 .Woensdag collecte in Haarlemmermeer Dit woord: RINGELOREN Haarlemmermeer verleent gastvrijheid aan vee EEN KLEINE INFECTIE DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 f Haitsjollj «I Kaïfeng ■PACIFIC-. Sjanghai' WH» -*»" Nantojang formosa- in Batsgajh'isRT i E iK«9I5 JE /lïz 'Formosa Vr. iPflCIFIC' :kashoto; formosa ■Spoorlijn Een kijkje in Rilland-Bath, het enige punt van Zeeland, dat bereikbaar is van Bergen op Zoom uit. Dag en nacht is men hier nog bezig de bewoners per boot uit de huizen te halen, en in veiligheid te brengen. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina hebben gisteren enkele overstroomde ge bieden bezocht. Koningin Juliana vertrok om zeven uur 's morgens van paleis Soest dijk en begaf zich, na kort oponthoud in Den Haag, naar Dordrecht, waar de vorstin aan boord ging van een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de Koningin de eva cuatie der bewoners aanschouwde en ge sprekken voerde met de burgemeester, een aantal dokters en de getroffen bevol king. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar de Koningin zich on derhield met vele evacués, die in een café waren ondergebracht. In Middelharnis, het volgende doel, waadde de Koningin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te berei ken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H.M. had de bedoeling verder 1e varen naar Stellendam, maar moest door tijdsgebrek «daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoorde lijkheid niet op zich nemen in het donker een haven binnen te varen, waar voort durend boten in en uit gingen. De Koningin keerde om zeven uur des avonds in Dordrecht terug en reed van daar naar Rotterdam, waar zij achteen- volgens de evacuatiecentra in het Feijen- oord-stadion en de Ahoy-hallen bezocht. In de Ahoy-hallen sprak zij met vluchte lingen van Schouwen en Duiveland. Om negen, uur kwam de Koningin op Soestdijk terug. Zij heeft een groot aantal kledingstukken van haarzelf en van haar gezin alsmede een wieg met toebehoren ter beschikking gesteld van de hulpactie van het Rode Kruis. De auto's van de Koninklijke Stallen zijn beschikbaar gesteld voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacuatie van het vee zal door het materiaal van de Koninklijke Stallen worden verzorgd. Prinses Beatrix heeft spontaan de nieuwe fiets, welke haar op haar verjaardag werd aangeboden door een rijwielhandel te Soestdijk, geschonken aan de hulpacties van het Rode Kruis. Prinses Wilhelmina in Kloosterzande Prinses Wilhelmina heeft gisteren een bezoek gebracht aan het zo zwaar door de overstromingen getroffen plaatsje Klooster zande, waar negen personen het leven lie ten in de vloedgolf. Zij reisde per trein naar Antwerpen en reed vandaar per auto, vergezeld door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en door de rent meester der Kroondomeinen, H. A. A. baron Collot d'Escury, naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Nadat het gemeentebestuur van Kloos terzande aan haar was voorgesteld, bracht de Prinses de gevoelens van deelneming van Koningin Juliana over aan mevrouw ADVERTENTIE geneest WONDEN SCHRAMMEN KLOVEN DINSDAG 3 FEBRUARI Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Westerhoutpark 1 a: S. von Gleich spreekt over „Evolutie-tendenzen der mensheid in de nabije toekomst", 8 uur. Grote Kerk: Gebedsure, 8 uur. Ged. Oude Gracht 47, spreker ds. Martin Smink, 8 uur Spaarne: „De duivelsbrigade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het hunkerende hart", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Onvoldoende voor. liefde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Lido: „Das Land das Lachclns", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City „Jungle Jim in het verboden land", 14 jaa.r, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Aladdin en zijn lamp". 14 jaar. 8 uur. Minerva: Hervormde filmraad, Heemstede, „Nachtwache", 8.15 uur. WOENSDAG 4 FEBRUARI Immanuëlkerk: Bidstond, 8 uur. Begijn hofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Rembrandt: „Het hunkerende hart", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De duivelsbrigade", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Onvoldoen de voorliefde", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft,, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Das Land des Lachelns", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur City: „Jungle Jim in het verboden land", 14 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Aladdin en zijn lamp", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Miner va: „Er komt een vriend vanavond", 18 jaar, 8.15 uur. De Smet, van wie vier familieleden bij Duivenhoek de dood vonden in de golven. De Prinses onderhield zich eveneens met het echtpaar Van Huffel uit Baalhoek, dat op de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te vieren, door het water uit zijn huis werd verdreven. De commandant van het garnizoen Weert, kapitein Könings, en luitenant Schreuders, die het detachement van de ltaderschool uit Weert leidden, dat in Kloosterzande de gaten in ,de binnen dijken heeft helpen dichten, werden aan Prinses Wilhelmina voorgesteld. Zij stelde zich op de hoogte van de door de kader- school verrichte werkzaamheden en ver zocht kapitein Könings haar grote bewon dering aan zijn manschappen te willen overbrengen. Daarna vertrok zij naar Ter- neuzen, vanwaar zij per boot naar Hoede- kenskerke in Zuid-Beveland overstak om zich van de situatie op dit zwaar getroffen eiland op de hoogte te stellen. Met de veerboot Prins Willem I arri veerde zij in Hoedekenskerke. Zij bezocht Kruiningen, Hansweert-Oost, Goes, Wol- phaartsdijk, 's-Gravenpolder, Kwaden- damme, Driewegen, Ouderlande, 's Heeren- hoek en Leeuwendorp. Via de Sloepolder ging zij vervolgens naar Walcheren. Om half zes arriveerde zij in Vlissingen. Via Koudekerke ging zij naar Middelburg, waar zij de nacht heeft doorgebracht. Vandaag ging Prinses Wilhelmina via Veere en Kamperland naar Noord-Beveland. Ook bracht zij een bezoek aan Zierikzee en aan andere gemeenten op Schouwen-Duiveland. De Prins keert tlit New York terug Prins Bernhard heeft, bij het vernemen van de ramp die ons land heeft getroffen, besloten zijn reis door de Verenigde Staten te onderbreken en naar Nederland terug te keren. De Prins heeft met de Nederlandse re gering telefonisch overleg gepleegd over zijn vervroegde terugkeer. De Prins zal terugreizen met het lijnvliegtuig van de K.L.M., dat vandaag van het vliegveld Idlewild bij New York vertrekt. Hij hoopt over enkele weken naar de Verenigde Staten terug te keren. Morgen zal Prins Bernhard op Schiphol aankomen. De Koningin is hedenmorgen om half tien per vliegtuig vertrokken naar de overstroomde gebieden, welke zij eerst van de lucht uit in ogenschouw nam. Het toe stel landde daarna op een vliegveld in Noord-Brabant, waarna de Koningin de geteisterde gebieden in deze provincie be zocht. NEW YORK A.N.P.) Tijdens de lunch, die Maandag aangeboden werd door de New Yorkse Kamer van Koophandel, heeft Prins Bernhard een rede uitgesproken, waarin hij gewag maakte van de ramp die Nederland getroffen heeft. Het noodlot heeft gewild, aldus de Prins, dat juist op de dag waarop ik in dit land aankwam om de viering van New Yorks driehonderd jarig bestaan als gemeente bij te wonen het moederland van deze stad door de grootste catastrophe getroffen is, die in vredestijd ooit sinds de middeleeuwen daar heeft plaats gevonden. „Ik weet niet meer over de rampspoed, die ons land ten deel is geworden, dan uzelf uit de nieuwsberichten hebt ver nomen. Dat is reden waarom ik besloten heb mijn bezoek aan New York te bekorten, en morgen naar mijn land terug te keren,' teneinde te helpen bij de redding en het herstel van de getroffen gebieden, voor zover mij dat mogelijk is. Intussen zou ik u en het Amerikaanse volk willen vragen te bidden voor uw Nederlandse bondge noten in hun uur van beproeving. Door een ironisch toeval is deze ramp over mijn land gekomen in dezelfde week, waarin onze regering verklaard had „dat Nederland niet langer Amerikaanse econo mische hulp van node had." „Deze beslissing was een gelukkige," vervolgde Prins Bernhard, „omdat zij de verhouding tussen onze beide landen op een grondslag plaats, die in overeenstem ming is met het zelfrespect, dat het wezen is van elk onafhankelijk volk." Op Koninklijk bevel wordt het konink lijk jacht „Piet Hein" op de rijkswerf te Den Helder met man en macht vaar klaar gemaakt. Daarna vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het snel tot noodhospitaalschip zal worden in gericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijvende hospitaal naar de rampgebieden ver trekken. Onder leiding van het gemeentebestuur van Haarlemmermeer wordt Woensdag 4 Februari in de gehele gemeente een collec te gehouden ten bate van de slachtoffers van de overstromingsramp. Vele organisa ties, waaronder ook de sportverenigingen, hebben medewerking toegezegd. Voetbalwedstrijd bij kunstlicht Dinsdagavond 10 Februari zal op het Gemeentelijk Sportterrein een voetbal wedstrijd bij kunstlicht worden gehouden tussen e.t.Ó. en Hoofddorp Boys. De op brengst is bestemd voor het Nationale Rampenfonds. De ontmoeting is de eerste bij kunstlicht in de gemeente Haarlem mermeer. Op het hoofdkantoor van het Nationaal Rampenfonds in de Statenlaan 81 te Den Haag stromen sinds Zondagochtend, enkele uren nadat het vreselijke nieuws over de ramp, die zich over een deel van Nederland voltrok, bekend was geworden, van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot hulp van de getroffenen gedaan, een spontane reactie op de oproep tot steun van het Ram penfonds. Hoezeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengekomen gaven. Maandagmiddag was een bedrag van ruim 2 millioen gulden ontvangen. Bovendien zijn tienduizenden kledingstukken aan de Rode Kruispost in Den Haag ingeleverd. Het is voor de eerste keer sinds zijn op richting in 1935 dat het Nationaal Rampen fonds, dat een overkoepelende organisatie is van het Nederlandse Rode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond voor het Red dingswezen en E.H.B.O. het „Oranje Kruis", het Nederlandse Rooms Katholieke Huis vestingscomité en de „Algemene verenigde Commissie tot Leniging van rampen door Watersnood in Nederland" op een derge lijke wijze in actie is gekomen. Het hoofdkantoor heeft van vele zijden de grootst mogelijke medewerking verkre gen. Spontaan zijn kantoormeubelen, schrijfmachines, drukwerken, administra tiesystemen en allerlei dingen aangeboden, die op een goed functionerend kantoor on ontbeerlijk zijn. De vele vrijwilligers kon den daardoor reeds Zondagmiddag volop aan de slag gaan. Want nauwelijks was het beroep van het fondsbestuur cp het Nederlandse volk cm steun aan de getroffenen te verlenen, de deur uit, of van alle delen uit het va derland kwamen de gaven en giften in een ononderbroken stroom binnen. De georganiseerde Nederlandse land bouw en de georganiseerde Nederlandse Zuivelbedrijven schonken tezamen 1 mil lioen gulden, een vooraanstaande Neder landse industrie voegde daar een half millioen aan toe. Vier andere firma's zeg den elk een bedrag van 100.000 gulden toe. De Vereeniging voor den Effectenhandel schonk 10.000 gulden. Maar het waren niet alleen de grote in dustriëlen, die hun plicht begrepen. Want honderden goede gevers komen op de Sta tenlaan brengen wat zij missen kunnen: schoolkinderen, die in de klas een inza meling hebben gehouden of clie hun spaar pot hebben geleegd, ouden van dagen die van een klein pensioen een gedeelte af staan voor hun zo zwaar getroffen land genoten. Jong en oud, rijk en arm, begrijpen wat hier op het spel staat. Toen Dinsdagmiddag cm vijf uur de balans werd opgemaakt, kon worden ge constateerd, dat de twee millioen gulden ruim overschreden waren. Bij dit bedrag waren de talrijke stortingen per giro, die op het kantoor van het fonds nog moeten binnenkomen, niet. inbegrepen. Ook uit Let buitenland is reeds mede leven met de actie van het Rampenfonds betuigd. Zo heeft de Wereldraad van Ker- Over een gedeelte van een ondermijnde spoorlijn brengen de evacué's zich, na per boot uit hun huizen te zijn gehaald, in veiligheid. Terwijl twee afgezanten van de Amerikaanse republikeinse regering in Europa rondreizen om „de situatie in ogenschouw te nemen", namelijk de minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles en de directeur van de M.S.A. (defensiehulp aan het buitenland) Stassen, heeft generaal-presi- dent Eisenhower de wereld in opschudding gebracht door een strategische zet", die de inleiding heet te zijn tot een krachtiger houding tegenover het communisme. Hij heeft namelijk de Amerikaanse Zevende Vloot gewij zigde instructies gegeven, waardoor deze niet meer als buffer tussen het Chinese vasteland en het door Tsjang Kai Tsjeks gevluchte nationalistische legerscharen bezette Formosa dienst doet, doch slechts naar één zijd^ be lemmerend optreedt, namelijk naar het Chinese continent. Een commu nistische invasie naar Formosa zou door de Zevende Vloot dus wel worden tegengewerkt, een inval van de nationalisten op het Chinese continent echter niet. En uit de hoofdstad van Formosa, Taipeh, komen reeds op gewekte Chinese commentaren die zeggen dat de Amerikanen zulk een inval zelfs zullen ondersteunen. De functie van de Amerikaanse Ze vende Vloot als passief stootblok tussen de twee Chinese partijen stamt uit de tijd, toen in Washing ton het inzicht veld won dat het in China op een kreupel paard ge wed had, door Tsjang Kai Tsjek te steunen. Niet, dat men spijt had de communisten niet gesteund te liebben, doch men verweet Tsjang dat hij met de dollars en wape nen roekeloos en onoordeelkundig was omgespron gen, waardoor de profijten het com munistisch bewind in handen vielen. Bovendien zag men ook onder invloed van de Amerikaanse openbare mening in, dat het weinig zin had mee te doen aan het navrante cn nutteloze spelletje, dat Tsjang van het fort Formosa uit speelde, namelijk het in de wilde-weg bombarderen van Chinese bevolkingscen tra aan de kust van het continent. De regering-Truman verbrak niet de vriend schappelijke banden met Tsjang en zijn aanhang, doch steunde hem op bedekte wijze en zonder veel vertrouwen in het nut ervan. Een invasie van Tsjang op het continent en een verovering van dat con tinent op de communisten achtte men uit gesloten, en bovendien had men leren in zien dat een nationalistisch bewind in China evenmin de Aziatische vrede zou bevorderen als een communistisch, aange zien de corrupte kliek van Tsjang weinig garantie bood voor de opheffing van de erbarmelijke toestand, waarin het Chinese 1C H "1 N A Kanton J plattelandsvolk verkeerde. De schuld van de communistische successen in China ligt trouwens zonder twijfel op de nationalis tische regering zelf, die de voedingsbodem van ellende, gebrek en onrecht bereidde waarop de communistische frasen welig konden tieren. Intussen is echter de kwestie-Kox-ea tus senbeide gekomen, een oorlog die door nie mand met meer vreugde begroet werd als door de nationalistische machthebbers op Formosa. Hier lag hun kans in een her winnen van de Amerikaanse sympathie, omdat zij immers de erkende en gezworen vijanden van het Chinese communisme waren, een communisme dat de Noordelij ken in Korea zo ondubbelzinnig steunde. Die vreugde is niet zonder reden ge weest. Eisenhower heeft Tsjang weer ge accepteerd als bondgenoot en ongetwijfeld heeft Tsjang zich intussen niet onbetuigd gelaten waar het op oorlogsvoorbereiding aankwam, teneinde de Amerikanen gunstig te stemmen en vertrouwen in te boezemen. Formosa is een bolwerk van de eerste rang geworden, bevolkt door louter sol daten. De Formosaanse bevolking is gemi- litairiseerd en ingelijfd in de legers, die Tsjang klaar heeft staan om het continent aan te vallen. Voor de Amerikanen is deze Chinese vechtlust een dankbaar aanvaarde factor in hun strijd op Korea. De moeilijkheden, die Tsjang de communisten kan bezorgen op de kusten van het enorme continent, zullen de mogelijkheden van China-Peking om een zwaartepunt in Korea te leggen, verminderen. Trouwens, het is niet gezegd dat Tsjang ook niet via Korea kan aan vallen. Het lijkt er veel op dat Azië staat aan de vooravond van een nieuwe. heftige Chinese burgeroorlog, die bij de nederlaag van Tsjang indertijd definitief tot de on mogelijkheden leek te behoren. Voor het Chinese volk zit in deze Amerikaanse strategie weinig perspectief. Het wenst Tsjang niet, evenmin als het op de duur de communistische dictatuur verdragen zal. Zolang de communisten, als goede psy chologen, echter nog profijt kunnen trek ken van de mistoestanden, die aan Tsjang te wijten zijn, hebben zij de wind mee en het is de grote vraag of het Chinese volk in al zijn geledingen wel zo blij zal zijn met de aankomst van de nationalistische horden, indién zij aankomen. De oplossing van het ontzagwekkende Chinese probleem is echter blijkbaar niet het doel van de regering-Eisenhower. Evenmin is het blijkbaar haar doel, zich bij haar Azië-politiek te laten leiden door de overweging dat ook andere landen be lang hebben bij wat de toekomst in Azië teweegbrengen zal. Zij heeft haar besluit ten aanzien van de Zevende Vloot geno men zonder met andere landen overleg te plegen, weshalve die andere landen ont hutst en gepikeerd zijn. Engeland, dat de communistische Chinese regering heeft er kend, had zich een geheel andere Aziati sche ordening voorgesteld dan die door middel van een nieuwe oorlog van Aziaten tegen Aziaten. Thans is natuurlijk ook alle kans om China-Peking in de UNO te krij gen, van de baan, aangezien de republi keinse regering daar nog feller tegen ge kant is dan de democratische al was. Een einde aan de oorlog in Korea te maken door vredesonderhandelingen lijkt nu ook tamelijk illusoir. Eisenhower en zijn raad gevers hebben zich uitgesproken voor „vrede door kracht" en zij vertrouwen, dat de oorlog in Azië een bruikbaar mid del zal blijken om die stabiele situatie te bereiken, die de Verenigde Staten voor hun eigen veiligheid nodig hebben. De twee Amerikaanse afgezanten in Europa, Dulles en Stassen, zullen echter thans meer wantrouwen ontmoeten, nu zij zo duidelijk het stempel dragen van de republikeinse machtspolitiek. Want ook Europa zal een rol moeten spelen in de „vrede door kracht"-theorie, van het nut waarvan Europa niet volkomen over tuigd is. J. L. Iemand ringeloren is: over iemand de baas spelen. Vele vrouwen zegt men ringeloren hun mannen, of om met Vondel te spreken: „Het vrouwvolck ringeloort en knevelt mannekracht." Ringeloren kan worden vergeleken met ringneuzen: een dier door middel van een ring die door oor of neus wordt gehaald, bedwingen, beteugelen. Van daar de betekenis: iemand op z'n kop zitten, iemand geheel naar zijn hand zetten. Ringelen is een werkwoord dat staat naast ringen: van een ring voor zien. Waarom men nu echter zegt: rin geloren en ringneuzen en nimmer: ring- oren en ringelneuzen, zal wel onver- V^klaarbaar blijven. ken te Genève financiële hulp toegezegd. Voorts hebben verschillende buitenlandse fabrieken geneesmiddelen aangeboden. De ambassadeur van Canada in ons land zeg de in een brief namens hem en zijn vrouw een belangrijke gift toe. Over de besteding van het geld wordt door het bestuur van het fonds, dat zich bepaalt tot het ontvangen en beheren van de gelden, met het ministerie van Binnen landse Zaken overleg gepleegd. Naar de aard van de ramp worden do bedragen over de 4 aangesloten verenigingen ver deeld. Het hoofdkantoor heeft ook enorme hoe veelheden kledingstukken, dekens en schoeisel ontvangen. Deze gaven worden doorgestuurd naar het Rode Kruis. De stroom van deze goederen heeft een der gelijke omvang aangenomen, dat men de Houtrusthaiien voor het opslaan er van heeft gerequireerd. Gisteren heeft men in Haarlemmermeer de stalling van 5000 koeien, geëvacueerd uit de overstroomde gebieden, voorbereid. De gezamenlijke landbouw-organisaties hebben gistermorgen de ruimte voor her berging van vee op de diverse landbouwbe drijven in de hele polder geïnventariseerd. Nadat dit gebeurd was en men op de hoog te was van de beschikbare transportmid delen, heeft een vergadering van enkele vertegenwoordigers der organisaties de nodige maatregelen getroffen om de komst van de grote stroom van koeien in goede banen te leiden. Direct daarna heeft dit comité, via de heer C. v. d. Meulen te Hoofddorp, een radio-mededeling laten doen, waarin -de permanente stalling voor ongeveer 3500 stuks vee en de tijdelijke stalling van rond 5000 werd aangeboden. „Nog geen vijf minuten nadat ops tele foonnummer door de aether was gegaan," aldus de heer Van der Meulen, „belde de burgemeester van Noordeloos mij op en vertelde dat hij met ongeveer 4000 koeien naar ons onderweg ging!" Hoewel de organisatie perfect was en alle voorbereidingen, tot zelfs aan het centrale verzamelpunt te Utrecht, waren getroffen, deelde men ons gisteravond mede dat voor lopig geen gebruik zal worden gemaakt van de stallingen in Haarlemmermeer. Men blijft daar echter paraat cn, hoewel ons daarover nog geen definitieve berichten bereikten, men rekent op het in snel tempo opnemen van enkele duizenden stuks vee. In Bloemendaal is Maandag de actie om kleren in te zamelen voortgezet en het resultaat was, dat twintig tot vijfentwintig ton bijeen gebracht en verzonden is. Om hulp te verlenen in de getroffen ge bieden zijn Zondag dertig leerlingen van het Centraal Instituut Opleiding Sport leiders te Overveen met levensmiddelen vertrokken en Maandag vertrokken veertig leerlingen. De „duck", waarmee des zomers op zee voor het Bloemendaalse strand wordt ge varen, heeft de eigenaar in gereedheid gebracht. Twee Bloemendaalse politie agenten, die oud-zeelieden zijn, zullen de tocht meemaken. ADVERTENTIE is dikwijls het begin van langdurige 'narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende Uit de Opiegte Haarlemsche Courant van 2 Februarij 1853 PARIJS. 30 Januarij. Gisteren avond is op het paleis der Tuileriën het huwelijk des Keizers met mejufvrouw De Montijo, gravin de Teba, burgerlijk gesloten, met de vooraf bij het officiële programma aangekondigde plegtighe- den. De gravin is van het Elysée afge haald door den groot-cerenioniemeester De Caniibacères en. vergezeld door hare moeder en de onlangs in hare dienst gestélde staats-dames, in plegstatigen o.ptogt naar de Tuileriën vertrokken. Over het algemeen heeft de bevolking zich zeer betamelijk gedragen, doch meer nieuwsgierigheid dan wel opge wondenheid en geestdrift aaic den dag gelegd. Men heeft niet gehoord, dat ergens de aandacht door meer of min der belangrijke onheilen is afgeleid geworden. De Keizerin heeft naar ons van eene doorgaans goed onderrigte zijde wordt medegedeeld, oip de vélks- meenigte een goeden indruk gemaal:;. In de Moniteur wordt officieel mede gedeeld, dat, bij gelegenheid van het huwelijk des Keizers, kwijtschelding van straf zal worden verleend aan meer dan 3000 (personen, die hebben deelge nomen aan. de onlusten van December 1851.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5