Deneutralisatie van Formosa, opzegging van Yalta-afspraken Ook in Engeland en België blijft dodencijfer stijgen Voor baby en kleuter Huis vol mysterie .Clowntje Rick Eisenhower's nieuwe politiek Vragen over ontsnapte gevangenen beantwoord Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging Reorganisatie der Tsjechische regering COLD WAVE Voor de kinderee DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Culturele Sportbond gaat het 25-jarig jubileum vieren Bedrijfsklaverjassen FEUILLETON door Jane England D t N s D j* G 3 FEBRUARI 1953 Op het droevige restant van wat eens zijn woning was, zoekt een eenzame bewoner van Duiveland (in cirkel) be schutting tegen het water en de wind. De bemanning van een reddingsvliegtuig heeft hem ontdekt en een rubberboot, afge worpen welke echteronbereikbaar voor de man, in de boomgaard rechts is blijven steken. (iAiöhtopname ANP-foto) WASHINGTON, (Reuter, United Press) In zijn „State of the Union message" heeft president Eisenhower medegedeeld, dat hij besloten heeft tot „deneutrali- sering" van Formosa en aan de zevende vloot, gestationneerd tussen Formosa en China, instructies in deze zin heeft gezonden. De president zeide, dat Amerika „het onweerlegbare bewijs bezit, dat de Russen atoomwapens hebben". Hij gaf verder te verstaan, dat hij weldra aan het Congres zal vragen de geheime clausules van de overeenkomst met Yalta op te zeggen. De V. S. zullen de verwezenlijking van de Europese eenheid aanmoedigen. „Er is reeds voortgang gemaakt, maar de veilig heid der landen eist een nog nauwere sa menwerking dan reeds thans bestaat," al dus Eisenhower. Hij verzocht het Congres de Amerikaan se invoerbepalingen te wijzigen en beloofde Amerikaanse kapitaalsinvesteringen in het buitenland te begunstigen, in ruil voor de levering van grondstoffen voor de Ameri kaanse industrie. De president verzocht voorts aan het Congres herziening van de wet-McCarran, welke betrekking heeft op immigratie en naturalisatie. Deze bevat, zo zeide hij, be paalde onrechtvaardigheden. Hij beloofde al het mogelijke te doen om de discriminatie van de negers in Washing ton, in de federale regeringsdiensten en in het leger op te heffen. Hij verklaarde in duidelijke taal wat zijn mening over de Europese eenheid is. „Slechts een nauwer aaneengesloten econo misch en politiek stelsel kan de sterk ver grote economische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakelijke militaire paraatheid en een tamelijk hoge levens standaard te handhaven." Over de deneutralisering van Formosa zeide Eisenhower: „De in 1950 gegeven in structie aan de zevende vloot betekende dat de Amerikaanse vloot moest optreden als een verdedigend wapen van communistisch China. Door deze steun worden de commu nisten in staat gesteld ongestraft nog meer Amerikaanse en de met hen verbonden soldaten in Korea te doden. Daarom geef ik," aldus de Amerikaanse president, „op dracht dat de zevende vloot niet langer gebruikt wordt voor het beschermen van communistisch China. Deze opdracht houdt geen aggressieve bedoeling van onze kant in, maar wij hebben stellig niet de plicht een volk te beschermen dat in Korea tegen ons strijd." Als punten van de binnenlandse politiek noemde hij het in evenwicht brengen van de begroting, het verminderen van de fede rale uitgaven en het zo spoedig mogelijk verlagen van de belastingdruk. De nieuwe regering is niet van plan opnieuw de in stelling van de loon- en prijsbeheersing te vragen, wanneer de huidige regeling op 30 April afloopt. De wet-Taft-Hartley zal in die zin worden geamendeerd, dat de presi dent het recht zal krijgen een staking voor tachtig dagen op te schorten. Zonder de wet-McCarran te noemen, waarbij de toelating van vreemdelingen in de Verenigde Staten is geregeld, zeide de president dat de bestaande wetgeving in zake de toelating van vreemdelingen on rechtvaardigheden inhoudt. Een paar uur nadat Eisenhower de bood schap had uitgesproken, waarin hij ver klaarde de geheime overeenkomsten van Yalta van de hand te wijzen, diende een lid van het Congres een resolutie in. Deze resolutie noemde „de gehele overeenkomst van Yalta van 1945 tussen Stalin, Churchill en Roosevelt van nul en gener waarde" en niet bindend voor de Verenigde Staten. Naar verluidt werd deze resolutie door het Congreslid op eigen initiatief ingediend en staat zij los van de resolutie die Eisen hower te zijner tijd zelf zal indienen. Verklaring van Dnlles John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een op gramofoonplaten opgenomen inter view, dat Zondag te Washington is uitge zonden, verklaard.dat een „positieve krach tige buitenlandse politiek het oorlogsgevaar zal verminderen, in plaats van vergroten". „Groot oorlogsgevaar komt voort uit het feit, dat een mogelijke aanvaller zich mis rekent. Hij meent, dat hij iets in de wacht kan slepen en er zich mee uit de voeten kan maken. Dan grijpt hij en merkt, dat hij het niet kan." „Wat ons te doen staat is van tevoren volkomen duidelijk maken wat ons doel en onze voornemens zijn." Naar zijn mening zouden de communisten niet getracht heb ben zich van Korea meester te maken, in dien zij geweten hadden wat de V. S. daar zouden gaan doen. Britse bezorgdheid Britse functionarissen hebben reeds bij de Amerikaanse regering blijk gegeven van hun bezorgdheid over de militaire en po litieke gevolgen van Eisenhower's besluit tot deneutralisering van Formosa. Dit zou volgens Reuters correspondent reeds vorige week zijn geschied, toen de Britten van Eisenhower's besluit op de hoogte werden gesteld. Men gaf duidelijk blijk van ontstemming over het feit, dat Groot-Brittannië niet van tevoren over dit besluit geraadpleegd was. Naar verluidt zou van Britse zijde aan de Amerikanen te kennen zijn gegeven, dat de Britse regering een ongunstige politieke terugslag van het besluit in de UNO en in sommige Aziatische landen, zoals India, vreest. Uit Londen wordt gemeld, dat leden van de Labourpartij Maandag in het Lagerhuis openlijk hun afkeuring over Eisenhower's besluit te kennen gaven, alsmede over de manier waarop dit was genomen. Mayer en Bidault uitgenodigd President Eisenhower heefk René Mayer, de Franse premier, en Bidault de Franse minister van Buitenlandse Zaken, uitgeno digd eind Maart een bezoek aan Washing ton te brengen. De uitnodiging werd overgebracht door Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik een reis door Europa maakt. Maandag voerde Dulles te Parijs besprekingen met Mayer en Bidault. In een gezamenlijk uitgegeven communi qué werd verklaard, dat premier Mayer de nadruk had gelegd op de noodzaak van meer hulp aan de Fransen in Indo-China waar „in het gemeenschappelijk belang van de vrije wereld" werd gestreden. ADVERTENTIE Ja, maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Telef. 19706 - Haarlem (te bereiken met buslijn 3 en 4). DENEMARKEN TEGEN ENGELSE LEAGUEPLOEG. Dinsdag 5 Mei wordt in Kopenhagen een voetbalwedstrijd tussen een Deens elftal en een vertegenwoordigende ploeg van de Engelse league gespeeld. Het Engelse gezelschap zal uit een veertiental spelers en reserves bestaan. De minister van Justitie heeft een aan tal vragen van Tweede Kamerleden over de ontsnapping der zeven oorlogsmisdadi gers uit de gevangenis van Breda beant- wooi'd. Aan de heer N. van den Heuvel (K.V.P.) verklaart de minister, dat wegens gecon stateerde contacten met de buitenwereld tegen een viertal personen een gerechtelijk vooronderzoek gaande is. Geen maatregelen tegen ambtenaren In zijn antwoord aan de heer Gortzak (C.P.N.) zegt de minister dat, voor zover vertragingen hebben plaats gehad bij het jiemen van bepaalde maatregelen tot op sporing der ontvluchten, tot nog toe niet gebleken is, dat deze te wijten zijn aan het verlenen van medewerking aan de ontsnap ten door ambtenaren in justitiële of poli tiële dienst. De minister heeft, voor zover er van ambtelijke zijde tekortkomingen in het geding zijn geweest, de betrokkenen hierop gewezen. Hij heeft geen voldoende gronden aanwezig bevonden tot het nemen van disciplinaire maatregelen. Bij het onderzoek is aanstonds nauw lettend rekening gehouden met de moge lijkheid, dat contacten konden bestaan met bepaalde organisaties, welke de ontvluch ting zouden kunnen hebben bevorderd. Het is nog niet voldoende opgehelderd of in hoever dergelijke contacten hebben bestaan. De minister let nauwkeurig op de acti viteit van dergelijke organisaties. Ontsnapping uit Eygelshoven In antwoord op vragen van jkvr. Wtte- waal van Stoetwegen (C.H.) erkent.de mi nister dat inderdaad in de nacht,van 14 op 15 December twee gedetineerden uit de rijkswerkinrichting te Eygelshoven zijn ontvlucht. Zij bevonden zich in de zieken afdeling van het strafgesticht. Met een stuk gereedschap hebben zij het in de bui tenmuur aangebrachte tuimelraam van de aangrenzende badafdeling verwijderd en de hier vóór aangebrachte tralies gefor ceerd. Buiten hebben zij de beide om het kamp aangebrachte prikkeldraadversper ringen weten te passeren. De minister merkt op dat het régime in Eygelshoven gebaseerd is op vertrouwen, aangezien het werken in de mijnen voor de gedetineerden een zekere vrijheid mee brengt. Dit vertrouwen en het belang, dat de gedetineerde er bij heeft door eigen ar beid in het onderhoud van zijn gezin te kunnen voorzien, vormen de sterkste waarborgen tegen eventuele ontvluchtin gen. Laakbare reportage Tenslotte heeft de minister geantwoord op vragen van de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) over de in het weekblad „De Spiegel" opgenomen geïllustreerde repor tage van het leven in de vrouwenafdeling van de gevangenis te Rotterdam. Hij zegt dat door zijn departement wel toestem ming wordt verleend om over het gevan geniswezen te schrijven. Daarbij wordt steeds als voorwaarde gesteld, dat gedeti neerden noch in woord noch in beeld, op voor het publiek herkenbare wijze in de publicaties zullen voorKomen. Ter controle op de naleving van deze voorwaarde wordt inzage van de reporta ges verlangd vóór de publicatie. Het week blad „De Spiegel" heeft daaraan niet vol daan. In strijd met deze voorwaarde zijn in het blad twee veroordeelden met name genoemd, hetgeen aanleiding is geweest oih de verantwoordelijke redactie op het onjuiste ervan te wijzen, de ontstemming daarover te kennen te geven en mede te delen, dat van enige medewerking in de 'toekomst geen sprake meer kan zijn. „Morgen krijg je iets lekkers, brave hond!", beloofde oom Tripje. „Dat heb je wel verdiend!" Dat vonden de jongens ook. „Stel je voor, dat Krulletje niet zo geblaft had!", zei Rick. „Dan was het veel erger geworden!" „Krulletje is een goede waakhond!", vond Bunkie. „Maar nou gaan we allemaal weer gauw naar bed!", zei oom Tripje. „We moeten nog enkele uren slapen. Gauw naar boven!" Maar juist, toen oom Tripje zijn slaapkamer in wou gaan, werd er opeens hard aan de bel getrokken. „Wat kan dat zijn?!", vroeg hij verbaasd. Oom Tripje ging weer naar beneden en deed de buitendeur open. En wie stond daar voor zijn neus?Een brandweerman! „Is hier de brand, meneer?", vroeg hij. Oom Tripje zei, wat er gebeurd was, en dat het brandje al uit was. „O, zoveel te beter", zei de brandweerman. „We werden gewaarschuwd door mensen aan de overkant van uw huis, die vuur hadden gezien, begrijpt u. Maar nu kunnen we dus wel weer inrukken met de spuit. Goede nacht, meneer Goede nacht, en wel bedankt!", zei oom Tripje. ADVERTENTIE Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tandpasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoonheidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuimvor- mingen door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon heidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen LONDEN (A.F.P. en Reuter) Maan dagavond om half elf waren in Engeland 284 slachtoffers van de watersnood, van wie 100 op het eiland Canvey, geïdentifi ceerd. Het aantal vermisten is echter nog veel hoger. Volgens de jongste gegevens zijn in Essex (het zwaar geteisterde eiland Can vey inbegrepen) 143 personen om het leven gekomen, in Norfolk 63, in Lincolnshire 25, in Suffolk 27 en elders 3. Premier Churchill verklaarde Maandag in het Lagerhuis, dat het nog niet mogelijk is de totale omvang van de ramp te meten. Het is echter duidelijk, zo zei hij, dat de ramp op nationale grondslag zal moeten werden bestreden. De Britse minister van Landbouw, Dugdale, deelde in het Lagerhuis mede, dat aan de Britse Oostkust 250.000 acres door zeewater zijn overstroomd. In Essex alleen ADVERTENT Manteltjes Dekentjes Jurkjes Pakjes Overgooiertjes Bretelbroekjes Luiers Truitjes Broekjes Voor warme Kinderkleding HAARLEM ANEGANG 19. TEL 21413 LONDEN. (Reuter). De Tsjechoslowaak- se regering heeft Maandagavond gemeld dat de minister van Buitenlandse Zaken, Siroky, de minister van Voorlichting, Ko- necky, en de minister van Onderwijs, Ned- jedly van hun functies ontheven zijn. Si roky wordt als minister van Buitenlandse Zaken opgevolgd door Vaclav David. Het ministerie van Voorlichting is opgeheven en het ministerie van Onderwijs is gesplitst in twee departementen. Siroky, Kopecky en Nediedly zijn benoemd tot vice-premier. Als zodanig zullen zij. met premier Zapo- tocky en de andere vice-premiers, zitting hebben in een nieuw „regeringspresidium". Voorts is Zdened Fierlinger ontheven van zijn functie als hoofd van het staats- bureau voor kerkelijke zaken. Hij blijft vice-premier. President Gottwald heeft voorts tot vice- premier benoemd: generaal Bacilek, mi nister voor Binnenlandse Veiligheid, gene raal Cepicka, minister van Defensie en de onderministers Antonin Nevotny en Jind- rich Uher. De reeds in functie zijnde vice-premiers blijven aan. Het nieuwe regeringspresidium zal de regeringszaken behandelen in het tijdsver loop tussen de vergaderingen van de re gering en het zal de activiteit van de re geringsleden controleren aldus radio- Praag. reeds zijn er 250 grote en kleine breuken in de dijken geslagen. Militairen werkten in de nacht van Maan dag op Dinsdag bij het licht van schijn werpers aan het herstel van de doorgebro ken dijken. Op het eiland Canvey werd de toestand iets beter. Veel water werd al weer in zee teruggemalen. De eigenaars van Britse vissersvaartui gen wachten op nieuws van meer dan 230 schepen, die op zee door de storm van Zaterdag zijn verrast. Talrijke schepen bevonden zich nabij Schotland op het ogenblik dat de storm op zijn hevigst was. Twee vissersvaartuigen zijn er Maandag in geslaagd de haven van Aberdeen binnen te lopen. Tien schepen zijn te North Shields aan de Noord-Oost^ kust aangekomen. Alle schepen hadden averij opgelopen. Ongeveer 60 schepen uit Lowestoft, aan de Oostkust zijn behouden teruggekeerd. Oostende geteisterd In België is het aantal slachtoffers tot 10 gestegen. Koning Boudewijn is naar het geteisterde gebied rondom Oostende ver trokken. Deze stad staat nog gedeeltelijk onder water. In België hebben soldaten, tot een ge zamenlijke sterkte van een divisie, de stiijd met het water aangebonden. Bijna alle brandweren uit het land zijn naar de kust gezonden, tezamen mei 30 ambulan ces van de burgerlijke verdediging. Een functionaris van het gemeentebe stuur van Oostende verklaarde Maandag, dat zijn stad het zwaarst van alle Belgische badplaatsen is getroffen. Tweederde van de stad is bijna geheel verwoest. Het ge troffen gebied in de stad is precies het zelfde als het deel, dat in de oorlog door bombardementen werd verwoest. Func tionarissen van het Belgische ministerie van Openbare Werken raamden Maandag, dat de Belgische badplaatsen een schade van ruim 200 millioen francs.hebben op gelopen. Honderden mensen zijn geëvacueerd uit de laaggelegen delen van Duinkerken, die zijn ondergelopen. De schade in het gebied van Duinkerken en Calais wordt geschat op vele millioenen francs. Het bestuur van de federatie Haarlem van de Nederlandse Culturele Sportbond houdt Zaterdagmiddag veertien Maart aanstaande in hötel „De Leeuwerik" een receptie ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig jubileum. Des avonds is er in hetzelfde hötel een sportrevue waaraan de leerlingen van het CIOS medewerking verlenen met demonstra ties schermen, boksen en judo. De aanvang van de receptie is gesteld cp drie uur, die van de revue op acht uur. In de hoofdklasse van de competitie van de bedrijfsklaverjassers in Haarlem kon de belangrijke wedstrijd Spoorboys—L. Coster geen doorgang vinden. DKC, Boru en Beijnes behaalden de volle winst. In 1 A moest Ne derland een grote nederlaag incasseren en Figee kwam tegen HSM zegevierend uit de strijd. In 1 B behielden PTT en Johez de leiding door een grote overwinning en Johez 2 in 2 A won zelf en DSH verloor verrassend van PTT. In 2 B voegde OW zich bij de leiders door zelf te winnen, terwijl DKC en Figee verloren. In 3 A eindigde de belangrijke wedstrijd OWHSM ten gunste van de scheepsbou wers en Johez liet door een flinke overwin ning de laatste plaats aan DKC. 38) Het had geen zin het meisje te force ren, besloot Sara. Ze was koppig en ver legen. En natuurlijk was ze jaloers op Constance. Dat was onvermijdelijk. Hoe zou Neill er tegenover staan? Het was geen prettig idee, die jaloezie van Fiona jegens Constance.De hele sfeer in dat huis daar deugde niet. Hoe kon er ook iets normaal zijn in een huis onder leiding van Chloë Fincham? Ik heb er goed aan ge daan, hierheen te komen, dacht Sara. Misschien ben ik wel een vervelende, oude bemoeial, maar ik heb 't nooit over me kunnen verkrijgen stil te blijven zitten, als er allerlei scheef dreigde te lopen Ze stond op en liet Fiona haar lig stoel opvouwen en naar binnen dragen. Haar oude, bruine gerimpelde gezichtje had een bezorgde uitdirakking. Op de een of andere manier moest ze Constance hel pen in deze moeilijke baan. Constance zou 't echter niet mogen merkenAls ze 't merkte, zou ze haar afwijzen en zich zelf helemaal in een onmogelijke positie werkenEven vroeg Sara zich af, of ze de dingen in een verkeerd licht zag. Was haar indruk overdreven? Maakte ze ber gen van molshopen? En zou 't Constance geen goed doen eens te merken, dat ze niet alles kon? Bovendien was Philip Bagnet in de buurt, als een rots in de branding Aan hem viel niet te twijfelen. Zo lang hij er was, behoefde ze zich niet al te onge rust te maken „Fiona", vroeg Sara plotseling, „heb jij enig idee, wie di« diefstallen pleegt?" Fiona schudde haar hoofd. Ze keek Sara met een eerlijke blik in haar ogen aan. „Ik wou dat ik 't wist", antwoordde ze ernstig. „Als ik enig idee had, wie 't deed, dan zou ik wel iets ondernemen en zou Constance kunnen vertrekken". „Je moet nooit jaloers zijn", merkte Sara zacht op. Er kwam een vuurrode kleur op Fiona's wangen. „Jaloersstamelde ze. „Ik ben helemaal niet jaloers. Ik zou niet graag zijn zoals zij!" „Je bent wèl jaloers", zei Sara met na druk, „omdat je nu eenmaal dol bent op je neef Neill. 't Is heel natuurlijk. Maar volkomen onnodig. Naar wat ik van hem gehoord heb, weet i'k zeker, dat hij geen belangstelling voor Constance heeft. Ze is niet zoals jullie jonge mensen 't noe men zijn type". „Ze is erg knap om te zien", zei Fiona met tegenzin. „Inderdaad", gaf Sara toe. „Maar dat ben jij ook. En als je toegeeft aan gevoe lens van jaloezie ten opzichte van eLk knap meisje, dan zul je nog heel wat na righeid moeten verwerken". „Daar is helemaal geen reden voor", zei Fiona effen. „Eenvoudig omdat er hier geen knappe meisjes in de buurt zijn en er nooit iemand bij ons in huis komt. We zijn volkomen tevreden met ons drieën, Neill, Philip en ik". Sara zei niets meer. Het was ontstellend, dat Fiona een geïsoleerd leven als het hare als bevredigend en natuurlijk be schouwde en dacht dat Neill en Philip Bagnet hiermede ook tevreden waren Maar het was begrijpelijk, gezien de won derlijke omstandigheden, waaronder ze opgroeide. En het had geen zin, haar op dit moment een en ander onder ogen te brengen. „Ziezo, dan gaan we eerst theedrin ken", zei Sara opgewekt, terwijl ze een paar gemakkelijke stoelen uitzocht in de gezellig ingerichte hal van het hötel. Mor gen zou ze eens praten met die jongeman Neill en die zou haar waarschijnlijk een duidelijker beeld van de situatie kunnen geven. Ze had even medelijden met Constance, die voor drie maanden opgescheept zat met Chloë Fincham, maar aan de andere kant was het haar eigen schuld en op dit moment was er niets aan te verande ren Neill stond in de hal, toen Constance die avond voor het avondeten naar be neden kwam. Ze had zich verkleed en droeg een lange zwart fluwelen rok en een doorzichtig blousje, terwijl ze haar haar in krullen omhoog had gekapt. Voor het eerst sinds ze hier was, had ze zeer veel aandacht aan haar uiterlijk besteed. Ze had zich met veel zorg opgemaakt en zag er zeer werelds uit. Ze zou het niet hebben kunnen verklaren, waarom ze zich speciaal deze avond zo uitgesloofd had. Was het misschien een uitdaging en wilde ze haar zelfvertrouwen hierdoor herstellen? Neill keek haar peinzend aan en lachte even. „Je ziet er bepaald imposant uit", merkte hij op. Constance haalde haar schouders op. „Normaal verzorgd en beschaafd", zei ze onbewogen, terwijl ze misprijzend naar zijn ribfluwelen broek en open hemd keek. „Het hangt ervan af, wat je onder be schaafd verstaat", zei hij. „Ik heb bij voorbeeld een afkeer van vuile nageïs, misschien is dat persoonlijk". „Net zoals je een afkeer hebt van meis jes met kort haar?", vroeg Constance. Hij zuchtte even. „Fiona heeft je dat zeker verteld", zei hij. „Ik sta je hier ech ter niet op te wachten om over beuzela rijen te babbelen", voegde hij er op ern stige toon aan toe. „Ik wilde je adviseren, hier weg te gaan, Con". Ze trok haar wenkbrauwen op en lachte op haar beurt. „Mijn beste Neill", zei ze vriendelijk, „het is geen gewoonte van me een Contract te breken, alleen omdat een en ander niet zo eenvoudig blijkt te zijn". „Wees niet dwaas, Con", zei hij zacht. „Je begrijpt het niet. Het is gevaarlijk, wat je doet. Je roert in zaken, waarin niet geroerd moet worden. Allerlei ver keerde dingen komen boven.Gevaar lijke dingen. „Ik kan je het niet uitleggen", ant woordde Neill. „Ik kan je alleen maar een analoog geven: je weet, hoe een ziekte als het ware kan slapen., dat kan gedu rende een hele tijd zo voortgaan, totdat opeens door een schok, een ongeluk, of wat ook, de ziekte zich plotseling in volle omvang manifesteert en de patiënt sterft. De situatie hier lijkt daarop. Er schuilt hier ergens een sluimerend gevaar. Ik weet zelf niet, waaruit dit bestaat. Zolang er echter niets gebeurt, waardoor de zaak in beroering komt, blijft dit gevaar voort sluimeren. Gebeurt er iets positiefs, dan zou het een acuut gevaar kunnen worden. Jij bent degene, die het gevaar acuut zoudt kunnen maken met je bemoeiin gen". „Het is me allemaal te vaag, wat je daar vertelt", zei Constance. Ze kreeg de indruk, dat Philip en hij samen gepraat hadden en tot de slotsom waren gekomen, dat ze beter vertrekken kon. Zo was het waarschijnlijk gegaan, maar hoe was het mogelijk, dat ze dachten, dat zij een der gelijk dwaas verhaal zouden slikken. „Ik kan niets positiefs zeggen", ant woordde Neill. „Je moet me geloven. Er steekt hier iets ernstigs achter, Con. Dat weet ik, maar wat het preciès is, weet ik helaas niet". „Je moet toch een gegronde reden heb ben om me dit verhaal te vertellen", zei Constance langzaam. „Je moet dus wel iéts weten. Waarom ben je dan niet open lijk tegen me?" „Als ik je iets kon vertellen, zou ik dat zeker doen", antwoordde hij. „Maar het is alleen iets, dat ik als het ware instinctief zo aanvoel Als alles rus tig en onberoerd blijft, gebeurt er waar schijnlijk niets.." „Geloof je", vroeg Constance opeens, „dat degene, die het doet wie het ook mag zijn iets speciaals op het oog heeft?" „Wat zou dat kunnen zijn?" vroeg Neill en zijn stem klonk vaag en veraf. In het halfdonker van de hal leek zijn gezicht bleker dan anders, maar ze zag, hoe hij zijn ogen samentrok, alsof hij zich in spande om iets, dat moeilijk te onder scheiden was, duidelijk te zien. Constance hield even haar adem in. Ze hield al deze vaagheid niet langer meer uit. „Juwelen", antwoordde ze .onomwonden. Met enige spanning wachtte zijn reactie af. Er veranderde niet veel in Neils ge laatsuitdrukking. Hen fronste slechts even. „Juwelen?" mompelde hij verwon derd. „Mijn beste Con, welke juwelen?" „Als ik je iets vertel", zei Constance, „beloof je me dan het aan niemand ver der te vertellen? Niet aan Philip of Fiona, en vooral niet aan je tante Chloë" Zijn gezicht klaarde op en hij keek haar vragend aan. „Ik heb een afkeer van dergelijke beloften", antwoordde hij. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6