Beroep op werkgevers en werknemers Toestand te Zandvoort is thans weer overzichtelijk llllllllp Eiland Voorne-Putten voor groot gedeelte door springvloed verzwolgèn Bevolking weigert te evacueren Alom staan artisten hun recetten af Stichting van de Arbeid Schade beloopt kwart millioen Haarlemmers steunen Rampenfonds Haarlemmers in het rampgebied DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 5 .'»rD"y xa Voor Rampenfonds rampspoed S pont aan Gebied van de Nieuwe WATeawea. 'r Imp ener ~\woorc/ .Rotterdam _J 'Pozer$ f O '/////Ai OOSTVOORHE// INDEROUK .Voo/"/)«' CORIN- CHcU Hoeks» GRAVE ND EEl waard\. uriACtioi «un DprdrccM STELLEN! 'LHARWS RCNCSSE-— 1 Schouwen, WX)5«RKE^W '//////7>K fOOLTGENS-0 <7// PLAAT ■&7//7r^^ ^GEERTRUIDËNV LAGE ZWALUWE BERG *"OLLAN0*— 5Ij.II MOEI -ntxmpor- OOSTERHOUT WISS ENK Eni L-NIEUW VOSMEER o N.Bevelony /////XpRTGl ■.Walcheren^^vereI Breda J^TTENOUKE iLDINCE' Mlddelbur. 'halsterei Roorendaal NIEUWDORP Btrt/Ol Bergen op Zoom»*' lOSTlTR SC HSL C 'KRABBENDUKJ, -Vlieeingen HOEDEKENS- KERKE 9 MELA NO Gefeo/eerd gebint Dijkdoorbraken I Frest HOOFDPLAAT^— S o osmin a .Zeeuws V/<7<7/>tf#/™,jjENOUK| •^TÊRNEUZEN Ooif ZttvrsS Vlaanderi „SLUISKIL O HUI Antwerpen Van een verslaggever) Honderd vijf tig mannen uit Haarlem, meest jonge kerels tussen de twintig en dertig jaar, stapten gistermorgen welgemoed in de drie autobussen van de N.Z.H.V.M.. Wel gemoed inderdaad. Zij lachten, praatten en legden een kaartje. Hoe dichter zij echter bij de getroffen gebieden kwamen, des te ernstiger werden de gezichten. Men had zich via de radio wel een beeld gevormd van de ramp, maar dat het zó erg zou zijn, dat zó'n chaos heerste, dat had men zich nooit kunnen indenken. Links en rechts strekten zich eindeloze watervlakten uit, bij een eenzame boerderij klotste het water de kamers binnen, een natte haan in een half verdronken boom liet een schor gekraai horen, gekuifde golven beukten op een met zandzakken verstevigde dijk.... In Den Haag hadden de chauffeurs van de Haarlemse reiswagens, die begeleid werden door vijf reinigingswagens met materiaal, een bestelauto met mondvoorraad en een politie wagen met een mobilofoon, de opdracht gekregen zich naar het dorpje Abbenbroek op het Zuidhollandse eiland Putten te begeven. De radiowagen ging vooruit om de komst van de drie enorme autobussen in het kleine plaatsje aan te kondigen. De aan komst van de wagens werd met spanning tegemoet gezien. Immers, de dijken ston den voor de zoveelste maal op doorbreken en er was dringende behoefte aan ruime vervoersmiddelen om de evacués, die in allerlei vaartuigen werden aangebracht, naar veiliger oorden te vervoeren. Er ging echter een kwartier voorbij, een half uur, een uur, doch de bussen kwamen niet op dagen. Toen kwam het bericht door, dat de mannen in Spijkenisse waren opgehouden om aldaar behulpzaam te zijn met het vullen van zandzakken teneinde de zwakke plekken in de dijk van deze plaats te ver stevigen. Nu was echter het materiaal, dat de Haarlemmers hadden meegenomen, de schoppen en zakken, weer spoorloos ver dwenen. In allerijl spoedde de politieauto zich langs de kilometers lange stoet van personenwagens, die verstrikt waren in een onontwarbare knoop. Tenslotte waren de mannen en het mate riaal echter weer verenigd en vol ijver wierpen zij zich in de strijd tegen de steeds ruwer wordende binnenzee. Abbenbroek In Abbenbroek intussen heerste in het café, waaruit de beschikbare arbeidskrach ten werden gedirigeerd, een chaotische drukte. Vier, vijf autoriteiten gaven aan de mannen evenzoveel tegenstrijdige aanwij zingen. Een ambulancewagen werd op een kruispunt vastgehouden door de Konink lijke maréchaussée, terwijl de vrouw uit Abbenbroek, die zeer dringend geopereerd moest worden, op een biljart in het enige café van het dorp lag vastgebonden. Hon derden personenauto's, waaronder vele „sightseeërs" wrongen zich langs de smalle dijk om in het dorp te vernemen, dat alleen Op Initiatief van de Vereniging van Schouwburgdirecties wordt sinds Zondag avond in alle Nederlandse schouwburgen gecollecteerd ten bate van het Nationaal Rampenfonds. In Haarlem hebben Zondag avond artisten van de Hoofdstad-Operette in de pauze van de voorstelling van „G'schichten aus dem Wiener Wald" door zich in costuum en met collectebussen in de foyers te begeven de somma van 340. ingezameld. Leden van het Vrije Toneel, die Maandagavond voor abonnementshouders het blijspel „Engelen zonder vleugels" speelden, haalden 377.op. Deze collec tes gaan de gehele week door. Ook in de pauze van het concert, dat de H.O.V. hedenavond onder leiding van Toon Verhey geeft, zal worden gecollecteerd ten bate van de geteisterde gebieden. „Die Haerlemsche Musyckcamer" heeft besloten de baten van het Woensdag in het Concert gebouw te geven concert van werken van Bach" en Vivaldi aan het Nationaal Ram penfonds af te staan. Ook de opbrengst van de uitvoering door leerlingen van Truus Smit op 11 Februari in gebouw Domi wordt voor dit doel bestemd. Het bestuur van de Haarlemse Kunst gemeenschap zal de gehele opbrengst van de vertoning op Donderdag 5 Februari van vier oude Chaplinfilms in het Rembrandt- theater eveneens ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds stellen. Dat het zelfde zal gebeuren met de baten van de uitvoering van „De Roverssymphonie" op Zaterdagavond in de gemeentelijke Con certzaal meldden wij reeds. De Compagnia d'Opera Italiana, die gis teravond een Nederlandse tournée met „Lucia di Lammermoor" van Donizetti be gon, zal een speciale benefice-voorstelling ten bate van de slachtoffers van de over stromingen geven. Het gezelschap van Wim Sonneveld staat de volledige recettes van alle deze week in het Nieuwe de la Mar-theater in Amster dam te geven opvoeringen van „Het meisje met de grote voeten" af. De leden van het ensemble zullen daar nog een gedeelte van hun salaris aan toevoegen. Het A.B.C.- cabaret van Wim Kan en Corry Vonk schenkt de gehele opbrengst van de Woens dagavondvoorstelling van het programma „Bibelonië" in het Leidseplein Theater. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond beraamt op het ogenblik een grote inzamelingsactie. Voor het collecteren zal gebruik worden gemaakt van de bussen van het Bio Vacantie Oord. Alom in den lande hebben voorstellingen en concerten ten bate van het Nationaal Rampenfonds plaats. In vele gevallen wordt geen zaalhuur berekend en vrijstelling van belasting verleend. Zo speelt op 11 Februari het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Rafaël Kubelink geheel belangeloos. Het Residentie-Orkest doet hetzelfde op Zondagmiddag 8 Februari onder leiding van Willem van Otterloo, met beide con certmeesters Theo Olof en Herman Krebbers als solisten. Op initiatief van de Nederlandse Comedie wordt op 14 Fe bruari in de Stadsschouwburg te Amster dam een speciale voorstelling ten bate van de slachtoffers gegeven ir, de vorm van een spectacle-coupé, waaraan medewerking wordt verleend door leden van het Am sterdams Toneelgezelschap, van de Neder landse Opera, benevens door de cabaretiers Wim Kan, Wim Sonneveld en Toon Her mans. de grote voertuigen zich werkelijk nuttig konden maken. En terwijl een ieder in het dorp vrij doel loos heen en weer liep, heerste er verder de polder in een onbeschrijfelijke paniek. De boeren, die met hun vee de bewoonde wereld nog maar amper konden bereiken, dreven hun koeien en kalveren over de door water omzoomde weg. Af en toe stapte een onwillig kalf naast de dijk en kwam in de steeds hoger komende golven om. Men lette er niet op: de rest van het vee moest in veiligheid gebracht worden. Bij Zuidland, nabij Abbenbroek verloren hedennacht zes mensen het leven toen een rubberboot in het prikkeldraad raakte. Evacuatie Om ongeveer 4 uur liet de burgemeester van Abbenbroek via de mobilofoon het vol gende bericht naar de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuidholland zenden: „Abbenbroek zonder electriciteit, weinig drinkwater, geringe kooKmogelijkheden, ik bereid de evacuatie van vrouwen en kin deren uit het dorp voor Ondertussen was een hulpcolonne uit Scheveningen bezig de mensen, die op de zolder van hun woningen samendrongen te bevrijden. Nog ruim tweehonderd mensen moesten gered worden en de Schevingers, die slechts enkele boten tot hun beschik king hadden, waarmee zij tochten van drie vier uur maakten, stuitten op zulk een tegenwerking van de bevolking, dat het vrijwel onmogelijk was meer dan vijf a zes personen tegelijk te vervoeren. De boeren, die pas gedurende enkele jaren weer in een eigen boerderij wonen, stelden het bezit van huis en haard bijzonder hoog en wei gerden beslist in een van de weinige boot jes te stappen Burgemeester J. L. Wentholt, die wij in het dorpscafé'tje ontmoetten, vertelde ons, dat in de „Zeedijk" van de Haringvliet drie gaten waren geslagen met een totale lengte van 200 meter. Door één gat, dat 110 meter breed was en 6 meter diep, stroomde het water, dat opgezweept werd door een springvloed van 3.90 meter, het pas geheel ontzilte eiland Putten binnen, dat volgens officiële berichten gisteravond voor tach tig procent blank stond. De toestand was zéér ernstig. Elk ogen blik kwamen de berichten van nieuwe dijk doorbraken binnen, de vloed kwam weer op, nieuwe troepen vrijwilligers werden aan gevoerd, de landmacht nam vierentwintig boten mee, de eerste doden werden gebor gen, de minister van Oorlog ir C. Staf in specteerde het bedreigde gebied en duizen den werkten uit alle macht om de nog in bruikbare staat verkerende dijken en wegen te behouden. Om half zes beval burgemeester Went holt, dat allen, die overbodig waren inAb- benbroek, het dorp moesten verlaten. Even later kwam een nieuwe colonne militaire auto's bemand met honderden leden van de Rijkspolitie en van de landmacht in Abbenbroek aan om de onwillige bewoners met geweld uit hun woningen te halen. Het water steeg, en bij de kleine, vier kante Hervormde kerk, die in het begin van de middag met de voeten in het water stond, kabbelde het water nu reeds tegen de kerkramen. Haarlemmers En in Spijkenisse werkten de honderden Kaarlemmers onafgebroken voort. Zij vul den zandzakken en zetten deze klaar om naar de bedreigde punten te laten ver voeren. De vrachtwagens konden echter niet langs de kleinere auto's komen, die drie, vier rijen dik op de smalle dijk ston den te wachten Later in de avond zouden zij weer naar Haarlem teruggebracht worden, doch plot seling kwam het bericht dat zij in Helle- voetsluis weer dringend hulp moesten bieden. En spontaan gingen zij: de MTS'er en de monteur, de werkloze suikerarbeider en de winkelier. Zonder op slaap of honger te letten, alleen maer met de vaste wil om te helpen waar dit het dringendst nodig is. Hoe groot de omvang van het gebied is, waar het water in de rampzalige stormnacht toesloeg, blijkt wel uit deze kaart. Van Vlissingen tot Rotterdam strekt het noodgebied zich uit. Wanhopig zijn de pogingen het tijdig te hulp te snellen en de be woners van de verdrin kingsdood te redden. Ondergelopen gebied Bedreigd gebied Plaatsen waar slachtoffers rieten Verbroken spoor rer bindingen Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich beraden over de eerste hulp, die het Nederlandse bedrijfsleven in al zijn geledingen zou kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp die ons land heeft getroffen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid besloot een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tien duizenden is gekomen, de volgende maatregelen ten uitvoering te brengen: Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bijdrage worden gestort in het Nationaal Rampenfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd; Op een bedrijfstaks- of ondernemingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden overge werkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt, zal, verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Indien overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden ge streefd op andere wijze door een offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot daarom zich te zijner tijd nader te beraden over eventuele verdere maatregelen. 1. 2. Na de chaos, die Zondag te Zandvoort heerste, is de toestand in de loop van Maandag veel overzichtelijker geworden. Met man en macht is de dienst Publieke Werken begonnen de schade te herstellen. Tot de eerste werkzaamheden behoorde het maken van een provisorische afgang naar het strand. De werkzaamheden aan de sportvelden werden voorlopig stopgezet en de daar werkende DUW-arbeiders inge schakeld bij het maken van deze afgang, die aan de Zuidzijde van de Rotonde wordt aangelegd, voorlopig voorzien van rijpla ten om vrachtauto's op het strand te kun nen brengen. Gevaarlijke punten in de zeereep werden met zand aangevuld of op andere wijze voor verder instorten behoed. Bij paviljoen Kiefer worden ruim honderd vrachtauto's zand tegen de duinreep gestort en vastgezet met bossen takken om het gebouw voor verzakking te vrijwaren. In de loop van de dag arriveex-de een aantal leerlingen van de Rijkskweekschool te Haarlem om mee te helpen de op het strand aangespoelde voorwei-pen te ver zamelen en de verspreide tegels bijeen te brengen. Deze tegels zijn niet alleen afkom stig van de weggespoelde boulevardgedeel ten, doch ook van zo goed als alle strand- pachters, die ze na afloop van het seizoen aan de voet van de zeereep neerzetten en met een dunne laag zand overdekken, om zodoende kosten van vervoer te besparen, daar ze elk jaar opnieuw nodig zijn voor het aanleggen van paden naar hun con sumptietenten. Zoals wij in onze vorige editie reeds meldden, zal de Zandvoortse gemeenteraad Donderdagavond in spoedzitting bijeen komen teneinde de situatie nader onder ogen te zien. De schade aan gemeentelijke eigendommen wordt op ongeveer 100.000 geschat. Vermoedelijk zal dit bedrag aan de lage kant blijken te zijn. Voeg daarbij de schade van omstreeks 40.000 aan de strandinrichting van J. Termes, van 30.000 aan het Richebad, de schade aan Paviljoen Kiefer en de post van de Zandvoortse red dingsbrigade aan het" Zuiderstrand, dan mag worden aangenomen, dat Zandvoort in de noodlottige nacht van Zaterdag op Zon dag een kwart millioen gulden schade heeft opgelopen, nog afgezien van de kos ten die de bewoners in het dorp zullen heb ben wegens herstel van daken, gebroken ruiten enzovoorts. Daar momenteel de „Dudok de Wit" wegens de toestand der strandafgangen in Zandvoort niet gebruikt kan worden, werd deze reddingboot door de Marine-Hulp dienst gecharterd om dienst te doen in de overstroomde gebieden. Om 1 uur Maan dagmiddag vertrok men uit het botenhuis naar de Leidsevaart te Heemstede-Aerden- hout, waar om half drie in tegenwoordig heid van de burgemeester van Zandvoort de te waterlating geschiedde. Een groot aantal mensen was van dit ongewone schouwspel getuige. Via Haarlem en de Kaag werd koers gezet naar Waalhaven, waar de bemanning nadere instructies zou ontvangen. Aan boord bevinden zich de schipper Floor Koper, de motordrijver Ab Bos en twee leden der bemanning (name lijk Rocus Koper en Ab Kraayenoord). Bunker in brokken Met hoeveel geweld wind en golven in Zandvoort hebben huisgehouden, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat één der zijwanden van de grote geschutsbunker aan het einde van de Strandweg een betonlaag van bijna twee meter dikte aan grote brok ken werd gebeukt. Enorme stukken beton liggen op het strand in de nabijheid ver spreid. Het is bijna ongelooflijk voor degene, die Maandagmiddag op het strand vertoefde, dat thans weer de normale breedte heeft en waarvan het helgele zand ligt te blin ken in de nog kille stralen van een schuch ter voorjaarszonnetje, dat nog geen etmaal geleden metershoge golven, opgezwiept door een kolkende, ziedende zee, deze grote ravage aan de duinrand hebben aan gericht en dat men op de plaats waar nu de trappen van de Rotonde op het strand rusten, nog geen dag geleden zou zijn ver dronken. Intussen zet Zandvoort door plaatselijke acties de hulpverlening aan de door waters nood geteisterde gebieden met onvermin derde kracht voort. Zondagavond waren reeds zeven vrachtauto's met kleren en dergelijke naar Den Haag vertrokken, waar men hoorde, dat Zandvoort de eerste ge meente in het land was, vanwaar men hulp ontving. De burgemeester van Zandvoort liet in de loop van Maandag het volgende commu niqué publiceren: „De afdeling Zandvoort van het Neder landse Rode Kruis heeft de organisatie op zich genomen van een grootscheepse plaat selijke actie ten behoeve van de slacht offers van de ramp, welke een groot deel van ons land heeft getroffen. Deze week zal een lijstencollecte worden gehouden. Aan de collectanten zal men tevens kun nen opgeven, of er woonruimte kan wor den afgestaan voor het geval in deze ge meente evacués zouden moeten worden opgenomen. Eventueel dient hierbij te worden vermeld, of men woonruimte be schikbaar heeft met of zonder kookgele genheid en voor hoelang de woonruimte ter beschikking wordt gesteld. Ik meen, dat alle inwoners van Zandvoort zozeer onder de indruk zijn van de rampspoed van zeer vele landgenoten, dat ik het overbodig acht u op te wekken, om iedere steun te verlenen welke maar in uw ver mogen ligt". Ook in de loop van Maandag hadden leden van de motorclub Zandvoort, die zich spontaan aangemeld hadden om per motor of auto de vele goederen op te halen bij particulieren en deze naar de centrale post aan het politiebureau te vervoeren, de han den vol. Uit het kledingfonds der gemeente werden 110 militaire werkbroeken en vele andere kledingstukken beschikbaar gesteld. sip In de nacht van Zondag op Maandag is te Scheveningen het 2709 ton metende Franse schip „Carthage" aan de grond gelopen. Onder stoom ligt het schip hoog op het strand. - - pil Een luchtfoto van de overstromingen te Ooltgensplaat. De huizen staan lot aan de dakgoot onder water. (Luchtopname ANP-fo>c',.. In de loop van de morgen ontvingen wij van verscheidene zijden berichten over spontane medewerking van werknemers in bedrijven om gelden beschikbaar te stellen. Aan de burgemeester van Haarlem werd Maandag meegedeeld, dat leden van het gemeentepersoneel bereid waren een dag salaris voor het Nationale Rampenfonds af te staan en later bleek dat de mededelin gen kwamen van het secretarie-personeel en van alle gemeentelijke bedrijven. Be sloten is, dat de bijdrage in gedeelten af gedragen kan worden. Voor ambtenaren met een maandsalaris in twee termijnen en voor ambtenaren met een weeksalaris in acht termijnen. De leden van het personeel van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordhol land zullen een half procent van het jaar salaris afstaan, hetgeen neerkomt op een loon voor ongeveer anderhalve dag. Ver wacht wordt, dat een bedrag van ruim 20.000 zal worden afgedragen. Het personeel van Hin's kousenfabriek zal een dag Overwerken en het loon afdra gen aan het Rampenfonds. De directie zal het bedrag verdubbelen, waardoor een be drag van 10.000 afgestaan zal worden. De besturen der afdeling Haarlem van de Nederlandse R.K. Bond van Werkgevers in Woninginrichting en Meubileringsbedrij- ven „Sint Reinoldus" en de Nederlandse Bond van Meubelmakerspatroons hebben zich met een brief tot hun leden gewend, waarin een oproep wordt gedaan steun te verlenen aan de door de ramp getroffen mensen. Getracht zal worden goederen op één punt te verzamelen. Een Haarlemse was Maandagmorgen in het Noordelijk deel der gemeente bezig propaganda te maken voor het inzame len van kleren. Zij ontmoette een-jonge man, die na het vernemen van het doel, onmiddellijk zijn jas uittrok en die voor het doel beschikbaar stelde.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7