Vloot van 2000 schepen haalt Zeeuwen van zolders, daken en dijkrestanten Enige verademing aan de Engelse Oost-kust Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Reddingswerk op toeren Vliegtuigen bevoorraden vele geïsoleerde gemeenten Dodencijfer 1223 fefeiÉili Nieuwe dijkdoorbraak op Noord-Flakkee Fransen en Duitsers afzonderlijk berecht „Duyvis" als verloren beschouwd Minder slachtoffers (260) dan aanvankelijk werd gevreesd Veel vee omgekomen Maximumprijzen voor aardappelen Dodencijfer op Flakkee zou reeds 380 zijn Het woord is aan... Wantrouwer !^ens Scheveningse 3ders Proces-Oradour Huisvesting van daklozen Kustvaarders Brevo en Jan Kreumer terecht Bijdrage van Haarlem aan het Rampenfonds Inzameling van veevoeder ONTSTELLENDE CIJFERS Voor Nationale Rampenfonds ..Hé, komen jullie om te stelen 67e JAARGANG No 176 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 24 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Terwijl het aantal slachtoffers van de springvloed nog voortdurend steeg, is gisteren het reddingswerk in het gehele geteisterde gebied in volle gang gekomen. Een vloot van vaartuigen doorkruist de wateren om de geïsoleerde bevolkingscentra van het hoognodige te voorzien en om mensen wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Zo zijn gisteren vele honderden in veiligheid gebracht. Vliegtuigen en hélicoptères vlogen af en aan om voedsel, medicamenten en andere benodigdheden uit te werpen en te assis teren bij het reddingswerk. In de middag concentreerde zich de angstig-gespannen aandacht op Bruinisse en Oosterland op Duiveland, die dringende oproepen om on verwijlde hulp voor de in levensgevaar verkerende bevolking uitzonden. Onmiddellijk stegen van het vliegveld Woensdrecht hélicoptères op, vijftien in getal, die veel mensen van benarde plaatsen haalden. Het aantal mensen, dat ernstig door de ramp is getroffen, wordt ruw geschat op 300.000. Het aantal minder ernstig getroffenen is zeker zo groot. Deskundigen schatten de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zeeland, Zuidholland en West-Brabant op 175.000 hectaren. De schade aan land bouw en veeteelt is zeer groot. Vele duizenden runderen zijn omgekomen. Er worden maatregelen getroffen om te voorkomen dat de in het water drijvende cadavers ziekten zouden doen uitbreken. Bij de reddingsactie te water waren gis teravond niet minder dan 2000 vaartuigen betrokken. De marine neemt met ver over de honderd eenheden aan de actie deel. Voor Schouwen en Duiveland alleen al lagen gisteravond 500 vaartuigen. Terwijl de evacuatie in volle gang was, kwam via Scheveningen-Radio de noodkreet uit het dorp Den Bom mel (aan de Noordkust van het eiland Flakkee) dat daar in het verlengde van de haven de dijk was doorgebro ken. In de dijk was een gat ontstaan ter breedte van 35 meter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Het water stroomde met grote kracht door het gat. Een groot aantal huizen in de om geving was reeds gedeeltelijk inge stort en een groot aantal andere dreig de door het schurende water eveneens in te storten. De burgemeester van Den Bommel heeft verzocht om toezending van ongeveer vijftig man genietroepen, voorzien van al het mogelijke materieel, om het gat te dichten. De Provinciale Griffie van Zuid holland berichtte hem per radio, dat het groot materiaal, waarom verzocht was, niet kon worden verzonden. Een nader onderzoek ter plaatse werd toegezegd. Overzicht Van de rest van het eiland Goeree en Overflakkee kan worden gemeld dat de toestand bij Oude en Nieuwe Tonge het ernstigst schijnt te zijn. Dirlcsland in het midden ligt droog. Ooltgensplaat is gedeeltelijk geëvacueerd. Van Middelharnis en Sommelsdijk zijn 1000 inwoners vrijwillig vertrokken. Het overgrote deel der bevolking van Stad aan 't Haringvliet heeft besloten te blijven. Bij Schouwen en Duiveland is de actie nog gaande om naar schatting 1500 mensen op te halen die tussen Brouwershaven en Burch geïsoleerd zijn. Zierikzee is veilig, het is van voorraden voorzien. Bruinisse, Oosterland en Nieuwerkerk kwamen door het bezwijken van een binnendijk in nood te verkeren. St. Philipsland is geheel overstroomd. Militairen zoeken het gehele gebied af naar geïsoleerde bewoners. Velen zijn reeds in veiligheid gebracht, maar het iot van on geveer 400 mensen is nog niet bekend. Op Tholen is thans de toestand niet on gunstig, uitgezonderd te Stavenisse. Hier wordt het aantal doden geschat op 2 a 300, zo zeide de burgemeester. De burgerij is thans geëvacueerd op 50 mannen na. In Vlissingen op Walcheren wordt de toestand beter. Er is nog geen gas en wa terleiding, wel electrisch licht. Sinds gis termiddag vijf uur onderhouden de spoor wegen weer een uurdienst tussen Vlis singen en Arnemuiden. Middelburg is droog. De Zuidelijke helft van het eiland Noord-Beveland is ondergelopen. Behalve in het Oostelijk deel is de toestand op Zuid- Beveland zo goed als geconsolideerd. Ierseke is opvangcentrum. Op Zeeuws-Vlaandeen is men over het algemeen de toestand meester. Op Voorne en Putten is de toestand ook meer stabiel geworden. In enkele poldei-s was zelfs val te bespeuren. Bij de voortzetting der oehanaeling van het proces-Oradour heeft het militaire tri bunaal van Bordeaux Dinsdag besloten met ingang van heden de berechting van de aangeklaagde Duitsers en Fransen te splitsen. Bij de verdere behandeling van het pro ces zullen eerst voor de Duitsers het requi sitoir en de pleidooien worden gehouden en daarna voor de Franse beklaagden. Ook de uitspraak zal voor de Fransen en Duitsers afzonderlijk geschieden. Voor het stadhuis van Limoges, waar een katafalk ter nagedachtenis van de slacht offers van Oradour stond opgesteld, hebben Dinsdagavond duizenden personen gepro testeerd tegen de herziening van de wet van September 1948, waardoor de berech ting van Duitse en Franse beklaagden is gescheiden. In West-Brabant werd een reddingsactie uitgevoerd voor Nieuw-Vossemeer, waar nog 370 van de 1670 inwoners geëvacueerd moesten worden. Het is thans zeker, dat de burgemeester van Rilland is omgekomen. Hij is meege reden met een der bussen, waarmede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burge meester uit om bij te lichten. Hij werd door een vloedgolf meegesleurd en verdween in het water. De chauffeur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, waar hij later afgehaald is. Een militair verdronken en twee vermist Tijdens de hulpverlening aan slachtoffers van de watersnood is op 1 Februari de dpi. soldaat E. Kasan van het regiment zware luchtdoelartillerie Waalhaven nabij Klun dert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Am sterdam. Bij dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg uit 's Gravenhage en dpi. soldaat A. Zwarte uit Delft. Snel recht Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroeps-sergean ten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpver leningswerkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd. Sergeant vervangt burgemeester In Sommelsdijk nabij Middelharnis is de leiding van de hulpverlening thans in han den van de beroeps-sergeant Cornelis van der Put, motorordonnans eerste klasse werkzaam op de Technische School van de Luchtmacht op Deelen. De burgemeester van Sommelsdijk wordt namelijk vermist. Aangezien ook hedenmorgen bij de V.E.M. nog niets gehoord was over de trawler „Catharina Duyvis" (IJM 60) moet helaas worden aangenomen, dat het schip verloren is. In de grote rampspoed dezer dagen is dit noodlotsbericht voor IJmuiden te zwaarder te dragen. Wij sluiten ons met gevoelens van diepe deernis aan bij de bewijzen van deelneming jegens de na gelaten betrekkingen der opvarenden van het schip. Koninklijke deelneming De Koningin heeft de burgemeester van Velsen verzocht Haar deelneming over te brengen aan de gezinnen der opvarenden van de „Catharina Duyvis". Sergeant Van der Put, die toevallig in Som melsdijk vertoefde, heeft de leiding in deze gemeente overgenomen. Hij wordt geassi steerd door vijf andere militairen, 200 stu denten en een dokter. Prinses Wilhelmina voer door Zeeland Van gistermorgen af bracht Prinses Wil helmina een bezoek aan Noord-Beveland, Schouwen en Duiveland en Tholen. Aan boord van een maréchaussée-vaartuig ging zij van Kortgene op Noord-Beveland naar Zierikzee en vandaar naar Tholen. Oogge tuigen vertelden, dat wat de Prinses deed groots was. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee binnen, vergezeld van de com missaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. De Casembroot. Op het Havenplein van Zierikzee drong de bevol king rondom de wagen. Mannen en vrou wen schreiden als kinderen en drukten woordeloos de handen van de Prinses. Vlak voor het zwaar getroffen Stavenisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot pas seerde met tientallen vluchtelingen, ver scheen de Prinses aan het dek, wind en regen trotserend. De vluchtelingen zagen Het ministerie van Binnenlandse Zaken vestigt er de aandacht op, dat alle be reidverklaringen tot het verlenen van huisvesting aan daklozen uit de nood- gebieden gericht moeten worden tot de gemeentebesturen. Sinds Zondag heeft men in ongerustheid verkeerd over de 380 ton metende Gro ningse kustvaarder Brevo. Gistermiddag heeft de kapitein zich gemeld bij de ge meente-secretarie te Gorinchem. Tijdens het noodweer heeft het schip, dat op weg was van Bazel naar Antwerpen, ligplaats gekozen in Dinteloord. Het Nederlandse kustvaartuig Jan Kreu mer uit Vlaardingen, waarover ongerust heid bestond, omdat men er sinds Vrijdag 30 Januari niets meer van had gehoord, is gisteren in Esbjerg aangekomen. haar: mannen namen hun hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses, dank!" In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Koningin Juliana heeft West-Brabant bezocht Het gure weer trotserend liep zij over de smalle dijken. Zij wilde niet dat door haar komst het werk aan de dijken werd onderbroken. Op gemoedelijke wijze onderhield zij zich met enige mensen, die dikwijls verbouwereerd waren door de on gedwongen sfeer, waarin het gesprek plaats vond. Het was voor de Koningin een moei lijke tocht: steeds weer liet zij de auto stoppen en stapte uit om persoonlijk de situatie ter plaatse in ogenschouw te kun nen nemen. Het aantal slachtoffers van de over stromingsramp, over wie waarschijnlijkheid bestaat dat zij zijn omgekomen, is op het ogenblik 1223, te weten in Willemstad 12; Moerdijk 13; Hontenisse 8; Krabbendijke 4; 's-Gravendeel 55; Dinteloord 3; Terneuzen 4; Vlissingen 3; Hoedekenskerke 1; Honds- bossezeewering 1; Sliedrecht 1; Maassluis 1; Halsteren 17; Kruispolder 8; Rotterdam 1; Nieuwneuzenpolder 1; Heijningen 25; Numansdorp 55; Auvergne-Theodoruspol- der 17; Hellevoetsluis 5; Texel 4; St. Phi lipsland 1; Veere 2; Kortgene 35; Raams- donckveer 1; Hoeksewaard 7; Oosterschelde 4; Kruiningen 11; IJselmonde 3; Brandwijk 2; Goeree en Overflakkee 40; Klooster- zande 18; Stormpolder 4; Goese Sas 7; Ouderkerk aan de IJsel 2; Zierikzee 18; Papendrecht 1; Wolphaartsdijk 6; Geers- dijk 1; Abbenbroek 1; Oudelande 2; Oud dorp 1; Rilland 1; Burch 10; Nieuw Vosse- meer 55 (vermoedelijk); Oude Tonge 300 (vermoedelijk); Nieuwe Tonge 80 (ver moedelijk), Burgsluis 10; Fijnaart 46; Ierseke 10; Bruinisse 1; Steenbergen 13; Ossenisse 1; Zuidland 20; Brouwershaven 3; Capelle 3; Stavenisse 200 (vermoede lijk); Stellendam 27; Klundert 13. Op ver spreide plaatsen 34. Een dijkbreuk bij Zwingelspaan wordt met man en macht door militairen studenten bedwongen Van onze correspondent in Londen) Behalve in Lincolnshire is de toestand langs de Engelse Oostkust thans minder gevaarlijk, doordat het water iets gezakt is. Met man en macht wordt gewerkt aan het dichten van de honderden dijkbreuken. Het aantal doden is minder dan aanvan kelijk werd gevreesd, en bedraagt volgens de laatste opgaven 260. Verscheidene hon derden personen worden nog vermist. 30.000 mensen hebben hun woningen moe ten verlaten. Op het eiland Canvey blijkt dat er 39 doden zijn, en niet 100, zoals aanvankelijk door de politie was gemeld. Een nieuwe ramp dreigt op het ogenblik ten Zuiden van King's Lynn in Norfolk waar de dijken van de rivier Ouse zijn doorgebroken. King's Lynn zelf wordt met isolatie bedreigd. De Royal Air Force vliegt voortdurend over de noodgebieden. Een leger van 1500 brandweerlieden uit het gehele land staat gereed om met 350 brandweerauto's en ander materiaal uit te rukken om te helpen het water in de zee terug te pompen. De regering zal, na de noodmaatregelen, de uitvoering overwegen van een plan tot afdoende bescherming van de Oostkust, welke in het verleden te veel is verwaar loosd. Er wordt reeds gesproken over een „Churchill-muur". De kosten zouden waar schijnlijk meer dan 100 millioen pond be dragen, en een hele generatie zou met het werk gemoeid zijn. Het zwaarst van alles is het eiland Can vey, in de monding van de Theems, ge troffen. Dit eiland is slechts door een smalle vaargeul van het vasteland ge scheiden. Twee- tot drieduizend bewoners, die op een iets hoger gedeelte wonen, hebben ge weigerd hun huizen te verlaten. Een ar mada van kleine vaartuigen was de ganse dag in actie om mensen van het eiland te evacueren. Bij Klundert hebben militairen en burgers de strijd met het water aangebonden. Een colonne trekt opiedere man een zandzak op de schouder. De evacuatie van het vee uit de getrof fen gebieden in Zuidholland is vrijwel voltooid. Volgens voorlopige ramingen is van het vee op Goeree-Overflakkee 90 °/o verdronken. Dit betekent dat op dit eiland ongeveer 900 stuks vee verloren zijn ge gaan. In het overige gedeelte van Zuid- Holland zijn naar schatting- 1000 dieren verdronken. De verliezen van de veestapel in Noord- West Brabant worden geraamd op 5000 stuks. In Drimmelen hebben honderden koeien en paarden de overstromingen overleefd. Aangenomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omge komen. Op Tholen worden ook grote ver liezen onder het vee gevreesd. In de hedenmiddag: te houden ver gadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen een bijdrage van 15.000,te schenken aan het Natio nale Rampenfonds. In het gehele land worden inzamelingen voorbereid van hooi en ander ruwvoeder ten behoeve van het uit de overstroomde gebieden geëvacueerde vee. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, zullen daar na spoedig regelingen worden getroffen om ingezamelde hoeveelheden ruwvoeder, hooi en voederbieten op georganiseerde wijze ter beschikking te stellen van hen, die het vee hebben opgenomen. Het Bedrijfsschap voor Aardappelen heeft maximumprijzen vastgesteld, die ten doel hebben een ongemotiveerde prijsop drijving te voorkomen. Van heden af gel den maximumprijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, grossiers en klein handelaren. De maximumprijs bij verkoop aan de consument, waaronder niet alleen gewone verbruikers, Joch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden ge rekend, bedraagt voor klei-aardappelen 18 cent per kilogram en voor zandaard- appelen 16 cent per kilogram. Voor thuis bezorgen mag één cent per kilogram extra worden berekend. De marge voor de klein handel is drie cent, voor grossiers 2,75 cent en voor de landhandel 0,75 cent per kilo gram. Uit de berichten, die ons van verschillen de zijden bereiken, kan worden afgeleid dat het dodencijfer op Goeree-Overflakkee hoog is. Een verslaggever van Reuter meldt uit Nieuwe Tonge, dat daar reeds 75 tot 80 mensen om 't leven zijn gekomen. Er was geen contact met Oude Tonge, maar van een functionaris van het Rode Kruis ver nam de Reutercorrespondent. dat er in Oude Tonge 300 slachtoffers waren te be treuren. In het geteisterde Nieuwe Tonge bevin den zich nog 1800 mensen. Tot vanochtend waren er 100 geëvacueerd. Een Nederlands amphibie-voertuig brengt 60 mensen per keer naar Sommelsdijk. Een verslaggever van het A.N.P. meldt, dat de dijk bij Oude Tonge geregeld zakt. Men vreest, dat deze dijk, die elders op Goeree al over vele kilometers is wegge slagen, ook bij Oude Tonge zal verdwijnen. 13 in Klundert In Klundert zijn zeker 13 doden te be treuren, aldus deelde de burgemeester van deze gemeente vandaag mede. Een woning aan de buitendijk werd na de doorbraak geheel weggesleurd, waarbij de heer Leen van Wensen met zijn echtgenote, mevrouw Van Wensen-Tolenaars en zeven kinderen in de watermassa omkwamen. De inwoners van Klundert zijn voor driekwart geëva cueerd. Rond de gemeente ligt een vlakte van 7 ha onder water. Zeer veel boerderijen staan tot het dak onder water. In het hoger gelegen gedeelte van het stadje zijn de mensen, voorzover niet geëvacueerd, naar de zolders gevlucht. Direct gevaar is thans niet meer aan wezig, aldus deelde de burgemeester mede. Er is een groot gebrek aan boten met motor. De burgemeester verzocht zo spoedig mo gelijk boten te sturen. Bij de rijkspostspaarbank is in Januari f 38 millioen ingelegd en f 30 millioen terug betaald. Victor Hugo; Te rechtvaardig recht is een zus ter der wraak. Laten wij vergeven Bij ons blad zijn voor doorzending naar het Nationale Rampenfonds de volgende gif ten binnengekomen: M. D. 25,N. N. ƒ10,—: Mevr. S. ƒ12,50; Fam. L. ƒ10,—; Fam. S. 10,—; B. R. 10.—; Werkloze J. B. S. 1,Bridgeclub Haarlem N B. B. 100,-; A. E. ƒ100,—; G. v. W. ƒ20,—; fa. v. A. op brengst illustraties Watersnood 15,—: A. B. ƒ5.—: Maandagavond Bridgepot 50,—; Mej. G. B ƒ2,50: Mevr. H. J. M. ƒ5,—; Pers. Ambachtschool ƒ435.50; Leerlingen Am bachtschool 165.55; fam. N. ƒ9,Pension S. ƒ25,P. J. G. ƒ5.—; Restant Inzameling Coornhertlyceum ƒ364,26; Haarl. Begr. Ver. D. E. V. ƒ100.—; A. O. ƒ25,—; A. P. 200,—; N. J W. ƒ12.—; Spaarpot C V. d. G. ƒ4,05; Voetbalver „G. E." ƒ5,—: J. en T. V. ƒ15,—; A. J. V. ƒ5,—; N. N. f25.—: N. N. ƒ5,—; D. v. d. B. ƒ2,—: R. V. ƒ2,50: P. V. ƒ1.—; P. de L. ƒ10,—; Sch. ƒ1,—: B. N. ƒ1,—; v. K. ƒ1,—: Jaap en Elze ƒ10.—; Kath. Jeugdbew. IJm. W. ƒ32.50; .T. F. S. 10,—A. C. M. 25.—Bond v. Kleinhandel in Vis. afd. IJmuiden ƒ40.—: N. V. Vico ƒ500.—; J. de P. 10,—; Toneelvei-, ..De Kennomer Kunst kring" ƒ25,H. J. K. ƒ2.Woninebouw- veren. „De Voorzorg" 1-H,Pers. Fa. Oo. ƒ82.50; P. T. f25.—: J. P. B. f 25.—; Mevr. M. H. C. B.—de R. f 10.—Mei. R. L. f5,—; H. P. H. ƒ10.—; H. B. L K ƒ20,—: M. K. 10,—; v L. H. ƒ10.—; W. de J ƒ10.—; Pers. Ev. Luth. Öudeliedenhuis en Rustoord 79.50; Bewoners Ev. Luth. Öudeliedenhuis f 81.05: J. B. 25.—; Mej. A. E. 10.—; fam. v. M. 5-—; J. K. 3.50; P. H. 10.—: M. V. f 10.—; A. v D. f 3.50; P. V. H. D. 25.—; R. 75.—: K. T. 10.—; v. E. 2-50: A 25—; N. N. 25.—; H. K 5.—; Jarige Freddy 2.50; Opa 2.50: J. B. 50.-; D. F. 10—; de B. 5.—; N. V. 50—; B- 5.—; F. K. 5—; D. S. 35.—; D. H. T. 10.— Esvéa f 10.Mr. A. Bruehschool 350—; M. K. S. 25.— S. G. 10—; O. K. 7.50; J. L. H. Jr. 5—; W. K 2-50: N. N. 10—; W. W. f 10.— M. v. W. 10.—; fam. B. 2.—; N. N. 7.50: T- S- 12.—; G. de L. 5—; Voetbalpot Hin avondploeg Vcrmerij f 9.—: K. 40.— Mevr. W. B. 10—: J. J. f 5.50; fam. H. 2.50; N. P. V. 5—; H. P. 10—: J. N. 25—: J. p. H. 25.—; J. J. v. B. 80—; J. C. K. 3.—: fam. de J. 5.—; K. S. 50—: H. C. de Z. 5—; fam. de L. f 20—; J. L. Sch. 25—; fam. V. 1—; Kindertjes V. 0.50; C. M. E. V. 12.50; W. S f 30.—; C. L. 25.—: M. C. V—v. d. B- 2.5Ó; Winkeliersveren. „Paul Krugerstraat" 100—; A. v. B. 10—; J. v. D. 10—; C. v. d. K. 10.—; Bridgeclub Aerdenhout 100.—; fam. B. 20.—; Bijdrage personeel Joh. Enschedé Zonen Graf. Inr. N.V. 10.000.—; door genoemde N.V. aangevuld met een zelfde bedrag, samen 20.000. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds loor ons naar het Nationale Rampenfonds overgemaakt. De Scheveningse vissers, die uitgerust met negentien sloepen hulp hebben ver leend aan de inwoners van Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidland, hebben hun taak volbracht. Zij zijn gisteravond laat in Scheveningen teruggekeerd en wach ten daar op nadere instructies. Zij heb ben in de afgelopen dagen naar schat ting van de burgemeesters ruim 2000 mensen uit het verdronken gebied rond om genoemde gemeenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn overgebracht naar Rot terdam. Nog slechts een klein aantal men sen verblijft in Abbenbroek en Zuidland. Dinsdagavond is de Haasdijk, de Slaper dijk van de polder van Abbenbroek ten Noordwesten van Zuidland, door studenten en andere vrijwilligers gedicht. Deze af sluiting is zeer belangrijk. Ook is een dijk tussen Zuidland en Abbenbroek gedicht. De centra van Zuidland en Abbenbroek zijn watervrij. In het gehele gebied zijn militairen thans bezig om het nog levende vee op de droge gronden te brengen. De Scheveningers hebben tijdens hun reddingsacties hier en daar weerstand on dervonden van de bevolking in het ver dronken gebied. Enkele mensen wensten niet te evacueren. Op een boerderij, waar de bewoners hun heil op het dak hadden gezocht, toerden de Scheveningers met dakpannen bekogeld en ..begroet" met de uitroep: „hé, komen jullie stelen?"De Scheveningse vissers hebben zich getroost met de gedachte, dat elders in het ver dronken gebied de dankbaarheid zeer groot is geweest. De reddingsploeg heeft giste ren vier sloepen verloren. Wanneer zij worden gevonden wordt men verzocht con tact op te nemen met de rederij Vrolijk te Scheveningen, telefoon K. 1700 - 552333. Het water op het eiland Putten is gis teren iets gezakt. In verscheidene verlaten boerderijen is het electrische licht gister avond plotseling aangefloept. HARDE WIND IN KUSTPROVINCIES Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige lot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind. aanvankelijk Noord-Westelijk, later ruimende naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud 's nachts. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 5 Februari Zon op 8.14 uur. onder 17.35 uur Maan op onder 9 48 uur. Hoog cn laag water in IJmciden Woensdag 4 Februari Hoog water: 6.51 en 19.03 uur. Laag water: 2.30 en 14.48 uur. Donderdag 5 Februari Hoog water: 7.24 en 19.40 uur. Laag water: 2.59 en 15.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1