Haarlemmers verlenen hulp Kort en bondig Extra HOV-concert voor Rampenfonds Clara Haskil speelde Schumann met de HOV Deze dijk is weer gedicht Deense kotter aan ramp ontsnapt Haarlem Lichtstad gaat wel door C oör dinatiecommissie Watersnood 1953 Rode Kruis-collecte WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem „Roverssymphonie" naar Mei verschoven Grote interkerkelijke menigte kwam bijeen Winkelsluiting en de Flora Meer kunstmanifestaties voor het Rampenronds „Samen Sterk" biedt hulp met klaverjasdrive Ds. G. J. Waardenburg 25 jaar predikant te Haarlem Haerlems Studenten Gildt Vijftien smokkelaars stonden terecht Papierfabriek schenkt 50.000 De gehele bevolking van de gemeente Kruiningen op Zuid-Beveland evacueert. In lange rij trekken de voertuigen, waarop de inwoners van het stadje met slechts weinig van hun bezittingen hebben plaats genomen, naar veiliger oorden. Het Provinciaal Electriciteitsbedxijf Noordholland heeft vijf montagewagens met gereedschappen, elk bemand met drie monteurs, uitgezonden om de electrische netten in de provincie in orde te maken. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord- holland heeft een groep van twaalf man met een vrachtauto naar Texel gezonden. Aan Zeeland is door het P.W.N. aange boden een ploeg, bestaande uit een opzich ter, twee fitters en vijf grondwerkers te laten overkomen, om mee te werken de wa-terleiding te herstellen. Hierop is nog geen antwoord binnengekomen. Groentehandelaren werken mee De groentehandelaren uit Haarlem en omgeving hebben besloten twee procent van hun omzet in de week van 5 tot 11 Februari ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Filmvoorstellingen De Hervormde Jeugdgroep van Wijk I der Hervormde Gemeente van Haarlem, die gewoonlijk bijeenkomsten houdt voor de jeugd, heeft het plan opgevat bijeen komsten voor te bereiden, waarop een ieder welkom is. In het gebouw van de Haarlemse Kegelbond worden op Vrijdag 6 en op Zaterdag 7 Februari van twee uur 's middags tot elf uur 's avonds doorlopen de filmvoorstellingen gegeven, waarop films over Zeeland en Zuidhollandse eilan den vertoond worden. De baten der voor stellingen komen ten goede van het Na tionaal Rampenfonds. Belangeloos verle nen medewerking de directies van de HKB, Multi-film, Filmbureau Cebufa en Animex. Een dag loon voor het Rampenfonds Het uit honderd man bestaande personeel van de Fijnwasserij Haak heeft besloten het loon voor een dag af te staan aan het Nationaal Rampenfonds; de directie zgl het bedrag verdubbelen. Een bedrag van 1300 zal worden overgemaakt. Ook werkte Katholieke Studenten vereniging mee Gisteren ontvingen wij mededelingen over de werkzaamheden die Haarlemse studenten in Brabant hebben verricht. Daarbij was niet vermeld, dat leden van de Katholieke Studentenvereniging „Sanc- tus Bavo" ook mee getrokken zijn. Onder deze groep waren vele meisjes-studenten. Zij verdienen eveneens hulde voor de arbeid. Vrijwilligsters kunnen breien „Wollana" aan de Tempeliersstraat 64-68 stelt gratis wol beschikbaar om sokken te breien voor de slachtoffers. Er zijn echter vrijwilligsters nodig. Wollana vraagt daar om honderd dames, die bereid zijn thuis te breien. Bijdrage van provinciaal personeel Het personeel van de Provinciale Griffie, van de Accountantsdienst, van de Econo misch Technologische dienst en van de pro vinciale bedrijven zal een half procent van de bruto-jaarwedde afstaan aan het Na tionale Rampenfonds. Bijdrage van Conrad en Stork Hijsch Directie en het gezamenlijk personeel van de Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. hebben een bedrag van 25.000 bijeen ge bracht. Dit bedrag is vanmorgen aan de heer Ch. E. Visser, voorzitter van de af deling Haarlem van het Rode Kruis over handigd, met verzoek het over te dragen aan het Nationale Rampenfonds. Bijdrage van Joh. Enschedé Zonen Grafische Inrichting N.V. Het personeel van Joh. Enschedé Zonen Grafische Inrichting N.V. heeft het loon van 9 uur arbeid aan het Nat. Rampen fonds afgestaan, uitmakende een bedrag van 10.000. De vennootschap heeft een zelfde bedrag hierbij gevoegd, zodat heden HAARLEM, 3 Februari 1953 BEVALLEN van een zoon: 31 Jan., E. A. KlaverBilars; 1 Febr., C. Warnaars—Smit; T WinkelmanSchmalko; J. C. Gulikers Sneepers; 2 Febr., C. A. Groot—Taman; 3 Febr. H. van der Flaas—van der Voort; W. Th. van BroeckSchouten. BEVALLEN van een dochter: 31 Jan., F. van Katwijk—Ilölzel; 2 Febr., A. C. M. Swart—Luyckx; G. Postmade Groot. OVERLEDEN: 30 Jan., C. W. de Greef, 6 j,. Kamperlaan; 31 Jan., R. van Ommeren, 4 m„ Brouwerskade; M. A. H. Troupinde Vocht, 89 j., Kijkduinstraat; J. C. Grootes, 58 j., Lorentzkade; W. Dorenbos, 74 j., Barrevoete- straat; 1 Febr. G. Bosch. 54 j., Spaarnhoven- straat; C. H. Kramer, 75 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. Witteveen, 70 j., Iepen- traat; F. Akersloot, 68 j.. Cornelis Schoon- straat; 2 Febr., L. van Essen. 69 j., Ver- spronckweg: T. J. van Oeveren. 1 m., Haze- paterslaan; W. Schniedewind, 44 j., Gasthuis- vest; M. Th. van der Veldt—van Roode, 69 j,. Lijsterstraat. totaal 20.000 aan het Rampenfonds is overgemaakt. Inzameling De inzamelingsactie van kleding en de kens in Haarlem en omstreken overtreft alle verwachtingen. In de Vleeshal stromen de goederen binnen. In auto's, op bakfiet sen en gewone fietsen worden de pakken binnengebracht, waar zij gesorteerd wor den. De gesorteerde goederen worden naar de Grote Kerk vervoerd, waar op het ogen blik stapels met een totaal-inhoud van zeshonderd kubieke meter op het vervoer naar Den Haag wachten. Eenzelfde hoeveelheid ligt nog op sor tering te wachten en het U.V.V. verzoekt dan ook het zenden van goederen voorlopig te staken. Natuurlijk heeft men grote be wondering voor de offervaardigheid van de bevolking, die boven alle lof verheven is, doch men zal begrijpen, dat een té grote aanvoer het werk onnodig zal stagneren. De ophaaldienst zal deze week de aanmel dingen, die in de afgelopen dagen zijn binnengekomen bij het Rode Kruis en het U.V.V.zo spoedig mogelijk trachten af te handelen. Heemstede Ook in Heemstede is het aantal goederen overweldigend. Op de cen^raalpost in Heemstede werden de dekking en kleding gesorteerd en Maandag en Dinsdag ver trokken vele wagens naar Den Haag. De woonwagenbewoners uit Heemstede, die grote schade hebben geleden, kregen enkele paketten kleren om de eerste nood te lenigen. De Vrienden van de H.O.V. hebben be sloten wegens de ernst van de toestand in het Zuid-Westen van ons land de voor Za terdagavond 7 Februari vastgestelde op voering van „De Roverssymphonie" naar de gelijknamige film van Feher onder lei ding van Jacques Moolenijzer naar een latere datum te verschuiven. Vermoedelijk zal de vertoning medio Mei plaatshebben. Met Stevan Bergmann Nu de gemeentelijke Concertzaal deze Zaterdagavond is vrijgekomen, heeft de H.O.V. besloten een extra-concert te geven, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Nationaal Rampenfonds. De vermaarde pianist Stevan Bergmann zal hieraan geheel belangeloos zijn medewer king verlenen. Voor deze gelegenheid wordt het Haarlemse Concertgebouw bij hoge uitzondering zonder kosten ter be schikking gesteld. Onder leiding van Toon Verhey zullen worden uitgevoerd de Symphonie in g nr. 40 van Wolfgang Amadeus Mozart, het Pianoconcert in c (K.V. 491) van dezelfde componist en het Eerste Pianoconcert in bes, opus 23, van Tsjaikofski. Bidstond in Grote Kerk Aan de oproep van de pas opgerichte Oecumenische Raad van Kerken voor Haarlem en Omgeving tot een uur van ge bed en bezinning in de Grote Kerk hebben gisteravond zovelen gevolg gegeven, dat deze kerk helemaal tot het koorhek gevuld was met een grote interkerkelijke menigte, waarvan een groot deel geen zitplaats meer kon krijgen. De dienst werd met een schriftlezing uit Psalm 90 en Mattheüs 5 en een gebed ge opend door da. J. W. Herfst van de Remon strantse gemeente. Na het zingen van het bekende gezang 293: „O God, die droeg ons voorgeslacht" hield ds. B. van Gelder van de Hervormde gemeente een korte over denking, waarbij hij tot tekst nam de woor den van Christus tot Petrus, toen deze ook gekweld werd door het benauwende „waarom?": „Uw hart worde niet ont roerd. Gij gelooft toch in God? Gelooft dan ook in Mij". De bijeenkomst werd besloten met een gebed, waarin ds. A. B. C. Hof land voorging. In de dienst werden verder gezongen de verzen 1 en 2 van psalm 90, 5, 6 en 7 van psalm 89 en tenslotte twee cou pletten van het Volkslied, waaronder het zeer toepasselijke: „Lijdt u, mijn onder zaten, die oprecht zijt van aard. God zal u niet verlaten, al zijt gij nu bezwaard." Collecte: 1786,54 Bij de uitgang werd een collecte gehou den waarvan de opbrengst, verminderd met de aan de dienst verbonden kosten, is overgemaakt aan het Nationaal Rampen fonds. De opbrengst was 1786,54. Het zevende Dinsdagavond-concert der H.O.V. onder leiding van Toon Verhey be gon met de tot ernst stemmende „Air" uit de Suite in D van Bach, extra ingelast als bewijs van meeleven met de ontzettende ramp die over het Zuid-Westen van ons land gekomen is. Als eerste stuk op het officiële pro gramma stond een ons onbekend Sympho- nietje van Mozart (no. 29, K.V. 199), waar schijnlijk ontstaan in Salzburg in 1773 een jeugdwerk dus, het product van een zeventienjarige. Het is maar een beknopt stuk drie delen en (voor Mozart al thans) niet bijzonder belangwekkend, be houdens de finale, die in omvang en be handeling de rest van het werkje verre overtreft. Maar hoe dan ook, als geheel is het een beminnelijk werkje, muziek zo teer en bros als kraakporselein. Als hoe danig het dan ook door Verhey en het orkest behandeld werd: precieus en ele gant. Daarna kreeg men het Piano-concert van Schumann te horen met Clara Haskil als soliste. Dit werd een muzikale mani festatie van de eerste rang. Door haar spel, expressief maar zonder sentimentaliteit, klaar van tekening, helder en warm van klank, gaf de vermaarde Roemeense pia niste ons een levend beeld van dit roman tisch meesterwerk, met de bezieling en het fijne begrip van een begenadigde kunste nares. Evenals op haar hier kortgeleden gegeven recital ondergingen wij de indruk van een volmaakt opgaan in de geest van de componist, die weliswaar zo goed mo gelijk zijn werk noteerde, maar toch altijd nog heel wat te raden liet, wat alleen door intuïtie ontdekt kan worden. En dit con tact met de ziel van het werk scheen ook het orkest te inspireren, zodat er een zeld zaam evenwicht ontstond tussen beide uit voerende elementen. Het was een onver- De wethouder van Onderwijs te Haar lem zal in plaats van Donderdag Zaterdag morgen spreekuur houden. 'Smsmmswm&W'' IJmuidenaar, C. Huizing, zat Maandag acht uur onafgebroken op een bull- tot hij de hele bres in de Zeedijk langs het Volkerak had gedicht. Dit was de eerste dijk die weer gedicht werd. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad van Haarlem over de winkelsluiting tijdens de Flora heeft de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken aan het college meegedeeld, dat zij zich niet met de con cept-verordening kan verenigen. Zij meent, dat ontheffing voor de gehele gemeente gegeven moet worden. Aan het gemeente bestuur van Heemstede is enige tijd ge leden geadviseerd de winkelbedrijven toe stemming te verlenen tot openstelling op werkdagen tot 23.30 uur en op Zondagen van 12 tot 23.30 uur. Dit advies wil de Kamer ook van toepassing brengen voor Haarlem. Opgemerkt wordt, dat het advies mede gebaseerd is op de omstandigheid, dat in vorige jaren gedurende de zoge naamde „bollenzondagen". ontheffing ten aanzien van de winkelsluitingsbepalingen werd verleend. Zij is van mening, dat het voor de winke liers, die zich grote financiële offers ge troosten voor het welslagen van Haarlem- Lichtstad, een grote teleurstelling zou zijn. dat winkeliers die deze principiële bezwa ren niet hebben, mogelijk moet zijn op Zondagen de grote getallen van vreemde lingen te kunnen bedienen. Vex-der heeft de commissie aan B. en W. geschreven, dat het haars inziens aanbeveling verdient voor sommige bx'anches, zoals bijvooi~beeld banketbakkerszaken, sigai-enzaken en win keliers, waar souvenir-artikelen worden verkocht ook op werkdagen tussen 16 en 20 uur ontheffing van de winkelsluitings- verordening te verlenen. Het aantal kunstmanifestaties ten bate van het Nationaal Rampenfonds neemt voortdurend toe. In het Amsterdamse Theater Tusehinski wordt Zaterdag een nachtvoorstelling gegeven, waaraan tal van bekende kleinkunstenaars belangeloos medewerking verlenen. In de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw treedt Zondagavond 8 Februari voor dit doel de Italiaanse voordrachtkunstenaar Prins Roland Brancaccio op, die toeval ligerwijze enkele dagen in ons land ver toeft. Aan deze avond, onder patronage van burgemeester d'Ailly en de Italiaanse consul dr. Rocco Stani, nemen ook de so listen van Ballet Recital van Sonia Gaskell deel. Leden van de Haagse Kunstkring, van de schildersgroep Verve en van Pulchri Studio hebben het initiatief genomen om op korte termijn een gemeenschappelijke tentoonstelling te organiseren. Iedere kun stenaar zendt ten minste één werk in, dat hij ten bate van het Nationaal Rampen fonds wenst af te staan. Deze werken zul len voor een lage prijs worden verkocht. Eventueel niet verkochte schilderijen zul len met voorkennis van het ministerie van Justitie worden verloot. Deze expositie wordt in Pulchri Studio aan het Lange Voorhout" van Zaterdag 7 tot Zaterdag 14 Februari gehouden. Het Brabants Orkest speelt op Donder dag 5 Februari ten bate van de provinciale hulpactie in de Grote Kerk te Breda wer ken van Bach en Bruckner onder leiding van Hein Jordans. Dit concert zal worden ingeleid door prof. dr. J. E. de Quay, Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. Bij de uitgeverij G. F. Callenbach te Nij- kerk wordt een reportage uit de i-ampge- bieden onder de titel „Sloxm over Neder land" voorbereid. Er zullen 32 foto's in worden opgenomen. Van de prijs van ieder verkocht exemplaar wordt één gulden aan het Nationaal Rampenfonds afgestaan. ADVERTENTIE De commissie Haarlem-Lichtstad heeft zich tot het college van B. en W. gewend met verzoek de raad voor te stellen ook ontheffing van de bepalingen der winkel sluitingswet te verlenen op de Zondagen. Honderden vrijwilligers uit het gehele land en uit alle lagen der bevolking zijn koortsachtig in de weer om het 85 meter brede gat in de dijk „Het Gat" te Papen- drecht te dichten. Even nadat gisteravond de Neeltje Jaco- ba uit IJmuiden zee had gekozen om te zoeken naar de vermiste Esbjergkotter E 68, kwam het kleine witte scheepje be houden de vissershaven in: zonder voor mast en lelijk geblutst, maar veilig. Het scheepje heeft tijdens de storm van het afgelopen weekeinde achter Texel gescholen en is vandaar opgestoomd Na diepgaande overwegingen heeft de Stichting „Haarlems Bloei" besloten de volgende verklaring bekend te maken: Daar ons land in de komende maanden alles op alles zal moeten zetten om de catastrofe van de watersnood te boven te komen, is het van het grootste belang dat het vreemdelingenverkeer in volle om vang gepropageerd blijft. Nu dus de Flora 1953 doorgaat, zullen ook door Haarlem Lichtstad de voorbereidingen voortgezet worden. Op zakelijke gronden zijn ook B. en W. van mening dat het in het belang van onze stad is, dat deze manifestatie - bedoeld om vreemdelingen te trekken - niet wordt afgelast. Bij besluit van de ministerraad is inge steld een coördinatiecommissie „Waters nood 1953" onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken. In deze commissie hebben zitting de secretaris generaal van het ministerie van Financiën, de secretarissen-generaal van de minis teries van Maatschappelijk Werk en van Algemene Zaken, de Directeur-generaal van het Verkeer, de Nederlandse territo riale bevelhebber en de plaatsvervangende Directeur-generaal van de Voedselvoor ziening. De taak van deze commissie is de coör dinatie te verzekeren in de leiding bij de hulpverlening en vei'zorging van de ge troffenen. De vereniging „Samen sterk" organi seert Zaterdagavond 7 Februari een grote klaverjaswedstrijd, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Nationale Rampenfonds. De wedstrijd wordt gehou den in de zaal van „De Uileboom" in Santpoort. Is deze ruimte eventueel te klein dan wordt de zaal van „De We\ man" mede in gebruik genomen. Vanmorgen gingen de ruim duizend col lectanten reeds vroeg op pad om te trach ten zoveel mogelijk geld voor de getroffen gebieden in te zamelen. Op alle hoeken van de straten verschenen zij met hun bussen, bij stoplichten kregen de wielrijders ge legenheid om hun bijdrage af te staan, op de Rijksstraatweg werden de automobilis ten aangehouden, huis aan huis werd er met de bussen gerammeld. Kortom geheel Haarlem werd uitgekamd en het resultaat, dat zo spoedig mogelijk bekend zal worden gemaakt, zal ongetwijfeld een bijzonder hoog bedrag zijn. Bij de collecte werden tweehonderd leden van het Haarlemse politiecorps ingeschakeld, 's Morgens trok ken honderd manschappen er op uit en 's middags werden zij afgelost door nog een honderd man. Ds. G. J. Waardenburg zal morgen (Don derdag) 25 jaar predikant bij de Ned. Her vormde gemeente van Haaxdem zijn. Hij is de oudste predikant in dienstjaren. Ds. Waardenburg werd in 1893 geboren en in 1918 candidaat in Friesland. Op 8 Januari 1920 aanvaardde hij de ambtsbediening te Hansweert, vertrok vandaar in 1924 naar Zie- rikzee en deed 5 Februari zijn intrede te Haarlem. Ds. Waardenburg die verscheidene kerke lijke functies vervulde, als praetor ring Haarlem, enz., is predikant van de gemeente I met als wijkgebouw dat Ged. Oude Gracht. De Meester Deken van het Haarlems Studenten Gildt verzoekt hun, die monde ling of schriftelijk om hernieuwde acties vragen van de Haarlemse studenten, zich met hem in verbinding te willen stellen, doch alleen dan, wanneer zij een gedétail- leerd plan kunnen aanbieden. Verder wordt leden en andere studenten geadviseerd zich individueel te laten inschakelen of richt lijnen te vragen bij de universiteit of hoge school, waaraan zij studeren. Indien echter noodzakelijk, zai in samenwerking met „Sanctus Bavo" en „Camera Obscura" een oproep gedaan worden aan de in Haaidem woonachtige studenten. Belangstellenden, ook hen, die Haarlemse studenten menen te kunnen gebruiken voor een bepaalde actie, zij medegedeeld, dat het telefoon nummer van de Meester Deken is 34414 (Craijenesterlaan 24). Voor de Zutphense rechtbank hebben vijftien personen terechtgestaan die ervan beschuldigd waren 32.000 kilogram koffie en 250 damesmantels naar Duitsland en 47.000 shawls uit Duitsland naar Neder land te hebben gesmokkeld. Tegen de hoofd persoon in deze zaak, de koffiebrander H. uit Hengelo, werd een jaar gevangenisstraf en 10.000.boete geëist alsmede ver beurdverklaring van twee in beslag geno men auto's, elk ter waarde van 15.000. Tegen de andere verdachten werden ge vangenisstraffen variërende van tien maanden tot één week geëist. getelijke interpretatie. Ten slotte dirigeerde Verhey nog de Symphonie van César Franck. Ook dit werd een vertolking het meesterwerk waardig. Verhey heeft in die nobele com positie eveneens ontdekt wat achter de noten vandaan gehaald moet worden. Het resultaat van technisch raffinement en be zieling was een brok ontroerende schoon heid, waarvoor wij hem en het orkest dankbaar zijn. Tijdens de pauze van deze indrukwek kende muziekavond werd door dames van de U.V.V. gecollecteerd voor de slacht offers van de watersnood. De opbrengst van deze collecte bedroeg f 806. JOS. DE KLERK Twee mille van de Plaatwellerij De directie van Van Gelder Zonen N.V., Koninklijke Papierfabrieken te Amster dam, heeft een bedrag van f 50.000 ge schonken voor de getroffenen in de nood- gebieden. Onder het personeel van Van Gelder Zonen te Velsen is met de directie nog overleg gaande op welke wijze de meest nuttige hulpverlening aan de getroffen ge bieden c.q. de slachtoffei-s, kan worden gegeven. Voorts staat een colonne van auto's en arbeiders voorzien van materiaal, gereed om op de eerste oproep te ver- ADVERTENTIE BINNENLAND De Utrechtse rechtbank heeft twee vroegei'e machinisten van de Nederlandse Spoorwegen, die beschuldigd waren van diefstal en heling van goederen uit verzegel de wagons, veroordeeld tot respectievelijk acht en vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. De raadsman van de op 24 November gearresteerde Indonesiërs Go Gien Tjwan en Sunito heeft bij de rechtbank te Amster dam een verzoek ingediend om hun invrij heidstelling te gelasten. In het verzoek wordt op formele gronden betoogd, dat de vast zetting onrechtmatig en niet op grond van landsbelang dringend geboden is. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een voorstel doen toekomen om onder nader vast te stellen voorwaarden een subsidie te verlenen van ten hoogste f15.000 aan de stichting „Het Nederlands volkstoneel". HAARLEM EN OMGEVING De Ramplaanspelers hebben hun aan gekondigde voorstellingen van het toneelstuk „Tehuis voor Daklozen" in gebouw Domi te Ovei-veen van 7 en 8 Februari wegens de nationale ramp verschoven naar 28 Februari en 1 Maart.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3