Eerste Kamer aanvaardt de verlenging der dividendstop abdijsiroop Heemstede verspeelde kampioens kansen in de Overgangsklasse Hulp uit buitenland blijft gestadig toestromen Huis vol mysterie HOEST UW KIND .Clowntje Rick Nieuwe staatssecretaris kruiste de degen met bezwaarde senatoren Haarlem tegen RCH De tafeltenniscompetitie 4 Trein rijdt weer op Walcheren Voetbal HEDENAVOND Heringa Wuthrich H a a r I o m BLIKSEMAFLEIDERS Voor de kinderen Schaatsen rijden Nederlandse ploeg rijdt voor het Stormfonds Cricket-stadion van Melbourne bestemd voor de Spelen FEUILLETON door Jane England WOENSDAG 4 FEBRUARI 19 53 (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft voorzitter Jonkman, sprekende over de nationale ramp die ons land trof, herinnerd aan het slot van Den Doolaard's boek „Het verjaag de water", de stoutmoedige droom van Nederlandse waterstaatkundigen, vóór het jaar 2050 alle zeegaten, met uitzondering van de Schelde, af te dammen. De onder-voorzitter van de ministerraad, minister B e e 1, gaf daarna een soortgelijke uiteenzetting over de ramp als de minister president in de Tweede Kamer had gedaan. Daarbij vooral voelde men de beklemming, die heel ons volk bevangen houdt. Dat onze senaat het werk niet tot de volgende week liet rusten, vindt vooral zijn verkla ring in de omstandigheid, dat, blijkbaar ook in de ogen van de regering afhandeling van de agenda de voorkeur verdiende. Bovendien zal vermoedelijk de Eerste Ka mer straks niet, de Tweede Kamer wèl over de getroffen en te treffen maatrege len nog nader met de regering van gedach ten wisselen, hetgeen het voor menige volksvertegenwoordiger noodzakelijk maakt zich gedurende deze week ook ter plaatse zo goed mogelijk op een dergelijk debat voor te bereiden door de noden en nood zakelijkheden te onderzoeken. Er ontstond vervolgens een juridisch steekspel, naar aanleiding van de door mr. Pollema (C.H.) de vorige week opgeworpen juridische puzzle bij debehandeling van liet wetsontwerp inzake verlenging van de dividendstop. De nieuwe staatssecretaris van Financiën, mr. Van den Berge, kruiste met de bezwaarde rechtsgeleerde senatoren de degen. Hij ontwikkelde de stelling, dat de wet op de dividendstop nog „spring levend" is en daarom ook verlengd kon worden, al gaat het er nu om dividenden over 1953 onder het verlengingsvoorstel te doen vallen. Vervolgens was er nog een tweede, geheel andere vraag te beantwoor den, namelijk hoe de rechtstoestand zou zijn van dividenden tussen 31 December 1952 en de dag waarop het wetsontwerp tot verlenging van de dividendstop rechts kracht zal hebben. Over die, door de staats secretaris louter academisch genoemde vraag, behoefde men zich zijns inziens niet druk te maken. In de eerste plaats worden in de eerste vijf weken van dit jaar vrijwel geen dividenden vastgesteld. De minister van Financiën h~eft reeds toegezegd, dat als dat wel zou geschieden, hij daarop de dividendstop niet zal laten toepassen. In dien men zich afvroeg, hoe de rechter over dit alles zou denken mr. Van den Berge achtte het ondenkbaar dat de rechter bij deze kwestie betrokken wordt dan kon dit toch geen reden zijn het ontwerp juri disch niet aanvaardbaar te achten. Prof. Molenaar (WD), die ook al om andere redenen tegen het voorstel was, en mr. Pollema (C.H.) waren door het betoog van de staatssecretaris niet over tuigd, wel echter mr. Cammelbeeck (P. v. d. A.), mr. Te u lings (KVP) en ook mr. R ego ut (KVP). D r. R i p (A.R.) vond het geheel nog „griezelig" en drong er, zonder succes, bij minister Van de Kieft op aan het wetsont werp nu maar in te trekken. Maar toen het op stemmen aankwam, bleek dr. Rip met alle Anti-Revolutionnairen, uitgezon derd prof. Hellema, toch bereid het „voor" te laten horen.Doordat met de WD en de juridisch bezwaard gebleven C.H.-fractie slechts vier KVP-senatoren, prof. Hellema gezelschap hielden bij het tegenstemmen, behaalde de minister van Financiën, mede dank zij de krachtige steun van zijn staats secretaris, een overwinning, want het wets ontwerp werd met 31 tegen 15 stemmen aangenomen. Minister De B r u y n heeft in de Eerste Kamer niet veel bezwaren ontmoet tegen het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie. Alleen dr. Rip (A.R.), deskundige op het terrein der publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, heeft met de bewindsman van gedachten gewisseld. Minister De Bruyn zei dat er naar ge streefd wordt met spoed een eind te maken aan de Woltersomse organisaties. Op 30 Januari waren 654 organisaties (vakgroe pen en ondervakgroepen) opgeheven. Er liggen nog 84 beschikkingen ter bekrach tiging gereed. Defensiebegroting Des avonds is men begonnen met de be handeling van de defensiebegroting. Daar bij is terecht hulde gebracht aan de Neder landse soldaat, die in de voorste linie in Zeeland thans voortreffelijk werk doet. Vandaag komen de zuiver militaire aan gelegenheden aan de orde. Wij kunnen volstaan met de vermelding, dat de nieuwe organisatie van het leger vertrouwen wordt geschonken. Van KVP-zijde is bij monde van de heer Ruys de Beerenbrouck duide lijk stelling genomen in de kwestie van de geestelijke verzorging. Hij heeft als ernstig bezwaar genoemd, dat de minister onder druk van humanistische zijde gecapituleerd heeft en in beginsel het monopolie, dat de kerken ter zake van de geestelijke verzor ging toekomt, heeft prijsgegeven. De KVP kan meegaan met een gelijkstelling op het peil van de thuisfronten, maar op het ter rein van de geestelijke verzorging moeten de kerken haar plaats onverkort behouden. De door de minister gedane toezeggingen worden door de KVP niet voldoende geacht. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukendeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. EEN P/JA/£NEUS 452 Op Walcheren zijn de treinen weer gaan rijden. Sinds Dinsdagmiddag vijf uur werd tussen Vlissingen en Arnemuiden een uur- dienst gereden. In West-Noord-Brabant hebben de spoorwegen een pendeldienst tussen Roosendaal en Zevenbergen inge steld. In Vlissingen wordt allerwegen hard ge werkt aan het herstel. Vele vrijwilligers werken mede, onder meer Ambonezen die bij Vlissingen in een kamp waren onderge bracht. Sommige delen van de stad hebben weer drinkwater, maar de gehele stad is nog van gas verstoken. Er is wel electrici- teit. Op de werf van De Schelde wordt in be perkte omvang gewerkt. Vele arbeiders van de werf werken in de rampgebieden en ook de vrachtauto's van De Schelde zijn voor de hulpverlening ingezet. De Westhavendam in het buitenste deel van de haven is weggeslagen, maar de haven, waar normaal geladen en gelost kan worden, ondervindt hiervan geen hinder. Ten bate van het Nationale Rampenfonds spelen Haarlem en RCH hedenavond op het Haarlem-terrein een lichtwedstrijd. De clubs komen in hun sterkste samenstelling. Deze luiden: Haarlem: doel: Willemse; achter: Oden- thal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Roozen, van Osch, Jacob, Meyer en Groeneveld. R.C.II. doel: Wille; achter: v. Reenen en Willemink; midden: Lasschuit, de Vos en Biesbrouck; voor: Koster, de Wette, Gallis, Honout en Couwenhoven. Scheidsrechter is de heer Horn. De wed strijd begint om acht uur. Wij wijzen er op verzoek van het Haarlem- bestuur nogmaals op dat niemand vrije toe gang zal hebben tot deze wedstrijd. Om de baten van de wedstrijd nog groter te doen zijn, heeft het gemeentebestuur van Haarlem vrijstelling van vermakelijkheids belasting verleend. De situatie van de Overgangsklassers uit het district Haarlem in de lafeltenniscom- petitie is er de afgelopen week niet op vooruit gegaan. Heemstede bezorgde haar leden een onprettige verrassing door met een zeven-drie nederlaag van het Amster damse NedLloyd 2 weer te keren. De kampioenskansen behoren thans tot het ver leden. T.O.G. was gast van Povac, dat met acht-twee won. Zoals te verwachten was Winfried veel te zwak voor Rapid en leed een negen-een nederlaag. In de eerste klasse hadden de beide favorieten het niet erg moeilijk. G.T.T.C. klopte Rapidity met zeven-drie, terwijl Heemstede 2 tegen Togido een acht-twee zege behaalde. Pro- wano bleef aan de staart doordat het tegen G.T.T.C. 2 een negen-een nederlaag leed. In de tweede klasse was H B.C. 3 deze week zeer gelukkig. Zelf klopte het A.T.T. met acht-twee, terwijl mede-candidaat T.Y.B.B. het tegen Prowano 2 niet verder dan een gelijk spel bracht. In 2 B is Heemstede 3 nog steeds de grote favoriet en. bond Rapi dity 2 met acht-twee aan de zegekar. Bij de dames speelden te Zaanen en T.O.G. gelijk, terwijl H.B.C., dat de laatste tijd zeer goed op dreef is, een acht-twee zege op Heemstede 2 boekte. De nederlaag van Heemstede tegen Ned.- Lloyd 2 betekende een grote streep door de kampioensaspiraties van de Heemstedenaren. Brandse bracht het er tegen de Amsterdam mers nog hel beste af door van Boon en Gehrlich te winnen. Van deze laatste speler kon ook Abbevé winnen. Maar hiermede was het dan ook gebeurd. Toen Hazelhoff niet kon winnen en ook het dubbelspel ver loren ging, was de nederlaag een feit. Zwaarder nog was de nederlaag die TOG tegen Povac leed: achttwee. Duits zorgde voor de tegenpunten. Nog minder ging het met Winfried, dat tegen Rapid met negen- één verloor. Spce redde tegen Verdieze de eer. Het lot van Winfried is hierdoor wel vrijwel bezegeld. Eerste klasse In de eerste klasse is thans een scheiding gemaakt in een A en B-groep van twee maal zes teams. Voor de A-teams betekent dit een kans op een plaats in de Overgangsklasse, terwijl de overige teams degradatie boven het. hoofd hangt. In A versloeg GTTC Rapidity met zeven drie en Heemstede 2 behaalde een ruime De Rode Kruisverenigingen in elf landen hebben in totaal 250.000 dollar beschikbaar gesteld voor hulp aan Engeland c-n Nederland. De elf landen zijn: Australië, Canada, Denemarken, Ierland, Italië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zwitserland, Zuid-Afrika, Verenigde Staten en West-Duitslaud. ADVERTENTIE Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - A m er ik a In: verschillende plaatsen van de Ver enigde Staten werden spontaan Ameri kaanse comités tot hulpverlening aan de Nederlandse watersnoodslachtoffers opge richt. Vermoedelijk zal een cenh-ale bank rekening in Amerika worden geopend voor het s'or'en van bijdragen. De bemanningen van de twee Ameri kaanse torpedobootjagers Bristol en John ston, die een bezoek aan Amsterdam bren gen, hebben een collecte gehouden, die tot nu toe 1200 dollar (4560 gulden) heeft op gebracht. Canada De lijst van Canadese plaatsen, waar hulpacties worden georganiseerd voor Ne derland en Engeland, groeit snel. In ge meenschappen van Nederlandera, die in de afgelopen jaren naar Canada zijn geëmi greerd, worden afzonderlijke fondsen inge richt. Brits-C olutnbia Beheerders van het overstromingsnood fonds van Brits Columbia in Canada heb ben meegedeeld, dat 100.000 dollar zal wor den geschonken voor de slachtoffers Ln Noordwest-Europa en Engeland. Tussen het Nederlandse en het Belgische Rode Kruis zal 25.000 dollar warden verdeeld. Antillen Het Stormrampfonds te Curasao had Dinsdagmorgen reeds meer dan een half millioen Nederlandse guldens ontvangen. Men hoopt op de Antillen een millioen gulden bij elkaar te krijgen. Er is thans ook een comité van actie op de bovenwindse eilanden. De directie van de KLM in Nederland heeft toegestaan dat het West-Indisch be drijf, voorzover er ruimte beschikbaar is, hulpver leningsgoederen gratis naar Ne derland vervoert. Voor iedere gulden, die in West-Inöië door het KLM-personeel wordt geschonken, zal ook de directie een gulden storten. Het eiland Bonaire bracht op de eerste dag ruim duizend Nederlandse guldens op. Oostenrijk De Weense gemeenteraad heef; Dinsdag de bevolking verzocht geld en kleding af te s'aan voor Nederland. De gemeenteraad stelde reeds 30.000 schilling (5000 gulden) beschikbaar. Een comité van het Oostenrijks-Neder landse Genootschap is op grote schaal ac ties begonnen onder voorzitterschap van mevrouw Hilde Figl, echtgenote van de Oostenrijkse kanselier. Israel In het Israëlische parlement is Dinsdag medegedeeld, dat de regering vijf duizend kisten sinaasappelen en de organisatie „Je- Dr. Richard Mcevoy, predikant van de kerk van St. Mark in „The Bouwerie" (New York) heeft aan Prins Bomhard, voor dat hij in het vliegtuig stapte, een cheque overhandigd van 375 dollar voor de slachtoffers van de overstromingen. Het geld, zo zeide de predikant, was de opbrengst van de Zondagscollecte. wish Agency" kleding naar Nederland zul len zenden. Straatsburg Mgr. Weber, bisschop van Straatsburg, heeft Dinsdag via de pers een beroep ge-, daan op de inwoners van zün bisdom om de hulp aan Nederlandse kinderen in de nood'gebieden te steunen. Een afgevaardigde van de „Secours Cafholique" van Straatsburg is Dinsdag avond naar Nederland vertrokken om het overbrengen van Nederlandse kinderen naar de Elzas te bespreken. Nice De aartsbisschop van Nice, Mgr. Paul Re- mond, heeft Dinsdag met de burgemeesters van Cannes on Nice besloten aan de Ri- vièra bij genoemde plaatsen met de grootst mogelijke spoed vacantiekampen in te richten voor Nederlandse kinderen. Ook bij burgers aan de Rivièra zullen kinderen kunnen logeren. De burgemeesters hebben voor in totaal 1900 kinderen uit de Nederlandse geteister de gebieden een verblijf aan de Rivièra aangeboden, tot voor de kinderen in Ne derland woongelegenheid zal zijn gevon den. Sicilië De bevolking van Sicilië is opgeroepen om bij te dragen in een fonds cm een treinlading zuidvruchten naar Nederland, België en Engeland te zenden. Engeland De Britse ambassade heeft omvangrijke materiële hulp aangeboden, waaronder 50.000 zandzakken, die inmiddels zijn ge arriveerd. De Royal Air Force heeft vlieg tuigen voor fotografische opnamen van de getroffen gebieden beschikbaar gesteld en van de Rijn-flottilles worden kleine vaar tuigen naar Nederland gedirigeerd. Italië en Duitsland Uit Italië komen levensmiddelen, medi camenten, beddegoed, vaartuigen, aanbie dingen voor opneming van 1200 geëva- cueerden en twee militaire reddingvlieg tuigen. In Rome is een geldinzameling georgani seerd, waarop de Italiaanse regering met een groot bedrag heeft ingeschreven. Uit Duitsland zijn gisteren tien motor boten van de rivierdienst en een begelei dend vaartuig met een volledige beman ning in Nederland aangekomen, voorts zijn motorpompen, medicamenten en dekens onderweg en rubber boten, door Duitse particulieren aangeboden. Scandinavië Uit Zweden zijn wagons met kleren, dekens en dergelijke afgezonden. Meer hulp is toegezegd. Uit Denemarken worden 50 volledig uit geruste rubberboten in Nederland ver wacht. Er zullen tevens toeslag-pos'zegels uitgegeven worden, waarvan 1/3 der op brengst aan ons land ten goede komt. De eerste drie Noorse vliegtuigen met Rode Kruismateriaal worden vanmiddag op het vliegveld Valkenburg verwacht. Luxemburg zal dekens en matrassen sturen. Frankrijk en België Uit alle streken van Frankrijk stromen gaven binnen. In een etmaal tijd is op een bank voor millioenen francs aan gaven ontvangen van particuliere Franse en Ne derlandse zijde. Voorts heeft de K.L.M. tot nog toe vier ton aan kleding en andere goederen in ont vangst genomen, die per vliegtuig naar Nederland worden gebracht. De „Secours Catholique" heeft de plaat sing van drieduizend Nederlandse kinderen in Franse gezinnen aangeboden. Het Franse Rode Kruis zond een vracht auto met dekens. Het Leger des Heils een honderdtal nieuwe costuums. De Nederlandse kolonie te Brussel heeft onmiddellijk een hulpactie georganiseerd, die reeds drie vrachtauto's vol kledingstuk ken, schoenen, beddegoed, levensmiddelen en medicamenten naar Breda kon zenden. Vandaag vertrekken opnieuw volgeladen vrachtauto's. Het Nederlandse consulaat te Brussel heeft veel weg van een groot wa renhuis en het personeel werkt vrijwel dag en nacht om de kledingstukken enz. te sor teren. Suriname Het Surinaamse Rode Kruis verscheept thans voor 5000 Surinaamse guldens aan voedingsmiddelen voor de getroffenen in Nederland. De vereniging van tandartsen maakte 2000 Surinaamse guldens over. De militairen zullen een dag soldij voor de slachtoffers afstaan. Pauselijke gift De Paus heeft een bedrag van dertig duizend gulden ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds gesteld. De carnavalsverenigingen te 's Herto genbosch, Maastricht, Heerlen, Aarle-Rixtel, Weert, Venlo, Roermond, Sittard en Kerk- rade hebben dit jaar geen carnaval Bunkic stond voor het raam, om te kijken wie daar had gebeld. En hij zag de grote brandspuit voor hun huis slaan. Dat vond hij iets geweldigs! „Rick! Kijk eens gauw!", zei hij. Rick kwam ook bij het raam en keek naar beneden. „O, de brandweer!", zei hij. „Hoe zouden die hier komen?" Toen hoorden ze, hoe oom Tripje met de ene brandweerman praatte. En daarna reed de auto weg, de straat uit. Oom Tripje zal hun gezegd hebben, dat het al in orde is", dacht Rick. Bunkie was erg onder de indruk van het geval. Zoiets hadden ze nog nooit meege maakt; wat 'n avontuurmidden in de nacht! Hij raakte er niet over uitgepraat. „Wat weten ze het gauw, als er ergens brand is, hè?", vond hij. „Natuurlijk", zei Rick. „Ze worden wel gewaarschuwd, en dan zijn ze er als de kippen bij, om te blussen!" „Zou jij later brandweerman willen worden?", vroeg Bunkie. Rick dacht even na. „Nee", zei hij. „Ik geloof, dat ik liever treinmachinist of vlieger zou worden. Maar nou gaan we in bed. hoor. anders kunnen we morgenochtend niet uit onze ogen zien van de slaap. Welterusten!" achttwee zege op Togido. Ook TOG 2 deed van zich spreken door Hotac met zes—vier te kloppen. Onderaan leed Prowano een zware negen—een nederlaag tegen GTTC 2, terwijl Winfried 2 en TOG 3 de punten deelden. De ranglijst van de eerste klasse ziet er hierdoor als volgt uit A GTTC 12 12 92- -28 24 Heemstede 2 12 11 1 98—22 22 RaDidity 12 7 1 4 60—60 15 TOG 2 12 5 4 3 67- -53 14 Hotac 12 6 2 4 62- -53 14 Togido B Winfried 2 12 5 2 5 60- -60 12 12 4 3 5 56- -64 11 HBC 2 11 5 0 6 51 - -59 10 GTTC 2 12 3 2 7 55—65 8 O. Z 11 2 1 8 38—72 5 TOG 3 12 1 2 9 33—87 4 Prowano 12 1 1 10 38- -82 3 llitslagen Heren: le klasse A: Heemstede 2Togido 8—2, Rapidity—GTTC 3—7, TOG 2—Hotac 64. le klasse B. Prowano—GTTC 2 19, Win fried 2—TOG 3 5—5. 2e klasse A: HBC 3—ATT 8—2, Togido 2— Te Zaanen 2 9—1, Prowano 2TYBB 5—5, Winfried 4—GTTC 3 3—7. 2e klasse B: Rapidity 2—Heemstede 3 2—8, ATT—Hotac 2 10—0, Oranje Zwart 2—Te- Zaanen 6—4, GTTC 4—Winfried 3 7—3. 3e klasse A: VGZ—Oranje Zwart 4 10—0, Prowano 3—GTTC 6 0—10, Velsen 2—HBC 4 1—9, TOG 4—Winfried 5 3—7. 3e klasse B: Heemstede 5Rapidity 4 9—1, Togido 4—Velsen 4—6, GTTC 5—H.gom 7—3, TYBB 2—Oranje Zwart 3 7—3. 3e klasse C: VGZ 2—TOG 5 9—1, GTTC 7— Heemstede 6 64, JohezHBC 5 91. 4e klasse A: DIOS 3—VGZ 3 7—3, TYBB 3— Togido 6 10—0, TOG 6—Johez 4 4—6. 4e klasse B: HBC 6—Heemstede 9 73, DIOS 4—Winfried 6 5—5. 4e klasse C: Togido 5Heemstede 10 100, DIOS 5—VGZ 4 8—2, TYBB 4—Doko 10—0. 4e klasse D: Heemstede 7Hotac 4 55, Geel Wit 2Johez 3 82, Te Zaanen 3 Velsen 4 46. Dames: 3e klasse: HBC—Heemstede 2 82, Togido—Velsen 4—6. GTTC—TYBB 2—8, Te- ZaanenTOG 55. 4e klasse A: RapidityHBC 2 73, Win fried 3—TOG 2 7—3, Johez—Togido 2 6--4. 4e klasse B: Togido 3—DIOS 3—7, Win fried 2Te Zaanen 3 100. Te Zaanen 2 Heemstede 3 8—2. Doko—GTTC 2 3—7, Jo hez 2—Geel Wit 2 10—0. De Nederlandse schaatsenrijders in Noor wegen die verlangend zün bij te dragen in de leniging van de nood in de overstroomde gebieden in Nedcrlanfl, zullen in Oslo uit komen tegen bekende Noorse rijders. Ook Hjallis Andersen zal aan deze wed strijden medewerken. Hij heeft er in toe gestemd uit te komen tegen een van zijn beroemde voorgangers, de veteraan Ivar Ballangrad, die in de jaren 19291936 grote triomfen vierde. De opbrengst zal overhandigd worden aan het Stormfonds van het Noorse Rode Kruis dat reeds dekens per vliegtuig naar Nederland heeft gezonden. Het cricketstadion in Melbourne is gekozen als centraal stadion voor de in 1956 te hou den Olympische Spelen. Dit besluit is ge nomen op een bijzondere bijeenkomst van afgevaardigden van de federale regering hij wie de premier Robert Menzies, van de regering van de staat Victoria, van het ge meentebestuur van Melbourne en van het Australische Olympische Comité. Na afloop deelde de premier van Victoria, John Cain, die de vergadering geleid had, mede dat tevens besloten was om Avery Brundage, president van het IOC, telegra fisch uit te nodigen naar Melbourne te ko men om het cricket-stadion te bezichtigen. Het IOC had destijds zijn goedkeuring gehecht aan de inrichting van het voetbal stadion in Carlton voor de Spelen. De werk zaamheden aan dit stadion werden echter stop gezet toen een nieuwe raming uitwees dat de werkelijke kosten de oorspronkelijke raming van anderhalf millioen Australische ponden (ruim tienenhalf millioen gulden) met ongeveer 750.000 pond zouden overtreffen. Naar verluidt zouden de totale kosten van de inrichting van het cricket-stadion in Mel bourne voor de Spelen ongeveer 850.000 Australische ponden (7.233.000 gulden) be dragen. 39) „Als je iets bijzonders te zeggen hebt, Con, vertel het me dan. Je kunt er op aan, dat ik niets zal doen, waardoor ie mand in moeilijkheden zou komen". „Ik kan je het niet vertellen tenzij je me het gevraagde belooft", zei Constance koppig. „Vertel het me dan maar niet", zei Neill met het gebrek aan interesse, waar aan ze zich telkens weei ergerde. Zijn houding was des te irritanter, omdat zij echt was. Andere mensen zouden alleen maar doen, alsof ze het niet willen weten, maar in werkelijkheid branden van nieuwsgierigheid. Bij Neill was deze on- nï.nteresseerde houding echter niet voor- ewend. Het vervelende was, dat ze hem n.st zo graag Mary's verhaal wilde ver dien. Bovendien was het waar, dat hij '.a vertrouwen was. Hij zou stellig nooit le'.s doen, waardoor een ander in moei lijkheden kwam en derhalve zou Mary g - n gevaar lopen .'"'■Yl. begon ze aarzelend, toen op- t de voordeur openging en Philip Bag- net de hal inkwam. Hij keek hen beiden mond. Constance kreeg een vuurrode uitstaan. Als hij er niet was, zou de oude kleur en trachtte hem ongenaakbaar aan te kijken. Hij mocht denken, wat hij wil de. 't Interesseerde haar niets, niets.... „Goedenavond", zei ze koel beleefd. Hij beantwoordde haar groet niet en wendde zich tot Neill. Hij stond onder de enige lamp in de hal en zijn rode haar glansde met een warme gloed. Zijn ge zicht leek bleek en zijn ogen waren flets- blauw in het lamplicht. „Het zal je interesseren te weten", zei hij tot Neill, „dat onze dierbare en hoge lijk geroemde juffrouw Constance Fairlie de afgelopen middag doorgebracht heeft in gezellig samenzijn met die afschuwe lijke kleine rat van een Peter Phipps". „O, Con!" riep Neill uit, terwijl hij zijn wenkbrauwen optrok, „ik had werkelijk gedacht, dat je een betere smaak had". Cons'ance keek Philip Bagnet strak aan. „Peter Phipps", zei ze nadrukkelijk, „is een vriend van mevrouw Fincham en momenteel ook een vriend van mij. Hij is eenzaam en volkomen onschuldig en biedt een welkome afleiding na al het ge- intrigeer hier". „Houdt alsjeblieft op, je brengt me bui ten mezelf", viel Philip ontstemd uit. „Hij is glad als een aal., en slim. Het is ech ter jouw zaak, of je met hem om wilt gaan. Ik hoop, dat je plezier aan hem zult beleven". „Ik vermoed", zei Constance kortaf, „dat hij de enige is. die door jouw invloed op mevrouw Fincham nog niet wegge- aan met een spottend lachje om zijn stuurd is. Vandaar dat je hem niet kunt vrouw geen enkel contact met de buiten wereld hebben". „Je bent volkomen stapel", zei Philip, terwijl hij even minachtend lachte, „vol komen! Anders zou je zo iets niet zeggen! Maar laten we er niet verder op ingaan. Het trof toevallig, Neill, dat Johnnie haar bij Phipps binnen zag gaan. Ze is waar schijnlijk van mij naar hem toegei-end om getroost te worden. Hij is een com plete gigolo! Vol medegevoel en insinua ties „Schei uit, Philip", onderbrak Neill hem. Het heeft geen zin beledigend te worden. Je hebt niet het recht Cons rela ties te becritiseren. En ze heeft gelijk, dat Peter een vriend van tante Chloë is". „Je tante is nu eenmaal niet 100 pro cent normaal, dat weten we allen", zei Philip. „Moeten we hetzelfde van Con stance Fairlie aannemen?" „Je mag aannemen wat je wilt", zei Constance, terwijl ze in de richting van de zitkamer wegwandelde. In dit vertrek zat mevrouw Fincham, gekleed in een in gewikkelde japon van bleekblauwe kant met satijn, patience te spelen, en op het moment, dat Constance binnenkwam, leg de ze met een triomfantelijke uitdrukking op haar gezicht een rode vrouw op een zwarte heer. Ze keek op en lachte spot tend. „Zat je weer te fluisteren en te in trigeren met mijn neef?' zei ze. „Ik hoor de jullie wel in de hal. Ik wil het niet meer hebben, dat jullie daar zitten te fluisteren. Nee, nee, ik wil het niet meer hebben". „We zaten helemaal niet te intrigeren", antwoordde Constance rustig. „Als ik dat zou willen, zou ik buitenshuis gaan, me vrouw Fincham. Maar als het uw wens is, dat ik geen conversatie meer voer met uw neef, zegt u het dan, opdat ik me aan uw wensen in dit opzicht kan houden". „Je moet niet zo lichtgeraakt zijn", zei mevrouw Fincham met een vaag lachje. „Ik maakte maar een grapje. Kun je niet tegen grapjes?" „Ik zag 't niet als een grap", antwoord de Constance. „Meneer Bagnet is er ook. Wilt u de sherry binnengebracht hebben?" „Ja, ja, Philip moet sherry hebben. Na tuurlijk. Zeg aan Mary, dat ze de beste sherry brengt. Niet de sherry, die meneer Phipps krijgt. Maar de allerbeste voor Philip...." Constance belde. Ze was er zich van bewust, dat Neill en Philip nog steeds sa men in de hal stonden te praten. Ze vroeg zich af, wat Philip zou zeggen en of Fiona zich bij hen had gevoegd. Plet was een ellendig gevoel, dat zij in onderling begrip volkomen één waren en samenspanden te gen haarOm iets te zeggen en zonder er serieus bij na te denken, zei ze lang zaam: „Ik wist niet, dat meneer Phipps wel eens een sherry bij u kwam drinken, ïk heb hem nog nooit hier samen met de anderen gezien". Mevrouw Fincham scheen even van haar stuk gebracht, maar antwoordde dan langzaam: „Dat kan uitkomen, want nie mand weet er iets van, behalve Mary. Pe ter komt altijd op wonderlijke tijden. Maar hij is zo'n vriendelijk man. Hij houdt me wat gezelschap en amuseert me. Een oude vrouw als ik heeft niet veel vrienden die dat doen „Hij maakt inderdaad een prettige in druk", zei Constance. „Peter is lief. Peter is heel lief" zei me vrouw Fincham op een kinderlijke, dwaas aandoende toon. Mary kwam binnentrippelen en me vrouw Fincham wenkte Constance om haar orders aan de gedienstige door te ge ven. Zelf verdiepte ze zich weer in haar patiencespei. „Mary, wil je de sherry bin nenbrengen", zei Constance, „mevrouw Fincham wil de beste sherry hebben, niet de gewone soort, die meneer Phipps krijgt, als hij hier komt". Mevrouw Fincham smeet de kaart die ze in haar hand hield, neer en Mary keek verlegen en onthutst. Ze gluurde naar mevrouw Fincham, die niet in haar rich ting keek, doch met gefronste wenkbrau wen boven haar kaarten zat te mompelen. „Ja, juffrouw", antwoordde Mary on derdanig, en verdween uit het vertrek. „Dat had je niet behoeven te zeggen", zei mevrouw Fincham afgebeten, „dat over Peter Phipps. Dat was helemaal niet nodig, helemaal niet. Het. was volkomen tactloos". ,,'t Spijt me", zei Constance, „maar ik kreeg de indruk, dat het uw wens was, dat ik 't Mary zo zou zeggen". „Je had kunnen zeggen: de béste sherry, meer niet. Mary is een dwaas...." „Juist, ik begrijp 't", ze Constance. Mevrouw Fincham begon haar kaarten te schudden en diverse exemplaren vie len op de grond. Op dat moment kwamen Neill en Fiona het vertrek binnen, gevolgd door Bagnei. Fiona had haar samengebonden met een blauwe strik en op haar wangen was een blosje. Haar ogen glansder. en hadden een tevreden uitdrukking. Ze keek met iets van triomf in Constance's richting en had haar arm door die van Neill gestoken. Het was overduidelijk dat 't drietal haar bezoek aan Phippr uitvoerig had bespro ken en dat ze het volkomen eens waren. Ze schenen tot de een of andere conclusie gekomen te zijn, die weinig goeds inhield voor Constance Constance trachtte zich er niets van aan te trekken. Ze boog zich voorover en begon de gevallen kaarten op te rapen. HOOFDSTUK XII Peter Phipps sloop zachtjes door de plantenkas, die via een serre op mevrouw Fincham's kamer uitkwam en klopte op de verbindingsdeur. De oude vrouw was nog op een speelde nog steeds patience. Fiona en Constance waren al naar bed en Neill had haar ook goedennacht ge kust en gezegd, dat hij naar Philip op "de boerderij ging. „Misschien blijf ik er wel slapen", had hij meegedeeld. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6