Schouwense bevolking thans voor drie-kwart geëvacueerd Zondag Gedenkdag Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Men vreest nog honderden doden te zullen vinden Dodencijfer nu 1320 Levenskracht Verlieslijsten van het Rode Kruis Storm zette gelukkig niet door WÊStÊ Het woord is aan... Kledinginzameling tijdelijk stopgezet Stromingen bemoeilijken het werk aan de dijken Bekwame redder Voor Nationale Rampenfonds Ridgwav onverwacht in Nederland 67e JAARGANG No 177 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 25 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ HEBBEN GISTEREN een korte ver klaring van de Stichting Haarlems Bloei gepubliceerd, die ik hier nog eens herhalen wil omdat zij als leidmotief kan dienen voor een kort, kennelijk niet overbodig be toog. Ik bedoel deze verklaring: „Daar ons land in de komende maanden alles op alles zal moeten zetten om de catastrofe van de watersnood te boven te komen is het van het grootste belang, dat het vreemdelingen verkeer in volle omvang gepropageerd blijft. Nu dus de Flora 1953 doorgaat, zul len ook door Haarlem Lichtstad de voor bereidingen voortgezet worden. Op zake lijke gronden zijn ook B. en W. van mening dat het in het belang van onze stad is dat deze manifestatie bedoeld om vreemde lingen te trekken niet wordt afgelast." Tot dit communiqué had men, blijkens de aanhef die wij gisteren eveneens publi ceerden, eerst na diepgaande overwegingen besloten. Welnu: toen wij telefonisch van het besluit in kennis werden gesteld heb ben wij er meteen onze hartelijke instem ming mee betuigd en gezegd: daar zullen wij ook in de krant van doen blijken. Het geschiedt dan bij deze. Er is een oude term die zegt, als rampen en dood de mens be droefd en geschokt hebben: het leven her neemt. zijn rechten. Het leven handhaaft zijn rechten onmiddellijk, reeds bij hulp verlening in het getroffen gebied. En die hulpverlening vergt de grootste energie, geen sfeer van verslagenheid. Daar ge schiedt zij dan ook niet in. Met verbazing heb ik ergens gelezen over „de stemming van verbijstering bij ons volk." Er heerst geen verbijstering; als dat wel zo was als het sinds Zondag geweest was zou de ramp veel groter omvang hebben aan genomen. Er heerst, gelukkig, energie om de catastrofe met volle levenskracht te boven te komen. Die blijkt uit de sterke samenwerking om te redden wat te redden is, om de dijken te dichten waar die door gebroken zijn, om de hulp te verlenen die de tienduizenden geëvacueerden behoeven. En die moet zich meteen voortzetten in een niet minder grote energie om het door land en volk als geheel geleden grote verlies goed te maken. Uit de aanhef van dat com muniqué van Haarlems Bloei blijkt, dat men gemeend heeft dat sommige mensen het hoofd zouden schudden over de voort gezette voorbereiding van iets in zo opge wekte sfeer als Haarlem Lichtstad, in di recte betrekking tot een andere zo kleurige en schone en dus eveneens opgewekte ma nifestatie als de grote bloemententoonstel ling. Het comité voert economische en za kelijke gronden aan. Ik zou daaraan willen toevoegen: alle rechten der levenden. Ter getuigenis van de werkelijkheid moge-daar een sprekend bewijs uit het gebied van de watersnood aan toegevoegd worden. Onze verslaggevers, die daar bij herhaling verbleven hebben en met redders en dij- kendichters en voedselvoorzieners zijn op getrokken, hebben telkens bezwaar horen maken tegen de somberheid, die overheerst in de muziek-uitzendingen van de radio. Zowel in West-Brabant als in Zeeland, aan boord van vaartuigen en te land, werd die afgezet om zulke sombere klanken niet te horen. „Dat kunnen wij er niet bij hebben" werd er gezegd. En dat is begrijpelijk, als alle krachten moeten worden ingespannen. Men moest voortdurend naar de berichten luisteren en deed dat; men kon zulke toe voeging niet goed verdragen. Juist in deze omstandigheden niet. Dat is geen gebrek aan gevoel; wie zelf in zijn leven meer malen in zulke omgeving verkeerd heeft weet dat het niet licht te verwerken is, al ervaren alle mensen, omdat zij allen verschillend zijn, dat weer op eigen wijze. Maar het moet niet door treurende klanken nog eens verergerd worden, als men al zijn energie nodig heeft. Ons land zal deze ramp te boven komen zowel in de geest als in materiële zin. Evenals het de oorlogsramp te boven is gekomen, die zich jaren heeft voortgesleept en het nog veel zwaarder getroffen. Wij hebben daarna onze honderdduizenden doden herdacht en eerbied aan hun nage dachtenis betuigd. Maar uit verbijstering en neerslachtigheid zouden geen herstel en wederopbouw zijn gegroeid. De levenden hebben hun verzwaarde taak op zich geno men, die zonder levensblijheid niet te ver vullen was. Zo moet het ook nu zijn en daarom heeft Haarlems Bloei met zijn voor bereiding van Lichtstad Haarlem dezelfde houding aangenomen die na de bevrijding van ons land in 1945 heeft gegolden. Bloei, dat is ondernemingsgeest, levenskracht. Daarmee alleen overwint men rampen. R. P. Zij bevatten echter slechts ongecontroleerde gegevens Het Nederlandse Rode Kruis heeft een eerste verlieslijst uitgegeven, waarop meer dan honderd namen voorkomen van per sonen, van wie verluidt dat zij bij de over stromingsramp om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten zullen zoveel mogelijk dage lijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ongecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus ten hoogste een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat diegene wiens naam vermeld wordt, moge lijk iets is overkomen. In Zeeland en de Zuidhollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van ge gevens. Sommige daarvan zullen verstrekt zijn door nog ter plaatse aanwezige autori teiten, andere afkomstig van ooggetuigen, evacués, militairen en burgers, die helpen aan de bestrijding van de ramp en haar gevolgen. Daar het onder de huidige om standigheden ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte termijn te contro leren en op hun betrouwbaarheid te toet sen, kunnen de verlieslijsten dus alleen be schouwd worden als een voorlopige infor matie, die voor correctie vatbaar is. De lijsten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor informaties. Het adres van de afdeling Haarlem van het Rode Kruis is: Paviljoenslaan Van de situatie in Zeeland werd vannacht de volgende ruwe schets gegeven: Schou- wen-Duiveland staat voor 4/5 deel onder water, Noord Beveland voor de helft, St. Filipsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid Beveland ongeveer voor een achtste deel. In Zeeuwsch Vlaanderen staat weinig water meer, bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Terneuzen, Brcs- kens, Ossenisse, Kruiningen en enkele andere plaatsen staan nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schouwen. De evacuatie van dit eiland is giste ren bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen-Duiveland zijn geëvacueerd. Op Duiveland heeft men gisteren alle boerderijen en huizen systematisch afgezocht naar achtergebleven personen. Het zelfde gaat men vandaag doen op Schouwen. Een deel van de bevolking is achterge bleven om behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaamheden die overal reeds zijn be gonnen. In Zierikzee, Kenesse, Bruinisse en Haamstede is het grootste deel van de bevolking nog aanwezig. De evacuatie is van Bruinisse, Zierikzee en Burgsluis uit geschied. De geëvacueerden zijn getransporteerd naar Rotterdam, vanwaar zij via Gorinchem en Utrecht verder zullen worden vervoerd. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van de overbrenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuw se eilanden naar Holland. Ook enkele plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen zijn ge deeltelijk geëvacueerd. Met angst en vrezen heeft men gister avond het weersverloop gadegeslagen. Door de aanwakkerende wind vreesde men voor hoog water en nieuwe gevallen van dijkdoorbraak. Gelukkig is de wind later op de avond gaan liggen. Er werden geen nieuwe gevallen van dijkdoorbraak gere gistreerd. De meeste slachtoffers in Zeeland zijn vermoedelijk te betreuren in het midden deel van het eiland Schouwen-Duiveland. Het gebied achter de Westelijke duinen reeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaatsen staat het water twee tot twee-en-een halve meter hoog. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk dat in en om de zich in dit gebied bevindende boer derijen en huizen honderden doden moeten worden geborgen. Verslagenheid Men heeft op Schouwen Duiveland nog geen dijken kunnen dichten. Door de ster ke sti'omingen wordt het werk, dat dui zenden eilandbewoners en hulpkrachten aan de open geslagen dijken verrichten, zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote versla genheid, vele boeren zijn vrijwel hun ge hele veestapel kwijt geraakt en men treurt over het verlies van familieleden, buren en vrienden. Desondanks is men overal aan de slag gegaan om de zwaar gehavende gebieden te herstellen. In de omgeving van Zierikzee wordt op zeven plaatsen gewerkt aan het dichtmaken van de dijken. De verwoesting in Zierikzee is verschrik kelijk. Gehele huizenblokken zijn door de zware golfslag totaal weggevaagd. De Hoofd poortstraat, de Nieuwe Boogertstraat en de Venkelstraat bieden de meest troos teloze aanblik. Maar ook elders is het een chaos. Ondex andere zijn het antieke vrij- In de nacht van 3 op 4 Februari is op Schouwen en Duiveland een aantal mensen van het dak van een huis gered door het stoutmoedige optreden van een reserve-kapitein-vlieger van de lucht macht, die uit een sportvliegtuig drie rubberboten afwierp. Deze reserve officier, de heer J. Hoekstra, die zich niet in actieve dienst bevond, had zich met zijn Fairchild-vliegtuig beschikbaar gesteld voor reddingswerk op punten, waarvan bekend was, dat de bewoners er in grote nood waren. Hij nam drie rubberboten mee, voorzien van lange touwen, die hij tussen 2 en 5 uur in de ochtend van 4 Februari met succes op een benarde plaats op het eiland Schou wen-Duiveland heeft kunnen neerlaten. De lange touwen gebruikte hij om ver binding tot stand te kunnen brengen tussen de mensen op het dak en de red dingboten, die in de nabijheid in het water terecht kivamen. Dank zij deze touwen konden de in nood verkerenden de boten naar zich toe trekken en deze vervolgens gebruiken om zich van hun benarde positie te verwijderen. poortje en het aangrenzende uit 1753 da terende pand „De Witte Zwaan" geheel in gestort. De bevolking van Zierikzee is ver zameld in de kom van de gemeente, die bijna geheel is droog gevallen. Het histo rische raadhuis daar is ongedeerd gebleven. Daarbuiten staat nog ruim anderhalve me ter water. De gas- en watervoorziening is uitgevallen en een gedeelte van Zie rikzee moet het ook zonder electriciteit stellen. Drinkwater wordt aangevoerd. Voedsel is uit eigen voorraden voldoende aanwezig. Men is bijzonder enthousiast en dankbaar voor de droppings, die zijn ge schied. Van de ongeveer 300 polders in Zeeland staan er 40 blank. De conclusie, die men hieruit op het eerste gezicht zou kunnen trekken, dat het grootste deel van Zeeland niet door de watersnood is getroffen is be paald onjuist wanneer men bedenkt dat de grootte van de polders variëert van 20.000 ha. tot 100 en minder hectaren. Zo staat bijvoorbeeld de 16.000 hectaren grote polder Schouwen geheel blank, maar ook de Kattepolder, die een opper vlakte heeft van 100 hectaren. In Zierikzee is dezer dagen een man op gepikt die zich zeventien uur lang aan een staaldraad had vastgeklampt om zich van de verdrinkingsdood te redden. Tliolen en Flakkee In een telegram van de burgemeester van Stavenisse op Tholen werd hedenmorgen medegedeeld, dat in deze gemeente ver moedelijk 300 doden te betreuren zijn. Het aantal was tot dusver geschat op 200. Gisteren werd op dit eiland hard ge werkt voor het behoud van de dijk in het Noorden bij het Mastgat, waarin een gat was geslagen, waardoor een nog groter deel dreigde overstroomd te worden. Met uitzondering van een aantal per sonen wier aanwezigheid ter plaatse nood zakelijk is, is thans bijna de gehele bevol king van Goei-ee en Overflakkee geëva cueerd. Alleen de bevolkingen van Dirks- land en Melissant zijn achtergebleven. Eva cuatie uit deze gemeenten is minder nood zakelijk. Indien de omstandigheden dit noodzakelijk maken, zal ook in Dirksland en Melissant tot evacuatie van de burger bevolking worden overgegaan. Op de dijk tussen Oude Tonge en Galathesesluis zou zich nog een aantal mensen bevinden. Men zou trachten deze groep hedenmorgen te redden van Dordrecht en Winteroord uit. Van Nieuwe Tonge uit waren reeds onge veer 300 personen door de Amerikaanse nélicoptère afgevoerd. Strijd om de dijken De met tienduizenden zandzakken ver sterkte dijk langs het Voornsche kanaal en de afsluitdam te Oostvoorne op het Zuid hollandse eiland Voorne en Putten hebben de storm van hedennacht goed doorstaan. Te Heenvliet wordt de toestand echter zeer kritiek. Doordat het water in de Heenvlietse polder nog voortdurend blijft stijgen, wordt thans de toestand voor de Wieldijk bij Nieuwesluis zeer ernstig. Men vreest deze dijk, waar het water thans reeds op enkele plaatsen overheen spoelt, niet te kunnen behouden. Uit de achterliggende polder werd vanmorgen het vee afgevoerd. Bij het doorbreken van deze dijk komt de enige verbinding van de eilanden Voorne en Putten met Rotterdam te vervallen. Het verkeer ging thans nog over deze dijk, maar dit werd reeds levensgevaarlijk ge acht. In het land van Heusden en Altena ten Oosten van de Biesbosch in Brabant werd gisteravond met man en macht gewerkt voor het behoud van de dijk tussen Kei- zersveer en Sleeuwijk. Het werk is be loond: het reeds zwaar geteisterde gebied is voor een nieuwe overstroming gespaard. Inmiddels werd hedenmorgen een nieuwe dijkdoorbraak op een belangrijk punt op Schouwen gemeld. De laatste dijk bij Noord-Gouwe ten Noord-Westen van Zie rikzee had 't begeven en er werden onmid dellijk schepen gevraagd voor evacuatie van de daar aanwezige mensen. De burgemeester van Poortvliet op Tho len mel.lt dat daar hard wordt gewerkt voor de dijkdichting met krachtige hulp van de genie. Inwoners en gemeentebe stuur van Tholen en Scherpenisse werken mee. De grootste helft van het dorp staat 's GRAVENHAGE. De re gering deelt mede dat wegens de ramp welke Nederland heeft ge troffen de gezamenlijke kerken besloten hebben Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bij zondere verootmoediging, tot ge bed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag voor de radio tot ons volk richten. De programma's der omroep verenigingen zullen het stempei dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwach ting uit dat algemeen in het open bare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. onder water. De bewoners zijn met uitge worpen rubberboten en boten van Thoolse vissers uit de bedreigde huizen en boer derijen gehaald. Men wordt krachtig ge steund door vliegtuigen, wat van groot mo reel belang is voor de bevolking. Er is in Poortvliet geen verlies van mensen levens. De burgemeester ven Rcnesse meldt, dat bij Renesse een nieuwe dijkdoorbraak is geconstateerd. De toestand is thans zeer précair. Renesse ligt op Schouwen aan de Noordkust. Het aantal slachtoffers van de overstro mingsramp is gestegen tot 1320. Wij geven op verzoek een overzicht van de meeste plaatsen waar slachtoffers zijn gevallen. Abbenbroek 1; Brandwijk 2; Brouwers haven 3; Bruinisse 1; Burgsluis 10; Capelle 3; Dinteloord 1; Dreischor 15; Elfplaat (gem. Poortugaal) 7; Fijnaart 46; Geersdijk 1; Goeree en Overflakkee 40; Goese Sas 7; 's Gravendeel 57; Halsteren 17; Hellevoet- sluis 5; Heijningen 25; Heine-oord 2; Hoe- dekenskerke 1; Hondsbossezeewering 1; Hontenisse (Kerkdorp, Sarriswaarde) 8; Klundert 13; Kortgene 40; Krabbendijke 4; Kruiningen 11; Maartensdijk 4; Maassluis 1; Moerdijk 13; Nieuw Neuzenpolder 1: Nieuwendijk(Land van Heusden en Altena) 3; Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13; Nieuwe Tonge 75; Nieuw Vossemeer 50; Numans- dorp 67; Oosterland 40; Oosterschelde 4; Ossenisse 1; Ouddorp 1; Ouderkerk aan de IJssel 2; Oudelande 2; Oude Tonge 300; Papendrecht 1; St. Philipsland 1; Raams- donkveer 2; Rilland 1; Rotterdam 1; Se- rooskerke 15; Stavenisse 200; Steenbergen 13; Stellendam 27; Sliedrecht 1; Stormpol- der 6; Streijen 20; Terneuzen 4; Texel 5; Veere 2; Vlissingen 3; Wagenberg 1; Wil lemstad 12; Wolfaartsdijk 9; Ierseke 10; IJsselmonde 3; Zierikzee 15; Zuidland 20; Balzac: R.edeneren waar men moet ge voelen is eigen aan kleine mensen. Bij ons blad zijn voor doorzending naar het Nationaal Rampenfonds de volgende giften binnengekomen N. N. 20.Personeel M. N. 75. D. V. 2.50; P. B. 20.—; W. I. 100.—; C. E. R. 5.— N. M. 10.— Mevr. J. G. G. H.C. 10.Spaarpotten van leerlingen an de Christ. Huygensschool 233.23; J. C. G. K. 20.—; P. L. G. Djakarta 50.— Kas- faldo Solexclub „Haarlem" 98.62; J. S- K. O. 5.—; Potje van Lie 14.15; Klaverjasclub ,,'t Groenewoud" 50.Wed. H. W. H.E. 10.—; H. S. 10.—; N. N. 2-50; A. H. Ger- hardschool 250.—; Inkoopveren, voor het Bakkersbedrijf 100.Ferry G. 2.50; Jan G. 2-50: J. V. 5.—: G. A. T. 7.50; J. J. P. 10—; A. H. P- 10.—; N N. 10.—; v. W. 5.50; Manon 10.—; T. R. 5.—; Beatrixschool 200.10; Fam. S. 30.—; H. F. K. 50.— J. G. F. 50—; R. BI. 25.-; v. D. 5—; Bridgeclub „Bosch en Vaart" 110.—; J. B. 2.50; fam. B. 15—; Dames K. 5—; Pers. Automobielbedr. Kamsteeg N.V. 106-60; H. C. 1—; N. N. 2.50; J. D. 25—; V. M. en H. 25—; fa. J. B. P. 100—; N. N. 5.—; K. N. V. 50—; C. de IC. 10.—; H. W. S- 10.—; fa. P. F. C. en Zn. 25.—; M. P. B. f 10.—; J. V. 5—; F. H. D. 10.— II. P. E. 10—; A. D. P. 5.—; H. G Sch. v. T. f 25.—; J. C. 50—; C- 10.— S. de B. 'f 10.—; A. W. 10.—; f!. H. v. d. M. 50.—; Oper ttegezelsch. Diogé 50.Kurdisten 10.2de aanvulling Coornhertlyceum 127.96; Grote Houtstraatver. 500—; G. M. O. N. V. 250—; Gebr. C. 25.—; J. J. R. f 5—; B. K. 25.—; Medewerkenden Tand- heelk. lor. Haarl. Ziekenfondsen 180. V. H. f 2.50; Pers. Schous 1854 70.—: N. D. 25.— N. K. 10.—; Mevr. D. S. 10—; H. v. d. V. f 2.50; Leerlingen Klaas de Vries- school 430.45; fam. M. W. 45—; A. V. 2.50; W. F. v. d. H. 100—; G. de M. Dir. Bouwmat. H. v.h. D. v. d. L. 150.E. G. L. 10.—; De Kinderen D. 15—; De Reisver. Op Stap 25.—; Inzameling pers. C. I. Noordwijk 486.—; Fam. v. M. 10.F. S. 5—; A. M. D. 10.—; Haarl. Bridgevrien- den 125.— Wed. D. 1.—: M. v. V. 10—; Bewoners „Huize Eureka" 63.25; W. D. 15.—; H. J. 10.—; G. P. V. 10—; Kaart club „De Noordelingen" 10.M. B. 5. C. Sp. 5.—: A. Sp. 2.50; D. A. P. 10—; C. S. v. O. 110.— Centrale School I 390.—; P. A. B. 2.50; W. T. 2.50; H. d. G. 25—; A. V. 7.50; M. S. 2.50; Doopsgez. Zuster- kring II. N. 50—; K. J. 10—; W. Gr. 2.50; fam. A. W. 10.—; fam. V. 25.—; pers. en wederverkop. „Aurora" Bakkerijen 86.50; J- A. 1.50; Mevr. M. 1—; Mevr. Pr. f 1.—; B. V. 25.—; de Hr. B. 5.—; U. 2.50; de Vr. 10.—; Mevr. H. 10.—; En veloppe Visitekaartje 2.50; L. H. 2.50; Bijdrage v. d. leerlingen v. d. H'lemse Huis houd- en Industrieschool 359-24; Saldo Kienavond Accordia 65.Bevrijdings comité Patrimoniumbuurt 1950 100.Fam. V. Haarlem 10.—; Mevr. E. T. Haarlem 20.—; Amio 10—; Motto T. T. 10.—; N. N. 10.—; Personeel L. F. 75.Bridge- potje P. P. 36.10; Familie kaartavondje 5.50; Suze v. N. 10—; D. A. v. E. 10.— IC. W. 10—; Ted 50—; N. N. 25—; J, C. H. 10—; de V. 100—; Henk 1—; Joh. C. A. B. 25.—; G. C. A. 5—; C. v. B. 10—; J. en K. 20.—; Canastapotje Bloe mend.weg Bic", 25.W. Sp. 10—: D. en J. v. G. 50.— M. 5.—; C. J. v. d. B. 100.—; Vrouwengemeenschap G. G. G- 15.M. J. v- K—D. 2.50; D. S. 10.—; A. V. O. W- 25—; v. O. te O- 10.—; J. F. 10—. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons naar het Nationaal Rampenfonds overgemaakt Het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede dat de hoeveelheid ingezamelde ge dragen kledingstukken en gebruikt meubi lair een dergelijke omvang heeft aange nomen, dat in de eerste behoefte ruim schoots kan worden voorzien. Het Roode Kruis verzoekt dan ook met klem de in zameling van deze goederen in het gehele land tot nadér order stop te zetten. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de inten dance van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Voor bespreking over hulp bij watersnood Onverwacht is vanmorgen om 11.20 uur in een Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht generaal Ridgway, opperbevel hebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten, uit Parijs in Nederland aangekomen. Hij had tevoren een rondvlucht gemaakt over de geteisterde gebieden. Van Schiphol vertrok hij direct naar Den Haag om overleg te plegen met civiele en militaire autoriteiten. „Ik ben hier met een aantal officieren van mijn internationale staf gekomen om te zien of er iets gedaan kan worden om het Nederlandse volk bij deze grote ramp, die het getroffen heeft, te helpen", zo ver klaarde de generaal. „Ik heb een zeer dui delijk beeld gekregen van de enorme om vang der overstroming. Vanmiddag in Den Haag zal ik besprekingen voeren met de Nederlandse minister van Oorlog en Ma rine, ir. C. Staf. Na de besprekingen zal ik vanmiddag nog terugkeren naar Parijs". »ooooooooooooooooooooooocoooocooc5oocooooooonooooooc* Met man en macht wordt gewerkt om de gaten te dichten in de dijken. Foto: De werkzaamheden aan het enorme gat in de zeedijk ten Zuiden van Poortvliet op Tholen. VANNACHT LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind. in hoofdzaak tussen Noord en West. 6 Februari Zon op 8.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 1.12 uur. onder 10.04 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn Donderdag 5 Februari Hoog water: 7.24 en 19.40 uur. Laag water: 2.59 en 15.20 uur. Vrjjdag 6 Februari Hoog water: 8.02 en 20.20 uur. Laag water: 3.30 en 15.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1