Voor hulpverlening stelde Haarlem f 15.000.- beschikbaar LAXEER AKKERTJIS Zevenhonderd MTS-ers naar rampgebied Van alle kanten komt geld binnen Kort en bondig ^Brieven aan de redactie Heemstede Bloemendaal 7 MAATREGELEN NA DE WATERSNOOD Inwendige zuiverheid Wedstrijd tussen Haarlem en RGH zal nu zo spoedig mogelijk worden gespeeld Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlem bereidt ontvangst van evacués voor Hulp uit de lucht HULP VAN HAARLEMMERS Rode Kruis - collecte Een militair vermist en twee terecht Nog geen verlof voor mili tairen uit rampgebieden Arnhemse inbreker kreeg één jaar gevangenisstraf Afgelaste festiviteiten Duck ingeschakeld bij evacuatie van Abbenbroek Portret van Sweelinck Belgische toneelspeelster in Bergen overleden Scheepvaart Amsterdamse Beurs DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT IN de Woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem is besloten een bedrag van f 15.000 ter beschikking te stellen van B. en W. ter bestrij ding van de kosten verbonden aan de directe hulpverlening vanwege de gemeente Haarlem in verband met de watersnood van 1 Februari. Burgemeester m r. P. O. F. M. C r e- m e r s zeide ter inleiding dat een ieder diep onder de indruk is van de overstro mingsramp. Het aantal slachtoffers is nog niet te schatten; er zijn vele vermisten en vluchtelingen en van de materiële schade is geen voorstelling te maken. „Wij rouwen om de doden en hebben diepe deernis met de nabestaanden van hen die door de ramp getroffen zijn", aldus de burgemeester. Spreker vervolgde, dat de bevolking op uitstekende wijze geholpen heeft. In het bijzonder noemde hij het werk door het Rode Kruis en de U.V.V. verricht. Er is reeds voor 650 m3 aan goederen verzon den naar Bergen op Zoom. Hulde bracht spreker aan de scholieren die spontaan geholpen hebben. Het gemeentebestuur heeft 100 dekens naar Hellevoetsluis ge zonden, een colonne van 150 man heeft hulp verleend, een radio-zendtoestel is naar Hellevoetsluis gezonden, de brand weer is naar Rotterdam vertrokken om kelders leeg te pompen en onder leiding van de directeur van het Havenbedrijf zijn vletten en motorboten naar de bedreigde bieden gevaren. De politie heeft zich bereid verklaard elders assistentie te ver lenen. Voor hulpverlening Vervolgens lichtte de burgemeester een voorstel toe, om een bedrag van 15.000 ter beschikking te stellen ter bestrijding van de kosten verbonden aan de directe hulpverlening vanwege de gemeente Haar lem. Hiervan is 2000 nodig voor de verzon den dekens; verder zijn er kosten gemaakt voor hulpverlening door de hulpcolonne, brandweer enzovoort. Evacuatie moet wor den voorbereid voor het geval er besloten wordt Noordholland alsnog hiervoor in te schakelen. Dan zullen kleding en dekking nodig zijn en mogelijk gebouwen worden gehuurd. Geen voorstel voor Rampenfonds B. en W. zijn van mening aldus spreker dat geen voorstel gedaan moet worden een bijdrage te verlenen aan het Nationale Rampenfonds. Dit is een zaak van particuliere liefdadigheid. Uit de hierna volgende gedachtenwisse- ling bleek, dat de raad zich kon verenigen met het voorstel van B. en W. Vragen wer den gesteld of er geen aanleiding was toch een bijdrage aan het Rampenfonds te ver lenen. De heer Schippers (K.V.P.) gaf toe dat er bezwaren aan verbonden zijn, omdat de begroting een tekort heeft en dat dit gedekt wordt door een rijks bijdrage. Kunnen enkele posten verlaagd worden? De heer Albrecht (Arbeid) zeide, dat de schenking' eigenlijk geen schenking is door het tekort op de-begro ting; Betaald wordt uit de kas, die-niet de onze-is. Mr. Proper (Comm.) meende dat het van belang is tegenover de bevol king een bijdrage te verlenen. Mevrouw mr. Scheltem aC o n r a d i (V.V.D.) zeide dankbaar te zijn voor hetgeen het ge meentebestuur en de burgerij hebben ge daan. De overheid zal veel te betalen hebben aan herstel enz. en onder deze omstandig heden is het niet noodzakelijk een gift aan het Rampenfonds te geven. De heer Spek (A.R.) zou het betreuren als een stemming gehouden moest worden over het al of niet verlenen van een bijdrage aan het fonds. Er bestaat immers geen verschil van ge voelen over de medewerking; wel kan ver- ADVERTENTIE is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Door de benarde weersomstandigheden van gisteravond ging de Iichtwedstrüd tus sen Haarlem en RCH ten bate van het Rampenfonds niet door. Indien de KNVB mocht besluiten Zondag geen competitiewedstrijden te laten spelen zal de wedstrijd Zondag aanstaande worden gespeeld. Wordt Zondag wèl het normale programma gespeeld dan zullen de beide Haarlemse verenigingen zo spoedig mogelijk tegen elkaar spelen. De baten blijven uiter aard bestemd voor het Rampenfonds. HAARLEM, 4 Februari 1953 ONDERTROUWD: 4 Febr., W. Brackman en J. Brugman; J. W. van der Heide en A. M. Overbeek; H. Sondorp en H. van der Werf; J. P. Willemsen en W. de Zwart; R. C. Snel en E. Peeters; W. Buist en G. E. Koning; M. Bom en M. Balabrega; N. van der Weg en G. de Graaf; Ph. Klok en B. H. Kamp; W. Brugmans en TI. A. Obert; J. J. Dijt en W. A. Breems; B. Vos en L. de Kwaadsteniet; H. A. Koopman en G. R. Potze; J. J. Deen en E. Rijkers; D. Verton en E. Slot; F. Meiring en G. Smid; W. P. C. Haenen en A. Hottentot. GEHUWD: 4 Febr., H. J. Hartman en H. C. W. Visser; J. Kwapisiewicz en A. M. de Wit; B. van den Hurk en IJ. Postma; S. van der Kolk en H. H. Koehorst; M. J. Boei en M. E. A. van Dijk; J. H. Bultman en A. Th. J. van Steijn; C. Hendriks en H. J. Sieraad; J. Th. Boerrigter en H. van der Putten; F. Walraven en E. Frank. BEVALLEN van een zoon: 3 Febr., S. Krijnen—Voorvelt; H. van Egdom—van Hen gel; L. A. H. J. de GrootBlom; S. W. de Vriesvan Buuren: A. M. RoozeBlanke; C. J. M. Bosman—Broeken; 4 Febr., A. Boll Braaksma; A. Smit—van Heerden; M. A. van Ravensbergvan Kessel; J. B. Kuipers —van den Broek. BEVALLEN van een dochter: 3 Febr., H. de BoerCouwenhoven; M. M. Sluitervan Schaik; 4 Febr., L. Scholten—Mooijman; E. A. van Eistvan den Akker. OVERLEDEN: 31 Jan., C. J. van Schagen, 60 j., Kamperlaan: 2 Febr., H. M. Honhof van Laar, 85 j., Kenaupark; 3 Febr., C. Peper—de Vogel, 60 j., Dr. Schaepmanstraat; C. A. Krull, 80 j., Kleine Houtweg; J. Ph. Reijkers, 77 j., Zoetestraat. schil van mening bestaan over de wijze, waarop hulp verleend wordt. De heer D e Landmeter (C.H.) wilde het Rampen fonds wel steunen. De burgemeester zeide getroffen te zijn door hetgeen de heer Spek gezegd heeft. Het komt spreker minder geschikt voor een gift aan het fonds te doen. Het Rampenfonds is speciaal bestemd voor particulieren; dezen kunnen niet werken, zoals b.v. het gemeentebestuur gedaan heeft, dat dekens gezonden heeft, een co lonne heeft samengesteld, enzovoort. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Haar lem een gemeente zal adopteren, waarvoor nader overleg gepleegd zal worden met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dan moeten er ook kosten gemaakt worden. Hierna werd de gedachtenwisseling ge sloten en het voorstel aanvaard. Haarlem maakt zich gereed om even tueel evacués op te nemen. Maandag is een bespreking gehouden onder leiding van de Commissaris der Koningin en toen is mee gedeeld, dat er niet onmiddellijk evacués naar Noordholland zouden komen, behou dens inwoners van de bedreigde gebieden, die onderdak zochten bij familieleden. In Haarlem zijn vijftig evacués bij fa milieleden ondergebracht. Op de gemeentesecretarie zijn inmiddels voorbereidende maatregelen getroffen. Er hebben zich daar reeds vijftienhonderd personen aangemeld, die bereid zijn eva cués op te nemen. Zij die evacués willen opnemen dienen hiervan uitsluitend op gave te doen aan de afdeling bevolking op het Stadhuis. Van de zijde van de U.V.V. deelt men ons mee, dat als er evacués in Haarlem aankomen mogelijk een beroep op stadge noten wordt gedaan om matrassen en dekens af te staan; daaraan zal dan drin gende behoefte bestaan. Ook is er gebrek aan beddelakens. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede dat het aantal bij het reddingswerk betrokken vliegtuigen steeds toeneemt. Dinsdagmiddag 3 Februari bedroeg het totaal 124; Woensdagmiddag 150 en heden is het totaal reeds aangegroeid tot 220, waarvan 55 hefschroefvliegtuigen. Woensdagmiddag zijn 300 leerlingen van de Haarlemse M.T.S. vertrokken naar Hel levoetsluis. De toestand was daar toen zeer critiek. Om ongeveer half tien gisteravond werd via de radio bekend gemaakt dat de overige leerlingen zich om half elf moesten melden bij de school aan de Kleverparkweg, voor zien van broodpakkettcn en warme kleding om hun collega's af te lossen. Om 5 uur vannacht vertrokken de 400 overigen samen met studenten onder lei ding van 17 onderofficieren, die op kosten van het Rijk aan de Haarlemse M.T.S. studeren. Deze groep vertrok met zes auto bussen, vijf trucks en een personenauto naar Wellebrug bij Heenvliet. Het verzoek aan deze tweede groep om naar het rampgebied te gaan, kwam van de burgemeesters van Amsterdam en Haar lem. Enkele dagen geleden hadden alle M.T.S.'ers zich reeds vrijwillig opgegeven om hulp te bieden. Studenten naar Voorne en Putten Vanmiddag om twee uur zijn tweehon derd studenten naar Voorne en Putten vertrokken om daar hulp te verlenen. Het is niet uitgesloten dat er over enkele dagen weer een beroep op studenten gedaan zal worden om naar de bedreigde 'gebieden te gaan. De namen van de bij de vereni gingen aangeslopen studenten zijn bekend. Ongeorganiseerde studenten kunnen zich in verbinding stelle met de heer J. G. de Jong, Crayenesterlaan 24, telefoon 34414. Actie corps leerlingen M.T.S. Het Corps van leerlingen en oud-leer lingen der M.T.S. te Haarlem heeft be sloten op Zaterdag 7 Februari een bijeen komst te houden ten bate van het Ram penfonds. Spelen zullen voorbereid wor den. De debatingavond, het kegelen en het dansen komen te vervallen. J. 3. Beynes Directie en personeel van de N.V. Ko ninklijke fabriek van spoorrijtuigen J. J. Beynes te Beverwijk hebben een bedrag van 28.800 gestort in het Rampenfonds. De helft van het bedrag is bijeengebracht door het personeel en vertegenwoordigt de verdiensten van twee dagen arbeid. Amerikaanse verloting In het Notarishuis te Haarlem is ten bate van de slachtoffers een fles wijn op Ame rikaanse wijze geveild, hetgeen 600 op leverde. Bovendien werd een collecte onder de veilingbezoekers gehouden die 585 opbracht. Bijdrage van Figee Door over te werken heeft het personeel van de N.V. Haarlemse Machinefabriek voorheen gebroeders Figee een bedrag bij eengebracht voor het Rampenfonds. De directie en de N.V. hebben dit bedrag aan gevuld, waardoor 20.000 gestort kan worden. Speciale veiling Woensdagmiddag is op de Haarlemse groentenveiling een twintigtal kistjes ge veild door Haarlemse kwekers aangeboden. Een bedrag van 1600 zal aan het Rampen fonds worden afgedragen. Betaald verlof Het personeel van de Noord Zuid Hol landse Vervoermaatschappij (1288 perso nen) heeft besloten, evenals dat bij de Nederlandse Spoorwegen, een dag betaald verlof af te staan aan het Nationaal Ram penfonds. De directie heeft het bedrag verdubbeld. Een snipperdag Het personeel van de firma Van Empelen en Van Dijk heeft besloten het loon van een snipperdag af te staan aan het Ram penfonds. De firma zal een gelijk bedrag daaraan toevoegen. De feestavond voor het personeel op 7 Februari gaat niet door. Frans aanbod Een Franse fabrikant van sportartikelen heeft goederen naar Nederland gezonden en bepaald, dat een deel verkocht moet worden ten bate van het Rampenfonds. De sportartikelen zullen ook in Haarlem te koop zijn. Vijftien uur overwerken Het personeel van Carrosseriefabriek J. W. Vermeulen zal, tegen een door de direc tie verdubbeld loon, 15 uren overwerken. Hierdoor komt voor het Rampenfonds 717 beschikbaar. Bridge-drive De bridge-vereniging Boekenrode zal Zaterdagavond in Dreefzicht een open bridge-drive houden ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. Aanmelden aan de zaal tot Zaterdag 12 uur of op telefoon nummer 26153. Gift van jeugdtournooi Voor de aanvang van de Woensdagmid dag in de Haarlemse stadsschouwburg voortgezette demonstratie van declamatie, toneel en dans in het kader van het inter- scholair Jeugdtournooi Haarlem, heeft dr. J. R. H. de Smidt bij ontstentenis wegens de gemeenteraad van wethouder D. J. A. Geluk enkele ogenblikken gewijd aan de ons land overkomen nationale ramp en daarna een korte stilte gevraagd ter nage dachtenis van de getroffen en omgekomen personen in het noodgebied. Dr. De Smidt deelde verder mede, dat een batig saldo van het tournooi men ontvangt geen subsidie en moet zelf de kosten kunnen dekken aan het Nationaal Rampenfonds zal worden geschonken. Bijdrage van Coöperatie Het personeel van de Coöperatie „Haar lem" heeft één dagloon afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Het bestuur be sloot de opbrengst hiervan, zijnde 1750 met 200 te verhogen, zodat afgedragen zal worden 5250. Bovendien zal op het geëigende tijdstip drie- a vierduizend gulden aan manufac turen ter beschikking worden gesteld. Brandweer naar Putten De Haarlemse brandweer kreeg het ver zoek zestig man te zenden naar Voorne en Putten. De brandweerlieden zullen van middag vertrekken. (Verkort weergegeven) Bravo. Ik heb Woensdag gecollecteerd in een eenvoudige buurt, en de manier, waar op volgens mijn idee dikwijls teveel geld in mijn busje werd gedaan, gaf mij vaak een brok in de keel! Velen vroegen mij ook, waar ze zich konden melden om kin deren op te nemen, „want ach, mevrouw, waar er 6 eten, is ook plaats voor een 7e." Ik meen, dat ik tolk ben van vele col lectanten als ik zeg „Bravo, Haarlem mers". BS. Met belangstelling las ik het ingezonden stuk in uw blad van 26 Januai'i van een sigarenwinkelier hier ter stede, die zijn nood klaagde over de gevolgen van de ge dwongen winkelsluiting. Ook ik erger mij hieraan dikwijls, omdat ik op reis her haaldelijk constateer dat de gedwongen sluiting niet overal op dezelfde dag plaats vindt en vaak mijn neus stoot, wanneer ik mijn sigarettenvoorraad wil aanvullen. Kom ik echter in een afgelegen dorp in Brabant of Limburg, dan kan ik er op alle tijden terecht, omdat daar het tijdperk der automaten reeds is aangebroken. Hier in Haarlem is men zover nog niet en van een winkelier uit Amsterdam, waarmee ik de grief van zijn collega uit Haarlem besprak, kreeg ik te horen, dat de winkelier uit Haarlem zijn eigen belang niet genoeg ver dedigde, daar immers zijn collega's in Am sterdam dezelfde moeilijkheden hebben overbrugd en hun omzet hebben gehand haafd, ergo vergroot door de aanschaffing van automaten, zodat de koper niet ge dwongen wordt de winkelier te verleiden tot iets, wat deze niet mag. Het is de Haarlemse winkelier zelf, die hier schuld heeft en niet de restaurateur. Deze neemt alleen de kans waar, die hem geboden wordt en hij zou al zeer onza kelijk zijn, als hij die niet waar nam. Mijn advies is dan ook „leven en laten leven", maar vecht voor eigen zaak. U. v. d. L. (Naschrift van de redactie. Wij maken onze briefschrijver er op attent, dat het in Haarlem bij artikel 224 van de Politie Ver ordening is verboden „in automaten, welke zich bevinden op, zij het met enige beper king, voor het publiek toegankelijke plaat sen, tabaksartikelen ter aflevering voor radig te hebben". Het dateert van 16 Maart 1932 en de aanvaarding ervan door de Haarlemse raad was zowel gegrond op adressen van de Onderwijzersverenigin gen, die vreesden dat de jeugd hierdoor een gelegenheid zou krijgen om voortij dig" te gaan roken en van de verschil lende verenigingen van tabakshandelaars, die als gevolg van de toepassing van het toenmalige novum een onbillijke concur rentie duchtten. De besturen van deze middenstandsver enigingen zijn ook thans niet geneigd op heffing van dit verbod te vragen. Daarbij geldt voor hen nog dezelfde bedenking als destijds. Bovendien deinzen zij, nu velen het financieel toch al niet gemakke lijk hebben, terug voor de hoge aanschaf- fingskosten. Voorts achten zij het principe van de winkelsluiting erdoor verbroken omdat men, wilde men het goed doen, geldwisselaars in dienst zou moeten ne men. Vaak hebben verenigingen in andere steden bij hen gevraagd, hoe het hun mo gelijk was geweest in Haarlem de sigaret tenautomaten te weren en werden zij er door collega's in andere steden om benijd. Uiteraard zijn er ook tabakshandelaren, die er individueel anders over denken, evenals een deel van het publiek). Van alle kanten komen uit Haarlem en omstreken berichten binnen over bedragen, die bestemd zijn voor de slachtoffers uit de getroffen gebieden. Vooral de Rode Kruis- cellecte is een enorm succes geworden. Vanmorgen was men klaar met de telling van het papiergeld en het bleek, dat de bevolking van Haarlem ongeveer 60.000 bijeen had gebracht. Hierbij komt nog het vele losse geld, zodat men kan rekenen op een voor Haarlem zeer hoog bedrag. De politie, die zich bij de. collecte bij zonder actief heeft getoond, bracht ruim 5400 bijeen. De Haarlemse reservepolitie kwam tot 400. De gemeentelijke brandweer ging met twaalf man naar de buitenwijken. Op de Wagenweg en de Amsterdamsevaart wer den de automobilisten aangehouden en de bestuurders van wagens brachten 1056,52 in de collectebussen. Zeventig bezorgers van een bakkers firma in Haarlem namen ieder een collecte bus mee naar de klanten. Op deze manier kon het bedrag van 3873,39 aan het Ram penfonds worden overgemaakt. De opbrengst van de Rode Kruis-collecte in de gemeente Bloemendaal was heden morgen nog niet bekend, daar in diverse wijken in afgelegen gedeelten van Bloe mendaal nog werd gecollecteerd. Naar alle waarschijnlijkheid kan echter worden aangenomen, dat de Bloemendaalse ingezetenen tenminste een bedrag van vijftig mille bijeen hebben gebracht. Sinds Zondagavond wordt in de omge ving van Fijnaart de soldaat van het korps Commandotroepen J. E. Willemsen uit Didam in Gelderland vermist. Twee militairen van de Koninklijke Ma rine, die als vermist waren opgegeven, zijn thans terecht. Een dode Later werd door de landmacht medege deeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt vermist de dienstplichtige soldaat J. E. Willemse (zoals reeds is gemeld), af komstig uit Didam. Tengevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening is op 4 Februari te Oude Tonge overleden de dienstplichtige korporaal L. N. van Pola- nen. In totaal zijn thans van de Koninklijke Landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden vermist. Zodra de toestand in de geteisterde ge bieden is gestabiliseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan al het militair personeel in werke lijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, afkomstig uit de door de overstroming ge troffen gebieden een buitengewoon verlof met familiebezoek worden verleend van vier dagen. De chefs van staven achten het .niet verantwoord, .dit, verdof, reeds, nu te verlenen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 34-jarige Arnhemse isoleerder H. S., die in de nachten van 22 op 23 en van 23 op 24 Augustus twee inbraken had gepleegd in IJmuiden en Santpoort. De man had de ge stolen goederen in een koffer aan een bagagedepöt afgegeven en later weer opge haald. De rechtbank achtte het overtuigend bewijs geleverd en veroordeelde de ver dachte tot een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar. De officier van justitie had een gevangenisstraf van één jaar gevraagd. De FAFABAPA, een fancy-fair welke he denmiddag in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg zóu worden geopend, is tot hét komende najaar uitgesteld. De daar aan verbonden auto-rallye op Zaterdag 7 Februari is eveneens afgelast. Nut en Genoegen De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen", die Zaterdag 7 en Zaterdag 14 Februari in hötel „Het Wapen van Heem stede" opvoeringen zou geven van het blij spel „Ik trouw met de melkboer", heeft de voorstellingen tot nadere aankondiging afgelast. Heemstede-West De toneelvereniging „Heemstede-West" heeft pogingen in het werk gesteld de op voering van „Toen de herten riepen", op Zaterdag 7 Februari in hotel „De Leeuwe rik" te Haarlem uit te stellen. Doordat de zaal reeds tot Juni is besproken en er dus geen andere datum meer beschikbaar is, heeft het bestuur besloten de voorstelling doorgang te doen vinden. Er zal aan deze avond een actie ten bate van het Nationale Rampenfonds verbonden worden. Nadere berichten over het ingezette Bloemendaalse amphibievaartuig „Dorus Rijkers" vermelden, dat men in de nacht van Dinsdag op Woensdag naar het Haring vliet is vertrokken om zich bij het aan breken van de dag naar Oude-Tonge te begeven. Het commando is overgedragen aan de heer A. Post, een van de leden van het Bloemendaalse politiekorps. Op het politiebureau te Overveen is van nacht omstreeks kwart voor twee via de zender Hilversum een bericht opgevangen, waarin de Bloemendaalse autoboot werd opgeroepen zich in opdracht van de rijks politie te Vlaardingen onmiddellijk naar Abbenbroek tè begeven. De brandweerauto van het rayon Over veen, die Zondagavond naar Rotterdam was vertrokken, is inmiddels in de garage te Overveen teruggekeerd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. N. NieuwenhuisBood, d.: M. van der Linden—Broekhuizen, d.; W. SteiinLanser, z. ONDERTROUWD: R. KasperenT. Schouten GETROUWD: F. A. H. van der Putten en M. G Weijers; A. P. Dikker en J. Geijsen- dorffer. OVERLEDEN- Mw. G. ÖosteromLok. 64 j.; F. Hinlopen, 77 j.; Wed. N. J. Vos— Schager, 71 j. Een portret van de zeventiende-eeuwse componist J. P. Sweelinck komt, naar de Sweelinckkenner B. van den Sigtenhorst Meijer in het tijdschrift „Mens en Melodie" uiteenzet, voor op het schuttersstuk „Kor poraalschap van kapitein Jan Jansz Carel en luitenant Thijs Pietersz Schrijver" in het Rijksmuseum in Amsterdam. Dit schut tersstuk is van de hand van Sweelincks jongere broer Gerrit Pietersz. Een door deze geschilderd potret van de componist hangt in het Haags Gemeentemuseum. Op ruim 75-jarige leeftijd is dezer dagen in een rusthuis te Bergen overleden de bij de oudere generatie bekende toneelspeel ster en voordrachtkunstenares Anna Ca- therina Verbeeck—De Swardt. Zij is ge boren op 18 Mei 1877 te Borgerhout bij Antwerpen en was gehuwd met de in 1932 in Engeland overleden Eelgische kunst schilder Arthur Verbeeck. Zij speelde bij het Antwerps Toneel en was menigmaal de tegenspeelster van Hubert Laroche. Ook in Nederland is zij een kwart eeuw gele den in vele plaatsen voor het voetlicht ver-' schenen. Alcyone, 3 v. Vlzagapatam n. Colombo. Andijk, 4 v. Hamburg te Rotterdam. Annenkerk, 4 te Genua Arundo, 3 van Amsterdam. Almdljk, 4 v. Galveston te Rotterdam. Aludra, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Aalsdljk, 3 te Hamburg. Ampenan, 4 van Bombay naar Madras. Amstelvaart, 4 v. Djibouti n. Belawan. Arendsdijk, 3 v. Pararagua. Amstelikroon, 4 v. Fremantle te Liverpool. Agamemnon, 3 v. Haiti te Port au Prince. Althena, 3 te Cuxhaven. Alphard, 3 v. Bremen te Antwerpen. Amor, pass. 3 Zuidp. Sicilië n. Piraeus. Amstelpark, 3 600 m. N. Fayal. Al'gemib, 3 310 m. N.NO. St. Pauls Rock. Aikaid, 3 130 m. Z. Teneriffe. Alwaki, 3 640 m. O.NO. Barbados Amsteidiiep, 3 330 m. ZW. Flores. ArmiMa, pass. 3 Kp. Padaran. Arnedijk, 3 300 m. ZO. Kp. Race. Aaisum, 4 van Monrovia naar Dakar. Abbedijk, pass. 4 Viissimgen. Agatha, 5 v. Saigon te Pladju verwacht. Aidegonda, 4 v. Bangkok naar Pladju. Arendskerk, 5 te Hongkong. Alchiba, 4 v. Paranagua 6 Santos verw. Aldabi, 4 v. Rio de Janeiro n. Santos Alnati, 4 v. Ilheos n. Bahia. Amsteldijk, 4 v. Houston n. Galveston. Alioth, pass, nacht 4-5 Kp. Findsterre n. Antw. Aalsdijk, 5 van Hamburg. Argos, 5 Bizerta gepass. Baarn, 3 te Antwerpen. Blijdendijk, 4 Antwerpen verwacht. Boschfontein, 4 Poit Said verwacht. Bai-endrecht, 4 v. Pladju te Pulu Sambu. Bloemfontein, 3 180 m. W. Luderitzbaai. Breda, 3 470 m. NO. Flores. Bintan.g, 6 te Los Angeles verwacht. Biommersdijk, pass. 4 Nantucket. Bonaire, 4 1380 m NO. Barbados. Boskoop, 4 1120 m. ZW. Flores n. Antvv. Britsum, 4 v. New Orleans te Rotterdam. B enne kom, 4 v. Talcahuano n. San Antonio. Bail, 2 v. Tj. Priok n. Singapore. Bantam, 2 van Tegal te Semarang. Blitar, 5 te Antwerpen. Blijdendijk, 5 ca. 13 u. Rotterdam verw. Caltex Utrecht, pass. 3 Kp. Bon. Celebes, 4 v. Cochin te Calicut. Cleodora, 3 v. Ras Tanura te Singapore. Callisto, pass. 3 ten Z. Albany. Caltex Leiden, 3 van Sldon te Rotterdam. Chama, 4 v. Stanlow te Curacao. Congostroom, 5 Lagos verwacht. Corilla, 4 ten anker buiten Liverpool 5 Stan low verwacht. Caltex Delft, 3 35 m. N. Malta Camphuys, 5 v. Tj. Priok te Belawan verw. Clavella, 3 380 m. W.t.N. Torres Straat. Corydia, 3 190 m. NO. Belem. Caltex Pernis, 4 v. Rotterdam n. Sidion. Ceram, 4 te Koéwalt. Cistula, 3 v. Port Pirie n. Singapore. Caltex Nederland, pass. 4 ten ZW. Cyprus. Ceronia, 5 v. Sydney naar Balikpapan. Cronenburg, 5 te Gent verwacht. Dalerdijk. 3 van San Francisco. Danae, 4 v. Aarhus te Kopenhagen. Delfland, 4 v. Ilheos naar Bahia. Duivendrecht, 4 v. Viaard.ngen te New York. Delft, 4 v Buenaventura n. Talara. Drente, 4 v. New York te Tj. Priok. Diemerdijk, 7 Antwerpen verwacht. Dongedijk, 5 v. Hamburg naar Bremen. Erinma, nacht 3-4 v. Chittagong te Rangoon. Esso Den Haag, pass, nacht 3-4 Mona eil. Enggano, pass. 3 Malakka n. Muscat. Eendracht, 4 nog ten anker Istanboel. Ena, 4 Aden gepass. Eos, 4 te Burriana. Edam, 4 v. New York n. Rotterdam. Etrema, pass. 4 Ceylon. Eemdijk. 4 v. Havana n. Vera Cruz. Esso Amsterdam. 7 ca. 19 u. te Pernis verw. Elmina, 5 v. Takoradi n. Freetown. Friesland 'SSM). 3 v. Aarhus naar de Tvne. Friesland (KRL), 3 160 m. W. Sabang n. Belawan Fairsea, 4 120 m. O. Malta. Ganymedes, 3 v. New York te Port au Prince. Gaasterland, 3 v. Pto Alegre n. Amsterdam. Gordias, 3 v. Saloniki n. Istanboel. Garoet. 3 nog op rede Belawan. Gaasterkerk, 4 v. Durban n. East London. Groote Beer, 4 v. Rotterdam te New York verw Groote Kerk, 4 v. Lorenzo Marques n. Beira Gouwe, verm. 6 van Dakar. Helena, 4 La Guaira verwacht. Haulerwijk, 3 v. Marseille n. Tanger Hermes, 4 v. Rotterdam te Amsterdam. Hestia. 3 v. Amsterdam te Bremen. Helicon, 3 240 m. N.t.O. Curocao. Hercules, pass. 3 Kp. St. Vincent. Hector. 4 v. Triëst r. Venetië. Hecuba, pass. 4 Azoren. Hoogkerk, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Haarlem, pass. 4 Bahama's n. Antwerpen. Hera, 4 v. Guayaquil n. Chicama. Heelsum, 2 te New Orleans. Heemskerk, 4 v. Zanzibar n. Tanga. Hersilia, pass. 5 Vlissdngen. Indrapoera, 3 in Golf v. Suez. Jupiter, 3 v. Messina te Palermo. Japafa (KRL), 2 v. rede Singapore te Singapore. Jagersfontein, 3 660 m. NW. Walvisbaai. Joh. van Oldenbarnevelt, pass. 5 Malta naar Port Said. Java, 2 te Sg. Muturi. Kie'.drecht, 3 v. Singapore n. Hongkong. Kota Tnten, 4 v. Port Arthur te New Orleans. Kaimana, 3 v. Telokdalem n. Gunungsitoli. Karossa, 3 v. Saumlaki n. Banda Kedoe, 4 v. Djibouti naar Suez. Lemsterkerk. 3 v. Marseille n. Genua, l-euvekerk, 4 v. Calcutta te Rotterdam. Luna. pass. 3 Bizerta n. Tel Aviv. Loosdrecht, 5 v. Antwerpen te Rotterdam verw Laagkerk. pass. 4 Kp. Otway. Leersum. pass. 3 Vlissingen n. Antw. Lemsterkerk. 4 te Genua. Lindekerk 3 nog te Khorramshar. Lutterkerk, 3 nog te Bahrein. Liseta, pass. 3 Straat Soenda. Lekkerkerk, 5 Madras verwacht. Lieve Vrouwekerk. nacht 4-5 te Aden. Loenerkerk, 5 te Bombay. Larenberg, pass. 4 Kp. St. Vincent. Lucita. 4 Sombrero eil. gepass. Laurenskerk. 5 v. Genua n. Barcelona. Limburg, b v. Bahrein n. Bandarshapur. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 95 95% A.K.U. 168 167% 186% 185% Philips Gloeil. 162% 163 Kon. Petroleum 317 313 A'dam Rubber 87% 87% Holl. Amer. Lijn 139% 139% N. Seheepv. Unie 130% 130 H.V.A 97% 98 Deli Mij 84 81% Amsterd. Bank 170 170 Ned. Handel Mij. 157% 157% Rotterd. Bank 161 161 Twentsche Bank 167 167 Anaconda Copper 44 43% Bethlehem Steel 55^ 55% Republic Steel 47",, 47% 69% 70 Tidewater 22% 22% 42 42 HAARLEM EN OMSTR. Het Jeugdkoor „Inter Nos" geeft onder leidjng van Jan Booda op Woensdag 25 Fe bruari een uitvoering in de gemeentelijke Concertzaal ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Medewerking verleent de Haar lemse volksdansgroep „De Boanopstekkers", onder leiding van Henk van de Wateren. De begeleiding is in handen van Emmy van Eden. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal exa men wiskunde de heer M. de Vries te Haar lem. Op 8 Februari hoopt de heer N. Ver- kooy, Adriaan Loosjesstraat 26, zijn zilveren jubileum als magazijnbediende te vieren bij de kaashandel van Gebroeders Stuijt te Haarlem. Op 9 Februari geeft de R.K. Toneelver eniging „B.A.V O." in het gebouw Sint Bavo, Smedestraat, een tweede opvoering van het toneelstuk „Drie is teveel". De opbrengst van deze avond komt ten goede aan het Nationale Rampenfonds. Het bestuur van de geheelonthouders toneelvereniging Nieuw Leven heeft beslo ten het jaarlijks bal-masqué, dat voor dit jaar op 14 Februari was vastgesteld, af te gelasten. De heer Th. E. Sparrius te Heemstede is aan de gemeente-universiteit van Am sterdam geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte. k „Wat werd in Januari 1953 in Straats burg gedaan?" is een vraag, die belangstel lenden 'n de voortschrijdende Europese een wording gaarne beantwoord zullen horen. Die mogelijkheid biedt de afd. Haarlem van de Beweging van Europese Federalisten Vrijdag 13 Januari bij Brinkmann, waar mr. A. Stempels, redacteur van de Nieuwe Rot terdamse Courant, een uiteenzetting komt geven van zijn in Straatsburg opgedane ervaiingen. Linge, verm. 5 v. Las Palmas n. Port Gentll. Maashaven. 3 v. Dakar n. Freetown. Maasland, pass. 3 Findsterre n. Las Palmas. Maetsuycker, 3 v. Fremantle n. Singapore. Maasdam, pass. 3 Key West. Marken, 3 te Tj. Priok. Malea, pass. 3 Brunsbüttelkoog. Maas, pass. 3'eil. Naxos. Malvina, 3 230 m. ZW. Manilla. Manoeran, 3 2 0 m. N.NO. Sabang. Metula, pass. 3 ten N. eil. Soembawa. Modjokerto, 3 225 m. O.t.Z. Malta. Maasdam, 4 280 m. Z.ZW. Kp. Hatteras. Maaskerk. 4 te Libito. Madoera, pass. 4 Pantellaria. Marpessa, 4 v Soerabaja n. Bahkpapan. Mentor, 4 v. Lissabon n. Tunis. Molenkerk. 4 v. Teneriffe n. Antwerpen. Muiderkej-k, 4 v. Marseille n. Genua. Macoma,®4 dwars Belawan. Meliskerk, 5 v. Aden naai Suez. Merwede, 5 te Houston. Nieuw Holland, pass. 3 Oostkust Flores. Nigerstroom, 4 te Bordeaux. Nieuw Amsterdam, 5 v. Cristobal te Havana. Oranje, 3 v. Tj. Priok n. Amsterdam. Orestes, 3 v. Barahona te New York verw. Overijsel, pass. 3 Ouessant n. Curagao. Ovuia, 3 v. StanJow n. Ardrossan. Oraujefcntein, 3 v. Amsterdam te Bremen. Oranjestad, pass. 4 ten O. Martinique. Omala, 6 v. Calcutta te Ras Tanura verw. Prins Fred. Hendrik, 3 Gibraltar gepass. Phrontis, 3 te Bremen. Prins Alexander. 3 van Hamburg. Prins Willem II, 3 480 m. Z. Kp. Race. Prins Willem IV. 3 nog rede Gandia. Poeiau Laut, 3 430 m. W.t.N. Kp. Vincent. POseidon, 4 v. Poi t au Prince te Jacmel. Prins Joh. W. Friso, 3 430 m. O.t.N. Kp. Race. Prins Philips Willem, 3 110 m. W. Lissabon. Prins Fred. Willem, 4 bij Kp. St. Vincent. Prins Willem V, 4 v. Rotterdam n. New York. Rita, 4 v. Pladju te Bangkok verwacht. Rondo, 4 v. Beira te Dar es Salaam. n Rijnland, 3 te Santos. Reyniersz, 3 v. Makassar n. Soerabaja. Ridderkerk, 3 v. Hamburg te Antwerpen. Rempang, pass. 4 Finisterre. Rotti, 4 v. Belawan n. Priok. Rotula, 4 v. New Orleans te Liverpool verw. Roepat. 4 v. New York n. Baltimore. Rijndam, 5 te Cobh. Sibajak, 3 te Papeete. Stad Alkmaar. 3 v. Amsterdam n. St. John. Stad Arnhem, 3 van Gibraltar. Straat Banka, 5 v. Melbourne te Adelaide Straat Makassar. 4 v. Manilla te Hongkong. Stad Dordrecht, 4 v. Sfax te Vlaardingen. Stad Maassluis, 2 te Narvik en verm. 4 van Narvik naar Immingham. Sunetta, pass. 4 Ouessant. Saroena, pass. 3 Manilla. Stad Leiden, 3 600 m. NO. Azoren. Stanvac Talang Akar, 4 v. Tj. Uban te Sung- eigerong verwacht. Soestdtjk, pass. 3 Kp. Tenez. Sommelsdijk, 3 230 m. ZW. Fayal. Stad Breda, 3 van New Orleans naar Europa. Stanvac Benakat. 3 140 m. ZW. Hainan. Samarinda, 5 te Cristobal. Sarpedon, 4 v. Curagao n. Ciudad Trujillo Schie, 4 v. Heraklioci n. Alexandrië. Sirjgkep, 4 v. Port Said n. Fiume. Stentor, 4 te Antwerpen. Saparoea, 5 v. Takoradi n. Freetown. Sarangan, 2 te San Francisco. Slamat. 4 17 u. v. Zeebrugge n. Port Said. Schiedijk, pass. 4 Gibraltar n. Halifax. Temate, 3 v. Zeebrugge n. Bone. Tero. 3 v. Rotterdam te Philadelphia. Thalatta, 3 v. Mena al Ahmadi te Port de Bouc. Tjitjaiengka. 3 v. Tj. Priok n. Mauritius. Themisto. 3 Bermuda gepass. Tiba, 3 v. Buenos Aires te Rotterdam. Tjibadak, 1 v. Hongkong naar Sibu. Tjipanas. 2 .te Kobe. Tjipondok, 31 v. Tj. Priok n. Semarang. Tjiwangi, 2 v. Hongkong n. Singapore. Tankhaven III, 3 v Penang n. Sungeigerong. Tawali, 3 v. Tj. Priok op rede Semarang. Teucer, 4 v. Balikpapan te Sandakan. Tiberius, 3 v. Paramaribo te Essequlbo. Tjikampek, 4 v. Moji te Hongkong verw. Trompenberg, 3 200 m. NW. Flores. Tamo, 3 190 m. W.t.Z. Lands End. Teiresias, 1 v. Makassar n. Soerabaja. Telamon, 3 v. Willemstad n. Maracaibo. Tiberius, 4 te Koah eiland. Tjibodas, 3 205 m. O.t.Z. Kp. Varella. T.iisadane, 3 550 m. ZW. St. Helena. Tomini. 1 v. Probolinggo n. Soerabaja. Tomori, 3 80 m. O.t.Z. Minlcoy. Tara, pass. 4 Madeira n. Rio de Janeiro. Tarakan, 5 te Genua. Utrecht, 4 v. Manilla n. Balikpapan. Van Riebeeck, 3 v. Makassar n. Ambon. Van Heutsz. 3 660 m. ZO. Diego Garcia. Veendam, 4 522 m. W.NW Scilly's n. Hallfax. Waal, 3 v. Bona naar Algiers. Willemstad. 3 450 m. ZW. Flores n Southampton Winterswijk, pass. 3 Findsterre n. Havana. Weltevreden. 3 ten anker Semarang. Wcensdrecht, 3 180 m. N. I-as Palmas. Wonosarl. 3 380 m. Z.ZO. Midway eil. Wieldrecht, pass. 4 Aden n. Madras. Winsum. pass. 4 ten Z. Kp. Palmas. Waterland, 5 St. Vincent verwacht. IJssel, pass. 4 Kp. St. Vincent n Latakla. Zijpenberg, 3 v. Bona n. Nederland. Zonnewijk. 3 900 m. W.ZW. Freetown. Zeeland ;KRL). 3 nog te Belawan. Zuiderkruis, pass. 4 ten W. van Freetown. KLEINE VAART Arcturus, 2 v. Gibraltar naar Swansea. Att, 4 v. Leixoes te Guernsey verwacht. Bill, verm. 4 v. Swansea n. Amsterdam. Continental, 3 v. Aberdeen naar Huil. Deneb, verm. 5 v. Brussel n. Middlesboro. Domburgh, 4 v. Rouaan n. Londen Dorinda, 3 v. St. Malo te Vlaardingen. Fiducia, 4 bij Goeree verw. n. Rotterdam. Frisia, 3 v. Port Lyautey te tserre. Glashaven, 4 v. Landskrona te Rotterdam ver-.v. Harm, 3 van Hamburg. Hast V, 3 v. Ipswich n. Guernsey. Harold, 3 v. Gdynia n. Kiel en Holtenau Marcella, 4 v. Kirwall te Grangemouth. May Mere, verm. 4 v. Oslo n. Westkust Noorw. Mercurius, 2 te Jersey. My fern, 4 v. Holding te Hamburg. Mypuck, 4 v. Svendborg te Rouaan. Nassauhaven. 3 v. Gothenburg n. Rotterdam. Nottingham. 4 v. Velseo n. Harlingen. Norma. 3 v. Warnemuende n. Kied Oiivier van Noort, 4 t.h.v. Gibraltar verw Oise, 3 v. Rouaan n. Londen. Pieter Hubert. 3 v. Sables d'Olonnes te Bordeaux Prior, 5 v. Civita Vecchia te Valencia verw. Palma, 3 te Middlesbro. Rema, 3 v. Portsmouth te Roscoff. Rika, 3 v. Aberdeen naar Blyth. Spurt. 4 v. Valencia te Southampton. Soemba. pass. 4 Brunsbtlttel. Theano. 4 v Dublin te Belfast. Virgo, 3 v. Portsmouth te Roscoff Wilpo, 3 v. Rotterdam n. Grimsby. IJsel. 3 v. Port Talbot naar Swansea. Zwerver, 4 v. R'dam n. Bommel en Brouwer* lucveii.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3