Grootscheepse reddingsactie op Schouwen en Duiveland m Geld en goederen stromen toe uit alle landen Vloedgolf spoelde huizen van Stavenisse weg Drukte van vloot en vliegtuigen deed denken aan invasie in Normandië Extra-hoge springvloed op komst bij nieuwe maan van 14 Februari m Met de Enkhuizers naar Zeeland Internationale solidariteit „Adoptie" van getroffen gemeenten Zeeland helpt Zeeland Padvinders met klipper schip naar rampgebied Rijdende centrale voor noodverlichting Noordelijk deel van Zuid- holland ontsnapte aan groot gevaar DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 m r-i (Van een onzer redacteuren) Wij zijn gisteren op Schouwen-Duiveland, vermoedelijk het allerzwaarst getroffen Zeeuwse eiland, getuige geweest van de meest grootscheepse reddingscampagne in de ganse hulpverlening aan de noodgebieden die nu op volle toeren is gekomen. Grootscheeps, inderdaad. Want om het eiland zwermden ontelbare schepen. De havens van Zierikzee en Zijpe lagen afgestampt vol. En daarbuiten zwierven nog honderden andere. Er waren Rijnaken, politieboten, plezierjachten, sloepjes, stormboten, marine- vletten, landingsvaartuigen, paketboten, vrachtscheepjes, vlotten en amphi- bievaartuigen. En bij die vloot, samengesteld van alles wat maar varen wou, voegde zich het grootste deel van de Nederlandse visserijvloot kotters en loggers uit IJmuiden, Katwijk en Scheveningen, motorkotters uit Enkhuizen en Urk, botters uit Volendam, de Lemmer, Staveren, Makkum en Harlingen. Van heinde en ver waren zij opgestoomd en ge sleept om die ontzaglijke macht te vormen, die hier in de slag om Schou wen-Duiveland zou worden opgeworpen. Om de duizenden van dit grote eiland te halen, dat behalve de duinen in het Westen en de zeedijken volkmen blank staat. En om de illusie van een invasie te vervalmoken. daverden Dakota's waaruit rubberboten neerzeilden over de dijken, gier den de felle Harwards hekje-huisje-boompje-beestje over het onderge lopen land en hingen de hélicoptères, roffelend met hun rotors als speuren de libellen boven de hofstede en de dijken. Wij waren al Dinsdagmiddag in de on derzeebootbasis aan de Waalhaven in Rot terdam scheep gegaan op de Enkhuizen 49, de motorkotter Leonora. Vader Jacob Klaassen en zijn zoons Elbert en Wouter waren er de nacht tevoren in het grote convooi der IJsselmeervissers mee naar de Maasstad g&komen. En daar lagen zij sa mengeklit aan de steigers driftig en ge spannen te wachten op het vertreksein. Ge zoudt ze niet herkend hebben, die anders zo rustige en bedachtzame snoekbaars- en palingvissers, zoals ze daar nu trappelend van drang naar actie op de dekken ston den. En toen eindelijk de marinesloep, die het convooi zou leiden, van de steiger zwaaide, draaide iedereen de gasmanette op vol-uit. „Netjes in de rai blaiv'n maat", riepen ze elkaar toe. Ja, het mocht wat, dat netjes in de rij blijven. Ze vochten als kwade honden om de kop en voeren de marine-sloep zowat de vlag van de achter steven, zo hunkerden ze om hulp te gaan bieden. Het was misschien geen mooie slagorde waarin ze daar de Waterweg afstoomden. Maar Nederlanders zijn niet zo sterk in mooie slagordes. En toch was het een prachtgezicht. Veertig, vijftig van die ploe terende vissersboten, in de eerlijke roest en olie-kleuren van de arbeid, met aan boord die mannen in hun zwarte truien en hun goor-vette broeken. Ouwe kerels met scherpe ogen nog in de harde kop, die de wal hadden verlaten om dit mee te maken, jongmaatjes met branie-hoofden onder rode zakdoeken. Visserlui, die er in hun haast vijftien liter Dieselolie per uur op eigen kosten doorjoegen, die de visserij rustig de visserij hadden gelalen en die er bovendien hun schepen van twintig of der tig mille op het verraderlijke Zeeuwse vaarwater voor riskeerden, dat ze nog nooit bevaren hadden. „Maar", zei vader Klaassen," wie denkt er nou nog aan vissen." En de oude haastte zich naar de stuurkast om stiekum het manette nog wat verder open te zetten. „Varen motte we," zei hij, „varen." „Handjes vouwen" En varen deden ze daar op het Zeeuwse water, varen, dat de stukken er af vlogen, de hele middag door en nog een stuk van de nacht ook. En bij de avondboterham in het rokerige vooronder, zei Wouter Klaas sen: „Even de handjes vouwen jonges" en het bleef daarbij erg lang stil. De vloot wurmde zich die avond door het „Vuile gat" en meerde daarna in de haven Numansdorp. Maar nauwelijks had de eer ste stoot van de scheepshoorn van de con- vooi-leider in de stille maanlichte vries- nacht het onrustige hazenslaapje van de mannen aan boord afgesneden, of de eerste gloeikop-motoren sloegen al weer tjocko- tjoekend aan. En zo ging hel af op Schou wen-Duiveland, richting Bruinisse, waar over de radio 's avonds zulke sombere be richten had laten horen. De berichten over de ernstige toestand op het geteisterde eiland zouden niet overdre ven blijken. Maar toen het begon te dagen, bleek in ieder geval wèl, dat het aan hulp niet zou ontbreken. Het water stikte van de schepen, groot en klein, snel en lang zaam. Zware sleepboten sleurden aken vol geladen met voedsel, water en kleren tegen het komend tij in. Tientallen motorvletjes ploegden door de schuimkoppen. Grijze marinevaartuigen haastten zich naar de zware dijk, die de ellende verborg. Slanke plezierjachten joegen hun motoren zowat over de kop. En een driehonderd meter verder zagen wij zowaar de fel blauwe reddingboot van Zandvoort, de „Dudok de Wit" met Floor Koper aan het roer, komen opzetten. Het kon op het Kanaal bij de invasie nauwelijks drukker zijn geweest. En die hele vloot drong zich door de nauwe haven opening van Zijpe, waar de roergangers inderhaast de schepen tegen elkaar druk ten en vastmaakten om zich zo snel moge lijk de dijk op te reppen. Weinig te redden? Daar wachtte de redders een lichte te leurstelling. Want waar er redders in over vloed waren, viel er voorshands nog niet veel te redden. De eerste evacués, uit het dorp Oosterland, druppelden slechts lang zaam binnen. En voor de rest kon men slechts staren over de trieste, onafzienbare watervlakte met zijn nu zo langzamerhand bekend wordende beeld van verwoesting, half-zichtbare boerderijen en bomen, en bergen wrakhout dat tegen de dijk dobber de. Gelukkig zou het afwachten niet lang duren, want de evacuering kwam snel op toeren. Commando-troepen met de groene baretten op plasten met zware vrachtwa gens, beladen met stortnboten en vlotten, zo ver als het ging het water in en zij kwamen al spoedig terug met ladingen ver kleumde mensen, die daar in het wijd van de zolders en de daken waren gehaald. En even later kwamen vier lichte Amerikaanse hélicoptères, de drie al aanwezige hef- schroefvliegtuigen van de Engelse marine versterken .Met de regelmaat van een post dienst kwamen zij opstijgen en landen. En bij iedere landing brachten zij geredden mee. Ouden van dagen, moeders met kleine kinderen, zieken, soms zo stijf van de kou en zo uiltgeput, dat zij weggedragen moes ten worden om te ontdooien bij een warm vuur. Drie dagen lang hadden de meesten zonder eten, zonder drinken en zonder vuur op koude zolders gezeten, waar vaak nog een voet of twee water stond. Velen kwa men volkomen versuft aan, wezenloos van uitputting, kleine waardeloze voorwerpen als spiegeltjes of klerenhangers vastklem mend, die zij in de drang om nog iets te redden, mee hadden genomen. De achteloze Amerikaanse hélicopter- piloten werden er stil van. Eén van hen zei: „Het is verschrikkelijk, er zitten er nog honderden". En de stemming daalde nog meer toen de berichten binnenkwamen van het nog verder en lager gelegen Nieuwer- kerk. Er zouden daar drie a vierhonderd doden zijn, zo zei men. En voor andere af gelegen dorpjes vreesde men soortgelijke ge tallen. Met nog meer haast en nog meer verbeten ijver werd daarop het reddings werk voortgezet. En met nog meer mate riaal. Van St. Philipsland werd een hele colonne „ducks", amphibie-vaartuigen over gezet, bemand met Amerikaanse militairen en Duitse rivierpolitie. En zij waren nog niet aangekomen of zij stoven al de onder gelopen weg af op zoek naar die honderden gevangenen van het water. Toen begon dit harde werk resultaat op te leveren. Waren in de vroege ochtend kleine groepjes in de warme kombuizen van de Noordzeevissersvaartuigen afge voerd, thans begonnen de grote paketboten vol te stromen. En het zag er naar uit, dat deze hoek van Schouwen-Duiveland inder daad voor de avond leeg zou zijn. Met zo mogelijk nog meer ijver wierp men zich op het volbrengen van deze opgave, toen op nieuw hoog water en harde Westenwind werden aangekondigd. Want toen vreesde iedereen, de marine-mannen, de beurt schippers, de commando-troepen en de Schepen in het Mastgat tussen Tholen en Schouwen-Duivelarid op weg naar de vele in nood verkerende plaatsen. hélicopter-piloten, dat het niet alleen een gevecht tegen de elementen, maar ook .een gevecht tegen de tijd zou worden. Toen toonde Nederland zich daar op die koude dijk, waar een vuile wind overheen- blies, op z'n best. Het deed dat in de eilan ders van Schouwen-Duiveland, die drie dagen alleen hadden gezeten, drie lange koude verschrikkelijke dagen hadden zitten wachten, maar waarvan er geen een zei: „Waarom komen jullie nu pas." Het toonde zich op z'n best in die honderden varens- lui in de haven, die geld, slaap en moeite geofferd hadden en wisten dat er misschien velen van hen overbodig zouden zijn, maar die daarover niet meer kankerden en zei den: „Beter teveel dan te weinig." En die rustig bleven wachten om bij de hand te zijn, wanneer zij tóch nog nodig zouden zijn. Het toonde zich ook op z'n best in die jongen van zeventien jaar, waarmee wij na de middag terug voeren en die tranen in zijn ogen had omdat na drie dagen zwoegen in dijk-bressen en ploeteren met roeiboot jes om mensen op te halen, zijn lichaam eenvoudig niet meer verder kon. Maar hij vertelde ons met trotse glorie in zijn stem, dat hij aan boord was geweest van een van de schepen uit Ierseke, waar mee de oestervissers in de dagen van Zon dag en Maandag, toen Zeeland nog moeder ziel alleen stond, alles riskerend, al honder den mensen op Noord- en Zuid-Beveland cn op Schouwen-Duiveland hadden weg gehaald. En hoe de oestervisser Koster zijn schip, zijn broodwinning tot twee keer toe met de motor op volle toeren door een bres in de dijk de polder in had geramd en met twintig, dertig mensen aan boord door zo'n hellegat terug was gekomen, de kar schud dend op zijn steunen en de bodem bonkend over de basalt-keien. Een schipper als een duivel, meneer, zei hij eerbiedig. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten maakt bekend dat zij ten behoeve van de hulpverlening aan de getroffen gebie den bij adoptie van gemeenten gaarne de helpende hand zal bieden. De leden dei- vereniging worden opgewekt, aan deze adoptie op grote schaal deel te nemen. Ook voor het „uitlenen" van gemeente- personeel aan getroffen gemeenten wil de vereniging gaarne haar bemiddeling ver lenen. Enkele gemeenten hebben al plaat sen in de geteisterde streken geadopteerd. De gemeenteraad van het plaatsje Zee land in de Amerikaanse staat Michigan heeft Woensdag in een speciale verga dering eenstemmig besloten president Eisenhower telegrafisch te verzoeken een onbeperkt aantal door de waters nood getroffen Nederlanders in aan merking te laten komen voor emigratie naar de Verenigde Staten om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. Afschriften van het telegram, dat on middellijk werd verzonden, zijn toege zonden aan de senatoren van Michigan in het Congres en aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. De „Rambonnet", het 150 ton metende klipperschip van het district Rotterdam van de Nederlandse Padvinders Vereniging is gisteren naar de getroffen gebieden in het Zuiden vertrokken. De „Rambonnet", die gesleept wordt, is geladen met voedings middelen, kleding, medicamenten en veld bedden, afgestaan door Rotterdamse firma's en particulieren. Aan boord bevinden zich 30 leiders en voortrekkers, alsmede een radiotelegrafist van de marine. Met het oog op de dringende behoefte aan stroomvoorzieningsapparaten in de ge troffen gebieden, heeft Philips de mobiele electrische centrale van haar rijdende ten toonstelling, die een vermogen heeft van 120 kw, met bedieningspersoneel aan de betrokken autoriteiten te leen aangeboden. Deze centrale is in staat een kleine stad van noodverlichting te voorzien. In Zweden zijn tot nu toe 564.000 kronen ingezameld. In Zwitserland werd 1.198.000 francs bijeengebracht. Dertien landen schonken het internationale Rode Kruis te Genève ruim 500.000 dollar, waarvan 350.000 dollar uit Italië. Bij de bank „Jor dan" te Parijs werd tot nu toe 2 millioen francs gestort. De Nederlandse ambassade te Washington ontving Dinsdag in totaal 1000 dollar. Kardinaal Innitzer van Wenen gaf 100.000 schilling. De bemanningen van de Amerikaanse torpedobootjagers Bristol en Johnson, die in Amsterdam liggen, ga ven 1200 dollar. In geheel Italië is 15 mil lioen lire bijeengebracht. Het provinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 schilling en de gemeenteraad van Innsbruck 40.000 schilling beschikbaar. Op het Nederlandse consulaat te Mar seille zijn vele aanbiedingen om Neder landse kinderen onderdak te verlenen ont vangen. De socialistische vereniging „Kin- derfreude" heeft 1000 Nederlandse kinde ren naar Wenen uitgenodigd. Ook de ge meenteraad van Wenen nodigde 1000 kin deren uit. De stad Hays in de Amerikaanse staat Kansas heeft aangeboden een Nederlandse stad te adopteren. Eenzelfde besluit werd genomen door de „Abel Tasman-club" te Hobart. Tasmanië. Uit Frankfort in West-Duitsland is een vliegtuig met dekens en medicamenten naar Nederland vertrokken. Uit Rome vertrek ken Donderdagochtend vier vliegtuigen, die in Nederland bij evacuatie en opsporing zullen helpen en op de terugreis een eer ste convooi kinderen meenemen. Uit Ar- (Van onze weerkundige medewerker) Er zou bij de natuurramp, die in Neder land het medeleven van iedereen opeist geen enkele aanleiding zijn, nü aandacht te vragen voor gebeurtenissen aan de sterren hemel, als niet juist één hemellichaam op de loer lag om ons ernstig nadeel te be rokkenen: de maan. De maan speelde een belangrijke rol in de springvloed van de eerste Februari, maar één omstandigheid werkte toen nog naar verhouding gunstig: zij stond op die dag in haar apogeüm, dat wil zeggen zo ver mogelijk van de aarde af. Op 14 Februari a.s. echter spelen twee voor het verwekken van een extra-hoge spring vloed essentiële factoren samen: de maan is dan namelijk nieuw, maar bovendien bevindt zij zich dezelfde dag iets wat maar zelden samenvalt in haar pcri- geüm, dat is dat punt van haar baan dat de aarde het meest nabij komt. Het is te hopen dat de autoriteiten die in deze benarde toestand belast zijn met de zorg voor onze dijken hiervoor een ogen blik aandacht willen hebben: op 14 Februari staat de springvloed-verwekkende nieuwe maan ongeveer 50.000 kilometer dichter bij de aarde dan op 1 Februari en men begrijpt wat dat met zich meebrengt: de aantrekkingskracht die zij die dag op de watermassa's van onze oceanen en zeeën uitoefent zal veel sterker zijn dan op die rampzalige Zondag die achter ons ligt. In cijfers uitgedrukt: ongeveer twintig procent groter! Men weet dat de maan „om de aarde draait". Niet echter in een cirkel, met de aarde in het middelpunt in dat geval zou de afstand maanaarde altijd even groot zijn doch in een baan die min of meer de vorm heeft van een ellips; in een der beide brandpunten van die ellips staat de aarde. Wie dit in tekening brengt, ziet dat er één punt is waar de afstand maan aarde haar maximale waarde bereikt (dit punt heet: apogeüm), terwijl daartegen over het punt van de maanbaan ligt waai de maan zo dicht mogelijk bij de aarde staat. Dit „perigeüm" bereikt de maan op 14 Februari, op enkele uren na tegelijk met haar schijngestalte van nieuwe maan. Doorgaans vallen die factoren niet samen: de synodische omlooptijd van de maan (dat wil zeggen de tijd die er tussen twee Deze tekening overdrijft de excentriciteit van de aarde terwille van de duidelijkheid. Maar in werkelijkheid staat, de maan op 14 Februari a.s. toch ongeveer 50.000 km. dichter bij de aarde dan twee weken daar voor. Haar springvloedverwekkende kracht is dan twintig procent groter. opeenvolgende nieuwe manen verloopt) duurt 29,5306 etmalen. De „anomalistische" maanomloop (van perigeüm tot perigeüm) bedraagt 27.5546 etmalen. Het komt dus niet zo dikwijls voor dat nieuwe maan en perigeüm elkaar treffen. Maar de 14de Februari wel. juist nu Ne derlands zeeweringen voorzover niet ver nield dan toch verzwakt zijn door het ruï nerende geweld van de vorige springvloed. Toegegeven: bij de ramp van 1 Februari was er een derde factor in het spel de zeldzaam hevige cycloon, die juist daar het felst woedde waar ook de pas door het Nauw van Calais geperste vloedgolf uit het Kanaal weer ruim baan kreeg. En het samentreffen van deze derde met de beide andere behoeft eind volgende week niet hel geval te zijn. Maar in deze tijd van het jaar zijn stormen geen zeldzaamheid en trouwens al zou het in die dagen het volle effect van de maanstand komt name lijk ongeveer een etmaal later op aarde aan volkomen bladstil zijn. een overbodige waarschuwing schaadt niet, een die achter wege blijft terwijl zij nodig is wel. G. v. W. pagon in Frankrijk zijn Woensdag twee hefschroefvlicgtuigen en een Dakota, met het benodigde rollend materieel gezonden. West-Duitsland stelde vier motorboten ter beschikking. Uit Genève komt een colonne Rode Kruis-auto's. De fabriek van Thyssen te Hamburg en de gasmaatschappij van het Ruhrgebied te Essen zullen mobile ploegen voor het repareren van water-, gas- en electriciteitsleidingen sturen. Een club te Jönköping (Zweden) stuurt Donderdag een particulier vliegtuig met genoeg melkpoe der voor 10.000 liter melk en bontjassen ter waarde van 15.000 kronen. Zaterdag ver trekt uit Jönköping een colonne vracht auto's met goederen ter waarde van 100.000 kronen. Tien zenders van Europese radio-omroe pen, in Duitsland, Oostenrijk, België,Frank rijk, Nederland, Italië, Luxemburg, Monte Carlo, Saarbrüeken en Zwitserland, zullen een gezamenlijke opwekking tot. hulp uit zenden. Paus Pi us XII gaf de auditeur van de nuntiatuur te Parijs, mgr. Lambertïni, opdracht zich in België en Nederland te gaan overtuigen hoe de Heilige Stoel ver dere hulp kan verlenen. De Canadese mi nister voor immigratie, Harris, kondigde aan dat speciale hulp zal worden verschaft om gedupeerden van de watersnood in En geland en het Europese vasteland naar Ca nada te laten emigreren. Kardinaal Van Roey. primaat van België, en de vijf andere Belgische bisschoppen ondertekenden een herderlijk schrijven, waarin alle Belgen wordt verzocht met geld en alle mogelijke andere middelen Ie helpen De centrale verkoopsorganisatie van Roerkolen heeft een millioen zakkens'rinpen voor het dicht naaien van zandzakken aangeboden. Herdenking Vierhonderd afgevaardigden en vele honderden toehoorders rezen Woensdag middag van hun zetels op toen president dr. Hermann Ehlers de zitting van de Bonds dag begon met een herdenking van de slachtoffers van de overstroming in Neder land. Engeland en België. De Bondsdag heeft eenstemmig een voorstel van alle partijen aanvaard, waarin de bondsrege ring werd opgedragen zoveel mogelijk hulp naar de getroffen landen te zenden. Bondskanselier Adenauer zei, dat de re gering reeds haar hulp aan de drie landen had aangeboden en dat de Nederlandse re gering de eerstè geweest was, die deze hulp aanvaard had. Het voorstel der partijen om de regering op te dragen alle mogelijke hulp te bieden werd ingediend door professor Carlo Schmid van de sociaal-democratische frac tie. „Wat tot nog toe van onze zijde is aan geboden is niet genoeg. Ofschoon wij ons eigen vluchtelingenprobleem hebben, is het onze plicht hen bij te staan, die door de catastrophe buiten onze grenzen getroffen zijn. Deze hulp mag niet slechts een geste van internationale hoffelijkheid ziin, maar zij moet een echte hulp betekenen. Wij mogen niet vergeten hoeveel hulp wij heb ben ontvangen van volken, die door ons toedoen hebben geleden," aldus zeide Schmid. Na een vlucht, die in een D.C 6 van de K.L.M. door een veertigtal diplomaten boven de getroffen gebieden werd gemaakt, heeft dr. ir. J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat van de Directie Benedenrivieren, de ambassadeurs, gezan ten en vertegenwoordigers van de diploma tieke missies in ons land, een korte uiteen zetting gegeven van de algemene noodtoe stand. Hij vestigde de aandacht op het ge vaar van een ernstige vergroting van ver- bezen aan mensenlevens en schade, dooi de storm, die gisteravond feller werd. Als de dijk ten Westen van Rotterdam, de Schielandse Hoge Zeedijk, bij de vloed golf ook was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger afmetingen hebben aangenomen, dan zij thans heeft. Het ge bied rondom Rotterdam ligt nog lager dan het overstroomde. Deze dijk begon het op één punt te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aangesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het werk en men zou zelfs een kerkgebouw hebben laten springen, om dichtingsmateriaal te hebben, als men dynamiet bij de hand had gehad. Want als deze dijk het begeven zou hebben, dan zou een groot gebied van Zuidholland en van Noordholland zijn overstroomd. Den Haag zou gespaard gebleven zijn, omdat het op duinzand ligt. Het zou betekent hebben, dat drie millioen mensen gevaar zouden hebben gelopen, in dit dicht bevolkte gebied van ons land. Men is er echter in ge slaagd de dijk Zondag nog te redden," zo zeide hij. Hij maakte het de buitenlanders duide lijk, dat het niet mogelijk is overal de dijken te verhogen en te versterken. Van ouds zijn vele steden op de dijken gebouwd. Zo kan men bijvoorbeeld onmogelijk Dordrecht geheel gaan verwijderen. Men moet het dus in een andere richting zoeken. Voorts deelde ir. Van Veen mee, dat naar schatting 160.000 ha. zijn overstroomd. Ruim 300.000 inwoners hebben alles ver loren. Een millioen mensen is in nood. Spoedig herstel? Hij hoopte, dat de dijken deze zomer her steld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer drooggemalen zijn. Men kan thans sneller werken dan onmiddellijk na de oorlog, omdat men thans weer beter geoutilleerd is en veel hulp kan verwachten. Hoe het met de land bouwgronden zal zijn, kan thans nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden is. Dat kan de verzilting tegenhouden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout er uit hebben. Met de"huidige hulpmiddelen gaat dat vlugger. Stavenisse is een der dorpendie het zwaarst zijn getroffen. In de omgeving van het vloedgolf weggespoeld. kerkje zijn de huizen door een enorme D-TREIN ONTSPOORD De D-trein van Basel naar Amsterdam is 20 km voor Luik ontspoord. Er zijn geen doden of zwaar gewonden, wel werden .enige reizigers licht gewond. De reizigers ■van de ontspoorde trein zijn per extra trein naar Nedërland vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5