Opnieuw Chinees voorstel tot wapenstilstand in Korea Huis vol mysterie Fa. B. ENGELENBERG .Clowntje Rick Volgens Washington en Londen is het een oud (en onaanvaardbaar) voorstel Het bezoek van Dulles en Stassen Duitse ambassadeur voor Nederland voorgesteld Debat over Britse watersnood Guerilla-strijders op het Chinese vasteland Veel sportwedstrijden voor Zaterdag en Zondag afgelast Kees Broekman won de 3000 m in Tonsberg Nederlanders rijden voor de getroffen gebieden DONDERDAG 5 FEBRUARI 19 53 4 J Teddy-gevoerde Windjackets Spanning tussen Israel en Jordanië Lid van ultra-rechtse Duitse partij Grotewohl valt uit tegen minister Loch Voetbal KNVB gaat zich beraden over steunactie Deense voetoalbond wil helpen Overzicht van situatie in rampgebied OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Veertig landen spelen om de Coupe van Jules Rimet Cupwedstrijden Voor de kinderen Schaatsen rijden Dammen Om het persoonlijk kampioenschap van Kennemerland Brandweer verloor van HVS, maar won van VCK FEUILLETON door Jane England TOKIO (Reuter). Tsjoe en Lai, Chi nees premier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voorge steld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou moeten wor den gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsge vangenen, aldus meldt radio-Peking. Tsjoe en Lai deed dit voorstel Woensdag op de vierde zitting te Peking van het po litieke volkscomité, het voornaamste poli tieke orgaan tot de bijeenroeping van een Volkscongres (parlement) het volgende jaar. Hij verklaarde, dat dit voorstel de weg zou openen tot besprekingen over een be stand in Korea en andere problemen in het Verre Oosten. Mao Tsje Toeng is voor zitter van het comité. De bijeenkomst werd door 140 leden bijgewoond. Het voorstel is gedaan binnen 48 uur na president Eisenhowers mededeling, dat hij besloten had tot opheffing van de neutra liteit van Formosa. Tsjoe en Lai zeide, dat de bestandsbe sprekingen te Panmoendjom onvoorwaar delijk heropend dienen te worden. Hij voegde er aan toe, dat „indien de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Koreaan se oorlog wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strijden". In kringen te Washington is men van oordeel dat het voorstel van de Chinees- communistische minister van Buitenland se Zaken, Tsjoe en Lai, tot het staken van de vijandelijkheden in Korea geen nieuwe ADVERTENTIE Thans is officieel het pi-ogramma bekend gemaakt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor weder zijdse veiligheid (MSA), Harold E. Stassen, deze week tijdens hun bezoek aan Neder land zullen afwerken. Zij zullen onder meer in Den Haag door Koningin Juliana in audiëntie ontvangen worden en bespre kingen voeren met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering. Minister Dulles en de heer Stassen zijn Vrijdag uit Washington vertrokken voor een oriëntatiereis door West-Europa. Het doel van hun reis is het verzamelen van gegevens en niet het nemen van beslissin gen of het doen van toezeggingen. Volgens de bestaande plannen zullen de beide vertegenwoordigers van de nieuwe Amerikaanse regering Vrijdagmorgen kort na tien uur met het privé-vliegtuig van president Eisenhower uit Bonn op Schip hol arriveren. Om 12 uur 's middags zal de ambassadeur de heren Dulles en Stassen in het paleis aan het Lange Voorhout voorstellen aan de Koningin. Daarna zal in de ambtswoning van de ambassadeur de lunch worden gebruikt. In de namiddag zullen de heren Dulles en Stassen een bespreking hebben met minis ter-president Drees en de ministers Beyen en Luns. Tenslotte wordt de gasten door de ministers Beyen en Luns in de woning van eerstgenoemde een diner aangeboden. De bezoekers zullen Zaterdagmorgen Den Haag verlaten om per vliegtuig van Schiphol naar Brussel te vertrekken. LONDEN. (Reuter). Er heerst spanning langs de Israëlisch-Jordaanse grens. Er heeft in de laatste tijd een aantal grens incidenten plaats gevonden. Eén hiervan was het, in de nacht van Maandag op Dinsdag, nabij de Jordaanse grens ooblazen van een Israëlische goederentrein. Vijf wa gons werden hierbij vernietigd, doch er vielen geen slachtoffers te betreuren. Na dit incident hebben Israel en Jorda nië klachten ingediend bij de bestands commissie voor Palestina van de UNO. De Israëlische minister-president en mi nister van Landsverdediging, Ben Goerion, die met vacantie was, is, in verband met het uitschrijven van een buitengewone bij eenkomst van het Israëlische kabinet, waarop de gespannen toestand langs de Is raëlische-Jordaanse grens zal worden be- sproken, naar Jeruzalem teruggekeerd. gezichtspunten opent. Het schijnt, zo zeide men, het zelfde voorstel te zijn, dat in De cember door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, bij de Al gemene Vergadering van de U.N.O. is in gediend. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is het voorstel van Tsjoe en Lai voor En geland volkomen onaanvaardbaar. Ook volgens hem is het in wezen hetzelfde voorstel, als dat in de Sovjet-resolutie over beëindiging van de strijd in Korea. Dit is reeds door de Algemene Vergadering der U.N.O. voor Kerstmis verworpen. De West-Duitse regering heeft het voor nemen dr. Hans Mühlenfeld, de fractielei der van de Duitse partij in de Bondsdag, te benoemen tot ambassadeur in Den Haag. Alhoewel het in Bonn betreurd wordt, dat berichten over dit voornemen voortijdig zijn gepubliceerd, wordt niet ontkend dat aan de Nederlandse regering om het agre- ment voor ar. Mühlenfeld is verzocht. Dr. Mühlenfeld is een der vooraanstaan de figuren in de Bondsdag, waar hij in 1949 zijn intrede deed om spoedig de lei ding van de kleine fractie der Duitse partij op zich te nemen. De Duitse partij is de kleinste der drie regeringspartijen en een der partijen, die zlóh er op hebben toege legd een nieuw politiek tehuis te worden voor de vroegere nationaal-socialisten. Dr. Mühlenfeld behoort evenwel tot de con servatieve politici, die de zeer gematigde vleugel in de partij vormen. LONDEN (Reuter). De Britse minis ter van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft Woensdag in het La gerhuis verklaard, dat volgens de laatste officiële gegevens bij de overstromingen in Zuid-Oost-Engeland 242 personen het leven verloren. Het is nog met mogelijk precies het aantal vermisten te schatten. Herbert Morrison (Labour) heeft Dins dag in het Lagerhuis de regering verzocht, onmiddellijk een rondschrijven van Juni in te trekken, waarin de gemeentebestu ren in het kustgebied werd opgedragen, het werk aan de dijken te vertragen ten einde materiaal te besparen. Morrison noemde deze maatregel, gezien de jongste gebeurtenissen, „op zijn minst ongelukkig". De leider van de linkervleugel in de La bour Party. Bevan, beschuldigde de rede ring er van „de werkzaamheden ter be scherming tegen de zee te hebben gesabo teerd". Dit werk, zo zeide hij, heeft, altijd in het middelpunt van de aandacht der Labourregering gestaan. In zijn antwoord verklaarde de minis ter van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, dat hij de te nemen maat regelen van nabij zal bestuderen. Naar het conservatieve blad „Daily Mail" meldt, is een plan opgesteld voor de aanleg van een vierhonderd kilometer lange dijk, die de gehele Oostkust zal be schermen. Deze dijk, die naar Churchill zal worden genoemd, zal honderden mil- lioenen ponden kosten. De Britse vissersvloot heeft niet erg veel te lijden gehad van de stormen in het afgelopen weekeinde. Het merendeel van de schepen is er in geslaagd na een ver woede s'rijd met de elementen een Engel se of Schotse haven binnen te lopen. BERLIJN (A.F.P.) De Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft in de Duitse „volkskamer", bij de behandeling van de begroting voor 1953, een hevige aanval ge daan op de minister van Financiën, dr. Hans Loch. Hij verklaarde, dat op het mi nisterie van Financiën „op bureaucrati sche en kapitalistische wijze wordt ge werkt", hieraan toevoegend „de misdadige verraders in regeringskringen zullen wor den ontmaskerd, ongeacht de door hen be klede positie". Voor de eerste maal sprak de Oost- Duitse premier ook over de vluchtelingen- j stroom uit de Sovjet-zóne van Duitsland I naar het Westen. Hij verklaarde, dat deze 1 massale uittocht „een gevolg is van een tegen de Sovjet-Unie gevoerde zenuwen en leugenoorlog". „Zelfs wordt gepoogd", vervolgde Grotewohl, „leden der Oost- Duilse regering door beloften en bedrei gingen naar het Westen te lokken". NEW YORK, (Reuter) Volgens de Chinese nieuwsdienst, het officiële voor lichtingsbureau van de nationalistische re gering te New York, zijn meer dan 580.000 georganiseerde anti-communistische gue- rillastrijders actief opgetreden op het Chi nese vasteland. Gezegd wordt, dat de meerderheid van de guerillastrijders in contact was met het hoofdkwartier op Formosa. Bovendien wa ren verscheidene duizenden mobiele een heden van uiteenlopende sterkte op het vasteland opgei reden. De nieuwsdienst verklaarde deze inlich ting verkregen te hebben van een hoog geplaatste militair op Formosa. Deze had er aan toegevoegd, dat de guerillastrijders gecoördineerd konden optreden met de nationalistische geregelde troepen, wan neer er grofe operaties tegen het Chinese vasteland zouden worden begonnen. Voorts wordt verklaard dat vrijwel da gelijks aanvallen op de kust worden uit gevoerd door twintigduizend guerillastrij ders van de marine van eilanden uit die slechts op een afsfand van dertig kilometer van het vasteland liggen. Veel sportbonden hebben gisteren besloten de sportwedstrijden, die voor Zaterdag en Zondag aanstaande waren vastgesteld, in verband met de noodtoestand af te gelasten. Deze bonden zijn: het Nederlands Hand- balverbond, de Nederlandse Tafeltennis- bond voor wat betreft de hoofdklasse en overgangsklasse en de Haarlemse Korfbal- bond. Ook de nationale zwemwedstrijden om de J. P. Hauserbeker, die de zwemvereniging „Dolfijn" had georganiseerd voor Zaterdag in Sportfondsenbad-Oost in Amsterdam, zijn tot een later datum uitgesteld. Basketball Tevens besloot de Nederlandse Basketball Bond alle wedstrijden voor het aanstaande weekeinde af te gelasten. Dit impliceert dat ook de examens voor Bonds-oefenmeesters, die Zaterdag en Zondag in Overveen zouden worden gehouden, niet door zullen gaan. Het bestuur van de KNVB komt heden avond in een bijzondere vergadering bijeen teineinde zich te beraden over het organi seren van een steunactie voor de getroffen gebieden alsmede over het al of niet door gaan van het wedstrijdprogramma voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari. Naar wij vernemen heeft de heer Ebbe Schwarz, voorzitter van de Deense Voetbal Bond, een telegram aan Karei Lotsy gezon den, waarin hij uiting geeft aan zijn mede leven met het door de ramp getroffen Ne derland. Tevens biedt hij aan een wedstrijd in Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle weekdagen tot de week die 28 Maart eindigt zijn hiervoor, wat de Deense Voetbal Bond betreft, beschikbaar. Naarmate de berichten over de toestand van het rampgebied in aantal toe nemen, is het beter moge lijk zich een beeld te vor men van de omvang der catastrophe. Wel ontbre ken nog vele gegevens en is het nieuws verre van volledig, maar uit wat wij thans weten valt op te maken, dat de stormvloed, die het Zuid Westen van ons land teisterde, afme tingen heeft aangenomen, die de bange vermoedens helaas nog overtreffen. Bijgaand kaartje geeft een overzicht van de situatie. Men moet aannemen, dat de cijfers, erin genoemd, nog zullen achterhaald worden. Ieder ogenblik immers stijgt het doden tal. De materiële schade valt nog met geen moge lijkheid te schatten. iGrensvan bef rampgebied Veerdiensl weer in bedrijf Evacuahes Hulp door vliegtuigen Geïsoleerd gebied In Zuid-Holland ziin naar schatting 125,000 mensen bij de ramp betrokken GSIuis ADVERTENTIE ..Doclsir.&at 39 - Haarlem - Tel. 13*3? Alle lakken en verven voor Huis, Auto en Industrie Voor het voetbaltournooi ,om wereldkam pioenschap 1954 (Coupe Jules Rimet) waar van de eindronden in Zwitserland worden gespeeld, hebben de volgende 40 landen inge schreven: Zwitserland, Zweden, West-Duits- land, Haïti, Oostenrijk, Brazilië, Frankrijk, Engeland, Portugal, Finland, Eire, Italië, de Saar, Ver. Staten. Luxemburg, Chili, Joegoslavië, Korea, Polen, Egypte, Honga- rijen, China, India, Wales, Israël, Grieken land, Spanje, Mexico, België, Roemenië, Turkije, Japan, Schotland, N. Ierland, Peru, Bulgarije, Tsj. Slovakije, Noorwegen, Viet nam en Uruguay. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die voor de vierde ronde van de FA-Cup in Engeland werden overgespeeld, luidden: Birmingham City—Sheffield United 3—1; Luton Town—Manchester City 51; Totten- ham Hotspur—Preston North End 1—0; West Bromwich Albion—Chelsea 00 (na ver lenging). Het eerste, waar Bunkie aan dacht toen hij de volgende ochtend wakker werd, ivas. de brand. En toen ze bij de school waren, duurde het niet lang, of hij stond in geuren en kleuren, opgewonden te vertellen. „Wij hebben vannacht brand gehad, jongens!" Ja, dat vonden hun kameraadjes geweldig. Ze stonden in een kring om Bunkie heen, en die vertelde, hoe het gegaan was. „Ozei één van hen. „Dat was geen echte brand! Dat was zomaar 'n klein brandje.... een brandje van niks!" „Zo?", zei Bunkie beledigd. „Een brandje van niks, hè? Maar het had best een reuzen- brand kunnen worden, als oom Tripje het niet gauw had kunnen blussen!" Dat vonden de anderen ook. Al was het dan maar 'n klein brandje geweest brand hadden ze toch gehad, midden in de nacht! En tevreden over de belangstelling ging Bunkie de school binnen. Die middag mochten ze een lekker, flink stuk leverworst bij de slager meebrengen; dat was voor Krulletje, helemaal alleen voor hem, als beloning voor zijn waakzaam heid. „Kijk, Krulletje", zei oom Tripje. „Dat krijg je nou, omdat je zo'n brave, flinke hond bent! Eet het maar lekker op, hoor!" Dat deed Krulletje dan ook, en vlug! Maar of hij begreep, waarom hij zo'n tractatie kreeg? Er stond Woensdagavond op de ijsbaan van Tonsberg in Noorwegen een stevige wind toen daar de Nederlandse schaatsen rijders aan de start kwamen. Snelle tijden werden er dan ook niet gemaakt. De temperatuur was vijf graden beneden het vriespunt. Finn Hodt noteerde 43 sec. over de 500 meter, hetgeen een nieuw baan record betekende. Roald Konsmo werd tweede in 43,7 sec., een nieuw persoonlijk record. Huiskes was de snelste Nederlander met 45,1 sec., dank zij het inspirerende rijden van Pat McNamara, met wie hij samenreed. Op de 3000 meter eindigde Kees Broekman met 5 min. 8,8 sec. op de eerste plaats met Anton Huiskes, de wereldrecordhouder op deze afstand, als tweede in 5.11,8. Er heerste natuurlijk een sportieve rivaliteit tussen bei de landgenoten, want nu Kees Broekman in een latere serie startte dan Huiskes, precies andersom als tien dagen geleden in Davos, zei de Europese kampioen: „ik sla je nu met seconden Anton". Hetgeen gebeurde. In het algemeen klassement heeft Finn Hodt de leiding met Anton Huiskes op de tweede plaats, McNamara als derde en Kees Broekman als vierde. Uitslagen De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Finn Hodt (Noorw.) 43 sec. (nieuw baanrecord)2. Roald Konsmo (Noorw.) 43,7; 3. McNamara (V. S.) 44,3; 4. Anton Huiskes (Ned.) 45,1; 5. Kees Broek man (Ned.) 45,8; 7. Wim van der Voort (Ned.) 46,2. 3000 meter: 1. Kees Broekman 5 min. 8.8 sec.; 2. Anton Huiskes 5.11,8; 3. Finn Hodt 5.13,9; 4. Oeistein Vassdal (Noorw.) 5.15,1; 5. Hugne Pettersen (Noorw.) 5.15,2. Wim van der Voort werd twaalfde in 5.24,3. Na de eerste dag van de wedstrijden in Tonsberg is de stand: 1. Finn Hodt 95.317 pnt.; 2. Anton Huiskes 97.067 pnt.; 3. McNamara (V. S.) 97.117 pnt.; 4. Kees Broek man 97.267 pnt.; 5. Odd Pedersen 99.217 pnt. Wim van der Voort nam met 100,250 pnt. de achtste plaats in. Op initiatief van één der dagbladen uit Oslo zou Woensdagavond in het Bisletstadion internationale schaatswedstrijden worden gehouden, waarvan de netto opbrengst be stemd zou zijn voor*de hulpverlening aan de getroffen gebieden in Nederland. Men ':on natuurlijk rekenen op de mede werking van de Nederlanders. Voorts op die van Hjalmar Anderson, die voor dit doel gaarne bereid zou zijn geweest de Noren aan te trekken. Maar de Noorse schaatsenrijders Bond kon zich met deze wedstrijd, die niet op de ka lender voorkwam, niet verenigen. Wel heb ben de Noorse officials in beginsel zich bereid verklaard na de wereldkampioenschappen, die 14 en 15 Februari in Helsinki worden ge houden, een datum vast te stellen voor een benefietwedstrijd in het Bisletstadion in Oslo. De mogelijkheid is groot, dat deze wed strijd nog op 20 Februari zal plaats vinden. De ijsclub van Sandefjord heeft het initia tief nu overgenomen. Sandefjord is een stadje dat dertig kilometer ten Zuiden van Tonsberg ligt. Indien de weersomstandighe den Vrijdagavond gunstig zijn wordt er in Sadefjord gerekend op een netto opbrengst van meer dan tienduizend Noorse kronen. Voor de persoonlijke damkampioenschappen van Kennemerland 1953, werden de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse Centrum: H. J. Berk—H. C. Willemse afgebroken; J. Kroon—A. Douma 11; J. H. MeureNico Blom afgebroken; H. C. WillemseNico Blom afgebroken; A. DoumaJ. H. Meure afgebroken; L. Fopma J. Krocn afgebroken; H. J. BergA. Smit afgebroken; A. SmitL. Fopma uitgesteld. Reserve hoofdklasse Centrum: C. Faaij G. Hekelaa^ 02; W. Dijkhof— H. Le Noble 11; H. J. OudhofJ. ter Haak 0—2; W. SchelfhoutFr. Lubbe 11; L. Houwelingen W. Roest afgebroken; J. Post—H. van Gas tel 2—0; Fr. Lubbe—L. Houwelingen 0—2; J. ter Haak—W. Schelfhout 2—0; H. Le Noble H. J. Oudhof 2—0; G. Hekelaar—W. Dijk hof afgebroken; H. van Gastel—G. Faaij uit gesteld; W. Roest—J. Post afgebroken. 2e klasse Centrum: C. Schade—W. Sweijen 11; P. BakkerH. Schaap 11; J. Muusse J. Tuin 20; J. MuusseC. Schade 2—0; J. Tuin—J. Waal 0—2; H. Schaap—W. Sweijen 2—0. Hoofdklasse IJmuiden: K. de JongL. C. Vooijs 02; J. van StratenH. Swier 20; T. PostmaW. van Wort 20. Jeugdklasse: Kampioen Kennemerland Cen trum Fred. Kooijmans, Gerhart M-U-L-O.- sohool. De Volleybalcompetitie In de eerste klas dames van de volleybal- competitie werd maar één wedstrijd ge speeld namelijk Die RaecksePSVH. De eerste game konden de PSVH-dames winnen maar verder liet Die Raeckse ze niet komen en met 156, 150 en 159 ging het op de goede weg voort. In de eerste klas heren werden drie be langrijke wedstrijden gespeeld. Zo kwam HVS voor de tweede maal deze week tegen over Brandweer te staan. Maandag werd het een puntenverdeling, nu kon Brandweer het niet bolwerken. Met een 4—0 nederlaag moest zij genoegen nemen. De eerste game was ongetwijfeld de beste en Brandweer was toen zeker niet de mindere van HVS, maar naar gelang de strijd verstreek zakte het spelpeil der Brandweerlieden. Ook HVS stak niet in haar beste vorm. De tussenstanden waren: 14—16, 5—15, 12—15 en 12—15. VCR won van PSVH en heeft nu de lei ding weer overgenomen. De tussenstanden waren: 15—13, 15—3, 10—15 en 15—9. In Brandweer's tweede wedstrijd kon zij ge makkelijk van VCK winnen: 153, 157 en 15—6. De uitslagen van Woensdagavond waren: Dames, 1ste klasse: Die RaecksePSVH 3—1. Dames, 2de klasse: VCR 2—OVRA 0—4; RomplaanBGV 2—2: HBC—Velox 2 1—3. Dames, 3de klasse A: LeonidasDie Raeckse 3 2—2: PSVH 3—VCR 3 2—2. Dames, 3de klase B: Die Raeckse 4 Spaarnest. 1—3. Stamners—Ramplaan 2 13. Heren. 1ste klasse: Brandweer—HVS 04; VCRPSVH 31; VCKBrandweer 03. Heren, 2de klasse A: HVS 3—OVRA 3—1: Brandweer 2—VCR 2 1—3. Heren, 2de klasse B: PSVH 2—HVS 4 4-0. Heren, 3de klasse B: Die Raeckse 3—HBC 3. 40; Ramplaan 2Santpoort 04; Spor tiefLeonidas 30. 40) Ze had hem een vertrouwelijk klopje op zijn arm gegeven. „Nee, nee, vannacht ko men er geen dieven", had ze gezegd. „De telefoon staat trouwens naast mijn bed. Maak je over mij geen zorgen, lieve jon gen. Maak me vooral niet wakker, als je toch terug zoudt komen. Ik ben dan waarschijnlijk al in diepe slaap". Het was precies een kwartier later, dat Peter Phipps arriveerde. Hij kwam on middellijk nadat hij geklopt had, het ver trek binnen. „Ik kom u bedanken voor de cheque, die u me gezonden hebt", zei hij vriendelijk en beleefd. „Het was erg aar dig van u, mevrouw Fincham". De oude vrouw keek nauwelijks op van haar kaartspel. „Goedenavond, Peter", zei ze. „Ik ben erg moe". Maar met haar klei ne dikke handjes ging ze onvermoeid door de patiencekaartjes te verplaatsen. Hij ging tegenover haar zitten op de sofa en leunde voorover met zijn handen tussen i knieën. „Neem zelf maar wat sherry", zei mevrouw Fincham. „Je wilt natuurlijk ie-s drinken". Hij haalde zijn schouders op. „Ik zou liever whisky hebben", zei hij met een wonderlijke vrijmoedigheid, „sherry is me te zwaar op dit late avonduur". De oude vrouw scheen zijn woorden niet te horen en staarde naar haar spel, dat niet uit wilde komen. Dan kreunde ze even en merkte vinnig op: „Ik wil niet., dat je whisky drinkt. Dat is niet goed voor je. Helemaal niet goed. Het is altijd slecht voor je geweest". Peter Phipps glimlachte. „Ook niet één klein glaasje?" vroeg hij vleiend. Mevrouw Fincham maakte een gebaar, dat op protestduidde, maar antwoordde langzaam: „Wel.... dat kan ik je moei lijk weigeren, je weet waar de fles staat". „Dank u", zei hij beleefd. Hij stond op en liep regelrecht op het grote buffet in de hoek van de kamer af. ,,U hebt verruk kelijke whisky", voegde hij er minzaam aan toe. „Werkelijk verrukkelijk! U hebt 't maar goed". De dikke gordijnen voor de ramen wa ren dichtgetrokken en er was slechts één lamp aan in het vertrek: de staande sche merlamp, die naast mevrouw Finchams stoel stond. Deze wierp een zacht licht op de slordige grijze haardos van de oude vrouw en op de tafel, waarop de patience- spel lag uitgespreid. Haar ogen waren ech ter niet te zien, deze waren neergeslagen en gericht op de kaarten. Peter Phipps opende een kastje van het buffet en schonk zich een groot glas whis ky in. In de vage belichting van dat ge deelte van de kamer leek hij extra nietig en onbeduidend, met ziin kleine tengere fi guurtje en gebogen schouders. Even staar de hij met een vreemde, bittere uitdruk king op zijn gezicht naar mevrouw Fin cham, die volkomen verdiept in haar spel scheen, en zijn vingers speelden zenuw achtig met het glas. Dan goot hij de in houd van het glas met één teug naar bin nen en schonk zich haastig en tersluiks nog een glas in, waarmee hij zich weer te genover mevrouw Fincham op de sofa in stalleerde. Hij bleef een ogenblik achter haar staan kijken naar het patiencespel, maar onmiddellijk beet de oude vrouw hem toe: „Ga weg, sta daar niet achter me te hangen. Ik vind het afschuwelijk iemands adem op me te voelen. Ga daar, tegenover me, zitten, tegenover me. tegen over me Hij volgde onmiddellijk haar bevel op. „Als u de dingen zo nadrukkelijk her haalt", merkte hij zacht op, „betekent het, dat u ontstemd bent, nietwaar?" „Je bent een slecht mens, Peter", mom pelde ze. „Slecht, doortrapt en gemeen. Je weet dat heel goed. Je bent altijd zo ge weest". „Waarom zegt u opeens zulke onvrien delijke dingen", zei hij onbewogen. „Dat is helemaal niet aardig van u. Maar u bent nu eenmaal dikwijls onaardig. En dan moet u achteraf kleine cheques stu ren, om uw geweten weer te sussen, hè?" De invloed van de whisky had een an der mens van hem gemaakt. Hij scheen meer zelfvertrouwen gekregen te hebben en keek de oude vrouw met een spottend lachje aan. „Onzin", antwoordde mevrouw Fincham kortaf. „Je komt altijd zelf bedelen". „Nu bent u wéér onaardig", zei hij ver wijtend. „De reden, waarom ik eigenlijk op dit moment hierheen ben gekomen is, dat ik u wilde zeggen, dat ik Constance Fairlie een erg sympathiek meisje vind en dat het een schande is, dat u haar voor de gek "houdt". Voor het eerst keek ze op van haar kaartspel; er flitste iets in haar kleine donkere ogen. „Ik haar voor de gek houden?" vroeg ze scherp. „Hoe bedoel je dat? Ik krijg de indruk Peter, dat je tè ver gaat". „Ik bedoel, dat het waanzinnig is, dat u haar hier hebt aangesteld om er achter te komen, wie uw kleine kostbaarheden steelt", zei hij langzaam „U weet heel goed, dat u zelf de dader bent en dat u de zogenaamde verdwenen spullen verstopt. Stelt u zich eens voor, dat ik haar dat vertelde", voegde hij eraan toe, „stelt u zich dat eens voor, dan zou ze toch zeker onmiddellijk naar Londen teruggaan en die vent, die David Parkinson, op de hoogte stellen! En weet u, wat er dan met u zou gebeuren? Men zou u krankzinnig verklaren en in een gesticht opsluiten!" Ze staarde hem aan, haar handen vol kaarten. „Zeg niet zulke dwaze dingen, dwaze dingen, dwaze dingenzei ze scherp. „U weet heel goed, dat u maar comedie speelt wat die diefstallen betreft, en dat u zelf de zogenaamde dief bent", her haalde hij op zachte, vriendelijke toon. „U hebt het me zelf eens verteld. U ver telde me, hoe u er midden in de nacht in uw bed over lag te grinneken en hoe u zich vermaakte met de bezorgdheid van iedereen over deze diefstallen". De oude vrouw staarde hem onbewogen aan. „Philip Bagnet verdenkt jou ervan", zei ze. „Stel je voor, dat ik hem zei, dat jij het inderdaad was Stel je dat eens voor!" „Dat behoef ik me helemaal niet voor te stellen", antwoordde hij, „want u zoudt er niets mee bereiken zoudt het niet kunnen bewijzen en ik zou u kunnen la ten vervolgen wegens laster. En dan zou het uitkomen, hoe de vork in werkelijk heid in de steel zit, nietwaar? Met alle onaangename gevolgen voor u, die ik al noemde. Sinds juffrouw Fairlie er is, laat het idee me niet meer los, dat u beter zoudt doen Bagnet te ontslaan en mij in zijn plaats aan te stellen als rentmeester. Ik kan het geld beter gebruiken dan hij. Het lijkt me een alleszins bevredigende oplossing voor vele problemen en ik zou dan uw cheques niet meer nodig hebben". „Dat is volkomen uitgesloten, Peter", antwoordde ze. „Uitgesloten, uitgeslo ten. „Denkt u er eens rustig ovei na", ried hij haar welwillend aan. „Ik zou het wer kelijk doen, als ik u was. Ik heb er meer dan genoeg van behandeld te worden als een klaploper. Ik wil een behoorlijk be staan hebben. Ik zou u nooit meer lastig behoeven te vallen. U zoudt me boven dien nog wat geld in uw testament kun nen vermaken en dat zou heel natuurlijk lijken. Zo iets in de trant van: „voor Pe ter Phipps voor zijn toegewijde zorgen". Of als u dat prefereert, zou u me natuur lijk een behoorlijk bedrag in contanten kunnen geven, waarmee ik weg zou kun nen gaan om voor me zelf te beginnen. Zo iets zou ik ook kunnen aanvaarden.." Hij stond op en glimlachte vriendelijk. „Goedennacht", zei hij zacht. „Denkt u er maar eens rustig over na. Ik meen het ernstig. Ik ben niet van plan nog heel veel langer op deze manier door te gaan. U hebt het geld, dat eigenlijk aan mij toe komt. Ik begin er schoon genoeg van te krijgen". Mevrouw Fincham antwoordde niet. Ze haalde even haar dikke schouders op en ging door met het opstapelen van de pa tiencekaartjes, „Nogmaals, goedennacht", herhaalde hij en wandelde in de richting van de deur. Over zijn schouder vroeg hij op eens: „Mag ik weten is Neill thuis?" Mevrouw Fincham zweeg. „Ik hoorde iemand boven rondlopen", zei hij veelbetekenend. „Slaapt u lekker!" Hij sloot de deur zachtjes achter zich en liep de hal door. Opeens hoorde hij voetstappen, thans boven aan de trap, Snel duwde hij de tussendeur, die naar de keukenafleiding leidde, open en zette het op een lopen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6