Critiek op de hulpverlening r Oorlogsbegroting aangenomen Winkels op avonden geopend in de gehele gemeente Haarlem Gemeenteraad zette behandeling der begroting voor 1953 in Weer 4500 evacué's in veiligheid W atersnood-postzegel Eén van de velen 5 Oostende zat in angst Schouwburg Zondag dicht Hermann Zais Comité Leiding hulpverlening Wal vis jagers brachten 14.000 bijeen Plein wordt Houtplein S.sCarthage op het Scheveningse strand EERSTE KAMER Post voor geëvacueerden H O, Dirigent: TOON VERHEY Solist: STEVAN BERGMANS, PIANO TIJDENS DE FLORA: Vlasoogst van 's Gravendeel in het water Mooi gebaar van Frans orkest Dr. A. Loudon tijdens concert overleden Watersnoodrit DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nadat de gemeenteraad van Haarlem Woensdagmiddag een aantal punten had behandeld hcgon de vergadering aan de behandeling van de gemeentebegroting 1953. Van alle fracties zijn leden aan het woord geweest en namens het college heb ben de burgemeester en wethouder Bakker gesproken. Een vijfde wethouder De heer Albrecht (P. v. d. A.), die de algemene beschouwingen opende, vroeg of een college met vier wethouders wel sterk genoeg is en deelde mee in de toekomst een voorstel tot uitbreiding van het aantal te zullen indienen. Spreker weidde uit over de woningnood en was van mening, dat het college te weinig aandacht heeft besteed aan het structuur-plan der gemeente en aan saneringsplannen. Er zijn te weinig aankopen van grond gedaan en later zal blijken dat hierdoor moeilijkheden zullen ontstaan. Er is op het ogenblik een socio- graaf werkzaam. Moge het daardoor moge lijk zijn een studie te maken van de ont wikkelingsmogelijkheden der stad. De heer Albrecht was van mening, dat bij het sub sidiebeleid een strakke lijn getrokken dient te worden. Het verheugde hem, dat het college zich steeds bezig houdt met de pro blemen, waarmee ouden van dagen en werkers in de arbeidsinrichtingen te maken hebben. Voor de onderwijskrachten, die bijzondere zorg besteden aan de vernieu wing van het onderwijs (hij vroeg of het woord „vernieuwing" nog op zijn plaats is) had spreker lof. Is er in de toekomst wel voldoende schoolruimte in Haarlem-Noord? In 195G zullen 26 procent meer leerlingen de lagere scholen bezoeken dan in 1952. Het is spreker bekend, dat B. en W. niet onverschillig staan tegenover burgerzin. In andere steden is men echter verder dan in Haarlem. Kan het aantal wijkcomités niet uitgebreid worden, om de burgerij meer in te schakelen in het besturen der gemeente? Er zijn nog meer mogelijkheden, zoals het instellen van een onderwijsraad en raad voor volkshuisvesting. Meer kapitaal De heer Schippers (KVP) merkte op, dat er thans geen gebrek is aan kapi taal, om werken uit te voeren. Dit is van belang voor de belangrijke vraagstukken van deze tijd, namelijk huisvesting en werkverruiming. De huidige begroting geeft een tekort aan van 900.000. B. en W. vertrouwen dat het tekort gedekt wordt door een rijksbijdrage. Spreker wil het op timisme gaarne delen. In de afgelopen jaren zijn de bedragen van het rijk ge stegen, doch als de belastingopbrengsten zouden dalen, kunnen er moeilijkheden ontstaan. Spreker vond het beter, dat de gemeentelijke bedrijven een eigen leven leiden. Zij dienen slechts die lasten op de gebruikers te leggen, om die koopprijs te bedingen, welke in overeenstemming is met de productiekosten en met de reser veringen voor nu en in de toekomst. Het particuliere bedrijfsleven dient gestimu leerd te worden de werkverruiming te be vorderen. De gemeente werkte onder meer mee door het oprichten van een stichting voor de industrie. De grondprijs van het industrieterrein is vaak een bezwaar om ouuernanaelingen te voeren. Ware dit anders, dan zou de werkverruiming nog meer bevorderd worden. Spreker achtte het niet noodzakelijk het aantal wethouders uit te breiden. Het zal moeilijk zijn in het ge volgde systeem van de subsidiepolitiek wijziging te brengen. Gewaakt moet wor den, dat de kosten van verenigingen uit de gemeentekas betaald moeten worden. Avondzitting In de avondzitting kwam de fractievoor zitster van de WD, mr. Scheltem a C o n r a d i, aan het woord. Zij zeide in grote lijnen te kunnen instemmen met het door B. en W. gevoerde beleid. De critiek in het algemeen geuit op de woningbouw achtte zij ietwat overdreven. Er is veel be reikt en er rest slechts critiek op de stads ontwikkeling. Er is een te groot gemis aan plannen voor bebouwde kommen. En als wens blijft slechts over aldus mr. Schel- tema dat Haarlem en omliggende ge meenten nog eens één woongebied mogen worden met vrije vestiging. Over de sub- sidiepolitek zei spreekster nog, dat die zeer moeilijk geworden was en dat zij gaarne zou zien dat de verenigingen die nog enigs zins op eigen kracht voort konden, dat ook zouden moeten volhouden zonder hulp van de overheid. Mr. Proper (C.P.N.) zeide voorts in zijn algemene beschouwing het niet eens te zijn met het financiële beleid van het College van B. en W., waarna spreker uit weidde over het besteden van geld door de regering voor zoals hij het noemde oorlogsdoeleinden. De heer Spek (A.R.) gaf vervolgens nadat hij gezegd had, aat zijn fractie kon instemmen met het financiële beleid van het college zijn visie op de perspectieven ten aanzien van de financiën van de ge meente. Waarbij spreker opmerkte het minder prettig te vinden dat de gemeente begroting geen ruimte liet voor toch wel noodzakelijke bezuinigingen. Over die financiële positie van de ge meente sprak ook de heer W e n s i n g (C.H.). Nadat nog enkele raadsleden het woord hadden gevoerd, antwoordde burgemeester mr. Cremers op enkele vragen door de raadsleden in hun beschouwingen gesteld. Zo zeide de voorzitter ander andere, dat de behoefte aan een vijfde wethouder nog niet bestond daar de wethouders hun werk Gisteren zijn in Rotterdam opnieuw achttien boten aangekomen met totaal 4500 evacués uit Stavenisse, Zijpe, Den Bommel, Middelharnis, Oude Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Bruinisse, Dirksland, Stijenaas en Zierikzee. Twee schepen meerden aan de Nassaukacle met 225 men sen uit Ooltgensplaat en omgeving. Elf personen zijn naar het Zuiderzieken huis te Rotterdam vervoerd. De bewoners van Oostende hebben in de vroege morgenuren van heden een ang stige tijd doorleefd. De vloed bereikte zijn hoogtepunt en een harde wind deed de golven tegen de kruin van de dijk slaan, die Oostende tegen de zee beschermt. De zee zag echter geen kans het terrein dat zij sedert het weekeinde verloor, te her winnen. In het geheel zijn voor zover Donder dagochtend bekend was, veertien personen bij de overstroming in België omgekomen. zeker wel aankonden, al waren die taken wel zeer omvangrijk. Financiële positie De wethouder van Financiën, de heer Bakker (A.R.) ging daarna uitvoerig in op de opmerkingen die ten aanzien van de financiële positie van de gemeente en de begroting als geheel waren gemaakt. De wethouder merkte daarbij op dat hij het geen goed beleid zou vinden om het tekort te dekken uit de reserves, maar wel hoopte hij op 'n grotere utikering uit 't gemeente fonds. De reserves zo zei spreker kunnen wij dan aanwenden voor de werk verruiming. Dus voor het uitvoeren van werken die anders wanneer er zich geen werkloosheid voordeed niet zouden zijn uitgevoerd. Voorts zeide de wethouder dat men voorzichtig diende te zijn met het trekken van conclusies naar aanleiding van de cijfers uit de begroting. Hedenmiddag wordt de behandeling van de begroting voortgezet. De Nederlandse Vereniging van Schouw burgdirecties heeft overeenkomstig het verzoek van de regering de leden het ad vies gegeven de theaters deze Zondag ge sloten te houden. De voor 8 Februari aan gekondigde voorstelling van Molières „School voor vrouwen" door de Neder landse Comedie in de Haarlemse Schouw burg gaat derhalve niet door. De in de pauzes gehouden collectes door artisten van de optredende gezelschappen hebben tot dusver een bedrag van ruim f 1400.opgeleverd. De vierde samenkomst van het plaatse lijk inter-kerkelijk Herman Zaiss Comité houdt Vrijdagavond een bijeenkomst in de Waalse kerk. Sprekers zijn dr. S. T. Heide- ma, zenuwarts te Rotterdam en F. Stroet- hoff. De samenkomst zal eindigen met een bidstond wegens de nationale ramp. De burgemeester van Haarlem heeft te rekenen met ingang van 4 Februari en tot nader order het hoofd Bescherming Be volking, de heer H. J. de Vries, belast met de dagelijkse leiding en coördinatie van alle diensten betreffende de hulpverlening aan de rampgebieden. Het bureau van de heer De Vries is ge vestigd op het Stadhuis en aldaar door lopend telefonisch bereikbaar. Ook bij onze walvisvaarders in de Zui delijke IJszee heeft de nationale ramp een diepe indruk gemaakt. Op de „Willem Barendsz" en de vangstschepen is een geldinzameling gehouden, waarbij het ge zamenlijke personeel een bedrag van 14.385 bijeen heeft gebracht. Hoewel vele stadgenoten spreken van Houtplein was dit tot dezer dagen niet de juiste benaming van dit gedeelte van de stad. Plein was de officiële naam en dat blijkt ook uit de naambordjes. Bij het college van B. en W. zijn van verschillende zijden verzoeken binnenge komen, om de naam Plein te veranderen in Houtplein. Het college is van mening, dat het inderdaad gewenst kan worden geacht, dat de naam van het plein, met het oog op de ligging in de onmiddellijke om geving van de Haarlemmerhout, wordt ge wijzigd. Daar bovendien de naam Hout plein reeds veelal gebruikt wordt, hebben B. en W. besloten de naam Plein te wijzi gen in Houtplein. Nieuwe namen van straten B. en W. hebben besloten in de omge ving van de Vondelweg aan nieuwe stra ten en wegen de volgende namen te ge ven: Delftplein, Vondelweg, Roemer Vis- scherspad, Roemer Visscherstraat, Geuse- vespersstraat, Tesselschadestraat, Granida- straat (naam ontleend aan Herdersspel van P. C. Hooft), Tesselschadepad, Rovius- straat (ontleend aan naam van een dich ter, die van 1586 tot 1658 leefde). In Haarlem-Oost zullen aan nieuwe straten de volgende namen worden gege ven: Lodewijk Mulderstraat (letterkundige 18221907), J. Craandijkstraat (historicus 18341912), Oltmanstraat ("letterkundige 18061854), Geertruida Carelsenstraat (journaliste 18431938), Willem Pijper straat (componist 18941947), Henriëtte Bosmanstraat (pianiste en componiste 18951952). Doorgetrokken worden de Dr. Schaepmanstraat, het Van Zeggelen- plein, het Van Zeggelenpad, de Richard Holkade en de Julius Röntgenstraat. Er is van vrij veel zijden critiek geoefend op de organisatie van de hulpver lening. Of liever gezegd over het gebrek aan organisatie daarbij. Er zün ge vallen genoemd waarin bureaucratie, militaire orders en tegenorders, soms zelfs laksheid de chaos nog vergroot hebben. Deze gevallen zijn er inderdaad geweest. Zij zijn voor zo ver het persoonlijke onbekwaamheid, disciplinaire vrees of dienstverzuim betreft, echter incidenteel. Zij verzinken hoe ernstig zij ook zijn in het niet bij de prestaties van tienduizenden van hoog tot laag, die méér hebben gedaan dan menselijk voor mogelijk mag worden gehouden. Dat er zich bij de organisatie van de hulp chaotische toestanden hebben voor gedaan, valt niet te ontkennen, al is zij nu op toeren gekomen. Maar zij die critiseren mogen bedenken, dat deze nationale ramp niet een maand tevoren is aangekondigd. De eerste reden voor deze chaos was het gelijktijdig verbroken raken van vrijwel alle communicatie-middelen. De tweede de enorme omvang van de ramp. De derde de zich voortdurend wijzigende toestand. Zelfs bij de plaatselijke hulp werd men hierdoor voortdurend op een dwaalspoor gebracht. Men wist wat er gebeurde voorzover men het met eigen ogen kon zien. Meer niet. Mondeling overgebrachte berichten bleken al op korte afstand onbe trouwbaar te worden, laat staan, wanneer zij bij de centrale organisaties terecht kwamen. Zo heeft men duizend sprongen in het duister moeten maken, duizend keer moeten gokken. Zo heeft men duizend fouten gemaakt. Fouten van doodver moeide, in de war gebrachte, zenuwachtige mensen, die op onbetrouwbare berichten af moesten gaan. Verklaarbare fouten. Zij die in hun critiek over „koele koppen" spreken en over „schandalen" zou men maar eens op deze plaatsen moeten zetten. Maar dan met een mannetje ernaast om hen te ver vangen, wanneer hun onvermogen tot begrijpen, hun zucht tot dramatische overdrijving en de nervositeit, die zij nu aan den dag leggen, hen parten zouden gaan spelen. Natuurlijk heeft iedereen uit deze ramp geleerd. En wanneer zij voorbij zal zijn, zal rustige koele overweging moeten leiden tot het analyseren van de thans gemaakte fouten, zodat ze een volgende maal voorkomen kunnen worden. Dan is er tijd en gelegenheid om met critische blik het geheel te overzien. Maar de heethoofdige critiek van thans zou de redders kunnen demoraliseren en het vertrouwen en de offervaardigheid van het Nederlandse volk kunnen onder mijnen. Dat zou ernstiger zijn dan de fouten, die tot nu toe gemaakt zijn. 1 Het Franse s.s. Carthage trekt veel belangstelling op het strand van Scheveningen. De opvarenden wachten rustig af, wanneer hun schip vlot zal komen. Zij zijn niet alleen met hun eigen lot begaan. Dat blijkt wel uit het feit, dat zij gisteren een geld inzameling hebben gehouden voor de slachtoffers in de overstroomde gebieden. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de Oorlogsbegro ting in de Eerste Kamer hebben mr. Wen- delaar (VVD), de heer D e D r e u (P. v. d. A.) en m r. A 1 g r a (A.R.) hulde ge bracht aan de militairen die hulp verlenen in de getroffen gebieden. Mr. Algra wilde weten of zich inderdaad kleine groepjes aanvankelijk aan deze taak hadden ont trokken. Wordt de voorbereiding der ver dediging wel gedragen door het besef, dat als er weer een oorlog zou komen, vooral het stelsel van een strategische overval toe gepast zou worden, vroeg de heer Algra. Er moet volgens hem een aantal onder delen steeds onmiddellijk paraat zijn. Voorts is deugdelijke bewaking van vlieg velden en dergelijke nodig. Het besef van de noodzaak van voortdurende waakzaam heid leeft zijns inziens het sterkst bij de Nationale Reserve. Mr. Wendelaar probeerde een nadere verklaring van minister Staf uit te lokken over de Dinsdagavond reeds door jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (KVP) en de heer De Dreu (P. v. d. A.) aangeroerde kwestie van het Humanistisch Thuisfront. M r. I n 't V e 1 d (P. v. d. A.) achtte het compromis, dat voor bezoek van de bezin ningsbijeenkomsten de minderjarigen toe stemming van ouders of voogden moeten hebben en dat militairen uit kerkelijke milieu's er niet aan mogen deelnemen maar alleen zij, die uitdrukkelijk verklaren posi tieve humanisten te zijn, wel een aan vaardbare grondslag. Ook minister Staf sprak woorden van waardering voor de door de militairen in deze dagen verleende hulp, waarna hij een en ander omtrent de organisatie daar van meedeelde. Tegen de enkelen, die hun plicht hebben verzaakt, zal men strafmaat regelen nemen. Hulde bracht de minister aan de door onze bondgenoten verleende bijstand. De herhalingsoefeningen voor de 44ste gevechtsgroep, die op 1 Maart zouden beginnen, zullen niet doorgaan aange zien verschillende kazernementen voor geëvacueerden ter beschikking zijn gesteld. De minister zei voorts dat er grond be staat voor het vertrouwen, dat wij er in zullen slagen een redelijke defensie op te bouwen. Bij de kazernebouw betracht men de uiterste zuinigheid, zei de bewindsman tot mr. Wendelaar en mr. Ruys de Beeren brouck. Naar aanleiding van een vraag van de heer De Dreu over de verdedigingslinie, merkte ir. Staf op, dat natuurlijk bescher ming van ons eigen grondgebied mede met het oog op Engelands positie van groot be lang is. De vaste wil bestaat om geheel West-Europa te verdedigen. Of dit moge lijk zal zijn hangt zowel van de strategie van de tegenstander als van onze eigen mogelijkheden af. Voor de noodzakelijke paraatheid wordt meer en meer zorg gedragen. Voor het her stel van de door de jongste watersnood veroorzaakte schade zal de regering grote bedragen bij de volksvertegenwoordiging aanvragen, die niet afhankelijk gesteld zullen worden van de verdedigingsuitgaven. De diensttijd, thans 20 maanden, zal men niet kunnen bekorten, onder meer wegens de eisen door de paraatheid gesteld. In het nieuwe legerplan zal men sterkere divisies krijgen dan in het oude plan. Men zal daarbij meer aandacht besteden aan de ge vechtskracht van het geheel. Minister Staf zei voorts dat er ten aan zien van de kwestie over het Humanistisch Thuisfront op zeer overdreven wijze is ge agiteerd. Per jaar worden er twaalf samen komsten gehouden, elk door 30 man bijge woond. Dit thuisfront kan in het belang van de militairen nuttig werkzaam zijn, al kan noch mag men het met de kerkgenoot schappen gelijkstellen. Het niet verlenen van medewerking is een zaak van alge meen regeringsbeleid. Na re- en dupliek werden de begrotingen van Oorlog en van Marine zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, met aanteke ning van het tegen der Communisten. Ten behoeve van de getroffenen zal de P.T.T. binnenkort een speciale Waters nood-postzegel uitgeven in de frankeer- waarde van 10 cent met een toeslag even eens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. De uitgave der Vereniging ter Bevorde ring van de Belangen des Boekhandels, „Watersnood 1953" gaat door. Men kan zich nu reeds op het binnen 14 dagen in de handel komende boek laten inschrijven bij elke boekhandelaar. Van de eerste oplage wordt een bate van ca. 175.000 voor het Rampenfonds verwacht. De P.T.T. verzoekt alle geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële licha men en bijvoorbeeld aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hier voor gebruik maken van de bekende kaar ten voor adreswijziging, die aan alle post kantoren verkrijgbaar zijn. De correspon dentie voor geëvacueerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden teruggezonden. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen richtlijnen gegeven voor de registratie van geëva cueerden. Bewogen relaas van een oud- Haarlemmer die de ramp overleefde Een van de gelukkigen die de ramp overleefden is een jonge ex-Haarlemmer, die 11/2 paar geleden als onderwijzer naar Stellendam ging en het daar met zijn vrouw, zijn baby en een dochtertje van twee jaar best naar zijn zin had. Hij had er een leuke klas en een gezellig huisje aan de zeekust, vlak achter de slaperdijk, 's Zomers wipte je daar maar even over heen voor een zonnebad of een duik in de golven Diezelfde slaperdijk was het die Zondag nacht om vier uur bezweek. Seconden later stortte een muur van zeewater zich op het onderwijzershuis, verbrijzende met een geweldige klap deuren, vensters en ko zijnen en steeg vervolgens met angstwek kende snelheid naar de bovenverdieping waar de slaapkamers lagen. In allerijl heeft de onderwijzer toen de linnenkast uit elkaar geslagen en daarvan een vloer tje geïmproviseerd op de zolderbalken. Op dat wankele stukje „vastigheid" heeft het gezin toen in nachtgewaad de lange vrese lijke nacht doorgebracht, terwijl beneden hen het water al hoger wies. Toen het licht werd heeft de onderwijzer met raam- spanjoletten een gat gemaakt naar de na burige zolder, waar ook vier mensen zaten in nog onhoudbaarder situatie omdat daar een stuk buitenmuur was weggeslagen. Na uren van zwoegen was het gat in de tus senmuur eindelijk groot genoeg om de buren door te laten en gelukkig bleken die een een ronddrijvend steelpannetje met een restje melk gered te hebben, zo dat de onderwijzersbaby wat te drinken kon krijgen. Een leeg aspirinebuisje, met de hand verwarmd, fungeerde daarbij als zuigfles, maar voor het huilende oudere dochtertje schoot er geen druppel over. Stel u voor, acht mensen in doodsangst, urenlang bijeengehurkt, hongerig en ver kleumd op een vlierinkje van enkele vier kante meters. Heel de lange Zondag duur de hun isolement, terwijl de mannen om beurten op uitkijk stonden bij het kleine dakvenster. Zij zagen er naburige wonin gen als kaartenhuizen ineenstorten en langsdrijvende lijken, van vee en van mensen van mensen die zij gekend had den, van leerlingen uit de klas van de on derwijzer. Tegen laag tij was een jongen uit de buurt hulp gaan halen, wadend en wanke lend door het kolkende water, en om zes uur in de avond waren zij eindelijk door een roeivlet van de reddingsbrigade uit hun benarde positie verlost. Wat zij op die tocht in een overvolle boot, die telkens te pletter dreigde te slaan tegen muurresten en verdronken obstakels, doormaakten, is met geen pen te beschrijven. Ook over de volgende nacht, die zij met 180 lotgenoten doorbrachten in het Stellendamse dokters huis, in een toestand van halve hysterie, wil de onderwijzer het maar liever niet hebben. Maar geestdriftig wijdt hij uit over de ontvangst, na hun definitieve red ding, in Hellevoetsluis, in Brielle en nu ook in Haarlem, waar hij Dinsdag met vrouw en kinderen in de ouderlijke woning terug keerde. De tranen schieten hem in zijn ogen als hij spreekt over de hartelijkheid en de hulpvaardigheid die de vluchtelingen overal ondervonden hebben. „Dat was bal sem voor onze zenuwen het maakte dat je je weer mens voelde en dat zullen wij nooit vergeten." ADVERTENTIE CONCERTGEBOUW - ZATERDAG 7 FEBRUARI - 8 UUR EXTRA CONCERT ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS Progr.: Symphonie g moll en Pianoconcert c moll - Mozart Pianoconcert no. 1 Tschaikowsky Entree: 2.—, 3.—, 4.—, alles inbegrepen. Kaartverkoop van heden af bij Concertbureau Alphenaar Bezoekt dit concert, opdat een zo groot mogelijk bedrag aan het NATIONAAL RAMPENFONDS kan worden afgedragen. Hr. Ms. Boeroe, op thuisreis uit Nieuw Guinea, wordt Vrijdag 6 Februari om 11 uur in de haven van Nieuwediep verwacht. Ontelbare bossen vlas drijven rond het woonhuis van de molenaar te 's Gravendeel. Het plaatsje, dat het middelpunt is van de vlasindustrie, zag zijn oogst geheel verloren gaan. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft in de Woensdag gehouden vergade ring meegedeeld, dat het punt „verhogen van het crediet ten behoeve van het aan brengen van een feestverlichting geduren de de Flora" van de agenda werd afge,- voerd. B. en W. meenden dat het pijnlijk is, nu er een ramp in ons land is gebeurd en de raadsvergadering begonnen is met een herdenking van de slachtoffers, een be spreking te houden, waarbij de gedachten te zeer een feestelijke sfeer oproepen. Wel kwam aan de orde het voorstel van B. en W. een verordening op de winkel sluiting gedurende de tentoonstelling 1953 vast te stellen. De heer Janssen (Arbeid) deelde mee vernomen te hebben, dat het besluit van de Heemsteedse gemeenteraad over de openstelling van winkels, dat verder gaat dan het voorstel van B. en W., nog niet is goedgekeurd door de Kroon, omdat Haar lem nog geen besluit heeft genomen. De staatssecretaris voor middenstandsaange legenheden heeft hem verteld, dat hij het besluit van Heemstede in overeenstemming wil brengen met het Haarlemse besluit. Spreker vroeg cijfers te verzamelen over het verkeer en de omzetten tijdens de Flora, om daarmee rekening te houden, als weer besloten moet worden ontheffing te verlenen van de winkelsluitingsbepalingen. Met het voorstel kon hij zich wel vereni gen. De heer De Landmeter (C.H.) gaf in overweging ontheffing te verlenen voor de gehele gemeente en dus niet voor enkele rayons, zoals voorgesteld is. De heer Spek (A R.) sprak er zijn vreugde over uit, dat voorgesteld wordt de winkels op Zondags gesloten te houden. Er is op brede basis overleg gepleegd, het geen hij waardeerde. Het voorstel zal spre ker steunen. De heer Mol (Comm.) vroeg aandacht voor de winkelstand buiten het centrum, die veel te betekenen heeft. Ook in andere delen der gemeente, dan behalve in het centrum moeten de winkels open kunnen blijven, meende hij. Mevrouw mr. Scheltema (WD) wil- de geen rayon-indeling hebben, zoals voor gesteld is; zij vindt het plan van B. en W. niet juist. De heer Van der Veldt (KVP) kon zich met het voorstel verenigen en de heer Ottolini (KVP) gaf in overweging geen rayon-indeling te maken. Wethouder H a p p (Arbeid) verdedigde het voorstel van B. en W. Zij, die zich grote offers getroosten, ddenen een streepje voor te hebben. Andere winkeliers zullen ongetwijfeld ook voordelen genieten tij dens de Flora, omdat het overdag druk zal wordien. Er wordt een groter verkoop verwacht. Spreker deelde mee, dat ter elfder ure verzoeken zijn binnen gekomen om de winkels ook op Zondag geopend te houden B. en W. zijn van me ning, dat de winkeliers een dag in de week rust moeten genieten. De heer Jansen antwoordde spreker, dat er plan nen zijn cijfers te verzamelen en dat hem niets bekend is over de al of niet goedkeu ring van het Heemsteedse raadsbesluit. De heer Wensing stelde voor de win kels in de gehele gemeente open te stellen. Dit voorstel werd met 2216 stemmen aangenomen. Verder verenigde de raad zich met het overige deel van het voorstel van B' en W" Rioleringswerken Op voorstel van B. en W. heeft de ge meenteraad besloten hun te machtigen tot uitvoering van de volgende werken credie- ten beschikbaar te stellen: vernieuwing riolering Kleverparkweg- Breder odestr a at (f200.000); het leggen van een verzameiriool in de Van Nesstraat-Middenweg-Spaarnhoven- straat (f290 000); het leggen van een verzamelriool in de Marnixstraat - Zaanenlaan - Zaanenstraat (f480.000). Aanvaard zal worden een financiële bij drage van 50 in de totale werkelijke kosten van uitvoering. Het Orchestre National uit Parijs, dat op Woensdag 18 Februari in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag optreedt, heeft eigener beweging aangeboden de salarisen van de orkestleden voor dit concert (ten bedrage van ongeveer f2500) ten bate van het Nationaal Rampenfonds af te staan. Ook de gehele opbrengst van het concert, daarin begrepen de bijdrage van de K.R.O. voor te maken opnamen, is voor dit doel bestemd. Bovendien zal in de pauze op Amerikaanse wijze bij opbod een ter beschikking gesteld schil derij van een Franse meester worden verkocht. De atlantische conferentie die door de Nederlandse Raad der Europese Beweging en de Vereniging voor Internationale Rechts- oiilc. op «Vrijdag en Zaterdag zou worden gehouden in de Ridderzaal te 's Gravenhage, is uitgesteld. Tijdens een concert van het Residentie- Orkest in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag is Dinsdag overleden dr. A. Loudon, secretaris-gene raal van het Permanente Hof van Arbi trage en voorzitter van het Residentie- Orkest. Voor het begin van het concert had dr. Loudon de bezoekers opgeroepen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort voor de pauze werd hij in zijn loge onwel Enige tijd later overleed hij in de bestuurskamer. Hij is zestig jaar oud ge worden. Het concert werd afgebroken. Dr. A. Loudon promoveerde in 1927 op het proefschrift „Verdeling van bevoegd heden in enkele middelpuntzoekende samengestelde rechtsgemeenschappen". In 1920 werd hij attaché bij het Nederlandse gezantschap te Londen, in 1922 tweede ge zantschapssecretaris te Buenos-Aires en later te Washington. In 1926 werd hij be noemd tot eerste gezantschapssecretaris te Madrid, in 1932 gezantschapsraad en zaak gelastigde aldaar. In 1934 volgde zijn be noeming tot gezant te Bern en vertegen woordiger van Nederland bij de Volken bond. In 1938 werd hij gezant te Washing ton. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambassadeur in de Amerikaanse hoofd stad. Na zijn terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raad van State. Zondag 8 Februari organiseert de motor club „Haarlem" een watersnoodrit ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De start is om half twee bij restaurant „Die Raeckse" aan de Raaks in Haarlem. Lengte der rit be draagt 80 km. Gemiddelde snelheden zijn: motoren tot 200 cc- 36 kip. per uur, motoren boven 200 cc. en auto's 40 km. per uuc.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7