Volgende week schaakséances Escapade Kort en bondig J Hulpactie Haarlemmers Santpoort Haarlemmermeer Collecte bracht f175.000 op Kort verhaal door Bram Brekema Adres van ontslagen burgemeester terzijde gelegd Zilveren jubileum ds. G. J. Waardenburg VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 De moord aan de Har men jansweg Slippende auto op bus Schilders verkopen werk in pauze van concert opZaterdagavond Grote opbrengst van collecte in Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem Het bestuur van de Haarlemse Schaak kring heeft in samenwerking met alle bij die kring aangesloten verenigingen, een aantal simultaanséances georganiseerd, die van 9 tot en met 13 Februari gehouden zullen worden. Een ieder kan aan deze wedstrijden deelnemen, ongeacht de leef tijd en ongeacht het feit, of men al of niet bij een schaakclub is aangesloten. Het totaal aan inleggelden komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Het programma luidt: Maandagavond: séance in het clublokaal van de schaakclubs: „Kennemerland" en ,,'t Schouwtje", cantine Christelijk Ly ceum, ingang van Merlestraat bij Schouw- tjesbrug, Haarlem. Dinsdagavond: séance in het clublokaal van de Heemsteedse Schaakclub, Hotel Boekenrode", Zandvoortselaan, bij halte Heemstede-Aerdenhout. Hier zullen de Heemsteedse Schaakclub en de schaakclub „Het Oude Slot" als gastheren fungeren. Woensdagavond: séance in het club lokaal van de Schaakver.: „Het Oosten", Restaurant Munninks, Grote Markt 10, Haarlem; tevens te Bloemendaal in het clublokaal van de Bloemendaalse Schaak club, Jeugdhuis, Donkere Laan. Donderdagavond: séance in het club lokaal van de Schaakver. „Haarlem", ge bouw ..Zang en Vriendschap", Jansstraat 74, Haarlem. Hier wordt assistentie ver leend door de Spoorweg Schaak Club „Haarlem"; tevens: séance in het club lokaal van de R.K. Schaakclub „H.W.P.", gebouw „Cultura", Jansstraat 83, Haarlem; en: séance in het clublokaal van de Schaakclub „Rolland", gebouw „Irene", Elswoutlaan 1, Overveen. Vrijdagavond in het clublokaal van H.S.G., gebouw Christelijk Militair Tehuis, Jansweg 34, Haarlem. Ter bevordering van een goede organi satie is het gewenst dat men zich tevoren voor deelname aanmeldt bij de secretaris van de Schaakkring: Parklaan 5, Haarlem (telefoon van 9-18 uur no. 12987; 's avonds no. 11762). De séances zullen verzorgd worden door een aantal sterke Haarlemse hoofdklasse schakers, die spontaan hun medewerking toezegden. De wedstrijden beginnen steeds om acht uur. Voor het Rampenfonds De arbeiders van de suikerfabriek „Holland" te Halfweg hebben een dagloon afgestaan voor het Rampenfonds, hetgeen neerkomt op een bedrag van 16.000. Directie en personeel van de N.V. Haarlemse Machinefabriek voorheen ge broeders Figee hebben niet 20.000 ge schonken aan het Rampenfonds, zoals gis teren gemeld is, maar een bedrag van 25.000. Reeds Maandagochtend vroeg werd op verzoek van het personeel van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. beslo ten de gehele Zaterdagmiddag over te wer ken ten bate van het Nationale Rampen fonds. Naarmate meer berichten bekend werden over de omvang van de ramp, werd boven dien nog spontaan een halve dag loon afge staan. Tezamen met een aanzienlijke bij drage van de directie kon in totaal een bedrag van 20.000 ter beschikking wor den gesteld van het fonds. Humanitas Voor de "hulpverlening ten behoeve der geteisterde gebieden meldden zich sommige leden en ook andere personen bij het be stuur van de Vereniging voor Maatschap pelijk Werk op Humanistische grondslag „Humanitas" aan om hulp van diverse aard te bieden. Daar de leiding van deze hulp in handen is van de overheid en van in stanties als het Rode Kruis, het U.V.V. en dergelijke, verzoekt men ons te willen mee delen, dat „Humanitas" zijn leden en sym- pathiserenden aanraadt in deze individueel te handelen en zich aan te melden bij die instanties, welke de leiding hebben van de soort hulp, welke zij bieden willen. Het bestuur heeft het gemeentebestuur aangeboden bemiddeling te verlenen bij het onderbrengen van kinderen in pleeggezin nen. Deze gezinnen kunnen zich opgeven bij de Maatschappelijke Werkster van „Hu manitas" in Haarlem: mevrouw J. Wijne- kus-Wiebenga, Hoge Duin en Daalseweg 28, Bloemendaal, telefoon 25786. Collecten in kerken De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Haarlem verzoekt ons mede te delen, dat Zondag in alle Gereformeerde kerken van Haarlem, inplaats van de ge wone collecten, slechts één collecte zal wor den gehouden en wel ten bate van de door de ramp getroffen gebieden, zulks overeen komstig de bedoeling van de Regerings mededeling van Donderdag. In de dienst van de Remonstrants Ge reformeerde kerk zal Zondag de collecte bestemd zijn voor de slachtoffers. Bijdrage gemeentepersoneel De suggestie van de burgemeester van Haarlem betreffende het afstaan van één dag loon door het gemeentepersoneel van Haarlem is een groot succes geworden. Het totale bedrag, dat door het gemeenteperso neel van Haarlem voor dit doel werd afge staan beloopt een som van bijna 22.000. In dit totaal is bijgedragen door: de amb tenaren van het stadhuis 2000; de politie 5600; het Energiebedrijf 4000; de In- cassodienst 1000; het St. Elisabeth's of Grote Gasthuis 3000. Heemsteedse melkhandelaren droegen 1000 bij Om technische redenen kunnen de Heem steedse melkhandelaren de volgende week niet deelnemen aan de zegelactie van de Heemsteedse winkelstand ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Zij hebben een bedrag van 1000 bijeen gebracht, waar door zij toch in de gelegenheid zijn een steentje bij te dragen. Collecte in Heemstede De opbrengst van alle collecten (dus ook die welke gewoonlijk voor diaconie en kerkeraad worden gehouden) in de Her vormde Kerken van Heemstede, zijn Zon dag bestemd voor het Nationaal Rampen fonds. Religieuze Kring Ook de Religieuze Kring te Aerdenhout zal Zondag, zowel wat de gang van de dienst betreft, als het bestemmen van de opbrengst der tijdens de dienst te houden collecte, de gedragslijn van alle kerkge nootschappen in den lande volgen. Het gerechtshof te Amsterdam zal op Dinsdag 24 Februari behandelen de zaak tegen de slagersknecht J. H., die op 4 De cember door de Haarlemse rechtbank ver oordeeld is tot een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van preventieve hechtenis, verdacht dat hij op of omstreeks 23 Juni opzettelijk en met voorbedachte rade zijn aanstaande schoonvader J. E. M. D., gewoond hebbend aan de Harmenjans- weg te Haarlem, van het leven heeft be roofd door deze gewelddadig met een hamer op of tegen het hoofd te slaan, zodat de dood daarop volgde. Daarna zullen de vroegere echtgenote van het slachtoffer en een dochter terecht staan; aan dezen is medeplichtigheid ten laste gelegd en zij zijn veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. De vierde verdachte in de zaak is niet in hoger beroep gegaan. Hij berust in het vonnis, waarbij hij veroordeeld is tot een gevangenisstraf van acht maanden. GEDENKDIENSTEN IN IIET LEGER DES HEILS. A.s. Zondag wordt in het Leger des Heils een „Dag van ernst, bezinning en offer" gehouden. Daartoe zullen twee bijzondere openbare samenkomsten worden gehouden in de legerzaal, Schagchelstraat 26, 's mor gens 10 uur en 's avonds 8 uur. Vanmorgen omstreeks kwart voor elf moest de bestuurder van een personen auto voor een geparkeerde bakfiets afrem men, omdat tegelijkertijd een bus van de N.Z.H. uit de richting Driehuis naderde. Op het versmalde deel van de Hagelinger- weg slipte de auto door, zodat er een hevige botsing ontstond. De voorzijde van de auto werd geheel in- elkaar gedrukt, de bus liep eveneens schade aan de voorkant op. De bestuurder van de personenauto raakte beklemd tussen stuurwiel en voor bank, maar kon door de politie-auto naar huis worden gebracht. UITGESTELD De lezing van de heer C. J. M. van der Hidde die Vrijdagavond om 8 uur zou plaats vinden in het Jeugdhuis te Sant poort gaat niet door. In Haarlemmermeer wordt het inzame- lings- en verzendingswerk met kracht voortgezet. De resultaten van de grootscheepse actie die Woensdag is gehouden en gisteren be kend waren zijn groter dan men ver wachtte. Een bedrag van 175.000 gulden werd gecollecteerd, terwijl in Halfweg en Zwanenburg, waar nog geen inzameling werd gehouden, bijna dertig ton goederen werd opgehaald. Hier waren al grote schenkingen gedaan door verschillende bedrijven en voegde de Cirkel nog voor 6000 gulden aan goede ren toe. Het personeel van dit bedrijf zal het met overwerk verdiende salaris be schikbaar stellen voor de getroffenen in Zuid-West Nederland. In Halfweg werd f 18.000 en in Zwanen burg f 14.800 opgehaald. Intussen heeft het Rode Kruis, afdeling Haarlemmermeer, sinds Zondag al meer dan 100 ton goederen verzonden. Zij heeft nog ettelijke tonnen liggen in het centraal depót te Hoofddorp. Men gaat, nu de acties langzamerhand in geordender banen kun nen worden geleid en men de handen dus meer vrij krijgt, in Haarlemmermeer be ginnen met de Rode Kruis Inlichtingen dienst. Reeds kon men velen over de toe stand van hun familieleden in de verdron ken gebieden inlichten. Ook voor de evacués die bij familie in Haarlemmermeer aankomen en dikwijls bijna zonder kleding zijn, kan men gaan v/erken. Daartoe houdt men zoveel goede ren in Hoofddorp opgeslagen dat men de ruim 2000 evacués daarmee kan helpen. De landbouwers in Haarlemmermeer die eerst besloten hadden allen tien gulden per bunder aan het Rampenfonds te schenken, overwegen nu, in verband met de bijna da gelijks groter wordende schade in Zeeland, Zuidholland en Noord-Brabant, dit be drag op te voeren tot vijfentwintig gulden. Het personeel van de firma Spaans te Hoofddorp heeft een bedrag van 800 gul den gestort bij de Rode Kruisafdeling te Hoofddorp met het verzoek dit te willen overmaken aan het Rampenfonds. flfsluiHno v.d zeegaten insludle (AjjHH Mogelijke landaanwinning Jr NieuwerkerkO /KRIMPENERv WAARD jr ALBLASSER- WAARD Rotterdam^* JJnmpén Giessendam' H.LAmbacwV o US ELM0NDE ^^-^Wedrefhr LAND VAN SpijkenisseoWDordrechffti.TE NA if I- nHntci rimmelen ^BELGIË Zepuws-^ViaanderfM |M|,Overstroom- ^rrrrr\ Mfde gebieden Door de verschrikkelijke gevolgen, die de springvloed voor het Noordelijkste Zeeuwse en het Zuidelijkste Zuidhollandse eiland heeft gehad, is de publieke aandacht opnieuw gevestigd op een reeds bestaand plan om de zeegaten behalve de Wester- schelde af te dijken. Hoewel thans een afsluiting van het Haringvliet wordt bestudeerd, is in de verste verte nog niet te zeggen of en wanneer een dergelijke gigantische onderneming zou kunnen worden gerealiseerd. Naar de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat gisteren mededeelde, zouden hierbij de drie op het bijgaande kaartje aangeduide gaten tegelijkertijd moeten gedicht omdat anders zeer ongewenste stromingen zouden gaan optreden. De watersnood in Engeland. In een klasselokaal worden evacués verzorgd door Rode-Kruis-zusters. Een baby krijgt de fles, een oude vrouw wordt in bed geholpen. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, geeft de H.O.V. op de door het uitstellen van „De Roverssymphonie" vrijgekomen Zaterdagavond 7 Februari een extra-con cert in het Gemeentelijk Concertgebouw, waaraan belangeloos medewerking wordt verleend door Stevan Bergmann, die pia noconcerten van Mozart en Tsjaikofski vertolkt. De zaal is voor deze door Toon Verhey te leiden uitvoering gratis ter be schikking gesteld en alle baten zullen aan het Nationaal Rampenfonds worden afge dragen. Nader vernemen wij thans dat mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, zich bereid heeft verklaard een inleidend woord te spreken. Mede dank zij het initiatief van enige schilders krijgt deze avond het karakter van een grote stedelijke kunstmanifestatie ten behoeve van de geteisterde gebieden. In de foyer wordt namelijk een tentoon stelling van werken van leden van het ge nootschap „Kunst zij ons doel" en van „de Groep" ingericht, met de bedoeling in de pauze zoveel mogelijk grafiek en tekenin gen tegen lage prijzen als bijdrage tot de financiering van de hulpverlening te ver kopen. Deze verkopingen zullen door de heren H. P. Baard, Otto B. de Kat en dr. A. Melchior worden geleid. Zoveel moge- ■lijk zullen de beeldende kunstenaars, die voor dit doel hun werk exposeren en ten dele hebben afgestaan, hierbij zelf aan wezig zijn. Een gelukkige bijkomstigheid is de vriendschappelijke en eensgezinde samen werking van „Kunst zij ons doel" en de groep der daarvan afgescheidenen. Aan de tentoonstelling wordt ook door enkele niet-georganiseerden deelgenomen. Daar de inrichting door de korte tijd van voor bereiding nogal a l'improviste moet ge schieden, kunnen nog geen namen van in zenders worden genoemd, maar het staat wel vast dat zo goed als alle vooraan staande Haarlemse schilders vertegenwoor digd zullen zijn. De straat- en lijstencolleete, die Woensdag ten bate van de slachtoffers van de waters nood werd gehouden, heeft in Heemstede een bedrag van 46.350.opgeleverd. Dit komt neer op een bedrag van ongeveer twee gulden per inwoner. Bij dit bedrag is echter nog niet het geld, dat voor het Rampenfonds via de giro binnenkomt, gerekend, zodat de totale som naar alle waarschijnlijkheid nog aanmerkelijk hoger zal liggen. De leerlingen van de Bronsteeschool ston den spontaan hun zakgeld af en bereikten een bedrag van 212.11. Een dagmeisje stelde haar gehele weekloon 12.50) voor het goede doel beschikbaar. De patiënten van Meer en Bos bielden een onderlinge collecte, die 1180.98 opleverde. „Ik ga liever niet naar de Brusselse tentoonstelling", zei meneer Lap zwakjes. „Zie je, lieve, het is erg vermoeiend en je weet dat ik last van mijn likdoorns heb. Nee. werkelijk, ik geloof niet dat we...." Mevrouw Lap zette haar theekopje met een harde klap op het schoteltje, zodat mevrouw Kneppel de schrik om het hart sloeg want het was haar theekopje. De heer en mevrouw Lap waren bij haar op visite en het gesprek was gekomen op de mogelijkheid, dat het echtpaar Lap en het echtpaar Kneppel gezamenlijk een bus tochtje naar Brussel zouden maken, om de grote internationale tentoonstelling met een bezoek te vereren. Zo gezellig, weet je wel, met z'n viertjes, 's Morgens vroeg weg en 's avonds laat thuis, en de hele dag een heleboel zien. 'n Mens moet er eens uit. En de vrouwen voelden er héél veel voor. Er was daar in Brussel een réüze modeshow- aan-de-lopende-band en je kon er allerlei huishoudelijke snufjes zien en er waren paviljoens met de nieuwste meubelen en zo nou, ze zouden héüs ogen te kort komen. „Je gunt me dat pleziertje niet", zei me vrouw Lap giftig. „Likdoorns zeg je? Had je die Zondag niet, toen je twee uur hebt moeten staan met een uitgerekte hals om naar dat onnozele voetballen te kijken? Meneer Kneppel hóór je niet over lik doorns. Die weet wat zijn vrouw toekomt. Niet, meneer Kneppel?" „Zeker, zeker, mevrouwtje. Laten we het maar doen. Kom, Lap, niet zo somber! Ge zellig uit met z'n viertjes. Thuiszitten is ook niet alles!" De heer Lap bromde wat over de huise lijke haard en over een klokje, dat nergens zo tikt als thuis en over Oost West, maar er viel verder niet veel te zeggen bij zulke tegenstanders. En de afspraak werd ge maakt. „Ik snap jou niet", zei Lap in de trein tegen Kneppel, toen ze de volgende morgen samen naar hun werk reden. „Hoe kan je nou zo enthousiast zijn over dat Brussel. Uren sjouwen langs stands met dit en stands met dat, en die vrouwen maar glu ren en kijken en voelen en vragen, en kópen misschien ook nog. Ik ben best voor een dagje uit in Brussel, maar dan zonder tentoonstelling en zonder „Juist", glunderde Kneppel. „Zonder vrouwen, bedoel je. Nou, moet je luisteren. Je kan in de drukte daar de vrouwen toch kwijtraken? En niet meer terugvinden voor 's avonds bij de bus? Dat is toch mogelijk, menselijkerwijs gesproken? Ze amuseren zich beat met haar tweeën. En wij ook, reken maar. We piepen 'm zo gauw we de tentoonstelling binnen zijn. Twee spelden in een hooiberg, man, niemand zal ons er kunnen terugvinden. Ze zullen gauw ge noeg ophouden met zoeken en wij zijn vrij man in Brussel, de vrolijkste stad van Europa! Snap je me nou, sufferd?" Lap keek zijn collega bewonderend aan. „Ja, ik snap je", zei hij. „Je bent een comediant. Maar een goeie". De Brusselse tentoonstelling was een .cusachtige bijenkorf, waar het krioelde van de mensen. Duizenden schuifelden in onafzienbare stromen langs de stands, luid sprekers gilden daaroverheen hun muziek uit en explicateurs schreeuwden zich hees om de aandacht voor hun artikel te trek ken. Aan de kassa kocht de heer Kneppel vier entréekaarten, hij gaf er ieder een en Lap kreeg van hem een knipoogje op de koop toe. „Vooruit maar jongens", zei hij, „Naar binnen. Laten we elkaar niet kwijtraken". De heer Lap glunderde. Die Kneppel! Wat een bedrieger! Bij de controle scheurde een man in uni form hun kaarten middendoor. En toen plotseling schoven de vrouwen in een rij die naar links ging, en de mannen sloften naar rechts. Het was gelukt. Er was geen lijmen meer aan, deze breuk zou pas in de avond hersteld kunnen worden. Toen voelden de heren Lap en Kneppel zich op de schouders getikt. Zij keken om en zagen een man in uniform, die hen glim lachend aankeek. „Mag ik uw kaarten even zien?", vroeg hij. De heren gaven hun kaar ten. „En uw namen alstublieft?" De heren gaven hun namen op. Toen werden zij door de geüniformeerde in de arm genomen en meegevoerd naar een podium. Zij klauter den een trapje op onder dwang en stonden toen in het schelle licht van schijnwerpers. En honderd luidsprekers galmden door de zaal, dat „twee Ollanders, mesjeu Kneppel en mesjeu Lap, de vijfduizendste en de vijfduizend-en-eenste bezoekers waren en dat de heren een geschenk zou worden aan geboden". Het publiek dromde samen rond het podium en de heer Lap en de heer Kneppel stonden hulpeloos in het licht, samen een nieuwmodelse stofzuiger vast houdend en luisterend naar de toespraak van de directeur der expositie. En in de eerste rij onder het podium stonden mevrouw Kneppel en mevrouw Lap ruzie te maken over de vraag, wie de stofzuiger zou mogen hebben. De heer L. Grippeling, gewezen burge meester van Hoogland, heeft indertijd in een adres aan de Eerste Kamer verzocht, aandacht te schenken aan het hem zijns inziens aangedane onrecht. De commissie voor de verzoekschriften uit de Kamer deelt thans naar aanleiding van deze zaak mede, dat adressant zich er over beklaag de, dat hij per 1 September 1940 door de toenmalige secretaris-generaal van Bin nenlandse Zaken in naam van de waar nemende „rijkscommissaris" als burgemees ter eervol is ontslagen, zonder dat hij ter zake was gehoord. Het door hem tegen dit ontslag ingestelde beroep leidde niet tot het door adressant gewenste resultaat, om dat de termijn, voor het instellen van dat beroep gesteld, zou zijn overschreden. Ook na de bevrijding bleef het aan adres sant in de bezettingstijd verleende ontslag van kracht, waarin de behandeling tot in hoogste ressort van zijn opnieuw ingesteld beroep tenslotte geen verandering bracht. Hij acht het hem verleende ontslag onrecht matig, daar zijns inziens een benoeming bij K. B. slechts door een ontslag bij gelijk besluit ongedaan kan worden gemaakt. Uit de door de minister van Binnenland se Zaken verstrekte inlichtingen blijkt, dat adressants voorstelling van zaken niet in overeenstemming is met de feiten. Wat adressants optreden als burgemeester betreft, zegt de bewindsman, dat zich reeds lang voor de oorlog zodanige moeilijkheden voordeden met politie- en militaire auto riteiten en met de bevolking, dat de toen malige Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht in 1936 niet tot adres sants herbenoeming als burgemeester kon adviseren. Tenslotte is hij toch herbe noemd ten einde hem nog een kans te ge ven, zijn houding te herzien. Nadat zich in 1938 wederom moeilijkheden hadden voorgedaan, verzocht de Commissaris der Koningin de toenmalige minister van Bin nenlandse Zaken de heer Grippeling naar een andere gemeente over te willen plaat sen. Ook in de Meidagen van 1940 heeft adres sant blijk gegeven, zijn taak als burge meester niet te begrijpen. Op grond van zijn vele tekortkomingen heeft de toen malige secretaris-generaal van Binnen landse Zaken hem eervol ontslag verleend. Krachtens het besluit „tijdelijke voor ziening bestuur provinciën en gemeenten" zou adressant na de bevrijding in zijn func tie moeten zijn hersteld. Daar de toenma lige minister van Binnenlandse Zaken zulks niet verantwoord achtte, heeft hij bepaald, dat adressant voorshands niet als burge meester van Hoogland zou terugkeren. Bij een nadere beschikking van 13 Maart 1946 is deze voorlopige herziening vervangen door een definitieve. Adressant is ten slotte tegen deze laatste beschikking in beroep gegaan bij de cen trale raad van beroep te Utrecht, welke raad bedoelde beschikking nietig verklaar de, doch een nadere voorziening overbodig achtte, daar inmiddels met toepassing van het Zuiveringsbesluit 1945 aan adressant ontslag als burgemeester van Hoogland was verleend. Bij het onderzoek naar diens houding tij dens de bezetting bleek namelijk, dat hij als lid tot de N.S.B. was toegetreden. Adressants beroep bij de Koningin tegen het ontslag krachtens het Zuiveringsbe sluit 1945 werd afgewezen. De commissie concludeert, dat het ontslag aan adressant terecht is geschied. WIENER SYMPHONIKER SPELEN VOOR HET RAMPENFONDS. De Wiener Symphoniker geven op 27 Februari een gala-concert ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Willem van Ot- terlo is uitgenodigd dit concert te komen dirigeren. Cor de Groot zal als solist in Beethovèns derde Pianoconcert optreden. HAARLEM, 5 Februari 1953 GEHUWD: 5 Febr., H. Kinket en M. P. Th. van der Wijden; J. M. Ender en M. P. J. Nix; W. A. A. Geldof en W .M. Boerendans; F. Jansen en C. W. Hogendoorn. BEVALLEN van een zoon: 4 Febr., J. Dijs Bains; M. C. MarchandUitermark; M. C. Pre vostJanssen; L. Diepgrondvan Rijn. BEVAT LEN van een dochter: 3 Febr., Th. C. J. de "Tries—Verheij; A. Kortehoeven Verburg; N. van Hassel—ten Bouwhuijs; A. Leine—Declemy; E. M. van der Heijden Bottelier. OVERLEDEN: 4 Febr., S. van der Pol— Wijnstra, 72 j„ Papentorenvest; M. Beljon— van Stralen, 72 j.. Tugelastraat; A. Loerak kerOlij, 69 j.. Gedempte Voldersgrach'. BINNENLAND In een huis te Raalte is onlangs een ontploffing ontstaan toen petroleum ver mengd met benzine gebruikt werd bij het aanmaken van de kachel. Een vrouw werd hierbij zo ernstig gewond dat zij later over leed. De Zwolse rechtbank heeft nu de petroleumhandelaar H. J. B. uit Raalte ver oordeeld tot f 120 boete. De Haagse rechtbank heeft de gevan genhouding van de Russische journalist Pissarev, die verdacht wordt van spionnage, wederom met 30 dagen verlengd. De gemeenteraad van Utrecht besloot in beginsel tezamen met de gemeenten Amersfoort, Culemburg. Woerden en Zeist, het plan van de technische commissie inzake de gasvoorziening van midden-Nederland te verwezenlijken door de bouw van een regionale gasfabriek aan het Amsterdam Rijnkanaal te Utrecht. Aan burgemeester d' Ailly van Amster dam is de vraag gesteld of het economisch gevolg van de ramp, die ons land heeft ge troffen, tevens inhoudt, dat de bouw van de IJtunnel enige jaren later zal beginnen. Mr. d' Ailly gaf ten antwoord, dat zulks zijns inziens zeker niet het geval zal zijn. De N.V. Hótelexploitatic Terminus te Den Haag heeft het Domhótel te Utrecht aangekocht. Men wil het hotel nog dit jaar moderniseren. Naar aanleiding van het nieuwe reis besluit voor de rijksambtenaren heeft het hoofdbestuur van de Bond van Middelbare en Hogere Technische Ambtenaren (B.T.A.) besloten ernstig te protesteren bij het be stuur van het ambtenarencentrum en te ver zoeken aan deze ongewenste toestand een einde te maken. Kapitein-luitenant ter zee-vlieger J. M. van Olm is met ingang van 16 Februari be last met de functie van commandant van het marinevliegkamp Valkenburg. Hij volgt kapitein-luitenant ter zee-vlieger jhr. P. J. Elias op, die bij de marinestaf wordt ge plaatst. De vocaliste van de Skymasters, Annie de Reuver, heeft alle medewerking met de A.V.R.O. opgezegd. Geëvacueerden kunnen op hun spaar boekjes van de Boerenleenbank f250 per week opnemen bij alle plaatselijke Boeren leenbanken, aangesloten bij een der beide centrales (Utrecht en Eindhoven). De evacués die hun spaarbankboekje kwijt zijn, kunnen door de desbetreffende Boerenleenbank via een bijzondere regeling worden geholpen. HAARLEM EN OMGEVING In verband met de nationale gedenk dag zal het clubgebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" Zon dag gesloten zijn. Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur: de heren H. van den Ende uit Overveen, C. A. J. M. van der Heijden uit Haarlem, B. Hogeweg uit Velsen- Noord en J. Wijmans uit Haarlem. Voor het ingenieursexamen electrotechnisch ingenieur zijn geslaagd: de heren P. Clement uit Haar lem en M. Martin uit Haarlem. Op de Viersprong in Aerdenhout werd gisteren de 39-jarige L. E. G. de L. uit Zand- voort, rijdende op een motor op de Zand voortselaan (voorrangsweg) in de richting Heemstede aangereden door een militaire vrachtauto uit Amsterdam, die van de Boe- kenrodeweg kwam en geen voorrang ver leende. De L. kreeg enkele schaafwonden en verstuikte een enkel. De motor werd licht beschadigd. Ds. G. J. Waaro'enburg, die Donderdag vijf- en-twintig jaar predikant bij de Hervormde gemeente te Haarlem was, had het plan het jubileum in alle stilte te vieren. Toch ont ving hij van vele zijden blijken van belang stelling. In de loop van de dag kreeg hij bezoek van de Haarlemse Hervormde pre dikanten en van afgevaardigden van kerke lijke colleges. In een gesprek met ds. Waardenburg zeide hij, dat zijn gedachten dezer dagen wel bij zonder uitgaan naar Zeeland, waar hij voor hij op 5 Februari 1928 zijn intrede in Haar lem deed, predikant was. Na in Groningen het doctoraal examen theologie afgelegd te hebben, werd hij op 8 Augustus 1920 predi kant te Hansweert (een pas gestichte ge meente van 1100 zielen). In Augustus 1924 vertrok ds. Waardenburg naar Zierikzee en in 1928 naar Haarlem. Wat het werk van ds. Waardenburg in de afgelopen vijfentwintig jaar betreft willen wij herinneren aan de totstandkoming van een nieuw centraal gebouw voor gemeente lijke arbeid in 1934 aan de Gedempte Oude Gracht, aan zijn vele lezingen en cursussen op kerkelijk-godsdienstig, cultureel- en litte rair gebied, aan zijn arbeid op het gebied van het godsdienstonderwijs namens de Her vormde kerken (het IKOR op de openbare scholen) bij het Haarlemse onderwijs, waar bij hij de leiding had, zijn arbeid voor de kinderkerk, aan zijn voorzitterschap tot voor kort van de Centrale commissie voor Diaco- nessenwijkverpleging. Ook was ds. Waar denburg gedurende een reeks van jaren redacteur van het Haarlemse Predikbeurten blad. Wat het algemeen kerkelijke werk betref? memoreren wij, dat de predikant vele malen in jeugddiensten is opgetreden, dat hij mede oprichter is van de cursussen tot opleiding voor de akte godsdienstonderwijs, dat hij de oprichting heeft bevorderd van de regionale raad voor Groot-Haarlem, dat hij gedelegeer de was van de gemeente-opbouw voor de geestelijke kerkvisitatie, dat hij enige jaren lid is geweest van het classicaal bestuur van Haarlem, dat hij geruime tijd kerkvisitator is in de classis Haarlem, dat hij lid en sedert 1923 president is van het Provinciaal kerk bestuur van Noordholland, dat hij sedert 1951 praeses is van de Provinciale kerkvergade ring en voorzitter van de Provinciale com missie van Opzicht. Ds. Waardenburg heeft ook belangrijk werk verricht in de uit- en inwendige zen ding door zijn voorzitterschap van de afde ling Haarlem van de Nederlandse Zendings vereniging tot de overname door de Her vormde kerk, door zijn lidmaatschap van de kerkeraa^scommissie voor de zending en van de Vereniging Kinderzorg in de classis Haar lem en door destijds het lidmaatschap van het bestuur van de Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, dat in 1942 op Duits bevel leidde tot gevangenschap. Van 1936 af is ds. Waardenburg leraar aan het Christelijk Lyceum voor de godsdienst vakken, na een zestal jaren lid van het be stuur te zijn geweest. Wat zijn arbeid op maatschappelijk en cultureel gebied betreft noemen wij zijn bestuurslidmaatschap ge durende een reeks van jaren van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Volkenbond Vrede en zijn medewerking aan de Volks universiteit te Haarlem. Enige malen gaf hij cursussen over cultuurproblemen en vraag stukken op het terrein der ethiek. Steeds is ds. Waardenburg een bevorderaar geweest van de Oecumenische Beweging der kerken. In October 1952 bracht hij een bezoek aan Zwitserland, om het werken van de Wereldraad der kerken van nabij te leren kennen. JAPANS SCHIP VERGAAN. De kapitein van het Japanse passagiers schip Sjinsi Maroe heeft gezegd, dat vol gens hem 61 passagiers en zes schepelingen zijn verdronken. Het schip sloeg Woensdag ten Noorden van Okinawa om. De kapitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zijn voorzover tot nog toe he kend, de enige overlevenden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10