Dit maken we zelf Gra Rueb, beeldhouwster naar de natuur Nog een paar echte win tergerech ten De Zending in Indonesië gaat door Wassen van wol Een vrouw die zich aan de kunst heeft verpand Onderjurk met ronde hals ^"1 pR>i L w -v. K v Wilt Gij ONDERWIJZER worden? In 1 das retour HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) KERKELIJK LEVEN Russen arresteren vier spionnen Eerste druk „De Ramp" ÏOO.OOO exemplaren Hulpactie in Hnedem en omgeving ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 ^^Ooor cle^U rouw Ieder mens, ieder gezin, ieder milieu bezit een eigen sfeer. Zo wekt ook de sfeer van een kunstenaarsmilieu be paalde verwachtingen, die dan veelal zwemen naar het „Bohcmièn-achtige" en het is juist dit „ongebonden zwer versleven'' van veel kunstenaars, dat een bepaald stempel drukt op hun werk en hun omgeving. Het meeste, dat ons bij een bezoek aan een van onze bekende Nederlandse beeldhouwsters, Gra Rueb, trof was daarom juist de rustige, ongecompli ceerde „natuurlijke" sfeer, die rond haar heerst en die een waarborg bete kent voor echtheid. Wij willen ditmaal dan ook graag eens iets meer vertellen over deze vrouwelijke beeldhouwer, die zoveel voor haar vak heeft gedaan, „Wanneer je eenmaal voelt, dat je voor het beeldhouwwerk bent bestemd, dan moet je je hele leven daarvoor ook inzetten, want beeldhouwen is nu een- Gra Rueb maal een vak, dat naast talent ontzet tend veel technische kennis vereist, waardoor werkelijk het uiterste van je wordt gevergd, zowel psychisch als physiek. Je komt ook nimmer uitgeleerd in dit werk". Met deze woorden heeft Gra Rueb eigenlijk haar hele wezen al „gegeven". Zowel uit haar werk als uit haar hele persoonlijkheid straalt als het ware de warme belangstelling, die zij voor alles en iedereen koestert en waardoor zij vanzelf zo in alle opzichten met de steeds voortschrijdende tijd en techniek mee kan gaan. Toen Gra Rueb als zesentwintigjarig meisje in 1911 van haar geboorteplaats Breda naar Den Haag verhuisde om daar leerlinge van de Belgische beeld houwer Toon Depuis te worden, deed ze dit vooral om zich in de techniek van de beeldhouwkunst te bekwamen. Na vier jaren begon ze echter behoefte te voelen naar meer ruimte en mogelijk heden en ze vertrok naar Parijs, waar ze les kreeg van Antoine Bourdelle, die zelf leerling van Auguste Rodin is ge weest. En het is vooral te danken aan de manier, waarop Bourdelle zijn les sen gaf, dat onze beeldhouwster in Parijs kon vinden, wat zij zocht en nodig had. Eén- of tweemaal per week vertoonde de Franse meester zich na melijk bij zijn discipelen, die hij dan, tezamen met enkele andere kunstenaars en critici, aanwijzingen en raadgevin gen gaf. „Haar onderwerping aan de critiek en het voorbeeld, dat zij heeft genomen aan de grote Parijse beeld houwer met zijn doelbewust streven", zoals het in de monographic welke ter gelegenheid van de zestigste verjaar dag van Gra Rueb indertijd is uitgege ven, staat, hebben dan ook niet nagela ten hun stempel te drukken op haar werk en wellicht in eerste instan tie op haarzelf. Want er kan immers nooit een kunstenaarswerk tot stand komen, wanneer de schepper ervan zichzelf daarin niet heeft uitgeleefd? In deze overtuiging betraden wij het atelier van Gra Rueb, waar naast de vele gipsen werkstukken, afbeeldingen en foto's hangen van haar grote wer ken, zoals fragmenten van de reliefs, van de Dierentuinbrug in Den Haag en van de Javabrug; de reliefs, die in hout zijn uitgevoerd, voor de kinderkamer en rooksalon van de „Oranje"; het beeld van het jongetje, dat in Spaarn- dam met zijn vinger het gat in de dijk dichthoudt. En tussen de grote borst beelden en portretten in ontwaarden wij paarden, groot en klein, hollend en liggend; vrolijk kwinkelerende vogel tjes, vechtende mussen en vrijende par kietjes; een kwakende kikvors naast een egeltje in ruste; een hert, dat met ware trots omkijkt naar zijn jonger zusje; een zo juist ontworpen composi tie van een poes, die met een geluk zalige blik in haar ogen haar jongen voedt. Ook haar eigen hond, een spa niel, heeft Gra Rueb vereeuwigd en men is terstond geneigd om het liggen de dier over zijn kop te aaien.... „Ja, ik zie nu eenmaal veel in die ren," klonk het als een lichte veront schuldiging voor deze „Spielerei", zo als zij het zelf noemde. „Wanneer ik op een gegeven ogenblik iets voor me zelf wil doen, dan ga ik de vrije natuur in om de dieren te observeren en van hun leventjes te genieten. Die egel en die kikker zijn mijn huisdieren ge weest Het mogen dan de grote werken zijn, die de kunstenaresse de meeste voldoe ning schenken, wij veronderstellen toch wel, dat zij ook op dit kleinere werk, waarin men haar grote liefde voor de natuur en haar innerlijke rust en even wichtigheid zo duidelijk lezen kan, met grote dankbaarheid neerziet en waar uit zij wellicht weer krachten put voor ander, groter werk. „Hoe dergelijke grote werken tot stand komen? Neen, ik hak ze zelf niet uit het ruwe blok steen. Wanneer het geen ontwerp betreft, dat voor het gie ten in brons bestemd is en dat uit klei wordt geboetseerd, dan laat ik het hak ken van de globale vorm, die ik voor mijn werkstuk nodig heb, over aan een man, die het zogenaamde „punteren" tot vak heeft gekozen. Met een speciaal instrument kan deze man de juiste ver houdingen uitrekenen, die voor een be paalde compositie vereist is. En het is uit deze vorm, dat ik verder mijn beeld houw met het fijne detailwerk." Dit is in zekere zin een tegenstelling van het beginsel, dat een plastisch kunstenaar zijn schepping zoveel mogelijk zelf van het begin tot het eind behoort uit te voeren en zodoende direct uit het te bewerken materiaal zijn werk „doet geboren worden", maar vooral voor vrouwenkrachten is het eerste systeem belangrijk. Zij kan dan al haar krach ten wijden aan het fijne werk en ook hier bewijst Gra Rueb haar waarde: zij weet waar voor haar de mogelijkheden liggen en grijpt er niet onder en niet boven. J. S. Een middeleeuwse achtergrond Windsor Castle in Engeland en een romantische kleding voor een jonge vrouw. Pantalon en vestje zijn van fluweel. We worden deze keer rijkelijk be deeld met „winter". Het is wel met kleine tussenpozen van beter weer, maar dan komt er weer een nieuwe periode van sneeuw, ijs, regen of mist. We kunnen dus nog rustig doorgaan met het op tafel zetten van stevige winterkost. En we geloven niet dat er veel mensen zijn die niet van stamp pot met worst of spek houden. Maar behalve de bekende stamppotten als hutspot en zuurkool kunnen we wel eens andere combinaties opdienen. En soms kunnen we de voedzaamheid nog verhogen door toevoeging van bonen of groene erwten. Hebt u dat al eens geprobeerd? U zult zien dat uw stamp pot dan ineens een heel nieuwe maal- tijd is. Een paar voorbeelden zijn bijvoor beeld: Stamppot van aardappelen, kool raap, bruine bonen. Een avond- en cocktailjapon van zwar te kant. Een Frans ontwerp. De enige garnering is een bloem in de taille. Stamppot van aardappelen, boeren kool, gort. Stamppot van aardappelen, winter wortelen, groene erwten. Stamppot van aardappelen, uien, witte bonen. Aardappelen en groenten worden als bij gewone stamppot in een pan gekookt, met zo weinig mogelijk wa ter. Voor boerenkoolstamppot moet de kool pl.m. 20 minuten voorgekookt worden dan gehakt. Daarna kan ze met de aardappelen gelijk verder ge kookt worden in hetzelfde kookwater waar we de kool juist in voorgekookt hebben. We doen dus niets weg! De peulvruchten, die het vlees kunnen vervangen, koken we apart gaar en roeren we op het laatst vlug door de stamppot. Wie het erg smakelijk vindt kan natuurlijk ook nog worst of spek geven. Beide kunnen op de groente en aardappelen gaar gestoomd worden (wist u dat een rookworst niet mag koken, omdat dan teveel vet uit de worst trekt, waardoor het sappige v.oor een deel verloren gaat). Spek kan natuurlijk ook gebakken worden. Een andere smakelijke stamp pot is de zogenaamde hete bliksem. De groente bestaat hier uit half zure, half zoete appels. Deze stamppot voor al met weinig water koken daar de appelen het geheel gauw te nat maken. Waterige appels geven bovendien geen fijne smaak. En dan kan het ook geen kwaad in deze maanden af en toe eens een stamppot van rauwe groenten te geven om op deze manier de hoeveel heid vitaminen C nog eens extra aan te vullen. Waarbij er natuurlijk goed op gelet moet worden dat de groenten op het laatst gesneden (geraspt) moe ten worden, omdat in pl.m. een half uur het vit. C zo goed als verdwenen is. Heerlijk zijn stamppot van rauwe andijvie en van geraspte winterwortel. We maken eerst gewoon aardappel puree en doen daarop het laatst de zeer fijn gesneden andijvie of de ge raspte wortel door (75 gram andijvie per persoon en pl.m. 125 gr. wortel per persoon). Bij de andijviestamppot geven we gebakken spek of we doen er kleine dobbelsteentjes kaas door. Wan neer u kaas neemt, moet deze ook pas op het laatst er door geroerd worden, daar ze anders te zacht en draderig wordt. Bij de wortelstamppot kunnen heel goed sausijsjes of gehakt gegeven worden. En nu nog maar smullen van onze echte Hollandse winterkostjes! Ditmaal op speciaal verzoek van een on zer lezeressen het pa troon van een onder jurk met een ronde hals. Als we in de winter graag wat dik ker ondergoed dra gen, dan heeft dit meestal een hogere hals en bredere schou derbanden. Het is dan niet mooi een onder jurk te dragen met smalle schouderband jes, dus daarom nu het patroon van de onderjurk die u op het plaatje ziet. U hebt hiervoor 2\'z m stof nodig van 80 cm breed. De maat voor deze onderjurk is 40, bovenwijdte 90, ruglengte rok 70 cm. Nadat we het patroon op ware grootte nagetekend hebben, leggen we alle delen op de stof zoals u dit op de tekening ziet. Als alle delen met naad zijn uit geknipt, gaan we eerst het bovenpasje op de voorkant van de onderjurk ma ken. We plooien het pasje zover in dat dit precies op het onderdeel past. De gebogen lijn van het onderste deel vou wen we een cm in en leggen dit op het pasje. Daarna rijgen we even de zij naden dicht en de schouders, ook rijgen we de figuurnaden er in, daarna passen we de onderjurk aan. Als alles goed zit stikken we eerst de figuurnaden in, dan het pasje op en vervolgens de zijnaden. Als we de onderjurk van lingeriezijde maken, dan maken we Engelse naden. Als we katoen gebruiken, stikken we alles met platte naden. De hals en de armsgaten kunnen met schuine biezen afgewerkt worden, ook kunt u een kan tje opstikken en de naden met een zoompje afwerken. Ik hoop dat nu vele lezeressen tevre den gesteld zijn met dit patroon en dan wens ik u wederom veel succes. In ieder tijdschrift en reclameblad kan men in de advertenties zien, hoe men wol moet wassen. Iedere fabrikant geeft dan de mededeling dat zijn middel het enige onschadelijke wasmiddel is. Leest men nu de gebruiksaanwijzingen voor de diverse middelen, dan komt men tot de ontdekking dat er in het algemeen twee geheel verschillende werkwijzen zijn. Van de samenstelling van het was middel hangt het af welk van deze beide werkwijzen wordt aanbevolen. Bevat het wasmiddel zeep, daft is er gevaar voor het krimpen van de wol en dus kan het hard worden. Als men een te vet of een te schraal sop neemt, kan het in beide gevallen aanleiding geven tot krimpen. Men moet altijd de zeep in een weinig heet water oplossen en dit daarna met koud aanvullen. De ge bruiksaanwijzing zal u ook altijd een lauw of bijna koud sop aanraden. Hand warm is voor wol de beste temperatuur. Men moet de kledingstukken nu voor zichtig door dit sop kneden. Is het goed erg vuil, bijvoorbeeld kin dergoed, dan kan men dit gerust een kwartier of een half uur in het sop laten staan, wanneer men te maken heeft met niet afgevend goed. Zodra het goed in het weekwater komt of in het sop en men ziet dat het kleurstof afgeeft, heeft men kans op doorlopen en moet men dus zo snel mogelijk afwerken. Is het witte wol, dan kan men deze mooi helder krijgen door aan het weekwater of aan het sop iets ammonia toe te voe gen, per 2 liter sop moet men dan een Vz eetlepel nemen. Een andere metho de om witte wol weer wit te maken is het gebruik van wolbleekmiddelen na het wassen. Voor heel vuile wol zal men in ieder geval nog een tweede sop geven. Daarna moet de wol uitge spoeld worden in lauw en daarna in koud water tot het laatste spoelwater helder is. Heeft men te maken met af gevend goed, dan moet er in het één na laatste spoelwater een V2 eetlepel zout per 2 liter water worden toege voegd om het doorlopen tegen te gaan. Voor rood gekleurde stoffen kan men inplaats van zout gebruik maken van azijn. De middelen waarin zeep voorkomt zijn de pakjes of los-uitgewogen zeep vlokken, de zeepschilfers, de huishoud zeep en de zelfwerkende wasmiddelen. Van deze zijn de eerstgenoemde het beste te gebruiken, sommige soorten zijn in koud water oplosbaar. De zeep- schilfer is eigenlijk geschaafde huis houdzeep en is ook heel goed te gebrui ken. Beslist af te keuren is het gebruik van de zelfwerkende wasmiddelen, daar men hier werkt met sop van een lage temperatuur, waarbij hel middel dat de blekende werking heeft, niet werkt en dus ongebruikt in de goot steen verdwijnt; terwijl het juist het bleekmiddel is dat deze pakjes vrij kostbaar maakt. Op de pakjes staat, heel nauwkeurig aangegeven hoeveel men moet gebruiken van ieder middel per teil of emmer. Bestaat het wasmiddel uit een z.g. al- caiivrij-wasmiddel, dan ziet men ook weer een handwarm sop, het doorknij- pen van het goed en het gebruiken van ruim sop. Voor afgevend goed kan men hier in het sop azijn doen zonder dat het sop verschraalt (dit kan men bij zeep nooit doen, omdat hier direct het sop verschraalt). Verder mag men hier nooit, het goed in het sopje laten staan, maar men moet direct doorwerken. Voor wollen goed dat veel kans op doorlopen heeft kan men het beste ge bruik maken van de laatste methode, evenals voor minder vuil goed. Heeft men echter te maken met vuil goed (sokken en kindergoed en sportkleding), dan zal men met de eerste methode veel betere resultaten bereiken. A. M. Een elegante, slank makende japon van witte gabardine met slippen rond de heupen. Een shawl van koningsblauw en wit onderstreept het gevleugelde kraagje. Ontwerp: Pierre Demain. •n 'y LJ k- fc?:i\ r J J |W 1 1 T y J O tn 6 C ADVERTENTIE Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij Sinds meer dan 10 jaar heelt onze ..Schriftelijke Kweek school ongeëvenaarde successen, leder ja ar slagen tientallen cursisten voor het Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: H.B.S., Staatsexamen Gymnasium en Mulo. „Met een open oog voor de maatschap pelijke vooruitgang zijn steeds voor de Zending vragen ais: wie is de mens, waar komt hij vandaan en waar gaat hij heen? primair. Door haar werk ziin thans tien duizenden Indonesiërs in kerken ver enigd, wier ogen voor deze vragen geopend zijn". De volgende week organiseert het Zen dingsbureau der Ned. Herv. Kerk te Oegst- geest een voorjaarszendingsweek en het is naar aanleiding hiervan, dat velen zich vooral in deze onzekere tijden afvragen, hoe of de Zending haar laak in Indonesië nu eigenlijk nog kan vervullen. Het leek ons, in verband hiermee, goed, ditmaal hierover in deze rubriek eens het een en ander mede te delen Door de Zen ding. aldus het bureau te Oegstgeest, is bereikt, dat thans vele Indonesiërs weten, waar de uitgangen des levens te vinden zijn. Zij zijn daarmee als een zuurdesem in het meel van de Indonesische staat. De kansen, die de arbeid van kerk en zending er heeft worden r.og vele geacht. Er zijn nu zelfstandige kerken, die door- Indonesiërs worden geleid. Deze zijn on afhankelijk van de zending. Het gevolg hiervan is, dat steeds meer wordt inge zien, dat het niet waar is. dat het Christen dom beschouwd kan worden als de gods dienst der Hollanders en dat het niet van zelfsprekend is, dat een Indonesiër aan hanger van de Islam is. De aandacht wordt vooral getrokken door het feit, dat het Christendom georga niseerde pastorale zorg kent. Hierdoor komt het vaak voor, dat om hulp en raad wordt aangeklopt bij de Indonesische le- gerpredikanten, die getraind zijn in het lei ding geven bij het besteden van vrije tijd. Vele kerken vragen langzamerhand weer om terugkeer der zendingspredikanten. Er wordt oecumenisch contact gezocht met het Westen, vertegenwoordigers nemen deel aan de conferenties, die uitgaan van de Wereldraad van Kei-ken en de Inter nationale Zendingsraad. Geen blijvers, maar trekkers Door het genoemde zendingsbureau wordt deze tijd gunstig genoemd voor de prediking van het Evangelie. Het is o.m. om dit bij de Voorjaarszendingsweek nog eens goed duidelijk te maken, dat een dub bel nummer van het Zendingsblad is uit gekomen. Verlucht door vele foto's worden hierin verschillende zendingsgebieden en mogelijkheden onder de loupe genomen. Oe'k leest men er in van het werk der In donesische kerken. Er wordt bijv. aan dacht geschonken aan het terrein van het onderwijs en dat van de lectuurvoorzie ning, terwijl ook mededelingen worden ge daan over wat op medisch gebied wordt verricht. Onder de titel „Geen blijvers, maar trekkers", schrijft dr. G. P. Locher over de huidige situatie. Veel is er sedert 1940 verwoest, zegt hij. Stormen hebber er over heel Azië, dus ook over Indonesië gewoed. Veel hechte bouwwerken zijn vernietigd, ook prachtige bouwsels van de zending, van welke gedacht werd, dat zij nog vele tientallen jaren beslist onont beerlijk zouden z:jn. Er waren voor de oorlog vas'e zendingsposten van een eeuw oud en er werd op gerekend, dat men er nog wel een eeuw in zou moeten blijven. Daarop had men zich ingericht. Hoewel men wel wist, dat zendingswerk in een bepaald land een tijdelijk werk is, dat be ëindigd moet worden, wanneer er een zelf standige kerk ontstaat, die zichzelf kan onderhouden en c'at dan verder getrokken moet worden naar andere delen van de wereld, waar het Evangelie nog niet is ge bracht, ging men er toch vaak wel vanuit, dat leiding geven nog zeer vele jaren no dig zou zijn. Gedurende de laatste twaalf jaar is ech ter aan deze situatie van het zendings werk radakaal een einde gemaakt. De te genwoordige situatie maakt een zich rustU inrichten niet meer mogelijk. Dr. Locher is van mening, dat het werk ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers f 12.50. 2 pers. f 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem MOSKOU, (Reuter). Het orgaan van de Russische communistische partij „Praw- da", meldt, dat vier Russen, onder wie een vrouw, zijn gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor vreemde mogendhe den. De betrokkenen worden de „gehei me vijanden" genoemd. Voor wie de Rus sen voortdurend op hun hoede moeten zijn. De gearresteerden zijn: A. D. Goerewitsj, die „een geheime Trotzkyist en gezworen vijand van het Sovjet-volk" wordt ge noemd. Hij zou de communistische pattij hebben misleid en sinds 1939 als spion werkzaam zijn geweest. E. A. Taratoeta, een vrouwelijke mede werker aan de Russische academie van wetenschappen, die voor Goerewitsj „een aantal geheime documenten" zou hebben gestolen. K. F. Romanof, van wie gezegd wordt dat hij, na een mislukte poging om een grote som uit de staatskas te stelen, gear resteerd is, toen hij zijn diensten aanbood aan een buitenlandse spionnagedienst. T. A. Sas, die als deserteur in de tweede wereldoorlog eerst voor de Gestapo en ver volgens voor de Amerikaanse geheime dienst in kampen voor verplaatse perso nen in Duitsland zou hebben gewerkt. Volgens de Prawda hadden de gearres teerden gepoogd ondermijnend werk te doen in Krivoirog, een centrum van ijzer mijnen in de Oekraïne. daardoor meer gaat gelijken op dat van Paulus en oe andere apostelen in het Nieuwe Testament. Het zendingswerk moet immers zegt hij op een of andere manier laten zien, dat het verricht wordt door trekkers. De kerk, die uit hun werk ontstaat, blijft. Zij zet. voort, wat de zending begon. God heeft gedurende de laatste 12 jaar laten zien, dat de Indonesische kerken het zonder ons konden volhouden. Dr. Locher wijst er dan op, dat de mogelijkheid be staat, dat de wereldsituatie binnen kortere of langere tijd geheel zal verhinderen in Indonesië of Nieuw Guinea verder te wer ken. „Dat maant ons alleen tot een uiter ste krachtsinspanning in deze jaren, nu het nog dag is en God ons de kansen geeft. Hij roept ons er toe, niet in het minst door de roepstem van de Indonesische kerken". DVF.PTFKT! Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir W N WOLTER INK Bildcrdiikftraat bij de Zijlweg HaarVm Te' (K25(10l 11928 INBOEDELVEIUNG 2V25 FEBR. 1955 Inzendingen van huisraad ivurden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Na overleg met de besturen van de Ne derlandse Uitgeversbond en de Neder landse Boekverkopersbond heeft de Ver eniging ter bevordering van de belangen de? Boekhandels, zoals wij reeds eerder berichtten, besloten binnen de kortst mo gelijke termijn een fotoboek onder de titel „De Ramp" uit te geven. Het zal een voorwoord van Koningin Juliana bevatten. In een kleine honderd pagina's met even- zovele foto's wordt een indrukwekkend overzicht gegeven van de watersnood, die het Zuid-Westen van ons land geteisterd heeft. Het boek zal een product zijn van belangeloze samenwerking en verkrijg baar worden gesteld a f 3.50 per exem plaar. Ook de distributie zal belangeloos geschieden, waarbij ook kantoorboekhan dels en leesbibliotheken worden ingescha keld. De opbrengst is bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. Naar wij vernomen is het aantal inte keningen thans reeds zo grool. dat men het aantal exemplaren van de eerste op lage zal verdubbelen. Binnenkort gaat het album ,.De Ramp" dus in honderdduizend exemplaren naar de boekhandel Wie wil sokken breien? Mevrouw B. C. van Geluk-Van Doorn, Zeeweg 24 te pverveen. •felefnon 23707. deelt ons mee, dat zij een hnevrr'heid wol ter beschikking wil stellen van hen, die door een of andere reden niet in de ge legenheid zijn geweest de hulnac'ie te steu nen en gaarne een s'eenfje willen bijdragen door sokken te breien. Men kan zich van Maandag af tot mevrouw Van Ge-luk wen den om wol in ontvangst te nemen. Ongetwijfeld zullen meer particulieren het voorbeeld volgen door wol aan te schaffen. Voor verdere organisatie is me vrouw Van Geluk gaarne bereid haar me dewerking te verlenen. Deze hulpverlening is niet alleen bedoeld voor de gemeente Bloemendaal, maar ook voor andere plaat sen. Wij herinneren er aan, dat reeds vele Bloemendaalse ingezetenen wol hebben aangeboden die met de ingezamelde goe deren naar de bedreigde gebieden is ge zonden. De actie gaat in overleg met het Nederlandse Rode Kruis, dat meegedeeld heeft, dat er grote behoefte bestaat aan gebreide sokken. Opgaven voor evacué's te Heemstede De burgemeester van Heemstede ver zoekt hun. die bij een eventuele evacuatie bereid zijn een of meer personen op te nemen, zich in verbinding te stellen met de afdeling bevolking op het Raadhuis, dus niet bij andere instanties. Voor het Rampenfonds Het personeel van de garage Rotteveel te Bloemendaal heeft het loon van een snip perdag afgestaan aan het Rampenfonds. De directie heeft het bedrag aangevuld, waar door f 140 kon worden afgedragen. Generaal Cron.iéstraatvcreniging Bij de leden van de winkeliersvereniging Generaal Cronjéstraat is een inzameling ge houden en het resultaat was. dat vijf wa gens goederen opgehaald zijn en een bedrag van 638 aan het Rampenfonds kan wor den afgedragen. Collecte in Rloemendaal De kerkeraad der Hervormde gemeente te Bloemendaal (Overveen en Aerdenhout) heeft besloten in alle kerkdiensten van Zondag een extra-collecte te houden ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Zeep voor evacué's Gisteravond reed er een geluidswagen door Haarlem-Noord, die de inwoners ver zocht, zoveel mogelijk zeep en zeeppoeder af te staan voor de evacué's, die bij familie of kennissen in Haarlem en omstreken een onderdak hebben gevonden. Tot laat in de nacht was men bezig met het inzamelen van de goederen en de hoeveelheid zeep en aanverwante artikelen, die vanmorgen in een der kelders van het stadhuis lag opge slagen, overtrof alle verwachtingen. De zeep werd in grote kartonnen dozen gepakt en naar de geëvacueerde gezinnen vervoerd. De artikelen, die eventueel nog overblijven zullen naar de evacuatiecentra in het Zuiden van ons land verstuurd wor den. Motorboten geslcr**' De firma C. J. van den Broek heeft z:in medewerking verleend aan het slepen van motorboten van Haarlem en Spaarndam naar de bedreigde gebieden en is ingescha keld bij het vervoer van huisdieren. Voor's heeft zij twaalf gascomforen aan het Rode Kruis aan föhnden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11