Critiek in gematigde vorm werd uitgeoefend op autobusvervoer Predikbeurten Raadsleden bespraken vele problemen Het is een wens van het publiek door het centrum der stad te rijden M ARM ITE SLOT DEFECT? Radio Moors Rusland en het Westen 10 Onmisbaar in de huishouding Mackintosh Co - Amsterdam Nachtdienst apotheken Christelijk blindentehuis houdt verkoopdagen Kantonrechter veroordeelt art en assistente Restaurants Zondag tot 21 uur gesloten Mej. dr. Marga Klompé over actuele politiek ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrijdagmiddag heeft de gemeenteraad van Haarlem zich bij de behandeling van de gemeentebegroting 1953 bezig gehouden met vele vraagstukken betreffende de politie, de autobussen en het verkeer in Haarlem. De raad nam een motie aan, om B. en W. uit te nodigen twee raadsleden te benoemen in de verkeerscommissie, ondanks het feit, dat de burgemeester zich hiertegen verzette. In de avondvergadering was het hoofdstuk volksgezondheid aan de orde, waarbij wethouder Bakker gelegenheid kreeg een aantal vraagstukken te belichten, zoals het doorlichten van de bevolking, de verpleging van chronische zieken, huisvesting van ouden van dagen en het bouwen van een open zwembad in het oostelijk deel der gemeente. Woensdag wórdt de ver gadering voortgezet. Wijkcomités Mr. Bet tink (VVD) bracht het werk van de wijkcomités tér sprake. B. en W. hebben meegedeeld, dat zij overwegen tot uitbreiding van het aantal comités over te gaan. Verdient dat wel aanbeveling? In Spaarndam en Oud-Schoten zijn ze op haar plaats, doch het is de vraag of er behoefte is aan een in Oost, waar niet zo'n eenheid is als elders. Als tot uitbreiding wordt overge gaan, dan mag het niet kunstmatig ge schieden. Dan zoeken de wijkcomités naar werk. De heer Alb recht (P. v. d. A.) zeide het belang van wijkcomités, die naar hij hoopt later wijkraden zullen worden, wél in te zien voor andere delen der gemeente. De voorzitter deelde mee, dat als er in het Oostelijk deel der stad belangstelling voor een wijkcomité bestaat, er een samen gesteld zal worden. Zo ver is het echter nog niet. Politie De heer Prikkel (P. v -d. A.) zeide waardering te hebben voor het optreden van de politie; hij achtte het echter niet juist, dat er naar gestreefd wordt een be paald aantal processen-verbaal per maand op te maken. De heer Spek (A.R.) zou het betreuren al? de politie-agenten opdracht krijgen een bepaald aantal processen-verbaal op te maken. De mededeling van B. en W. over het nieuwe politiebureau is vaag. Zijn er al plannen voor het urgente vraagstuk? De heer De Landmeter (C.H.) had eveneens lof voor het optreden van de politie. Kan zij iets doen tegen de lastige jeugd in de Grote Houtstraat? Met be langstelling ziet hij de berichten over het nieuwe politiebureau tegemoet. Wordt een particuliere architect ingeschakeld? De voorzitter dankte voor de woor den van waardering over de politie gespro ken. Het is voor spreker volkomen nieuw, dat de korpschef er op uit zou zijn een bepaald aantal processen-verbaal te laten opmaken. Dat zou in tegenstelling zijn met een gesprek, dat hij onlangs hierover met de hoofdcommissaris heeft gehad. Het is moeilijk te zeggen wanneer een nieuw politiebureau gebouwd zal worden. Daarom is het nog geen tijd om over het inscha kelen van een architect te spreken. Het is moeilijk op te treden tegen de jeugd in de Grote Houtstraat. Door de vrije tijdsbeste ding te verbeteren zou het doel bereikt kunnen worden. V er keer sc o m rti issie De heer Prikkel (P. v. d. A.) diende een motie in, waarin de raad B. en W. uit nodigt enkele raadsleden in de verkeers commissie op te nemen. Hoewel de voorzitter zich tegen de motie verklaarde, omdat zijns inziens in die commissie uitsluitend bekwame mensen op verkeersgebied zitting dienen te hebben, zegde hij toe, dat B. en W. twee raadsleden zullen opnemen. A utobussen De heer Prikkel (P. v. d. A.) besprak de verhoging der tarieven voor de autobus en meende, dat daardoor het aantal passa giers zal dalen. De veiligheid van het ver keer eist in het centrum dat er geen of enkele autobussen rijden. Hij drong aan op verkorting der lijnen en gaf enige sugges ties over de routes. Als aan de achterzijde van het Station een vaste halte komt, zal dat voor velen, die bij openstelling van de uitgang hiervan gebruik maken, gerieflijk zijn. Mr. Schreurs (KVP) was van ADVERTENTIE Het bekende gistproduct (sterk geconcentreerd) Verbetert de smaak van soepen, sausen en andere gerechten. Het aangewezen product voor de bereiding van smakelijke sandwiches, (zie recepten). Aanbevolen bij alle toestanden samenhangend met een tekort aan Vitaminen van de B-Groep Verkrijgbaar bij alle bekende comestibleszaken. Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26, tel. 13290. Centraal Apotheek voorheen Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. mening, dat het ter ziele gaan van de tram het verkeer ten goede is gekomen. Jammer is het echter dat de gemeente weinig in te brengen heeft als het beleid der NZHVM aan de orde is. Zij kan slechts adviezen uit brengen, hoewel er grote belangen op het spel staan voor het publiek en het perso neel. Toch moet gezegd worden, dat de directie waarderend werk verricht. Het is evenwel noodzakelijk, dat de politie toeziet cp het rijden van chauffeurs op drukke punten in het centrum. Op de nieuwe rou tes wilde spreker geen critiek uitoefenen. Het beste is een afwachtende houding aan te nemen. De voorzitter: „De opgave over de routes is niet meer juist. De directie der NZHVM heeft meegedeeld, dat er andere routes zullen komen." De heer Schreurs (KVP) vroeg mee te werken meer wachthuisjes te plaatsen en een verkeersstreep te maken in de Grote Houtstraat tussen de Gierstraat en de Grote Houtbrug. Het gebeurt daar wel eens, dat autobussen te veel naar links uit wijken. Mevrouw mr. Scheltem aC o n- r a d i (VVD) had ook bezwaren tegen de frequentie in het centrum. Er kunnen eventueel bussen voor of van het Stations plein door dé Wilhelminastraat rijden in plaats door het centrum, omdat er vele passagiers niet in de stad behoeven te zijn. Spreekster zeide geen bezwaar te hebben tegen tariefsverhoging, mits de reizigers gerieflijkheid wordt geboden. Zij vroeg hoe de autobussen van Haarlem naar Am sterdam zullen rijden, als in de toekomst de tram opgeheven wordt. Kan de weg in ce Hout, die vroeger gebruikt werd voor de tram, voor het verkeer gebruikt worden? De heer Spek (A.R.) besprak de fre quentie van het autobusverkeer tussen zeven en acht uur in de avonduren. Men moet vaak lang wachten, als men naar de stad moet. Kan er geen ringlijn gemaakt worden, om bijvoorbeeld van het Zuiden naar het Westen te komen buiten het cen trum om? De heer DeLandmeter (C.H.) wilde ook meer wachthuisjes plaatsen ten gerieve van het publiek. De heer Wen sing (C.H.) deelde mee, dat in Utrecht een route bij de halte wordt aangegeven. Kan dat in Haarlem ook ge schieden? Het is volgens spreker niet noodzakelijk, dat er zoveel bussen door het centrum rijden, als nu het geval is. Voorts had spreker bezwaren tegen de tarieven van het Station naar Santpoort; de lengte van het traject is niet groter dan andere routes. Is het al bekend, waar in de toe komst het eindpunt van de bus in Amster dam komt? Voor de forensen is het van belang, dat het zo dicht mogelijk bij het centrum ligt. „Liever geen bussen in het centrum, maar..." De voorzitter zeide, dat de directie der NZHVM niets liever zou willen, dan de bussen uit de stad te houden. Het publiek wil naar de binnenstad en aan die wens zal de directie zoveel mogelijk voldoen. Dat is niet ten voordele van de NZHVM, omdat alleen lijnen naar „buiten" rendabel zijn. Een ringlijn is in het algemeen onrendabel, daarom verdient het geen aanbeveling er een te maken. Spreker herinnerde aan een strijd in vak tijdschriften, om het particuliere autover keer buiten het centrum te houden en de bussen in het centrum te krijgen. Wat le routes betreft, zeide spreker, dat het moeilijk is hierover te discussiëren. Hij deelde mee, dat het Kennemerplein te smal is voor het aanbrengen van een halte voor alle lijnen. Er zijn plannen om het plein te reorganiseren. Daarbij kan overwogen worden een halte te maken. De rijksver keersinspectie regelt de rijtijden; vakmen sen geven daarbij adviezen en daaraan dient men zich te houden. Er is nog niets te zeggen over de route van de nieuwe auto buslijn HaarlemAmsterdam. De kwestie van het eindpunt in Amsterdam wordt be sproken door de directies van de NZHVM en de Nederlandse Spoorwegen en de ge meente Amsterdam. Daarbij is geen plaats voor een afgevaardigde van Haarlem inge ruimd. Het aanbrengen van een beschrijving der route der bussen is mogelijk een aange legenheid van Haarlems Bloei. De kwestie van tariefsverhoging is voor de burgerij te betreuren. Als zij onvermij delijk is, dan moet men er zich bij neer leggen. Aan de schoonheidscommissie zal gevraagd worden spoed te betrachten met het advies over de wachthuisjes. Des avonds tussen zeven en acht uur kunnen er vele passagiers bij de haltes staan. Er rijden dan meer autobussen dan op later uren. Verkeersproblemen Het verheugde de heer Prikkel (P. v. d. A.), dat er een oplossing gevonden zal worden om het verkeer op de Rijksstraat weg in betere banen te leiden. Ook vroeg hij verbetering van het verkeer op de Am sterdamsevaart bij de Poort. Is het niet mogelijk meer propaganda te maken voor veilig verkeer door op een aantal plaatsen (bijvoorbeeld in dokterskamers en in open bare gebouwen) platen op te hangen of op vergaderingen spreekbeurten te vervullen. Het aantal parkeerplaatsen is in de ge meente te gering. Parkeren in de straten kan moeilijkheden voor het verkeer op leveren. Mr. Schreurs (KVP) verheugde zich over de activiteit der verkeerspolitie om de snelheid op de Rijksstraatweg en de Am sterdamsevaart te beperken. De heer Spek (A.R.) besprak eveneens het snelle rijden van auto's op de Rijks straatweg en zeer druk bewoonde wijken. Gelukkig zijn er plannen verkeerslichten aan te brengen. Mogelijk zal daardoor het doorgaand verkeer meer gebruik maken van de Delftlaan. De heer Balm (KVP) besprak de slechte toestand van het wegdek op de Delftlaan bij de Heussensstraat. De heer DeLandmeter (C.H.) vroeg of het mogelijk is een oversteekplaats te maken, noemde spreker gezond. De Rijksstraatweg De voorzitter merkte op, dat het de raad bekend is, dat er een plan is, om op de Rijksstraatweg verkeerslichten aan te brengen. De Rijkswaterstaat moet daaraan medewerking verlenen, omdat deze dienst het beheer heeft. Het plan ziet er gunstig uit. Opgemerkt is, dat het verkeerspunt bij de Amsterdamse poort gevaarlijk is. De politie heeft echter meegedeeld, dat er wei nig ongelukken gebeuren. De gedachte meer propaganda voor veilig verkeer te makeh, noemde sprekerg ezond. Vergeten mag echter niet, dat de verkeerspolitie het reeds druk heeft. De parkeerruimte is voor Haarlem een benauwend vraagstuk. Op lossing (door huizen af te breken) zou mil- lioenen gulden kosten. Voor het aanbren gen van een verkeersstreep in de Grote Houtstraat voelde spreker niets. Er kan mogelijk tegen overtreders van verkeers- voorschriften worden opgetreden. Het plan een weg te maken in Den Hout, waar vroe ger de tram reed, is nog niet gereed. De bestrating op de Delftlaan zal in de naaste toekomst verbeterd worden. Er is volgens spreker geen aanleiding een oversteek plaats bij de Grote Houtbrug te maken. Bescherming bevolking Bij de post Bescherming Bevolking ont stond een fel debat tussen dl heren Pro per (Comm.) en Spek (A.R.), waarna de voorzitter opmerkte, dat hij de woorden van laatstgenoemde onderstreepte. Als de dienst reeds geheel opgebouwd was ge weest, had hij bij de overstromingsramp nog actiever kunnen optreden. Doorlichting der bevolking Nadat een aantal raadsleden algemene beschouwingen hadden gehouden over het hoofdstuk Volksgezondheid, sloot wethou der Bakker (A.R.) zich aan bij de woor den van lof door mevrouw Kerkhoff (P. v. d. A.) gesproken over het werk van de U.V.V. speciaal in de laatste dagen. Deze organisatie bood haar diensten bij de doorlichting der bevolking aan, toen de plannen bekend waren. Er is inmiddels door de Noordhollandse Vereniging tot be strijding der tuberculose een tweede long arts benoemd, die de leiding zal hebben bij d.e doorlichting. Jammer genoeg is er nog geen woning voor hem beschikbaar. Boven dien is de andere longarts ziek, waardoor een achterstand bij diens werkzaamheden is ontstaan. Allerlei problemen In antwoord op enkele vragen van mevrouw Kerkhoff (P. v. d. A.) deelde wethouder Bakker (A.R.) mee, dat ex- plannen zijn 40 tot 45 chronische patiënten te verplegen. Over de wijze, waarop dit moet geschieden, bestaan tegenstrijdig heden. Daarom wordt een onderzoek inge steld hoe het probleem voor alle patiënten opgelost kan worden. Er bestaan plannen een commissie voor studie van problemen van ouden van dagen samen te stellen. Problemen zijn de huis vesting (gestichtsverpleging mag niet be vorderd worden) en culturele verzorging. Er zijn plannen huizen op te richten nabij de Bavo aan de Leidsevaart en bij de Ramp laan. Voor tijdelijk gestoorden moet een ruimte gemaakt worden, waar zij enkele dagen kunnen blijven. Samenwerking met een ziekenhuis is nodig. Wethouder Bakker had vernomen, dat de gezondheidstoestand van de schoolkinderen goed is. Er blijven wensen door de ondes kundigheid van de ouders. Goede voeding bijvoorbeeld is noodzakelijk. Rheuma en kanker De laatste tijd is meer aandacht besteed aan de rheumatiek- en kankerbestrijding ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST'- LANGE VEERSTRAAT lü - TEL. 11493 Evenals vorig jaar worden in Haarlem twee verkoopdagen gehouden voor het Christelijk Blindentehuis „Sonneheei-dt" Dagelijks werken in dit tohuis, dat in Er- melo gelegen is, 75 blinden. De artikelen, die zij vervaardigen, zoals borstels, bezems, matten, manden en kleedjes zijn van prima kwaliteit en worden tegen normale prijzen verkocht. Het comité, dat op zich genomen heeft voor Haarlem en omstreken de ver koop van deze artikelen ter hand te ne men, houdt nu op Maandag 9 Februari en Dinsdag 10 Februari de verkoopdagen in de zaal van café Burgers Zocherstraat, hoek Frans Halsplein in Haarlem. De Haai-lemse kantonrechter, mr. M. Stokvis, heeft vanmorgen uitspraak ge daan in de zaak tegen de Rotterdamse arts C. V. en diens assistente mejuffrouw E. A. R., welke laatste volgens de dagvaar ding onbevoegd de tandheelkunde had uit geoefend, door gipsafdrukken van de kaak van een patiënt te nemen. De eerstgenoemde, die ook in Haarlem zitting hield aan de Nieuwe Gracht, stond terecht omdat hij daartoe opdracht had ge geven. De ambtenaar van het O.M. had enkele weken geleden tegen ae arts een boete van vijfenzeventig gulden geëist en tegen de assistente een boete van vijfenveertig gulden. De kantonrechter achtte het tenlaste ge legde bewezen en veroordeelde de ver dachten conform de eis. Na overleg tussen de bui-gcmeester van Haarlem, de Hoofdcommissaris van Politie en de Organisatie van Hotel-, Restaurant- en Cafébedrijven, is besloten dat alle cafés en restaurants morgen tot negen uur in de avond zullen sluiten. Na negen uur zal, buiten radio Hilversum om, geen muziek in deze gelegenheden zijn. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM dan vroeger. Er worden acties gevoerd door pai'ticulieren, zoals het vroeger met de tuberculosebestrijding ook geschiedde. De problemen hebben cok de aandacht van B. en W. Wethouder Bakker gaf een uiteenzetting over de gang van zaken inzake de reorga nisatie van de zorg voor de geestelijke volksgezondheid in Haarlem en omstreken (Kennemerland en Amstelland). Het rap port der studiecommissie is nog niet uitge bracht. Er zijn moeilijkheden gerezen over de samenstelling, doch als de reorganisatie een feit is, zal. de samenwerking wel weer tot stand komen, vermoedde spi'eker. Badhuis in Noord Wat het oprichten van een badhuis in Haarlem-Noord beti-eft, deelde de wethou der mee, dat er plannen wai'en een bad en washuis te bouwen. Bij een bespreking met het Wijkcomité Oud-Schoten bleek, dat het het bouwen van een washuis niet meer urgent achtte, omdat vele huisvrou wen een wasmachine hui-en. Zwembad in Oost Aan mejuffrouw B o 1 s i u s (KVP) deel de de wethouder mee, dat gezocht wordt naar een plaats in Haarlem-Oost, om daar een open-zwembad te bouwen. Zo spoedig mogelijk zal een plan worden gemaakt. Het Burgemeester Reinaldapark kan hiervoor niet in aanmerking komen, omdat dan pas in 1959 met de bouw zou kunnen worden begonnen. De heer A. Th. Lamping (links) heeft de West-Duitse president Heuss zijn geloofs brieven overhandigd. De heer Lamping is de nieuw benoemde Nederlandse gezant te Boa». ZONDAG 8 FEBRUARI 1953. HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Geen dienst. Zie Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waarden burg. H. Avondmaal. 7: Ds. G. Kocli. Noor- derkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Dr. A. J. Rasker. Oosterkerk, Zomei-kade. 10: Ds. W. J. van Elden. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Ba- kenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk Dhr. J. P. van Eijsden. 10.30: Jeugddienst. Ds. B. van Gelder. Kapel Sarepta, Hazepa- terslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. H. Visser, van Bloemendaal. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. O. Norel. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. S. H. J. Voors. Jeugdkapel. Noord, Molenaer- straat 10.30: Dhr. D. Boer. Oost, Zomerkade, 10: Wika J. Timmer. West, Leidsestraat, 10: Dhr. D. Selling. Centrum, O. Groenmarkt, 10: Dhr. W. C. de Groot. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Hei- dinga. Eglise Wallonne. 10.30: Service pré- sidé par le pasteur Mare. Jospin. Church of England, Kinderhuissingel. 8.30 a, m. Holy Communion, Rev. Mossman. Alle-Dag-Kerk, Broederkerk, Parklaan 34. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactavond en -middag met gerepatrieerden in de pastorie. Dinsdag 3: Rondetafel-bespreking in de Broederkerk. Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Park laan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. Vroegindewei van Huiz'en. Stads Evangelisatie, Lange He renstraat 6. 10 en 7.30: C. F. Bijlsma. Den Helder. Woensdag 8: W. F. Kloos, Gouda. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Rev. G. Brucks, uit Canada. Collecte voor het Ram penfonds. 5: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noord- wijk aan Zee. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. P. D. Bardelmeyer Opwekkingssamenkomsten Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Prof. Dr. M. J. de Vrijer, Heemstede. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 7: Ds. H. Schütz. 12: Zondags school. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmsti-aat 3. 10 en 4.30: Evang. J .J. v. Cappelleveen, van Bennekom. O. R, G. Cen trum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Lutli. Gemeente, Witte He renstraat. 10.30: Ds. L. S. P. v. d. Chijs, Em. pred., Doorn. Ver. Doopsgezinde Gemeente, 10.30: Ds. Oostei-baan, Haarlem-N., N. P. B; 10.30: Ds. Soutendijk. Jeugddiensten: Peu- zelaarsteeg 10.30: Ds. Daalder. Haarl.-N. 5.45: Mej. Luikinga. Remonstr. Gereform. Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. J. Kleine, Apeldoorn. Wil- helminakerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr 5: Ds. A. B. C. Hofland. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Lees- dienst. Donderdag 7.30: Ds. M. Blok. van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 9: Ds. J. W. v. d. Gronden, Voorber. H. Avondmaal 5.30: Ds. J. C Maris Dinsdag 7.30: Ds. B. Bij- leveld, Noordeloos Baptiste Gemeente, geb. H. J. M. V., Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool 8: Jeugdsamenkomst. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. Dag van ernst, bezinning en offer. 10 en 8: Kapiteins A. Bouwens van Gameren. Donderdag 8: Kapiteins A. Bou wens van Gameren. Pinkster Gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 5: Samenkomst. Donderdag 7.45: Bijbellezing. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschaps hond. Jac. van Ruysdaellaan 7, Hst. Maan dag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst Evangelisatie ..Immanuël", 8: Brigadier Haas. Pniël Reddingsbrigade, bovenzaal Wol straat 7. 8: M. J. Vrolijk, van IJmuiden. Volle Evangelie .Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dhr. J. v. d. Bilt. zendeling onder Israël. 19: Getuigenisdienst. Christen-Geloofsge meenschap, gebouw „Pro Deo", Breestraat 19. 10: Br. de Waal Malefijt, van A'dam. 8: Jeugdsamenkomst. Woensdag: Bidstond. Za terdag 8: Jeugdsamenkomst Benkoelenstr. 28, Haarlem-N. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Eredienst met H. Avondmaal en Preek. 19: Evangelisatie-mee ting. Dinsdag 20: Damesbijbelstudie. Donder dag 20: Evangelisatiesamenkomst in de Am sterdamse buurt (in geb. 2e Zuidpolderstr. 50). Zevendedags-Baptisten Gemeente, Park laan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Ze- vende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking.. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science. Jansstraat 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Anost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-beweging, Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonia", Jansstr. 83. 10.30: Wijdings morgen.Mevr. de Jong Harmeier. Haarlem. Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Psycho-Synthese, Rest. Brinkmann, Grote Markt. 10.30: Wij zijn nooit eenzaam. HAARLEM-NÓORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk 10: Dr. M. van der Voet. Imma- nuëlkerk. 10: Dr. H. van der Loos. 7: Ds. J. Heidinga. Stichting tot verbreiding van het Evangelie „Petra". Noorderkanel (einde Mi- nahassastraat). Woensdag 7.45: Zangdienst. 8: Evangelisatiesamenkomst. L. G. Sussen- bach. Ver. Doopgezinde Gemeente, Ncorder- kapel, Minahassastr. 5.45: Mej. Luikinga, Jeugddienst. Interk. Jeugd Gemeenschap „Gideon". Dinsdag. Spionkopstr. 7.30: Licht beelden o. 1. v. Dhr. I. E. Ketellapper. Za terdag 2.30: Kastanjestr. Kindersamenkómst o.l.v. Dhr. I. E. Ketellapper, van Haarlem. Geref. Kerk. Sionskerk. 9: Ds. J. Kleine, van Apeldoorn 3.30: Ds. A. M. Boeijinga. Noord- Schoterkerk. 10.30: Ds. J. Kleine. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr. Geref. Kerk, Floresstr. 10 en 4: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 7: Openluchtsamenkomst Soendaplein. 8: Verlossingssamenkomst. Al deze samenkomsten staan in het teken van verootmoediging, gebed en offer. Leiders Kapiteins v. d. Woude. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhclminaplcin. 10: Ds. G. Koch, Haar lem-N. 19: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwen- huijzen. 19: Ds. R. H. Oldeman. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. Adr. Oskamp. Ned. Pret. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. J-. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. A. Dondoi-p. 5: Dr. P. J. Richel Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel 12-15 j. Wijkgebouw „de Stal". Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff, Rem., Rotterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H, Stelma. 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12-15 j Maranatha, Donkerelaan 11.45: Zondagsschool, 5 en 6 j. Kleuterschool Boslaan; 712 j. in Jeugdhuis en Maranatha Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem. Amsterdam. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole. 15.30: Ds. J. L. v. d. Velde, van Tres Arroyos. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gespr. Requiem Mis. De Zondagsdienst zal worden gehouden speciaal met de intentie hulp en kracht te vragen voor de slachtof fers van de watersnood. De collecte zal wor den afgedragen aan het „Rampencomité". Soefi-Beweging, Acaciastraat 28. 11: Uni versele Eredienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel, 1216 j..Irene, Elswoutslaan 1. 10.15: Zondagsschool voor Julianakwartier, Kon. Wilh. School, Domp- vloedslaan. 1213: Zondagssch. voor Ramp- laankwartier Irene, Elswoutslaan 1 te Over- Sprekend over het onderwerp „Rusland en het Westen" voor leden van de vereni ging Geloof en Wetenschap zei mej. dr. Marga Klompé, lid van de Tweede Kamer, gisteravond in de Haarlemse Schouwburg onder zeer veel meer dat zij niet geloofde, dat er snel een nieuwe oorlog zal uitbreken. De Russen, zo betoogde spreekster, zijn zulke goede rekenmeesters, dat zij heus wel inzien dat zij die op de lange duur zouden verliezen, al ware het slechts vanwege de verdeling der grondstoffen. Overigens be schouwde zij de thans evenals in 1938 voorkomende zuiveringsacties als een be denkelijk voorteken. Rusland krijgt trouwens, aldus vex*volgde mej. Klompé haar op een diepgaande ken nis van internationale zaken en veelzijdige ervaring gebaseerde uiteenzetting, ook zon der oorlog wel de hegemonie over de lan den waar het die wenst, omdat deze landen het gevaar niet zien. In zoverre is er eigen lijk al een ooi-log aan de gang, namelijk een psychologische, waarbij de misleiding een grote rol speelt. De Russische tactiek Na een ovei-zicht te hebben gegeven van de ontwikkeling in de zo vriendschappelijk begonnen relaties der grote geallieerden na de overeenkomsten van Jalta en Potsdam, ging spreekster na welke tactiek Rusland thans ten aanzien van het 'Westen toepast, er daarbij aan herinnerend dat de Sovjet- Unie maar liefst over zeven ministers be schikt, die niets anders te doen hebben dan de gedragslijnen naar buiten te bepalen. Om te beginnen voert Rusland alom plei dooien voor de vrede. Doch men mag daar bij niet vei-geten dat de Russen met de her bewapening zijn begonnen en zich telkens tegen vreedzame oplossingen van conflicten blijven verzetten. Zo mislukten de onder handelingen over het staken van de strijd op Korea, doordat de Russen zich. ten aan zien van de krijgsgevangenen op de letter van een met een geheel andere bedoeling gemaakte overeenkomst bleven beroepen. Een bemoedigend verschijnsel noemde mej. Klompé hierbij de accoordverklaring van de Oost-Aziatische lalden met de poli tiek van het Westen. Welke motieven heeft Rusland voor het laten doorgaan van de oorlog op Korea? In de eei-ste plaats bindt men daardoor een groot aantal krachten en kan Amerika minder voor het Westen doen. Ook van China wordt een grote inspanning gevei-gd. Nu speelt China nog met Rusland samen, omdat de belangen parallel lopen, maar het zou wel eens kunnen gebeuren dat dit machtige rijk een overheersende rol gaat spelen en daarom is het voor Rusland van betekenis China op een de krachten ver zwakkende wijze bezig te houden. Voorts is er de mogelijkheid tot nu ert dan inderdaad reeds aan de dag tredende meningsverschillen tussen de Westelijke partners. Hiennede kwam mej. Klompé op het tweede punt van de Russische tactiek: het zaaien van splijtzwammen. Men zal niets achterwege laten om de samenwer king tussen Amerika en Europa te door breken. Zo doet men thans bijzonder ver gaande concessies om de eenheid van Duits land te bereiken en heeft West-Europa - om van twee kwaden het minste te kiezen een eigenlijk onverteerbaar, door Foster Dulles opgesteld, vredesverdrag met Japan moeten aanvaarden. Overal ter wereld worden door Rusland abcessen warm ge houden: Korea, Indo-China, Perzië, Kash mir, Egypte, Tunis, Marokko, Wenen, Ber lijn, Belgrado, Zuid-Amerika Twee grote lijnen bepalen aldus, volgens mej. Klompé, de Russische tactiek: het af leiden van de aandacht door het voeren van vredespropaganda en het verzwakken van het potentieel, door overal ter wereld de krachtsinspanning te binden. Speciale aan dacht besteedt men daarbij aan het Mid den-Oosten, waar men zich in een nationa listisch gewaad kleedt en zich voordoet als vrijheidsbrengers. Dit is een ander gezicht van het communisme. Antwoord van liet Westen Wij leven in een tijd, zo concludeerde spreekster, waarin alle hens aan dek moe ten zijn. Vandaar dat de rest van haar boeiende betoog gewijd was aan de nood zakelijke Europese samenwerking. Het zou echter onwaarachtig en onverstandig zijn van het Westen om in Rusland alleen maar een baarlijke duivel te zien. Het Westen verplaatst zich onvoldoende in de positie van Rusland en vergeet maar al te gemak kelijk dat het Christendom in gebreke is gebleven tijdig de industrialisatie op te vangen. De rest van de avond besteedde mej. Klompé aan het behandelen van allerlei problemen, die zich bij de Eui-opese in tegratie voordoen. Zij wees daairbij vooral 'op de noodzaak van een diep doordringende voorlichting, omdat de Europese samen werking niet beperkt mag blijven tot een onderonsje van staatslieden, doch door hét gehele volk begrepen en gedragen moet worden. Na de pauze trachtte zij te om schrijven voor welke geestelijke waarden het Westen strijden moet en beantwoordde zij de haar gestelde vragen. veen. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door een Zang- dienst, aanvangende 19.15 in de kerk aan de Ramplaan. Geref. Kerk. 10.15 en 5: Ds. H. v. d. Brink. H. Avondmaal. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. Dienst van verootmoediging, gebed en offer. 17: Ds. Eerhard. Chr. Geref. Kerk. 10: Ds. Sluiter. 17: Leesdienst. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Vicaris Swets. van Lijnden. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. M. Bos. NIEUW VENNEPï Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 3: Ds. M. C. Don.Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. In alle kerken een bijzondei-e collecte voor het Nationale Rampenfonds. SANTPOORT Ned. Herv. Kerk. Dorpskerk 10.30: Ds. D. Ter Steege. 7: Dezelfde. H. Av. „De Toorts". 9: Ds. D. Ter Steege. „De Ka pel" geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Sionskerk 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord 7: Dr. J. H. Stelma, Bloemendaal, Jeugddienst. Evange lisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. H. Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber. Medewerking van het kerkkoor. 7: Ds. C. de Ru. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenster, van Amsterdam. Geref. Kerk. Ju- lianaweg 10: Ds. A. de Ruiter. Bede- én boeteuur. 5: Dezelfde. Ned. Chr. Gcmeen- Bchapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: Joh. H. Oostveen, Evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. M. Koole. Den Haag. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond 10.15: Mej. Siebringa, Haarlem Geref. Kerk 10 en 5: Dr. Th. Ruys. Geref. Kerk, Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3; Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12