Gedachte aan verwacht springtij beheerst werkers aan de dijken Dodencijfer nu 1372 Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee bezoekers Overal worden bressen gedicht Steeds meer diefstallen uit verlaten huizen Kijklustigen worden geweerd in de rampgebieden Verlieslijsten Rode Kruis Voor Nationale Rampenfonds Het woord is aan... Vlaggen halfstok Dakota van luchtbrug maakte buiklanding Nog wachtende schepen kunnen terugkeren Eerste slachtoffers van Oude Tonge begraven Oproep tot Haarlemmers De weg kwijt Meeste doden vielen op Goeree- Overflakkee 67e JAARGANG No 179 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 297e JAARGANG No 27 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. ni Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET KORTE BEZOEK, dat twee hoog geplaatste Amerikanen in het kader van hun Europese „tournée" aan ons land heb ben gebracht, is vanmorgen alweer beslo ten. Zij zijn naar Brussel vertrokken om daar informatieve besprekingen met de Belgische regering te houden. Hier hebben John Foster Dulles, minister van Buiten landse Zaken en Harold E. Stassen, direc teur van het Bureau van wederzijdse bevei liging, met de Koningin en Prins Bernhard en met verscheidene ministers gesproken. Hun zijn uiteenzettingen gegeven en Ne derlandse wensen kenbaar gemaakt. Dit vindt u, wat uitvoeriger geformuleerd, in het officiële communiqué in dit nummer. Er wordt generlei besluit in vermeld, want daartoe dient deze reis niet: in feite is het doel van de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en van de leider der militaire hulpverlening aan Europa al leen, zich in de regeringscentra van West- Europa omtrent de toestand en de vooruit zichten op de hoogte te stellen en daarover van gedachten te wisselen. Gisteren is op deze plaats al opgemerkt dat na de ramp, die ons land getroffen heeft, dit bezoek wel te rechter tijd is gekomen. Zowel bij hun komst als bij hun vertrek hebben de beide Amerikaanse staatslieden bovendien zelf een indruk van het geteisterde gebied kun nen krijgen en in de gesprekken, die zij ook met hun eigen ambassadeur en met andere Amerikanen hier te lande hebben gevoerd zal het niet aan toelichting ontbroken heb ben. i Wie zijn deze twee? Nieuwe mannen- aan-de-top in Amerika, behorend tot de naaste medewerkers van president Eisen hower. Maar geenszins onervaren krachten op internationaal gebied. Beiden hebben al een lange staat van dienst, ofschoon die van Foster Dulles, die tegen het einde dezer maand 65 jaar wordt de leeftijd waarop zo velen met pensioen gaan uiteraard aanmerkelijk meer omvat dan die van de negentien jaar jongere Stassen. Dulles be kleedt de hoogste positie, hetgeen niet wil zeggen dat hij de begaafdste van het twee tal is. In feite mag de loopbaan van Harold E. Stassen de merkwaardigste heten, want na op zijn tweeantwintigste jaar zich als advocaat gevestigd te hebben, werd de jonge man al vóór zijn dertigste gouverneur van de staat Minnesota de jongste gou verneur der V. S. en in 1940 herkoos men hem prompt. Daarop werd hij zelfs president van de Nationale Conferentie van gouverneurs op zijn drieëndertigste! Hij trad als tijdelijk voorzitter van de republi keinse Nationale Conventie op. Toen Ame rika in de tweede wereldoorlog werd be trokken nam hij dienst bij de marine, on derscheidde zich en maakte snel promotie. Na de oorlog keerde hij in de politiek terug, bereisde Europa en bezocht ook Stalin. Hij dong naar de republikeinse candidatuur voor het presidentschap der Verenigde Staten in 1948, maar legde het af tegen Dewey, die toen zo onverwacht door Truman verslagen werd. Een ener- gisch man; wellicht een toekomstig presi dent van Amerika. Foster Dulles, nu republikeins minister, is merkwaardigerwijze gedurende het be wind der democratische partij jarenlang adviseur in buitenlandse aangelegenheden van president Truman geweest. Hij trok zich als zodanig pas terug, toen de verkie zingscampagne voor het presidentschap verleden jaar op toeren ging komen. In 1907 maakte hij, pas negentien jaar oud, in een bescheiden functie al deel uit van de Amerikaanse delegatie ter tweede Haag se vredesconferentie. Politieke loopbanen in Amerika zetten zich vaak heel vroeg in, al moet Stassen's benoeming tot gouver neur van een staat op zijn 29ste jaar wel als een hoge uitzondering gelden. Foster Dulles was in 1919, tijdens de vredescon ferentie van Versailles, juridisch adviseur van president Woodrow Wilson. Hij advi seerde na de eerste wereldoorlog verschei dene regeringen inzake het herstel der staatsfinanciën. Hij maakte deel uit van ettelijke delegaties en nam dus deel aan ettelijke internationale conferenties. Een scherpe jurist van grote en veelzijdige er varing, een knappe kop, een man overi gens, aan wie vaak en niet zonder reden een opportunisme verweten is, dat hem tot plotselinge, soms snelle koersverande ringen heeft geleid. Het heeft de aandacht getrokken dat president Eisenhower ervoor gezorgd heeft, door de opneming van Wal ter Bedell Smith onder zijn naaste raad gevers een zeker tegenwicht tegen te grote invloed van Foster Dulles te scheppen. Dit zijn enkele bijzonderheden over de twee belangrijke Amerikanen die pas, op een voor ons zo critiek ogenblik, Neder land bezocht hebben. De gevolgen van dat bezoek zullen wel blijken. Men kan er nu alleen maar naar gissen, hetgeen weinig zin heeft. Maar zowel van Foster Dulles als van Stassen zullen wij in de eerstko mende jaren nog heel wat merken en on dervinden. R. P. De verlieslijsten, samengesteld door het Nederlandse Rode Kruis, zijn met ingang van heden op de plaatselijke bureaux van het Rode Kruis ter inzage gelegd. Bovendien kan men ze raadplegen op onze kantoren: Grote Houstraat 93 en Soendaplein 37 te Haarlem en Kenncmer- laan 186 in IJmuiden. Een Dakota-transporttoestel van de Ne derlandse luchtmacht is gisteren op Val kenburg bij de start naar het noodgebied verongelukt. Het vliegtuig kon niet snel genoeg hoogte krijgen en de bestuurder Was gedwongen de machine een buiklan ding te laten maken op het vliegveld. Het toestel is daarbij beschadigd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Medegedeeld is, dat thans alle schepen, die niet direct aan de evacuatie deelne men, naar huis kunnen gaan, uitgezonderd de verbindingsschepen. Aan de schepen is de hartelijke dank overgebracht van Prins Bernhard, de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht. Terwijl de evacuatie van de bewoners in de rampgebieden haar einde nadert en de hulpverlening aan de uitgewekenen en aan hen, die achter bleven, voortgaat, wordt op steeds meer plaatsen zowel in Zeeland en Zuidholland als in Brabant alweer hard aan de dijken gewerkt. In het algemeen beperkt zich dit herstel nog .tot binnendijken. En wanneer die geheeld zijn zal het omvangrijk werk aan de geschonden zeedijken kunnen beginnen, dat veelal door grote aannemingsmaatschappijen zal moeten ge schieden. Bij dit eerste dijkenherstel worden vooral de achtergebleven bewoners beheerst door de gedachte aan het springtij op 16 Februari, wanneer het effect van de maanstand op 14 Februari de aarde bereikt zal hebben. Men wil daarvóór een behoorlijke verdedigingslinie gereed hebben. Andere feiten, die de laatste dagen in toenemende mate gemeld worden, zijn de diefstallen in de verlaten huizen, die op Goeree reeds tot een zeer strenge controle hebben geleid, en de vrees van artsen, dat zich bij vele van de geredden vroeger of later, wanneer zij zich hun toestand realiseren, een ernstige geestelijke terugslag zal voor doen. Een vrij groot percentage van hen beseft nauwelijks welke verliezen het heeft geleden. In Oude Tonge zijn Vrijdagmiddag om 4 uur de eerste slachtoffers van de over stroming begraven. Dertig van de, volgens schatting van burgemeester A. D. van Dijk, twee a driehonderd slachtoffers wer den op een schottekar naar de Spuidijk gebracht, waar ze hun laatste rustplaats hebben gevonden. Deze dijk, heeft voor vele honderden de redding betekend, maar kon toch niet verhinderen, dat Oude Tonge waarschijnlijk het zwaarst getroffen plaatsje in deze nationale ramp is gewor den. Het kerkhof is in het water niet meer lerug te vinden. Daarom stonden Vrijdag middag de 126 inwoners, die nog achter gebleven zijn, met gebogen hoofd in de gure wind op deze dijk. Vlak voor Oude Tonge op dezelfde dijk ligt een barricade van cadavers, bedde- goed, meubels en stro, die daar opgewor pen is door de golven. Deze sluit de weg af als een waarschuwing om dit dorp des doods niet te betreden. Onder het stro op het water moeten nog tientallen lijken liggen. Nog 126 van de 3000 inwoners van Oude Tonge wonen thans op dit stukje Neder land, waar. ieder met een bang hart de weerberichten beluistert, en vurig hoopt op een lange periode met weinig wind. Verblijfsvergunningen In Hellevoetsluis is een evacuatie bureau opgericht, dat toezicht zal uit oefenen op degenen, die het eiland Goeree-Overflakkee willen betreden of daar reeds verblijven. Het bureau zal verblijfsvergunningen uitreiken, die een geldigheidsduur hebben tot wederopzegging. Zonder deze verblijfs vergunningen zal men de toegangs poort tot Goeree-Overflakkee Hel levoetsluis niet meer mogen pas seren. Op het eiland zelf zal een strenge controle worden uitgeoefend. De regeling, die heden is ingegaan, zal stipt worden uitgevoerd om diefstal len uit verlaten woningen en boerde rijen tegen te gaan. De burgemeester van Middelharnis deel de gisteravond mee, dat de dieven een grenzeloze brutaliteit ten toon spreiden. In één geval werd de deur uit een woning gezaagd en werden uit deze woning een aantal sieraden en een gouden horloge en voorts enige kleren gestolen. De rijkspoli tie heeft opdracht gekregen bij nacht af en toe schijnwerpers te richten op de in of nabij het verdronken gebied staande verlaten woningen om daardoor dieven op heterdaad te kunnen betrappen. De toestand in Middelharnis is thans aanzienlijk rustiger geworden. Het evacua tiebureau heeft aan 700 personen, die in Middelharnis verblijven, verblijfsvergun ningen uitgereikt. Ook is er een arbeids bureau opgericht, dat personen, die nog niet bij het herstelwerk zijn ingeschakeld, aan het werk zal zetten. Herstel Op geheel Goeree-Ovei-flakkee wordt reeds de eerste hand gelegd aan de uit voering van door verschillende instanties in gecoördineerd overleg vastgestelde plannen voor herstel van het eiland. Dit herstel zal zich voorlopig beperken tot de binnendijken, hoewel men de buitendijken niet zal veronachtzamen. Een vlot herstel van de zwaar gehavende binnendijken zal het mogelijk maken, dat over deze dijken vervoer van materialen voor de dichting van de ongeveer zestig gaten in de bui tendijken van het eiland mogelijk wordt. Thans zijn deze punten over land niet bereikbaar. Op Goeree-Overflakkee is reeds een af deling genietroepen gearriveerd, die in samenwerking met de autoriteiten en werkkrachten van de Rijkswaterstaat de herstelwerkzaamheden zullen uitvoeren. In Dirksland is inmiddels een aantal slachtoffers uit Middelharnis ter aarde besteld. De plechtigheid droeg een sober karakter. Gisteren is ook een aantal gaten in de binnendijken aan de Zuidzijde van St. Annaland op Tholen gedicht. Èr rest thans nog het herstel van de doorbraak in de zeedijk tegenover Ouwerkerk op Schou wen. Dit herstel zal aanzienlijk meer moei lijkheden opleveren, onder andere tenge volge van de sterke stromingen. Alle be schikbare mankracht is nog steeds in geschakeld bij het herstelwerk. Deze wordt geassisteerd door ongeveer 300 mi litairen. Af en toe laten vliegtuigen mate rialen boven St. Annaland vallen. Het dorp is thans nagenoeg weer droog. De datum 16 Februari heeft een angstige klank in de oren van de bewoners, van Tholen. Met man en macht wordt ge werkt om de verdedigingslijn voor die tijd gereed te hebben. Op die dag is er zoals men weet, weer springtij. In Poortvliet op Tholen is een hoeveel heid uitgeworpen levensmiddelen, doordat het droppingsterrein niet verlicht kon wor den, op huizen gevallen. Aanvankelijk gingen er geruchten, dat tengevolge daar van mensen zouden zijn omgekomen. Dit is door de burgemeester van deze stad te gengesproken. Alleen de daken van en kele huizen zijn vernield. Voor de eerste maal sinds het begin van de ramp is in deze plaats geen nieuw wa ter binnen gelopen. De twee -gaten in de buitendijken zijn gedicht en een van de twee gaten in de binnendijk is ook reeds hersteld. Men verwacht dat weldx-a ook het laatste gat zal worden gedicht. Onder uiterst moeilijke omstandigheden het was vloed heeft men gisteravond om streeks elf uur een gat in de buitendijk gedicht. Toen dit succes bekend werd, ging er een hoeraatje op onder velen van de 1500 op het hooggelegen deel van Militairen in het verdronken land bezig met het dichten van een dijk. Poortvliet rondom het stadhuis verzamelde inwoners. Poortvliet dat 1700 inwoners telt, staat nog voor een groot deel onder water. Nu de dijken dicht zijn, hoopt men het water spoedig te kunnen afvoeren. In West-Zeeuwsch Vlaanderen wordt onder de leiding van de rijkswaterstaat met ongeveer 1000 burgers en 250 mili tairen gewerkt aan de versterking van de zeewering. De werkzaamheden vorderen goed. Alle gaten in de duinen en de dij ken zijn gedicht, zodat er thans geen ge vaar is. Langs de gehele kust is door de P!T.T. met behulp van militairen een nood-telefoonlijn aangebracht, zodat men langs ieder punt telefonisch contact heeft. In Spijkenisse op het Zuidhollandse eiland Voorne-Putten is men thans de toe stand meester evenals bij Heenvliet aan het Voornse kanaal. Er zijn vele militairen en er wordt nog hard gewerkt aan het herstel van de dijken. Maar als het water niet stijgt en de wind niet opsteekt heeft men vertrouwen in de verdere gang van zaken. Grote hoeveelheden zand, die met het oog op de uitvoering van het Botlek- plan in Spijkenisse lagen, worden nu weg gevoerd om elders op Putten gebruikt te worden. Een bewijs van het voornemen om het herstel van dü waterkering in de Hoekse Waard gröSó? aan te pakken is het feit, dat de zandzuiger „Ahoy" uit Hoek van Holland wordt overgebracht naar de Hoekse Waard, om daar bij de herstel werkzaamheden te helpen. Dientengevolge zijn de werkzaamheden aan de „Faustus" voorlopig gestaakt. Schielands 7/oge Zeedijk Het hoogheemraadschap Schïeland te Rotterdam deelt mede, dat Schielands hoge zeedijk, die in de nacht van Zaterdag op Zondag van Schiedam tot Gouda een aan val van een stormvloed te verduren heeft gehad, thans tot Gouda onder controle is, zodat voor een doorbraak, zelfs bij storm, niet meer behoeft te worden gevreesd Gedurende voorjaar en zomer zullen de gedeelten van de dijk waarin gaten zijn geslagen, definitief worden hersteld met klei, nadat eerst het zand en de zandzak ken zullen zijn verwijderd. De hoogte van deze gedeelten zal daar bij worden gebracht op 4.50 meter boven N.A.P., dat is 70 centimeter hoger dan thans het geval is. Deze werken moeten vóór October zijn voltooid. Ook de water kering binnen Rotterdam zal op vele plaat sen aan een nieuwe verhoging niet kunnen ontkomen. Wed. G. Oud Pz. Co. N.V. ƒ2500,—; Fijnw. Haak 1 vacantiedag personeel, ver dubbeld door Directie f 1143,32; N. N. 100,-; Geitenbridgeclub ƒ47,70; H. Th. A. v. E. ƒ40,J. d. V.D. ƒ20,Damesbridge- clubje ƒ17,—; C. N. ƒ10.—; Mevr. F.—S. 7,50; Mevr. F. Nederlandse uit Wimbledon ƒ50,—; Tennisclubje ƒ14,20; A. V. ƒ10,—; Het vergeten potje ƒ9,Mevr. H.O. ƒ100,—; J. S. ƒ5,—; Mieke B. ƒ2,—; E. J. K. 10,Bridgepotje Bloemendaal 18,J. C. V. ƒ2.50; Torsten Stockholm Zweden ƒ5,—; Wed. R. ƒ2,50; N. N. ƒ4,50; Drs. B. R. ƒ25,—; v. W. ƒ10,—; Zusterkring H. Z. W. ƒ7,X. ƒ4,Mrs. A. Todd, Kingswood (Eng.) 17,Bridgeclubje 10,—; Bridge club Haarlem-Noord 50,—; Zr. T. D. 10,-; Zr. H. 10,; Opbrengst Filmavond Haarl. Kunstgemeenschap ƒ456,P. W. S. ƒ5, Bewoners Huize Eureka 3,50; Miep 5. Mevr. H. ƒ50,Damesklaverjasclub „Kla verbloem" ƒ26,Spaarpot Thijs en Feike 27,33; H. J. L. ƒ5,—; M. ƒ2,50; H. V. Jr. ƒ10.—; fam. W. ƒ30,—; N. M. H. ƒ50,—; B. de B. ƒ4,T. Z. ƒ15.Fam. V. en R. ƒ27.60; Dames K ƒ4,Pers. fa. S. Reinalda ƒ210,—; S. J. K. S. ƒ20,—: P. B. ƒ25,—; K. 10,Buurtveren. Ramplaankwartier 25,—; Damesbridgeclub G. J. R. Z. ƒ10.—; Damesbridgeclub Kleverpark 10,Tim merman en zijn vrouw 25,A. F. ƒ2,50; Juffr. O. 10,Dames C. B. 5,50; L. A. S. 25,Mevr. H. ƒ10.—; D. O. ƒ5,Dames bridgeclub Heemstede 16,L. B. 2,50; N. N. 2,50: Uit luchtpostenvel. ƒ2,50; Leer lingen v. h. Jac. P. Thijsse Montessori- lyceum O'veen 150,P. V. Jr. 15,—; van kleine Dieneke ƒ2,50; Wed. R. ƒ5,Leer- Johann Schroder: Wanneer de wijn nederdaalt' drij ven de woorden boven. lingen Kweekschool voor kleuterleidsters ƒ227,10; Mej. R. ƒ25,—; van Kees ƒ1,—; v. d. H.—v. d. B. ƒ10,—; „Kom toch tekort!" ƒ3,Vlekkenpot ƒ43,A. J. K. B. ƒ10, Avondschool v. Nijverheidsonderwijs 116,01; Personeel fa. Baggerman ƒ74,—; fa. W. V. ƒ20,—; M. J. de G. ƒ2,50; R. v. E. ƒ3,50; J. C. R. 7,50; B. v. G. 10,—; Kegelclub F. H. 25,—; W W. 10,—; R. en J. 50,—; Mevr. wed v. T. ƒ2,50; A. Z. ƒ10,—; W. A. W. V. ƒ5,fam. Due. ƒ5, F. S. ƒ7.50; D. B. ƒ1.—; H. R. ƒ3.—; Buurtver. Floresstraat en omgeving ƒ205.45; C. J. v. d. S. ƒ10.—; Hansje ƒ2.50; J. K. V. ƒ10.—; N. N. ƒ10.—; V.weg.verg. ƒ100.—; H. W. de B. ƒ25. Kaartclub Het Boertje T.IJ.B.B. ƒ42.60; 0.5 van het jaarloon v. h. Gezamenl. Pers. aange vuld met een bedrag door vennootschap Di rectie en Commissarissen Ph. J. Schuytvlot en Zn. ƒ500.—; Kaartpot M. en K. ƒ13.16; L. Sp. ./'50.Max en Jomie 25-—; fam. L.—B. ƒ100.—; Varitex ƒ1000.—; Th. de B. te IJm. ƒ5.— L W. te IJm. ƒ100.—; J. Z. ƒ25—; Spaarpot van Helga ƒ2.50; Bridgeclub Drie huis ƒ50.Pers. fa. Zwier en Zn. ƒ160.53; Firmabijdr. Zwier en Zn. ƒ160.53; Nagek. pers. Luth. Oudeliedenhuis ƒ16.—; W. P. ƒ2.50; 2de inz. leerl. Ie Chr. Dyc. ƒ427.50; Dir. en pers. fa. Funke ƒ468.60; W. F. K. ƒ10.— H. W. ƒ10—; Klaveriasciub „Fortuna" ƒ11.50: Kinderen B ƒ7.50; D. H. 25.— F. v. L. P. 200—. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons naar het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. 's-GRAVENHAGE De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten al daar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de herstel werkzaamheden belemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voor nemen, hoe begrijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven., De politie heeft op dracht met ingang van heden deze personen niet tot het rampgebied toe te iaten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerk zaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alie medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen blijven. De burgemeester van Haarlem verzoekt de burgery in verband met de algemene gedenkdag van de slachtoffers van de wa tersnood op Zondag 8 Februari 1953 van alle woonhuizen, kantoor-, fabrieks-, en andere gebouwen ten teken van rouw de vlaggen halfstok te hijsen. (Wij n^jzen er ten overvloede op, dat de vlag niet voor zonsopgang en niet na zons ondergang mag uitgestoken zijn. Red.) Hulp op eigen houtje is ongewenst De burgemeester van Haarlem heeft gis termiddag de volgende verklaring uitge geven: „Hierbij doe ik een nader beroep op ieder en op elke organisatie in de gemeente Haarlem, zich niet op eigen gelegenheid voor hulpverlening naar de rampgebieden te begeven. Ongeorganiseerde hulp ver meerdert slechts de toch reeds grote moei lijkheden van de leiding in de rampge bieden. Ieder werke mede om de leiding van de rampbestrijding het overzicht te doen be houden van de beschikbare of beschikbaar komende hulp, opdat deze daar kan wor den ingezet, waar zij het meest nodig is. Aanbiedingen voor eventuele persoonlijke hulpverlening moeten uitsluitend worden gericht tot het U.V.V. en voor hulpverle ning in groepsverband (organisaties en dergelijke) tot mij. De Burgemeester van Haarlem Mr. P. O. F. M. CREMERS. Een soortgelijk verzoek is inmiddels uitgegaan van de burgemeester van Heemstede. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig is even gedaald omdat de piloot de weg niet meer wist. Een maréchaussee verstrekt inlichtingen. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1372, gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brouwers haven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dordrecht 1, Dreischor 15, Fijnaart 46, Geersdijk 1, Goese Sas (aange spoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 19, Hellevoetsluis 5, Heynenoord 2, Nieuwendijk (land van Heusden en Al- tena) 3, Heijningen 25, Elftplaat (gem. Por- tugaal) 7, Hoedekenskerke 1, Hondsbosse- zeewering 1, Hontenisse (Kerkdorp Sams- waarde) 8, Kerkwerve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbendijke 4, Krimpen aan de IJsel 4, Kruiningen 11, Maar tensdijk 4, Maassluis 1, Middelharnis 16, Moerdijk 13, Nieuwerkerk en Ouwer kerk 13, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Numansdorp 67, Ooster- schelde (aangespoeld van elders) 4, Osse- nisse 1, Oosterland 40, Ouddorp 1, Ouder kerk aan de IJsel 2, Oudelande 2, Oude Tonge 300, Papendrecht 1, St. Philipsland 9, Raamsdonksveer 2, Rilland 1 (burge meester), Rotterdam 1, Serooskerken 15, Stavenisse 300, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Stormpolder 6, Streyen 20 (minstens), Terneuzen 2, Texel 5, Tien- gemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagen berg 1, Willemstad 2, Wolfaartsdijk 9, Yer- seke (aangespoeld van elders) 10, IJssel- monde 3, Zaamslag 1, Zierikzee 15, Zuid- land 21, Zijpe 3 (aangespoeld van elders). Uit de ons thans ter beschikking staande gegevens blijkt dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het eiland Goeree Over flakkee, namelijk 433. Over de andere eilanden en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304, Brabant 187, Hoekschewaard 144, Schouwen Dxxiveland 115, Noord-Beve- land 41, Voorne Putten 27, Zuid-Beveland 26, Zuid-Holland 18, Oost Zeeuwsch Vlaaxl- deren 12, IJsselfrxonde 10, St. Philipsland 9, Noordholland 6, Walcherexx 5, Alblasser- waard 4, Land van Heusden en Altena 3, Tiengemeten 2, Beijerland 2. Aangespoeld van elders 24. AANHOUDEND VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Opklaringen, maar ook enkele plaatse lijke sneeuwbuien en hier en daar tij delijk mist. Weinig wind. In de kust streken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. 8 Februari Zon op 8.09 uur. onder 17.40 uur. Maan op 3.46 uur, onder 10.58 uur. 9 Februari Zon op 8.07 uur. onder 17.42 uur Maan op 4.58 uur. onder 11.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 Februari Hoog water: 8.44 en 21.10 uur. Laag water: 4.07 en 16 36 uur Zondag 8 Februari Hoog water: 9.40 en 22.17 uur. Laag water: 4.53 en 17.29 uur. Maandag 9 Februari Hoog water: 10.53 en 23.39 uur. Laag water: 6.00 en 18.47 uur. OCOOOOOOOOCOOi L.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1