Eisenhower overweegt een volledige blokkade van China Amerikaanse ruggesteun voor premier Adenauer Wereldnieuws Nationalisten op Formosa worden driester Vertrek Go en Sunito De radio geeft Zondag uitgesteld In memoriam dr. A. Loudon Rusland op conferentie over Oostenrijk Hij wil de ratificatie-procedure van EVG-verdrag ten zeerste versnellen PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Dinsdag parlementair debat over de ramp ió het zo ATERD-AG 7 FEBRUARI 1953 2 Politieke vluchtelingen in West-Berlijn Actie tegen communisten in West-Duitsland Toestand in België en Engeland Commissaris der Koningin bezocht Texel De belastingfaciliteiten voor bijdragers aan Rampenfonds De duinen WASHINGTON, (Reuter) De repu blikeinse voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Dewey Short, heeft Vrijdag in een vraaggesprek ver klaard, dat hij gelooft, dat president Eisen hower een volledige marineblokkade van China overweegt. Admiraal Radford, opperbevelhebber van de marinestrijdkrachten in de Stille Oceaan, had de commissie Donderdag ver zekerd, dat er slechts „geringe kans op oorlog" met de Sovjet-Unie bestaat in dien er een blokkade zou worden ingesteld, aldus Short. Radford, die een voorstander is van een blokkade van China, verblijft thans in Washington voor het voeren van bespre kingen. Short geloofde, dat de president „naar hem luistert". De afgevaardigde was voorts van mening, dat het Congres een blokkade zou steunen evenals elke andere stap van Eisenhower „om in de gehele we reld tot het offensief over te gaan". Short' deelde mede, dat Radford voor stander is van een blokkade, waardoor ook onderzeeboten zouden worden geweerd van de Chinese kust, en van het zenden van meer marine-uitrusting naar de Chi nese nationalisten op Formosa. Short wei gerde zich er over uit te laten, hoever de steun van Amerikaanse marine-eenheden aan eventuele nationalistische aanvallen op het vasteland zou moeten gaan. Vliegtuigen van nationalistisch China heb ben in de nacht van Donderdag op Vrijdag 2 millioen vlugschriften boven 't vasteland van China uitgeworpen, waarin de bevol king wordt meegedeeld, dat de nationa listen thans vrij zijn de onder communis tisch'bewind staande gebieden aan te vallen. Generaal Olmstead, die belast is met de Amerikaanse hulp aan Formosa, heeft zich naar Taipeh begeven. Hij is in gezelschap van negen Amerikaanse kolonels. Men acht zijn bezoek van groot belang voor de verdere ontwikkeling, aldus Reuter. ADVERTENTIE Naar van nationalistisch Chinese zijde verluidt zal Formosa vooral pogen schepen, voorraden en marine-oefenfaciliteiten als hulp te verkrijgen. De nationalistische opperbevelhebber van de marine kwam in Amerika de dag nadat president Eisenhower mededelingen over de deneutralisatie van Formosa had gedaan. BERLIJN. (Reuter). De West-Berlijnse autoriteiten voor de vluchtelingenzorg heb ben geweigerd een van Oost-Duitslands prominentste rechters, Alfred Heinrich Trapp, als politiek vluchteling te erken nen. Trapp vluchtte in September van het vorig jaar naar West-Berlijn. De West-Berlijnse anti-communistische organisatie van „vrije juristen" heeft de autoriteiten voor de vluchtelingenzorg ma teriaal overhandigd over de activiteit van Trapp in Oost-Duitsland, waar hij sinds 1950 rechter van het hooggerechtshof is geweest. Ongeveer 50.000 vluchtelingen hebben nu politiek asyl gekregen. Erkenning bete kent voedsel, onderdak, voorrang bij het vervoer per vliegtuig naar West-Duitsland en de mogelijkheid om weer te kunnen werken. Niet-erkende vluchtelingen krij gen wel voedsel en onderdak, doch hebben geen kans op werk of op vervoer naar West-Duitsland. Zij kunnen wel in West- Berlijn blijven. HAMBURG, (D.P.A.) In geheel West- Duitsland is Donderdagavond een actie begonnen tegen de „arbeidscommissie van het nationale front" die beschouwd wordt als een mantelorganisatie, waartoe alle communistische groepen in de bondsrepu bliek zijn aangesloten. Over het resultaat van de actie, die op bevel van de federale procureur-generaal te Karlsruhe werd ingezet, is nog weinig bekend. Bij de voorzitter van het nationale front in de Rijn-Palts, Bastigkeit, zouden compromitterende documenten zijn ge vonden. De politie in verscheidene staten deelde mede, dat deze week meer dan veertig per sonen zijn gearresteerd in West-Duitsland. Dit geschiedde bij invallen in gebouwen van communistische of door de communis ten gesteunde organisaties. Tof de gearresteerden behoren personen, die beschuldigd worden van lidmaatschap van illegale organisaties, waaronder de verboden jeugdorganisatie „Vrije Duitse Jeugd" (FJD.J.). Bedoelde personen zijn later weer vrijgelaten en zullen later wor den berecht. NATIONALE GEDENKDAG HILVERSUM I, 402 M. 8.00 Nieuwsberichten, aansluitend platen. 8.30 Gedichten. 8.45 Platen. 9.00 Berichten. 9.15 „Het menselijk verbond", toespraak. 9.30 „Elias", Mendelssohn (fragmenten). 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Kerkdienst 11.45 Cau serie. 12.00 Marcia Funebre, uit de 3e sym- phonie van Ludwig van Beethoven (platen). 12.18 Orgelkoralen van Bach. 12.30 Werken voor strijkorkest (platen). Handel en Bach. 13.00 Toespraak Koningin Juliana (beide zenders). 13.10 (gez. pr.) Nieuwsberichten. 13.30 Tragische ouverture op. 81 Joh. Brahms. 13.45 Psalmen en gezangen (leden van het omroepkoor). 14.00 Toespraak door dr. P. H. Ritter Jr. 14.15 Pianorecital door Pierre Palla. 14.35 Requiem op. 48 Gabriel Fauré. 15.15 Fragment uit Thomas Moore van Hen- riette Roland Holstv. d. Schalk (hoorspel). 15.55 Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit, sym phonic no. 2 in c kl. t. (Urfassung) Anton Bruckner. 17.00 Toespraak van minister van Financiën. 17.10 Wijdingsdienst. 17.30 Toe spraak door prof. dr. W. Banning. 17.50 Platen. 18,00 Nieuwsberichten. 18.30 „Ein Deutches Requiem. Joh. Brahms (fragmen ten). 19.00 Berichten en „Ein Deutsches Re quiem (vervolg). 20.00 Herhaling toespraak Koningin Juliana. 20.10 Mr. Kortenhorst (toespraak). 20.15 Nieuwsberichten. 20.30 Actus Tragicus, Joh. Seb. Bach, Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit (cantate no. 106). 20.55 Poëzie, voorgedragen door Nel Knoop. 21.15 Symphonie-concert (platen). 22.30 Wij dingswoord. 22.40 Orgel. 23.00 (gez. pr.) Nieuwsberichten. 23.15 Strijkkwartet Franz Schubert. (Der tod und das Madchen). HILVERSUM II, 298 M. 8.00 Nieuwsberichten. 8.30 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 Nieuwsberichten. 9.45 Quatre Petites Prières, Fr. Poulenc (platen). 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis in de St. Jansbasiliek te Laren (N.H.). 11.30 Adagio en fuga, W. A. Mozart (platen). 11.40 1. Can tate Ich will den Kreuzstab gerne tragen, Bach. 2. Stabat Mater, Vivaldi. 12.20 Strijk kwartet, Anton Bruckner (platen). 13.00 Toespraak door de Koningin (over beide zenders). 13.15 Nieuwsberichten. 13.30 De wereld helpt Nederland, klankbeeld. 13.45 Symphonisch concert; 1. Kindertotenlieder, Gustav Mahler. 2. Sinfonio Sacra in memo- riam patris, Guillaume Landré. 14.45 Al tot mijn lippen staat het woelend water, voor dracht. 15.05 1. Pavane pour une infante defunte, M. Ravel; 2. Miroire de peine, H. Andriessen. 3. Prélude, elegie en finale, Racine Fricker. 4. Psaume du fond de l'abime, (de profundis) Lily Boulanger. 16.10 Consolations, Fr. Liszt. 16.30 Vespers. 17.00 Ikor. 19.10 Cantate, Jan Felderhof. 19.30 Ge looft u dat. 19.45 Nieuwsberichten. 20.00 Herhaling toesnraak van de Koningin. 20.10 Mr. Kortenhorft. 20.15 Nieuwsberichten. 20.30 Liederenprogramma (platen). 21.00 O dier baar land, klankbeeld 21.30 1. Trauersym- nhonie, Locatelli. 2. Serenade voor strijk orkest, E. Elgar. 22.10 Weerloos sleuren mij de barre vloeden, voordracht. 22.20 Negro spirituals. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuwsberich ten. 23.15 Platen. Naar wij vernemen, is het vertrek van de Indonesiërs Go en Sunito uitgesteld. (Gisteren was medegedeeld dat beide heren, die 24 November j.l. wegens onge wenste politieke activiteiten in arrest ge steld werden, vandaag per vliegtuig naar Indonesië zouden vertrekken.) De heer en mevrouw Sunito hebben een groot gedeelte van hun inboedel ter be schikking gesteld van het Nationaal Ram penfonds. Met het heengaan van dr. A. Loudon, secretaris-generaal van het Permanente Hof van Internationale Arbitrage, is aan ons land een man ontvallen, die in menig opzicht aan de Nederlandse zaak, juist in zeer moeilijke tijden, grote diensten heeft bewezen. Kenmerkend voor de weten schappelijke en praktische belangstellings sfeer van dr. Loudon was, dat hij, toen hij al een zevental jaren deel uitmaakte van onze diplomatieke dienst, te Leiden op een volkenrechtelijk proefschrift promoveerde. Hem hield het volkenrecht, zowel wat de theorie als wat de praktijk betreft bezig. Dat viel vooral waar te nemén, toen hij, in 1934 gezant te Bern geworden, tevens ons land diplomatiek vertegenwcordige bij de Volkenbond. De te Genève werkzame journalisten hebben toen ervaren, dat deze gezant een goed, bovendien aangenaam contact met de pers op prijs stelde. In 1938 werd dr. Loudon tot gezant later werd hij er ambassadeur te Wash ington benoemd. Beter dan een zijner voorgangers wist dr. Loudon bijzondere sympathie voor Nederland bij de Ameri kaanse openbare mening te kweken. Voor al kwam dit aan Nederland en aan het Ne derlandse volk ten goede in de jaren 1940- '45. Onvermoeid was hij werkzaam voor de Nederlandse zaak, hierin uitstekend bij gestaan door zijn vrouw. Dr. Loudon was de eerste gezant van ons land in de Verenigde Staten, die besefte, welk een bijzondere figuur iemand als onze vroegere landgenoot dr. Hendrik Wil lem van Loon was. Bijzonder was Van Loon voorts wat zijn invloed op de Amerikaanse publieke opinie aangaat. Onze gezant heeft in de oorlogs jaren, tot Van Loon in 1944 stierf, nauw met deze grote vriend van Nederland samengewerkt.. Twee jaar na de bevrijding maakte Den Haag aan Loudons ambassadeurschap een einde. Hij is toen van 1947 tot 1951 lid van de Raad van State geweest, maar gaf er in 1951 de voorkeur aan de juist openge- komen functie van secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage te aanvaarden. Vrienden van het Residentie-Orkest be schouwen terecht de dood van Loudon als een groot verlies, aangezien hij er met grote energie in geslaagd was, in zijn hoe danigheid van voorzitter van het bestuur, het orkest weer tot bloei te brengen. Voor de wijze waarop hij de diploma tieke vertegenwoordiging van Nederland in de Verenigde Staten heeft vervuld is er jammer genoeg ten onzent een tekort aan waardering geweest. Mede daarom is er reden om in dit in memorian dankbaar te gedenken wat dr. Loudon op zijn post in Washington voor Nederland heeft gedaan. Dr. E. v. R a a 11 e LONDEN (Reuter). De vier plaatsver vangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie zijn voor het eerst sinds twee jaar te Londen bijeengekomen, om over het Oostenrijkse vredesverdrag te spreken. Ambassadeur Gromyko vertegen woordigde de Sovjet-Unie. Gromyko had gisteren medegedeeld, dat hij de vergadering der plaatsvervangers zou bijwonen. De plaatsvervangers werden het niet eens over de vraag, of het in Maart door de Westelijken voorgestelde „beknopte ver drag" algeheel terzijde zal worden gescho ven, of in reserve gehouden. Het eerste wil de Sovjet-Unie, de Westelijke mogendheden willen het laatste. LONDEN (Reuter). In de Engelse overstroomde gebieden is men nog bezig met het zoeken naar doden. Volgens de niet-officiële schatting is het aantal slacht offers nu 290. Van het eiland Canvey wor den nog 950 personen vermist. Men ge looft, dat de meesten hunner naar familie en vrienden in Londen zijn gegaan. 1500 soldaten hebben 40 gaten in de dijken van Canvey voorlopig gedicht. In totaal zijn er in het Engelse kustgebied 500 gaten in de zeewering geslagen. In de streek van Kallo-Melsele in België is de toestand zeer ernstig. De bres die te „Pijp Toebak" geslagen werd, kon wegens de hevighéid van de stroom nog niet ge dicht worden. Te Bornem en te Wintham is de toestand bedenkelijk; de nooddijk die bij het Sas van Wintham werd aangelegd, dreigt het te begeven. In dit geval zou de streek van Weert en Willebroek overstroomd worden. Minnewerk is het eigenlijk niet, het verzorgen van zo'n klein kindje, maar deze soldaat zal wel zorgen dat het niets meer overkomt. BONN (Reuter) De West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer heeft beves tigd, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles hem heeft meegedeeld, dat Europa tegen April „zeer duidelijke tekenen" van voortgang op de weg naar éénwording moet laten zien, wil het niet, dat het Amerikaanse Congres de dollarhulp besnoeit. Omstreeks 1 April moet de Amerikaanse regering het wetsontwerp betreffende hulpverlening aan het buitenland bU het Congres indienen. Op 23 April komt de N.A.V.O.-raad weer bijeen. Minister Dulles dbëlde in het bijzonder op de ratificatie van het Europese leger- verdrag. Dulles was echter niet van plan „enige druk uit te oefenen" op de zes lan den van de E.V.G., zo verzekerde bonds kanselier Adenauer. De A.N.P.-correspondent in Bonn schrijft: „De Verenigde Staten wijzen de vorming van een nationaal Duits leger absoluut af. De vorming van een Europese eenheid ligt Amerika te zeer aan het hart en daarmee zou het behoud van of de vorming van nationale legers niet te verenigen zijn." Dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse bonds kanselier, heeft in deze woorden zijn in druk samengevat van het korte bezoek van Foster Dulles en Stassen aan de West- Duitse hoofdstad. In Bonn brengt het be zoek van de nieuwe leider d(- Amerikaan se buitenlandse politiek de l.ing vertraagde procedure der ratificatie van de Europese verdragen weer op gang en Adenauer heeft er geen twijfel aan gelaten, dat hij zich door de vastberadenheid van zijn bezoe kers zeer gesterkt, voelt in zijn ijver om zo snel mogelijk üe nog bestaande moeilijk heden te overwinnen. Hij heeft tegenover zijn gasten het voornemen uitgesproken midden Maart de beslissende stemming in het parlement te doen houden en daarmee het zijne er toe bij te dragen, dat de door Dulles gestelde tijdslimiet niet zal worden overschreden. Dulles blijkt Adenauer gesterkt te heb ben in zijn verwachting, dat de verdragen ook in Parijs zullen worden aanvaard. Op gemerkt wordt hier evenwel, dat het tijd schema, dat Adenauer voor zijn gasten heeft ontvouwd, nog altijd afhankelijk blijft van de behandeling van de verdragen door het Staatsgerechtshof. Het gerecht zal twintig Februari in Karlsruhe bijeen komen om er over te beslissen of de han gende klacht van de regeringspartijen in behandeling genomen zal worden. De socialisten zijn zeer ontstemd over het beperkte gehoor, dat zij bij de bezoe kers hebben gevonden voor hun voorstellen om de inschakeling van West-Duitsland in het Westelijke verdedigingssysteem op ge heel nieuwe basis op te stellen. De socialis ten hebben niet veel meer dan een half uur met Dulles geconfereerd en zij beklaagden zich er over, dat van een eigenlijke ge- dachtenwisseling geen sprake geweest was. Dat bij de besprekingen het vraagstuk van een herstel der Duitse eenheid in het centrum der aandacht heeft gestaan blijkt wel uit het feit, dat Dulles zijn tafelrede voor een groot deel hieraan heeft gewijd. Hij heeft verklaard, dat sedert de Moskouse conferentie van 1947 zijn overtuiging steeds sterker geworden is, dat de versplintering van Duitsland weer ongedaan gemaakt moet worden en dat zijn hereniging op grondslag van de internationale politiek zou moeten plaats hebben. Hij sprak de mening uit, dat een Europese vereniging geen verschuiving, doch integendeel een bespoediging van Duitslands hereniging tengevolge zou hebben. Adenauer was zeer voldaan over de beslistheid, waarmee Dulles „uit ethische overwegingen" Duits lands eenheid had gevraagd. „Hij sprak met meer beslistheid dan men ooit van een niet-Duitser heeft gehoord," zei Adenauer. De Amerikaanse bezoekers hebben bij hun bezoek niet nagelaten Adenauer als voorvechter van de Europese eenheid te huldigen. Zij hadden een brief van presi dent Eisenhower meegebracht, waarin „de warmste persoonlijke groeten" aan de kan selier werden overgebracht. Eisenhower sprak daarin de hoop uit, dat de Europese volken „naar een volkomen eenheid" zou den blijven streven. De zeer teleurgestelde socialisten in Bonn vonden het kennelijk een beetje te veel lof en te veel optimisme. Zij verwijten Adenauer binnenlands poli tiek kapitaal uit het bezoek te hebben wil len slaan en veel te optimistisch te zijn geweest in zijn voorspellingen voor een spoedige ratificering „in enige landen". Adenauer heeft de pers Vrijdagmiddag met kennelijke voldoening medegedeeld, dat hij eind Maart of begin April zijn vaak aangekondigde bezoek aan Amerika hoopt te brengen. De Commissaris der Koningin in de pro- yincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de hoofdingenieur-direc teuren van de Provinciale en Rijkswater staat in Noordholland, ir C. Krijn en ir J. H. van der Burght, hebben Vrijdag een be zoek gebracht aan het eiland Texel. Zij namen de schade, die aan het eiland is toe gebracht, in ogenschouw. Mevrouw De Vos van Steenwijk legde bloemen op de graven van de slachtoffers van de ramp. Namens de Koningin woonde zij de begrafenis bij van het vijfde slachtoffer. 22. Na een laatste krachtige draai aan de neus van de purser kwam ook Pat tot de conclusie, dat diens reukorgaan echt en niet vervalst was. „Bekorrah!", zei hij, ,,ik was mis!" „Jouw onderkruipsel!", brulde de purser, zijn mishandelde neus be tastend, „dacht je, dat mijn neus een deurknop was?!" Op het geschreeuw van de verontwaardigde zeeman waren enige matrozen en passagiers toegesneld. „Wat is hier aan de hand?", klonk plotseling een zware stem en de omvangrijke gestalte van de kapitein drong zich door de menigte. Vol emotie legde de purser uit, wat Pat hem had aangedaan. „Zo, zo", zei de kapi tein, Pat dreigend aankijkend, „waarom deed u dat?!" „Ik onderzocht, of dat neus echt was", legde Pat uit. „Wat?!", riep de kapitein verbluft, „waarom, voor den drommel??!" „Wij zijn geheime agentens", verklaarde de grote detective, „wij moeten deze geheime brief wegbrengen. Spionnens loeren er op, spionnens met valse neusens en baardens! En hij toonde de geheime brief aan de menigte. Pat's wantrouwen tegen de purser mocht dan ongerechtvaardigd zijn, een feit was het, dat er spionnen achter de brief aan zaten. De twee, die hen zo hardnekkig hadden gevolgd, zaten nu met een agent in een politieboot, die achter de Hobbeldam aan joeg. Agenten-mishande laars op dat schip!", riep de kleine, „haal zé in, politieman, huppowits!" (Van onze parlementaire redacteur) Vóór Dinsdag zal de Kamer een nadere regeringsnota bereiken die tot doel heeft zowel een globaal overzicht te geven van de toestand in de rampgebieden en voor zover mogelijk is tevens in grote trekken over de te nemen maatregelen. Te verwach ten valt dat de Kamer naar aanleiding van deze nota een gedachtenwisseling zal hou den waarmede vermoedelijk wel enige da gen gemoeid zullen zijn. Onder meer zal dan ook wel de organisatie van de hulp verlening ter sprake komen. Verder zal ongetwijfeld ook aandacht worden besteed aan de vraag of in de bedreigde gebieden door degenen die daarvoor direct verant woordelijk zijn van Zaterdag af voldoende waakzaamheid is betracht.In een persconfe rentie heeft de dir.-generaal van de Wa terstaat, ir. A. G. Maris, verklaard dat men gewaarschuwd was voor een zware storm. Zijn toen allerwege de dijk wachten in de verschillende waterschappen en polders op hun post geweest? Een van de vele vragen die zeker ook nauwkeurige beantwoording vereisen. Men mag aannemen dat de volksvertegen woordiging niet alleen bij het verleden zal stilstaan, maar zich tevens met enige grote vragen ten aanzien van de toekomst zal bezig houden. De Eerste Kamer zal de volgende week vergaderen met het oog op de in de Tweede Kamer te houden discussies betreffende de watersnood. 's-GRAVENHAGE. Het ministerie van Financiën deelt mee: De giften in geld aan het Rampenfonds, welke ingevolge een besluit van de regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden af getrokken, komen ten laste van het inko men of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Een en ander geldt ook voor goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van watersnoodslachtoffers worden afgestaan. Verder is bepaald, dat bijdragen, die van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk), niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de heffing van de verevenings heffing buiten aanmerking worden ge laten. Afschaffing. President Eisenhower heeft de controle op lonen en salarissen op geheven en de prijsbeheersing afge schaft voor een groot aantal verbruiks- goederen, zoals vleeswaren, meubelen, kleding en bijna alle artikelen, die in warenhuizen worden verkocht. In een regeringsverklaring werd medegedeeld, dat deze controle-maatregelen geen doeltreffende bescherming hebben ver schaft tegen een stijging van de gezins uitgaven. Geleidelijk zal de gehele prijsbeheersing worden afgeschaft. Critiek. In de Belgische socialistische pers is hevige critiek geleverd op het ver trek van Koning Boudewijn naar de Rivièra, één dag nadat hij een bezoek had gebracht aan de door overstromin gen getroffen gebieden in België. Het grote socialistische blad „Le Peuple" vergelijkt de foto's van de Koninklijke familie met vacantie in Antibes en die van de overstroomde gebieden. Het blad schrijft, dat het besluit va.n Koning Boudewijn een „betreurenswaardige in druk op de openbare mening maakt". De Koning is voor een korte tijd met vacantie gegaan na een griepaanval. Kaas. Blijkens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Landbouw zijn met onmiddellijke ingang de in voerquota van bepaalde kaassoorten met 75 verhoogd. Deze regeling is getroffen in het belang van de wereld handel en de internationale betrekkin gen en blijft voorlopig tot 30 Juni van kracht. De nieuwe quota zijn: voor Edammer en Goudse kaas 2.070.000 kg. Olie. Italië heeft de Verenigde Staten de verzekering gegeven, dat de Italiaanse tanbboot. „Miriella", die 5000 ton Per zische olie vervoert, niet van pla-n is haar lading naar Polen te brengen, zo is in diplomatieke kringen te Washing ton meegedeeld. Italië zou verklaard hebben, dat de olie voor het eigen land bestemd is. Hulp. Op een samenkomst met bondskan selier Adenauer Rebben de premiers van de West-Duitse landen zich bereid verklaard een groter aantal vluchte lingen uit het Oosten op te nemen. Het bondsministerie van Financiën stelt een nieuw crediet van 90 millioen mark beschikbaar voor de bouw van ontvangstcentra. Lotgenoten. Chuler Ede, de voormalige Britse Labour minister van Binnen landse Zaken, heeft Vrijdag in het La gerhuis verklaard, dat Engeland en Ne derland lotgenoten zijn in de over stromingsramp; „In sommige opzichten verklaart het de aard van de verwoes ting hier, wanneer een op dit punt zo wetenschappelijk en bekwaam volk als het Nederlandse door deze ramp is overweldigd". De Nederlanders hadden zeeweringen aangelegd, waarvan men had gedacht, dat zij. afgezien van sa botage, volkomen ondoordringbaar zou den zijn voor de aanval van de zee, aldus Ede. Bevrijding. Generaal Naguib heeft Vrijdag, ter gelegenheid der opening van het hoofdkwartier van het '„bevrijdings front" te Caïro, verklaard, dat Egypte al zijn krachten moet mobiliseren ten einde het vertrek van de Britten te be werken. „Ik verklaar", zo zeide Naguib, „dat alleen zonen van de Nijl-vallei de vallei zullen bevrijden". Het „bevrij dingsfront" zal de politieke partijen vervangen, die onlangs door Naguib zijn ontbonden. Geschenk. West-Berlijnse functionarissen hebben Vrijdag medegedeeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten West-Berlijn twee goederenwagons vol fruit en groenten te geven voor verde ling onder de Oost-Duitse vluchtelin gen. Het fruit en de groente stonden tentoongesteld op de landbouwexposi- tie in West-Berlijn die Vrijdag werd ge opend. De West-Berlijnse autoriteiten dankten voor de gift, die des te meer van waarde is op het ogenblik, dat het Nederlandse volk zelf door een ramp is getroffen". Bezwaar. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft uit naam van de Duitse Katholieke bisschoppen bij het Duitse parlement bezwaren inge diend tegen liet daar in behandeling zijnde wetsontwerp voor een nieuwe familiewetgeving. Het ontwerp wil de vrouw in de familie grotere rechten toekennen dan zij tot dusverre bezat. De bisschoppen hebben zich daartegen gekeerd. Het is volgens hen een valse uitlegging van de gelijke rechten der geslachten, wanneer de autoriteit van de man in het gezin zou komen te ver vallen. BIJ de doorbraak van het Nauw van Calais, thans wellicht 7000 jaar ge leden, werd de basis gelegd voor Neder land in zijn tegenwoordige vorm, doch gelijktijdig werden de voorwaarden ge schapen voor de waterrampen die in alle opvolgende eeuwen ons land zouden teis teren. Vóór die tijd vormde de Noordzee tussen Engeland en Nederland een binnen zee, die tegen de landengte van Calais doodliep. De waterspiegel moet in die dagen weliswaar een zestal meters lager hebben gelegen dan tegenwoordig het geval is, doch dit betekende niet dat een groter deel van ons land boven water stak. Integendeel, de vage kustlijn moet onge veer gelopen hebben volgens de lijn Ber gen-op-Zoom, Utrecht, Weesp, Stavoren, Groningen, zo dat vergeleken bij tegenwoordig vrij wel het gehele Westen en een belangrijk stuk van het Noorden van ons land ont braken. Dit ontbrekende werd aangevuld in de tijden die volgden op de doorbraak van het Nauw van Calais, waardoor een ver binding met Het Kanaal tot stand kwam. Wel werden bij die gelegenheid tevens de lage landen tussen Noordzee en Oostzee overspoeld, maar tevens kwamen de grote zandmassa's die zich in het Zuidelijke deel van de Noordzee hadden opgehoopt, in be weging en werden tegen onze Westkust opgestuwd, waardoor een schoorwal werd opgebouwd die de basis vormde voor de duinenrij, welke van een punt in de buurt van Calais zich tot ver in Noord-Oostelijke richting uitstrekt. Binnen de duinenrij vormde, zich als het ware een vergaarbak van slib, waardoor het gebied dat ééns aan de zee had toebehoord, na ongeveer twee duizend jaren tot een brede waddenstrook was geworden, waarin de zee slechts nog af en toe toegang had. We dienen hierbij in aanmerking te nemen dat het zeeniveau destijds ongeveer 4 of 5 m. lager lag dan tegenwoordig. Maar bij de doorbraak van het Nauw van Calais zijn tevens de elementen der destructie vrij gekomen. Want door de ver binding met Het Kanaal en daardoor met de Atlantische Oceaan A veranderde ook het ka rakter van de Noordzee, die eertijds immers binnenzee was geweest en zich altijd vrij rustig en gelijkmatig van karakter had betoond. Na J de verbinding met de Atlan tische Oceaan nam zij thans ook volledig deel aan de eb en vloed bewegingen en de stormlopen die zij op de duinenrij en het daarachter liggende land ondernam, namen in hevigheid toe naar mate het niveau van de zee bleef stijgen. Reeds in de derde eeuw vóór Chr. moet de bevolking in deze streken voortdurend overlast hebben gekregen van het was sende water en omstreeks zes eeuwen la ter werden Vlaanderen en grote stukken van Zeeland overstroomd en had de zee de achter de duinenrij gelegen gebieden voor een belangrijk deel weer terugge wonnen. Hoeveel land de zee van onze kust heeft afgeknabbeld, is niet bij benadering te zeggen, maar zeker is, dat we met aan zienlijk minder genoegen hebben moeten nemen dan door de schoorwal aanvanke lijk was afgebakend. Daarover Maandag. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2