„Nederland gaat vóór", zegt Engeland tot de buitenlandse hulpvaardigen Uit nagenoeg alle landen sympathieke bijstand Uitkeringsregeling oorlogsslachtoffers toegepast op thans getroffenen Plunderaars veroordeeld In het buitenland menen velen dat heel Nederland is overstroomd Overweldigende hulp uit het buitenland Wat er nodig is in de noodgebieden ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 5 Maatregelen van de overheid Faze der hulpverlening kan Dinsdag eindigen Hervatting treinverkeer A.N.V.V.-vertegenwoordigers worden ingelicht Overweldigend is de hulp, die Nederland uit het buitenland wordt aangeboden. On danks de grote verwoestingen en ellende in Engeland veroorzaakt door de watersnood, is het medeleven met het zo zwaar getroffen Nederlandse volk in Engeland enorm, zo vernemen wij van de Nederlandse ambassade in Londen. De Britse regering heeft reeds aan landen welke hulp willen bieden doen weten dat Nederland thans voorgaat. De Nederlandse ambassade wordt overstelpt met aanbiedingen in geld en goederen. Het „Rampenfonds Londen" dat voor de Nederlanders in Engeland werd opgericht, heeft reeds een bedrag van drie duizend pond bereikt, niet meegeteld de vele be dragen in guldens, welke door in Enge land wonende Nederlanders op het „Ram penfonds Londen" bij de Twentse Bank in Amsterdam zijn gestort. De ambassade ontving ook nog een be drag van drie duizend pond sterling van burgemeester en gemeentebestuur van Co ventry. Het plaatsje Chelmsford in Essex, dat vlak bij de Engelse getroffen gebieden ligt, zond een vrachtauto vol kleren. Italië Vijftien man van de Romeinse brand weer zijn per trein, met speciale uitrusting voor reddingswerkzaamheden in de over stroomde gebieden van Nederland, uit Rome vertrokken.In Milaan zouden brandweerlieden uit andere Italiaanse ste den zich bij hen voegen. Tot de uitrusting behoren amphibische vaartuigen, rubber- vlotten en mobiele radio-apparatuur. Zwitserse geluksketting De Zwitserse „geluksketting" ten bate van de slachtoffers van de Nederlandse overstroming heeft ruim 2 millioen Zwit serse francs opgebracht. Deze geluksket ting bestaat uit een fonds gevormd door telefoonabonnés die hun bijdrage telefo nisch op kunnen geven. Een Zwitsers hefschroefvliegtuig met medisch en technisch personeel is in Ne derland aangekomen. Zuid-Afrika Naar het ANP van de Zuid-Afrikaanse legatie verneemt, is in de unie van Zuid- Afrika het „gouverneur-generaalfonds" opgericht vpor de coördinatie va.n de hulp aan de geteisterde gebieden in West- Europa. Minister-president Malan heeft bekend gemaakt, dat de regering een bedrag van 50.000 Zuid-Afrikaanse ponden (ongeveer 500.000 gulden) heeft geschonken. Finland De Nederlandse gezant in Finland heeft medegedeeld, dat de Finse regering heeft besloten de volgende goederen te verzen den: Twaalf grote ingerichte barakken voor 600 personen elk, vijfhonderd standaard gezaagd hout voor barakken en vierhdnderdveertig vadem rondhout voor dijkreparaties. Voorts stelt de Finse rege ring door tussenkomst van een Finse rege- ringsfirma beschikbaar 10 ton insulite (volgens het Nederlandse gezantschap een soort Celotex). De goederen worden Maan dag verladen op een Fins schip met bestem ming Rotterdam. Denemarken De financiële commissie uit het Deense parlement zendt veertig ton textiel, zijnde 21.600 kledingstukken uit de voorraden van de bescherming burgerbevolking. Er zijn 3600 broeken bij, 5100 jasjes, 2100 overjassen, 9600 oude jasjes en 1200 de kens. Van coöperatieve organisaties uit het buitenland komen berichten van deelne ming en toezeggingen voor hulp binnen. De groothandelsvereniging van de ver bruikscoöperaties in Zweden schonk 500.000 kronen, die in Frankrijk 500.000 francs, de Oostenrijkse 100.000 schilling. Verder zegden ook reeds de landelijke coöperaties van Amerika, België, Duits land en Italië hulp toe. Frankrijk De directie van de Franse fabriek van electrische locomotieven „Alsthom" heeft f 30.000 voor het rampenfonds overge maakt, het personeel van dit bedrijf f 1500. Het bedrijf dat in Nederland optreedt als correspondent van „Alsthom", CGE, gaf f2500. De matrozen van het te Scheveningen gestrande schip „Carthage" hebben f 160 gegeven en van de „Société Franco-Néer- landaise" in Parijs kwam f 1000 binnen. Duitsland De West-Duitse cementindustrie heeft het Nationaal Rampenfonds een chèque van f 30.000 doen toekomen. De gezamenlijke Westfaalse mijnen in Duitsland hebben 50.000 Duitse marken ter beschikking gesteld. Een wagon kolen is door de aan de Nederlandse maatschap pij tot ontginning van steenkolenvelden toebehorende mijn „Sophia-Jacoba" in West-Duitsland ter beschikking gesteld van de gezinnen van de bemanning van de vergane IJmuider trawler Catharina Duyvis". Door dezelfde mijn werd een vrachtauto met dekens, strozakken en keukengerei ter beschikking gesteld van het Roode Kruis te Utrecht. De vracht auto is daar Vrijdag aangekomen. Sport In een bijzondere vergadering heeft het bestuur van de Franse Voetbalbond zich beraden over de wijze, waarop de bond hulp zou kunnen bieden aan de getroffen gebieden in Nederland. Er werden drie suggesties gedaan, welke nader zullen worden bestudeerd en even tueel uitgewerkt. In de eerste plaats is voorgesteld de netto opbrengst van de zes tiende finales in het tournooi om de Fran se voetbal-beker ten goede te laten komen aan de bevolking van de getroffen gebie den. Voorts wil men te Parijs lichtwed- strijden organiseren tussen vertegenwoor digende elftallen van Frankrijk en Neder land en tussen Franse regionale en Neder landse provinciale elftallen. Tenslotte overweegt men de mogelijk heid van het door enkele honderden clubs adopteren van een of meer kinderen uit getroffen gebieden. Renault De heer Lefaucheux, president directeur- generaal van de Renaultfabrieken te Pa rijs, heeft voor onbepaalde tijd drie zeven- tons-vrachtwagens met chauffeurs ter be schikking van de Nederlandse regering ge steld voor reparatiewerkzaamheden en dergelijke in de geteisterde gebieden. Deze wagens zijn alvorens uit Parijs te vertrek ken volgeladen met levensmiddelen en Roodo Kruis-arti'kelen die in Parijs zijn geschonken voor ons land. Buitendien heeft de afdeling Holland van de Renaultfabrie ken vier personenwagens en vier bestel wagens ter beschikking gesteld. Voorlopig vertrekt elke Dinsdagmorgen een wagen van de fabriek naar de Renaultfabrieken in Holland met anderhalve ton paketten uit Parijs. België Hoewel in België door de Nederlandse ambassade en het Nederlandse consulaat slechts een beroep om steun gedaan is op de Nederlandse kolonie, stromen ook on telbare giften en gaven binnen van Bel gische zijde. Een grote Belgische bank heeft bij het consulaat een chèque afgege ven van 25.000 gulden. De burgemeester van Meisbroek organiseert een filmvoor stelling, waar 'Nederlandse documentaire films worden gedraaid en waarvan de op brengst bestemd is voor de slachtoffers der overstromingen. De 4000 studenten van de vrije univer siteit te Brussel zullen een door de vloed golf geteisterde plaats in Zeeland adop teren. Verscheidene Belgische bioscopen hebben besloten hun opbrengst van een avond ter beschikking te stellen van het Nederlandse noodfonds. De dienst van de jeugd van het Belgi sche ministerie van Openbaar Onderwijs heeft een zending van 100 bedden en ma trassen, met negen vrachtwagens naar Ne derland gezonden. Een in België wonende, doch thans in Frankrijk verblijvende Ne derlander heeft een bedrag van fr 200.000 aan het Nederlandse consulaat te Brussel overgemaakt. Het Nederlandse consulaat heeft gisteren 25 ton Belgische en Neder landse goederen naar Nederland kunnen zenden. En zo gaat het maar door. Er zouden pa gina's te vullen zijn met de vermelding van hulpacties in het buitenland, die alle spon taan zijn georganiseerd door particuliere en overheidsinstanties. Bovenstaande op somming is slechts een beperkte greep uit de lawine van berichten, die vertellen van de golven hulpvaardigheid, die over Euro pa zijn gegaan vlak nadat de omvang van de ramp bekend is geworden. Een Europese solidariteit, groter dan welk politiek een heidsbesef ook, heeft zich in enkele dagen in massale omvang gedemonstreerd en daarin juist ligt het teken van de saam horigheid der volken, die hij deze gelegen heid de kans kreeg een daad te stellen. De A.N.P.-correspondent in West-Duits land gewaagt van een verrassende hulp vaardigheid in alle lagen der Duitse be volking. Achttien speciaal gebouwde vaartuigen voor de reddingswerkzaamheden in de overstroomde gebieden in Nederland wer den Vrijdagmiddag overgedragen aan de Nederlandse consul in de Duitse havenstad Emden. De bekende „Nordsee-Werke" leverden daarmee een bijdrage tot leniging van de nood in Nederland. De Nordsee- Werke hebben namelijk terstond na de op roep tot hulp hun gehele normale bedrijf stopgezet en de arbeiders hebben in 32 uur tijd deze achttien vaartuigen geconstrueerd. Zij zijn gedoopt „Holland" en speciaal ont worpen voor het redden van mensen uit overstroomd land. Het zijn schepen van 6.5 bij 2.1 meter, die bij belasting met twaalf man met bagage slechts een diepgang van 25 centimeter hebben. Zij zijn met motoren uitgerust. De directie der Nordsee-Werke verklaarde zich bereid zo nodig nog tien van deze vaartuigen te laten bouwen. Het ligt in de bedeoling de vaartuigen na de reddingswerkzaamheden als geschenk aan gedupeerden te geven. De Duitse organisaties van dagbladuit gevers en van journalisten hebben besloten bij alle dagbladbureaux inzamelingen ten behoeve van slachtoffers te beginnen; een groot aantal kranten was daarin door een individueel initiatief reeds voorgegaan. Talrijke Duitse organisaties hebben oproe pen tot hun leden gericht om te storten op de vele speciale rekeningen „Holland-hulp" die geopend zijn. De officiële instanties in Bonn en in de landelijke hoofdsteden zijn in deze grote stroom van hulpvaardigheid voorgegaan. Het was voor de Nederlandse waarnemer een roerend ogenblik,toen de Duitse Bonds dag deze week staande de doden herdacht. Alvorens hij de regering opdracht gaf de getroffen landen, maar vooral Nederland, in zo groot mogelijke omvang hulp te ver lenen. De Duitse regering was trouwens reeds voorgegaan door de zending van vaartuigen.en ploegen technisch personeel. Dr. Adenauer verklaarde voor de Bonds dag: „Ik geloof dat het hier een Europese zaak betreft, daarom zijn juist wij, die van het buitenland reeds zoveel weldaden heb ben. ondervonden, verplicht te helpen." Dat het zware lot, dat Nederland getrof fen heeft, alom in Duitsland diepe indruk gemaakt heeft, blijkt wel uit de overstel pende stroom van hulp-aanbiedingen, die sedert het begin van de week bij alle Ne derlandse consulaten in de Bondsrepubliek zijn binnengekomen. Een dijk bij Oude Tonge. Met een geroeiddie hen in roeibootje zijn vluchtelingen naar de autc veiligheid zal brengen. Nog steeds stromen grote aantallen vluchtelingen de evacuatie-centra binnen. Op de kade van een dezer centra te Dordrecht maakte de fotograaf dit treffende beeld: een paar vissersboten uit Makkum (gemeente Wolseradeel in Friesland) komen aanvaren vanuit het rampgebiedterwijl een reeds eerder aangekomen boot op de voorgrond met de vlag halfstok aan de kade gemeerd ligt. Zoals reeds eerder is medegedeeld is er onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, een coör dinatiecommissie tot stand gekomen, waar in vrijwel alle departementen,die op eniger lei wijze in aanraking komen met zaken betreffende de watersnoodramp, vertegen woordigd zijn. Omtrent de werking van deze commissie en de maatregelen, welke zij neemt, heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, mr. M. J. Prinsen, enige mededelingen ge daan. Een commissie onder voorzitterschap van de minister van Financiën, de heer Van de Kieft, gaat thans de mogelijkheden van schadevergoeding na en een commissie on der leiding van de minister van Maatschap pelijk Werk, mr. Van Thiel, bestudeert de .vraagstukken welke samenhangen met de maatschappelijke zorg ten behoeve van de evacué's. Deze commissies zijn met spoed aan het werk getogen. De taken waarvoor zij zich gesteld zien, zijn omvangrijk en in gewikkeld. Gestreefd wordt naar een goede samenwerking tussen het Nationaal Ram penfonds en de regering, mede om te voor komen, dat langs twee zijden geholpen wordt. Uitkeringen Het eerst nodige was te zorgen voor uit keringen aan de slachtoffers van de ramp. Nagegaan is, welke regeling kon worden toegepast en men kwam daarbij tot de slot som, dat zich daarvoor het beste leende de regeling, zoals die in 19441945 heeft ge golden, voor de oorlogsslachtoffers. De ge meenten kennen die immers en ze kon dus zonder moeite worden ingevoerd. Zij geldt voor werkloos geworden arbeiders, voor middenstanders, boeren en verder voor ieder ancfcr, die zonder inkomsten is komen te staan. De.ze regeling kan gaan tot een uitkering van 30 van het laatst genoten inkomen en de mogelijkheid bestaat daar boven uit te- gaan in speciale gevallen. Aanpassing van de regeling aan de noden van het ogenblik zal nodig zijn. Verder is in studie genomen het vraag stuk van de vergoeding voor degenen, die in een gezin zijn opgenomen en voor deze gezinnen zelf. Een concept-regeling voor kostnemer en kostgever is reeds gereed. De regelingen zullen gelden met ingang van 1 Februari. Het gaat hier echter niet alleen om finan ciële moeilijkheden. Allerlei maatschappe lijke nood vraagt ook om voorziening. Ge tracht wordt nu ten deze te komen tot een zekere orde. Niet naar het buitenland scheiding van kinderen en ouders. Maar dan blijkt het, dat men zich bezorgd maakt over huis en inboedel in het getroffen ge bied; men wil in de buurt blijven. Men meent beter te doen allereerst te denken aan een vacantie in het eigen land. Mocht het wenselijk blijken alsnog van deze bui tenlandse aanbiedingen gebruik te maken, dan zal dat geschieden. Dinsdag tweede faze Naar uit verdere mededelingen bleek is de verwachting, dat de eerste faze der hulp verlening Dinsdag kan worden afgesloten. De evacuatie zal zich dan wel hebben vol trokken. De tweede faze zal dan worden gevormd door de revacuatie, het herstel der dijken en de verdere wederopbouw. Een schatting van het aantal evacué's is naar het oordeel van de heer Prinsen niet wel mogelijk, mede omdat verwacht wordt, dat velen zullen terugkeren naar het ge- Van heden af rijden de treinen op het baanvak Dordrecht-Rotterdam weer vol gens de normale dienstregeling. Evenwel moet een achttal treinen tot nader order uitvallen. Het treinverkeer tussen Roosendaal en Zevenbergen is vandaag over dubbel spoor hervat. bied, waaruit het water hen heeft ver dreven. Ten aanzien van de adoptie door gemeenten van plaatsen in het door de watersnood geteisterde gebied wil men de nodige voorzichtigheid betracht zien, ook al omdat de mogelijkheid zou kunnen be staan, dat men ten deze „stiefkinderen" zou kunnen gaan krijgen. Op dit punt is er, zo als men weet, samenwerking met de ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Als provincies, waar evacué's worden ondergebracht, fungeren thans Noord- Brabant, Zuidholland en Utrecht. Voors hands lijkt dat voldoende. Voor aanbiedin gen uit andere provincies houdt men zich intussen open. Vandaag wordt te 's-Hertogenbosch een vergadering gehouden om na te gaan wat eventueel gedaan moet worden met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen. Met het voortschrijden van de hulp maatregelen ontstaan andere en nieuwe behoeften aan materieel. Uit de Neder landse voorraden kunnen deze behoeften, die van grote omvang zijn, niet geheel worden voldaan. Op het ogenblik is mate rieel nodig dat in ons land naar verhou ding schaars is en dat langere tijd ter be schikking kan blijven. Dit betreft in de eerste plaats pompen met aandrijving die niet van het electriciteitsnet afhankelijk is. Voorts is er dringend behoefte aan smalspoormaterieel met onderdelen en wissels en hierbij passende kipkarren. Ver der zijn 3 tot 5-tons kipvrachtauto's en ander rijdend materieel nodig. Voor het personeel dat in de noodgebieden aan her stel van dijken en andere waterstaatsin stallaties werkt, heeft men woonwagens nodig. Andere behoeften zijn: draglines, bulldozers, damwandhout, ijzeren rijpla ten om het wegzakken van vrachtauto's, te verhinderen en kruiwagens. De politierechter te Rotterdam heeft een 27-jarige matroos veroordeeld tot een ge- vangenistraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming omdat de matroos Zondagochtend tijdens de wa tersnood een sigarenwinkel ih Rotterdam- Zuid binnendrong om 20 pakjes sigaretten stal. De man was reeds vijf keer wegens diefstal en mishandeling veroordeeld. Een 25-jarige fabrieksarbeider uit Vlaar- dingen had zich een paar rubberlaarzen toegeëigend, die bestemd waren voor per sonen die hulp verlenen aan bewoners van de geteisterde gebieden. Hij werd tot een gevangenisstraf van vijf maanden veroor deeld en eveneens onmiddellijk gevan gen genomen. De politierechter te Middelburg heeft een gevangenisstraf van vijf maanden op gelegd aan een inwoner van Hontenisse, die zich langs de dijken aangespoelde goe deren had toegeëigend. Vele bedrijven, organisaties en instellin gen, die rechtstreeks of zijdelings bij het vreemdelingenverkeer zijn betrokken, vra gen zich af, welke de gevolgen van de ramp voor het toerisme zullen zijn. De directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.), jhr. W. Boreel, heeft vernomen dat in het buitenland bij velen de mening heerst, dat ons gehele land door de watersnood is ge troffen. Bij reisbureaux en hotels heeft men reeds annuleringen van reizen en logies ontvangen. Hoewel de heer Boreel de ernst van de zaak zeker niet wil onderschatten, komt het hem, nu de toestand enigszins over zichtelijk is geworden, echter voor, dat de toeristische mogelijkheden in Nederland nog talrijk genoeg zijn. Met de geteisterde gedeelten van Zeeland, Westelijk Noord- Brabant en Zuidholland zijn helaas voor het komende seizoen voor ons land enige zeer karakteristieke gebieden verloren ge gaan. Daartegenover staat evenwel, dat de overgrote rest van het land met zijn tal rijke aantrekkelijkheden voor de vreemde ling nagenoeg geheel gespaard is gebleven. De heer Boreel twijfelt er niet aan, dat men erin zal slagen om de schade aan de kuststreek van het vasteland en aan de Waddeneilanden vóór het seizoen te her stellen. Ook ten aanzien van het verlies van logiesaccommodatie is de directeur van de A.N.V.V. niet pessimistisch. Weliswaar hebben enige exploitanten een gevoelig verlies moeten lijden, maar toch is het totaal aantal beschibare bedden niet zo danig geslonken, dat dit van grote invloed kan zijn. Gezien de grote bereidwilligheid van particulieren in het gehele land om slachtoffers uit de noodgebieden op te ne men, verwacht de heer Boreel, dat het aantal hotels en pensions, dat door het huisvesten van vluchtelingen niet voor toe risten beschikbaar zal komen, niet groot zal zijn. De vertegenwoordigers van de A.N.V.V. in het buitenland worden op de hoogte ge steld van de werkelijke toestand, opdat de buitenlanders niet terug zullen deinzen voor een bezoek aan Nederland. Daardoor immers zou de economische schade indirect nog groter worden dan zij reeds is. Uit allerlei landen zijn aanbiedingen in gekomen om kinderen op te nemen. Er kwamen zelfs auto's uit het buitenland om maar direct kinderen mee te nemen. Der gelijke aanbiedingen worden natuurlijk zeer gewaardeerd, maar de instanties hier te lande, die zich met kinderuitzending bezig houden, zijn van oordeel, dat men voorshands in deze tijd van droefheid en zorg de kinderen niet moet uitsturen, om dat men beter doet hen niet uit het gezin te halen. Doet men daarvan mededeling, dan blijken velen bereid hele gezinnen op te nemen, zodat er geen sprake is van Met grote belangstelling bekijken deze ouden van dagen, geëvacueerd uit het Verplegingshuis te Zierikzee, een krant over de ramp, die haar landstreek heeft getroffen. Zij zijn ondergebracht in het evacuatiecentrum te Amersfoort.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3