Thans reeds ongeveer zeventien millioen gulden bijeengebracht Haarlem besluit in beginsel geteisterd dorp te adopteren Bijl Ui Heel Nederland offert Uitkeringen aan geëvacueerden Heidemaatschappij bracht reeds Maandags 50.000 zandzakken bijeen D' Sommige gemeenten gaven meer dan tien gulden per inwoner Gas- en electriciteitsploegen samengesteld voor het verrichten van herstelwerken ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 In korte tijd werd zeer veel werk verzet Heringa Wuthrich Amerikaanse hulp commissie voor de getroffen gebieden Emigranten in noodgebied kunnen toch vertrekken Effecten- en Geldmarkt Nationale ramp vraagt niet alleen geld maar ook persoonlijke offers Het eiland Schouwen is een van de zwaarst getroffen gebieden in het overstroomde land. Foto: een dijkdoorbraak bij Oosterland. (Luchtopname ANP-foto). Heel Nederland geeft. Van Noord tot Zuid en van West tot Oost komen de giften los en vele gemeenten offeren meer dan f 10.per inwoner. Bij het Nationaal Rampen fonds was tot Vrijdagavond een bedrag van f 16.900.000.geteld. Talrijke giften en stortingen zijn nog niet geboekt en geteld. Bij het hulpcomité op Aruba is een bedrag van ruim f 200.000 binnengekomen voor de slachtoffers van de watersnood. Hiermee is het totaal bedrag, dat op de Antillen bijeengebracht is, gestegen tot meer danl f 1.250.000 Nederlands courant. Geen bloemen Tijdens de receptie, die de Vereniging /an de Tabakshandel Vrijdag ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan te Am sterdam hield, en die een sober karakter droeg, (er waren geen bloemen) werd be kend, dat de tabakshandelaren (dus zon der de makelaars, importeurs en de in dustrie) een bedrag van f 110.000 bij el kaar hebben gebracht voor het Nationaal Rampenfonds. Bloemen Een orchideeënkweker heeft gistermorgen te Aalsmeer vijftig orchideeën geveild ten De Ziekenfondsraad adviseert geëvacu eerden uit de noodgebieden zich te laten inschrijven bij een ziekenfonds in de plaats waar zij thans zijn ondergebracht, indien het zich laat aanzien dat zij voorlopig niet naar hun woonplaats zullen kunnen terug keren. De Ziekenfondsraad heeft aan de zie kenfondsen verzocht deze personen met 'direct-ingaande rechten en zonder beper kende voorwaarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de zieken fondsen voorlopig aan alle ingeschreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke ge neeskundige verzorging dienen te garan deren. Met name kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indica tie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëvacueerde een bijbetaling zou moeten doen, verzoekt de Ziekenfondsraad aan de fondsen, die bijbetaling voor hun rekening te nemen. Sociale verzekering De Sociale Verzekeringsraad deelt mede, dat geëvacueerde personen, die in het ge not zijn van een uitkering krachtens de Ziektewet, de Werkloosheidswet, de Onge vallenwet 1921, de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922, de Invaliditeitswet en/of de Noodwet Ouderdomsvoorziening, zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres moeten opgeven aan het uitvoerings orgaan (Rijksverzekeringsbank, Raad van Arbeid, bedrijfsvereniging of gemeen schappelijk administratiekantoor), waar van zij uitkering ontvingen. Deze organen zullen voor speciale hervatting der uit keringen zorg dragen. Indische pensioenen Van det zijde van het Hoge Commissa riaat van de republiek Indonesië wordt degenen, die door de watersnood zijn ge- evacueerd en periodieke betalingen genie ten, welke worden verzorgd door de afde ling comptabiliteit van de Republiek Indo nesië (Carel van Bylandtlaan 12 te 's-Gra- venhage) verzocht zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres aan de afdeling op te geven. Op pensioenen en andere periodieke uit keringen van hen, die uit de getroffen ge bieden zijn geëvacueerd, zal voorlopig de inhouding ter aanzuivering van schulden aan de republiek Indonesië worden opge schort. In aansluiting hierop verzoekt het minis terie van Buitenlandse Zaken aan geëva cueerden, die Indisch pensioen genieten, onmiddellijk hun evacuatie-adres op te geven aan de Stichting voor Pensioens aangelegenheden, Neuhuyskade 32, Den Haag en aan hen, die garantiewet-uitke- ringen genieten aan de Directie Over gangszaken Indonesië, Grote Markt 22, Den Haag. bate van het Rampenfonds. De handelaren brachten voor deze bloemen in totaal f 2151.50 op. Een cent per gulden Arnhem is hard op weg naar de f 1.000.000.voor het Nationaal Rampen fonds. Inclusief hetgeen er nog van de zijde van de A.K.U. inkwam en de gift van f 10.000 der „Camiz" beliep het bedrag der inzameling reeds circa vijfeneenhalve ton. (f 545.350). De collecte, die Vrijdag en zaterdag ge houden wordt, heeft tot dit moment reeds f 13.000 opgebracht. Daarbij hebben twee prominente burgers en een burgeres van Arnhem een cent per elke gulden die bin nenkomt toegezegd. Dit verhoogt het bedrag der inzameling dus nu reeds met circa f 15.000. Zondag wordt er in alle Arn hemse kerken gecollecteerd. Hieruit hoopt men nog voor een ton te kunnen putten. Zuid De commissaris der Koningin in Zuid- Limburg, dr. F. Houben, heeft medegedeeld dat ten behoeve van het Nationaal Ram penfonds is ontvangen een bedrag van f 181.325.27. De totale som over de eerste drie collectedagen bedroeg f 304.158.67. Noord Uit stad en provincie Groningen is aan giften en collecten thans in totaal bijna 2 millioen gulden binnengekomen voor het Rampenfonds. De ambtenaren van de binnendienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ongeveer 600 man, hebben reeds f 16.000 bijeengebracht voor het Nationaal Rampenfonds. Sommigen gaven 8 a 10 van hun maandsalaris. Dit bedrag zal over een aantal maanden verdeeld van het salaris worden ingehou den. Voor de ambtenaren van dé buiten dienst geldt een zelfde regeling. Men re kent erop dat deze actie in totaal Hi a 2 ton zal opbrengen. Ei De Coöperatieve Verkoopcentrale voor eieren te Roermond heeft een bedrag van f 100.000 ter beschikking gesteld voor het Nationaal Rampenfonds. Cola De „Coca-cola export-corporation" heeft f 100.000 geschonken voor het Nationaal Rampenfonds. In Arnhem is in het hoofdgebouw van de Nederlandse Heide Maatschappij een organisatie uit de grond gestampt, welke ten doel heeft, redders, dijkherstellers, strijders op diverse fronten van de ramp streken en de randgemeenten van onmis baar materiaal te voorzien. Hier tracht men vraag en aanbod met elkaar in even wicht te houden. Als ergens dringend be hoefte is aan zandzakken, laarzen, schop pen, kruiwagens, draglines, kipkarren, rij platen, kipauto's, smalspoor, bulldozers, stormlantaarns of dekzeilen weet men in Arnhem waar dat te krijgen is. In samen werking met andere instanties wordt er voor gezorgd dat het komt op de plaats waar men er op zit te wachten. „Het is begonnen met zakken", vertelde ons de heer E. Wijnbergen, inspecteur van de Heidemaatschappij. „We hoorden Zon dag door de radio van de ramp en we na men onmiddellijk contact op met onze technische mensen op Walcheren, Zuid- Beveland, Schouwen en Duiveland en Goeree en Overflakkee. Het bleek, dat overal hoofdopzichters, opzichters en uit voerend personeel reeds plaatselijk initia tieven hadden genomen en leiding gaven in de strijd met het water. Maandagmor gen kwam de eerste aanvrage uit Walche ren om zakken binnen. De 50.000 gevraag de zakken waren direct bij elkaar en wer den verzonden naar het vliegveld Valken burg om te worden uitgeworpen. Overal werden zakken verzameld, in de eerste plaats werd een beroep gedaan op de zakkenhandel. Het gelukkige toeval wilde, dat de Algemene Vereniging van Zakkenhandelaren haar zetel heeft te Arnhem. Deze organisatie werkte niet al leen voorbeeldig mee, maar zij bleek bo vendien uitstekend gedocumenteerd en kon nauwkeurig opgeven, waar voorraden zak ken aanwezig waren. Na de 50.000 zakken voor Walcheren vroeg West-Brabant om zakken en thans is het aantal dat dank zij de bemiddeling van de Heidemaatschappij door leveran ciers naar de rampgebieden werd gezon den, niet meer te schatten. En het bleef niet bij zakken. Schoppen en kruiwagens werden gevraagd, er bleek behoefte aan stormlantaarns en laarzen. De laatste da gen gingen een zestigtal draglines en tien bulldozers naar de overstroomde gebieden. Twintig kilometer smalspoor en 400 kip karren kwamen uit de Noord-Oostpolder. Ruim 150 arbeiders uit Finsterwolde en Beerta waren met bazen en materiaal reeds Maandagmorgen om zeven uur te Rotterdam gereed om naar het noodgebied te gaan. „Er is enorm veel werk verzet in zeer korte tijd", zei de heer Wijnbergen, die echter spoedig een groot tekort aan uit voerend en toezichthoudend personeel verwachtte. Reeds Dinsdag is de Heide maatschappij begonnen met een spoedop leiding voor leidinggevend peroneel. Jonge boeren en zoons van landarbeiders bene den de 23 jaar uit ondergelopen gebieden kunnen een opleiding krijgen als toezicht houdend peroneel. De maatschappij spoort thans in samen werking met het Bureau Oogstvoorziening met hefschroefvliegtuigen voorraden op in de geïnundeerde gebieden, opdat maat regelen kunnen worden genomen om deze te bergen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS President Eisenhower heeft een kabinets commissie ingesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming ge troffen gebieden in West-Europa (met in begrip van Groot-Brittannië). In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet eenparig van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buitenland se Zaken. Leden zijn Charles Wilson, mi nister van Defensie, Ezra Benson, minister van Landbouw en Harold Stassen, direc teur van het Bureau voor de Wederzijdse Beveiliging. De commissie heeft opdracht de feiten na te gaan en aanbevelingen te doen om trent de wijze, waarop de slachtoffers ge holpen zullen worden. Onmiddellijk na de ramp zijn door de emigratie-autoriteiten maatregelen geno men om diegenen uit de noodgebieden, die binnenkort zouden emigreren, te helpen. Nagegaan werd hoevelen en wie in de noodgebieden een aanvraag hadden ge daan om te emigreren. Het bleek, dat 700 gezinnen met totaal 2300 personen zulks hadden gedaan. Zeventig gezinnen met totaal ruim 200 personen, waren gereed om in Februari te vertrekken. Met 25 ge zinnen heeft de Dienst voor de Emigratie reeds contact kunnen opnemen. Alle maat regelen zijn genomen waardoor zij op de normale wijze zullen kunnen vertrekken. In de gevallen, dat papieren, foto's, kle ding en goederen zijn verloren geraakt wordt onmiddellijk voorzien. Ook wordt een voorschot verleend op een toekom stige schade-uitkering. lE gemeenteraad van Haarlem heeft in beginsel besloten een nog nader te bepalen gemeente uit het geteisterde gebied te adopteren. Dit zal geschieden in overleg met de minister van Binnenlandse Zaken en met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers deelde mee, dat B. en W. besloten hebben ploegen met materiaal uit te zenden naar de bedreigde gebieden, om herstel werkzaamheden te verrichten. Dit is geschied in overleg met de Verenigingen van directeuren van gasbedrijven en van electriciteitsbedrijven. Voorts vroeg hij mee te werken, dat de burgerij zich onthoudt van eigen acties, om chaotische toestanden te voorkomen. Men wende zich daarom tot de aangewezen instanties op het Stad huis (materieel tot de burgemeester, voor personen tot de U.V.V.). De burgemeester deelde mee, dat het raadsbesluit van Woensdag, om een cre- diet van f 15.000 beschikbaar te stellen ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de directe hulpverlening vanwege de ge meente Haarlem, bedoeld was om de be schikking te hebben over een aanloop kapitaal. Later zal blijken, dat het bedrag onvoldoende is. Nadere voorstellen zullen de raad bereiken als cijfers bekend zijn. Woensdag is gesproken over het adopte ren van een gemeente. De burgemeester heeft Vrijdagmorgen een aan alle ge meentebesturen gerichte brief van de mi nister van Binnenlandse Zaken ontvangen waarin hij spreekt over de loffelijke acti viteit in den lande om een gemeente te adopteren. De minister is van mening, dat de nationale inzameling de voorrang dient te hebben en geeft in overweging overleg te plegen met de Vereniging van Nederlandse gemeenten. De burgemees ter zeide verder, dat het hoofdbestuur van deze vereniging Zaterdag met de bestu ren van de gewesten Noordbrabant, Zuid- Hope stapels goederen liggen er al op pier 6 in de haven van New York, vanwaar de „Hurricane" naar Nederland zal vertrekken, geladen met kleding voor de hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Nederland. Chauffeur Robert Haulsey laadt juist zijn vrachtwagentje uit, vol giften, bijeengebracht door de Kerkelijke Wereld Dienst het samenwerkend bureau voor het verlenen van bijstand van de Protestantse sekten in Amerika. holland en Zeeland bijeenkomt om te ko men tot verdeling der te adopteren ge meenten. Wat betekent eigenlijk adoptie? Men kan er mee bedoelen, dat een bevol king de bevolking van een getroffen ge meente helpt. De een doet dit met textiel en de ander met technische middelen. In dien Haarlem een gemeente wordt toe gewezen, zullen B. en W. zich tot de be volking wenden. Spreker stelde de gemeenteraad na mens B. en W. voor in beginsel te be sluiten een nader te bepalen gemeen te te adopteren. De heer Albrecht (Arbeid) meende namens de geheele raad te kunnen spre ken als hij zegt, dat de leden er over ver heugd zijn, dat B. en W. al het mogelijke doen om slachtoffers op de doelmatigste wijze te helpen. De raad zal - volgens spreker - ongetwijfeld accoord gaan met de gedachte inzake de adoptie. Hierna werd het voorstel aangenomen. Ploegen naar getroffen gebieden De burgemeester deed nog de volgende mededeling: De Vereniging van Gasbe drijven en de Vereniging van Electrici teitsbedrijven hebben de organisatie van de hulpverlening aan de gas- respectieve lijk electriciteitsbedrijven in de getroffen gebieden ter hand genomen. De hulpver lening zal straks, wanneer met het her stelwerk kan worden begonnen, in de eerste plaats moeten bestaan uit het be schikbaar stellen van vakkundig perso neel voorzien van benodigd gereedschap en hulpmaterialen. B. en W. hebben besloten voor e 1 e c- triciteit te zenden twee zogenaam de kabelploegen, elk bestaande uit een leidinggevend monteur met twee helpers, derhalve in totaal zes man; elke herstel- ploeg zal meenemen een tweewielige montagewagen, voorzien van het normale gereedschap enzovoort. Voor gas zal gezonden worden een be stelwagen, bemand met een leidinggeven de fitter en twee fitters en voorzien van gereedschappen. ADVERTENTIE HïfvjTasTT Teddygevoerde Windbreakers De zee heeft zich op Nederland gewro ken. Zij heeft een felle aanslag gedaan op wat haar in de loop der eeuwen met men selijk vernuft en onvermoeide inspanning is ontworsteld. De mateloze ellende, die daar door over een groot deel van ons volk is gebracht en de nog niet te schatten mate riële schade, welke ze heeft veroorzaakt, hebben ook de Amsterdamse beurs niet onberoerd gelaten. De angstige beklemming die zich van alle weldenkende burgers heeft meester gemaakt, hield vooral gedu rende de eerste dagen van de afgelopen week de beurshandel in haar ban gevangen, zodat de omzetten, welke in de maand Januari een aanmerkelijke stijging ver toonden, snel terugliepen en de onder nor male omstandigheden belangrijke feiten en cijfers op de achtergrond werden gedron gen. Medeleven met en materiële hulp aan de door deze nationale ramp zo smartelijk getroffenen, beheersen thans ook de effec tenbeurs, die, zo min als enige andere in stantie, kans ziet omvang en betekenis van de ons land toegebrachte schade ook maar bij benadering te bepalen, teminder nu elke nieuwe dag ons tot dusver nieuwe on heilspellende berichten brengt. Zeker is dat de millioenen, welke bij het Nationaal Rampenfonds binnenstromen, nog slechts een fractie zijn van wat nodig is om de persoonlijke nood te lenigen en te vergoeden wat aan stoffelijk bezit en vruchtbare cultuurgrond verloren ging en ook op deze plaats moge worden opgewekt .oningin Juliana heeft in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag d( \merikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de directeur ;an het bureau voor wederzijdse veiligheid, Harold E. Stassen, ontvangen. Beiden werden vergezeld door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin, die zijn langenoten aan de Koningin voorstelde. Van links naar rechts: Selden Chapinj John Foster Dulles, Koningin Juliana en Harold E. Stassen, tot een spontane offervaardigheid van allen die maar enigszins tot helpen in staat zijn. Deze ramp komt op een moment, dat Ne derland zich nog nauwelijks van de oorlogs gevolgen heeft hersteld, hoewel gelukkig op dat punt de laatste jaren grote vorde ringen zijn gemaakt en de mogelijkheden voor herstel thans ongetwijfeld aanmerke lijk groter zijn dan bij het einde van de oorlog. De minister van Financiën heeft er echter in zijn antwoord aan de Eerste Kamer dezer dagen nog eens op gewezen dat de financiële toestand van ons land, ondanks Marshallhulp en zware belastin gen nog altijd belangrijk slechter, is dan vóór de oorlog. Toen een nationaal inko men van 5.3 milliard en een nationale schuld van 4 milliard, nu een nationaal inkomen van 19.6 milliard en een staats schuld van 24.6 milliard, zodat deze laat ste thans 125 van het nationaal inkomen uitmaakt tegen 76 in 1937-'38. Dat we de gevolgen van de oorlog nog niet te boven zijn, blijkt ook uit de onlangs gepubliceerde cijfers inzake de Materiële Oorlogsschade, welke in totaal 6.4 milliard heeft bedragen en waarvan nog altijd 2.7 milliard moet worden uitgekeerd, waarmee naar het oordeel van de minister nog wel vier a vijf jaren gemoeid zullen zijn en waarvan de afwikkeling vertraagd wordt teneinde geen al te grote inflatoire tenden- zen in onze volkshuishouding op te roepen Het is daarom goed er op te wijzen dal de hulp, welke thans ter bestrijding var. de in het Zuid-Westen van ons land gele den schade moet worden verleend, niet een kwestie is van geld, maar van offers. Geld is gemakkelijk te produceren. Da regering heeft thans bij de Ncderlandsche Bank een tegoed van meer dan 1 milliard en de tegenwaarderekening van de Mar shallhulp is ook nog tot een dergelijk be drag beschikbaar, doch aanwending van deze tegoeden zou een plotselinge en zeer sterke vergroting van de geldcirculatie mei zich brengen en het met moeite bereikte monetair evenwicht radicaal verstoren. Bij de grote vlottende schuld, welke het Rijk heeft, zou een staatslening, op de uitgifte waarvan sommigen aandringen, grotendeels een consolidatie van staatsschuld betekenen en niet tot het gewenste resultaat leiden. Wat thans verloren ging en verloren gaat moet daarom voor een groot mogelijk deel door besparing op het nationaal inkomen worden verkregen. En voor zover dit niet vrijwillig geschiedt of geschieden kan, zal het de vraag zijn of de regering haar aan vankelijke beloften inzake belastingverla ging zal kunnen gestand doen, hoezeer dit anderzijds weer noodzakelijk is om handel en bedrijf nieuwe impulsen te geven voor de thans nog dringender expansie van pro ductie en export. Het is, zoals opgemerkt, nog te vroeg om vang en betekenis van de aangerichte scha de vast te stellen. Wanneer echter wordt bedacht dat alleen de agrarische oorlogs schade, welke ook voornamelijk op het Zuid-Westen van ons land betrekking had, 500 millioen heeft bedragen en de huis- raadschade 670 millioen, kan men zich enigermate een voorstelling maken van wat thans nodig kan zijn om de materiële scha de van de wraakzuchtige elementen te her stellen. En al is het een bittere tragiek dat een groter of kleiner deel van het gedurende de laatste jaren verkregen financieel her stel nu weer moet worden prijsgegeven, aan de andere kant mogen we ons gelukkig prijzen dat dit herstel er geweest is en de mogelijkheden daarom thans groter zijn dan aan het einde van 1945. Het afgelopen jaar heeft een waarlijk overweldigend bewijs geleverd van de be lastingcapaciteit van de Nederlandse be volking, waardoor het mogelijk was dat in 1952 in totaal een bedrag van 6% milliard aan directe en indirecte belastingen in de schatkist werd gestort tegen 5.6 milliard in het voorafgaande jaar. Hierin zijn uiter aard de geleidelijke belastinginhaal en en kele eenmalige baten begrepen, het feit ligt er toch dat meer dan 6 milliard aan het volksinkomen voor de huishouding van de Staat kon worden onttrokken, ook al moest daarbij voor velen het kapitaal worden aangesproken. Nu ten aanzien van de economische ont wikkeling in ons land een toestand van stabiliteit is ingetreden en een expansie, als die van de laatste jaren niet mag wor den verwacht, zou het zeer zeker sterk te betreuren zijn wanneer tal van maatrege len, welke door regering en volksvertegen woordiging werden overwogen om de be lastingdruk te verlichten en aan handel en bedrijf, ook aan de beurshandel, een gro tere mate van vrijheid te schenken, zouden moeten achterwege blijven. We denken hier aan de opheffing van de Speculatie winstbelasting, verlening van de termijn voor bijzondere afschrijving op nieuwe aanschaffingen, belastingvrijdom voor het primaire dividend van naamloze vennoot schappen, herstel van de mogelijkheid tot het belenen van effecten, waardoor de be langstelling voor de aandelenmarkt zou worden vergroot en de bedrijven meer ge legenheid zouden krijgen om risicodragend kapitaal aan te trekken, etc. Men heeft zich aan de beurs er over verblijd dat de Ver- eeniging voor de Effectenhandel van een publiekrechtelijk lichaam weer een civiel rechtelijke organisatie is geworden en als zodanig weer naar haar oude statuten kan leven. En in meer dan één opzicht waren we met de vermindering van overheidsbe moeiing op de goede weg, hetgeen niet in de laatste plaats tot de verlevendiging van de fondsenhandel heeft bijgedragen. Ook de thans in uitzicht gestelde liquidatie van het Effecten-rechtsherstel mag hier niet wor den vergeten. En nog eens, het is daarom te hopen dat de particuliere steunverlening hier en in het buitenland een zodanige omvang mag aannemen, dat de Nederlandse regering niet wordt gedwongen tot fiscale en andere maatregelen, welke op het bedrijfsleven een nieuwe druk zouden leggen en voor de verdere ontplooiing van de nationale eco nomie een ernstige belemmering zouden zijn.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8