Regering V.S. tóch overtuigd hulp aan Europa noodzaak Welke 5000e? Rampenfonds incasseerde al meer dan ƒ27.5 millioen Grootscheepse aanval van Chinese nationalisten onwaarschijnlijk geacht Wereldnieuws ZWITSAL Minister Boutémy afgetreden De radio geeft Woensdag PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Dulles en Stassen terug In 1 dag retour Verscheidene initiatieven voor intensivering der inzameling Toch ió Uet zo J 2 Conferentie over Oostenrijk verdaagd Compromis over de Soedan in het verschiet Aanvalskracht van de Amerikaanse zevende vloot vergroot James Conant naar Duitsland Ambtenaren gaan er met stembussen op uit Italiaanse spuitgasten meldden zich Franse voorstellen tot wijziging EVG-verdrag Rampenfonds stelt twee commissies in Protest van Bcdrijfs-unie voor de Kunst Kerkelijk Nieuws Stijging van de zeespiegel DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 WASHINGTON (A.F.P.) In de Ame rikaanse hoofdstad wordt vernomen, dat president Eisenhower en zijn zojuist uit Europa teruggekeerde minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, na een onderhoud van ruim een uur op het Witte Huis, tot de slotsom zijn gekomen, dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten geschieden op die terreinen, waarop de Europeanen heb ben aangetoond zichzelf te willen helpen. Het zou ook gemakkelijker zijn in deze ge vallen de noodzakelijke medewerking van het Congres te verkrijgen. De nieuwe Amerikaanse regering staat nochtans voor de moeilijke, doch volgens haarzelf onafwendbare opgave: het over tuigen van het Congres van de noodzaak om de Europese landen aanzienlijke hulp te blyven verlenen op een tijdstip, waarop de meeste Congresleden en de Amerikaan se openbare mening het oog vooral gericht houden op Aziatische vraagstukken en de Koreaanse oorlog. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, en het hoofd van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Stas sen, zijn gisteren op een vliegveld bij Washington geland na een reis van tien dagen door West-Europa. In een tevoren opgestelde verklaring voor de pers zeide Dulles, dat hij en Stas sen verslag zullen uitbrengen aan Eisen hower en Congresleden. „Op dit moment beperken wij ons er toe te verklaren dat wij over het geheel bemoedigd zijn door wat ons is gezegd door de leidende persoonlijkheden van de zes landen op het vaste land, die het verdrag voor een Europese defensiegemeenschap hebben ondertekend", aldus Dulles. Bezoek De leider van het bureau voor weder zijdse beveiliging (M.S.A.), Stassen, heeft bekendgemaakt dat de president van de General Foods Corporation, Clarence Fran cis, benoemd is tot leider van een delegatie van 55 vooraanstaande zakenlieden, die in 14 landen een onderzoek zullen instellen naar de Amerikaanse programma's voor hulpverlening. De zakenlieden zullen groepsgewijs aan verschillende landen een bezoek brengen. De groep, die Nederland bezoeken zal, komt onder leiding van de president van de Pacific Power and Light Company, Paul McKee. De acht Europese landen, die Stassen zou willen doen bezoeken zijn: Groot-Brit- laininië, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België, Denemarken en Tur kije. Ook naar Ïndo-China, Formosa en de Philippijinen zouden dergelijke groepen van zakenlieden worden gezonden. ADVERTENTIE genoost HET ONGEËVENAARDE GENEESKRACHT LONDEN (Reuter). De plaatsvervan gers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" hebben Maandag hun besprekingen over een Oostenrijks staatsverdrag verdaagd zonder een datum voor een volgende bijeenkomst vast te stellen. De vertegenwoordigers van de V.S-, Engeland en Frankrijk hadden tevoren ge weigerd, het door hen ingediende verkorte ontwerp-verdrag in te trekken. De Sovjet- Unie had intrekking van dit ontwerp als voorwaarde gesteld voor haar verdere deel neming aan de besprekingen. De plaatsvervangers kwamen overeen, niet binnen twee of drie weken weer bijeen te komen. De uitnodiging zal dan moeten uitgaan van de Brit Geoffrey Harrison, wiens beurt het is om de bijeenkomst te leiden. LONDEN (Reuter). In diplomatieke kringen te Londen is Maandag medege deeld, dat een compromis tussen Groot- Brittannië en Egypte inzake de toekomst van de Soedan in zicht is. ADVERTENTIE BW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers 12.50. 2 pers. 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 - Haarlem PARIJS, Reuter/AFP) De Franse minister van Gezondheid, André Boutémy, tegen wie in de nationale vergadering de laatste tijd critiek is uitgebracht, omdat hij ambtenaar geweest is van de regering van Vichy, is Maandagavond afgetreden. Premier Mayer heeft het ontslag van Boutémy aanvaard. Boutémy is een politiefunctionaris van de regering van Vichy geweest. De com munisten verklaren, dat hij actief opge treden is tegen verzetsstrijders. Zij heb ben ook een motie ingediend, om 17 Fe bruari de kwestie van Boutémy's lidmaat schap van de regering te bespreken. De afgetreden minister is twee maal in de Assemblée verschenen, om een toe spraak te houden. Beide keren werd hem cüt echter door lawaai onmogelijk ge maakt. In zijn ontslagbrief zegt hij af te treden, teneinde zich beter tegen de aan vallen te kunnen verdedigen. In de Franse staatscourant is aangekon digd, dat Paul Ribeyre, minister van Han del, Boutémy tijdelijk zal vervangen. (Wijzigingen mogelijk) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.4Q Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Orgel. 13.45 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Blokfluitensemble en soliste. 16.40 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. M. Laup- man: Mijn vrienden, de Papoea's. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire causerie. 18.30 R.V.U.: Studies in vergelijkende literatuurgeschie denis: Russische en Engelse Hamiets. 19.00 De Katholieken en het Socialisme, toespraak, 19.15 Lichte muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest, klein koor en solis ten. 20.50 Mont Pelé, hoorspel. 21.50 Geva rieerde muziek. 22.15 Regen maken als we tenschappelijk beroep, causerie. 22.30 Spaanse muziek. 23,00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Tropenherinnering, hoorspel. 11.45 Platen. 12.00 Bas en piano. 12.30 Land en tuinbouVmededelingen. 12.33 Lichte mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.45 Voor de meisjes, 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Mili taire canserie. 18.00 Viool, cello en clave- cimbel. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven", causerie. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Orkestconcert. 21.00 Jezus Chris tus en de wereldreligie, causerie. 21.20 Pla ten. 21.30 Amusementsmuziek. 21.50 Platen. 22.00 Pianorecital. 22.30 Internationaal Evan gelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen, BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde mu ziek. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 16.00 Omroeporkest en solist. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Prima Donna, ooera. 21.00 Pianorecital. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22'"--23.00 Nieuws. Het totale bedrag, dat tot en met Maandag voor het Nationale Rampenfonds is bijeengebracht, is f 27,558,000.—. Vele tienduizenden guldens zijn or aan toegevoegd door de collectes, die Zondag overal in de kerken werden gehouden. Zeker niet minder betekenis blijken de vele „kleintjes" te hebben, die toch samen ook „groten" maken zoals de Kinderspaarpotactie, die in Eindhoven begonnen is en die bezig is uit te groeien tot een actie van de millioenen kinderen in het gehele land. De Nationale Spaarraad heeft daarbij reeds zijn medewerking toegezegd. Het ontbreekt niet aan initiatieven om de inzameling voor de getroffen gebieden nog te intensiveren. Zo zal men bijvoorbeeld in Amsterdam „Certificaten van vervulde harteplicht" kunnen verwerven. Een der Amerikaanse helicoptères, die in de noodgebieden hulp verlenen, gleed gisteren bij Middelharnis af en werd volkomen vernield. Op de foto: de berging van het vliegtuigwrak. (Reuter). In de Engelse Kroonkolonie Hongkong acht men het onwaarschijnlijk, dat de nationalisten een groot offensief hebben ontketend. Zij worden hiertoe niet in staat geacht, omdat zij er niet de schepen en vliegtuigen voor hebben. Het is waarschijnlijk dat de aanval.waar- over geruchten lopen, is ondernomen van een der 35 eilanden uit, welke langs de Zuid-Chinese kust tegenover Formosa ver spreid liggen en bezet worden gehouden door ongeveer 100.000 guerillastrijders en geregelde troepen. Het zou dan uitsluitend een storingsaanval betreffen. Volgens radioberichten uit New York hadden vrouwelijke Chinese nationalisti sche guerillastrijders onlangs een eiland voor de kust van Tsjekiang veroverd en bezet gehouden na gevechten met een kleine macht Chinezen, die op het eiland gestationneerd waren. De provincie Tsjekiang ligt ten Zuiden van Sjanghai. Het eilandje was herhaalde lijk door de communistische strijdkrachten bezet en ontruimd. In de Portugese kolonie Macao (een eiland voor de kust van Zuid-China) is gisterochtend vroeg tien minuten lang ge schutvuur gehoord. Vermoed wordt dat het vuur gewisseld is tussen communistische patrouillevaartuigen en een onbekende ka nonneerboot. Het schieten scheen uit de richting van een eilandengroep 40 mijl ten Zuid-Westen van Hongkong te komen. Vermoed werd, dat ten minste een of twee kanonneerboten van de Chinese nationalisten bij de beschie ting betrokken waren. Versterkingen Naar het hoofdkwartier van de Ameri kaanse marine in het Verre Oosten meldt zullen in de nabije toekomst vier schepen aan de Zevende Vloot worden toegevoegd, die zijn uitgerust voor het afvuren van ge leide projectielen. Voorts maakte het hoofdkwartier bekend, dat aan de zevende vloot speciale strijd krachten en eenheden voor „vervoer" en „ontscheping" met het oog op landingen en verkenningen van zee uit zullen worden toegevoegd. Radio Peking heeft bericht, dat commu nistisch China de verdediging van de kust van Zuid-China en de eilanden voor de kust versterkt. Een missie van het hoofd kwartier van het centrale en Zuidelijke militaire gebied en van het Chinese vierde leger is uitgezonden om de eenheden aan de kust én op de eilanden te bezoeken. „Het was onvergefelijk de communisten door middel van de langgerekte wapenstil standsbesprekingen te Panmoendjong, de gelegenheid te geven zich te herstellen van de verschrikkelijke slagen, die wij hen had den toegebracht," aldus heeft luitenant- generaal E. Almond, voormalig bevelheb ber van het tiende legercorps in Korea en thans gepensionneerd, medegedeeld. „Ik wU hier uitdrukkelijk aan toevoegen dat indertijd en zelfs nu nog een op lossing in militaire zin voor het Koreaanse vraagstuk had kunnen worden gevonden, namelijk door een vlootblokkade van het Chinese vasteland, het bombarderen van de Mandsjoerijse spoorwegen en aanvallen op het Chinese vasteland door de strijdkrach ten van Tsjang Kai-Tsjek," aldus besloot luitenant-generaal Almond. De nieuwe Amerikaanse Hoge Commis saris in West-Duitsland, James Conant, is per vliegtuig uit New York naar Bonn vertrokken. In een uitzending van het radioprogramma „De Stem van Amerika" zei hij: „Een der voornaamste doeleinden van de Amerikaanse politiek is de hereni ging van Duitsland. Ik zal alles doen, wat in mijn macht ligt, om deze hereniging te bevorderen. Of deze politiek al dan niet zal slagen is uitsluitend afhankelijk van de vraag, of de Sovjet-Unie bereid is Duitslands hereniging ingevolge een vrije keuze van Oost- en West-Duitsers toe te staan. De wijze, waarop de Russische autori teiten in de laatste tijd in Oost-Berlijn zijn opgetreden en de in de Sovjet-zone be gonnen zuiveringen maken het voor mij echter twijfelachtig, of de Sovjet-Unie ook maar enige wens koestert om de voorwaar den, noodzakelijk voor een Duitse hereni ging, te scheppen." Elke Amsterdamse kiezer zal zich een dergelijk certificaat kunnen verwerven. Het heeft de vorm van een oproep voor een verkiezing. Het staat op naam en bevat een suggestieve tekening van Doeve. Het is een bewijs voor een „bijgedragen steentje ter leniging van de ontstellende nood, veroor zaakt door de stormramp 1953" en is ondertekend door burgemeester d'Ailly. Ongeveer 1000 ambtenaren gaan met de 535 hoofdstedelijke stembussen in hun vrije avonduren huis aan huis langs de 535.000 kiezers. Elke kiezer, die inderdaad, zoals verwacht wordt, „in de bus blaast", ont vangt het certificaat. Indien de gift 10, of meer bedraagt wordt bovendien een kwitantie verstrekt, met het oog op de be lastingfaciliteiten. Allen doen alles totaal belangeloos. De som van alle offers wordt onverkort aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. In de gehele stad worden affiches als voor een stemming aangeplakt. Vrijdagavond begint deze actie in Am sterdam-Noord. „Beurzen open, dijken dicht" Maandagavond hebben de gezamenlijke omroepverenigingen de grote radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" voor het Na tionaal Rampenfonds ingezet met een pro gramma, dat een belangrijk aantal sugges ties bevatte, maar ook reeds financiële vruchten afwierp, dank zij spontane reac ties uit luisterend Nederland. De opgave van het nieuwe telefoonnum mer in Hilversum, dat aan deze actie door de P.T.T. ter beschikking is gesteld het eerste Hilversumse nummer met vijf cijfers: 10101 deed reeds verscheidene telefoontoestellen tijdens de uitzending rin kelen. Het werd, dank zij een slotgift van een ton, die door een luisteraar Zondag na de rede van de Koningin was toegezegd, op deze eerste avond 178.222,15. Dagelijks zal door de radio des avonds in een „beursthermometer" de stand van het fonds van deze radio-actie worden be kend gemaakt. Girostortingen kunnen zon der frankering worden gedaan. De actie zal voorlopig tot 1 April duren. Opbrengst overwerk in de mijnen Aan het voorstel van de Mijnindustrie- raad om op Zaterdag 7 Februari zoveel mogelijk twee uur langer te werkqn, is door de personeelsleden van de geza menlijke mijnen in Limburg spontaan gevolg gegeven. Als resultaat van deze hulpactie zal de mijnindustrie aan het Nationale Rampenfonds een totaal be drag overmaken van een millioen zes envijftigduizend zevenhonderd gulden 1.056.700). En, om nog maar eens een greep te doen in de talloze bewijzen van offervaardigheid: het bedrag, dat in Friesland voor de slachtoffers van de watersnood bijeen is gebracht, heeft de twee millioen gulden Gistermiddag arriveerde in Zevenbergen Signer Carlo Malagamba, commandant van het nationale brandweercorps van Italië, die de leiding heeft van een groep van 150 Italiaanse brandweerlieden, die met volledig materiaal per trein uit Italië is gearriveerd om mee te gaan werken aan het herstel van de grote dijk langs het Hollands Diep, aan de Brabantse zijde. PARIJS (Reuter). De voorlopige com missie van de conferentie over de Europese verdedigingsgemeenschap, waarin burger lijke en militaire deskundigen van de zes landen van de EVG zitting hebben, heeft medegedeeld, dat Woensdag besprekingen van de zes landen zullen beginnen over wijzigingen in het verdrag voor een Euro pees leger. Frankrijk zal dan een aantal wijzigingen voorstellen aan de vijf andere landen van het verdrag, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Van de door Frankrijk voorgestelde wijzi gingen is de officiële tekst tot dusver niet beschikbaar. 24. „Ben je niet wat al te wantrouwend?", vroeg Panda, terwijl hij met Pat O'Nozel over het dek wandelde, „je ziet in iedereen een mogelijke spion en daardoor maak je, dat ze allemaal het land aan ons krijgen". „Bah", antwoordde Pat, daar trek ik me niets van aan. Een goede detective MOET wantrouwend zijn en vooral degenen, die zo onschuldig lijken, moet hij in de gaten verbergen! Mijn stelregel is„Pat!", onderbrak Panda hem plotseling, „we worden gevolgd!" „Hindert niet", zei Pat, geprikkeld omdat hij midden in het geven van wijze lessen werd onderbroken, „luis ter verder!" „Ja maar", riep Panda, het zijn dezelfde twee, die ons aan wal ook al volgden! Dat is toch verdacht!" „Och kom", snoof Pat minachtend, juist omdat over hen te maken!" „Waarom niet?!, riep Panda verbaasd. „Lees maar eens een goed detective-verhaal", raadde Pat hem aan, „dan zul je merken, dat de verdachte in- dividuens het nooit hebben gedaan. De grote detective vindt als dader altijd dege ne, die door de lezer voor onschuldig werd gehouden". „Best mogelijk'", riep Panda overschreden; de Nederlandse Vereniging van Beugelschippers heeft haar leden op geroepen de opbrengst van één lading zand af te staan ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds; Indonesische bedienden van het Ned. m.s. Oranje hebben met elkaar voor het Rampenfonds een bedrag van vijf honderd gulden bijeengebracht. Antillen De opbrengst van de actie voor het Ram penfonds op de Antillen heeft thans het millioen ruim overschreden. Maandagmid dag had Curacao 904.000 Curagaose gul dens opgebracht, Aruba meer dan 100.000 en Bonaire 15.000. Ook tal van Portugezen, Venezolanen, Columbianen en Brits West Indiërs werden meegesleept door het enthousiasme, dat de Antillianen en Neder landers bij de acties aan de dag werd ge legd en gaven met gulle hand. Op Suriname kreeg men reeds 220.000 bijeen. Voor huisraad-schade en maatschappelijk werk Het nationaal Rampenfonds heeft in zijn vergadering van gisteren een commissie in gesteld, die de kwestie zal bestuderen van de vergoeding voor door de watersnood veroorzaakte huisraadschade. Aan deze commissie is opgedragen op korte termijn verslag uit te brengen. In dezelfde ver gadering werd een commissie benoemd, die advies zal uitbrengen over de in het nood- gebied te nemen maatregelen betreffende het maatschappelijk werk. Het heeft nu nog geen zin, aan het fonds brieven te schrijven met het verzoek voor een schade- uitkering in aanmerking te komen. De Bedrijfsunie voor de Kunst deelt mede dat als gevolg van de watersnood vele musici en artisten, voornamelijk de zogenaamde ambulainten, in. financiële moeilijkheden geraken. Talloze contracten werden en worden door hun opdrachtge vers opgezegd, omdat besloten is vastge stelde bijeenkomsten af te gelasten. Musi ci en artisten aanvaarden dit noodgedwon gen, als blijkt, dat de voor hen uitgetrok ken gages aan het Nationaal Rampenfonds zijn geschonken. Er ziin echter verenigin gen en zaalhouders die thans reeds beslui ten,^ bijeenkomsten in Maart en zelfs later niet te laten doorgaan. De geëngageerde musici en artisten ontvangen geen enkele schadevergoeding. De bedrijfsunie voor de Kunst, waarbij zijn aangesloten de in het N.V.V. georganiseerde Algemene Bedrijfs- bond en de Nederlandse Toonkunstenaars- bond en verder de Katholieke Bond van Musici en Artisten en de Christelijke Bond van Kunstenaars, protesteert tegen deze handelwijze. „Zij zal niet nalaten tegen deze werkgevers streng op te treden", zo wordt in de mededeling van de Bedrijfs unie gezegd. Ned. Herv. kerk Benoemd tot hulppred. te Utrecht J. v. Veen, a.s. em. pred. te Vroomshoop. Geref. kerken Beroepen te Harkstede-Zuidbroek W. v. d. Zwaan, cand. te Middelburg. Bedankt voor Appingedam (vac. E. J. Oomkes), H. T. v. Bochove te Een (Dr.); voor Monster, E. I. F. Nawijn, miss. pred! voor de Joden-zending, te 's-Gravenhage- Oost. Geref. gemeenten Bedankt voor Berkenwoude G. Zwerus te Middelharnis. Doopsgezinde Broederschap Beroepbaarstelling. Ds. J. H. Rawie, legerpred. woonachtig te Zeist, stelt zich beroepbaar. ADVERTENTIE Party, De Japanse (conservatieve) „pro gressieve partij" heeft Maandag Ma. moroe Sjigemitsoe tot voorzitter her kozen. Sjigemitsoe is in 1950 uit de Soegamo-gevangenis te Tokio vrijge laten, waar hij vijf jaar werd vastge houden wegens oorlogsmisdaden. De „progressieve partij" is op een na de sterkste partij in Japan. Sjigemitsoe verklaarde, dat Japan zijn wil moet to nen om het eigen land te verdedigen ea een leger voor zelfverdediging te vor men „in evenredigheid met zijn econo mische capaciteit". Actie. Het parket van het federale hof te Karlsruhe heeft medegedeeld, dat Zon dag bij het optreden van de politie te gen de „socialistische actie" in geheel West-Duitsland veel documenten in be slag zijn genomen, die aantonen dat deze organisatie een samenzwering te gen de veiligheid van de staat voorbe reidde. De voornaamste doelen van de „socialistische actie" waren, zo werd te Karlsruhe medegedeeld, het vormen van cellen in de sociaal-democratische partij en het teweegbrengen van een scheiding tussen de leider van deze partij en de grote massa van haar aan hangers. Volgens het parket van het hof voorzag de Sovjet-Unie de bewe ging van middelen. Redders. De reddingboot van Fraserburgh in Oost-Schotland is gistermiddag in zware zee omgeslagen toen zij hulp wilde bieden aan in nood verkerende vissersschepen. Vijf van de zes opva renden verdronken. Totaal. De Britse minister van Binnen landse Zaken, Sir David Maxwell-Fyfe, heeft Maandag in het Lagerhuis ver klaard, dat men wellicht nooit het aan tal personen, dat tengevolge van de overstromingen in Oost-Engeland ver mist wordt, precies zal kunnen schat ten. Volgens de jongste cijfers zijn 283 personen om het leven gekomen, ter wijl nog ongeveer 50 personen worden vermist, voor het merendeel afkomstig van het eiland Canvey in de monding van de Theems, dat het hevigste door de storm werd geteisterd. De minister had enige uren tevoren een rondvlucht boven het overstroomde gebied ge maakt. Vals. Een subcommissie van de Ameri kaanse Senaat heeft uitgemaakt, dat tij dens de verkiezingscampagne in 1952 valse beschuldigingen jegens de huidige vice-president der Verenigde Staten, Nixon, zijn geuit. De beschuldigingen werden geuit op grond van door de subcommissie vals bevonden documen ten. Aan het Amerikaanse federale bu reau van onderzoek is verzocht te on derzoeken, of Nixon in de verkiezings campagne het slachtoffer van laster is geweest. Standaard. In de kwestie der keuze van een standaard-geweer voor de NAVO- strijdkrachten is thans in zoverre enige vooruitgang gekomen, aldus meldt de „Manchester Guardian", dat Groot- Brittannië, Canada en België het eens zijn geworden over een standaard-pa troon. De NAVO moet thans tot een be sluit zien te komen over een standaard kaliber van'de kogel. De Amerikanen willen een kaliber van 300, waarvan zij de uitwerking beter achten dan het door Britten en Belgen voorgestane ka liber 280. De Manchester Guardian stelt de mogelijkheid, dat, na aanvaarding van het Amerikaanse kaliber, de Brit se en Belgische geweertypen hieraan zullen worden aangepast. Opvolger. Luitenant-generaal Manton Ed dy, de bevelhebber van de Amerikaan se landstrijdkrachten in Europa, zal op 31 Maart, na meer dan 35 dienstjaren, ontslag nemen. Zijn opvolger is luite nant-generaal Charles Bolte, bevelheb ber van het Amerikaanse zevende leger in Europa. Straf. Een rechtbank in Rostock in Oost- Duitstand heeft dertien scholieren en studenten veroordeeld tot in totaal zes tig jaar en zes maanden vrijheidsstraf wegens „spiohnage voor het Westen1' en „voorbereidingen om in geval van oorlog de bevolking te terroriseren". Proces. De Roemeense radio meldt, dat te Ploesti een proces is begonnen tegen „een groep spionnen en saboteurs in de Roemeense olie-industrie". Volgens de radio zijn er 30 beklaagden, voor het merendeel ingenieurs en beheerders van belangrijke Roemeense oliemaatschap pijen. Volgens de tenlastelegging heb ben de beklaagden gehandeld in op dracht van „de Amerikaanse en Britse oliekartels". Onder de beklaagden be vinden zich de voormalige minister van Financiën, Alexander Alexamdroe, vier voormalige directeuren van oliebedrij- ven en de voormalige secretaris-gene- raad van het ministerie van Mijnbouw Romeo Plian. houden, want die hebben meestal wat te zij verdacht doent hoeven we ons niet druk machine-pistool op om! WANNEER twee punten ten opzichte van elkaar in beweging zijn en een derde (vast) punt ontbreekt, is het niet mogelijk uit te maken welk van beide pun ten een beweging vertoont. Dit zelfde doet zich voor met de zeespiegel, die in voort durende beweging is, doch waarvan men niet weet of de veranderingen te wijten zijn aan de beweging van de zeebodem, dan wel aan veranderingen van het vasteland. Zeker, er bestaan duidelijke bewijzen dat in sommige ge vallen het vasteland aanzien lijk is omhoog geheven. Wan neer op het eiland Timor op een hoogte van ruim 1200 me ter koraalriffen worden aan getroffen, is het duidelijk dat deze riffen ongeveer evenveel meters zijn opgeheven, want koralen kunnen slechts in ondiep water gedijen. Evenzo wordt het bewijs geleverd dat in Zwitserland een bodem verheffing van verscheidene duizenden meters heeft plaats gevonden omdat al daar op hoogten van meer dan 3000 m. versteende schelpen zijn aangetroffen. Het staat vast dat niet alleen het land in de loop der tijden aanzienlijk is gere zen, maar tevens, dat de waterspiegel aan zienlijke veranderingen heeft ondergaan. De hoeveelheid water op aarde, hetzij dit in vloeibare, gasvormige of vaste toestand voorkomt, is immers constant. En wanneer geweldige hoeveelheden daarvan in ijs zenuwachtig, maar deze twee richten een worden vastgelegd, is het duidelijk dat die ken zijn. Dit deed zich bijvoorbeeld voor in de verschillende ijstijden, toen zich op N. Europa geweldige ijskappen gevormd hadden en dientengevolge de zeeën een lagere stand hadden dan normaal. Maar ook zonder deze ijskappen in aan merking te nemen, moet worden vastge steld dat de zeespiegel aan voortdurende wisseling onderhevig is. Uit opgeheven strandlijnen aan tal van kus ten, is afgeleid dat na de geweldige stijging van het zee niveau na de ijstijden, het al gemene niveau sedert de laatste 3 A 4000 jaar gedaald is met een bedrag van 4 tot 6 meter. De waarden die door verschillende onderzoe kers gevonden zijn, verschillen wel enigs zins, doch zijn allen toch van dezelfde orde en bevestigen de opvatting dat ook in his torische tijden de oceaanspiegel schomme lingen vertoont. Is deze daling van de algemene strand- lijn in de wereld een verheugend teken voor de lager gelegen landen, wat Neder land betreft moet als schrille tegenstelling een aanzienlijke stijging van de strandlijn in de laatste duizenden jaren worden vast gesteld. Dit is dus de schijnbare stijging van de zeespiegel, die naar alle waarschijn lijkheid aan daling van de Nederlandse bodem moet worden toegeschreven en waarover bijzonder belangwekkende cij fers zijn gepubliceerd. hoeveelheden ergens anders aan onttrok- Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2