Frans Halsmuseum weldra veertig jaar in het Groot Heiligland clo Originele filiaalhoudster JOJA RUBBERCORSETTEN Firma J. TH. MATHOT jonge vrouwelijke ADMINISTRATIEVE KRACHT actief medewerker Bij viering van eeuwfeest in 1962 kan reorganisatie klaar zijn PWN (heren) nu leider in tweede klasse B Amsterdamse Beurs Wederopbouwwet Ook U VEILING H1LLMANN 1950 MINX jassenpersster en enige meisjes Vrl. kantoorbediende gevraagd 2 geroutineerde typistes 1 jongste bediende (vr.) HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT West-Duitse onderscheiding voor dr. M. J. Friedlander De volleybalcompetitie Tafeltennis Tafeltennistournooi van „Winfried" in Krelagehuis Len Hutton „sportsman of the year" Ongevallendienst Scheepvaart LECTORIUM ROSICRUCIANUM 24 verschillende modellen volmaakte pasvorm uiterst solide vakkundige voorlichting BEKWAME EN AANKOMENDE STRIJKSTER ENIGE AANKOMENDE BEDIENDEN JONGEDAME AGENT-BEZORGERS Net meisje gevr. DAME DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 „Weinig musea ter wereld vormen naar uiterlijke verschijning en inhoud zulk een harmonie als het Frans Halsmuseum: het gelukkig samentreffen van de kostelijke erfennissen van Haarlems grote bouwmeester en Hollands meest virtuoze portrettist in een juweel van architectuur doet ons de sfeer van een glorierijke periode in ons verleden als het ware aan den lijve ondergaan". Aldus begint de door directeur H. P. Baard geschreven gids in zakformaat, die reeds geruime tijd in drie talen (Nederlands, Frans, Engels) verkrijgbaar is en waarvan kort geleden ook een Duitse editie verscheen. Deze uitspraak geldt evenwel voor nog niet de helft van de thans bereikte bestaansduur van het museum, dat immers aanvankelijk in het Haarlemse stadhuis was ondergebracht. Pas op 14 Mei 1913 werd de tegenwoordige behuizing aan het Groot Heiligland in gebruik genomen, dus weldra veertig jaar geleden. Een bijzondere jubileumtentoonstelling zal er niet worden gehouden: dat gebeurt pas in de zomer van 1962, als er een dubbele reden tot feestelijkheid is, namelijk het honderdjarig bestaan van het museum, dat dan ongeveer een halve eeuw zijn huidig domicilie heeft. De heer Baard koestert daarvoor reeds grote, hoewel uiteraard nog vage plannen: een uiterst selecte expositie, die de volle glorie van de Haarlemse school schitterend doet uitkomen door het bijeenbrengen van de hoogtepunten uit het nagelaten oeuvre van Hals, Brouwer, Van Ostade, Verspronck, Judith Leyster en anderen, te beginnen met Jan van Scorel en Maerten van Heemskerck. Er komt een nieuwe zaal Er is nog een tweede en misschien wel zo belangrijke reden om de viering van het jubileum tot 1962 uit te stellen. In die tus sentijd hoopt men namelijk de voorgeno men reorganisatie van het museum geheel voltooid te hebben, al zijn daarbij nog wel enige onzekere factoren in het geding. De directeur heeft een tien-jarenplan opge steld, dat onder meer de herziening van de Zuidelijke kabinetten, speciaal wat betreft de opstelling van het belangrijkste bezit: de regentenstukken, omvat. Verder wordt daarbij voorzien in het zo nodige herstel van de Goudleerzaal, het leggen van nieuwe vloerbedekkingen, het aanbrengen van beter bij de sfeer passende beschilderingen, het aanmaken van vitrines voor de pro ducten van kunstnijverheid en het weder om inrichten van de apotheek. Wij bren gen hierbij in herinnering dat de voorhal en de vestibule, onder meer door bepleis tering van de muren en betimmering met. zwaar eikenhout, reeds in de oude stijl herschapen zijn. Bij de opening van de Flora zal de enige jaren geleden begonnen hergroepering van het bezit in de reeds aanzienlijk verfraaide zalen gereed komen. Een nieuwe zaal Verreweg het belangrijkste onderdeel van de voorgenomen verbeteringen is vervat in een voorstel aan de gemeenteraad, dat bin nenkort in behandeling komt: de aanleg van een geheel nieuwe zaal (of van twee kabinetten) aan de Noordelijke vleugel van het gebouw, waar zich thans een stuk tuin bevindt, grenzend aan de zogenaamde bo- venlichtzaal, het kabinet waar het ver maarde schuttersstuk (Maaltijd der offi cieren van de St. Jorisdoelen) van 1616 hangt. Gehoopt wordt voorts dat in de nieuw te bouwen Stadsbibliotheek ruimte beschik baar komt voor het onderbrengen van het gemeentelijk bezit aan moderne kunst. De bovenverdieping van het Frans Halsmu seum zou dan bestemd kunnen worden voor permanente expositie van grafiek (tekenin gen en etsen) uit de zeventiende eeuw, nauw aansluitend bij de schilderijenverza meling en de kostelijke entourage. Het zou wel heel mooi zijn als deze wens nog voor de viering van het eeuwfeest in vervulling kon gaan. Een nieuwe aanwinst wordt het museum binnen gedragen. Het museumcomplex aan het Groot Hei ligland is in 1608 volgens de historie schrijvers Ampzing en Schrevelius onder leiding van de zeer vermaarde stadsbouw meester Lieven de Key verrezen als „ol- demannenhuys" uit de baten van een in 1606 door rederijkers te Haarlem gehouden landjuweel, op een door jhr. Francois van Bekèsteyn geschonken stuk grond. De rond een sierlijke binnenhof aangelegde reeks aaneengesloten woningen en gebouwen destijds vergeleken met „een paleis van een prince" en geroemd als „een herlicke timmeragie" kreeg in 1810 een andere bestemming: het Gereformeerd of Burger Weeshuis, waar later Jacobus van Looy zijn opvoeding zou ontvangen, werd erin ondergebracht. Ondanks allerlei restaura ties en veranderingen (het luisterrijke Louis XV-deurstel verving in de achttiende eeuw de oorspronkelijke ingang van het hoofdgebouw, waarvan de rechter zaal in twee regentenkamers werd verdeeld) bleef het volmaakte evenwicht van de oorspron kelijke architectuur gehandhaafd. In 1906 werd het weeshuis door de gemeente ge kocht en zeven jaar later konden de schut- tersdoeken en regentenstukken van het stadhuis naar de nieuwe kunsttempel wor den overgebracht. De heer G. D. Gratama was sedert 1912 directeur van het museum. Onder zijn be wind werden alle aanwezige doeken van Hals gerestaureerd. Zijn opvolger, de heer I-I. P. Baard, tevoren wetenschappelijk as sistent bij het Rijksmuseum en belast met de evacuatie van het nationale kunstbezit, van welke activiteit hij in zijn boek „Kunst in schuilkelders" verslag uitbracht, trad op 1 Maart 1946 in functie. Onder zijn leiding Werd de verzameling opnieuw ingedeeld en het gebouw aanmerkelijk verfraaid. Door een intensievere exploitatie is het Frans Halsmuseum een steeds belangrijkere plaats in het culturele leven van ons land gaan Een groep scholieren verlaat het hoofd gebouw na een rondleiding en steekt de fraaie binnenplaats over. innemen. Verleden jaar werd het hoogste aantal bezoekers geboekt, te weten 33.483, ongeacht natuurlijk de grote toeloon naar de Frans Halstentoonstelling in 1937, die overigens door de aanvechtbaarheid van een aantal der ingezonden werken nogal wat rumoer deed ontstaan. Belangrijke aanwinsten Hieronder volgt een beknopte keuze uit de lijst van belangrijke aanwinsten na 1913 verworven. In 1920 schonk het echtpaar A. F. Philips-De Jongh uit Eindhoven het portret van de provoost Jacobus Zaffius door Frans Hals; twee jaar la*er werd het museum verrijkt. raef „De verzoeking van de Heilige Antonius" door Jan Mandiin, uit een collectie te Florence afkomstig. Een damesportret door Maerten van Heems kerck werd in 1923 van het Hofje van Codde, genaamd Snoorwater, in bruikleen ontvangen. Het St. Elisabeths Gasthuis stond in 1929 het regentessenstuk van Jo hannes Verspronck in bruikleen af. In 1931 werd een riviergezicht van Jan van Goyen, in 1934 een „Hertenjacht in duinlandschap" door Gerrit Claesz Bleker en Willem Cor- nelisz Duyster geschonken. Uit de opbrengst der Frans Halstentoonstelling van 1937 kon een „Berglandschap met herders en vee" van Claes Pietersz. Berchem worden aan gekocht. Zeer veel is in de loop der jaren te dan ken geweest aan de in Februari 1875 opge richte Vereniging tot uitbreiding der ver zameling van kunst en oudheden op het gemeentelijk museum te Haarlem, die nu als gevolg van de ooi-log en de huidiee tijdsomstandigheden ontbonden wordt. Men mag daarbij niet vergeten, dat pas in 1950 voor het eerst een bedrag voor aan koop van kunstwerken op de Haarlemse begroting voorkwam. Aan dit budget heeft het museum het bezit te danken van een drieluik uit de school van Gerard David (met steun van de vereniging Rembrandt), van „Haan met kippen" door Albert Cuyp en van „Dans om het gouden kalf" van Karei van Mander (respectievelijk 1950 en 1952). In totaal telt het Frans Halsmuseum thans ongeveer 950 schilderijen en tekenin gen, benevens ruim 3500 andere kostbaar heden, meubelstukken en historische curio siteiten. Veel hiervan is te danken aan vaak zeer grote schenkingen en legaten, onder meer van de collectie Krol, van notaris J. C. Burkens, van de familie Enschedé, van de erven Elias Voet (munten, penningen en boeken), van jkvr. A. L. Willink van Ben- nebroek (porcelein), van de erven Herman Moerkerk, van de weduwe van G. H. G. von Brucken Fock en van mej. Ph. H. J. Racer Palthe (horloges), en vele anderen, teveel om hier op te sommen. In de zomer van 1948 werd een tentoon stelling gehouden van 22 uit Duitsland te ruggehaalde „displaced Pictures": zes land schappen, een strandgezicht, viif stadstafre- Ien, een portret, drie genrestukken, drie gewijde voorstellingen en een figuurstuk tonder meer van Berckhevde, van Dirck Hals. van Willem Claesz Heda, van Karei van Mander, van de Ruysdaels en van Esaias van de Velde), een gelukkis-e aan vulling van het bestaande bezit. Uit deze recuperatie zijn, naar wij thans vernemen, waarschijnlijk binnenkort nog tien kunst werken voor Haarlems museum te ver wachten. Het gulden boek Van het in 1913 werkzame personeel is thans niemand meer in functie. De staf be staat thans uit de directeur H. P. Baard; de wetenschappelijke assistente mej. C. A. van Hees, de dames A. de Vries en P. M. J. van Ingen; de bureaulist C. Zonneveld, de hoofdbewaarder K. Stiekel (die zeven talen spreekt) en de suppoosten Bakker en Vogel, benevens sinds kort de restaurateur Han Bolten. Als laatste bijzonderheid kan nog wor den meegedeeld dat het bij de opening aan gelegde „gulden boek" in 1948 weer in ge bruik is genomen. Onder meer komen er de handtekeningen van prins Jean de Luxembourg, van Koning Gustaaf Adolf van Zweden, van de schrijver Georges Du- hamel en van talrijke ministers en kunst historici in voor. Er mag dan geen speciale expositie komen om de veertigjarige huisvesting van het Frans Halsmuseum in het Groot Heiligland te vieren, toch wordt er een aardig plan overwogen om het aan staande jubileum luister bij te zetten. De mogelijkheid wordt namelijk onder zocht om in de tweede helft van Mei (de officiële feestdatum valt samen met de sluiting van de tentoonstelling van eigen bezit ter gelegenheid van de Flora) een nieuwe coshiumshow door Cruys Voorbergh te laten geven, gewijd aan het rouwvertoon uit vroeger eeu wen. Dit mag merkwaardig ontoepasse lijk schijnen te zijn, men moet niet ver geten dat de klederdrachten daarvoor zich juist door kleurigheid onderscheid den. Men heeft er reeds de attractieve titel Huilebalken en waterlanders" voor bedacht. Een dezer dagen heeft „geheimrat" dr. M. J. Friedlander te Amsterdam uit han den van de zaakgelastigde der West-Duitse ambassade in Nederland dr. Werner von Holleben het grootkruis van verdienste met de ster ontvangen dat hem door bondskanselier Adenauer was verleend. De 85-jarige Duitse geleerde geniet inter nationale erkenning als deskundige op het gebied van de Nederlandse kunst der zes tiende en zeventiende eeuw. Hij begon zijn loopbaan in 1894 als wetenschappelijk me dewerker in het Keulse Walraff-Richartz museum waarvan hij twee jaren later di recteur werd. Nog in datzelfde jaar werd hij opgenomen in de leiding van het natio nale museum te Berlijn. In 1907 kwam hij aan het hoofd van het kopergravurenkabi- net te Berlijn. In 1929 werd hij daar be noemd tot directeur van het nationale mu seum, als hoedanig hij vier jaren later ge noodzaakt was ontslag te nemen. Hij ver liet Duitsland in 1939 en is sindsdien in Ne derland gedomicilieerd geweest. In de eerste klasse dames van de volleybal- competitie in Haarlem won Die Raeckse gisteravond zonder moeite van het zwakke PWN. De tussenstanden waren: 152, 155, 1512 en 1519. Een verrassing was voorts de nederlaag van koploopster BGV in de tweede klasse. De Bloemendaalse dames werden met drie—nul door de reserves van Die Raeckse geklopt. Bij de heren kreeg PSVH gedecideerd klop van HVS. Het blokken was bij de poli tiemannen slecht verzorgd, zodat hun tegen standers steeds weer de gelegenheid kre gen harde slagen in het achterveld te plaat sen. De tussenstanden waren hier: 1015, 6—15, 2—15 en 13—15. In de tweede klas werd een aantrekkelijke wedstrijd gespeeld tussen de kampioens- candidaten PWN en HBC. Beide ploegen gaven zich ten volle en al was er van goed volleybal geen sprak, toch was het spel de moeite waard. PWN speelde iets beter en won verdiend met drienul, waarmede zij de leiding in 2 B van HBC overnam. De tussenstanden waren: 1715, 1510 en 158. Uitslagen De uitslagen van Maandagavond luidden: Dames, 1ste klasse: PWNDie Raeckse 0-^. Dames, 2de klasse: BGVDie Raeckse 2 0—3; Rap. 2—HBC 0—4. Dames, 3de klasse A: Die Rackse 3VCR 3 4—0; HBC 2—Leonidas 4—0; Velox 3— BGV 2 0—4. Dames. 3de klasse B: MHSVRamplaan 2 2—2; HBC 4—OVRA 2 4—0. Heren, 1ste klasse: PSVH—HVS 0—4. Heren, 2de klasse A: Rap.—CIOS 2 2—2. Heren. 2de klasse B: Velox 2PSVH 2 0—4; HVS 4—BGV 3—1; PWN—HBC 3—0. Heren, 3de klasse A: StampersBrandweer 3 13; VCR 3Spaarnestad 31; PWN 2 HBC 2 1—3; VCR 3—Rap. 3 3—1. Op Zondag 15 Februari organiseert de tafeltennisvereniging „Winfried" haar jaar lijkse tournooi, dat ook ditmaal in het Kre- lagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem zal worden verspeeld. De deelnemers zullen dit maal komen uit het Westen en midden van ons land, zoals uit Den Haag, Leiden, Amsterdam, Haarlem, de kop van Noordholland, 't Gooi en Utrecht. Vele spelers van formaat hebben reeds in geschreven, zoals Cor Pelser, de gebr. Hoo- gendoorn. Van der Spek, Jacobs. Scheffer en de Haarlemse spelers P. van Eyk, Blom en de dames Schuyt en Hogeslag. Het tournooi begint om twaalf uur. De belangrijkste wedstrijden worden om acht uur gespeeld. De baten van dit tournooi komen ten 'goede aan het Nationaal Ram penfonds. Len Hutton, de bekende Engelse cricket speler, is door de deelnemers bij het door „Sporting Record" uitgeschreven referendum gekozen tot „beste sportman van 1952". De bokser Randolph Turpin verwierf de twee de plaats, en de ruiter kol. Harry Llewellyn werd derde. Tot beste sportvrouw werd de kunstrijdster Jeanette Altwegg gekozen. Blijkens het jaarverslag van de heer C. Ligtvoet, secretaris van de Ongevallen- dienst hebben de 209 (vorig jaar 226) le den in 1636 gevallen (1624) hulp verleend. Daarbij werd de tussenkomst van het cen traal meldingsbureau in 1143 (1147) ge vallen ingeroepen. Behalve bij ongevallen verleenden de leden assistentie bij boottochten, de auto tocht van ouden van dagen, feesten op Ko ninginnedag, op de nationale feestdag, tij dens de sportweek, bloemenfeestweek, tij dens vacantiespelen van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen en de Sint Nicolaasfeesten van de Nederlandse Onderwijzersvereniging. Voorts herinnert de secretaris aan de viering van het zilveren jubileum van de Ongevallendienst op 18 April in het Frans Halstheater. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3vs Nederl.'47 95% 95% A.K.U 169% 111% 186 186% Philips Gloeil. 161% 162% Kon Petroleum 314 314% A'dam Rubber 61% 88% Holl. Amer Lijn 140 140 N. Scheepv Unie 129% 130 H.V.A 96% 103% DeLi Mij 81% 82 Amsterd. Bank 111% 111% Ned. Handel Mij 159% 159% Rotterd. Bank 162 162 Twentsche Bank 161% 167 Anaconda Copper 41»*/,. 42 Bethlehem Steel 53% 53% Republic Steel 45% 45 Shell Union 68% 68% Tidewater 22 22% U. S. Steel 403/ib 40 Aalsum, 8 v. Dakar n. Pas Palmas. Akkrumdijk, 9 v. Rotterdam te Madras. Aldabi, 8 v. Santos te Montevideo. Aldegonda, 9 v. Bangkok te Pladju. Alphard, 7 v. Rotterdam n. Pto Alegre. Alwaki, 8 v. Buenos Rires te New York. Amerskerk, 9 te Adelaide. Annenkerk, 9 te Port Said. Averdijk, 8 v. Rotterdam te Bremen. Arundo, pass. 9 Gibraltar n. Genua. Axeldijk, pass. 7 Bahama's n. Be Havre. Aalsdijk, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Amor, 9 Beirouth verwacht. Andijk, pass. 8 Vlissingen n. Havanna. Alchiba, 8 dwars K. San Thomé n. Ilheos. Ampenan, verm. II Madras n. Vizaigapatam. Argos, pass. 9 Lissabon. Albireo, pass. 8 Bremerhaven. Aletta, 8 v. Telokanson n. Pladju. Alhena, 8 v. Hamburg n. Antwerpen. AmsteLvaart, 8 360 m. O.ZO. Guardafui. Aagtekerk, pass. 9 Majorca Belearen. Alamak, 10 v. Karachi te Bombay. Alcyone, pass. 9 Minlcoy n. Aden. Alge nib, 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alinati, 9 160 m. N. St. Paulsrock. Aludra, 9 v. Hamburg te Rotterdam. Arendskerk, 10 v. Hongkong te Manilla. Aagtedijk, 9 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aardijk, 9 v. New York n. New Orleans. Agamemnon, 9 v. Kingston naar Houston. Al'blasserdijk, 7 te Houston. Alioth, 10 v. Buenos Aires te Rotterdam. Amsteldijk, 9 v. Corpus Christ! n. Bronsville. Amstelkroon, 7 v. Liverpool te Belfast. Arnedijk, 10 laat v. New York te R'dam verw. Bloemfontein, 9 te Port Elizabeth. Borneo, 9 te Tj. Priok. Bengkalis, pass. 8 Kp. Fimisterre n. Marseille. Blitar, 9 v. Sydney te Rotterdam. Blommersdijk, 8 v. New York n. Boston. Boissevain, 5 v. Hongkong n. Yokohama. Boschfontein, 9 v. Port Soedan n. Aden. Bagan, 7 v. Singapore n. Bangkok. Bandjermasin. 7 nog te Bagansiapiapl. Barumun, 8 te Parigi. Baud, 8 v. Singapore n. Tj. Prlok. Baarn, 9 v. Amsterdam naar Hamburg. Biiliton, 10 te Ilo Ilo. Bonaire, 10 te Barbados. Boskoop, 9 370 m. NO. Flores. Bennekom, 10 te Caèliao. Britsum, 9 v. Rotterdam n. Vancouver. Bali, 6 v. Tj. Priok te Singapore. Caltex Nederland, pass. 9 Bona. Caltex Perais. pass. 8 Kp. de Gata. Caltex Delft, 10 v. Sidoo te Rotterdam verw. Caltex Leiden, pass. 9 Kp. de Gata. Caltex Utrecht 10 v Sidon te Rotterdam. Celebes, 9 te Djibouti. Cottiea, 9 v. Plymouth. Castor, 10 v. Bremen te Amsterdam. Cottiea, 10 ca. 23 u. v. Georgetown te A'dam verwacht. Drente, 9 te Soerabaja. Delft. 9 Callao verwacht. Danae, 9 v. Kopenhagen te Amsterdam. Delfland, pass. 9 Fernando Noronha n. Las Palmas. Diemerdijk, 10 laat v. Vancouver te R'dani verwacht. Enggano, 9 te Dubai. Esso Amsterdam, 8 v. Aruba te Rotterdam. Etrema, 9 v. Spezia te Rangoon. El-mina, 9 v. Winneba te Accra. Ena, 10 te Suez. Eos, 10 v. Valencia n. Rotterdam. Friesland (SSM). 9 v. d. Tyne te Rotterdam. Farmsum, 7 150 m. O. Kp. Henry. Falrsea, 9 160 m. Z. ten W. Ouessant. Friesland (KRL), 11 Singapore verwacht. Groote Kerk, 8 v. Beira 11 dar es Salaam verw. Gouwe, 7 v. Dakar te Kaolak. Gaasterkerk, 9 v. Kaapstad n. Teneriffe. Gaasterland, 9 te Paranagua. Garoet, 9 v. Belawan n. Colombo. Groote Beer, 9 170 m. Z. Sable eil. Ganymedes, 10 v. Ciudad Trujillo te Guanta. Graveland, 9 te Rio Grande. Helena, 8 v. Pto Cabellos te Maracaibo. Hestia, 8 v. Hamburg. Haarlem, 7 560 m. Z.ZW. Bermuda n. Antw. Hathor, 9 v. Brejen. I-Iersilia, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Hector, 9 v. Palermo n. Burriana. Hercules, 10 v. d. Middell. Zee te Amsterdam- Indrapoera, 9 250 m. O.ZO. Socotra n. Belawan Ittersum, pass, nacht 9-10 Key West. Java, 8 v. Sorong naar Makassar. Joh v. Oldenbarnevelt. 8 v. Suez n. Belawan. Jagersfontein, pass. 9 Dakar n. Teneriffe. Jupiter, 9 v. Oran te Sevilla. Kertosono, 8 Rangoon niet aangedaan zet koert naar Tj. Priok. Kedoe, 9 v. Port Soedan n. Suez. Kieidrecht, 8 te Hongkong. Kaimana, 8 v. Benkulen te Tj. Priok. Karaton, 8 v. Tj. Priok te Soerabaja. Karossa, 9 v. Ambon te Makassar. Karsik, 8 v. Tegal n. Tj. Priok. Kota Baroe, 10 v. New York te Baltimore. Kota Inten, 9 v. Charleston n. Newport News. Lekkerkerk, 9 v. Rotterdam te Calcutta. Leuvekerk, nacht 8-9 v. Rotterdam te Bremen Laagkerk, 6 te Adelaide. Lawak, 5 v. Portland Oreg n. Los Angeles. Loenerkerk, 9 te Karachi. Loppersum, 8 Kp. Spartivento gepass. Laertes, 7 v. Semarang n. Soerabaja. Le Maire, 7 v. Singapore n. Pnompenh. Lemsterkerk, pass. 8 Napels n. Port Said. Laertes, 9 v. Soerabaja n. Makassar. Lekhaven, pas. 9 Kp. Finisterre n. Antwerpen Lauren/skerk, pass. 10 Gibraltar n. Antw. Leersum, 9 v. New Orleans te Amsterdam. Limburg, 9 te Damman. Lissekerk, 9 v. Genua n. Hamburg. Lutterkerk, 10 van Damman. Lindekerk, pass. 10 Ras al Hadd n. Suez. I-angkoeas, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Maashaven, 8 te Takoradi. Marpessa, 8 v. Balikpapan n. Adelaide. Mataram, 8 v. Rotterdam te Bremen. Meliskerk, 8 te Suez. Marken, 7 v. TJ. Priok n. Cheribon. iviaas, a v. ïzmir te Vathi n. Samos. M er wede, 9 te Corpus Christ! verw. Muiderkerk, 19 Port Said verwacht. Maaskerk, 8 v. Novoredondo n. Port Amboin. Merwede, 9 v. Houston te Corpuschristl. Minjak, 6 v. Ambon n. Menado. Manoeran, 8 nog te Akyab. Musi, 8 v. Belawan n. Pakanbaru. Maasdam, 9 260 m. zw. Bermuda. Macuba, 9 v. Auckland n. Mirt. Madoera, pass. 9 Kp. Finisterre. Meliskerk, 9 v. Port Said n. Genua. Mentor, 9 v. Tunis n. Piraeus. Modjokerto. 11 2 u. v. Indonesië aan de Hoek van Holland verwacht. Molenkerk, pass. 9 Ouessant n. Antwerpen. Maasland, pass. 10 Kaap Verd. eil. n. Recife. Mariekerk, 10 v. Rotterdam te Hamburg. Markelo, 9 v. Ardrossan te Goole. Nieuw Amsterdam. 9 v. Havana te New York. Notos. 7 v. Amsterdam n. Middellandse Zee. Noordwijk. pass. 8 Kp. Hatteras Nöordam, 9 290 m. W. Lands End. Nigerstroom, 13 Dakar verwacht. Omala, 8 v. Rastanura n. Suez. Orion, 7 v. Rotterdam n. Malta. Oranjestad, 9 v. Aruba n. Port Llmon. Ophir, 9 te Belawan. Oranjefontein, 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Oranje, 9 v. Colombo naar Suez. Ovula, pass. 9 Kp. Finisterre. Prins Fred. Willem. 8 v. Ceuta te Burriana. Prins Fred. Hendrik. 8 v. Valencia te R'dam Prins Philips Willem 9 v. R'dam te Bathurst. Prins Willem IV, 9 v. Burriana n. Rotterdam. Plancius, 9 te Makassar. Prins Alexander, 8 600 m. W. Scilly's. Prins Joh. W. Frlso, 10 v. St. John te Hamburg Poe-lau Laut, pass. 9 ten Z. Kreta. Rijndam. 7 v. New York te Rotterdam. Ruys. pass. 8 Kp. Agullhas. Rijnland. 8 v. Rio de Janeiro n. Hheos. Rodas, 8 v. Curaqao te Cristobal. Read, 8 v. Soerabaja naar Bali. Raki, 10 Koewait verwacht. Roepat, pas. 9 Miami. Rondo, 9 te Zanzibar. Rotti, 7 v. Belawan te Tj. Priok. Saparoea. 8 v. Freetown n. Dakar. Saroena. 10 v. Singapore te Shimonoseki verw Soestdijk, 9 v, Suez n. Djeddah. Straat Makassar. 8 v. Hongkong n. Kobe. Sarangan, 8 v. San Francisco n. Los Angeles. Siba.iak. 8 570 m. NO. ten O. North ell. Si beroet. 8 v. Tj. Priok te Palembang. Sib'eo 8 v. Tiilatjap te Padang Sigli. 8 v. Soerabaia te Makassar. Stad Alkmaar, 7 630 m. W.ZW. Scilly's. Stanvac Benakat, 8 v. Haiphong te Sungeigerong Swartenhondt, 7 nog te Menado. Stad Leiden, 8 750 m. W.ZW. Flores. Stad Maastricht, pass. 8 Minorca Balearen. Stanvac Talang Akar, 9 v. Singapore te Saigon. Samarinda, 9 te Port of Spain. Sarpedon, pass. 9 Kp. Hatteras. Scherpendrecht, 11 v. Trinidad te Santos verw. Schie, 9 v. Beirouth n. Palermo. Sommelsdljk, 11 Havanna verwacht. Stentor, pass. 9 Ouessant n. Barbados. Sunetta, 10 v. Rotterdam te Marseille. Sal!and, 9 v. Buenos Aires te Amsterdam. Si ba jak, 12 v. Rotterdam te Wellington verw. Singkep, 10 v. Rijeka, Slamat, pass. 10 Bizerta n. Port Said. Stad Dordrecht, 10 v. Rotterdam n. Palermo. Sliedireeht, 14 v. Campana te Houston verw. Salatiga, 6 v. Seattle to Vancouver. Ternate, pass. 8 Gibraltar n. Bone. Titus. 8 v. Piraeus n. Istandoel. Tabinta, 7 Minicoy gepass. Tosari, 7 v. Rotterdam te TJ. Priok. Talisse, 7 v. Londen te Amsterdam. Tarakan., 9 dwars Kreta n. Port Said. Themisto, 8 v. Amsterdam te Philadelphia. Tankhaven III, 8 v. Tj. Uban n. Bangkok. Tiberius, 7 v. Kaoheiland n. Port of Spain. Tjiluwah, 7 v. Singapore n. Hongkong/ Tara, 3 120 m. Z. Verdlsche eil. Tasman, 9 te Singapore. Tiberius, 9 Grenada verwacht. Tjibadak, 9 v. Sibu n. Singapore. Tjipanas pass. 8 Okinawa. Tawali, 9 v. Soeraba j a n. Semarang. Teucer, 10 v. Sandakan te Rejang. Tbalatta, 10 v. Port de Bouc te Valetta. Tibia, 9 v. Singapore n. Hongkong. Tjibantjet, 10 v. Yokohama te Nagoya. Tomori, 9 te Aden. Trompenberg, 10 te Le Havre. Tamo, 10 v. Hamburg naar Rotterdam. Tjibantjet, 10 v. Nagoya n. Osaka. Tegelberg, 10 v. Buenos Aires te Santos. Van Heutsz, 8 te Reunion. Van Riebeeek, 8 v. Ambon te Sorong. Van Outhoorn, 8 v. Biiliton n. Banika. Van Riemsdijk. 8 rede Semarang. Veendam, 9 230 m. O. Halifax. Westland, 3 v. Hamburg te Amsterdam. Waiwerang. 8 v. Buleleng n. Singapore. Waal, 9 van Lissabon. Winsum, 10 te Dakar. Westerdam, 9 165 m. Z. Sable eil. Wowosari, 11 San Francisco verwacht. Waterland, 9 t.h.v. Fernando Noronha n. Mon tevideo. Wield-recht, 12 v. Baytown te Madras verw. Willemstad, 10 ca. 13 u. v. Cristobal te A'dam verwacht. IJsel. pass. 8 Kp. Bon n. Lattikla. Zonnewijk. 7 980 m. W. ten Z. St. Vincent. Zuiderkruis. 9 170 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Zeeland (KRL), pass. 9 6 u. Ceylon n. Cochin. KLEINE VAART Abro, 8 v. Kol ding te Antwerpen. Alberge, 9 v. Requejada te Gent. Amazone, 8 bij Vlissingen na aanvaring terug n. Hansweert en Rotterdam. Arbo, 8 v. Odense te Antwerpen. Arusa, pass. 7 Scheveningen. Actinia, pass. 3 Vlissingen. Arnoudspolder. 7 v. Vigo n. Antwerpen. Annie, 7 v. Rotterdam te Rostock. Bab-T. 7 te Lowestoft van Bayonne. Baltic. 7 v. Londen te Antwerpen. Borneo, pass. 8 Vlissingen. Barracuda, 7 v. Helsiwgborg te Oslo. Birmingham. 8 v. d. Tyne te Amsterdam. Betty, 7 v. Kopenhagen te Oslo. Binnenhaven, 8 v. Casablanca te Duinkerken. Caland, 8 v. Arendal n. Newcastle. Crescendo, pass. 8 Vlissingen. Carpo, 9 v. Teignmouth te Amsterdam. Continental, 8 rede Vlissingen. Coolhaven, 8 v. Duinkerken te Rouaan. Dagny, 8 v. Rar.ders te Antwerpen. Daje Bohmer, 6 v. Port Lyautey n. Gandla. Davlena Goekoop, 7 v. Roscoff n. Portsmouth Depa, 8 v. Warrington te Portland. Duiveland, 9 v. d. Tyne te Harllngen verw. Deni, 8 nog te Midd'lessboro. Dillgentia, pass. 7 Beachy Head. EJjo, 9 Kaap Finisterre gepass. van Benghazi naar Liverpool. Elsenburgh, pass 7 Kp. St. Vincent. Express, 7 van Amsterdam n. Parijs. Eban, verm. 7 v. Londen naar Tees. Glashaven, 10 v. Rotterdam te Gothenburg verw. Hada, 6 v. Port Lyautey te Palermo. Heemskerk, 7 v. Aarhus n. Londen. Hondsrug. 8 v. Brunsbüttel te Antwerpen. Houtman, 7 v. Irvine n. Guernsey. Hulst, 4 te New Orleans. Hast III, 7 v. d. rede Great Yarmouth n. Hull. Joost, 6 te Bordeaux van Plymouth. Jan Kreumer, 7 v. Esbjerg n. Dieppe. Kenitra, 8 v. Bordeaux te Casablanca. Kortenaer, 8 v. Portsmouth n. Roscoff. Leemans, 7 v. Grangemouth te Nantes. Lies. 8 v. Clarecastle te Bordeaux. Lacra, pass. 8 Brunsbüttel. Leuvehaven, verm. 9 v. Kopenhagen n. R'dam. Midas, 7 van Bart naar Venetië. Maartje, 3 v. Cardiff te Ostende. Markab, 8 v. Harlingen te Esbjerg. Marne, 7 v. Kalmar n. Stockholm. Menkar, 7 v. Rouaan n. Casablanca. Mies, 7 v. Bayonne n. Liverpool. Mirach. 7 v. Casablanca n. Nantes. Mulan, 7 v. Great Yarmouth te M'dd'lesboro. Nero, 8 van Gibraltar naar Barcelona. Nassauhaven, 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Netta. 7 Newcastle n. Gothenburg. Nettie, 7 v. Southampton te Plymouth. Noorderhaven. pass. 7 Holtenau. Nottingham. 7 v. Harlin-een te C.oole. Nieuwehaven. oass. 8 Kp. St. Vincent. Njord 8 v. Rotterdam te Londen verwacht. Omlandia, 8 v. Marseille n. Casablanca. Oleum. 7 van Drammen. Ponza. 6 te Sunderland van Hull. Paramount, pass. 8 Vlissingen. Peter. 7 v. R'dam te Wismar. President Roosevelt, a v. Haugesund te Hamburg Prior. 7 rede Burriana. Quo Vadis, 8 v. Shoreham te Antwerpen. Rijnhaven. 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Rocket. 8 v. Southampton te Antwerpen. Rijnhaven. 8 v. Londen te Antwerpen. Sumatra. 8 v. Londen te Antwerpen. Sambre. 7 v. Rotterdam te Parijs Sandenhurgh. 7 v. Port Lyautey n. Bordeaux. Sorvus. 7 van Middi°=boro naar Caen. Silvmtta. pas*. R Vlissinven. Smirt. 7 v. Fowey naar Genua. Tom van der Heide. verm. 9 v. Bordeaux naar Ferial a Twee Gebroeders. 8 v. Agadlr n. Nantes. Theano, 8 v. Drogh°de te Amsterdam. Tvro. pass. 3 Lizard. Van Rrakel, 7 v. Ballina naar Cardiff. Vecht. 7 v. Tmmingham naar Thames, volharding, 7 te La Pallice. "rede. 7 v. d. Tvne te Ipswich. Vrouwepolder, pass. 8 Beachy Head. Vriibursti. pass. 8 Ouessant. Waïeoburgh. pass. 9 Ouessant. Westlaan. pass. 8 Texel. Zeehond, pass. 8 Vlissingen. Zeeland, pass. 8 Vlissingen. Burgemeester en Wethou ders van Haarlem maken be kend, dat zij voornemens zijn, met toepassing van ar tikel 20 van de Wederop bouwwet, een kleuterschool te bouwen op een terrein aan de Faradaystraat. kadas traal bekend gemeente Haarlem II, sectie S nos. 1591 ged. en 1770 ged. Het bouwplan ligt van 10 tot en met 14 Februari 1953 ter visie ter Gemeentesecretarie Afdeling Openbare Werken, Volkshuisvesting en Bedrij ven des voormiddags van 8.30—12 uur. Belanghebbende eigenaren van aangrenzende en nabij gelegen, gronden kunnen ge durende vorengenoemd tijd vak hun eventuele bezwaren tegen dit plan bij hun college indienen. staat een moderne bril beslist flatteus, correct en jeugdig. Ga voor zo'n bril naar GK. HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug Internationale School v h Rozekruisers Genootschap Bakenessergracht 11-15 Haarlem Inlichtingen: schriftelijk of mondeling Woensdag en Zaterdagmiddag van 35 uur of na afspraak s avonds Tel 21828 in Hotel Duin en Daal Bloe- mendaal. Vrijdag 13 Febr., 's morgens 10 uur. Toege voegd uit part. bezit. 58.000 km. gelopen, in prima staat. Vummerbrieven. die volgens jns oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden Niet-afgehaalde nummer- oneven worden na 14 dagen vernietigd Spoedig gevr. in het bezit van textiel- brevet IV en midden- standsdipl. Off. schrift, of pers. bij Gr. Houtstraat 14, Hrl. Prijzen van ƒ17.50 af Grote Houtstraat 39 Industriële onderneming te Haarlem vraagt voor eenvoudige kantoorwerkzaamheden. Leeftijd pl.m. 16 jaar. Mulo-diploma strekt tot aanbeveling. Sollicitaties worden ingewacht onder no. 1766. N.V. WASSERIJ PEEPERKORN vraagt een voor andere afdelingen. Zich aan te melden: Bleekersvaartweg 43, Heemstede. voor spoedige indiensttreding. Sal. volgens C.A.O. Uitv. soil, m. verm. van opl., werkkr.. leeftijd enz. onder no. 1773. FIJNWASSERIJ FIRMA N. DELFOS, Nieuwe Kruisstraat 12 vraagt een Bij een groot bedrijf kunnen worden geplaatst niet ouder dan 16 jaar. Brieven onder no. 1769 aan het bureau van dit blad. Wie wil 4000.— investeren en tevens zijn in renderend bedrijf Moet zakelijk en administratief inzicht bezitten. Brieven onder no. 1767 aan het bureau van dit blad Gevraagd voor onze Export afdeling van ca. 16 jaar, kunnende ty pen. M.U.L.O. diploma ver eist. Keur en Sneltjes, Den tal Mfg Co., Harmenjansweg 21, Haarlem. De Beverolfabrieken N.V. Beverwijk vragen voor spoedige indiensttreding kennis der moderne talen gewenst en Schriftelijke sollicitaties met vermelding van leeftijd en referenties. Voor een geïllustreerd weekblad worden actieve en be trouwbare GEVRAAGD. Brieven met volledige bijzonderheden onder no. 1771 aan het bureau van dit blad, voor de morgenuren, pl.m. 18 jaar. voor onderhoud auto matiek. O. Veldt. Houtstraat 173. Grote Gezocht voor direct voor leiding type-onderwijs op 2 avonden en enkele mid dagen typewerk (mod. talen) Br. met leeft, en diploma's no. 1770.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3