Vloedgolf van geld en goederen spoelt thans over Nederland IN DE WERELDPOLITIEK Naar een nieuwe uitbarsting in Azië Agenda voor Haarlem ORR Een Eeuw geleden Giften van vele landen, organisaties en ex-Koning Faroek Markt van de KSG vandaag geopend Terugkeer tot regelmatig bestuur Kerkconcert in Kloppersingelkerk ^"Hoe is het ontstaan?^ Haarlem en RCH geven elk duizend gulden aan het Rampenfonds Nederland in Maart niet tegen Frankrijk 3 Stalin zei: Neen Ongeoorloofd kappen van bossen de oorzaak Traanproductie van de Willem Barendsz Barteljc irisstr 1 Bontgevoerde Windbreakers Boksen Percy Bassett „interim wereldkampioen" vedergewicht Voetbal West BromwichChelsea eindigde weer gelijk De Rode Duivels tegen De Zwaluwen De heer Remmers in bestuur van KNVB Dit woord: KL A VER JASSEN Voetbalclubs steunen HUIDKLACHTEN DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 De hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo over stelpend, dat Schiphol reeds enige malen verstopt is geweest door het vervoer. Naar schatting is voor een waarde van 30 mil- lioen gulden aangekomen of onderweg. Het grote meeleven, dat er bij de Italiaanse bevolking bestaat met de door de waters nood getroffen landen, komt nog elke dag opnieuw tot uiting. De nationale inzameling, die door de Italiaanse regering werd geopend voor de hulpverlening aan Nederland, België en Engeland, had op de derde dag reeds een bedrag van een half milliard lire (I mil- lioen 200.000 gulden) bereikt. De Itali aanse regering opende de inschrijving met een bedrag van" 500.000 gulden. Het Italiaanse dagblad „La Stampa" in Turijn, dat onder zijn lezers een inzame ling voor de slachtoffers van de waters nood in Nederland had georganiseerd, heeft als resultaat daarvan een bedrag van 200.000 gulden aan het Nationaal Ram penfonds overgemaakt. Gisteren kwam op Schiphol uit Dja karta een „Skymaster" der KLM aan die drie ton goederen aan boord had: thee, rijst, dekens en wollen kleding. Het Zweedse Rode Kruis bracht tijdens het afgelopen weekend 260.000 Zweedse kronen bijeen, waardoor zijn fonds voor de Nederlandse hulp is gestegen tot 1.367.500 kronen (ruim een millioen gul den). In dezelfde tijd ontving de Zweedse radio-omroep meer dan 600.000 kronen en dit fonds steeg tot 2.373.821 kronen (ruim anderhalf millioen gulden). Zweedse vakverenigingen schonken 50.000 kronen voor de hulpactie van het Rode Kruis, terwijl zij tegelijkertijd haar leden aanspoorden de actie voor Neder land te ondersteunen. De vereniging Z weden-Nederland. zond nog eens 50.000 kronen voor het Nationaal Rampenfonds, zodat de bijdrage dezer vereniging voor het rampenfonds thans 120.000 kronen bedraagt (ruim f 80.000). Heden komt een convooi van 6 auto vrachtwagens uit Zweden in Rotterdam aan. Het convooi is gearrangeerd door de grote textielfabriek „Junex" te Huskvarna en brengt nieuwe goederen ter waarde van 1V2 millioen Zweedse kronen. De zending bestaat uit regenjassen, ondergoed, ma trassen, kussens, 15.000 dekens, rubber laarzen, levensmiddelen en andere bruik bare dingen. De inzameling door de Fins-Nederlandse vereniging ten behoeve van de slaohtof- fers van de watersnood gaat steeds door. Geld en goederen komen van alle kanten binnen. De Finse president heeft genoemde vereniging een chèque van 50.000 Finmark doen toekomen. De collecte van het Finse Rode Kruis is ook een .groot succes ge worden. De gemeenteraad van Helsinki heeft 100.000 mark geschonken. Een bedrag van twee millioen Zwitserse francs, ingezameld via de „geluksketting" in Zwitserland, is Maandag ovei-handigd aan de diplomatieke vertegenwoordigers van de drie getroffen landen. Nederland kreeg hiervan het leeuwendeel, anderhalf millioen francs. Het Rode Kruis heeft al een millioen ingezameld. (Van onze correspondent in Londen) In Londen is een boek over Tito ver schenen, van de hand van zijn mede werker Vladimir Dedijer, dat gedeelte lijk een auto-biografie is. De gebeurtenissen, die tot de breuk met Stalin leidden, worden uitvoerig besproken, waarbij een schel licht wordt geworpen achter de schermen van het Kreml, en vooral op Stalins vaak wei nig hartverheffende uitlatingen tegen over de Joegoslavische leiders. Opmerkelijk voor het gehalte daarvan, is het gesprek in Februari 1948 tussen Stalin en Kardelj, Tito's tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken. Het onderwerp was de tolunie, die Tito en de thans overleden Dimitrov tussen de Balkanlanden wilden afsluiten. Stalin zeide, dat tolunies in het alge meen onrealistisch waren en vroeg Kardelj een voorbeeld te noemen van een tolunie, die goed functionneerde. Kardelj noemde Benelux. Het gesprek ging als volgt verder: Stalin: „Benelux, dat is niets". Kardelj: „Dat is België, dat is Luxem burg; Stalin: „En niemand anders". Kardelj: „Daar is nog Nederland". Stalin: „Neen". Kardelj: „Ja, Nederland maakt er ook deel van uit, kijk maar naar de naam Benelux, het betekent België, Neder land, Luxemburg". Stalin: „Als ik neen zeg is het neen". De meester had gesproken DINSDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Hendrik IV" (Rotter dams Toneel), 8 uur. Concertgebouw: Koor Katholiek Haarlem, 8.15 uur. Rem brandt: „Opmars der vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Export in' blond", 18 jaai\ 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De schrik van de tweede compagnie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Winchester '73", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne. „Vreemde lading", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Het zal je ge beuren", 18 jaai", 8.15 uur. Minerva: „Kinde ren van de straat", alle leeft., 8.15 uur. WOENSDAG 11 FEBRUARI Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", vragenavond, 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Vereniging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Rembrandt: „Opmars der vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Export in blond", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De schrik van de tweede compagnie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Winches ter '73", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vreemde lading", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zal je gebeu ren", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De rode schoentjes", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. De regering van Nieuw-Zeeland heeft besloten 250.000 pond sterling beschikbaar te stellen aan Nederland en Engeland. Deze landen hebben elk reeds 50.000 pond ont vangen. Ook Faroek Ex-koning Faroek van Egypte heeft be sloten een grote receptie ter gelegenheid van zijn 33ste verjaardag op 11 Februari niet te laten doorgaan en het daarvoor uitgetrokken bedrag ongeveer 9000 gulden ter beschikking van de slacht offers van het water te stellen. Denemai-ken heeft nu al tien millioen kronen (meer dan vijfeneenhalf millioen gulden) bijeengebracht voor Nederland. De internationale Joodse organisatie B'nai B'rith heeft 20.000 dollar geschonken aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, België en Engeland. Joegoslavië heeft besloten financiële hulp te verstrekken aan de getroffenen in Engeland en Nederland. Bovendien zullen de sociale organisaties in Zuid-Slavië wor den uitgenodigd ook steun te verlenen. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulpverlening bij de watersnood als afgesloten mag wor den beschouwd, meent de regering goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de normale wegen van regelmatig bestuur terug te keren. Behou dens bijzondere omstandigheden dient daarom de hulpverlening slechts in geor ganiseerd verband en door tussenkomst van daarvoor verantwoordelijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken in stanties en ook particulieren dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een regeling omtrent de financiële aansprakelijkheid voor de te verlenen hulp wordt getroffen. Tijdens een Maandagavond gehouden persconferentie heeft de voorzitter van het hoge gezagsorgaan van de Europese Ü2SL-.S SiTïïn Zwirt Maar wat hij de toehoorder te zeggen heeft Ten bate van het Nationaal Rampen fonds heeft in Haarlem de organist Hen- di-ik Lasschuit met medewerking van de alt Bep Misset-van Andel in de Klopper singelkerk een concert gegeven. Het „Wil helmus", op het orgel gespeeld, vormde een passende inleiding. Daarna vertolkte Hendrik Lasschuit twee van de vele orgel- bewerkingen, die de in 1937 overleden componist-organist Jan Zwart heeft na gelaten. Het waren bewerkingen van de Valerius-liederen „Wilt heden nu treden" en „O, Heer, die daar". De bewerking van „Wilt heden nu tre- verklaard, dat het hoge gezagsorgaan de zes regeringen van deze gemeenschap heeft meegedeeld, dat de openstelling van de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot voor Duitsland, Bel gië, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Ne derland heden geschiedt. Tevens heeft het hoge gezagsorgaan meegedeeld, dat het met ingang van deze datum van de zes regerin gen de bevoegdheden en verantwoordelij k- heden overneemt, die het door de parle- menten van de zes landen zijn toever trouwd overeenkomstig de bepalingen van het verdrag, met name op het gebied van de prijzen, de productie en de verdeling. In verband hiermee heeft het gezags orgaan de zes regeringen verzocht met in gang van 10 Februari de nationale rege lingen aangaande het verkeer van genoem de pi-oducten tussen de landen van de ge meenschap op te heffen. Het betreft hier de volgende regelingen: de douanerechten^ de uitvoerrechten, de kwantitatieve beper kingen op de invoer van de producten, de kwantitatieve beperkingen op de uitvoer van de producten en de beperkingen op de aflevering van deviezen voor de aankoop van de producten. Voorts moeten de regeringen de discri minaties in de transporttarieven voor de producten van de gemeenschap afschaffen. Het hoge gezagsox-gaan heeft de nodige voorzieningen getroffen voor de aanpas sing van de prijzen van de Belgische en de Italiaanse kolen, zoals was voorgeschreven door het verdrag en heeft tevens de wijze van vaststelling van de hiervoor in te stellen heffing bepaald. Eerste trein Vanmorgen is een trein met cokes uit het Roergebied voor Franse fabrieken in Lotha ringen de grens bij Perl gepasseerd zonder door de douane onderzocht te zijn. Deze gebeurtenis luidde de totstandko ming in van de gemeenschappelijke mai-kt. Te middernacht zijn alle douanetarieven voor de handel in kolen, ijzererts en schroot tussen deze landen vervallen krachtens een besluit van het hoge gezagsorgaan der Europese kolen- en staalgemeenschap. Be halve de douanevoorschriften zijn vandaag ook de in- en uitvoercontingenteringen, het in sommige landen toegepaste systeem van dubbele pi'ijzen voor de binnenlandse markt en de export en alle transportdiscriminaties komen te vervallen. Zoals bekend is, zal op 10 April a.s.,een soortgelijke gemeenschappelijke markt voor staal worden geopend. Het hoge gezags orgaan achtte het noodzakelijk de oprich ting van deze markt twee maanden later te laten vallen dan die van de markt voor de grondstoffen, waaruit staal wordt vervaar digd, zodat de prijsstructuur van staal kan worden bepaald door het prijsverloop op de gemeenschappelijke grondstoffenmarkt. De instelling van een gemeenschappelijke markt voor kolen betekent het einde van het internationale gezagsorgaan voor het Roergebied, dat in 1949 is opgericht en tot taak had vast te stellen, welke hoeveel heden kolen en staal West-Duitsland moest exporteren. Dit orgaan houdt vandaag zijn laatste vergadering. Watersnood in Atjeh De overstromingen in Atjeh, waarover wij gisteren berichtten, zijn ontstaan na twee dagen van zware regenval. Op 27 Januari kwamen de gebieden op de hellin gen van de Seulawann Agam (Goudberg) en de kampongs rondom Kotaradja onder water te staan. Op de avond van dezelfde dag begaven de dijken om de stad het en het water stroomde met grote kracht de stad binnen. Bijgestaan door leger en poli tie zoch de bevolking in paniek haar toe vlucht in hoger gelegen gebieden. Enige regeringsgebouwen kwamen onder water te staan. Vele belangrijke documenten konden niet worden gered. Het post- en telegraafverkeer werd onderbroken, even als de electriciteitsvoorziening, waardoor ook het plaatselijk radiostation uit de aether verdween. Vele wegen en bruggen zijn weggespoeld, waardoor de verbindin gen over de weg en per trein werden ver broken. De oorzaak van de overstromingen ligt naar Aneta verneemt in het feit, dat de bevolking ondanks waarschuwingen van de overheid grote bossen heeft gekapt in de omgeving van Kotaradja. Tot 25 Januari had de Willem Barendsz geproduceerd 5065 ton traan en 320 ton spermolie. Op dezelfde datum van 't vorige jaar beliep de productie 5211 ton traan. is na betrekkelijk weinig maten al bekend. Dan bevat zijn muzikaal betoog geen nieuws meer, ook al tx-acht de componist door pompeuse klank zijn betoog overtui- gend te doen wox-den. In de bewerking van „O. Heer, die daar" is Jan Zwart so berder gebleven. Het effect is misschien gezocht, de expx-essie is van zuiverder ge halte en daardoor is dit werkje sympa thieker. Hendrik Lasschuit liet met zijn spel een goede indruk achter. Alleen klonk de solo stem in de tweede bewerking te zeer ver- vormd door een opdringerige vulstem. Een volgend solistisch optreden van Hendrik Lasschuit betrof de uitvoering van het Adagio en het Allegro uit het Concert no. 1 van G. F. Handel en van twee koraal- bewerkingen van J. S. Bach. Na het bezonken Adagio had het Alle gro van Handel sprankelender kunnen klinken, speciaal wat het klankkarakter aanging. De koraalvoorspelen van Bach, „Vater unser" en „Liebster Jesu, wir sind hier" klonken beheerst en ingetogen. De Passacaglia uit de Sonate no. 18 van J. Rheinberger- is wel knap voor orgel ge schreven, maar zij mist toch de directe werking van doeltreffende beknoptheid. Hendx-ik Lasschuit verdedigde het werk echter met toewijding. Met evenveel zorg stond hij op de bres voor een oninteressante Toccata over Psalm 24 van Cor Kee, welk stuk als inleiding moest dienen voor de door alle aanwezigen te zingen Psalm 24. Bep MissetVan Andel begon haar aan deel in het concert met de vex-tolking van Gistermiddag heeft Prins Bernhard in een Amerikaans hef schroef vliegtuig opnieuw een vlucht van ruim drie uur boven het rampgebied gemaakt om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen bij het herstelwerk. Hier verlaat de Prins na terugkeer op het vliegveld Woensdrecht de helicoptère. Piloot is major Jack W. Ruby uit Florida. twee aria's van Handel: „Verdi prati" en „Dank, sei Dir, Hex-r", muziek van ont roerend-schóne eenvoud, even eenvoudig en met fx-aaie klank gezongen. Voor de „Bijbelse Liedex-en" van Dworsjak bleef de orgelbegeleiding te bescheiden tegenover de geestdriftige zang. Bep Misset zong nog een mooi lied van Lod. de Vocht, bezield en doorleefd. Een oud-Nederlands volkslied „Gods Kerk" kreeg op dit concert wel een zeer actuele symboliek. En vol diepe zin was nu ook Guido Gezelle's „Het Leven" (met de mu ziek van Julius Röntgen), waarmede Bep Misset haar optx-eden besloot. Voor deze liederen vond Hendrik Lasschuit goed aan_ iiea sluitende begeleiding. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE In de wedstrijd om het „interim" wereld kampioenschap vedergewicht heeft de Ame rikaan Percy Bassett door opgeven gewonnen van de Fransman Raymond Famechon. Na drie ronden kon Famechon de strijd niet meer hervatten. Wereldkampioen in het vlieggewicht is de Amerikaan Sandy Saddler, die echter enkele maanden geleden in militaire dienst moest en zijn titel gex-uime tijd niet zal kunnen verdedigen. Vandaar dat een wedstrijd om het ..interim kampioenschap" georganiseex-d werd. Zodra hij gedemobiliseerd is zal Saddler, indien hij althans niet te zwaar geworden is, in een titelwedstrijd uitkomen tegen de interim-kampioen. Om de F.A.-cup De bekerwedstrijd in Engeland tussen West Bromwich Albion en Chelsea, die voor de tweede maal werd overgespeeld op het terrein van Aston Villa, is na verlenging wederom in een gelyk spel geëindigd, één één In Hillsborough, Sheffield, eindigde de eveneens voor de tweede maal gespeelde wedstrijd tussen Notts County en Bolton Wanderers in een éénnul zege voor Bolton. Bolton komt nu in de vijfde ronde. Zaterdag 14 Februari in Luton uit tegen Luton Town.. West Bromwich en Chelsea zullen vóór Donderdag andermaal tegen elkaar uitkomen. In de wedstrijd West Bromwich Albion Chelsea 'werden de beide doelpunten binnen de twee minuten gescoord. Voor de voetbalwedstrijd tegen de Zwa luwen, op Dinsdag 17 Februari op het ter rein van La Gantoise, is het elftal van de Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Seghei's (La Gantoise); achter: Struyf (St. Niklaas) en Van Brabandt (Lierse S. K.); midden: Renard (A. E. C. Bergen), Carré (O. C. Charleroi) en De Bels (Racing Gent); voor: Smolders (Beringen), Bollen (Waterschei), Willems (La Gan toise), Straetmans (White Star) en Rixnon (Racing Gent). Reserves zijn: Decorte (Un. St. Gilloise), Van Neste (Kortrijk Sport), Flips (Een dracht, Aalst) en Peeters (Lyra). Naar wij van de zijde van de KNVB ver nemen is in de vacature Teeuw in het be stuur van de KNVB benoemd de heer F, Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter van de Zaterdagmiddagclub Be Quick '28 te Zwolle Uit welk gezichtspunt men in Europa ook de nieuwe Amerikaanse politiek in het Verre Oosten bekijkt, men moet steeds tot de slotsom komen dat het republikeinse Washington bereid is om de onzekere factor in dit gebied, China, met geweld telijf te gaan, inplaats van te trachten een stabiliteit in de Aziatische verhoudingen te bereiken door de kern van de spanningen in het Verre Oosten zorgvuldig te analiseren. De aan wezigheid van Tsjang Kai Tsjek in Formosa en zijn vaste plannen om de Chinese burgeroorlog te hei-beginnen vormen een bron van onover zichtelijke ontwikkelingen, waarin de Amerikaanse houding van door slaggevende betekenis kan zijn. De regering van Truman heeft de ver antwoordelijkheid voor een oorlog tegen communistisch China niet willen nemen en Tsjang Kai Tsjek „opgesloten" door de Zevende Vloot. Wat de republikeinen in dit opzicht van plan wax-en, is een tijdlang onzeker geweest. Die onzekerheid is nu goeddeels verdwenen: Eisenhower heeft geen weerstand kunnen bieden aan radicalisten als Taft en andere repu blikeinse machtigen en riskeert thans een oorlog tegen China-Peking, in samenwerking met China-Formosa. Deze conclusie is niet voorbarig, noch lichtvaardig. De plannen van Tsjang Kai Tsjek zijn ondubbelzinnig bekend gemaakt en de steun van Amerika voor zijn invasie voornemens is even ondubbelzinnig geble ken. Wij weten nu, wat Eisenhower be doelde toen hij het republikeinse voorne men te kennen gaf om de Koreaanse oorlog ten gunste der geallieerden te forceren door „een politiek van kracht". „Vrede door kracht" was zijn leuze ten aanzien van Korea. Een snelle overwinning in het reeds zo lang omstreden schiereiland door een gelijktijdige aanval op Noord-Korea én op het Chinese vasteland ligt thans in het verschiet, dat de Amerikaanse leger leiding voor zich ziet onder suggestie van de republikeinse politici. Amerikaanse mi litairen zijn onder de indruk gekomen van de militaii-e kracht, die Tsjang Kai Tsjek heeft ontwikkeld op zijn eiland, en van het hoge moreel der nationalistische troepen. Zij zijn langzamerhand in de stemming ge komen, die bij ieder zo hachelijk avontuur als een oorlog de initiatiefnemers gaat be heersen. Zij gaan uit van het standpunt, dat het succes van de aanvallen, die zij in Korea willen uitvoeren, afhankelijk is van het vernielen der communistiseh-Chinese bases in Mandsjoex-ije. Een aanval van Tsjang Kai Tsjek op het continent zal on getwijfeld gepaard gaan met zware bom bardementen op Chinese steden in Mands- joerije en eldex-s. Uit militair oogpunt ge zien belooft deze nieuwe Amerikaanse po litiek inderdaad een nieuwe mogelijkheid te scheppen ten aanzien van de situatie. Doch er zijn ook nog andere oogpunten. Een daarvan is totnutoe door de Ameri kanen blijkbaar als wel zeer onaanvaard baar beschouwd, al is het door verschil lende van hun eigen mensen op hoge pos ten tot in den treure aanbevolen. Dat wa ren mensen, die zelf in China waren geweest en iets meer begrepen hadden van de enorme tragedie, die zich daar in de laatste decennia heeft afgespeeld. Onder hen bevond zich generaal Marshall, later minister van Buitenlandse Zaken en Owen Lattimore, raadgever der regering in Aziatische aangelegenheden. Onder hen waren ook schrijvers en joui-nalisten, die barre tochten maakten door het China-in- bui-geroorlog en spraken met mensen, die betrokken waren bij de revolutie en de burgerkrijg. Het advies van al deze waarnemers van wie enkelen later door de Congres commissie tot onderzoek van on-Ameri- kaanse activiteit in staat van beschuldiging werden gesteld luidde: Laat Tsjang Kai Tsjek los, tracht invloed uit te oefenen op de evolutie van de revolutie. Met andere woorden: Laat de Chinezen door het dal van een communistisch regiem zich zelf trachten te vinden in een nieuwe demo cratie, die ontdaan zal zijn van de wan staltige onvolkomenheden der Kwo-Min- Tang. De Kwo-Min-Tang, dat was de re gering van Tsjang, heeft de communisti sche revolutie uitgelokt. Het Chinese volk is in de armen van Moskou gedreven door een wanbeheer, dat zijns gelijken in de wereld niet kent. Een kliek van corrup- tieve onderdrukkers heeft onmiddellijk na de broederlijke strijd van alle Chinezen tegen de Japanse overweldigers getracht het heft weer in handen te nemen. Grote mensenmassa's op het Chinese platteland hebben de communisten met open armen ontvangen, enkel omdat die commu nisten een eind maakten aan het ondx-a- gelijke bestuur van de Kwo-Min-Tang. Deze adviezen en zienswijzen zijn in Amerika nog niet volledig tot zwijgen ge- bx-acht, doch zij zijn er nooit in geslaagd de politiek van Washington te beïnvloeden en zij zijn thans, nu de republikeinen re geren, volkomen krachteloos geworden. Het is nu in Amerika gevaarlijk, een politiek van toenadering tot China te pro-, pageren, omdat de overheid dit als eenJ] px-o-communistische gezindheid beschouwt Doch in het buitenland, met name in En geland, is grote bezorgdheid geuit ten aanzien van het misvex-staan van de ware stand van zaken in het Verre Oosten. De Engelse erkenning van het communistisch regiem in China en de pogingen van de Engelse regering om Washington te weer houden van daden, die een regelrechte oorlog met China zouden betekenen, zijn aanwijzingen voor het feit dat de Engelsen een duidelijk verschil maken tussen de Sovjet-Unie en Peking-China. China is voor hen weliswaar een satelliet van Rus land, doch een gedwongen satelliet, die slechts door communistisch-levensbeschou welijke banden met het Kremlin verbon den is, en daarnaast zoveel tegengestelde belangen in Azië heeft, dat het evengoed een vijand als een vriend der Sovjet-Unie zou kunnen zijn. Op deze laatste overweging is ongetwij feld de uitlating van Tito gebaseex-d, die gisteren aanried te trachten China tot Amerikaans bondgenoot te maken, en niet de houding aan te nemen alsof men China slechts aan de invloed van Rusland wil ontworstelen om het onder invloed van andere grote mogendheden te stellen. Daar ligt de kern van de Aziatische moeilijkheid ongetwijfeld: De onafhankelijkheid van China als grootste mogendheid van Azië is de inzet van de Chinese revolutie geweest, waarvan de communisten handig partij hebben getrokken. Tsjang Kai Tsjek ver tegenwoordig! de Amerikaanse opperheer schappij in het Verre Oosten. Dit nationa listische regiem heeft voor de Chinezen afgedaan. Een nieuwe burgeroorlog zal zonder twijfel door de massa der Chinezen op het vasteland worden aanvaard als een strijd om de onafhankelijkheid. De Amerikaanse politiek leidt tot con sequenties, die ook Washington niet kan overzien. China kan er misschien enkele tientallen jaren door wox-den uitgeschakeld. Doch de nuchtere buitenstaander kan zich niet ontveinzen dat er enorme gevaren voor de hele wereld in schuilen. Wat zal Rusland doen? Zal een eventuele nieuwe nederlaag van Tsjang China niet tot een onvervreemdbare Russische partner ma ken? Wat Amerika aan kracht tegenover de vijand Rusland zou hebben gewonnen, wanneer het er in geslaagd was een door de revolutie gelouterd China tot zijn bond genoot te maken, behoeft niet meer te worden berekend. Daarvoor is de tijd im mers reeds verstreken. Thans is een m o - g e 1 ij k e herox-dening in het ziedende Azië prijsgegeven aan de revanche-idee van Tsjang Kai Tsjek en de eenzijdige Ameri kaanse militaire inzichten. Geen wonder dat Europa ongerust toeziet. Want wat zal da winst van deze „vrede door kracht"-psychose zijn? J. L. Het woord klaver uit het kaartspel is, via het Frans, een vertaling van het Latijnse trifolium dat: drieblad bete kent. Dat is heel eenvoudig. Maar wat betekent het werkwoord jassen? Jas is niets anders dan een verkorting van Jasper en Jasper is de naam die in het kaartspel wordt gegeven aan troefboer. Klaverjassen moet dus een spel zijn ik moet eerlijk bekennen het nimmer te hebben gespeeld waarin klaverboer de meeste waarde heeft of althans oor- spronkelijk had. Ook kaartspelen ver anderen, zoals alles op de wex-eld. De besturen van de Haarlemse eerste klassers R.C.H. en Haarlem hebben beslo ten ieder duizend gulden over te maken aan het Nationaal Rampenfonds ter leni ging van de nood van de door de waters nood getroffen Nederlanders. Hiertoe was reeds lang besloten, doch men was van plan dit pas bekend te maken tijdens de wedstrijd tussen beide elftallen ten bate van het Rampenfonds. De op brengst van deze lichtwedstrijd, die zoals wij gisteren reeds meldden tot een nader tijdstip is uitgesteld, blijft uiteraard ook gereserveerd voor het Nationaal Ram penfonds. Ook andere voetbalverenigingen hebben reeds een bedrag overgemaakt aan het fonds of zijn bezig een steunactie voor te bereiden. In de sportkroniek lezen wij dat de Haagse vereniging H.B.S. duizend gul den schonk en een voetbalclub in het ge troffen gebied zal adopteren. Ook Sparta Limburgia en D.H.C. gaven elk duizend gulden en S.D.W. (Amsterdam) maakte vijftig gulden over naar het Rampenfonds. R.W.B. (Besoyen) heeft voorts het be drag dat bestemd was voor de viering van het 45-jarig bestaan aan het fonds geschon ken en s.c. Gastel speelt een wedstrijd tegen Kaaische Boys, een club uit het ge troffen gebied, waarvan de opbx-engst even eens voor het goede doel zal zijn. Lichtwedstrijd A.G.O.V.V. en Robur et Velocitas spelen voorts een lichtwedstrijd voor de door de watersnood getroffen gebieden. Het bestuur van V.V.V. (Venlo) besloot voorts vijfhon- dex-d gulden ter beschikking van het Ram penfonds te stellen. Ook de Amstex-damse Voetbalbond en de C.O.V.S. hebben een steunactie ingezet. De Vereniging van Eersteklassers, zo lezen wij verder in de Sportkroniek, heeft zich tot de clubs gewend om een minimum bijdrage van 250 gulden beschikbaar te stellen. De Algemene Nederlandse voetbalvereniging „De Zwaluwen" heeft voox-ts in haar jaar vergadering besloten 2500 gulden te storten en 95 clubs in het geteisterde gebied financieel te steunen. Zoals be kend stelde het Amsterdamse Ajax vijfduizend gulden ter beschikking van het Rampenfonds. Het is te hopen dat ook de andere ver enigingen, die de K.N.V.B. telt, hun taak begrijpen en ieder het hunne bijdragen aan het Rampenfonds. Niet iedere vereniging zal het gemakkelijk vallen vooral niet de lager geklasseerde om iets voor het goede doel ter zijde te leggen, doch laten zij begrijpen dat er altijd wel iets geoi-ga- niseerd kan worden, waarvan de opbrengst de moeite waard is. En.... elke bijdrage is de moeite waard hoe klein die bij drage ook moge zijn. Naar wij vernemen heeft de Franse Voet bal Federatie zich tot de KNVB gewend met het voorstel om op twaalf Maart in Parijs een landenwedstrjjd FrankrijkNederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De KNVB heeft hierop, bij alle ex-kente- lijkheid voor het Franse aanbod, moeten antwoorden dat een dergelijke wedstrijd op de voox-gestelde datum onmogelijk zou kun nen worden gehouden omdat het Nedex-- lands elftal in Maart reeds twee landenwed- stx-ijden speelt, namelijk op 7 Maart in Rot- tex-dam tegen Denemarken en op 22 Maart in Amsterdam tegen Zwitserlatid. In over weging is thans een wedstrijd tussen een ploeg van de in Frankrijk woonachtige Ne derlandse professionals en een Frans selectie elftal waaromtrent op korte termijn een beslissing zal worden genomen. De Franse Federatie heeft voorts aan de verschillende afdelingsbesturen vex-zocht een toeslag te leggen op de entréekaarten voor alle in hun ressort te spelen wedstrij den. zulks eveneens ten behoeve van de slachtoffers der overstromingen. ADVERTENTIE zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met IhJ "naemeuni Uit de Opregte Haailemsche Courant van 10 Februari] 1853 LISSABON. In een onbewoond huis alhier heeft men een dusgenaamd helseh werktuig aangetroffen, bestaande uit twaalf met elkander verbondene ge- weerloopen. In het huis vond men voorts eene partij roode mutsen alsmede een bord met de wooi-den: „Weg met de tirannen". Algemeen houdt men het ex- voor, dat er geen wezenlijk: complot tegen de regeering bestaat en dat deze ontdekking slechts dient om het gou vernement een x-eden te verschaffen tot het nemen van bepaalde maatregelen. Men vindt geen staatkundig persoon, die voor zoo schadelijk gehouden wordt, dat het de moeite waardig is, een aanslag op zijn leven te plegen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5